I Wijde Wereld HEMES Waalwijkseen Langs Courant Eisenhower Gemeenteraad Heusden. DA PO UIT DE Ook Spierpijn Jos. v. d. Lee en Zn. hf Blf A Chlorophyll rfci l«H tandpasta Tanden wonderwH en altijd frisse adem Uii de Provincie Een uur muziek. VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij AN TO ON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN 75e JAARGANG No. 90 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p- Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTE STRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Wij zouden nu wel eens willen weten, hoeveel mensen het voor de Amerikaan se presidentsverkiezingen op Eisenhower hebben gehouden, in die zin dat ze hem de beste kansen gaven op het president schap. Men kreeg de indruk dat men over het algemeen, als puntje bij paaltje kwam, Stevenson toch wel als het toe komstige staatshoofd van de Verenigde Staten zag, welke opvatting toch niet werd gesteund door de laatste uitkom sten van he opinie-onderzoek, dat Eisen- howel nog steeds een kleine voorsprong gaf. Dit is wonderwel uitgekomen, al hadden de organisatoren zelf er niet eens zoveel vertrouwen in, omdat e.r nog te- velen waren die ,,ik weet het nog niet antwoordden. Het volk heeft evenwel zijn gunsteling niet in de steek gelaten en Eisenhower zag zijn campagne met succes bekroond. Woensdagmorgen al vroeg gaf Stevenson zijn nederlaag toe. Dus toch een verrassing? Er is niet meer reden de uitslag zo te kwalificeren dan wanneer Stevenson de overwinning zou hebben behaald. Er stonden twee bekwame mannen tegenover elkaar, die elk op zijn gebied hun sporen hadden verdiend en men kan zich als vreem deling voorstellen dat dit de keuze voor de niet-partijman uiterst moeilijk maakte. Heeft tenslotte toch Eisenhowers popu lariteit de doorslag gegeven? In het licht van de ontwikkeling der verhoudingen gedurende de laatste jaren is het moei lijk aan te nemen dat het de grotere aan trekkelijkheid van het republikeinse pro gram boven dat van de demokraten was. Te bewijzen is het niet, maar wel waar schijnlijk, dat Eisenhowers voorsprong nog veel groter zou zijn geweest als hij zich door de democratische partij can- didaat had laten stellen. Een aanwijzing in die richting is misschien het feit dat wel Eisenhower als president is gekozen, terwijl de demokraten hun meerderheid in het Congres hebben gehandhaafd. We krijgen dus nu de eigenaar dige combinatie van een republikein se president en een in meerderheid de- mokratisch Congres. De combinatie van deze omstandighe den geeft er aanleiding toe Eisenhowers verkiezing toe te schrijven aan zijn per soonlijke kwaliteiten en aan zijn verhou ding tot het volk. Men herinnert zich dat er al in 1948 sprake van geweest is dat Eisenhower candidaat zou gesteld wor den voor het presidentschap en ook toen wist niemand voor welke partij, maar wel was men er van overtuigd dat hij ook toen de overwinning zou hebben behaald. Zijn populariteit was in die tijd in de Verenigde Staten al enorm. In Europa waardeerde men de generaal wel als een van de bevrijders, maar favoriet was hij nog niet, zeker niet als president. Vooral hier zag men met beduidend wantrou wen aan tegen de mogelijkheid dat een militair in het Witte Huis zou komen te wonen. Van militaire regeringen had en heeft Europa zijn bekomst. Eerst toen Eisenhower opperbevelhebber was geworden van de Atlantische strijdkrach ten, is deze vrees geleidelijk aan ook in Europa geweken. Het werd duidelijk dat Eisenhower verre van een militarist te zijn, behalve een groot generaal even zeer een hoogstaand mens was, niet min der bekommerd om de menselijke zijde van het oorlogsbedrijf dan om de strate gische. Bovendien toonde hij zich meer dan eens een diepgelovig christen, door drongen van de noodzaak dat de sol daat naast zijn militaire opleiding ook godsdienstige verzorging krijgt. Men denke aan zijn afscheidsbezoeken aan verschillende Europese landen, vooral Nederland. Dit alles versterkte het vertrouwen van de Europeanen in de generaal en nam de vrees voor een militaire rege ring ingeval de generaal president zou worden, weg. Integendeel, zijn