MIDDENST ANDSMARKT s SPECIAAL NUMMER VAN Waalwijkse en Langs Courant é^en kaloe <^aniv et/zin# atnaniü ^Aliet &on?et te?en é^en hatoe <^euiv d^atholieke (Dtg^anisatie 5*0 ^aal ^e^tan2ig-e ^Jfriiddetiftan? te. ^K)aaliviilz HULDE aan de werkers UITGEGEVEN TER GELEGENHEID VAN HET AFDELING WAALWIJK EN VAN DE v VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952. 75e JAARGANG No. 74. DE ECHO VAN HET ZUIDEN Gouden jubileum v.d.R.K. Middenstandsvereniging De plaatselijke R.K. Middenstandsvereniging maakt zich op om haar halve-eeuwfeest te gaan vieren. Vijftig jaren heeft deze vereniging de emancipatie en voor uitgang van de R.K. Middenstanders van Waalwijk bevor derd en thans mag; zij met trots op haar werk terugzien, omdat vele vruchten werden geoogst. De Waalwijkse middenstand heeft een eigen plaats in de locale gemeen schap verkregen en wist zich voorspoe dig te ontwikkelen, waardoor "Waalwijk als centrumplaats van een bloeiende streek nog meer glans kreeg. De Waalwijkse middenstander toon de durf en energie, twee bij uitstek waardevolle eigen schappen, welke de beste waarborgen bieden voor een verdere stevige ont plooiing van krach ten en mogelijkhe den. De gouden Katho lieke Middenstands organisatie heeft menigmaal de weg gewezen meermalen zelfs gebaand dikwijls gestimuleerd en gepropageerd en vaak de stoot gegeven voor belangrijke activiteiten. De middenstandsmarkt zal in de komende dagen opnieuw getuigen van de kloeke ondernemingsgeest van de leden der jubilerende organisatie, welke zich in het maatschappelijk leven zo vitaal en met krachtige tred beweegt. De R.K. Middenstandsvereniging blijve ook nu zij een zeldzame mijlpaal is gepasseerd met dezelfde overtuiging en hetzelfde élan haar weg gaan tot welzijn van degenen, die zich uit principiële overweging achter haar vaan ge schaard hebben! J. L. P. M. TEIJSSEN, Burgemeester van Waalwijk. Wanneer men zo de verhoudingen en toestanden bij onze Middenstand eens vergelijkt met die van 50 jaar geleden, dan is er zeker alle reden om zich te verheugen over de in deze halve eeuw bereikte resultaten. Te meer moet ons dit verheugen omdat de Mid denstand in zijn geheel van zo grote betekenis is voor het economische leven in onze Maatschappij. Gaarne wens ik de Af deling Waalwijk van de R.K. Middenstand geluk met dit Jubileum. Rondom ons heen zien wij dagelijks wat een goe de samenwerking vermag te bereiken, vooral wan neer deze gepaard gaat aan een goed gerichte activiteit. Er zijn nog zeer belang rijke algemene problemen die ons aller medewerking vragen: Financiering, Ver keer, Opleiding, Betalings voorwaarden. Ik moge dan hierbij de wens uitspreken dat in de komende jaren de juiste geest onze R.K. Middenstand blijve bezielen, teneinde tesamen de gestelde doelen te bereiken, en dit, niet alleen in het belang van de Middenstand zelve, doch even eens ten bate van de gehele samenleving. J. W. VAN HEESBEEN, Voorzitter Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant. Het is niet zonder reden dat het 50-jarig bestaan van de R.K. Middenstands Vereniging, afdeling Waalwijk, op bij zondere wijze wordt herdacht. Niet slechts dat een gouden jubileum een belangrijke mijlpaal is, doch tevens was er voor de aangesloten bedrijven alle aanleiding om bij deze gelegenheid een feestlijk aanzien te geven aan eigen etalages en voorts te samen o.m. door een winkel-markt dit middenstands-jubi leum op een geheel eigen wijze te accentu eren. De Vereniging „Waalwijks Belang" heeft er steeds naar ge streefd, in zoverre zulks