Wijde Wereld j Waalwijkse en Langstraatse Couranf Gebrek aan vertrouwen UIT DE - - De Raad van Drunen besprak D© jachtverpachting Sen nieuw werk-ebject De winkelsluiting Een nieuwe bewaarschool MAANDAG 13 OCTOBER 1952 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZEIDEN 75e JAARGANG No. 83 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cem per m.na. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Hoe weinig waarde er ook ge hecht mag worden aan de voor spellingen, die Stalin en Malenkof hebben gedaan ten aanzien van de toekomst van de „kapitalistische wereld, zij hebben toch een punt aan de orde gesteld, dat niet het gevolg is van deze voorspellingen, maar dat er weer actueel door wordt. Nu en dan moet zich eens een gelegenheid voordoen dat de Westelijke wereld zich rekenschap geeft van haar interne verhoudin gen en zo'n gelegenheid is, merk waardig genoeg, het congres van de Russische communistische partij in Moskou. De Sovjets berekenen ongetwijfeld nauwkeurig het effect van de propagandastunts, die zij lanceren; wat anders kan de bedoe ling van hun laatste zijn geweest dan om onrust te verwekken in het Westen en een gevoel van onbe hagen, liever nog wrevel, te schep pen tusen de bondgenoten onder ling Als het Russische doel vol komen bereikt werd, zou dit alles op de duur moeten uitlopen op een openlijke breuk en een ineenstorting van de Westelijke macht. Geen weg zou voor hen gemakkelijker zijn om hun machtssfeer verder uit te brei den. Nu is het helemaal geen ramp als er een zekere onrust heerst, dat houdt de waakzaamheid gaande en dwingt de partijen zich voortdu rend te bezinnen op wat bereikt is en wat nog te wensen over blijft. Dat laatste is zeker nog heel veel. Erger zou het zijn als die onrust inderdaad zou leiden tot onbehagen en wrevel, want dat zou een teken zijn van gebrek aan onderling ver trouwen, funest voor een blijvende harmonische samenwerking. i Wanneer men dan op een wille- keurige dag een dagblad openslaat, leest men verschillende zaken die i desondanks in deze richting wijzen. Men kan gerust in het midden laten of het allemaal zo verontrustend is j als het op papier lijkt, zelfs kan men zich afvragen of veronderstel- j lingen niet soms tot feiten worden i gepromoveerd, niet te ontkennen t valt dat het symptomen zijn die Men leest b.v. dat Amerika be zorgd is over de slappe houding der bondgenoten, dtrt in West— Duitsland wantrouwen is gegroeid over een al of niet feitelijk contact j kunnen verdedigen met de hulp van tussen Moskou en Parijs om de j anderen die men dan bondgenoten zijn dan op deze weinig principiële overweging. Men kan dit idealis tisch en irreëel vinden. Dat is jam mer genoeg, maar zolang dat ideaal niet verwezenlijkt is, blijft het ge vaar bestaan dat de Russen gelijk krijgen, hoe ongaarne wij dat ook zien. In plaats van een paniekstem ming te kweken, moet dat een aan sporing zijn om een hecht onder ling vertrouwen te vestigen, dat verder reikt dan enkele jaren en een onmiddellijke dreiging, en die per wortelt dan de hoop zichzelf te verdeeldheid van Duitsland te be stendigen, over opwinding in Duits land over de verklaring van de minister-president van Hessen, dat Wehrmachtsofficieren met Ameri kaanse steun zouden worden opge leid voor een eventuele guerilla- oorlog tegen de Russen, over de onenigheid tussen de Verenigde Staten en Frankrijk over het te trage tempo van de opbouw der Franse verdediging en de Franse weigering om een Amerikaanse no ta in ontvangst te nemen. Dit is zo de voornaamste oogst van één morgen en het valt moei lijk te ontkennen, dat die niet bi zonder opwekkend is. Men kan ge rust de-rampen en de interne moei lijkheden, waarmee vele zo niet bijna alle landen te kampen heb ben, buiten beschouwing laten. Ze zijn trouwens voor ons betoog niet rechtstreeks van belang. In