MOSHEUVEL rrc rsm LQON-OP-ZAND Uit Loonopzand's verleden. Actieve middenstandspolitiek. Z1T-SL AAPKAMEB ZO IS 11 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 11 V V V Een nieuwe industrie apollo-theater. Onveiligheid der streek. Nederland heeft een gezonde Middenstand nodig. f f t MARIA ELISABETH El BEES, dikke kinlellen bij de hanen. Men ziet soms hanen met lellen, die hin derlijk zijn bij het pikken, de borst schuurt er door kaal en als ze in 't drinkwater hebben gehangen, bevriezen ze licht. Het is raadzaam, wil men het bevriezen van kammen en lellen voorkomen, deze met vaseline in te smeren en het drinkwater iets te verwarmen. Elke zorg, hoe klein ook, wordt beloond door meer eieren. Keer de koude wind bij het kip penhok door een paar rietmatten te plaatsen, waarachter de dieren kunnen schuilen. Onder het bereik der dieren moet een laag droog zand of turf molm zijn, waarin ze zich wassen kunnen. Doe in de gritbak wat fijn ge klopte houtskool, waardoor veel darmaandoeningen in het natte seizoen voorkomen worden. Zie vooral toe, dat de jonge hen nen 's nachts niet in de legnesten slapen. Zet ze, als 't donker is op de zitstokken, anders bevuilen ze de nesten. Onder geen beding mo gen ze in bomen of struiken over nachten. Buiten, op het platteland, wor den aardappels aan de varkens gevoerd om ze vet te mesten. Ze zijn daar zeer geschikt voor van wege het hoge zetmeelgehalte. Ook voor mestgevogelte komen ze daarom in aanmerking. Aan leg hoenders kan men ze echter ook geven, maar dan in geringe hoe veelheid. Eerst worden ze gekookt en in gestampte toestand ver mengd met graonmeel. Men rekent ongeveer 1 Kg. graanmeel tegen 3 a 4 kg. gekookte aardappelen. KIPPEN VRIEND. XXX We kennen allen nog onze oude gasfabriek. Een veertigtal jaren werd er het product gefabriceerd dat ons in de eerste jaren licht en kookgas leverde en tot in zijn laat ste levensstond nog in bijna alle woningen gelegenheid bood om op de meest economische wijze onze maaltijden te bereiden. De oorlogs- jaren hadden met de tand des tijds deerlijk geknaagd aan het bouw werk en zijn installatie. Investe- ringsgelden om het geheel weer in een toestand te brengen, materiaal om dit uit te voeren en het risico bij de voortdurende stijgende kolen- prijzen in een bedrijf van niet te grote omvang een concurrerend product te leveren, hebben per slot van rekening tot het besluit gevoerd aansluiting te zoeken aan 't reeds uitgebreide net van het mijngas. Mocht dit een schitterende oplos sing' genoemd worden, die tot volle tevredenheid stemde, een feit was het dat de gemeente bleef zitten met een complex bouwwerken dat er onooglijk uitzag, zeker geen sie raad was voor de omgeving en nog steeds meer te lijden had van de tand des tijds. Geen wonder dat meerdere gemeenten, in dezelfde positie verkerend, er toe over gin gen om hun gemeentelijke gasfa briek te slopen. Dat het gemeente bestuur van Loon op Zand daartoe niet direct over ging, was niet on- practisch bekeken. Was dan het ge bouw mogelijk niet voor alles ge schikt, zeker waren er industrieën te vinden voor wie het gebouw een gelegenheid bood alhier een indus trie te vestigen. Het gemeentebe stuur zat niet stil en eindelijk slaag de het er in een industrie aan te trekken die, na de nodige herstel lingen en verbeteringen, een po ging wilde wagen hier te beginnen. Het was de metaalwarenfabriek „DEMA" uit Dordrecht die daar na genoeg volledig ingebouwd en in de onmogelijkheid het steeds groeiend bedrijf uit te breiden, zich interes seerde voor de bouwwerken die hier ongebruikt