discussieert over zwembad van de Efteling HET MYSTERIE 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 6 Raad van Loon op Zand f 600,000 voor uitbreiding Natuurpark. Vrijdagavond kwam de raad van de gemeente Loon op Zand bijeen ter behandeling van een agenda van een achttal punten. Nadat burge meester Van der Heijden de verga dering had geopend met de chris telijke groet, stelde hij aan de orde de vaststelling van de notulen der vorige vergadering. (Voor de agen da en prae-adviezen verwijzen wij ngar onze beide vorige nummers). De heer Elshout bracht naar vo ren dat volgens de notulen de com missie voor de straatnamen had voorgesteld Parklaan, maar hij her innerde zich dat de commissie juist Parkstraat beter had gevonden om dat er geen bomen langs stonden. Dit zag hij graag veranderd. Boven dien achtte hij in Loon op Zand de loop van de Weteringstraat verwar rend. Met de opmerking over de Park straat waren verschillende andere raadsleden het eens en daar zou nota van genomen worden. Op de tweede opmerking kon de voorzit ter niet antwoorden, omdat hij de stukken niet bij de hand had. Hij zou het echter nakijken. Bovendien had de opmerking niet rechtstreeks verband met de notulen. Daarop werden de notulen zonder stemming vastgesteld. Bij de behandeling der ingeko men stukken merkte de heer Mal- lens op dat hij bij de stukken nog een goedgekeurd besluit meende te hebben gezien, dat tot verstrekking van een renteloos voorschot van 1000 aan de harmonie „St. Jan". De voorzitter beaamde dit en ze werden alle voor kennisgeving aan genomen. Voorts deelde de voorzitter mee, dat de gemeente tot nog toe uit de woningbouwleningen een voor keursbedrag van ƒ52.600 had ont vangen. Met punt 3, het voorstel tot wij ziging van de regeling inzake ge neeskundige verzorging van het ge meente-personeel ging de raad zon der meer accoord. PROTEST TEGEN SALARISREGELING. Naar aanleiding van het voorstel tot wijziging van de salarisregeling, volgens welke de salarissen van en kele ambtenaren zouden moeten worden verlaagd, vroeg de heer Els- hout of de huidige salarissen be houden zouden blijven voor de nu in dienst zijnde ambtenaren. Wat de voorzitter bevestigde. Als er nieuwe kwamen, zouden ze verlaagd moeten worden. De heer Beerens had bezwaar te gen het salaris van de meteropne- mer-incasseerder. Als tot uitbrei ding zou moeten worden overge gaan, had de huidige een salaris van 2700, de nieuwe zou maximum 47.04 per week krijgen. Dit vond de heer Beerens schandalig voor 'n dergelijke verantwoordelijke func tie. 2700 was niet overdreven. Hij meende dat men er niet mee ac coord moest gaan, maar omdat er weinig aan te doen zou zijn, moest de raad er zich onder protest bij neerleggen. De voorzitter was het hier vol komen mee eens. De raad stelde de salarissen vast, maar met het toe zicht dat Ged. Staten nu hadden op de begroting, kon er niet meer uit betaald worden. B. en W. hadden 2 jaar gevochten, en nu mocht er 2700 uitbetaald worden. Wanneer er een vacature kwam, zouden ze de zaak opnieuw bezien. De heer Mallens onderschreef de bezwaren van de heer Beerens. Hij meende dat bij hogere instanties te weinig was doorgedrongen de fi nanciële verantwoordelijkheid van de betrokken ambtenaar. Hij was echter verbaasd dat nu een salaris verordening in de raad kwam. In de 3y2 jaar dat hij zitting had als raadslid had hij daar niets van ge hoord, terwijl ze van tevoren zou zijn toegezonden. Nu diende de raad te handelen en bij Ged. Staten zijn verbazing uit te spreken over deze regeling. Hier was de voorzitter het mee eens, maar tegenover de andere op merking van de heer Mallens, deel de hij mee dat de verordening wel degelijk was toegezonden. Tenslotte ging de raad accoord met de rege ling, maar onder protest. Punt 5 was een verzoek