in haar werkingssfeer paste, mede de belan gen te dienen van de neringdoenden. Het ver dient in dit verband vermelding dat bij de oprichting van „Waal wijks Belang" in 1907 reeds de „bevordering van het winkel- en marktwezen" een kernpunt van actie was van het eerste be stuur. Bij voorkomende gelegenheden werd metterdaad hierop Voortgebouwd, getuigen de in het verleden gehouden win- kelweken, waardoor op bijzondere wijze de aandacht op de winkelzaken werd gevestigd. Zonder op enigerlei wijze te treden in aangelegenheden, die tot de Middenstandsvereni ging behoren, blijft „Waalwijks Belang" steeds gaarne bereid door samenwerking en steun gemeenschappelijke belangen te bevorderen. De mij geboden gelegenheid tot een korte bijdrage in deze speciale editie van „De Echo van het Zuiden", benut ik voorts gaarne, om namens ons bestuur de R.K. Middenstands- Vereniging, afdeling Waalwijk, geluk te wensen met haar 50-jarig jubileum. Moge zij bij het bereiken van deze mijl paal krachten putten uit de wetenschap dat in een tijdsbe stek van 50 jaren vele moeilijkheden en tegenslagen werden overwonnen, om daarna verjongd en aangepast aan de eisen des tijds hare zaken te drijven en naar buiten te tonen. Hiermede zal tevens een bijdrage van grote en duurzame betekenis worden geleverd ter bevestiging van Waalwijk als centrum van de Langstraat. J. TIMMERMANS, Voorzitter „Waalwijks Belang". September 1952. De afd. Waalwijk van de R.K. Middenstands Bond heeft Abraham gezien. Als dit feit plaats heeft in het burgerlijk leven is er reden om dit extra te herdenken. Zouden we dan niet de gelegenheid aangrijpen, nu deze zich voordoet in onze R.K. Middenstands Vereniging, om ook hier een speciaal feest van de maken. Onze eerste daad zal dan ook zijn, op Zondag 14 Septem ber om 8 uur, in de Kapel van de Eerw. Zusters, God dank te brengen, door het H. Misoffer bij te wonen dat door de Z.Eerwaarde Heer Pastoor Dr v. d. Hurk zal worden opgedragen, en waaronder alle Mid denstanders met hunne dames ter H. Tafel zullen nade ren. Hierdoor zal tot uiting worden ge bracht de eenheid in Organisatie, maar vooral de eenheid in Christus. Zij die het wel menen met de levensbelangen van hun organisatie en daardoor met hun eigen maatschappelijk welzijn, zullen zeker deze plechtigheid bijwonen, om op deze werkwaardige dag, allen tesamen het gouden bestaans- feest van de R.K. Middenstandsbond te Waalwijk, een van de oudste afd. van de Diocesane bond, te vieren. Toen rond de eeuwwisseling de eis van organiseren zich ook aan de Middenstand onontkoombaar opdrong en 's Pau sen roepstem weerklonk om door middel der organisatie het maatschappelijke leven sociaal-economisch en politiek mede te beïnvloeden en te richten naar de beginselen der Katho lieke Staats- en Maatschappijleer, hebben ook de Katholieke Middenstanders van Waalwijk hun zeer Verantwoordelijke taak begrepen en stonden de voortrekkers klaar om de fun damenten voor het moeizaam groeiende middenstands-orga nisatieleven te leggen. Dat de organisatie fundamenteel sterk is opgezet, blijkt wel uit de levensduur; het moge hier wel worden gezegd, dat de bovenbouw iwel eens dreigde in te storten, doch telkens waren het de fundamentele leiders, die met het aanwerven van nieuwe steunpilaren de afdeling in stand hebben kunnen houden. Wij herdenken en roemen hen bij dit gouden jubilé. Wij herdenken de rij van voorzitters, Geestelijke adviseurs en bestuurders, die het hebben gepresteerd, niet alleen een Mid denstandsorganisatie in stand te houden, maar er tevens een organisatie van te maken zoals deze thans is. Hiermede is piet gezegd dat onze afd. z'n top-prestatië heeft bereikt. Neen, mijne lezers, wij zijn onze voorgangers erkentelijk en dankbaar voor hetgeen zij voor onze organi satie hebben gedaan, en wij zullen op de ingeslagen weg voortgaan en trachten onze organisatie op te bouwen en aan te passen aan de moeilijkheden die de tijd van het leven meebrengt. 