dag- SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE VROOM DREESMAM MAIWYR SLOTAGGOORD 105 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 OCTOBER 1952 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 15 OCTOBER WOdlSUtlSS -UFllZeiI BESTELLINGEN WORDEN^HIEROP 's-HERTOGENBOSCH 295 345 375 TILBURG - HELMOND Oogjesluiers, prima kwal., gebleekt. 70 x 70 cm. 1 F™"i O NIET AANGENOMEN Wit plastic tafeldamast, zeer practisch voor de ont bijttafel, 1 20 cm. 4 95 breed, per meter Halfwollen 3/4 kousje, met nylonvoetversterking, aardig dessin, in grijs/ blauw, grijs/groen, grijs/ wit en grijs/bruin, 4 55 maat 4 met kleine stijging p. maat Jongensplusfour, van zware tweed, in de kleu ren bruin en blauw, prach tige stevige kwali- 4 gf|90 teit, leeft. 6 jaar 45 cent stijging per maat Dameshemd of direc- toir, in fantasieweefsel, zachte kwaliteit, in zalm en wit, hemd met ronde hals en smalle schouders, directoir met ver- 175 sterkt kruis Fantasie japonstof, prima wol, in mooie najaarstinten met leuke streep- en ruit- dessins, 1 30 cm. br., C90 per meter Machinenaald met plat te kop, op iedere machine te gebruiken, alle maten, ook voor interlock, nrs 60, 65, 70, 80 en 90, A®C 6 stuks voor Vruchtenkoekjes, A iï\c frisse smaak, 250 gr. Gekweekte bramen op sap, 2 grote ^Cc potten voor Gegalvaniseerde ovale wasteil, 1 e kwaliteit, 60 cm., zeer practisch "T90 in de huishouding Zijden huiskamerlamp met plastic blender, in kleuren rose, goud, terra en Ciême, compleet ge monteerd 1390 Opvouwb. boodschap- tasje in leuke ruitdes- sins, zware gerubberde stof, zeer handig om te gaan winkelen 95 Extra aanbieding, kin- der-cosypantoffels in rood ieder, 20-23 24-28 29-35 Sloop met hotelsluiting, prima kwaliteit, flinke 135 maat, 58 x 64 cm. voor de gemeente uitmaakt. Op grond hiervan zal het voor de gemeente finan cieel zonder meer niet mogelijk zijn tot het verlenen van een dergelijke subsidie over te gaan. Beter lijkt het ons dit te zijner tijd nader onder het oog te zien. Met het oog op het bovenstaande hebben wij de eer Uw Raad voor te stellen B. en W. de Raad voor in prin cipe te willen besluiten: a. tot het garant blijven voor de be taling van rente en aflossing van een voor de nieuw te bouwen kleuterschool aan te gane geldlening, mits hiervoor wordt aangegaan een 50-jarige 4J4 annuiteitslening. b. tot het toekennen van een subsi die, gesplitst in: 1. een bedrag nodig voor de betaling van rente en aflossing: 2. een te zijner tijd nader te bepalen subsidie-bedrag per leerling, zulks als tegemoetkoming in de overige exploita tie-kosten. Het onder punt 14 onder b vermelde voorstel houdt verband met een door het Kerkbestuur te Drunen en te Elshout ingediend verzoek om verhoging van het subsidie voor het bewaarschoolonder- wijs. Tot op heden bedroeg dit subsidie 5.per leerling. Waar het bewaar- schoolonderwijs volledig bekostigd moet worden uit dit subsidie, alsmede uit de ontvangen schoolgelden, is het begrij pelijk dat de exploitatie niet sluitend is. Om in deze kosten meer tegemoet te ko men stellen B. en W. de Raad voor dit subsidiebedrag te verhogen tot tien gulden per leerling, wat voor de betreffende scholen vanzelfsprekend weer enige verlichting der lasten bete kent. Gevraagd wordt om het verhoogde subsidiebedrag met terugwerkende kracht toe te kennen vanaf 1 Januari 