van de regent van het seminarie om sub sidie voor leerlingen uit de gemeen te. De voorzitter deelde mee dat er een nieuw verzoek was binnenge komen van het Missiehuis om de zelfde bijdrage. B. en W. stelden voor aan alle seminaria waar leer lingen uit de gemeente studeerden 100 toe te kennen als daartoe een verzoek binnenkwam. De heer Beerens had al in het prae-advies gemist het voorstel om aan andere soortgelijke inrichtingen als het seminarie ook subsidie toe te kennen. Hij hoopte dat het in voorkomende gevallen mogelijk zou zijn daartoe over te gaan. De voorzitter antwoordde dat de overweging gold, dat voor leerlin gen die M.O. volgden en later een maatschappelijke functie te vervul len zouden krijgen, subsidie werd gegeven. Een zelfde overweging kon ook gelden voor de seminaria en hoewel de zaken voor het Mis siehuis iets anders lagen, hadden ook de leerlignen daarvan later een belangrijke maatschappelijke func tie te vervullen, zij het niet direct in Nederland. De heer Mallens had geen be zwaar tegen de subsidiëring. Maar wel was het ongebruikelijk dat de begroting tussentijds werd gewij zigd, tenzij belangrijke omstandig heden dit eisten. Hij stelde daarom voor deze subsidies uit te trekken op de begroting 1953. De voorzitter betoogde dat dit geen- gewoon geval van subsidie aanvrage was. B. en W. wisten niet hoeveel leerlingen een middelbare school zouden bezoeken, ze maak ten een schatting en later bij de aanvragen bleek hoeveel er precies nodig was. Deze scholen waren niet in de regeling opgenomen en hij zag dan ook geen aanleiding om on middellijk subsidie te verlenen. De heer Mallens had hiertegen geen bezwaar als de voorzitter zich dit maar herinnerde bij andere sub sidie-aanvragen. Daarop ging de raad met het voorstel accoord. GRONDAANKOOP. Het voorstel tot aankoop van grond van L. v. Laarhoven deed de heer Elshout opmerken dat hij niet uit het voorstel had begrepen of de grond voor het Natuurpark was be stemd of voor de gemeente. Ook wilde hij weten of over deze grond een weg werd aangelegd en of „De Efeteling" ook instond voor gedeel telijke vergoeding van b.v. de in komstenbelasting. De voorz. antwoordde dat deze aankoop paste in het kader van het uitbreidingsplan en dat er ook een weg zou komen. Restitutie van de inkomstenbelasting zou ook gedeel telijk voor rekening van „De Efte ling" komen. De heer v. Kuijk had niet begre pen waarvandaan de vergoeding voor v. Laarhoven kwam. De voorz. zette uiteen dat er een stal stond op het fundament van het oude ge bouw, voorts stond er een gierpomp enz. Als v. Laarhoven de grond niet verkocht, hadden deze zaken nog waarde voor hem. Nu hij ze ver kocht, was dit een schadepost voor hem. In de meerdere kosten voor verplaatsing droeg de gemeente bij. VAN DE BLAUWE TRAM. 11 door T. Lodewijk 33) Deze avond lag de villa „Wijde blik" geheel in 't duister; zelfs de maan liet verstek gaan. Slechts in één kamer brandde licht, dat door flauw-doorlichte gordijnen werd buitengesloten. En Jochem, die een nauwkeurig onderzoek instelde in de omgeving van deze gordijnen, werd teleurgesteld; nergens was 'n spleetje open, waardoor hij kon binnengluren. Het vinden van het boekje met de handtekening van John van Lier op het schutblad had bij hem allerlei vermoedens doen rijzen. Hoe verder hij over de zaak na dacht, hoe minder hij zich aan de indruk kon onttrekken, dat deze jongeman op de een of andere wij ze iets te maken had met het „tram-complot". Daar was allereerst het feit, dat hij die bewuste dag op de tram was gestapt bij de halte, onmiddel lijk in de buurt van het hoofd kwartier van de bende gelegen. Wat had hij daar te zoeken En dat hij er meermalen was geweest, be wees wel de vondst van het boekje, dat hij er waarschijnlijk had ver geten en door een