stonden. In onder ling overleg werd tot restauratie besloten en onder kundige leiding van de technische ambtenaar der gemeente, de heer Op de Kamp, kregen de_bouwwerken door de fir ma F. C. v. Hest en Zn. uit Loon op Zand een aanzien, waarvan een ieder versteld staat. De holle stook ruimten ondergingen een schoon maak, die mogelijk wel eens een huivering joeg door de leden van de werkploeg van de aannemer, doch deze mannen en de heer v. Hest tot eer, moet gezegd worden dat er iets tot stand gekomen js dat zelfs grote aannemers verbaast. De buitenmuren degelijk ge zandstraald, wedijveren met de keurigste nieuwbouw. De witge kalkte binnenmuren doen helder en fris aan en het geheel geeft een beeld van degelijkheid en verzor ging, die ontwerper en aannemer eer aandoet. De firmant Dekkers^ is dan ook vol lof voor wat hem hier geboden is. Naast de fabriek is het oude noodslachthuis herschapen in een knusse woning, waarin de be drijfsleider der firma een goede be huizing vindt. Reeds Maandag j.L is de „DEMA" in bedrijf gesteld. Behangers- en stoffeerdersfourni- turen worden er aan de lopende band gefabriceerd. Gordijnenrails geperst uit staal, koperen ringetjes uit lange massieve koperroeden ge boord en gesneden, railsstutten en meer dergelijke kleinigheden van allerlei aard worden er gefabri ceerd, gegalvaniseerd, vernikkeld en gepolijst in de meest moderne machines, waarvan vele uit eigen constructie. De zaal biedt werkge- legenheid voor een 15-tal arbeiders, die de heer Dekkers liefst uit Kaats heuvel zelf betrekt. Ook voor de ge meente met haar eenzijdige indus trie is deze eerste vestiging van een dergelijk bedrijf toe te juichen. Mogelijk ligt hier het begin tot ver dere vestiging van nieuwe indus trieën op de grote terreinen in het nieuwe, thans goedgekeurde uit breidingsplan in deze omgeving ge projecteerd. CONCERT APOLLO. 't Weer is ons de laatste dagen niet erg gunstig gezind, zeker niet voor een zitje om eens rustig naar een goed verzorgd concert in een buitengelegenheid te luisteren. Dit is dan ook wel de oorzaak geweest dat de Kon. Erk. Harmonie Apollo Maandagavond niet over bijster veel belangstelling beschikken kon, toen het een concert-aanbood in de Engelse tuin van het Natuurpark ,De Efteling". Jammer van de goe de prestaties die te beluisteren wa ren, vooral in de beide concours- werken, waarmee het corps onlangs in Heesch bij Nijmegen zoveel suc ces had. Ook de andere programma- nummers getuigden van gedegen leiding en grote muzikaliteit. „DE EFTELING". De grote belangstelling welke „De Ifteling" blijft genieten, heeft de directie doen besluiten 't Natuur ark open te stellen tot 1 October a.s. Naast de diverse attracties, die dit recreatie-oord in ruime mate biedt, krijgen de bezoekers keer op keer nog gelegenheid van prima mncerten te genieten. Voor Zondag 14 Sept. a.s. staat geannoiiceerd om 12 uur de Harmonie van het Kon. Muz. Gez. Euphonia alhier, dat de laatste tijd op zeer opvallende wijze crescendo maakt. Er wordt onder geanimeerde leiding van kapel- Vom Berg intens gewerkt met re sultaten, die de beste beloften in houden. Het programma luidt: 1. The Thin Red Line, mars J. Alford. 2. Gri-Gri, ouverture, arr. S. P v. Leeuwen P Lincke. 3. Frèfës Joyeux, wals, arr. M. Klein R. Vollstedt. 4. The Midy, mars J. Alford. 5. Les Saltimbanques, fantaisie arr. G. Meister L. Gamme. 6. fAppèl aux Trompettes, mars A. Nev. 7. Das Modell, ouverture arr. A. Dreissen F. v. Suppé. 8. Thé Geisha, operette-fantaisie arr. S. P. v. Leeuwen, Sidney Jones. 