50 Jaar Woningwet. I Wijde Wereld Waalwijkse en Langsiraatse Courani Ve\iCe.s veto-K due. C.V.fi Inpoldering dringend noodzakelijk De ontwikkeling der achtergebleven gebieden. UIT Dl Sanapirin: de veilige 3 Een halve eeuw werk voor verbetering van de volkshuisvesting. Jos. v. d. Lee en Zn. Om Zuurbranden op de maag te blussen: Eén of twee Rennies nemen. Prov. Staten in een motie Prof. Dr. de Quay, Mr. Sassen en Burgemeester Teijssen pleiten vurig voor de inpoldering. PROTEST TEGEN INGE BRACHTE BEZWAREN. Een wereldvraagstuk. Dr. P. van Loon sprak voor 't R.K. Vrouwengilde VRIJDAG 17 OCTOBER 1352 Uitgever VVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HEI 2ÜID1 75e JAARGANG No. 84 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Het komt niet zo vaak voor dat op grootscheepse wijze het jubileum van een wet wordt gevierd. Er moet dus wel een bijzondere reden zijn om het feit, dat 50 jaar geleden de Woningwet van kracht werd, te herdenken met de uitgave van een gedenkboek, met een herdenkings vergadering, waarop prominente sprekers het woord voerden en met een interessante tentoonstelling „Vijftig jaar wonen", die in het nieuwe Haagse Stadhuis door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting werd geopend en tot 31 October a.s. te bezichtigen blijft. Die bijzondere reden is er in derdaad: de Woningwet is een van de belangrijkste sociale wetten die ons land kent. Door de Woningwet werd het mogelijk gemaakt, verbete ring te brengen in de mensonterende wijze, waarop in de vorige eeuw een groot deel van het Nederaland- se volk was „gehuisvest' en werden waarborgen geschapen voor de ver dere ontwikkeling van de volkshuis vesting op een redelijk, menswaar dig peil. Minder dan veestallen Mensen van deze tijd kunnen zich moeilijk inleven in de afschuwelijke toe standen op woninggebied in de vorige eeuw, al zijn op verschillende plaatsen in ons land nog wel sporen uit die tijd zichtbaar. Een zesde deel van het Ne derlandse volk woonde in het begin van de 20e eeuw in onderkomens, die met een mooi woord „eenkamerwoningen" werden genoemd, maar die in werkelijk heid krotten waren. 307.700 van die krotten telde ons land in het jaar 1900. Dat zulke „woningen" door gezinnen met enkele kinderen werden bewoond, was in die tijd gewoon. Men sprak pas van „overbevolkte huizen", wanneer in zulke eenkamerwoningen vijf of meer personen moesten leven. Hoe het er in zulke krotten uitzag, laat zich moeilijk beschrijven. Rapporten uit de vorige eeuw zeggen, dat de „holen van de men sen vaak nog veel minder waren dan de stallen van het vee"... Depót-agenf Langstraat e.o. 7 Grootestraat 20OA, Waalwijk, Tal. 2971 Woningwet bracht verbetering. .Deze misstanden schreeuwden om ver betering. Er werden door particuliere instellingen pogingen in het werk ge steld om de nood, die in de honderddui zenden krotten werd geleden, te lenigen. Maar tot verbetering op grote schaal kon het pas komen toen op 1 Augustus 1902 de Woningwet van kracht werd. Door het inwerking treden van deze wet werd de verbetering van de volks huisvesting een aangelegenheid van het Rijk. Dat wil zeggen, het Rijk nam maatregelen en ging de verantwoorde lijkheid dragen, maar bij de verbetering van de ellendige toestanden werd aan de gemeenten een belangrijke taak opgedra gen. De gemeenten werden n.l. verplicht een bouwverordening in het leven te roepen, waarin de eisen voor de inrich ting en de degelijkheid en noodzakelijke voorzieningen als waterleiding etc. van woningen werden vastgelegd. Er werden bepalingen gemaakt betreffende het on bewoonbaar verklaren, het sluiten en het