der „bewoners" op het bovenkamertje was neerge legd. Bij verder nadenken had Jochem zich herinnerd, hoe John van Lier in de auto gezeten had toen de overval op de oude Terweeghen was gepleegd, en er merkwaardig goed was afgekomen, doch zich niets meer herinneren kon. Een maal verdenking koesterend, begon Jochem verschillende gedragingen van deze jonge zakenman-letter kundige in een nieuw en allesbe halve gunstig licht te zien. Hij her innerde zich nu ook Marja's mede deling omtrent het betalen van de wissel van Meulemans, kort na de overval, en vroeg zich af, of er geen rechtstreeks verband zou kun nen bestaan tussen het een en het ander. Zijn overtuiging, dat er slechts katvis in 't net spartelde, waar de snoek nog lustig rond zwom, werd met het ogenblik sterker. Alleen wie was de snoek John van Lier Het is waar, de jongeman had op hem niet de indruk gemaakt, dat hij tot dergelijke stoutmoedige, knap in elkaar gezette en schurk achtig uitgevoerde misdaden in De heer v. Kuijk had gehoord dat voor het Natuurpark een dubbele weg zou komen te lopen, maar de voorzitter zei dat de bestaande weg gewoon doorgetrokken zou worden naar Oost en West. Voorts vroeg de heer v. Kuijk of de gemeente mee moest betalen, en toen de voorzitter dit bevestigde, wenste hij stemming over het voor stel en verklaarde zich tegen. De heer Grootswagers vroeg hoe veel woningen er geplaatst konden worden op het gedeelte dat de ge meente kocht. De voorzitter antwoordde dat het terrein van v. Laarhoven alleen niet voldoende was. Er moest nog een terrein eikenhakhout dat daar lag, bijgekocht worden en dan nog een stuk voor de weg. Langs de weg van het Natuurpark naar de Tramlaan konden 40 a 50 woningen geplaatst worden, voorts nog langs de weg naar de Parkstraat. Toen tenslotte tot stemming over het voorstel werd overgegaan, wa ren alleen de heren v. Kuijk en Mallens tegen het voorstel van B. en W. Bij het voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting had de heer Mallens geen uitvoerige memorie van toelichting aangetroffen. Hij vroeg zich af wanneer de raad had besloten subsidie te verlenen aan de Nederlandse Onderwijsfilm en aan het verzoek van de gas-direc- teur om in de Berkdijksestraat en de Sweenstraat het net met 700 en 800 m. te verlengen. De voorzitter betoogde dat dit geen uitbreiding was, maar gewoon vernieuwing. Voorts maakte de heer Mallens er aanmerking op dat werd voorge steld 307 te betalen wegens een vordering op de Duitse weermacht, en dat na 8 jaar. De gemeente zou dan wel zien die vordering van de regering terug te krijgen. De voorzitter bracht daartegen in dat de man in kwestie vroeger ja renlang voor niets naar het raad huis was gelopen. De heer Mallens wilde de stukken daarover inzien, maar de voorzitter was niet bereid ze ter tafel te bren gen. Waarop zich een korte discus sie ontspon tussen de voorzitter en de heer Mallens of de laatste al dan niet het woord had. Tenslotte maak te de voorzitter er een eind aan en ging op verzoek van de heer Mal lens tot stemming over. De heren v. Kuijk, Mallens, Elshout en Groot swagers stemden tegen 't voorstel van B. en W. GARANTIE VOOR „DE EFTELING". Het voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een door de stichting Natuurpark „De Efte ling" te sluiten geldlening, gaf aan leiding tot nogal wat op- en aan merkingen. De heer Mallens vond de stukken onvolledig en miste o.a. een aan vraag van de stichting en een fi- nanciëel overzicht. Zo kon hij niet de noodzaak van de uitbreiding be oordelen. Gewoonlijk gingen derge lijke ondernemingen een paar jaar goed, terwijl er daarna een sterke achteruitgang kwam. De raad werd met grote accuratesse buiten het fi nanciële toezicht gehouden. Op 20 Februari was er in totaal 200.000 gevraagd voor het graven en