LANDBOUW PLUIMVEE DAHPO BIOSCOOP-PROGRAMMA. BILJARTEN. *zJÜ.<zt <~j-e.scliank<mliiiLs 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 10 OCTOBER 1952 6 Besoijen is weer aan de beurt. Christ van Engelen en Helena Korthout Gouden Bruidegom en Bruid. BAL in „Thalia M—B Een keur van gebruiksartikelen en siervoorwerpen uit kunstenaarshand. CASSETTES GLASSEfêVIEZEN „Sola" - „Voorschoten" - „Leerdam" GROTESTRAAT 220 Telefoon 2512. W A A L W IJ K. Mijnhardtjes: sterke js vaart die beide waterpartijen ver bindt en nog meer planten en hees ters zullen er gepoot worden. Dit nieuwe gedeelte krijgt dan ook een ingang vanaf de Brederodelaan, zo dat het wandelpark ook van daar uit toegankelijk is. Ongetwijfeld zal ons park door deze uitbreiding veel winnen. En dan zijn daar nog de plannen van het gemeentebestuur, de ver harding en verbetering van de le Zeine, het industrieterrein dat daar klaar zal worden gemaakt, de ver betering van de Grotestraat, de vernieuwing en uitbreiding van het zwembad, de vernieuwing van het rioleringsstelsel, alle plannen, die we in de naaste toekomst verwe zenlijkt zullen zien. Voorts zijn er nog de uitbreiding en verbetering van enkele fabrieken, zoals we al eens terloops hebben gemeld. Kortom, er wordt gewerkt in Waalwijk, en niemand zal willen ontkennen dat onze plaats een gro te vlucht neemt, en dat zij steeds meer in aanzien en belangrijkheid wint. Er zijn 'natuurlijk nog zeer veel dingen die verbetering behoe ven; ons gemeentebestuur is actief, moge het succes hebben bij deze verbeteringen en bij al de plannen die het nog koestert. ZONDAGSDIENST 12 October 1952 Arts: Dr. Mannaerts Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 12 October 1952. 10 uur: Ds. W. L. Jens. 6.30 uur: Ds. W. L. Jens. Onderwerp: „Gods Liefde onze liefde". BRIDGE-DRIVE TEN BATE VAN „HET VIERDE PRINSENKIND". Op 17 October a.s. des avonds om 8 uur zal in Hotel Verwiel een grote brid ge-drive worden georganiseerd, waar van de baten bestemd zijn voor de stich ting „Het Vierde Prinsenkind". Zoals wellicht reeds bekend, beijvert deze stichting zich om de oorlogsinvalide kinderen gedurende enige tijd per jaar een aangename vacantie te bezorgen. Het is dus een alleszins sympathiek doel, dat de stichting nastreeft en dat ook de bridgers helpen verwezenlijken wanneer zij zich in laten schrijven voor deze drive. Deze inschrijving kan geschieden bij: Hotel Verwiel, Mevr. Minke of Mevr. Hoffmans-v. d. Schoot. Maar afgezien van dit sympathieke doel kunnen de deelnemers en deelneem sters natuurlijk nog beslag leggen op een van de fraaie prijzen die reeds welwil lend door de Waalwijkers en Industrie en Middenstand zijn beschikbaar gesteld, of die men met de loyale medewerking van industrie en middenstand nog hoopt te krijgen. De organisatoren van deze drive ves tigen er tevens nog de aandacht op, dat de stichting zich beijvert voor kinderen van alle gezindten, zodat iedereen zon der uitzondering gevoeglijk aan deze grote drive kan deelnemen. Moge de wedstrijd in alle opzichten slagen, zodat „Het Vierde Prinsenkind" in alle opzichten er wel bij zal varen. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. ZILVEREN DIENSTJUBILEUM. Vorige week Zaterdag vierde de heer A. Verhoeven te v.m. Baard wijk zijn 25-jarig dienst jubileum bij de firma Jacq. Oomens, en na tuurlijk kon deze dag niet zonder meer voorbij gaan. De jubilaris, die vergezeld was van zijn gezin, werd dan ook 's mor gens in tegenwoordigheid van me vrouw Oomens, de heer I. v. Haren, chefs en personeel op hartelijke wijze gehuldigd. Ook namens mevrouw Oomens sprak de heer v. Haren het eerst de jubilaris toe, en bij gelegenheid van dit jubileum, het eerste waar de heer Oomèns niet meer bij tegen woordig was, roemde hij de ijver en het vakmanschap van de jubi laris, die geen man was van veel woorden, maar wiens nauwgezet werk vooral op de voorgrond trad. Als blijk van waardering overhan digde hij hem een geschenk onder couvert. De heer E. de Vries sprak namens de chefs-collega's en het personeel en hij verklaarde dat de heer Ver hoeven, die de derde zilveren jubi laris was in het bedrijf, de goede traditie van de heer Oomens voort zette; hij prees hem als een goed collega en chef. Een prachtige ka merplant en een grote bloemen mand waren de cadeaux van de chefs en het personeel. In zijn dankwoord dat de heer Verhoeven tot allen richtte, zei hij dat de prettige sfeer in het bedrijf en de goede samenwerking de ja ren voorbij deden vliegen. Hij had steeds met liefde en plezier ge werkt. Het jubileum zou echter groter zijn geweest wanneer de heer Oo mens ook nog in hun midden was. Hij had hem leren kennen in die 25 jaren als een hoogstaand patroon. Tot slot dankte hij allen voor de mooie geschenken en hartelijke woorden. Het zilveren feest werd in de hui selijke kring verder gevierd. MIDDENSTANDS- BINNENMARKT. Naar wij vernemen zal er volgen de week Donderdag een vergade ring gehouden worden van com missie en deelnemers aan de Mid denstands-Binnenmarkt, waarop van gedachten zal worden gewis seld over deze markt. De standhou ders krijgen dan de gelegenheid hun op- en aanmerkingen te ma ken, waarmee men dan z'n nut kan doen voor de volgende binnen markt. HARMONIE „SINT JAN". Muzikale wandeling. Tot besluit van het zomerseizoen zal de harmonie „St. Jan" a.s. Zon dagmiddag tussen 12 en 1 uur, bij gunstig weer, een muzikale wan deling door v.m. Baardwijk maken. fi A. S. ZONDAG Opleiding muzikant. Teneinde haar gedunde gelederen in de toekomst met jonge krachten te kunnen verstevigen, gaat de har monie „St. Jan" binnenkort een cursus beginnen voor opleiding van muzikanten. Blijkens affiches kun nen aspiranten zich bij de secreta ris, de heer Th. Vissers, als deel nemer opgeven. Jaarvergadering. In de zeer geanimeerde jaarver gadering, gehouden in café Wed. v. Cromvoirt, zijn de aftredende be stuursleden van de harmonie „Sint Jan", de heren Joz. Vermeer en E. Hoevenaars, weer met algemene stemmen herkozen. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer Th. Vissers, bleek dat de harmonie in het afgelopen ver- epigingsjaar zich vaak naar buiten heeft laten horen bij muzikale wan delingen, serenades, festivals, enz. De ambitie der leden en de vooruit gang van het muzikale peil lieten echter nog veel te wensen over. Er werden diverse maatregelen be sproken om in een en ander ver betering te brengen. Zo langzamerhand zijn wij ins ons blad een ere-gallerij op gaan richten waarin wij de portretten plaatsen en de ge- j gevens vermelden j van de gouden brui degoms en bruiden die in Waalwijk en omgeving gehuldigd en gevierd werden. Het is een respec tabele rij aan het worden: vooral de laatste jaren hebben wij menige foto in ons blad geplaatst, en hebben wij menig