DE LHNGSIHMÏ Waalwijkse en Langstraatse Courant ELSHOUT DRUNEN VLIJMEN HEUSDEN HAARSTEEG SPRANG-GAPELLE SPRANG CAPELLE WASPIK De Biesbosch io het brandpunt der belangstelling EERSTE LUSTRUM VERKENNERS „JAN DE ROOIJ". MAANDAG 13 OCTOBER 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN 75e JAARGANG No. 83 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Voor- en tegenstsanders van de inpoldering De Biesbosch is de laatste tijdweer zeer in de belangstelling ko men te staan. Deze hernieuwde belangsteliiing vond haar aan leiding in het feit, dat de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, een request zond naar de leden der Kamers;, de landelijke pers bijeenriep op een conferentie en een excursie door het omstreden gebied; en in dit request en op deze conferentie bracht de commissie de bezwaren naar vo ren, die zij had tegen de inpoldering. Van de andere kant echter hebben de voorstanders van deze inpoldering een krachtig geluid laten horen, gericht tegen het streven van de Contactcommissje< VAN ZEER GROOT BELANG VOOR N.W BRABANT Zo kon het gebeuren dat in de diverse kranten uitgebreide arti kelen verschenen, die de meningen en de opvattingen van bedoelde commissie weergaven. (Gelukkig waren er bladen, met name ver schillende Brabantse, die uitdruk kelijk er bij vermeldden, dat zij slechts de mening van de commis sie weergaven), terwijl enige tijd later de voorstanders van de in poldering in de gelegenheid werden gesteld hun tegenovergestelde me ning kenbaar te maken. Wij hoeven onze lezers niet meer te zeggen, aan welke kant wij staan; wij, in deze streek, behoren immers tot degenen, met wier be langen de commissie voor natuur- en landschapsbescherming geen rekening heeft gehouden. Wanneer de commissie zegt dat een van de schoonste gebieden van Nederland verloren zal gaan bij deze inpoldering, dan kunnen wij dat niet anders dan volkomen be amen; maar wanneer men de zaak alleen vanuit dit standpunt beziet, dan krijgt men een heel verkeerd idee van de grote belangen die er ondanks het verloren gaan van na tuurschoon, met dit werk gediend zouden zijn. Men moet namelijk het plan van de Rijkswaterstaat zien in een veel groter verband en duidelijk hebben de voorstanders van dit plan, waar onder zich natuurlijk ook alle Langstraatse instanties scharen, dit aangetoond. De inpoldering van de Biesbosch zelf immers is eigenlijk maar een bijkomstig economisch belang. Hoofdzaak van het plan is de regeling van het Oude Maasje en de Donge, de twee open zijrivieren van Oude Maasie en Amer. Met geen enkel woord heeft de contact commissie hierover gerept. En toch is de afsluiting van deze twee riviertjes van 't grootste be lang voor de gehele Noord-West hoek van Brabant; immers ieder voorjaar en iedere winter lopen bij de Noord-Wester stormwinden de polders van de Langstraat en van het gebied van de Beneden-Donge geheel onder water. Damt men deze riviertjes af, dan zullen bijgevolg ide stormvloeden in de omgeving stijgen, waartegen dan slechts één middel afdoende zal helpen, na melijk verzwaring en verhoging van de dijken langs de Merwede, Hollandsch Diep, Bergsche Maas en Amer, en een ringdijk met schuts- sluizen rond de Brabantse Bies bosch. SPREKENDE CIJFERS. Hoe vaak hebben wij reeds aan getoond, dat de ontwikkeling van het gebied van de Langstraat ern stig wordt geremd door de slechte waterstaatkundige toestand en in (dit verband wijzen wij op de cij- tfers, die de voorzitter van de Ka- ver van Koophandel voor Noorde lijk Noord-Brabant, de heer J. W. wan Heesbeen, onlangs nog ter sprake bracht bij de officiële her denking van het middenstands jubileum. Terwijl het groeipercentage van de Brabantse bevolking in de jaren 19201940 43 was, bedroegen deze percentages in het Land van Heusden en Altena en in de Lang straat resp. 5 en 