de completering van het zwem bad. Daarom veronderstelde hij dat het nieuwe crediet een vergissing was. Hij vond twee ton genoeg. Hij achtte het nuttiger een badhuis te stichten. Waarom werd het thee huis niet tot restaurant omge bouwd? Hoe kwam men aan 160.000 gulden voor de verdere aankleding van het park? Verder somde hij 'n groot aantal voorwaarden op die, naar zijn mening, door de raad ge steld moesten worden. De heer Grootswagers had er be zwaar tegen dat de inwoners nu weer tevens voor het entrée tot 't park 25 ct. moesten betalen. Daar door werd het voor wandelpark te duur. En vanwaar kwamen die 20.000 voor de aankoop van gron den? De heer Elshout had veronder steld dat de 150.000 voor 't zwem bad ergens anders voor waren be stemd. Het was hem niet erg dui delijk. Hij achtte het van groot be lang dat het Natuurpark bestond, maar de gang van zaken beviel hem niet. Hij had liever dat er open kaart werd gespeeld. Eerst was er 200.000 gevraagd voor het zwem bad en nu weer 185.000. De voorzitter beantwoordde de sprekers in algemene zin. Hij zette uiteen dat het doel van het Natuur park niet was een recreatieoord voor de inwoners, maar de gemeen te, die rijk was aan natuurschoon, tot een toeristenoord te maken. De gemeente zelf bood niets. De opzet was geweest een terrein klaar te maken voor het recreatieoord. Dat was met ƒ400.000 niet klaar. De voetbalvelden, vijvers enz. waren niet maar een begin. Nadat 't park bruikbaar was gemaakt, moest men eerst zien dat het aan zijn doel be antwoordde. De attracties hadden de verwachtingen overtroffen. Het bestuur van de stichting meende dat de hoge investeringen rendabel zouden blijken. Er bestond overi gens een nauw contact tussen de Stichting en het gemeentebestuur. De heer Mallens had een groot groot aantal vragen gesteld, die kon de voorzitter nu niet beantwoorden. Dan had hij ze schriftelijk moeten toesturen. Tegenover de heer Grootswagers herhaalde de voorzitter dat 't doel van het Natuurpark was de inwo ners een nieuw bestaansmiddel te verschaffen en hun bovendien te gen voordeliger tarieven het wan delpark open te stellen. Wat de grond betreft, deelde de voorzitter mee, dat al 90% van de benodigde gronden in het bezit van de Efteling waren. Er moest echter ook een kampeerterrein aangelegd worden, want het was de taak van de Efte ling het tourisme te verzorgen. Als begin werd een terrein van 11 ha. aangelegd, dat uiteindelijk 25 ha. groot zou worden. Als bestuurslid van de Efteling was de heer De Cock voor toeken ning van de bedragen. Ook de reve nuen waren groot. De trek van het publiek had niets te wensen overge laten, die trek moest behouden blij ven. Kaatheuvel mocht er trots op zijn dat het iets als de Efteling had. De heer Mallens constateerde dat de voorzitter op een slimme manier de beantwoording van zijn vragen had ontlopen, maar hij wilde toch weten waarom er eerst 200.000 was gevraagd voor het zwembad en nu weer 185.000. De voorzitter antwoordde dat die 200.000 waren geweest voor her stel van het theehuis, douches voor de voetbalvelden en de grondwer ken van het zwembad. De heer Mallens betoogde dat in de notulen van 20 Februari gespro- ke werd over aanleg en complete ring van het zwembad, de voorzitter van zijn kant bleef er bij dat het alleen had gegaan over het graven van het zwembad. De heer Grootswagers vroeg zich af of de meevaller van de grote toe loop niet te groot optimisme had gewekt bij het stichtingsbestuur om nu al grond bij te kopen buiten de oorspronkelijke bedoeling. De voorzitter antwoordde dat dit de kern was voor een kampeerter rein. Men had een ander terrein moeten nemen omdat volgens des kundigen een kampeerterrein niet gunstig lag, tegen een recreatie oord aan. De heer Elshout kon zich onder tussen nog niet voorstellen