bezoek afgelegd bij zo n gouden paar, dat stil zat te wonen in hun huiske, geheel naar elkaar toe gegroeid in een schone vanzelfsprekende trouwe liefde, die misschien de schone glans van de jonge liefde kan hebben verloren, maar die dieper en onvoor- waardelijker is geworden, is gekristalli seerd tot de vanzelfsprekende trouw. Zo waren wij dezer dagen op bezoek bij Christje van Engelen en zijn vrouw Helena Korthout, die in de Grotestraat, in v.m. Besoijen wonen en op 12 No vember 'a.s. hun gouden huwelijksfeest zullen vieren. 't Is in alle opzichten nog een kras paar; Moeder van Engelen die 74 is mag dan wat moeilijk kunnen lopen, ze is gezond van harte en ze kookt en doet in het huishouden nog als een jonge vrouw en Ghristje, die 76 jaar is, vindt het alleen maar vervelend dat ie niet meer kan gaan werken. Tot z'n 72e jaar heeft ie gewerkt en nou probeert ie maar wat bezig te blijven in het tuintje en in het huishouden. „Nou doe ik t veul", zegt ie als wij aan Moeder van Engelen vragen, of ze het huishouden nog doet. Ge verwondert U over de snedige antwoorden, die ge krijgt en over de geestige manier waarop hij uit den hoek kan komen. En als ge ze zo samen ziet zitten, Moeder van Engelen druk breiend („Millioenen steken heeft ze al gebreid" zegt vader niet zonder trots), en hij U aankijkend met zijn heldere ogen, dan zoudt ge niet zeggen dat ze binnenkort hun gouden bruiloft gaan vieren, zo jong, zo levenskrachtig zien ze er alle twee nog uit. En toch hebben ze het niet gemak kelijk gehad in him leven; we hebben heel hard en heel veel moeten werken, alle twee, zeggen ze. Christje is eigenlijk afkomstig van Nieuwkuijk en voor z'n trouwen kwam ie iedere dag te voet van Nieuwkuijk naar Waalwijk om daar te werken op de fabriek van Sjef Groenen, waar prachtig werk gemaakt werd. Al heeft ie altijd op de fabriek ga- werkt, 't was ook 'n goeie handschoen maker; „zet 't maar gerust in de krant", zeggen z'n zoons en ze vertellen, dat ie nog wel 'ns de hamer in zijn handen neemt en 't voetje op z'n knieën. En ook moeten we zeker in de krant zetten, dat de ouders van de gouden bruid indertijd ook hun gouden bruiloft hebben gevierd; dat was het echtpaar Korthout-van der Pas, die in 1917 in de Antoniusparochie feest vierde. Christje heeft altijd veel liefhebberij gehad in vissen en kanaries fokken, 's Zondags ging ie altijd twee keer naar de Maas en voor z'n kanaries zorgde hij beter bijna dan voor zichzelf. Overal had ie z'n kooien en kooikes staan en altijd was ie daar in de buurt te vinden. Vijf kinderen heeft het gouden paar, 2 jongens en 3 meiskes; een van de meiskes is nog thuis en ge begrijpt, dat dit een hele steun is voor de ouders. Enfin, er zal dus gefeest worden in Besoijen. Er is een actief buurtcomité onder voorzitterschap van de heer Ant. Teurlings, dat wel zal zorgen, dat deze dag niet gemakkelijk door het gouden paar vergeten zal worden. Er zal de nodige versiering worden aangebracht, een stoet zal er worden geformeerd, in café Leenheers waar het feest gevierd wordt, is ook de receptie. De buurtge noten zullen hun cadeau aanbieden, de harmonie zal feestelijke klanken laten horen; het zal het echtpaar van Engelen niet aan belangstelling ontbreken. Wij wensen het paar graag een scho ne feestdag toe en na die feestdag nog heel veel jaren in gezondheid en liefde; en moge Gods zegen rusten op hun huis gezin en op hun kinderen. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer E. Hoeve- naars, bleek dat de kosten van on derhoud instrumenten e.a. sterk waren gestegen en dat het 'n steeds groter probleem wordt de uitgaven uit de ontvangsten te bestrijden. Een geanimeerde gedachtenwis- seling over verschillende huishou delijke aangelegenheden besloot deze jaarvergadering. DE ONDERNEMINGSRADEN. 3 In een vergadering van de afdeling Waalwijk van de R.K. Fabrieksarbei dersbond „St. Willibrord" heeft Woens dagavond de districtsbestuurder van de bond, de heer Schoormans, een toelich ting gegeven op de Ondernemingsraden en een uiteenzetting gegeven over hun werkwijze en bevoegdheid. Het instituut van de ondernemingsra den vloeit voort uit langdurige onder handelingen tussen de organisaties om het lot van de arbeiders te verbeteren volgens de richtlijnen van de pauselijke encyclieken. De Pausen zagen twee machten tegenover elkaar staan als te genstrijdige krachten. Zij wilden elk van beide hun rechten geven, daar bij de voortbrenging van het product samen werking tussenkapitaal en arbeid nood zakelijk is. Nu ruim 60 jaar geleden ver scheen Rerum Novarum, waarin de nieu we ideeën vervat waren. Om deze idee- en te verwezenlijken moest er eerst stu die van gemaakt worden. Ze waren niet alleen van belang voor de arbeiders, maar ook voor de middenstanders en de boeren. Er werd uitgegaan van het standpunt dat door overleg betere resultaten ver kregen konden worden dan door de strijdmethoden van vroeger. In de onder neming wordt een groot gedeelte van het leven doorgebracht, waar werkgever en werknemer moeten samenwerken. De spreker betoogde de noodzakelijkheid dat voor de arbeid een rechtvaardig loon wordt betaald, omdat de factor „arbeid" ten nauwste samenhangt met de mens, zodat de arbeider dus recht heeft op een menswaardige behandeling. De arbeiders moesten mee gaan praten over de omstandigheden waaronder de arbeid wordt verricht. Wanneer in on derlinge samenwerking wordt getracht de productie op te voeren, is dit ook van belang voor de arbeider. Vervolgens sprak de heer Schoor mans over de Wet op de Ondernemings raden, die begin 1950 van kracht is ge worden. Binnen drie jaar moest die in elke ondernemingstak worden doorge voerd. In Juni van dit jaar waren 5 be- drijfscommissies geïnstalleerd, waarbij ook een bedrijfscommissie voor de schoen- en lederindustrie. Daarin had den zitting vertegenwoordigers van de werkgevers- en van de werknemersorga nisaties. Aan de werkgevers in deze in dustrieën was al opgedragen om tot in stelling van ondernemingsraden over te gaan. Dit geldt voor 'bedrijven waar 25 arbeiders of meer van 21 jaar en ouder die langer dan 1 jaar in dienst zijn, wer ken. Er bestond al een modelreglement voor de voorbereiding van de onderne mingsraden. De candidaatstelling ge schiedt door de bedrijfscommissie, terwijl ook de mogelijkheid tot candidaatstel ling aanwezig is voor ongeorganiseerden. Het aantal leden van de ondernemings raden hangt laf van de grootte van het personeel. Ook worden er in opgenomen vertegenwoordigers van de bedrijfslei ding, het kantoorpersoneel en de ver tegenwoordigers. De spreker achtte het voor de geor- ganiseerden ongerijmd dat ook de onge organiseerden candidaten kunnen stellen, doch dit was nu eenmaal door de volks vertegenwoordiging zo aangenomen. Voor de lederindustrie