13, waarbij men dan dient te bedenken, dat de ge boortecijfers in deze twee gebieden in geen geval lager zijn dan dan in de rest van de provincie. De cijfers over de jaren 1930 1950 waren voor de twee gebieden, door verschillende oorzaken, wel iswaar enigszins gunstiger, maar percentages van 13 en 18 spreken nog een duidelijke taal, vergeleken met het percentage van 30, zoals dat in die jaren gold voor de gehele provincie. De ontoegankelijkheid van beide gebieden verhindert de vestiging van nieuwe industrieën, die in staat zijn het geboorteoverschot op te vangen en te voorkomen, dat tallozen naar elders vertrekken. Zoals we al reeds eerder naar aanleiding van een ETI-rapport be richtten, zal er in de komende 20 jaren in onze omgeving voor onge veer 6500 mensen industriële werkgelegenheid geschapen moe ten worden. Voor de verkeers- geografische verbetering in dit ge bied, is echter een eerste eis, dat het Oude Maasje en de Donge wor den afgesloten. „De Tijd" denmonstreert de af wezigheid van elke redelijk goede verbinding te land en te water met enkele voorbeelden uit onze directe omgeving: „Waalwijk ziet nog jaar lijks zijn haven dichtslibben, als gevolg van de getij beweging, wat per jaar voor reiniging een bedrag van 30.000vergt" (En dan spreken wij nog maar niet over de andere Langstraatse havens). „Behalve op de normale over last", vervolgt het blad, „kan men op gezette tijden ook nog rekenen op extra lasten en kosten bij voor komende dijkdoorbraken. In April j '43 overstroomde hier tengevolge van stormvloed bijna 2500 H.A. land, wat een schade aan de gewas sen opleverde van pl.m. 345.000. terwijl de herstelkosten aan de ka den bijna 86.000bedroegen." ANDERE VOORDELEN. De 7500 H.A. van de Langstraatse Buitenpolders en de Dongense pol ders, bovendien het gebied ten Zuiden van de Amer zouden vol ledig tot ontwikkeling kunnen ko men (waarvan nu geen sprake is), wanneer de Biesboschwerken tot stand kwamen. In de Biesbosch zelf zouden 9000 H.A. gewonnen kun nen worden en 10 maal zovel men sen, als er nu een bestaan hebben, zouden daar dan kunnen wonen. We gaan niet te ver, wanneer wij het Waterstaatplan van zeer grote betekenis noemen speciaal voor het verkeer in de Langstraat zelf en wij wijzen in dit verband op plannen die er bestaan voor een grote (verkeersweg Oost-Welst en, voor de verlangde weg in Noor delijke richting, welke plannen, al thans zeker het eerste, pas volko men te verwezenlijken zijn, wan- neer dit plan is uitgevoerd. Wij wijzen in dit verband ook j nog op de mogelijkheid die door dit plan voor de gemeente Waalwijk geschapen wordt om zich in Noor delijke richting uit te breiden; we denken b.v. aan boerderijbouw in de uitgestrekte polders. De voorstanders van het Water staatsplan hebben ook reeds meer malen gewezen op de ruime werk gelegenheid die geschapen wordt, wanneer het plan volledig uitge voerd zou worden. Met de totale werkzaamheden zijn naar schatting bijna 700.000 man weken gemoeid, terwijl de extra-werkgelegenheidc voor leveranties e.d. wordt geschat op 200.000 a 300.000 extra manwe- ken. Bovendien, wanneer de werk zaamheden niet verder werden uit gevoerd, zouden de 10.000.000. die reeds besteed zijn voor partiële uitvoering van het plan, zoals de verhoging van de dijken aan de Zuidzijde van de Amer, het Hol landsch Diep en de Bergsche Maas, de anleg van de haven en de sluis bij Werkendam, weggegooid geld zijn. Tenslotte, er blijven nog circa 600 H.A. van de Biesbosch onaan getast en het is absoluut niet denk beeldig, dat dit overgebleven ge bied als recreatieoord voor een zich ontwikkelende industriële streek van heel wat meer betekenis zal zijn dan het hele gebied nu is voor die ^nkele watersportliefhebbers, die nog niet eens overal met hun boten durven en kunnen komen. Dit was in grote trekken de me ning van