1952, wat geen bezwaar lijkt. Wel zouden B. en W. de eis willen stellen, dat het te heffen schoolgeld voor de betreffende scholen gelijkgesteld wordt, t.w. 0.50 per leerling en per week. Tot op heden bedroeg dit te, Elshout voor 1 kind 1.64 en voor 2 kinderen 2.64 per maand. Voormeld bedrag van 10. zou voor beide scholen zijn toe te ken nen tot aan het tijdstip, dat de nieuw te bouwen school ingebruik is genomen. De voorzitter lichtte dit prae advies in het kort toe, waarbij hij de hoop uit sprak dat ondanks de genoemde grote bedragen en ondanks de onzekerheid aangaande de financiële bijdrage waar van in het prae-advies echter de maxi ma genoemd zijn, de raad het principe besluit om deze school mede in stand te brengen en te houden zal willen ne men. Het gaat hier om een grote en goede zaak, het onderwijs, waarvan deze tak, en toch zeker niet de onbelangrijk ste, tot heden door de overheid zeer ver waarloosd is. i De heer ,v. Drunen kon zich daar het hier maximum bedragen waren die ge noemd zijn, voor dit principebesluit uitspreken. De heer v. d. Wiel was enigszins ge schrokken voor de grote bedragen en de grote lasten welke in de toekomst op de gemeente zouden gaan rusten. Spre ker was in principe voor de oprichting van de school, maar vroeg of het niet wat voordeliger kon. Wanneer straks de nieuwe kerk klaar is komt de noodkerk vrij, die voor bewaarschool mogelijk kan worden ingericht. De voorzitter antwoordt dat er inder daad plannen in deze richting zijn ge weest, die echter wanneer zij verwezen lijkt hadden moeten worden even duur kwamen als de bouw van een nieuwe school. De heer v. d. Wiel vroeg of deze raad wel een principebesluit kon nemen, dat de komende raad, en men weet niet of dit dezelfde van heden zal zijn, zal hebben te aanvaarden, waar het hier een besluit was van nog al ver strek kende betekenis. De voorzitter antwoordt dat de ko mende raad dit zal hebben te aanvaar den en het geen goede raad zou zijn als men dit belangrijk principebesluit niet als juist zou beschouwen. De heer v. d. Wiel maakte ook be zwaar tegen het verplichte schoolgeld van 0.50 per week, wat voor grote gezinnen te hoog is. Dit zal nog nader worden bezien. De raad gaf haar goed keuring aan het voorstel van B. en W. Verder werd nog goedgekeurd het voorstel tot verhuur kantoor Wilhelmi- nastraat 15 aan Dienst Bouw- en Wo ningtoezicht Boven-Langstraat c.a. Het voorstel tot aankoop van grond van dhr. Willemsce, om te komen tot doortrekking van de Burg. v. d. Heijden- straat, werd goedgekeurd. Dit punt werd met gesloten deuren behandeld. Eveneens werd goedgekeurd het voor stel tot ontbinding der pachtovereen komst met M. v. d. Ven. Hierna sloot men de vergadering. t G. H. J. STEEMERS f L.l. Maandag is te Rijswijk (Z.H.) plotseling overleden de edelachtb. heer G. H. J. Steemers, oud-tech nisch inspecteur der K.P.M. en oud burgemeester van Heusden, en Vrijdag had onder grote deelneming de begrafenis plaats. Als burgemeester van Heusden werd hij door de Duitsers afgezet en vervangen door de N.S.B.