9. Amparita Roca, pas redouble, arr. A. Winter James Texidor. Om 4.15 uur n.m. treedt de Kon. Erk. Harmonie „Musis Sacrum" uit Eindhoven op. Ook van dit corps mogen we een uitstekend concert verwachten, daar het een goede plaats bekleedt in de Ere-afdeling van de Nederlandse Federatie van Harmonieën en Fanfares. Programma: 1. Under the double eagle, mars Mann. 2. Freya, ouverture G. Mann. 3. Immer und Immer, walzer Waldteufel. 4. Lentestemming, suite Pala. 5. Ballet uit Faust Gounod. 6. Valse triste Sibelius. 7., Graf in Maritza, potpourri E. Kaimann. 8. i'Etandar^mars gemene vergadering, verplicht voor dê ingeschreven leerlingen en toegankelijk voor de ouders dezer leerlingen, voor de oud-leerlingen en verdere belangstellenden. De vërgaderingpwordt gehouden in de zaal van dë heer Jan v. Dun en vangt aan om kwart over zeven. K.A.J.-NIEUWS. ,Het gebeurde 's morgens" is de titel van de beroemde moderne Franse film die op Donderdag 18 Sept. a.s. in de Gildenbond draait. Deze film is geheel gratis toegan kelijk voor alle personen boven de 18 jaar. Speciaal de Kajotters en zij, die in deze organisatie thuis ho ren, mogen deze avond niet missen. D.E.S.K.-UITSLAGEN op 6 en 7 September j.l. Zaterdag 6 Sept. Junioren. Desk aUno Animo a 41 Desk bUno Animo b 11 Desk cUno Animo c 110 Veteranen DongenVeteranen Desk 5—1. Zondag 7 September. Desk 1—B.S.V. '29 1 2—2 Baardwijk 2Desk 2 23 Desk 3Baardwijk 3 80 Goed werk, gaat zo door! Competitie-indeling na DESK 3, 4 en 5. Kring V 1ste klasse A 501. Baardwiik 2, RKDVC 2, Concor dia 3, RWB 2, Haarsteeg 2, Vlijm. Bovs 2, Wilhelmina 3, Heusden 2, DESK 3. Zwaluw VFC 3. Kring IV 2de klasse A 403. Noad 6, TAC 2, WSC 3, Baard wiik 3. RKC3. DESK 4, Berkdijk 2, ZIG0 2, SET 3. Kring IV 3de klasse C 409. Sarto 4, Were Di 3, Taxandria 3, RKTVV 6. WSJ 3, Hieronymus, SVG 3, Willem II 6, DESK 5. INDU STRIE -UITBREIDING. Met belangstelling namen wij kennis van het feit dat de directie van de N.V. Stocko's Schoenfabrie ken, v/h J. C. Stokkermans, alhier de. uitbreiding en verbouwing van hare kantoren en magazijnen onder architectuur van de heer C. A. Schijvens uit Tilburg bij onder handse aanbesteding heeft opge dragen aan het Aannemersbedrijf H. Pellikaan te Tilburg voor de som van 78.61Ó. inmanden AGENDA. Vrijdag 12 Sept. 7 uur n.m.: Café „Sportwereld", inm vlucht Duffel. Zaterdag 8 uur n.m. en Zondag b uur n m. en 8.30 uur n.m.: Apollo-Theater„Omar, de Woes tijnhavik". Toegang 14 jaar. Zondag 12 uur v.m.: Tuinconcert in „De Efteling door het Kon. Muz. Gez. Eufonia. 2.30 uur n.m.: Voetbalwedstrijd DESKSchijndel. 4.15 uur n.m.: Tuinconcert in „De Efteling" door de Kon. Erk. Har monie „Musis Sacrum" uit Eind hoven. Maandag 7.15 uur n.m.: Oefening Handelsavondschool in de zaal van de heer Jan v. Dun. 8 uur n.m.: repetitie Kon. Harm. Apollo. door zou worden aangetast. Ook dit wordt zelden ontkend. Hoewel er geen statistische ge gevens kunnen worden overge_ legd, beseffen wij toch dat in kringen van de middenstand de meeste zorgen van deze tijd wor den gevoeld. Dit kan zelfs worden aangetoond met cijfers. Terwijl na de oorlog het reëel inkomen van de arbeiders omhoog is gegaan, vinden wij voor elke middengroep een daling. Dat betekent een ver zwakking van de economische kracht van de middengroepen, die hun invloed op het openbaar leven doet verminderen doordat de groep afbrokkelt. De oorzaak van dit verschijnsel ligt voor een groot deel in het ge mis aan politieke eenheid in de middenstand. Wij bepleiten die eenheid niet in de zin van een af zonderlijke partij. Dit zou een pleidooi worden voor het schep pen van klassetegenstellingen. Maar