degenen die zich hebben gesteld tegenover het streven van de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming; dit is het geluid ook, dat wij al vele jaren hebben gehoord en in ons blad hebben .mogen verklanken. Hopelijk zal de ontwikkeling van een gehied met 70.000 inwoners zwaarder wegen, dan de mening van degenen die hardnekkig alleen maar de schoonheid van de Bies bosch blijven zien en het belang van de watersport, en zonder meer voorbijgaan aan de nood van een streek, die, wil zij levensmogelijk heden blijven bieden aan haar in woners, geheel van dit plan afhan kelijk is. JUBILEUM. De heer M. Kuijs herdacht Zaterdag j.l. het feit dat hij 35 jaar lid was van de gymnastiek- en athletiekclub S.H.J., waarvan hij tevens 30 jaar leider is. Bestuur en leden hadden Zaterdag middag na afloop van de oefeningen voor de jubilaris een onverwachte' hul diging klaar. De voorzitter van S.H.J. de heer Peeters, complimenteerde de heer Kuijs met dit jubileum en dankte hem voor het vele werk dat hij vooral in de 30 jaar leiderschap voor de vereniging heeft gedaan en de steun die hij steeds was voor het bestuur. Spr, deed zijn woorden vergezeld gaan van een aardig miniatuur-vaandel van S.H.J., als een aangename herinnering aan deze dag. De geestelijk adviseur Kapelaan Vogels, die eveneens het woord voerde, wees op de grote betekenis van een goede leider voor een vereniging als S.H.J. De heer Kuijs, aldus spreker, is een leider die niet alleen de lichamelijke belangen, maar ook en vooral de geestelijke be langen ziet. Zichtbaar verrast dankte de heer Kuijs voor deze onverwachte intieme huldi ging. Tevens werd deze middag officieel 't 200ste lid van S.H.J. aangenomen. Ook hiervoor had het bestuur een verrassing, in de vorm van een jaar vrijstelling van contributie. BOERINNENBOND. De R.K. Boerinnenbond alhier houdt Woensdag haar jaarlijkse Moederdag. Dit begint met lof om 7 uur, waarna bij eenkomst in het gymnastieklokaal. Op deze bijeenkomst wordt een lezing ge houden, getiteld „Kerk en boerengezin". Er is tevens voordracht en film en trac- tatie. NED. BOND VAN OUD-STRIJDERS. De Ned. Bond van Oudstrijders afd. Drunen hield Woensdagavond een leden- 1 vergadering in Café Elshout. Na de opening bracht de secretaris verslag uit van de deze zomer gehou den wandeltocht. Men is van plan in de komende zomer weer een wandeltocht te organiseren. De aanwezige leden abonneerden zich allen op het Bonds orgaan. Ook zal deze winter weer een uitvoering worden gegeven. BRAND. Zondagavond om pl.m. 9 uur brak brand uit in het kapitale woonhuis van Mevr. de Wed. v. Drunen, Grotestraat alhier. De Drunense brandweer, die on middellijk ter plaatse was, was niet bij machte öm de fel uitslaande brand in dit hoge herenhuis te bedwingen en de assistentie werd ingeroepen van de brandweren van Vlijmen en Den Bosch. Door krachtidadig ingrijpen der Drunen se brandweer konden de belendende per celen n.l. de Schoenfabriek van de Gebr. COLLECTE. De eerste collecte voor het aanschaf fen van nieuwe kerkparamenten is een groot succes geworden. Ruim 200. werd'opgehaald. K. V. P. Dinsdag 14 October om half 8 houdt de K.V.P. een belangrijke vergadering in café v. Oijen-v. Hoorti. De voornaam ste agendapunten zijn bestuursverkiezing, verkiezing van afgevaardigden en kas controle. De heer W. Roozen uit Dru nen, propagandist van de K.V.P. zal een uiteenzetting geven van de noodzake lijkheid der plaatselijke propaganda en het oprichten van een werkgroep. Het bestuur rekent op een massale opkomst, vooral van de jongeren en van al dege nen die door hun ontwikkeling en in vloed het doel van de K.V.P. willen en kunnen propageren. van Drunen en het woonhuis van mej. Pijnenburg worden behouden. De brand weren van Vlijmen en Den Bosch waren ook weldra ter plaatse. Gezamenlijk be gon men toen het