was dit vermoe delijk niet nodig. Verkiesbaar zijn alleen de werknemers die minstens 23 jaar zijn en 3 jaar in de onderneming werkzaam zijn. De heer Schoormans omschreef de taak van de ondernemingsraden als het bevorderen van het zo goed mogelijk functioneren van de onderneming en noemde de volgende bevoegdheden: het adviseren van maatregelen tot verbete ring van de gang van zaken in de on derneming; het vaststellen van het ar beidsreglement; het vaststellen van va- canties, schafttijden, overwerk, de be vordering van de hygiëne, het ploegen- stelsel, de veiligheid; de controle op de juiste uitvoering van de C.A.O., ziekte wet, pensioenregeling, de sociale fond sen; het scholen van jonge werkkrach ten. Ook over de economische aspecten van de onderneming zal de onderne mingsraad krijgen mee te praten. Door de organisaties is het verkrijgen van de ondernemingsraden lang nage streefd, daarom, aldus de heer Schoor mans, was het zaak de juiste mensen te kiezen. Hij verheelde zich niet dat er de eerste jaren moeilijkheden zouden kun nen ontstaan, doch de organisaties wai- ren al verheugd dat de ondernemingsra den thans werden ingesteld om de be langen van de werkgevers en van de werknemers te dienen. De spreker vroeg de medewerking van alle leden van de R.K. Fabrieksarbeidersbond. De Onder nemingsraad was geen klachtenbureau, maar een orgaan van samenwerking. Na deze uiteenzetting was er nog gelegenheid om vragen te stellen, waar van verscheidene aanwezigen gebruik maakten. De voorzitter deelde nog mee dat de verkiezing van een bestuurslid inplaats van A. van Well op de jaarvergadering zou plaats hebben. Voorts deelde hij mee dat het Patroonsfeest van de bond niet op 8 maar op 15 November zal worden gevierd; deze avond zal, zoals al eerder is gezegd, verzorgd worden door het gezelschap Van Engelen. Op 15 en 16 December heeft de regle mentaire vergadering plaats van de lan delijke Fabrieksarbeidersbond.. Tot 31 October kunnen er voorstellen ingediend worden en voor die datum moeten ook de afgevaardigden aangewezen worden. Daarom zal de afdeling van tevoren nog vergaderen. DE ZINGENDE ZUSJES. I Zondagavond a.s. komen in de R.K. Gildenbond de Zingende Zus jes, niet te verwarren met de dames welke onlangs optraden. Deze zijn dus geheel nieuw en hebben een groot succes, mede door de pittige accordeon-begeleiding. Verder is er een geweldig lachprogramma, n.l. het Haags revue-trio met dolkomi sche creaties, Willy Ré accordeon- virtuose, en de rijwielacrobaten de Rigovelis, terwijl de humorist Piet Proost ook aller lachspieren in be weging zal brengen. AGENDA WAALWIJKS KAMERORKEST. Vanavond repetitie o.l.v. A. van Leeuwen bij mej. H. van Boort; 8 uur 2de violen; 9 uur 1ste violen. Zondagmorgen om 11 uur repe titie o.l.v. A. van Leeuwen in de achterzaal van Hotel Verwiel: vol ledige bezetting. ORIËNTATIERIT VOOR FIETSERS. Op Zondag 19 Oct. zal er voor de bromfietsers en fietsers een orien- tatierit gehouden worden over een afstand van pl.m. 30 km. De orga nisatie berust bij de plaatselijke motorclub. Inschrijvingen kunnen gedaan worden bij de heer Jac. Passier, St. Antoniusstrrat 5 en in de Ca- nadesestraat 7. SCHEIDSRECHTERS-CURSUS. Het ligt in de bedoeling van de K.N.V.B. om bij voldoende deelna me in Waalwijk een scheidsrech- terscursus te organiseren. Eventuele gegadigden kunnen zich schriftelijk opgeven bij