ieder geval spreekt uit de genoemde bérichten duidelijk ge noeg dat er nog heel wat mankert aan het vertrouwen dat men haast de basis zou willen noemen voor de kracht van het Westen als ge heel. Op het tweede plan blijft daarbij de kwestie of het wantrou wen van een der partijen al dan niet gerechtvaardigd is en of de andere partij waarschijnlijk aanlei ding geeft tot wantrouwen. In we zen blijft dat hetzelfde, want ie mand die achterbaks handelt, on dermijnt niet minder het onderling vertrouwen dan iemand die overal iets achter zoekt, waar niets achter te zoeken valt. Het is beide koren op de molen van de tegenstander. En al is het fout elkaar te vertrou wen naar de mate dat er van buiten gevaar dreigt, dit is toch zeker een factor die niet uitgeschakeld kan worden. Niettemin is het voor een gezonde maatschapij ook 'een internationale noodzakelijk dat i zijn uk wijzen in de richting van de punten t de fundamenten van de samenwer- die wij zo juist hebben aangestipt. king wat degelijker -gegrondves noemt. Het schort evenwel niet alleen aan onderling vertrouwen, minstens even pijnlijk is het gemis aan ver trouwen in eigen vermogen en aan overtuiging dat wat gedaan moet moet worden, waard is gedaan te worden omdat er behalve het ver leden en 't heden ook nog een toe komst is. Men ontkomt niet aan de indruk dat de inspanning die wij ons moeten getroosten enkel als 'n onvermijdelijke last wordt be schouwd, die we moeten dragen om ons bestaan van dag tot dag te rek ken. Dat doodt alle bezieling. Ook staatslieden vermogen niet de over tuigingskracht op te brengen om de volken er toe te brengen te werken voor een toekomst. En toch, wat is anders het nut van alles. Door redenerend op de klaarblijkelijk al gemeen heersende stemming, kan men besluiten dat 't ongeveer het zelfde blijft of we vandaag ten on der gaan of morgen. Laat dit wat gechargeerd voorgesteld zijn, men zou ook graag naar de andere kant zo iets zien. Er zijn enthousiastelin gen die iets durven wagen, die een initiatief op langere termijn durven nemen, maar hun enthousiasme wordt onmiddellijk gedoodwan neer het op de verwezenlijking aan komt. Men zie naar ons eigen Eu ropa, dat nog steeds uiteenvalt in te veel afzonderlijke staten, die elk hun eigen leven leiden. Het initia tief tot de vereniging is genomen, maar hoeveel vooroordelen, bere kening, terughoudendheid, nationa listische sentimenten verhinderen hen die wel willen dit doel werke lijkheid te maken? Onderlinge riva liteit is nog steeds sterker dan de wil en de noodzaak tot samenwer king en zo lang als dit zo blijft, zal men tevergeefs pogen een verenigd Europa te creëren. In dat opzicht heeft Stalin toch gelijk. Aan Eu ropa om te zorgen dat zijn verdere voorspellingen niet uitkomen. de raad de bevoegdheid gelaten nadere regels dienaangaande te stellen. Teneinde bij de vaststelling van deze verordeningen rekening te kunnen hou den met de eventuele verlangens van de winkeliers, heeft het College in deze het advies gevraagd van de plaatselijke Win keliersvereniging „Drunen-Elshout". De voorstellen van B. en W. zijn geheel overeenkomstig het advies dier vereni ging. De voornaamste artikelen, waarin aan de raad deze verordenende bevoegdheid wordt gegeven, en welke voor deze ge meente van belang zijn, zijn o.a. de na volgende bepalingen: ARTIKEL 2. Blijkens dit artikel is het verboden een winkel voor het pu bliek geopend te hebben: a. op Zondag; b. op werkdagen voor 5 uur; c. op werkdagen na 18 uur. Sub a gebiedt dus, dat voortaan alle winkels op Zondag moeten zijn gesloten. Deze bepaling zal ongetwijfeld overwe gende bezwaren met zich brengen, zowel voor de winkeliers als voor diverse in- Kamer van Koophandel te Waalwijk. Deze deelde B. en W. mee geen bezwa- te heben tegen vaststelling van de De raad der gemeente Drunen kwam Donderdagavond in openbare vergade ring bijeen ten gemeentehuize, onder voorzitterschap van de Edelachtb. Heer Burgemeester Snels. De heer Klijn was afwezig. De notulen van de voorgaande verga dering werden onveranderd goedgekeurd en de ingekomen stukken werden ter kennisgeving aangenomen. Aan de orde was de aanbieding van de begroting voor het jaar 1953 van de nieuwe dienst Bouw- ien Woningtoezicht .