vuur te bestrijden en om 11 uur had men het vuur volledig in bedwang. De brand was uitgebroken in de zuidwestelijke hoek; de beneden verdieping is behouden kunnen blijven, maar liep enorme waterschade op. Het huis werd vroeger bewoond door Notaris Loeff en later door diens zoon Burgemeester Loeff. Momenteel werd 't huis bewoond door vier gezinnen, die thans elders moeten worden onderge bracht. De schade wordt geraamd op pl.m. 150.000. SCHEMA VOOR DE HUIS SLACHTINGEN. Wijk 1 omvat: Eindstr. Kleinestr. Molensteeg Grotestr. Schoolstr. Kerkhofstr. Stationsstr. Toren straat Sempke Duinweg Giers- bergen - Klinkert Fellenoord Pessert Burg. v. d. Heijdenstraat. Wijk 2 Elshout Wolfshoek Bossen Veilingstr. Parallelweg. Wijk 3 Grotestr. vanaf Stationsstr. Achterstraat 'Hogeweg Bossche- weg Badhuisstraat Kasteeldreef Groenewoud. October: Woensdagen 15 Oct. wijk 1; 22 wijk 2 en 29 wijk 3. Donderdagen 16 wijken 2 en 3; 23 wijken 1 en 3; 30 Oct. wijken 1 en 2. Vrijdagen 17 wijk 1; 24 wijk 2 en 31 Oct. wijk 3. Maandagen 20 wijk 3 en 27 wijk 1. Dinsdagen 21 wijk 1 en 28 wijk 2. November: Maandagen 3 wijk 2; 10 wijk 3; 17 wijk 1; 24 Nov. wijk 2. Dinsdagen 4 wijk 3: 11 wijk 1; 18 wijk 2 en 25 Nov. wijk 3. Woensdagen 5 wijk il, 12 wijk 2, 19 2 en 28 Nov. wijk 3. Donderdagen 6 wijken 1 en 2, 13 wij ken 2 en 3, 20 wijken 1 en 3 en 27 Nov. wijken 1 en 2. Vrijdagen 7 wijk 3, 14 wijk 1, 21 wijk 2 en 2 Nov. wijk 3. Decemberi I Maandagen 1 wijk 3, 8 wijk 1,15 wijk 2, 22 wijk 3 en 29 Dec. wijk 1. Dinsdagen 2 wijk 2, 9 wijk 3, 16 wijk 1, 23 wijk 2 en 30 Dec. wijk 3. Woensdagen 3 wijk 1, 10 wijk 2, 17 wijk 3, 24 wijk 1 en 31 Dec. wijk 2. Donderdagen 4 wijken 1 en 3, 11 wij ken 1 en 2, en 18 Dec. wijken 2 en 3. Vrijdagen 5 wijk 2, 12 wijk 3 en 19 Dec. wijk 1. Blijkens dit schema kunnen op de ver melde datums in de vermelde wijken huisslachtingen worden verricht. Men ge- 1 lieve dit tevoren ten gemeentehuize aan j te vragen. MIDDENSTAND. In verband met de vele moeilijkheden welke ontstaan zijn uit de nieuwe Win kelsluitingswet voor de winkeliers, heeft het secretariaat der Middenstandsvereni ging alhier zich tot de gemeenteraad ge wend met een verzoek inhoudende het strafbaar stellen van de koper zowel als de verkoper bij overtreding van de wet. Wij hopen dat de raad hierin dan ook spoedig een wijziging zal treffen en het de zelfstandige winkelier wat gemakke lijker zal maken dan het nu is. Wij en velen met ons zullen deze nieuwe ver ordening anders niet van harte welkom kunnen heten. VERGADERING. Dinsdag a.s. houdt de Middenstands vereniging haar eerste actie-vergadering in café v. d. Hout. Aan de orde is de Winkelweek. De deelnemers zijn om half negen weer present; middenstanders, laat zien dat je bet weer aan durft. Wij vernemen van het bestuur der Middenstandsvereniging dat er plannen worden uitgewerkt om in het voorjaar 1953 een grote tentoonstelling te hou den. Prachtig en Vlijmito wel toever trouwd. Nieuws van het Secretariaat. De Ondernemingsbelasting ad 176 millioen werd na voortdurende actie mede door de Middenstandsbond in getrokken. Wat zegt U dat/ Wordt lid en helpt mede de belangen behartigen. UITVOERING VOLHARDING. Zaterdag en Zondag gaf de R.K. To neelvereniging Volharding een uitvoe ring in caté B. Oremans. Opgevoerd werd het toneelspel in drie bedrijven Levensschaduwen, van Joh. v. Eekelen. Beide avonden was de zaal tjokvol toen de regisseur Martien van tingelen de aanwezigen een welkom toeriep, in het bijzonder de adviseur Kapeiaan van Leeuwen, die daarna enkele woorden sprak en enkele toelichting gaf omtrent het stuk. Over het gebodene kan Volharding zeer tevreden zijn; het was een zeer mooi en leerzaam stuk, dat prachtig werd opgevoerd. Vooral mag genoemd wor den de zeeman Bart Volmans, Hermans broer, door Ant. v. Heivoort; deze spe ler had de rol