1 I Het is ons evenwel een behoefte te verklaren dat dit Voor een bestuur een zware en moeilijke taak is, ja zelfs een niet te volbrengen taak, indien wij daarbij moeten missen de steun van onze leden. Evenwel is het een verheugend verschijnsel dat wij thans op de goede weg zijn, en dat er onder onze leden mensen worden gevonden die iets voor de goede zaak over hebben. Speciaal doel ik hier op de acties die de laatste jaren zijn ontketend, alsook en niet het minst, de te houden Midden- stands-Markt, bij gelegenheid van ons 50-jarig jubilé. Een comité onder leiding van de Heer A. de Visser heeft hier een groot werk verricht en laat ons hopen ook met succes. Het Bestuur van een organisatie heeft weliswaar de leiding, doch daar waar het Bestuur tekort schiet of niet actief ge noeg is, moet dit door de leden worden aangevuld. Hiervoor zijn nu juist onze vergaderingen, doch tot m'n spijt moet het hier nu worden gezegd, dat juist deze te weinig worden bezocht, waaruit wij moeten concluderen dat men teveel vertrouwt op de activiteit en het kunnen van een bestuur. Een bestuur vindt echter z'n activiteit in de stuwende kracht van hare leden. Moge 1952 het keerpunt zijn in het leven van de R.K. Middenstand van Waalwijk. Wanneer allen die lid kunnen zijn van de organisatie zich aansluiten dan geeft het Bestuur U de verzekering dat de Middenstand in het algemeen hier van de vruchten zal plukken. Waalwijk zal zich steeds moeten ontwikkelen en uitbrei den, wil zij de plaats die zij heeft ingenomen behouden, doch het is de taak van de Middenstand hieraan mede te werken door samen actief te zijn, zodat ook de ontwikkeling van de Middenstand gelijke tred houdt met de ontwikkeling van de stad. 1 A. MEYS, Voorzitter R.K. Middenstand, Afd. Waalwijk. HET BESTUUR VAN DE R.K. MDDENSTANDS VERENIGING AFDELING WAALWIJK. Zittend: D. van Oss-v. Buren, penningmeester; Pastoor Dr. B. van den Hurk, geestelijk adviseur; A. Meys, voorzitter; A. Snels, secretaris. Staande: J. van Bladel, J. van Huiten Jzn., H. v. Mill-v. Sprang, vice-voorzitter; Jos. Z&egers. Wie enig historisch en maatschappelijk inzicht heeft, zal gaarne toegeven dat een gouden jubileum van een katholieke middenstandsvereniging een feestviering waard is. Immers, toen in 1902 de katholieke middenstandsbeweging begon te ontluiken, zag het er nog verre van naar uit dat de zelf standige middenstand zich nu ook binnen afzienbare tijd als een deugdelijk georga niseerde en behoorlijk gedisciplineerde eenheid ter verdediging van de eigen zelfstandigheid zou gaan gedragen. Zelfs is er in de eer ste jaren moed en wils kracht nodig geweest om 'n bevolkingsgroep, die als van nature vast zat in isolement en indi vidualisme, tot georga niseerde activiteit op principiële grondslag te brengen. En mocht men er hier en daar ook al in slagen, dan nog ont brak de kracht om zelfs de meest urgente soci aal-economische proble men tot een bevredigen de oplossing te brengen. Het is goed deze te genwind en tegenslag bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van een van de oudste katholieke middenstandsverenigingen in ons