„Boven Langstraat". Betreffende deze begroting is als bijdrage van de gemeen te geraamd ƒ7052.Dit zal nog ver minderd worden met legesgelden, be groot op 1500, zodat ten laste van de ■gemeente komt 5500, wat neerkomt op 0.95 per inwoner. De heer L. v. Drunen vroeg wat er vroeger met de legesgelden gebeurde. Deze moesten, aldus de voorzitter., weer worden afgedragen aan „Welstandstoe zicht", en het hele geval komt nu eigen lijk op hetzelfde neer. De raad ging met de aangeboden be groting accoord. Pachtverhoging. Aan de orde was verder het voorstel tot verhoging van de jachtpacht. Hier over zegt het prae-advies: Bij besluit van de raad van 29 Febr. 1952 werd de jacht in de Honderd Bun der, Zeeg enz., gedeeltelijk verpacht aan de Grafelijke familie d'Oultremont, ge deeltelijk aan Mr. R. v. d. Heijden. Aan dit besluit was tot op heden door Ged. Staten geen goedkeuring verleend. Ged. Staten delen thans bij schrijven van 23 Augustus 1952 mee, geen bezwaar te hebben tegen het besluit, mits de pacht prijs met 30% verhoogd wordt. Zoals de raad bekend, was besloten tot een ver hoging van 15 Waar van de zijde van Burgemeester en Wethouders geen bezwaren bestaan tegen de door voor meld College voorgestelde verhoging en ook de pachters hiermee accoord gaan, heben B. en W. de eer de raad voor te stellen de betreffende pachtvergoeding, in plaats van met 15%, met 30% te ver hogen en alzo te brengen op 1.30 per hectaar. Deze verhoging gaat uiteraard in per 1 Juli 1952. De heer L. v. Drunen vond het zeer erg dat juist de grafelijke familie d'Oul tremont, die gerekend mag worden tot een zeer goede pachter en die ook de boerenpachters steeds zeer goed heeft behandeld, de dupe moet worden van de verhoging. Niet dat deze verhoging van 15% niet redelijk en verantwoord zou zijn, maar wel zou spreker het erg Vin den wanneer de verhouding tussen de gemeente en de grafelijke familie hier door slechter zou worden. De voorzitter was het met de heer v. Drunen eens, maar de grafelijke familie 1 alsmede Mr. v. d. Heijden waren óver deze zaak ingelicht en hadden toege stemd tot deze verhoging, welke, doordat een bezwaarschrift bij Ged. Staten was ingediend, moest geschieden. Sportiever, aldus de voorz., zou het zijn' geweest wanneer men zijn bezwaarschrift tot het gemeentebestuur had gericht. De heer v. Wezel was het eens met de heer v. Drunen en betreurde het dat deze verhoging moest worden doorge voerd. De heer Ploegmakers deed dit even eens en gaf in overweging aan Ged. Sta ten en de grafelijke familie een schrijven te richten waarin vermeld dat, gezien de historisch gegroeide verhoudingen, de raad met tegenzin haar sancties verleent aan deze verhoging en dat zij hoopt dat de goede verstandhouding tussen de ge meente en de grafelijke familie door dit gedwongen besluit niet vertroebeld zou worden. De heer v. d. Wiel 'kon zich het be zwaar van de vorige pachter enigszins indenken, maar had het sportiever ge vonden wanneer men zijn bezwaar aan het gemeentebestuur had kenbaar ge maakt. Het voorstel werd goedgekeurd, waar bij werd besloten te handelen in de geest zoals deze door de heer Ploegmakers in overweging was gegeven. Het voorstel tot toekenning van een premie (Terlinge-fonds) aan C. Smits- j Semphe wegens verbetering van zijn wo- ning, werd goedgekeurd. Het gemeentelijk aandeel is gesteld op 466.