de wensen ook de econo mische van allen die zich mid denstander noemen, vinden we niet in concrete vorm geformuleerd. Er is geen economisch plan voor de middenstand, zoals dit bestaat voor de arbeiders in „De weg naar vrijheid", een plan van de pariij van de arbeid. Het is primair, een socialistisch plan en dus aanvaard baar voor hen, die geen arbeider zijn maar wel socialist. Het wordt aantrekkelijk voor arbeiders die geen socialist zijn maar zich arbei der voelen omdat er geen niet-so- cialistisch arbeidersplan bestaat. Er bestaan wel politieke program ma's, maar zij zijn niet tastbaar, zij bieden geen houvast. Het plan Wij leven in het tijdperk van plannen. Dit is het logisch gevolg Zilveren Kloosterfeest Frater Angelice. Maandag 8 September vierde Frater Angelice, onderwijzer van het eerste leerjaar aan onze fra terschool, zijn zilveren kloosterju- bilé. De schooljeugd zette deze feestdag in.jnet een plechtige H. Mis opgedragen door de /-eer- Eerw heer Pastoor Schoenmakers. De jongens zongen gezamenlijk de zg Missa Brevis, terwijl het jon genskoor, in toog en superpli bij het priesterkoor opgesteld, op keu, riae wijze de wisselende gezangen uitvoerde. Om half elf had in hei parochiehuis de huldiging van d jubilaris plaats. Pastoor Schoen makers sprak woorden van waar- herin" voor 't vele werk door fra- Van de verwerping van een volko ter Angelice verzet, zowel voor 't men liberalisme: Een zekere orde onderwijs als voor de parochie Bij de woorden van gelukwens door de pastoor sloot de jeugd zich met zang en toneelspel. 's Middags werd door het jon genskoor de mooie operette „Sneeuwwitje" opgevoerd, die Vrijdagavond voor belangstellen den wordt herhaald. A s Zondag 14 September wordt door de fraters het feest in m. tiemé kring gevierd. Van 12 tot 1 uur is er dan voor vrienden en kennissen gelegenheid frater An gelice in het fraterhuis te felici teren. BIJ DE WEDSTRIJD W.S.C.—R.K.C. Het zij mij vergund op deze wijze bij de aanvang der competitie eens een be roep te doen op het publiek. Het is nu eenmaal ontzettend moei lijk en vooral kostbaar, om een goede controle uit te oefenen op een terrein met een omvang als het onze, die tot in de puntjes klopt en dit kan dan ook maar alleen als wij uw aller medewer king hebben. Wij geven n.m.m. het publiek ten vol te wat hen toekomt, een goede tribune-, le rang- en 2e rangsplaats, overal kan men de wedstrijden uitstekend volgen, maar dan menen wij ook te mogen ver langen dat men zich daaraan houdt. Elke vereniging heeft het recht te vechten voor haar bestaan, dit doen wij ook en dit zal elk rechtgeaard sportlief hebber waarderen. Maak het ons dan ook niet moeilijker dan het al is, bezet de plaats die U toe komt naar gelang de entreeprijs die U ervoor wilt besteden en blijf daar tot het einde van de wedstrijd. Mocht gij be hoefte hebben U in de rust even naar Café Kroot te begeven, ga dan wat be treft tribune en le rang, buiten om en niet over het speelterrein en kom terug door de ingang die voor U bestemd is, anders is controle zo goed als onmoge lijk. Mag ik dan op uw aller medewerking rekenen, het bestuur van WSC zal U zeer dankbaar zijn. J. SPIJKERMAN, Voorz. Omar, De Woestijnhavik, een pro duct van de Universal International films, draait Zaterdag en Zondag in het Apollo-Theater met in de hoofdrollen Yvonne de Carlo als Prinses Sheherazade, Richard Gree ne als Omar en George McReady als Murad. Omar is grootser dan, .