de se cretaris van de afd. De Langstraat, W. Pot, Grotestraat 104 Waalwijk. MUSIS SACRUM. HET PAD DER ZONDE. Petra Peters speelt de hoofdrol in deze Duitse film, de rol van het meisje dat onschuldig in een verbeteringsgesticht te recht komt en wier hele streven er nu op gericht is, deze blaam van haar ;af te werpen en het vertrouwen te winnen van degene die zij lief heeft. Op suggestieve wijze wordt ons dit verhaald in deze film, die toegankelijk is voor personen boven 18 jaar. LOUISE - LOTTE. Deze voorstelling is een reprise van een vroegere vertoning, een reprise die volkomen gemotiveerd is, want Louise- Lotte is een film die aangrijpend is en die op een volkomen verantwoorde wij ze het verhaal in beeld brengt van deze van elkander gescheiden tweeling, die alles doen om hun ouders en ook zich zelf weer bij elkaar te brengen. Erich Kastner schreef de roman en verzorgde ook het draaiboek en hij deed dit op een ongekunstelde manier en met de spontaniteit die ook de tweeling ken merkt. Graag aanbevolen. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Christianus J., zv. C. Schaafstra-Brands; Mathilde C. M., dv. J. van Nijnatten-Havermans; Evert J. C., zv. T. W. A. v. Lier- v. Denzei; Clasina J. M., dv. G. T. Klerks-v. Son; Bernardus A., zv. P. v. Hooft-Elissen te Heusden; Ge- rardus A. P, C., zv. C. J. Maas- Vermeer; Melia M., dv. H. M. Ros- Braat; Maria G., dv. W. v. Osch- v. Venrooij te Loonopzand. Overleden: Jacomina van Bavel, 55 j., wed. van C. J. Klerkx; Alber- tha v. Breemen 59 j., echtg. van R. A. Maijers. Huw.-aangiften: J. H. Leemans 28 j. te Tilburg en A. E. M. v. Hel- voirt 22 j. te Waalwijk; M. J. M. Dekkers 28 j. en J. M. T. Volman 24 j., beiden te Waalwijk; H. J. A. van den Meijdenberg 23 j., en A. W. Schuwer 23 j., beiden te Waal wijk. Gehuwd: J. de Koning 29 j. te Heusden en J. M. v. Huiten 27 j. te Waalwijk; L. J. J. de Vries 27 j. te Loonopzand en C. G. T. Moonen 25 jaar te Waalwijk. Ingekomen: H. Berg van Culem- borg; J. G. van den Berg van Apel doorn; H. L. M. Raaymakers van Voorhout; F. Fressen en gezin van Drunen; H. M. J. Trommelen van Drunen; J. W. M. de Groot van Uden; M. J. v. Oers van Drunen; H. P. H. v. Opstal van Loonopzand; D. H. Helmons van Eindhoven; J. A. G. Pondes van Lichtenvoorde. Vertrokken: J. M. v. Huiten naar Heusden; W. A. P. Teurlings naar Voorhout; C. M. Gruitrooij naar Dongen; P. D. Schouten naar Hors- sen; F. Verhoeven en gezin naar Durban (Z.-Afrika). WAALWIJK. BILJARTTOURNOOI „HET BANDSPEL". Dit nederlaagtournooi, dat ter gele genheid vair1 het 20-jarig bestaan der biljartvereniging „Het Bandspel", geves tigd in café F. v. Helvoirt, Putstraat al hier, door haar wordt georganiseerd, heeft een schitterend verloop. Nu het einde daarvan in zicht komt, laten we de stand, zoals die op 't moment is, hieronder volgen. le Afdeling H.B.S. IE.E.B.C., Elshout 601523 H.B.S. IW.B.C., Waalwijk 623525 H.B.S. IT.O.P., Waalwijk 675557 H.B.S. IOns Genoegen, Tilburg 673531 H.B.S. INooit Gedacht, Drunen 615—455 H.B.S. I-Eendracht, Waalwijk 672437 H.B.S. IAmusement, Waalwijk 642526 In deze afdeling wordt nog één wed strijd gespeeld. Kuijpers van E.E.B.C. heeft tot nog toe de hoogste serie in deze afd. met 75 car. 2e Afdeling H.B.S. IINooit Gedacht, Drunen 247—362 H.B.S. II—H.K.D., Waalwijk 307—334 H.B.S. IIMarijke, Waalwijk 302—335 H.B.S. II—T.O.P., Waalwijk 313—337 H.B.S. II—D.E.S., Tilburg 338—321 H.B.S. IIJuliana, Waalwijk 323307 'H.B.S. II—K.N.A., Waalwijk 365—324 H.B.S. IIOns Genoegen, Tilburg 348344 H.B.S. IID.V.P., Drunen 355—324 H.B.S. II-Eensgezindheid, Tilburg 340—286 H.B.S. II—K.O.T., Waalwijk 350—270 H.B.S. IIKeesje, Waalwijk 373227 H.B.S. IIBeatrix, Sprang 375229 Hier worden nog twee wedstrijden ge speeld. Hoogste serie in deze afd. J. Willem- se van H.K.B. met 42. 