—. Het voorstel tot toekenning van ver goeding wegens vrijwillige beschikbaar stelling van woonruimte aan de heer L. v. Herpt, Kapelstraat 4 en de heer C. Brok, Kapelstraat 6, werden goedge keurd. Eveneens het voorstel tot het geven van vergoeding aan G. v. Veldhoven voor te geven spraaklessen voor diens kind. Ook werd goedgekeurd het geven van vergoedingen in de reiskosten voor kin deren die de lagere school buiten de ge meente bezoeken. De aanbieding der gemeentebegroting 1953 was een formaliteit die het behan delen er van in een volgende vergade ring vooraf gaat. Aan de orde was verder het voorstel tot het beschikbaar stellen van een cre- diet ten behoeve van de uitvoering van een werkverruimingsobject. Door het Waterschap „Hei- of Meer- dijk en Polder van Drunen" werd onlangs een vijzelbemalings-installatie aange bracht in de z.g. Drie Wielen. De tot standkoming van deze installatie heeft tot gevolg gehad dat een meer intensie ve 'bevloeiïng werd verkregen, terwijl hierdoor tevens enkele bevloeiïngssloten overbodig zijn geworden. Deze in het Herptse Ven en Kivitswaard gelegen slo ten vormden het „zwakke punt" in het bevloeiïngsgebied. Door het aanbrengen van de vijzel-installatie is dit euvel ver holpen en doen de betreffende sloten als zodanig geen dienst meer. De sloten zijn voorzien van hoge ka den, welke alle eigendom zijn van de ge meente Drunen. Door het slechten van de kaden zou de gemeente de beschik king krijgen over een oppervlakte van 2 ha. grond van behoorlijke kwaliteit, waarmee weer enkele gevallen zouden kunnen worden opgelost. Door de Ned. Heide Mij. is een be groting van kosten voor de uitvoering van het plan opgemaakt. De D.U.W. is bereid dit object als werkverruimings object te subsidiëren en wel met 100% in de arbeidslonen. De lonen van het be treffende plan worden geraamd op 10200.De bijkomende kosten op 5150.Gevolg hiervan is, dat alleen de bijkomende kosten voor rekening der gemeente blijven. In voormeld bedrag is opgenomen een post, groot 1500. wegens huur, onderhoud en transport van materiëel. Dit materieel bestaat gro tendeels uit smalspoor-materiaal, hetwelk echter de gemeente zelf in eigendom heeft. Indien de gemeente dit smalspoor voor dit werk ter beschikking stelt, wordt verwacht dat de bijkomende kosten met een bedrag van 1000.verminderd zullen worden, waardoor uiteindelijk een bedrag van rond 4000.voor rekening der gemeente blijft. Met het oog op het nijpend grondtekort is het naar de rpe- ning van Burgemeester en Wethouders alleszins verantwoord het object uit te voeren. Zoals de grond er nu bij ligt kan hij voor geen enkel doel gebruikt worden. Na de slechting van de kaden ontstaat een lange strook grond met een variërende breedte van naar schatting tot 20 meter. Hoe de indeling van de gewonnen grond zal geschieden is een kwesties die na de uitvoering van het werk t.z.t. nader bekeken zal dienen te worden. Het betreffende plan werd ter fine van advies in handen gesteld van de Pachtcommissie. Ook deze commissie adviseerde unaniem tot uitvoering van 't plan. De heer Ploegmakers zag dit werkob- ject gaarne spoedig uitgevoerd. De voorzitter zag het zó, dat dit werk in het voorjaar gereed moest zijn. De raad keurde het voorstel goed. Winkelsluiting. Aan de orde was verder het voorstel tot vaststelling van enkele verorderingen, verband houdende met de nieuwe Win kelsluitingswet. Ingaande 1 October 1952 is de nieuwe Winkelsluitingswet 1951 in werking ge treden. Deze nieuwe wet is met betrek king tot bepaalde punten van geheel an dere structuur, zoals sluiting op de Zon dagen, middagsluiting, z.g. koopavond, bepalingen omtrent markt- en straathan del, vacantieregeling e.d. Evenals in de thans vervallen wet is ook in de nieuwe wet met betrekking' tot de toepassing van enkele artikelen aan woners. Deze openstelling op Zondag zou ge motiveerd kunnen worden met de afge legen ligging van het gehucht Giersber- gen, tweedens op grónd van het toeris tenverkeer door en het vreemdelingenbe- zoek aan onze gemeente gedurende de zomermaanden. Ook voor meerdere winkeliers, met name winkeliers in tabaksartikelen, ban ket, suikerwerk en versnaperingen zal deze bepaling overwegende bezwaren met zich brengen. Deze winkeliers im mers zijn soms aangewezen op de ver koop op de Zondag en een belangrijk deel van de week-omzet moet door hen op de Zondag worden behaald. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen, zou het zeer wenselijk zijn op Zondag, gedurende enkele uren van de verplichte sluiting af te wijken en wel van 10 tot 14 uur. Artikel 2, sub c. verbiedt, dat de win kels op werkdagen na 18 uur geopend zijn. Ook met betrekking tot deze bepa ling kan ingevolge het bepaalde in het tweede lid van artikel 11 door de raad, indien naar zijn oordeel plaatselijke om standigheden hiertoe aanleiding geven, bij een door de Kroon goed te keuren verordening worden bepaald, dat deze verbodsbepaling niet zal gelden van 18 tot 19 uur. Blijkens het advies van de winkeliers vereniging zal de toepassing van deze wetsbepaling vooral noodzakelijk zijn voor winkels in tabaksartikelen alsmede voor kappersbedrijven. Een groot deel der bevolking n.l. is werkzaam als 'ar beider op een fabriek, zowel ter plaatse alse in buitengemeenten. De werktijden van deze fabrieken zijn doorgaans gesteld tot 17.30 a 18.00 uur, zodat bezoek aan een kappers- of siga- renbedrijf daarna niet meer mogelijk is. Een voorgeschreven sluiting op 18.00 uur zou ook zeer nadelig zijn voor de ten onzent gevestigde winkels, daar de mensen voor zover dit hun nog mo gelijk is in dat geval nagenoeg ver plicht zijn zich te begeven naar de kap per of sigarenwinkel ter plaatse waar zij werken. Een ander deel der bevolking, de land bouwers, zijn, vooral in het drukke land- bouwseizoen, weinig of niet in de ge legenheid na afloop der werkzaamheden nog inkopen te doen of naar de kapper te gaan. Vooral in het belang van beide groepen inwoners zou het wenselijk zijn voor de twee bovenvermelde zaken een verordening vast te stellen waarbij ope ning tot 19.00 uur wordt mogelijk ge maakt. In artikel 3, derde lid, wordt bepaald dat door de raad een verordening kan worden vastgesteld, waarbij voor ten hoogste een werkdag per week, niet zijn de de Zaterdag, een z.g. koopavond kan worden ingesteld. De winkels kunnen op die avond tot uiterlijk 22.00 uur geopend blijven. Naar de mening van B. en W. is de Vrijdagavond hiervoor het meest geschikt, hetgeen eveneens het advies is van de Winkeliersvereniging. Artikel 4, lid 1, geeft aan, dat door de gemeenteraad kan worden bepaald dat het verboden is een door hen aan te wijzen groep winkels voor het publiek geopend te hebben op Maandag vóór 13,00 uur, ofwel op Maandag, Dinsdag of Woensdag na 13.00 uur, dan wel op Zaterdag na 13.00 uur. Aangezien in de naburige plaatsen de z.g. middagsluiting is gesteld op Dinsdag, zou het, teneinde voor de omliggende plaatsen een gelijke regeling te verkrijgen, wel wenselijk zijn ook deze gemeente deze Dinsdagmiddag sluiting van kracht te doen zijn. Verder geeft de wet nog bevoegdheid aan de gemeenteraad tot het vaststellen van regelingen met betrekking tot va- cantie, markt- en straathandel enz. Deze zijn echter voor onze gemeente van geen belang te achten en worden ook door de plaatselijke winkeliersvereniging niet op prijs gesteld. Zoals in de diverse andere wetten, wor' den ook in deze wet enkele strafbepalin gen genoemd, welke bij overtreding de winkelier strafbaar stellen. Een bepaling, waarbij de koper straf baar wordt gesteld is niet opgenomen Het ten dele falen van de oude wet was naar de practijk uitwees mede te wijten aan het ontbreken van enige preventieve strafbedreiqing tegen de ko per. Maar al te gemakkelijk bracht deze de winkelier