„Arabian Nights", avontuurlijker dan „Ali Baba"; 't is de meest romantische avonturenfilm van het jaar. Toegang 14 jaar. Woensdag komt „Gezocht wegens Moord" met Ruth Roman en Steve Cochran. Een sterke film vol ze nuwslopende achtervolgingen. Een meesterwerk der trillers. Toegang 18 jaar. R.K. HANDELSAVONDSCHOOL. Ouders, U wenst een betere toe komst voor Uw kinderen? Neemt een goede raad aan! Dit is de vraag van de rondge zonden folder door het bestuur van de R.K. Middenstandsavondschool, met als antwoord de aanbeveling om de kinderen de gelegenheid Waar te laten nemen zich meer te ontwikkelen door het deen volgen van de cursussen, die deze school in haar 20ste schooljaar openstelt. De cursussen omvatten: A een voorbereidende klasse voor jongens en meisjes die de studie voor de op leiding van het Middenstandsdiplo ma voorafgaat; B een 1ste en 2de klasse voor opleiding van bet z.g. Middenstandsdiploma; C. een apar te cursus voor „Dubbel Boekhou den" Associatie die ingeleid wordt door een één-jaarlijkse studie in Wiskunde etc., en D Steno en Typen. Maandag 15 September a.s. wordt de school weer geopend met een al- sen. Een verzoek ging naar de gecom mitteerde Raden te Den Haag om troe- t Waren niet alleen de talrijkeleger- „«.JLi, Of™ wirW Minstens even Dan kwam er een plakkaat uit van wege de Staten Generaal „tegen de va- dezer streek arm hielden. Minstens even erg als de inlegeringen drukte zwaar op de steeds armer wordende bevolking, de grote onveiligheid. Hoe kon het ook an ders? Honderden gedeserteerde soldaten zowel uit de Franse als Engelse en Duit se huurtroepen stroopten het land af, al of niet vergezeld van vrouwen die hen in het leger gevolgd waren, vielen de boerenbevolking lastig, bestalen hen niet alleen, doch, schrikten evenmin terug voor moord en brandstichting. Venloon was voor hun doel gunstig gelegen, "'t was een grensplaats, en als zodanig, bosrijk als het was, een waar dorado voor landlopers en dergelijke lieden. Een echt broeinest van misdadi gers was rond 1700 vooral „de Sant- schelle" onder Venloon. Van daaruit trokken de vagebonden Brabant, ja zelfs Zuid-Holland in en wisten buit te ha len zelfs op de rivieren en vanaf de ri vieren. Blijkbaar ondervonden ze zelfs een zekere medewerking van een of an der schout of ander ambtenaar, die zich liet omkopen door steekpenningen. Zo zeer zat er bij de boerenbevolking de schrik in, dat men zelfs bij dè overheid een diefstal niet meer durfde bekend te maken, uit1 vrees z'n hoeve in vlammen te zien opgaan. Toch zou aan deze terreur een einde komen. Rond 1720 kwam er in Venloon een nieuwe schout, met name Otto Juijn. Hij schijnt zich tot ideaal gesteld te heb ben aan dit soort van criminaliteit een einde te maken. Nadat hij op eigen ini tiatief enige jaren de strijd had aange bonden tegen het bekende euvel, wendde hij zich op 26Kebr. 172Ö met een request tot de Hoogm. Heren Staten, waarin hij de toestand in geuren en kleuren uiteen zet, en zelfs verschillende booswichten en zelfs hun vrouwen met naam en toe naam noemfe Ongeveer twee jaren moest de voort varende schout op een antwoord van genoemd College wachten. Dan kwam aan z'n geduld een einde. Opnieuw een request, gevolgd door die van de schou ten uit verschillende omliggende plaat gebonden, bedelaars, Heidens en Egyp- tenaren die zich in de Meijerij ophou den. Op een en dezelfde dag werd nu een „generale dievenjacht" gehouden in de gehele Meierij. I Enigen tijd schijnt er hierna weer een betrekkelijke rust te hebben geheerst, doch in 1752 bewerkstelligt Otto Juijn weer een nieuwe jacht op „rovers en schelmen". Zijn request dat hij tot de Hoogmogenden richtte liet hij mede on dertekenen door de Schouten