afbreken van slechte woningen. Het werd de gemeenten bovendien mogelijk ge maakt langs een korte weg tot onteige ning over te gaan. Dat alles betekende in de praktijk, dat de strijd tegen de „kanker van de krotwoning" zoals deze misstand wel wordt genoemd met kracht werd ingezet. En niet zon der resultaten. Van de ruim 300.000 krotwoningen «Jie in het begin Van deze eeuw in Nederland voorkwamen, waren er in 1919 nog 237.000 over en in 1930 nog 139.000. Sprekende resultaten. Terwijl in 1909 nog een zesde deel van de bevolking in krotten woonde, was dit percentage in 1930 gedaald tot 4.4%. Ook het aantal woningen- met 2 of 3 kamers verminderde snel. Het aantal woningen met 4 of meer kamers daar entegen nam toe. Uit die enkele cijfers blijkt reeds dui delijk, dat er dank zij de Woningwet zeer veel kon worden bereikt, vooral en dat is niet in cijfers uit te drukken voor het levensgeluk van het arbeiden de deel van ons volk. In nog veel andere opzichten is de Woningwet een zegen gebleken. 'Door deze wet werd het n.l. mogelijk gemaakt van het Rijk voorschotten te ontvangen in de bouw- en exploitatiekosten van nieuwe woningen. Daardoor konden de woningbouwverenigingen ontstaan, die zoveel goed werd hebben verricht en nog verrichten. Aan de Woningwet is het te danken, dat aandacht werd en wordt besteed, niet alleen aan de verbetering van af zonderlijke woningen, maar ook aan een betere verdeling van de ruimte in woon blokken en woonwijken. Aan een gemeente met meer dan 10.000 inwoners werd het maken van een uitbreidingsplan voorgeschreven, d.w.z. een plan waarin, rekening hou dend met de belangen van alle betrok kenen, de toekomstige ontwikkeling van een gemeente wordt vastgelegd. Naast deze gemeentelijke uitbreidingsplannen bestaan streekplannen, terwijl er sinds enkele jaren ook een Nationaal plan is, dat een logische overkoepeling is van allerlei streekplannen. Ideaal nog niet bereikt. De periode van verbetering van de volkshuisvesting in ons land, die 50 jaar geleden werd ingeluid met de afkondi ging van de Woningwet, is nog lang niet afgesloten. Zoals Z.E. ir H. B. J. Witte, de nieuwe minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, bij de opening van de tentoonstelling „Vijftig jaar wonen" zeide, is het stuk sociale geschiedenis, waarmee bij het van kracht worden van de wet een begin werd gemaakt, nog niet voltooid. Er is nog zeer veel werk te doen. De gevolgen van de oorlog hebben de oplossing van het woning probleem nog extra moeilijk gemaakt. Maar het zou kortzichtig en ondank baar zijn, niet te willen erkennen, dat op het gebied van de volkshuisvesting in de afgelopen halve eeuw ontzaglijk veel goeds is gepresteerd door rijks- en gemeente-instanties. Het is goed, al dit zegenrijke werk voor een ogenblik aan de vergetelheid te ontrukken. En dat is de bedoeling van de herdenking van het gouden jubi leum der Woningwet. Nadruk verboden. Hoewel gemeenteraadsverkiezingen ge woonlijk niet van internationale beteke nis zijn, trekt toch de nederlaag die de Belgische C.V.P. Zondag daarbij gele den heeft, onze aandacht, temeer omdat het verlies nogal ernstig is geweest. Nu is het wel waar dat bij gemeenteraads verkiezingen ook voor de kiezers heel andere factoren een rol spelen dan bif parlementsverkiezingen, maar teruggang van een politieke partij is bijna altijd te wijten aan ontevredenheid over de gang van zaken binnenslands. Internationaal- politieke factoren zijn zelden of nooit in het geding, doordat de meerderheid daarvan nauwelijks iets weet en er zich weinig of niet voor interesseert. Als de teruggang tot enkele plaatsen