3e Afdeling H.B.S. IIIKeesje, Waalwijk 180—240 H.B.S. IllK.O.T., Waalwijk 203232 H.B.S. Ill—D.E.S, Tilburg 234—223 H.B.S. Ill—D.V.P., Drunen 240—224 H.B.S. Ill—K.N.A., Waalwijk 226—209 H.B.S. III-O.O.G. II, Waalwijk 240—203 H.B.S. IIINooit Gedacht, Drunen 223182 Vier verenigingen komen nog op be zoek in deze afdeling. M. Heesbeen van K.N.A. heeft met 20 car. tot heden nog de hoogste serie in deze afdeling. Nog 14 dagen en dan is dit goed ge slaagd biljartfeest ten einde, tenminste de wedstrijden voor het tournooi. 'Daarna heeft de prijsuitreiking plaats in de zaal van het clubhuis van H.B.S., waarna dan een bal wordt gegeven voor alle verenigingen die aan dit tournooi heb ben deelgenomen. De datum hiervan wordt nog bekend gemaakt. En dan gaat „Het Bandspel" zelf zijn 4e lustrum in eigen kring vieren en dat het feest zal zijn, daar twijfelen we niet aan, want dat kunnen de H.B.S.-ers wel en dat hebben ze dan ook verdiend, na de op offering die alle leden zich hebben ge troost door op alle wedstrijden van dit tournooi present te zijn. Daarover waren de 'bezoekende clubs dan ook vol lof en ook om de gezellige sfeer die er gedu rende de wedstrijden steeds heeft be staan. 'Over 14 dagen zullen we de vol ledige uitslag en de winnaars der fraaie prijzen in dit blad publiceren. HET OOG VAN DE MEESTER Mg, >~V. Juist de boer beseft ten volle, dat zijn toeziend oog de gezondheid van zijn paard garandeert. Dat dit oog alziend is, nu voor het trekpaard de drukste tijd aanbreekt, behoeft geen betoog. Iedere eigenaar kent de last, die het paard krijgt van de oneffenheden en harde knobbels, veroorzaakt door de vaak met stro en hooi opgevulde garelen. Doorge werkte paarden veroorzaken stagnatie in de najaarswerkzaamheden van de kleine bedrijven. Een nieuwe gareelconstructie, die de levendige belangstelling heeft van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, voorkomt, naar gebleken is, niet .alleen oponthoud, maar zorgt er bo vendien voor dat de dieren in betere conditie blijven. Sinds enige tijd zijn namelijk ook in ons land garelen in de handel die, door dat ze zijn opgevuld met sponsrubber en voorzien zijn van stalen spanen, de hals van het paard bewaren voor ver wondingen en knobbels en daarnaast het voordeel bieden, dat de dieren zich niet kunnen doorwerken. pijn-, kou- en griepbestrijders Dooi 41 cent Koker 80 cent Garelen van rubberbandjes voorzien zorgen ervoor, dat de hinder van het gareel zo klein mogelijk gehouden wordt. De meester, wie het welzijn van zijn paard ter harte gaat, zal ongetwijfeld oog hebben voor het belang van deze nieuwe gareelconstructie; het paard (en dus ook de gang van zaken op zijn be drijf) waaraan in de komende tijd hoge eisen worden gesteld, zal er wel bij varen! MESTVERWERKING IN DE MODERNE STAL. Een van de belangrijkste doeleinden van de moderne mestverwerking is het bereiken van de hoogste graad van hy giëne in de stal. Daarom wordt de mest langs een met rubber beklede