gewest nog eens in herinnering te brengen. Des te scherper komt daardoor in het licht te staan de waarde en de betekenis van de pioniersarbeid van hen, die in de kinderjaren van de katholieke middenstandsbeweging hebben volgehouden. Volgehouden ondanks negatie en miskenning; zonder zelfs maar enige lijn in de zorg ten opzichte van de zelfstandige middenstand te onderkennen. Van een stelselmatige en ge fundeerde behandeling der aanwezige middenstandsproble men was in die jaren nog geen sprake. Sindsdien zijn we een halve eeuw verder. Niet gaarne zouden we beweren, dat de zelfstandige middenstand op dit ogenblik een groep is, die uit eigen kracht geen desiderata tot verwezenlijking vermag te brengen. Een krachtig en vruchtbaar zelfdoen met name op eco nomisch gebied heeft de zelfstandige middenstand, alle voorspellingen van het tegendeel ten spijt, zijn plaats naast grootbedrijf en coöperatie volwaardig doen handhaven. 'Deze zelfhandhaving werd naast de arbeid van de individuele ondernemer verkregen door het doelbewust optreden van het georganiseerde middenstandsbedrijfsleven zelf. Daarnaast werd een soliede grondslag gelegd voor een onmisbare en verantwoorde belangenverzorging op statelijk niveau. Zon der overspannen betekenis te willen hechten aan allerlei wet ten en maatregelen, welke langs de weg van georganiseerd optreden in de jaren 19181940 werden tot stand gebracht, mag de totstandkoming van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 als een voor de gehele Nederlandse middenstand uiterst gewichtige overheidsregeling worden aangemerkt. Dank zij deze wet worden de toekomstige middenstanders voortaan gedwongen zich voor hun taak te bekwamen in de nodige handels en vakkennis. Binnen het raam van de economische concurrentiestrijd heeft deze wet de onmisbare grondslag ge legd voor een voor zijn taak berekend middenstandsbedrijf. Nu deze wet bij vestiging of overname van zaken haar ge waardeerde resultaten over een steeds breder terrein begint af te werpen, blijkt tevens naast de verbetering der be drijfsuitoefening ook een geleidelijke inperking van het aantal zaken te worden verkregen. Bovendien is aan de massale sterfte en wedergeboorte van dwerg- en randbe- drijven, zoals de crisisjaren voor '40 dit verschijnsel te zien gaven, een einde gekomen. De na-oorlogse periode heeft de zelfstandige middenstand voor de oplossing van geheel nieuwe problemen gesteld. Daar was. vlak na de geldsanering de behoefte aan kapitaal op korte en lange termijn, waarin werd getracht door uit breiding; van de credietmogelijkheden te voorzien. De fan tastische militaire inspanning, ons opgedrongen door de in ternationale situatie en na het ontstaan van het Korea- confllct nog versneld, had en heeft ook vandaag nog tot gevolg dat de gemaakte winst voor een groot deel wordt wegbelast, zodat de liquiditeitsmoeilijkheden met de dag toe nemen. Overbodig te zeggen, dat niet alleen de N.R.K.M., maar ook de organen, waarmee deze in voortdurend contact staat (Middenstandscommissie K.V.P.; K.V.P.; Katholieke Tweede Kamerfractie) binnen het raam der mogelijkheden tot het uiterste zich inspannen om 1waar mogelijk tot ver zachting van belastingdruk en reële toepassing van de ver delende rechtvaardigheid te geraken. Iedere andere bewering, in welke bewoordingen ook gesteld, menen wij als in strijd met de werkelijkheid te moeten beschouwen. Afgezien van het belastinggebied valt stroomversnelling in de verdediging, bescherming en ontplooiing van de poten tiële kracht van de middenstand