tot een strafbare handeling. Ook in de nieuwe wet legt de wetge ver geen rem aan om aan dit optreden van de koper na sluitingstijd een einde te maken. Thans wordt van de zijde van enkele bonden en verenigingen er op aangedron gen een zodanige strafbepaling bij raads- verordening te doen vaststellen. Ook de plaatselijke winkeliersvereniging heeft verzocht een strafbepaling tegen de ko per te willen vaststellen. Ten aanzien van de voorstellen onder a t/m d werd door B. en W. gelijk in de Winkelsluitingswet is voorgeschre ven het advies ingewonnen van de betrerxencte verordeningen. Nadat de voorzitter op dit prae-advies nog een korte toelichting had gegeven, kreeg als eerste de heer Wagemakers, tevens voorzitter van de Winkeliersver eniging, het woord. Hij zeide namens de Winkeliersvereniging te spreken en gaf de raad in overweging nog op bepaalde punten het voorstel van B. en W. te wijzigen. Zo zag spreker gaarne, gezien het plaatselijk karakter van onze gemeente, voor bepaalde zaken de openingstijd voor Zondag vervroegd. De openingstijd voor kappers en win kels voor tabaksartikelen zag spreker gaarne uitgebreid met de fruitwinkels voor bepaalde tijden van het jaar. Lie ver nog en spreker bepleitte dit zeer stellig, zal men de sluiting van zes uur gaarne op 6.30 of 7 uur. Spreker wees hier op de plaatselijke omstandigheden. De arbeiders komen pas om 6 uur thuis en ook in de zomer maanden zijn de boeren om die tijd nog drtïk bezet. Spreker vond het een zeer goede be paling, dat ook de koper strafbaar is. De voorzitter merkte op, dat de hele wet met haar verschillende mogelijkhe den tot andere bepalingen nog als het ware proef zal moeten lopen. Spreker wist niet welke mogelijkheden allemaaal nog zijn opengelaten en wat de minister van de afwijkende regelingen, vooral ook van de Zondagssluiting zal goed keuren. Met de wensen van de heer Wa- gemakers namens de de winkeliersver eniging uitgesproken zullen B. en W. zeer zeker rekening houden. De heer v. d. Wiel had niets tegen de wijzigingen welke werden aange bracht, behalve tegen de koopavond. Het verwonderde spreker dat bij het op stellen van het advies over aan te bren gen wijzigingen geen overleg gepleegd was met de KAB en HK*WHet zal U, aldus spreker, bekend zijn, dat de orga- KAB zich 1 andelijk hnogye yen nisaties der winkelbedienden en de KAB zich landelijk heftig verzetten tegen het invoeren van een koopavond. Spreker was dan ook tegen deze koopavond, die volgens spreker ook niet gewild wordt door het grootste deel der winkeliers. Je heer v. d. Wiel vroeg dan ook om de motieven, welke tot het voorstellen van deze koopavond hadden geleid. Ook het lid Maas was dezelfde me ning toegedaan. De voorzitter antwoordde, dat de mo tieven welke tot het voorstellen van een koopavond hadden geleid waren, dat de middenstand de middelen, die in de wet geboden worden om door extra open te zijn hun zaak meer rendabel te maken, moet aangrijpen. Daarnaast kan het pu bliek juist op deze avond, nu men het op andere avonden niet kan, rustig gaan kopen. Mogelijk is, aldus spreker, dat straks zal blijken: het sop is de kool niet waard, men kan beter sluiten dan extra kosten voor een koopavond te maken. Het verwonderde spreker, dat de win keliers zich zouden hebben uitgesproken tegen een koopavond, terwijl zij op een vergadering, waar zij zeker voor 50 aanwezig waren, zich hiervoor hebben uitgesproken. Er volgde hierop nog een vrij langdurig debat over de wet in het algemeen en over het al of niet instellen van een koopavond. De heer v. d. Wiel rekende het zich tot zijn plicht, waar de KAB en HKW zich tegen deze koopavond richten, deze in hun landelijke actie te steunen. De heer Wagemakers bepleitte een koopavond, waarvan nog bewezen moet worden dat deze overbodig zou zijn. Het voorstel van B. en W. aangaande de