of streken beperkt was gebleven, zou men die kun nen wijten aan plaatselijke omstandig heden, wat men zich bij gemeenteraads verkiezingen zeer wel kan voorstellen. Nu echter het hele land in grote trekken hetzelfde beeld vertoont, hoeft men zich dienaangaande geen illusies te maken en kan men gerust een tamelijk vergaande parallel trekken met parlementsverkie zingen en het verlies van de C.V.P. zien als een symptoom van ontevredenheid of teleurstellingen over de gang van zaken binnenslands in het algemeen. Onweerstaanbaar dringt zich hierbij de vergelijking op met het verlies dat de Nederlandse zusterpartij van de C.V.P., de K.V.P., heeft geleden bij de laatste niet gerealiseerd heeft welke gesteltenis er bij de kiezers heerste. Zij heeft even als bij ons indertijd de K.V.P. buiten de waard gerekend en schijnt de verkiezin gen tegemoet te zijn gegaan in het ach teraf vermetel vertrouwen dat ze haar aanhang wel zou behouden. Ze heeft zich daarin vergist en misschien ook in het belang van deze -gemeenteraadsver kiezingen. Ze heeft zich blijkbaar niet geraliseerd welke stemming haar fouten teweeg heeft gebracht, nog afgezien van de politieke munt die de tegenstanders eruit geslagen hebben. Als men verant woordelijkheid draagt, heeft men eerder het vertrouwen verloren dan gewonnen. Waar ligt het aan dat zowel de K.V.P. als de C.V.P. niet in staat schijnen te zijn hun politieke propaganda zo in te richten dat ze tot de kiezers spreekt? Niet alleen beloven wat men zal gaan doen wint 'de kiezer, maar evengoed of nog meer aantonen wat men heeft ge daan. Het lijkt dikwijls alsof sommige partijen nog niet genoeg in de politieke En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat brandend maagzuur is! arena thuis zijn om in te zien dat men er daar niet komt met het ongetwijfeld schone „doe wel en zie niet om", In de politiek moet de linkerhand wel degelijk weten wat de rechter doet en liefst ook nog wat anderen doen. Vertrouwen op de principiële houding van zijn volge lingen is heel mooi, maar het blijkt dik wijls reëler te speculeren op het oppor tunisme van de grote massa. Per slot van rekening zijn deze twee zaken in de propaganda niet onverenigbaar en het kan dus nuttig zijn van de mogelijkheid tot combinatie te profiteren. Vooral in een verkiezingsstrijd is een behoorlijke dosis handigheid nu eenmaal onontbeer lijk. Ondertussen zijn met de C.V.P. de communisten het kind van de rekening geworden, zij het door heel andere oor zaken. Steeds meer nemen de 'Westeuro peanen tegenover hen een afwijzende houding aan en dat is 'n verheugend te ken. Degenen die 't communisme vaarwel gezegd hebben, zijn waarschijnlijk de so cialistische gelederen gaan versterken, j wat een uitbreiding van de linkervleu- gel zou betekenen, die in België toch al vrij sterk is. Voor de naaste toekomst is j dit zeker niet zonder gevaar, want deze vleugel heeft zich al vroeger op minder aangename wijze geroerd. Van degenen die de C.V.P. ontrouw zijn geworden, kan men veronderstellen dat zij gedeel telijk naar de liberalen en gedeeltelijk naar de socialisten zijn gegaan. Achteraf komen de konsekwenties. En de eerste was dat de socialisten begon nen te roepen om kamerontbinding, aan gezien zij uit de uitslag van de verkie zingen afleidden dat de huidige homo geen katholieke regering het vertrouwen van de bevolking niet meer zou hebben. Natuurlijk roepen de liberalen nu hard met de socialisten mee, want zoals de wind waait De regering van haar kant heeft ver klaard dat zij er niet aan denkt af te treden en nieuwe verkiezingen te laten houden. Deze konsekwentie lijkt