van zijn leven, alles werd levendig uitgebeeld. Stuk voor stuk wer den alle rollen goed gespeeld, vooral ook door de dames, waarbij zeker de rol van de wees Gerda Wolders door Maria v. d. Hout, genoemd mag worden, alsook van de dienstbode Maria Verschuren- Oremans en Agnes de vrouw van Her man Volmans door J. Herman-de Laat. Ook van de nieuwelinge Sj. van Vugt, die voor het eerst op de planken stond en zich er goed doorheen werkte. De re gisseur Martien van Engelen komt alle lof toe. Heden, Maandag, derde opvoering; de zaal is reeds uitverkocht. Volharding kan op een geslaagde uitvoering terug zien. UITVOERING. Woensdag 15 October a.s. 8 uur to neeluitvoering voor de leden van de K. A. V. met hun mannen en verder voor niet-leden zolang er plaatsruimte is. Opgevoerd wordt: Mayatta, toneel spel in drie bedrijven, onder regie van dhr. J. Leviveld. ROZENKNOPJE. Op Zaterdag 18 October a.s. opent het Kruisbooggezelschap het Rozenknop je, gevestigd in café H. Boom, haar ne- derlaagtournooi en wel tegen Rozenjacht gevestigd in café A. v. Vugt, Melie. Dit wordt een spannende strijd. KOPPELWEDSTRIJD. Op Zaterdag 25 October begint de onderlinge koppelwedstrijd voor de le den van het Kruisbooggezelschap het Rozenknopje in café H. Boom. POEDELVREES. De Biljartclub Poedelvrees gevestigd in café B. Oremans is begonnen met on derlinge wedstrijden. Er zijn plannen om dit winterseizoen aan verschillende wed strijden deel te nemen. TONEEL. Door de toneelvereniging Ernst en Luim is in studie genomen het toneel stuk in 3 bedrijven: „Het witte legioen". Op de Zondagen 16 en 23 Nov. zal dit stuk voor het voetlicht worden ge- brachb GESLAAGD. Op het dezer dagen te Den Haag gehou den examen ter verkrijging van het vak diploma voor de detailhandel in groen ten en fruit slaagde onze dorpsgenoot A. Bechtold. ERNSTIGE AANRIJDING. Bij het plotseling oversteken van de grote verkeersweg werd Vrijdag in de late namiddag mej. Cato Docussen, ver blijvende in het Liefdegesticht alhier, bij de R.K. Kerk door een vrachtauto ko mende uit de richting Heusden gegrepen en tegen het wegdek geslagen. Zij kwam met beide benen onder een der wielen terecht, zodat de auto met vereende krachten moest worden opgetild om het slachtoffer te bevrijden. Ter plaatse werd nog het H. Oliesel toegediend en de ongelukkige werd verder door leden van de E.H.B.O, en de verpleegster van het Wit-Gele Kruis verbonden en de eerste hulp verleend. Dr. Verhoeven uit Vlijmen, die ijlings was ontboden legde de nodige verbanden, waarna zij bij de Eerw. Zusters werd binnengedragen in afwachting van de ziekenwagen die het slachtoffer naar het ziekenhuis zou ver voeren. De getroffene was nog steeds bewusteloos en had naast vele inwen dige kneuzingen, beide benen gebroken. Haar toestand is zorgwekkend. Door de verkeerspolitie werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt. De chauffeur, die zeer onder de in druk was, kon na verhoord te zijn, weer vertrekken. Gebleken is dat hij geen schuld heeft. Het slachtoffer is 73 jaar. AANBESTEDING. Dezer dagen werd in café G. Kooien door architect J. Luiben uit Vlijmen aanbesteed het bouwen van een boer derij voor rekening van landbouwer M. v. d. Sterren alhier. Ingeschreven werd als volgt: J. v. d. Loo, Elshout 29450 L. Verboord, Vlijmen 29000 J. v. Bokhoven, Vlijmen 28200 A. v. Beijnen, Haarsteeg 27500 J. v. Veluw, Haarsteeg 27375 J. v. Oosterhout, Haarsteeg 27048 Gebr. v. Hout, Gestel 25270 Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. VERGADERING VAN BAKKERS. De Heusdense bakkers zullen een adres richten aan het gemeentebestuur om op Zondagen enkele uren hun winkels ge opend te mogen hebben, aldus werd in een daartoe gehouden vergadering be sloten. TONEEL. De gem. Toneelclub „De Rederijkers", gevestigd in café J. Verhoeven, alhier, heeft in studie