wijzigingen werd bij hoofdelijke stem ming goedgekeurd met 3 stemmen tegen 7 voor. In verband met de behandeling van dit punt wees de heer Wagemakers er op dat er veel geklaagd wordt door de ne ringdoenden over t feit dat er in onze gemeente te veel gevent wordt. Spreker wilde B. en W. in overweging geven karig te zijn met het uitgeven van ver gunningen en op de naleving nauwkeu rig te letten. Wat het letten op de naleving betrof, merkte de voorzitter op, dat bijna elke week een bekeuring binnen komt. Maar wat het venten zelf betrof, dit had ook zijn goede zijde, die men vooral niet uit het oog moest verliezen. Het gaat er tenslotte ook weer niet om, om de mid denstand in eigen plaats een zekere mo nopolie te geven; concurrentie is nog al tijd een gezonde uitvinding. Aan de orde was verder het voorstel tot vaststelling van een verordening tot regeling van een compensatie van het werknemersaandeel in de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, welke werd goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde de pe riodieke aftreding van de leden van de adviescommissie Woonruimte wet 1947. Hierin hebben zitting de heren Chr. Mus- kens, C. v. Drunen, A. A. Kamp, H. Maas, Fr. Elshout en H. de Wit. Alle werden herkozen. Een nieuwe Kleuterschool. Hierna kwam aan de orde een voor stel: a. tot het nemen van een principe besluit inzake het verlenen van finan ciële medewerking aan de bouw en ex ploitatie van een nieuwe bewaarschool door het R.K. Kerkbestuur te Drunen; b. tot toekenning van een verhoogde subsidie ten behoeve van het bewaar- schoolonderwijs te Drunen en te Elshout. Hierover zegt het prae-advies: Door het R.K. Kerkbestuur te Drunen zijn plannen ter hand genomen om te komen tot de bouw van een nieuwe kleu terschool, omvattende 5 leslokalen, als mede één groot speellokaal. In verband hiermee is door het bestuur voornoemd een verzoek bij de gemeente ingediend, waarbij gevraagd wordt medewerking te verlenen tot de verwezenlijking van deze plannen. Deze medewerking wordt ge vraagd als volgt: a. in principe goed te vinden, dat de gemeente garant blijft voor de rente en aflossing van de nieuwe school; b. in principe bovendien door de ge meente jaarlijks een dusdanig bedrag per leerling toe te kennen als nodig is om de exploitatie der school mogelijk te ma ken. Ad A. Volgens een voorlopig ingedien de begroting is voor de bouw en inrich ting der nieuwe kleuterschool een bedrag nodig van ongeveer 123.000.Uit gaande van een 4)4% 50-jarige annuï teitslening, betekent dit dat de jaarlijkse annuïteit (rente en aflossing) een bedrag beloopt van 5972.88 of rond 6000. Voor de jaarlijkse betaling van dit be drag zou de gemeente dus garant moe ten blijven. Ad B. Door het Kerkbestuur is tevens een voorlopige begroting ingediend van de toekomstige exploitatie van de nieu we school. Hierbij is gerekend op een leerlingenaantal van 250. Aan schoolgeld is geraamd 5000.te weten 0.50 per kind per week. Het schoolgeld komt vanzelfsprekend in mindering op het sub sidie. De uitgaven bij het ingebruik zijn van de nieuwe school worden geraamd op 9250.Hierop komt het ontvan gen schoolgeld in mindering, zodat de subsidie-aanvrage neerkomt op een be drag van rond 17.per leerling. Bij voormelde uitgaven is buiten beschou wing gebleven de afschrijving op de ge bouwen, welke zoals boven werd aangegeven - is te stellen op rond 6.000.Behalve genoemd bedrag van 17.per leerling is derhalve nog een aanvullend subsidie nodig voor afschrij ving der gebouwen tot een bedrag van rond 6000.