dan ook niet voor de hand te liggen. De C. V. P. blijft veruit de grootste partij en haar positie in het parlement is door de gemeenteraadsverkiezingen niet per se aangetast. Als er een definitieve ver schuiving van de kiezersgunst heeft plaats gehad, zal dat wel bij de volgen de periodieke verkiezingen blijken. Iets anders is of de socialisten zich hierbij zullen neerleggen. Ze hebben al eerder naar het wapen van de straat gegrepen om hun „demokratische" wensen erdoor te krijgen en het ongeluk heeft gewild dat ze toen nog succes hadden ook. Of dit hun zal verleiden het zo nog eens te proberen, moeten we afwachten, maar het gevaar is niet denkbeeldig. De de- mokratie neemt in België soms eigenaar dige vormen aan. Z.H. DE PAUS SPREEKT TOT DE K.A. In het afgelopen week-end heeft de Italiaanse Katholieke Actie te Rome haar dertigjarig bestaan gevierd. In een toespraak tot meer dan 150.000 manne lijke leden heeft Zijne H. de Paus, die speciaal van Gastel Gandolfo naar Ro me was gekomen, verklaard, dat de ge varen die heden ten dage de wereld be dreigen erger zijn dan die in de tijd van Atilla, toen die met zijn Hunnen Rome bedreigde. Thans bedreigt een goddelo ze vijand de gehele wereld. De gelovigen dienen hun verantwoor delijkheid te erkennen en te aanvaarden. Hier ligt ook de taak der Katholike Ac tie om onder de leiding van de hiërar chie mede te werken. En Z.H. de Paus richtte zich tot de menigte en vroeg hun of zij hiertoe bereid waren, en op al de vragen volgde een duizendstemmig „Si" ja. Na de pauselijke zegen te hebben ont vangen schonken de gedelegeerden de paus een nieuwe kerk, de kerk van St. Leo de Grote te Rome. JOEGOSLAVISCHE KERK BLIJFT BIJ HAAR EISEN. Mgr Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, heeft in een interview verklaard, dat in de situatie tussen kerk en staat in Joegoslavië niets is veranderd, het geen des te meer te betreuren valt, al dus de bisschop, omdat nog nooit een volk profijt heeft gehad Van een conflict tussen Kerk en Staat. Over de toekomst kon Mgr Stepinac niets vertellen; hij zei echter: maar in ieder geval blijft de kerk bij haar eisen: Christelijk huwelijk, vrijheid der Katho lieke pers en vrijheid van godsdienston derricht in de scholen. BRANDENDE KACHEL IN SLAAPKAMER. Te Den Dolder is een echtpaar, waar van de man 65 jaar en de vrouw 66 jaar oud is, het slachtoffer geworden van kolendampvergiftiging. Bezoekers die op hun bellen geen gehoor kregen en het 'huis binnendrongen, troffen het tweetal in bewusteloze toestand in de slaapkamer aan, waar een kachel brand de. Het echtpaar werd naar het Zeister ziekenhuis overgebracht. De vrouw is aldaar overleden. algemene verkiezingen. Ook nu kan men komen aandragen met het argument dat de C.V.P. in het hoekje zit waar de slagen vallen en dat zij moet regeren in een tijd waarin het regeren allerminst begerenswaardig is. Maar noch voor de een noch voor de ander is hiermee het laatste woord gesproken. Toen de C. V. P. in 1950, ook toen met regeringsver antwoordelijkheid bekleed, de terugkeer van koning Leopold in haar vaandels had geschreven, kreeg zij het vertrou wen van bijna de helft van het totale aantal kiezers en ruim de helft van de zetels in de Kamer. Wat heeft het echter voor nut gehad dat de kiezers haar hun vertrouwen hebben gegeven? De straat terreur van de socialisten won het toch en de koning keerde niet definitief terug. Bovendien heeft de katholieke regering daarna nog verschillende keren onhan dig gemanoeuvreerd, zoals nog onlangs bij de gratieverlening aan enkele ernsti ge oorlogsmisdadigers, met 'het gevolg dat de tegenpartij