-er Thomaes. Na de bevrijding keer de hij direct in z'n functie terug en vond daar een geweldig gehavende gemeente, waar een ontzettende ramp, n.1. het in de lucht laten vliegen van 't prachtige gemeente huis, niet minder dan 135 doden eiste. Hij heeft toen de zaken zoveel mogelijk op orde en op gang ge bracht. Na enige tijd heeft hij eer vol ontslag uit z'n functie gevraagd en verkregen. De heer Steemers heeft tijdens z'n burgemeesterschap en daarna vele jaren in onze gemeente ge woond, waar hij zich zeer interes seerde voor alles wat het gemeen telijk, maar vooral wat het cultu rele leven betrof. Hij was voorzitter der Woning-commissie, lid van de commissie voor het oorlogsmonu ment, voorzitter van de huldigings- EEN VERHAAL VAN LIEFDE EN MUZIEK DOOR T. LODEWIJK 6) Harm heeft groot gelijk zei hij een boer die altijd op z'n boerderij blijft zitten of iedere avond met het meidje vrijt, brengt het niet ver. Je moet tegenwoordig méér in je mars hebben om in het boerenbedrijf wat te betekenen. Harm weet dat best en daar kan Hanne alleen maar zij bij spinnen. Daar moet ze dan maar een avond je voor over hebben. Die Harm boft toch maar met zo'n schoonvader plaagde Siets. De borst is mij goed genoeg verklaarde Hardink en sloot daarmee het gesprek en ik wou maar vast dat er zo'n vrijer om jou kwam. Aangezien dergelijke gesprekken immer met zulk een wens werden besloten, boog Sietske zich weer over haar boek, maar haar gedach ten waren er niet bij. Er werd aan de zijdeur geklopt. - Terlaer wist wel dat de grote voor deur met de blinkend gepoetste ko peren bel niet de plaats was waar bezoekers zich aanmeldden. Laat maar zei Hanne ik commissie van W. B. bij het 40-jarig bestaan e.m.a. De heer Steemers was een sym pathieke, vriendelijke persoonlijk heid, die in onze gemeente alge meen gezien en geacht werd. Hij was begiftigd met het Pauselijk ereteken „Pro Ecclesia et Pontifice" dat hem indertijd door Pastoor Ras op de borst werd gespeld. Hij ruste in vrede. EERSTE LEDENVERGADERING VAN DE HARMONIE ST. CRISPEIN. Met stetm van de Waalwijkse burgerij hoopt iaea "ieuwe instrumenten aan te schaffen. Voor het eerst sinds de officiële over dracht van de harmonie St. Crispijn aan de Waalwijkse burgerij, kwamen be stuur en leden Woensdagavond in een algemene vergadering bijeen, in zaal Thalia, waar de harmonie voortaan ge huisvest zal zijn. De voorzitter de heer F. Smolders die de 'bijeenkomst opende en allen verwel komde, vroeg de leden of zij accoord gingen met het nieuwe bestuur, welke vraag de leden met een ondubbelzinnig applaus beantwoordden. Met algemene stemmen werden hier na de nieuwe statuten en het huishoude lijk reglement goedgekeurd; enkele leden waren er die de stukken nog eens wilden bestuderen. Van de K.A.B. werd een klein bedrag aan kasgeld overgenomen, terwijl ook de oude slechte instrumenten in handen van de nieuwe vereniging kwamen. Op deze vergadering werden ook plannen besproken voor een grote do nateursactie; de oude vereniging bleek nog 75 oude donateurs te hebben; deze werden natuurlijk automatisch donateur van het nieuwe St. Crispijn, maar daar naast zou men op grote school en met medewerking van alle leden gaan trach ten er nieuwe bij te winnen. De leden werd aangeraden, de instru menten voortaan mee naar huis te ne men, om daar flink te oefenen. Voorts werd met algemene stemmen besloten zich aan te sluiten bij de Alge mene Federatie van Muziekgezelschap pen, terwijl hierna de heren Dalleu, Ber- kelmans en Bruysten werden benoemd in de kascommissie, en de contributie voor de werkende leden werd vastgesteld op 25 cent per lid en voor de aspiranten op 15 cent. Het