van s-Gra- venmoer, V/aspik, Raamsdonk, Capelle en Sprang. Hoewel hun acties aanvanke lijk wel resultaat hadden, getuige het grote aantal namen van terechtgestelden, gegeselden en gebrandmerkten die we be zitten, schijnt men er niet in geslaagd te zijn de gehele „gilde" uit te roeien, im mers in 1754 komt in de vergadering van Schout en Schepenen weer ter sprake de grote onveilighëid van „de duinen, waardoor de gemeene baene naer den Bosch loopt". Ook acht genoemd colle ge het in 1771 nog nodig een nieuw brandijzer te doen vervaardigen. In- plaats van het dorpswapen, dat tot op heden werd ingebrand, zou men voor taan volstaan met de letters V.L. (Ven loon). De. kosten hiervan komen ten laste van de „heer der heerlijkheid Nergens in de Meierij schijnen zoveel dieven enz. gevangen te zijn dan in Loon, wat de magistraat deed besluiten zich tot de Leen en Tolkamer te wen den met hét verzoek om de kosten die op de talrijk in Venloon voorkomende terechtstellingen vielen te doen dragen door de vier kwartieren der Meierij. De laatste üievenjacht die we vinden aangetekend is die van 1793, die gehou den werd naar aanleiding van het feit dat de dorpsschout zelf bestolen was. De oprichting van het wapen der Koninklijke Marechaussee in het begin der 19e eeuw maakte voorgoed een ein de aan deze grote onveiligheid. P. A. v. B. ning door ingrijpen wordt tegen woordig algemeen wenselijk ge acht. Maar bij een bewuste orde ning, hoe gematigd ook, hoort een plan. Door aanhangen van volko men ordening en een daaraan ge koppeld doelbewust programma hebben de socialisten en daarmee het grootste deel van de arbeiders wereld invloed verkregen. Daarom moet het verschijnen van de „weg naar vrijheid" worden toegejuicht, ook al is men hét er niet mee eens. Wil men nu aanvaarden, dat „de weg naar vrijheid" ook de midden stand de beste toekomst biedt, dan behoeft er geen ander plan meer te verschijnen. Ziet men naar het ver leden en hoort men de critiek in kringen van de middenstand, dan zal men nooit kunnen volhouden, dat de reële inkomensdaling van de middengroepen in ons volk te wij ten is aan een liberaal bewind in de laatste jaren, maar aan de doel bewuste verheffing van de arbei ders door een socialistisch getinte belastingpolitiek e.d. Dit betekent niet, dat wij de verheffing van de arbeiders afkeuren, integendeel, zij moet worden geprezen, al moet worden afgekeurd dat dit ten koste is gegaan van de midden groepen. Wij prijzen dus het doel, maar verwerpen de aangewende middelen. MEER INKOMEN. De bedoeling van alle groepe ringen in ons volk voor de komen de jaren zal zijn de vergroting van ons nationaal inkomen Zal deze vergroting van het inkomen mede toevallen en voor een belangrijk deel aan de middenstand Dan zal deze volksgroep zijn verloren of bedreigde positie herwinnen. Dit behoeft dus niet te gaan ten koste van andere groepen en geen klassestrijd op te roepen. Nodig voor het herstel van de midden stand een actieve middenstandspo- litiek met een plan. Dit herstel van de middenstand kan niet planloos plaats vinden, omdat uit de orde ningsvoorbereidingen der niet-mid- denstanders bewust gevraagd wordt om een tegenwicht een tegen- plan. Men zou een herstelplan voor de middenstand kunnen verwachten van de overheid, indien een rege ring de noodzaak van economische verbetering in de toestand van deze volksgroep zou inzien. Gezien de huidige politieke constellatie van ons volk is dat nauwelijks te ver wachten. Het plan voor de middenstand Toen Mark Twain, de bekende humorist, nog redacteur van een dagblad in Missouri