vrij gemakkelijk spel had met haar propaganda. Die was dan ook niet afgestemd op de plaatselijke be langen van gemeenteraadsverkiezingen, maar was heel wat verder gericht, wat bleek uit het feit dat onmiddellijk na 't bekend worden van de uitslag de eis werd gesteld dat het parlement ontbon den zou worden. Men ontkomt ook niet ten opzichte van de C.V.P. aan de indruk dat zij zich Het resultaat van de vragen die de voorzitter van de K.V.P. Statenfractie Mr. Sassen in de buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Noord- Brabant op Dinsdag j.l. stelde en die wjj reeds in ons vorig nummer mededeelden, was een motie, waarin de Staten bij de regering aandrongen op een spoedige inpoldering van de Riesbosch. De Commissaris van de Koningin, Prof. Dr. de Quay, Mr. Sassen en de Burge meester van Waalwijk, J. L. P. M. Tejjssen waren de tolken van de vergadering toen zij al le drie een pleidooi hielden voor de inpoldering. In deze motie wordt betoogd dat een spoedige inpoldering van de Biesbosch dringend noodzake lijk is voor de provinciale en ook voor de nationale welvaart. Door deze inpoldering wordt niet alleen een belangrijke aanwinst van land bouwgronden verkregen, maar ook de economische ontsluiting van de Langstraat en het Land van Heus- den en Altena. Eindelijk zal er dan een lonend bodemgebruik mogelijk worden in een gebied van ruim 20.000 H.A., dat voor millioenen guldens schade heeft geleden door overstromingen, die in de loop der eeuwen plaats -vonden. Terwijl bovendien een snellere uitvoering van de Bies- boschplannen een niet onaanzien lijke verruiming schept van de werkgelegenheid in deze provincie, -die het hoogste werkloosheidscij fer van Nederland heeft. In zijn antwoord op de vragen die Mr. Sassen het provinciaal be stuur stelde, pleitte de Commissa ris voor een belangrijke Biesbosch- post op de rijksbegroting van dit jaar, terwijl hij tevens een gegrond protest liet horen tegen de bezwa ren die de laatste tijd tegen de uit voering van deze werken zijn in gebracht, vooral van de zijde van de Contactcommissie voor Na tuur- en Landschapsbescherming. Het was de mening van de Com missaris dat de economische ont wikkeling van streek en provincie zwaarder moest wegen, dan de overigens begrijpelijke bezwaren van natuur- en landschapsbescher- ïners. Het aantal arbeidskrachten in Brabant bewoog zich in een sterk stijgende lijn de jaarlijkse bevol kingsgroei in Noord-Brabant was 24.000 zielen en dit wilde zeggen, dal jaarlijks voor GOUXL mannelijke werkkrachten werk gevonden moest worden. De provincie had 12,5% van de Nederlandse bevol king, maar 20% van de jeugd. Ieder jaar werden reeds 250 H.A. land en tuinbouwgrond bestemd voor industrie-vestiging en huizen bouw. Nieuwe grond was dringend nodig en die was te vinden in de Biesbosch. Verhoogt het aanzien van Uw handen. Altijd gaaf, zacht en welverzorgd Het is de Hamemelis die het 'm doet Daarnaast zouden echter ook de natuur- en landschapsbeschermers nog aan hun trekken komen bui tendijks zouden ruim 1500 H.A. voor recreatie en als natuurreser vaat aangewezen worden, terwijl ruim 350 H.A. binnendijks als watersport-centrum was geprojec teerd. Drie bezwaren, aldus de commis saris, zijn er naar voren gebracht tegen een onverwijlde uitvoer van de Biesboschplannen 1. Komt er een Schelde-Rijn-verbinding, dan moeten we wellicht de Biesbosch- werken anders uitvoeren. 