bestuur, dat, gevormd uit de le den, voorheen met het K.A.B. bestuur de belangen van de harmonie had behar tigd, zou in het vervolg voortaan dienst doen als adviescommissie; in deze com missie hebben dus zitting de heren; Dal leu, A. Kelder, P. OHurkmans, C. Didden en J. Didden. De heer J. v. d. Avoird werd benoemd tot assistent-bibliotheca ris. Nadat ialle leden was verzocht bij bet bestuur tijdig op te geven wanneer er in hun buurt een gouden bruiloft werd gevierd, wees de heer Burmanje op de mogelijkheid, een subsidie 'aan te vra gen bij het Provinciaal Anjerfonds. Dit had reeds de aandacht Van het bestuur en hoewel in het verleden een dergelijke aanvraag eens was afgewezen, meende men nu, nu de harmonie zelfstandig was, een heel goede kans te hebben. De heer Hurkmans sprak namens de werkende leden de hoop uit dat de 'har monie onder het nieuwe bestuur een tijd perk van groei en bloei tegemoet zou gaan. De heer Gragtmans voelde er veel voor, om te trachten nieuwe werkende leden aan te trekken en in die geest werd dan ook een aansporing gericht tot de leden. Toen de heer de Kort opmerkte dat heel de Harmonie stond of viel met nieuwe instrumenten, onderschreef de voorzitter dit volkomen. Het bestuur zal alles in het werk stellen, om in 1953 de benodigde gelden hiervoor bij elkaar te krijgen; er zou een som van ongeveer 12.000.mee gemoeid zijn. Een intens beroep op de burgerij zou de vereniging een heel eind in de goede richting bren gen. Eventueel zou men bij de gemeente een renteloos voorschot Vragen. De heer van Bracht, in wiens lokaal de vereniging, zoals gezegd, haar nieu we tehuis heeft gevonden, hoopte een goed gastheer te zijn. De heer Rombouts tenslotte wees er op, dat verschillende leden ziek waren en hij vroeg of hier de nodige aandacht aan werd besteed, door deze mensen 'ns op te zoeken. De heer van Riel kon antwoorden dat er verschillenden al be zocht wareri, en de heer Bool kwam met het voorstel om terstond een col lecte te houden, uit de opbrengst waar van de zieke leden namens de vereni ging iets kon worden aangeboden. Staande de vergadering werd deze col lecte gehouden. Toen de voorzitter de bijeenkomst sloot, kon 'hij alle aanwezigen bedanken voor de goede opkomst, de prettige sfeer en de zakelijke gdachtenwissling. RIK-CONCOURS. In het café van de heer C. van B er kei zal 18, 19, 20, 25, 26 en 27 October a.s. een groot Nationaal Rikconcours worden gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Spaarvereniging „De Vriendenkring". REQUEST KAPPERS. De Waalwijkse kappers kunnen zich niet verenigen met de bepaling in de verordening inzake de win kelsluitingswet, dat zij hun zaken om zes uur moeten sluiten. Zij heb ben dan ook een request ingediend en verzocht tot 7 uur geopend te mogen zijn. Zou de gemeenteraad dan niet tevens de andere verordening op heffen, dat de kappers gesloten moeten blijven ook bij 2 of 3 Zon dagen achtereen, laat ze dan toch de tweede dag de mensen één of twee uurtjes helpen. NEDERLANDSE ASSOCIATIE VOOR PRACTIJKEXAMENS. De a.s. examens in boekhouden, moderne bedrijfs-administratie en handelscorrespondentie in Neder lands, Frans, Duits, Engels en Spaans zullen worden afgenomen op 16 en 17 December 1952 overdag en 12, 13 en 14 Januari 1953 des avonds. De practijkexamens Kantoorste nograaf Nederlands worden gehou den in