te constateren, een stroom versnelling, welke aan de vooroorlogse middenstandspolitiek te enen male vreemd was. iWaar het voor de middenstand van het grootste belang is over een deugdelijk instrumenta rium op departementaal niveau te beschikken, werd, naast de verheffing van het Directoraat voor de Middenstand tot Directoraat-Generaal, tevens tot de instelling van een inter departementale middenstandscommissie overgegaan. Tot voorzitter van deze Commissie werd eerst een Staatssecre taris, later een Minister zonder Portefeuille en nu weer een Staatssecretaris benoemd. Blijvend en geregeld overleg tus sen de onderscheidene Departementen betreffende midden standsaangelegenheden wordt hierdoor gewaarborgd. Reeds werden, dank zij deze Commissie, belangrijke nieuwe crediet- faciliteiten geschapen; zij werkte ook in het belang van de middenstand ten aanzien van het prijzenbeleid en de fiscale - wetgeving. Aan de afschaffing straks van de omzetbelasting in de detailhandel is zij niet vreemd. Ook de wetgevende arbeid vertoont stroomversnelling. Een nieuwe Winkelsluitingswet en een Wet op de econo mische delicten kregen hun definitieve gestalte. Een ontwerp Bedrijfsvergunningenwet en een wetsontwerp op de econo mische mededinging staan op stapel. De noodregeling Kinder bijslag voor zelfstandigen zal na korte termijn in een defi nitieve regeling, naar we hopen zonder dezelfde ongunstige grenzen, overgaan. iVermelden we nog de overeenstemming, welke tussen de betrokken middenstandsorganisaties over de te vormen toporganen voor de middenstand in de P.B.O. werd bereikt. Hierdoor zal het zelf-doen door het bedrijfs leven een niet te onderschatten vooruitgang boeken. Temidden van bovenstaande reële resultaten van georga niseerde middenstandsactiviteit Staat onze afdeling Waalwijk in het goud. Er loopt een rechte lijn tussen wat 50 jaren geleden te Waalwijk begon en momenteel op landelijk niveau als emancipatie van de middenstand zich voltrekt. Naast haar positief meedoen met hetgeen gewestelijk en landelijk zich afspeelt (Waalwijk is altijd gouvernementeel geweest) stond dezelfde afdeling altijd voor plaatselijke ont- plooiings- en beschermingsmogelijkheden paraat. Ook zag zij in de standsorganisatie niet alleen een instrument ter1 ver dediging en bevordering van materiële maar ook van gees telijke kracht. Waarbij wij een omissie zouden begaan, wan neer wij geen dank brachten aan het Bestuur van de Waal wijkse afdeling. Aan zijn beleidvol optreden is niet 'alleen de zelfstandige middenstand van Waalwijk maar ook de zelfde bevolkingsgroep van dit gewest veel verschuldigd. Mr. Dr. N. H. L. VAN DEN HEUVEL. Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Directeur van de Katholieke Middenstandsbond in het Bisdom 's-Hertogenbosch. In dit speciale nummer, gewijd aan het Midden standsjubileum en de Markt, mag een extra woord van hulde aan de organisatoren van de festiviteiten niet ontbreken. Wij weten wat er gewerkt is moeten worden, hoe veel vergaderingen er gehouden zijn moeten worden en hoeveel besprekingen gevoerd. Men heeft teleurstellingen ondervonden, en men heeft niet altijd de medewerking gekregen, waarop men had gerekend, maar niettemin hebben zij door gezet, hebben zij met voorbijzien van de moeite en het werk, alleen oog gehad voor het belang dat zij dienden. En daarvoor komt hun de dank en de erkentelijk heid toe van de Waalwijkse bevolking, maar spe ciaal van de leden der R.K. Middenstandsvereniging.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5