dat er nog 150.000 nodig was voor het zelfde object. De voorzitter betoogde dat dit was voor de bijkomende werken na het uitgraven. In het eerste ontwerp was alleen het gra ven opgenomen. Tenslotte werd er over het voor stel gestemd en toen bleken alleen de heren van Kuik, Mallens en Grootswagers ten einde toe tegen het voorstel gekant. RONDVRAAG. Bij de rondvraag vroeg de heer Sins of de oude gemeentewoningen in Kaatheuvel en Berkdijk van rio lering konden worden voorzien en of de oude gemeentewoningen in Berkdijk niet nagekeken konden worden. De voorzitter antwoordde dat B. en W. de mogelijkheid tot aansluiting aan de riolering zouden onderzoeken en dat verbouwing van de woningen nog steeds wachtte op goedkeuring uit Den Haag. Vervolgens stelden verschillende leden vragen over de verlichting. De heer van Noyen merkte op dat een zijtak van de Tuinstraat nog zonder verlichting zat en vroeg of er op het Land van Kleef nog en kele punten bijgeplaatst konden worden. Ook een gedeelte van de Gasthuisstraat was nog niet ver licht. De heer Grootswagers vroeg aandacht voor de straatverlichting van de Heikant. En als er straat verlichting was, moest ze branden. Op de Hil was een lantaarn al drie maanden stuk. De heer van Kuijk vestigde de aandacht op de verlich ting van de Marktstraat naar de Bensehoef. De voorzitter deelde in antwoord op deze vragen mede, dat de ver lichting in het uitbreidingsplan was opgenomen. De verlichting van de Gasthuisstraat was men bezig te verbeteren. Er zou zoveel mogelijk gezorgd worden dat alle lantaarns brandden. Ook met de verlichting van de Bensehoef was men bezig en met de P.N.E.M. was men in overleg om alsnog op de Hil ver lichting aan te brengen. De heer Mallens vroeg of en hoe veel woningen door de Vincentius- vereniging gebouwd, door particu lieren waren overgenomen. De voorzitter deelde in antwoord hierop mee, dat ze alle aan particulieren waren verkocht. Tenslotte vroeg de heer Elshout meer woningen te bouwen. Voor de Efteling was er wel geld, dat moest er ook voor de woningen ko men en hij vroeg in deze meer acti viteit van B. en W. De voorzitter dacht dat de heer Elshout een mopje verkocht en hij wees op het complex van 52 wonin gen voor de ouden van dagen en de 44 woningen, die juist waren aanbesteed. Hij achttë dan ook de opmerking van de heer Elshout over de activiteit van het gemeente bestuur niet op haar plaats. Verder wilde hij er niet over discussiëren. De vergadering werd gesloten met de christelijke groet 50.000 TSJECHOSLOWAAKSE GEZINNEN GEDEPORTEERD? Volgens van betrouwbare Praagse zij de ontvangen berichten zijn de Tsjecho- slowaakse autoriteiten voornemens bijna vijftig duizend „onbetrouwbaar geachte gezinnen" uit de grote steden in Tsje- cho-Slowakije weg te voeren. Dergelijke wegvoeringen hebben in Hongarije en Roemenië reeds plaats gevonden. Volgens deze berichten geschiedde de Wegvoering der gezinnen uit Bratislava met onnodige ruwheid, hetgeen aanzien lijke verontwaardiging verwekte. Degenen, die vroeger waren gestraft Wegens „overtredingen jegens de staat", kregen 48 uur om zich gereed te maken, zij mochten per persoon slechts veertig kilogram bagage meenemen. De anderen kregen tien dagen om zich op het vertrek voor te bereiden, zij mo gen per gezin meubels voor één kamer medenemen. Op de overblijvende bezit tingen is door de staat beslag gelegd. Men verwacht dat het grootste gedeelte van de getroffenen zal bestaan uit „on betrouwbare politieke elementen" uit de vroegere middenklasse. Met de wegvoeringen wordt beoogd „latent gevaarlijke elementen" uit de grote steden, „waar zij moeilijk onder toezicht zijn te houden", verspreid te Vestigen in dun bevolkte gebieden. Een tweede doel is het verkrijgen van wo ningen voor arbeiders, die van het plat