Januari. Alle examens staan onder toe zicht van de Rijksgecommitteerde, dr. H. F. J. Westerveld, inspecteur van het Middelbaar en Gymnasiaal onderwijs. doe wel even open en plagend kijkend naar Sietske hij komt toch voor mij ,niet? Enkele ogenblikken later stond Terlaer in de ruime woonkamer. Goeienavond zei hij joviaal. Hij was altijd op zijn gemak met boerenmensen. Hoe gewoner je deed, hoe beter. Hij stapte op Har dink' af, die rustig in zijn stoel bleef zitten Hardink, ik ben Ter laer, ik had met Sietske afgespro ken dat ik haar wat zou brengen. Zo meester antwoordde Har dink nou, as je hier toch bent, dan drink je maar meteen een bak kie koffie. Moeder heeft ze net bruin. Hiermee was de vaderlijke toe stemming een feit en Frits groette de anderen. Sietske was opgestaan, ze gaf een stevige hand. U treft de hele familie, behalve Harm, j maar die vergadert. Dat weet ik, ik zag hem net in de Gouden Leeuw binnen gaan. Hij heeft me nog de groeten voor je meegegeven vervolgde hij tot Hanne. Anders niks? lachte die. De rest komt hij zelf wel bren gen. Dat vertrouwde hij me niet toe. Frits zette zich aan de tafel en moeder Anne was al druk scharre lend met het koffiegerei. Zo'n mees ter ergens in de kost, die zou best een bakkie lusten en had ook wel behoefte aan gezelligheid, vond ze in de goedheid van haar groot moe derlijk hart. En van kindsaf opge zien hebbend tegen allen die „ge leerd" hadden, vond ze het toch ei genlijk wel een eer dat de meester daar zo gezellig bij hen op visite zat, als kind aan-huis. Nou Hanne, begin maar plaagde Siets. Waar moet ik mee beginnen? vroeg die verwonderd. Je zat net ook al zo gek te doen. Hij komt voor jou. Maar ik weet nergens van. Weet je dat heel zeker? vroeg Frits die wel wist dat je op de boerderij niet met ge juffer moest aankomen, en dus gemakshalve de meisjes maar meteen tutoyeerde. Hij wist dat ze het hem zeker niet zouden doen, een meester bleef me neer. Och zei Hanne en bloosde tot achter haar oren ik weet niet wat jullie hebben. Ik geloof dat ik een standje te goed heb zei Frits met een schul dig gezicht. Een standje, waarvoor? Omdat ik altijd zo te keer ga tegen de sopranen. Hanne keek beschuldigend haar zuster aan. Jij hebt gekletst! zei ze. Lelijkerd! Wat ik hier zeg hoef jij nog niet tegen meneer Ter laer te vertellen! Het is toch wel goed dat ik 't weet vond Frits. Ik heb al gedacht, wat kijken die sopranen toch kwaad naar me, en vooral die ene blonde. Ja ja, daar trekt u zich nogal iets van aan! meende Hanne. En trekken de sopranen er zich wat van aan? vroeg Frits. Nou, als u zo te keer gaat wel, maar later op de dijk hebben we toch wel eens verschrikkelijk veel plezier. En Suus de Bondt kan u zo sprekend nadoenwe lachen ons slap soms! En dan verbeeld ik me nog dat het indruk maakt verzuchtte Frits en aanvaardde dankbaar uit handen van moeder Hardink een dampende kop koffie, waarvan hij de geur genietend opsnoof. Je moeder kan koffie zetten! zei hij tegen Sietske en daarmee had hij meteen een ereplaats je in het hart van de koffiezetster. Er werd nog wat over en weer gepraat en toen kwam Frits met de boeken te voorschijn, die hij in zijn tas had meegebracht. Vader Har dink zat weer verdiept in De Boer- PIETJES VERDRIET. Edelachtbare vroede vaderen, hebben jullie opgelet, hoe dat Pietje in de put zit met die