2. Voor bestrijding van de verzilting van de grond is afsluiting van zeegaten nodig, waardoor alweer een ande re oplossing noodzakelijk is. 3. Als men thans de Biesboschwerken on verwijld uitvoert, wordt Dordrecht ernstig bedreigd. Het eerste bezwaar was weinig steekhoudend; want hoe of waar de Schelde-Rijn-verbinding kwam, aldus de Commissaris, ze zal nooit wijziging kunnen brengen in het peil en de bergingscapaciteit van de grote rivieren, dus ook niet van de Biesbosch. Ingewikkelder noemde hij de kwestie van de verzilting. De meest deskundige mensen echter hadden verklaard, dat bij uitvoe ring van de plannen, zoals die ge projecteerd waren, het zoetwater- peil zelfs hoger zou komen te lig gen wellicht zouden de Biesbosch- polders werd regelmatig bemaald moeten worden. Andere deskundi gen betwijfelen dit alles weer en wij schijnen nu, aldus spr., het resultaat van die strijd maar te moeten afwachten, met alle nade lige gevolgen van dien. Hij verklaarde voorts geenszins blind te zijn voor de bezwaren die van Dordrechtse zijde tegen de plannen waren ingebracht, maar onafhankelijk van de Biesbosch, rond Dordrecht moesten toch al waterstaatkundige werken, zoals de aanleg van dè rechterdijk langs de Nieuwe Merwede vanaf Wer kendam, ter hand genomen wor den. In totaal waren reeds voor deze werken 13.5 millioen gulden be schikbaar gesteld hiervan kon den nog vijf millioen verwerkt worden. Op de Rijksbegroting werd voor het jaar 1953 1.8 mil lioen uitgetrokken, waarvan 1.6 millioen besteed moet worden aan de uitvoering van een werkgele genheids-object twee honderd duizend gulden bleef dus over voor nader onderzoek En terwijl Dor drecht misschien eens in de 350 jaar werd bedreigd door overtollig water, bewerkt men door deze ver traging, dat de betrokken gebieden ieder jaar opnieuw bedreigd wor den. WAT ZIT ER EIGENLIJK ACHTER? Men gaat zich afvragen, aldus vervolgde de Commissaris zijn be toog Wat zit er nu eigenlijk alle maal achter de door belangstellen den en belanghebbenden gevoerde actie En de zachtste verklaring die de Commissaris hiervoor wist te geven, was, dat ieder, die een klein deel ziet, het grote geheel, het belang van vele mensen in en buiten Brabant, dat ook tot Ne derland behoort, vergeet. Drie superieure geneesmiddelen in elk tablet, bovendien door juiste dosering, zeer verhoogde genees krachtige werking. Overtreft alles I Werkt veilig en snel bij Griep - Kou Koorts en Pijnen. 25 tabl. 45, 50 tabl. 80 ct. De Commissaris wees vervolgens op de werkgelegenheid die met de uitvoering van deze werken ge schapen wordt met de eigenlijke uitvoering zoudgn 100.000 manwe- lten zijn gemoeid, terwijl de indu striële leveranties 250.000 manwe- ken zouden vergen. Het ontsloten gebied zou plaats bieden aan 800.000 mensen en ook voor Dor drecht zou dit in economisch op zicht niet onvoordelig blijken. Hij eindigde zijn betoog, met de wens dat de door mr. Sassen ge stelde vragen mochten bewerken, dat de belangen van Noord-Brabant en van Nederland, die in dit werk gelegen waren, te bevoegder plaat se gekend en erkend zouden wor den. Na dit vurige betoog van de Commissaris belichtte burgemees ter Teijssen van Waalwijk nog eens de sociale, economische en water staatkundige aspecten van het pro bleem en hij legde vooral de na druk op het feit, dat de, tengevolge van het uitblijven van maatregelen, eenzijdige industrie," een wankele situatie schiep voor de bevolking van de Langstraat. En de heer Steenbergen sprak nog over het landbouwkundig as pect en sprak als zijn overtuiging uit, dat naast de aanwinst van land het afwenden van schade door overstroming van de bestaan de landerijen evenzeer moest prae- valeren. Vanuit de vergadering kwam ten slotte nog de suggestie, het vraag stuk nog eens rustig met alle be treffende instanties te bespreken, maar