teland naar de steden zijn overgebracht en voor leden der Tsjecho-Slowaakse communistische partij. staat was, maar Jochem wist, zoal niet uit ervaring, dan toch uit de geschiedenis van de misdaden, dat de onschuldigste gezichten en on nozelste blikken zeer misleidend konden zijn. En dus besloot hij, eens 'n onderzoek te gaan instellen in de onmiddellijke omgeving van de verdachte. Een officieel bezoek, een beschul diging ronduitdat was te ge vaarlijk. Daarvoor ontbraken hem de bewijzen en een kat in nood doet daarbij rare sprongen. Jochem was, na zijn ervaringen van de vo rige nacht, zo voorzichtig en arg wanend geworden als een vos. Niet voor de tweede maal zou hij zo gemakkelijk in een val lopen. De bende waarmee hij te maken had, deinsde blijkbaar voor niets terug en Jochem had nog grote plannen; z'n leven was hem voorlopig nog te dierbaar. Het hek van de villa stond open, toen hij er langs wandelde. Hij overtuigde zich, dat de straatweg vrijwel verlaten was en niemand hem het tuinpad zag opgaan. Hij vermeed 't krakende grint en liep over de grasranden. Het huis scheen uitgestorven, maar 'n flauw lichtschijnsel boven aan een der ramen bewees, dat in deze kamer licht moest branden. Jochem druk te het oor tegen de ruiten en be merkte tot zijn verbazing, dat hij hetgeen daar binnen gesproken werd, vrij duidelijk kon verstaan. Omhoog ziende ontdekte hij de oorzaak een klein tuimelraam was open blijven staan. Blijkbaar had men dit bij 't sluiten der gordijnen over 't hoofd gezien en Jochem dankte zijn goed gesternte, dat hem ook ditmaal niet in de steek liet. „Dus, om het maar met ronde woorden te zeggen, je denkt dat ik 't geld gestolen heb klonk op gewonden 'n mannenstem, die Jo chem onmiddellijk herkende als die van het modieuze jongmens, dat hem indertijd voor „smeris" gescholden had. Hij grinnikte te vreden, de conversatie scheen hem in hoge mate interessant. Hij had niet veel later moeten komen. Maar zijn glimlach verdween, toen hijeen meisjesstem hoorde antwoorden. Want ook die stem had hij onmiddellijk herkend en zou hij, naar hij wist, uit duizen den anderen herkennen. „Och", hoorde Jochem 't meisje zeggen, „ik tracht alleen maar en kele conclusies te trekken. Jij zit zo tot over je oren in de schulden dat iedereen in de streek op je fail lissement zit te wachten. Je hebt al zeker tien lui uit onze weder zijdse kennissen om geld gevraagd o nee, spreek het niet tegen, ik ben al weken lang bezig met infor maties over je in te winnen". „Je hebt zeker les genomen bij je vriend de politieman", klonk honend de stem van de ander. „Ik had nooit gedacht, dat jij je voor zulk misselijk spionnagewerk zou lenen". „En ik had nooit verwacht te ho ren, wat ik gehoord heb", gaf het meisje kalm terug. „Niemand leent je meer geld, tenzij op onderpand en je weet zo goed als ik, dat zo lang als Rob nog in de Staten zit, je je nergens toen kunt verbinden. En notaris Rolffs „Wat weet jij daarvan „Van de noaris zelf niets natuur lijk. Maar ik weet wel, dat je met een derde hypotheek bezig bent en dat je die niet krijgt zolang Rob niet terug is. En ik weet „Als je dan zoveel weet, waj^ doe je dan nog hier", schreeuwde van Lier met een van woede over slaande stem. „Wat doe je dan nog in het huis van zo'n schurk „O, je veronderstelt toch niet, dat ik op een beleefdheidsvisite ben Ik kom alleen maar om je te waarschuwen, Johnnie, dat je niet vreemd moet opkijken als NEDERLANDSE SCHOENEN IN BELGIË. De organisaties van de Belgische lederindustrie hebben, in samen werking met de vakverenigingen een studie gepubliceerd, gewijd aan de concurrentie dier Nederlandse schoenenfabriken op de Belgische markt. De uitvoer van Belgische schoenen naar Nederland (behalve van dure schoenen en pantoffels) blijkt sterk te zijn gedaald, maar