winkelsluitingswet? Heel de schoonheid van de Zondag is voor Pietje naar de maan, omdat hij nu met z'n snoepcent nergens meer naar toe kan gaan. Als hij Zaterdags moet kopen, och dat wordt beslist 'n strop, want zijn drop of dikke brokken zijn dan 's Zondags zeker op. Vroede vaderen van Waalwijk die ook allen vader zijt, toont uw vaderhart aan Pietje, helpt hem uit de narigheid. Laat de Zondag, Zondag wezen, maar gun Pietje zijn vertier, geef hem minstens toch één uurtje voor zijn snoepwinkel-plezier, 'k Vroeg U uit naam van alle Pietjes (och gij waart toch ook eens klein) laat hun toverballenwinkel 's Zondags even open zijn. H. van Engelen. OUD-SECRETARIS N.C.B. OVERLEDEN. Vrijdagmorgen is in het St. Eli- sabethsziekenhuis te Tilburg in de ouderdom van 68 jaar na een lang durige ziekte overleden de heer P. J. van Haaren, voorheen algemeen secretaris van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, en oud lid van provinciale en gedeputeerde staten in Noord-Brabant. De heer Van Haaren was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Van Haaren is mede-op- richter geweest-van tal van instel lingen van de N.C.B. en nog andere verenigingen, terwijl hij tevens voorzitter was van de Centrale Roermondse Eiermijn. Ook was hij lange tijd voorzitter van de Neder landse Pluimveefederatie en voor zitter van de Nederlandse Veehou derij-centrale. Tijdens de oorlog, toen hij provinciaal commissaris voor de voedselvoorziening was, werd hij geïnterneerd als gijzelaar. Mr. VAN THIEL NAM AFSCHEID. Vrijdag nam Mr. Van Thiel, mi nister van Maatschappelijke Zorg, te Tilburg afscheid van de Stichting Provinciaal Opbouw Orgaan Noord- Brabant. Sinds 1946 heeft mr. Van Thiel 't voorzitterschap van dit coördine rend orgaan bekleed. Een tinnen gedenkbord vertolkte de dank van de Brabantse instellingen voor maatschappelijk werk voor het ve le, dat de scheidende voorzitter in 't opbouworgaan heeft gepresteerd. Met algemene stemmen werd de bondssecretaris van de Bossche K.A.B., P. Coppens, tot nieuwe voorzitter gekozen, tijdens een ver gadering die door de commissaris der koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. de Quay, werd bijge woond. derij, al ontging hem niets. Moeder naaide en Hanne keek belangstel lend toe. Kijk zei Frits ik heb een paar dingen meegebracht en ik weet niet of je ze kent, maar al zijn ze niet modern, je moet ze toch ei genlijk gelezen hebben. Dit is van Carry van Bruggen, prachtig zoals die het Joodse leven beschrijft. En dit is weer heel wat anders, van Top Naeff. Ken je ze? Ik heb er wel eens van ge hoord antwoordde Sietske maar ik heb ze nog nooit gelezen. Ze praatten verder en Terlaer merkte al spoedig dat het meisje wel beschikte over onderscheidings vermogen, maar dat het niet ge scherpt was door het lezen van goe de literatuur. Van de boeken kwam het gesprek al spoedig op de mu ziek en nu deed ook Hanne mee. Er was een radiotoestel in de ka mer, maar het werd zelden ge bruikt. Vader hield niet van „dat gejammer", moeder luisterde graag naar iets stichtelijks en de meisjes wisten te weinig van muziek om 't goede van het inferieure te kunnen onderscheiden. Toch krijg je pas echt plezier, ook in het zingen verklaarde Frits, als je iets van muziek be grijpt, iets van de geschiedenis er VRAGEN EN MENINGEN VAN ONZE LEZERS. DE WINKELSLUITING IN WAALWIJK. Het