genomen het toneelstuk in drie bedrijven „Hof Terhove", naar de roman „De Andere" van Marie Koe nen, bewerkt door Jan Steur. Men hoopt dit stuk met Kerstmis op te voeren. De eerste November zal het 5 jaar geleden zijn dat de Chr. Verkenners- groep „Jan de Rooij" te Sprang werd opgericht. Hoewel de leeftijd van 5 jaar voor een vereniging nu niet direct hoog is te noemen, meenden de Verkenners toch dit eerste lustrum niet onopge merkt te moeten laten voorbijgaan. Ze besloten dan ook hun jaarlijkse avond voor de ouders der leden en de begun stigers der Groep een bijzonder karakter te geven en het gelukte hun hiervoor de medewerking te verkrijgen van de Pad vinders Drum Band uit Eindhoven. Dit uit meer dan 30 man bestaande corps wist op verschillende concoursen reeds belangrijke successen te behalen. Uiteraard hadden de Verkenners graag een muzikale rondgang gemaakt door de gehele gemeente, doch de uitgestrektheid van Sprang-Capelle en het gebrek aan tijd, maken dit helaas onmogelijk. Toch zal men trachten door althans een deel der gemeente met de Drumband voorop een muzikale rondgang te ma ken en wel op Zaterdag 8 November a.s. 's middags om ongeveer half vijf vanaf het Gemeentehuis naar het gebouw van de Chr. Volksbond te Sprang, alwaar des avonds de Drumband in het pro gramma ter viering van het le lustrum der Verkenners zal optreden. We verwachten dat velen van de ge legenheid gebruik zullen maken om ook deze muzikale zijde van het Padvinders- werk te leren kennen. CHR. BOUWARBEIDERS. Onder leiding van haar voorzitter de heer H. Bogers, kwam de afdeling Sprang van de Ned. Chr. Bouw arbeidersbond j.l. Donderdagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond in ledenvergadering bijeen. Na een welkomstwoord van de voor zitter werden verschillende interne afde lingsaangelegenheden behandeld. Speciaal werd stilgestaan bij de uitvoering van de per 1 Juli in werking getreden Werk loosheidsverzekering, waarover nogal klachten waren. Verder werd besloten een reiskas aan de afdeling te verbinden, waaruit jaar lijks in de vacantieweek een uitstapje der leden met hunne vrouwen en ver loofden kan worden bestreden. Het ligt in de bedoeling in de a.s. zomer een be zoek te brengen aan de Ardennen. Al le leden sloten zich bij deze reiskas aan. PROPAGANDA-AVOND. Zaterdagavond werd in de zaal van de Chr. Volksbond - alhier een propaganda- samenkomst gehouden voor de Chr. Ver eniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem. De sa menkomst die niet druk bezocht was, werd geopend door de Weleerw. Heer Ds. C. Streefkerk, die de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder de pro pagandist van genoemde vereniging de heer v. d. Meulen, die de avond zou ver zorgen door in woord en beeld het werk der Epilipsiebestrijding te belich ten. De heer v. d. Meulen begon met en kele bijzonderheden te vertellen over het nuttige werk der vereniging en gaf daar na bij de prachtige kleurenfilm over dit werk die vertoond werd een breedvoe rige en duidelijke toelichting; de film gaf een zeer duidelijk beeld van het om vangrijke werk dat door de vereniging voor de aan deze ziekte lijdende mens heid in de inrichting „Meer en Bosch te Heemstede wordt verricht. De bijeenkomst werd door Ds. de Kruijk gesloten. „ONDER ÉÉN DAK. Ter opening van het seizoen brengt de Dilettantenvereniging „Gezelligheid al hier a.s. Zaterdag- en Maandagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond het toneelspel in drie bedrijven: „Onder één dak" van Joh. Fabricius. Het stuk lijkt ons voor een dilettan tenclub wel buitengewoon zwaar, maar waar Gezelligheid in haar 6-jarig be staan reeds meermalen getoond heeft de kinderschoenen te zijn ontwassen, ver wachten wij dat zij in staat zal zijn ook dit stuk tot tevredenheid der bezoekers op te voeren. Het stuk handelt