de Nederlandse uitvoer naar België is sterk gestegen. Als steeds wordt ook hier de versterkte positie van de Nederlandse industrie op de Bel gische markt toegeschreven aan de lage lonen, huishuren, kolenprijzen e.d. in Nederland. Gelukkig is er thans ook een Bel gische critische stem te horen, die de oorzaak van het euvel niet in de lage Nederlandse prijzen, maar in de hoge Belgische prijzen zoekt. „De Belgische fabfrikan'ten", zo le zen wij in een artikel in de Nieuwe Gids, „zouden dien te onderzoeken hoe zij door de rationale opbouw van een vernieuwde industrie, op nieuw een concurrentiële prijs voor het massa-artikel kunnen maken Dat België, nu het een land is van hoge lonen, een netto-invoerder is geworden van schoenen, schijnt er op te wijzen dat de vooroorlogse schoenindustrie in ons land geba seerd was op de lage lonen. Nu ze hoge lonen betaalt, ondervindt zij de druk van de concurrentie. Maar andere industrieën hebben deze on- gelenkheid in de lonen verholpen door een betere productiviteit, wat de schoeniindustrie niet in voldoen de mate schijnt gedaan te hebben. Het komt er dus op aan, wil men de Nederlandse concurrentie be'. strijden, hetzelfde goede produdlj tegen een lagere prijs aan te bie den". BELGISCHE SCHOENINDUSTRIE KLAAGT. De federatie der Belgische leer industrie heeft in samenwerking met de federatie der leerlooierijen en de socialistische en katholieke vakbonden een studie gewijd aan de concurrentie tussen de Belgische en Nederlandse leerindustrie. Hier uit blijkt dat Nederland dit jaar naar België 2.3 millioen paar schoe nen ter waarde van fr. 219 millioen (1951fr. 102.3 millioen) uitvoerde, terwijl de Belgische export naar Nederland een waarde vertegen woordigde van slechts fr. 80 mil lioen (1951: 100.7 millioen). In het verslag wordt er verder op gewezen dat als gevolg van de 43 tot 56 pet lagere lonen in de Nederlandse schoenenindustrie de concurrentie van deze zijde zo sterk is dat op het ogenblik nog slechts dure schoenen en enkele speciali- tieten, zoals pantoffels, naar Neder land kunen worden uitgevoerd.Ten- einde zich tegen deze Nederlandse concurrentie te kunnen verdedigen dringen de Belgische fabrikanten er bij de regering op aan in de toe komst een compensatiebelasting van 20 pet te heffen op de waarde der uit Nederland geïmporteerde schoenen. „Wat als Het klonk uitdagend, maar Jochem hoorde de trilling in de stem van de jonge Van Lier. „Als je vandaag of morgen wordt gearresteerd Het bleef een ogenblik stil. Jo chem drukte zijn oor bijna door de ruit heen, opdat hem geen geluid zou ontsnappen. Toen klonk een schor gelach, „ïlaha John van Lier wendde een vrolijkheid voor, die hij in wer kelijkheid niet bezat en die hy zyn toehoorders, zichtbaar zowel als onzichtbaar, ook allerminst over tuigend toonde. „Ik vind het een onbetaalbare mop, Marja. Je hebt vast te veel detectives gelezen of" met een valse lach, „je bent in de leer bij je politie-agent „Mag ik je verzoeken, me verde re beledigingen daarover te bespa ren klonk nu Marja's stem. „Een man die met één been in de gevan genis staat, moest zich over poli- tie-agenten niet zo vrolijk maken. Lach maar, John van Lier, je hebt er nu nog gelegenheid toe Maar ik wil een paar feiten noe men. Je hebt de wissel van Meule mans betaald met vijf duizend gul den. Je hebt een wissel van de Twentse Bank betaald met, twaalf honderd guldenvan 't geld, dat mijn vader ontstolen is Jochem's aandacht was nu ten hoogste gespannen. Het zag er waarlijk naar uit, dat de snoek de langste tijd vrij rondgezwommen had. „Je bent gek!" klonk de stem van John van Lier, woedend en angstig. „Je liegtHoe kun je wat heb je voor bewijzen De nummers waren niet eens geno teerd, zei je vader (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6