stuk van „Pietje" in Uw vo rig nummer heeft m'n volle instem ming, omdat ik geloof dat wij op 't punt van „winkelsluiting" weer te ver gegaan zijn. Als men ziet dat. plaatsen in onze omgeving als Drunen, Dongen e.a. Zondags gedurende een aantal uren gelegenheid geven tot verkoop, dat de dagelijkse sluiting wordt bepaald op 7 uur, waarom moet Waalwijk dan zo rigoureus optreden? Waar om mag men Zondags geen snoepje, geen rokertje of een stukje fruit of een taartje kopen? Ik begrijp daar niets van. Is dit ter bevordering van het vreemdelingen-verkeer, of is dit om de mensen uit Waalwijk weg te jagen naar plaatsen waar men niet zo streng optreedt? Geef de men sen toch enige vrijheid, enige kans voor een kleine bijverdienste, enig Zondagsgenot. Winkelier. DE "EERSTE DOCTOR IN DE SOCIALE WETENSCHAPPEN. Op een proefschrift, getiteld „Symboliek in de samenleving, een sociologie van de symboliek en het symboliek denken" promoveerde in de aula van de Katholieke Eco nomische Hogeschool te Tilburg pater dr. J. A. Ponsioen S.C.J. tot doctor in de economische weten schappen. Wegens bijzondere ver diensten van de dissertatie, die de promotor prof. mag. dr. F. A. Weve O.P. een waar handboek noemde van het symbolieke denken, dat door zijn inhoud en veelomvattend heid respect afdwong, verwierf deze promotie het praedicaat cum laude. Dit verhoogt nog de primeur, die de Tilburgse Hogeschool en de pro movendus ten deel viel. Pater dr. J. A. Ponsioen is namelijk de eerste doctorandus in de sociale weten schappen in den lande die de doc torgraad heeft verworven. NEDERLAND HEEFT LAAGSTE STERFTECIJFER. Ons land heeft het laagste sterf tecijfer van West-Europa. Uit de bevolkingsstatistieken van de We reldgezondheidsorganisatie, die over 't afgelopen jaar zijn gepubliceerd, blijkt dat in alle West-Europese landen, met uitzondering van En geland, Wales en Ierland, 't sterfte cijfer zich in 1951 onder het voor oorlogse gemiddelde bewoog. Het hoogste sterftecijfer van West-Eu ropa werd geregistreerd in Ierland 14.3 per 1000 inwoners. In Frankrijk steeg het sterftecij fer 12.6 tot 13.2 per 1000 en in Schotland van 12.4 tot 12.9. Naast Nederland met slechts 7.6 over ledenen per 1000 inwoners zijn de laagste sterftecijfers die van Noorwegen met 8.3 en Denemarken met 8.9 per 1000 inwoners. van kent, weet hoe een muziek- wrk ontstaat en hoe het is opge bouwd. Hij greep zijn tas. Hier heb ik een bundel volks liederen, die wou ik eens op Zang- lust laten zingen. Het zijn Neder landse liederen, helemaal niet zwaarwichtig, maar het zingt leuk. Kijk, ik wil wel grotere werken in studeren, maar de mensen moeten ook liederen leren die ze thuis kun nen zingen en aan hun kinderen leren. Jullie hebt hier zeker geen piano? Hardink fronste de wenkbrau wen. Hij had zich altijd tegen een piano verzet. Het bracht een sfeer in huis die hij niet wilde. Het was niet degelijk, het was stads en mo dern. Nee zei Sietske een beetje beschaamd we hebben alleen 'n orgel. Wel zei Frits wat hindert dat? Vroeger heb ik wel op 't orgel in de kerk gespeeld. Mag ik eens zien? Hij stond op en deed de klep van het harmonium open. Het was een Amerikaans mahoniehou ten orgel, lelijk van buiten. Hij trapte even op het pedaal, sloeg een paar tonen aan. De klank was best, vol en zuiver. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6