was, schreef hem een abonné dat hij bij 't open vouwen van zijn blad een spin ge vonden had, en dat hij niet wist of dat geluk of pech betekende. Per omgaande antwoordde de humorist dat dit 't een noch 't ander bete kende. De spin had zich alleen wil len overtuigen of de abonné ook ijverig adverteerde. Daar dit niet het geval was, werd het voor de spin de hoogste tijd om haar net te spinnen voor de deur van de brief schrijver, omdat de spin dan zeker wist dat zij in haar bedrijf niet door cliëntèle gestoord werd. Zo is 't en niet anders! zal moeten komen van midden standsorganisaties of van politieke groeperingen die geacht worden de middenstandsbelangen te verdedi gen. Alleen door een voor de mid denstand aanvaardbare ordening te stellen tegenover hetgeen van an dere zijde wordt gepropageerd, kan men een verbetering in zijn toe stand verwachten. Bovendien is van zo'n plan een politieke opleving te verwachten en een critische instel ling tegenover hetgeen tot heden als alleen-zaligmakend voor de eco nomische toekomst van ons volk wordt gepropageerd. Actieve middenstandspolitiek. Wanneer is zij bedreven in de laatste jaren en wat houdt zij in Beide vragen moeten met een schouderophalen worden beant woord. Beide vragen eisen een po sitief antwoord en wanneer dit in de naaste toekomst niet wordt ge geven, mag men op een gezonde middenstand in het Nederland van morgen niet rekenen. v. M. R.K. HEER ZOEKT PER 1 OCTOBER a.s. GEMEUBILEERDE MET VOLLEDIG PENSION Weekend afwezig. Brieven onder no. 4131 bur. v. d. blad. Na een jarenlange strijd der or ganisaties staan wij midden in een tijd, waarin aan de belangen der arbeiders de nodige aandacht wordt besteed. Er wordt nu in het midden gelaten of hun wensen alle juist zijn of verwezenlijkt worden. Maar ze worden bestudeerd en er wordt om welke reden dan ook, rekening mee gehouden. Iets der gelijks ontbreekt volkomen voor de middenstand. Wie over de midden stand denkt, spreekt of schrijft, wordt nogal eens aangevallen met het argumëftt dat hier een volko men niet-hanteerbaar begrip wordt gebruikt, omdat men de groep niïddëftstand niet omvatten kan. 4jj ;sfi9 Men weet de grenzen niet. Dit ar gument kan geen bezwaar zijn, want men zou het evengoed kun- beiders. Het gaat bij die indeling in groepen niet in de eerste plaats om degenen over wie twijfel kan bestaan of zij er wel toe behoren, maar om de grote groep, die er zeker toe behoort. Zo hebben wij dan een midden stand in dit landje aan de zee, die kwijnend is er wordt weinig over gediscussieerd, omdat iedereen dat aanvoelt. Evenzeer voelt ieder_ een aan, dat wij deze grote groep aan kleinhandelaren, grossiers, kleine bezitters etc. niet -kpnnen missen, omdat de volkskracht er Geheel overgegeven aan Gods H. Wil, gesterkt door de Ge nademiddelen der H. Kerk, overleed nog vrij onverwacht, mijn lieve Vrouw en onze dierbare Moeder, Behuwd- en Grootmoeder geboren VAN DOORMALEN in den ouderdom van 72 jaren. Waalwijk: WILLEM ELBERS JOS ELBERS T. ELBERS-VAN DER VELDEN en Kinderen Breda E. VAN TILBURG-ELBERS A. VAN TILBURG en Kinderen AmsterdamC. ELBËRS E. ELBERS-SMIT en Kinderen Waalwijk: F. ELBERS C. ELBERS-VLOEMANS en Kinderen J. ELBERS A. ELBERS-VAN DER LEE en Kind Waalwijk, 10 September 1952. De plechtige uitvaart zal plaats hebben op Zaterdag 13 Sep tember a.s. in de R.K. Kerk Parochie St. Jan Baptist Waalwijk, te 10 uur. Bijeenkomst Heren Grotestraat 141, Waalwijk, te half tien. Rozenkransgebed Donderdag- en Vrijdagavond om 7 uur, Zaterdagavond om 6.30 uur.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 11