mestgoot door een rubberhark, die voortdurend langzaam voortbewogen wordt, onmid dellijk uit de stal verwijderd. Dat deze mechanische reiniging, voor al in de grote bedrijven een aanzien lijke arbeidsbesparing betekent, behoeft niet nader te worden toegeücht. Neder landse veebedrijven hebben daarom deze methode reeds overgenomen. Een schikdraad, die boven de schof ten van het vee is uitgespannen, dwingt de beesten bij het mesten iets achteruit te gaan. Kromt het dier de rug, dan voelt het de stroom. Zodoende komt de mest op de juiste plaats in de goot te recht en wordt de ligplaats niet be vuild. Natuurlijk wordt op dit bedrijf geen stro meer gebruikt, omdat dit wegens de warmte-isolerende eigenschappen van de rubberstalvloer overbodig is geworden. Bovendien is rubber minder hard en le vert een uitstekende ligplaats, zodat dik ke knieën en rheumatiek niet meer voor komen. Een ander 'voordeel is, dat de 'atmos feer stofvrij is; het onhygiënische broei nest voor bacteriën, gevormd door het mengsel van stro, mest en urine is ver dwenen. Het verdere transport van de mest levert ook een aanzienlijke besparing van arbeid op. 'Het stro, dat men ge bruiken wil voor de bemesting van het land kan men veel beter met de mest die in een tank verzameld is, ter plaatse mengen. Mengen in elke gewenste ver houding wordt hierdoor mogelijk ge maakt. Het afzonderlijk bewaren Van de mest in tanks, afgesloten door een laagje olie, biedt niet alleen het voordeel, dat de aanzienlijke stikstofverliezen van de ge wone composthoop worden opgeheven, maar ook bestaat de mogelijkheid voor weidebemesting strovrije veemest te ge bruiken. Gemakkelijk kan de mest nu met een rubberslang worden verpompt of uitge spoten. Betere melkhygiëne, belangrijke ar beidsbesparing, verbeterde toestanden van het dier, een betere mestverzorging en aangenamer werkomstandigheden zijn de eerst opvallende voordelen van deze nieuwe perfectie in het gemoderniseerde veebedrijf. HET NUT VAN AS EN HET DROOGHOUDEN VAN DE MESTVLOER. Als men op de Veluwe woont, gaat het reinigen van de mestvloer van een leien dakje. De uitwerpselen van het pluimvee liggen op een laagje zand en met een krabber, die men van een oud schoffeltje kan maken is in 'n wip de boel schoon; nog even weer een laagje zand er over en de zaak is gezond tot de volgende dag. Dat zand kost daar niets, alles is zand, men heeft zo ge zegd eer te veel, dan te weinig, een goedkoop materiaal dus. Maar... anders is het gesteld als men op de Heivlakten komt. Klei en nog eens klei. Met het goedkope zand van de Veluwe is het afgelopen. Zand moet daar gekocht worden. Moet men dan de mestvloergeschiedenis maar achterwege laten en b.v. eens in de week krabben en strooien, zodat men er van die dikke koeken uit moet graven Zeker niet, de eitjes zijn tegenwoordig veel te duur, de goede kippen veel te duur om er niet voldoende zorg aan te besteden. De kleibewoners kunnen het volgende goedkope middel toepassen: In een keu kenfornuis of kachel worden veel hout en eierkolen gestookt, beide geven een fijne as en dit is het materiaal, dat het zand kan vervangen op de mestvloer, het resultaat is schitterend, de as neemt voldoende vocht op, zodoende kan het niet koeken op het hout, in een wip is men klaar. Bovendien is het een vijand van de kippenluis. KIPPENVRIEND.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6