de Commissaris hoopte dat men daar geen tijd meer voor zou hebben, omdat de uitvoering van de geprojecteerde werken onver wijld ter hand diende te worden genomen. Tot de achtergebleven gebieden, over de ontwikkeling waarvan Dr P. van Loon, referendaris op het Ministerie van Sociale Za ken, Maandagavond in Thalia sprak voor het R.K. Vrouwengilde, rekent men Zuid-Azië, Zuid-Oost-Azië, het Midden-Oosten, Tur kije en Griekenland, Afrika, Oceanië, en Zuid-Amerika. Deze ge bieden hebben in totaal 1.075.000.000 inwoners. Het gemiddeld in komen in deze landen bedraagt 80 per hoofd per jaar; in West- Europa is dit 473, en in de Ver. Staten 1453, terwijl West-Eu ropa en Noord-Amerika in totaal slechts 450 millioen zielen tellen. AANDACHT VOOR DE „MENS". Armoede heeft echter naast de mate riele kant ook een geestelijke zijde, al impliceert materiële armoede bij lange niet altijd een geestelijke armoede. In tegendeel, verschillende van de achter gebleven volken kennen een rijk geeste lijk leven. Dr van Loon die zijn betoog voorna melijk afstemde op, de drie gebieden in het Oosten: Zuid-Azië, Zuid-Oost-Azië en het Midden-Oosten, wees er op dat de achtergebleven gebieden primair steun behoeven bij de economische ontwikke ling; maar men diende hierbij niet alleen economisch te denken. Vooral diende men ook aandacht te schenken aan de En de spreker lichtte dit toe door 'het proces te schetsen van de economische ontwikkeling in Europa. Hierbij dringt zich de vraag op of de mens wel heer ser is gebleven over de techniek en de techniek en de cultuur niet door elkaar zijn geweven. Dr van Loon meende de ze vraag ontkennend te moeten beant woorden. Allerwegen, zo vervolgde hij, constateert men een breuk tussen de fei telijke ontwikkeling der techniek en die van de geestelijke en morele waarden. Het westen heeft de juiste geestelijke en sociale aanpassing aan de techniek nog niet tot stand kunnen brengen. Er dreigt zelfs herhaaldelijk kortsluiting te ont staan. i Wij gaan nu uit naam der mensheid deze westerse techniek helpen toepassen en ontwikkelen in de achtergebleven ge bieden, terwijl wij er niet in geslaagd zijn de eigen techniek te integreren met de eigen cultuur. Dit heeft mede igeleid tot een crisis in de eigen beschaving, die dreigt uit te lopen op algehele vernie tiging door middel van een atoomoorlog. Dan schonk Dr van Loon zijn aan dacht aan de achtergebleven gebieden, waar we geconfronteerd worden met een samenleving van mensen met een totaal andere sociale en geestelijke structuur; vele van deze samenlevingen verkeren sociaal en economisch nog in de ont- wikkelingsphase van de primitieve maat schappij, die een gemeenschap van fa milies is, Waarin het gezag wordt gere presenteerd door het hoofd van de fa milie, waar het recht is omgeven door de theologie en gebaseerd is op de schrif turen van de religies, waar geloof, kas te en erfelijke tradities van grote in vloed zijn. De sociale bindingen zijn 'hier heel sterk; de families vormen in econo misch opzicht een volledige huishouding, zij zijn zgn. zelfgenoegzaam. Het dorp is in deze maatschappij de eigenlijke eco nomische eenheid, waarbinnen ruil plaats vindt. Een geldhuishouding bestaat er nog niet en de eigendom is er gemeen schapseigendom. Aan sociale voorzienin gen bestaat geen behoefte, want degene die in moeilijkheden komt te verkeren wordt vanzelfsprekend geholpen. De phi- losofie is, in talrijke gradaties en nuan ces, die van het absolute zijn en de geestelijke instelling van de mens wordt beschouwd als het hoogste goed; en dus

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1