— per jaar. Ten aanzien van het bewaarschool- onderwijs te Duinen dient allereerst op gemerkt te worden, dat dit nog steeds in een noodtoestand verkeert. De thans in gebruik zijnde noodlokaaltjes voldoen niet aan de gestelde eisen. Waar het onderwijs in verband met de vorming en de toekomst der jeugd van het aller grootste belang is te achten juicht het College de totstandkoming van een nieu we aan de eisen des tijds voldoende school van harte toe. Evenwel dienen de financiële lasten die hieruit voor de gemeente zouden voortvloeien niet uit het oog te worden verloren, daar deze een aanmerkelijke last voor de gemeente zullen betekenen. Inwilliging van de aan vraag heeft tevens tot gevolg, dat ook het subsidie-bedrag voor de bewaar school te Elshout dienovereenkomstig moet worden verhoogd. Mocht Uw Raad overeenkomstig het verzoek besluiten dan dient voor Elshout een soortgelijke regeling tot stand te komen. Bij het vaststellen van het subsidiebedrag voor de aldaar bestaande kleuterschool dient wel rekening te worden gehouden met de daar reeds bestaande bewaarschool lokalen. Als gevolg van het feit, dat de ze lokalen van oudere datum zijn, met derhalve belangrijk lagere bouwkosten, is het wenselijk zowel te Drunen als te Elshout een eventueel subsidie te split sen en wel: a. een vast jaarijlks subsidie ter groot te van het bedrag der afschrijving; b. daarnaast een vast bedrag per leer ling voor de overige exploitatiekosten. Het toekennen van subsidie tot een dusdanig bedrag als nodig om de exploi tatie sluitend te maken is naar de mening van B. en W. niet zonder meer aan te bevelen. Ten aanzien van de subsidiëring van het kleuteronderwijs wordt opgemerkt, dat deze materie in geen enkele wet ge regeld is. Financiële medewerking door de gemeente wordt in deze geheel op basis van vrijwilligheid verleend. De re gering heeft wel stappen ondernomen om te komen tot een wettelijke regeling in zake de vergoeding aan de kleuterscho len. Deze regeling echter heeft het niet verder kunnen brengen dan tot een wets ontwerp, hetwelk als gevolg van de toestand van 's-Rijks financiën geen ver dere doorgang heeft gevonden. Krachtens dit ontwerp ontvingen de kleuterscholen van Rijkswege een bedrag van 40. per leerling. Dit bedrag moest dienen tot dekking van de bezoldigingen van het onderwijzend personeel. Daarnaast bleef de (niet-verplichte) mogelijkheid bestaan tot subsidiëring door de gemeente. De verwachting bestaat, dat het wetsont werp binnen afzienbare tijd weer ter hand zal worden genomen, wat voor de kleuterscholen van zeer groot belang is te achten. Ook indien de Raad op het verzoek van het Kerkbestuur in zal gaan zal de totstandkoming van de betreffen de wettelijke regeling voor de gemeente van belang te achten zijn, daar als ge volg hiervan de door de gemeente ver leende subsidies uiteraard zullen kunnen worden verlaagd. De realisering der voorgenomen bouw plannen zal afhangen van de medewer king door de gemeente. Gezien de hier aan voor de gemeente verbonden con sequenties is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat de opzet meer vereenvoudigd zou moeten worden. In verband hierme de en mede, omdat de bouwkosten slechts voorlopig begroot zijn, zou het niet wenselijk zijn reeds thans een defi nitief besluit te nemen. Zo de Raad tot medewerking bereid is zou zonder be- zwaar tot het nemen van een principe- besluit kunnen worden overgegaan. Hier bij zou tot uiting moeten komen, dat de gemeente ten aanzien van de garantie van rente en aflossing slechts garandeert de rente en aflossing van een 50-jarige 4)4 annuiteitslening. Zoals reeds vooraf werd opgemerkt achten B. en W. 't voor de gemeente be zwaarlijk jaarlijks een subsidiebedrag vast te stellen afhankelijk van de exploi tatie-kosten. Wenselijker is het een vast bedrag per leerling toe te kennen. Waar een en ander nog op losse schroeven staat zou dit thans ook nog niet moge lijk zijn. De aanvraag van het Kerkbe stuur komt in feite neer op een subsi die van rond 41.per leerling, wat in totaal wel een zeer aanzienlijk bedrag

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5