over een familie waarin veel onenigheid bestaat tussen de gehuwde kinderen onderling, terwijl de vrouw van de oudste zoon door de va der geheel wordt genegeerd. De familie besluit dat genoemde schoondochter de begrafenis van de overleden moeder niet mag bijwonen. Na de begrafenis wordt door de familie bedisseld waar vader zal moeten worden ondergebracht, waarbij de een na de ander zich hiervan pro beert af te maken; behalve de oudste zoon, die met goedvinden van zijn vrouw, de vader wil opnemen. Een schoonzoon zorgt, zij het meermalen op zeer hatelijke wijze, voor de vrolijke noot in dit o.i. minder gelukkig gekozen stuk, dat, wil het tot zijn recht komen, zeer veel vraagt van spelers en speel sters. Het slot van de onverkwikkelijke geschiedenis brengt de verzoening tus sen de vader en zijn schoondochter, die steeds getoond heeft het beste met hem voor te hebben. In de Ned. Herv. Kerk alhier hoopt a.s. Donderdagavond half acht voor de Ned. Herv. Mannenver. op Ger. grond slag als spreker op te treden Ds. Ho- vius uit Rotterdam. BAZAR. De Vrijhoevense voetbalvereniging Sparta organiseert in een op een wei land naast het gemeentehuis geplaatste tent op 30 en 31 Octtober, alsmede op Zaterdag 1 Nov. e.k. een bazar, waar aan verschillende attracties verbonden zijn. De opening vindt plaats Donderdag 30 Oct. des avonds half acht. LAAGSTE INSCHRIJVER. Voor het bouwen van 14 woningen te Waspik werd met 113624 het laagst ingeschreven door de aannemer tioetnagel alhier. PLECHTIGE UITVAARTDIENST. Vrijdagmorgen had in de St. Bartho- lomeuskerk alhier de plechtige uitvaart dienst met solemnele mis met assistentie plaats voor lt. vlieger A. Brokx, die reeds sinds 10 October 1949 in Indone sië werd vermist en waarvan de familie onlangs het definitieve overlijdensbericht ontving. Deze uitvaartdienst ging ge paard met militair eerbetoon. Lt. vlieger Brokx, die op 10 October 1949 een dienstvlucht maakte van Medan naar Bandoeng, kwam door een noodlottig vliegongeluk boven Sumatra om het le ven. Op 11 Aug. 1952 werd hij op het ereveld Tjilitinan (Java) ter aarde be steld. VERKEERSONGELUK. Een geweldige klap deed in de nacht van Donderdag op Vrijdag om ongeveer kwart voor twee de heer A. van Gerwen, aan 't Vaartje en enige van: zijn buren uit het bed springen. Een lege vracht wagen van de fa. de Bruin uit Raams- donk had het betonnen muurtje voor 't huis van Van Gerwen, dat indertijd op 't Vaartje werd aangebracht om het wa ter bij een eventuele watersnood te kun nen keren, geramd. Van het muurtje werd een grote brok weggeslagen en de vrachtwagen kwam 'n 30 meter verder tot stilstand voor het huis van de heer P. de Graauw. De chauffeur Broeders uit Raamsdonksveer, die vermoedelijk uit de cabine werd ge slingerd, trof men, ernstig bloedend aan het hoofd, aan, op de Vensterbank bij De Graauw. De man was geheel ver suft en zal waarschijnlijk een choc heb ben opgelopen. Van Gerwen nam hem direct mee naar binnen en belde de dok ter en de politie op, die spoedig ter plaatse waren. Nadat Dr. Wijffels de chauffeur, die enkele ernstige hoofdwon den had opgelopen, had behandeld, kon de patiënt door zijn patroon, die inmid dels ook was gearriveerd, naar huis wor den gebracht. De vrachtwagen was gelijk een wrak stuk. Het gehele voorstel lag er onder uit. Ook de verkeerspolitie uit 's-Her- togenbosch moest er aan te pas komen. Zij arriveerde om 5 uur en moest 's-morgens, toen de wagen met behulp van een takelwagen van v. Zwol naar Raamsdonksveer werd gesleept, mee naar de garage om aldaar het onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk voort te zetten. De wagen, waarmee het ongeluk ge beurde, kwam van Utrecht. KERMISPOT. In het Stationskoffiehuis werd een spaarkas opgericht onder de naam „De Pompernikkels'

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1