candidaat- stelling werd nu met instemming begroet, temeer daar hij Europa een warm hart bleek toe te dragen; de federalisten won hij vooral doordat hij er herhaaldelijk op aandrong dat de Westeuropese landen zich zouden verenigen. Zijn populariteit in de Verenigde Staten was er niet min der op geworden en alleen zijn gemis aan ervaring in de fijne knepen van de politiek dreigde hem in moeilijkheden te brengen. De grootste handicap voor de hem, ofschoon Stevenson zelf geenszins impopulair is. Mogelijk was zijn achter stand te groot om de generaal nog in te halen, verondersteld dat het hem ooit zou gelukt zijn. Men kan dus redelijkerwijs verwach ten dat Eisenhower in Januari Truman in het Witte 'Huis te Washington zal op volgen. Want strikt genomen is hij nog niet gekozen, maar heeft hij alleen de meerderheid van de kiesmannen achter zich. Als in een staat de meerderheid van de kiesmannen voor een bepaalde candidaat wordt gekozen, stemmen bij de presidentsverkiezingen alle kiesmannen op die candidaat. In de praktijk wil dat dus zeggen dat Eisenhower zo goed als zeker president wordt, al is het niet al tijd zo uitgekomen. Tijdens de verkiezingscampagne is Europa tamelijk op de achtergrond ge bleven. Het interesseert de Amerikanen uiteraard meer of de toekomstige presi dent erin zal slagen een eind te maken aan de oorlog in Korea, waarna de Ame rikaanse soldaten naar huis zouden kun nen terugkeren, evengoed als ze het Oranje Nassau uitgereikt aan de gou verneur, Antonio Munoz. De Prins ge bruikte de Maandag om in de havenstad Vera Cruz wat te zwemmen en te vis sen. Dinsdag reisde hij door naar Co lumbia. De Mexicaanse pers blijft doorgaan met haar loftuigingen op de Nederlandse expositie. Het regeringsblad „Nacional" schreef; „Nimmer nog was zo'n indus triële tentoonstelling binnen Mexico's grenzen". Tal van bladen hebben nieuwe ru briekjes in hun kolommen opgenomen, waarin kleine anecdoten en voorvallen over het bezoek van de Prins worden beschreven. DE EXPOSITIE IN MEXICO. ENORM SUCCES. De Handelsattachés van andere lan den in Mexico maken zich bezorgd over het succes van de Nederlandse expositie in Mexico. Depót-agent Langstraat e.o. Grootestraat 200A, Waalwijk. Tel. 2971 generaal om het Witte Huis te bereiken zou per slot van rekening waarschijnlijk zijn geweest het feit dat hij republikeins candidaat was, terwijl er al jarenlang een onmiskenbare voorkeur is voor de demokratische partij, welke voorkeur zich althans gedeeltelijk ook nu niet heeft verloochend. Wat Stevenson tenslotte de nederlaag heeft toegebracht is niet een gebrek aan capaciteiten, evenmin een tekort aan politieke ervaring, ook niet het gemis aan de gave des woords; in al deze opzichten was hij zijn tegen speler Eisenhower misschien de baas, maar in populariteit overtrof de ander voorlopig belangrijker vinden wat hij hun te bieden heeft aan belastingverla ging, ekonomische mogelijkheden of so ciale zekerheid. Maar uit vroegere uit latingen van Eisenhower mogen we wel afleiden dat hij Europa niet zal verwaar lozen, dat hij zijn uiterste best zal doen om een eind te maken aan de koude oorlog en dat hij de politiek van Tru man in dit opzicht zal voortzetten, mis schien ondanks zijn partij. Voorlopig mag Europa de keuze van Eisenhower met vertrouwen begroeten. GEBED EN OFFER OP ST. WILLIBRORD-ZONDAG. BISCHOPPEN VRAGEN STEUN VOOR BINNENLANDS APOSTOLAAT. Ter gelegenheid van de St. Willibrord- Zondag die a.s. Zondag wordt gevierd, hebben de aartsbisschop-coadjutor en de bisschoppen van Nederland in 'n herder lijk schrijven, dat Zondag in alle kerken en kapellen van de preekstoel werd voor gelezen, de aandacht der katholieken ge vraagd voor het binnenlands apostolaat tot hernieuwing en herkerstening van t niet-katholieke deel der Nederlandse be volking. De beoefening van dit aposto laat heeft een nieuwe vorm gekregen in het werk van de St. Willibrordvereni- ging, effectief gesteund door de onder zoekingen naar de kerkelijke en gods dienstige situatie in ons land, zoals die geschieden door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut. De bisschoppen vra gen de gelovigen a.s. Zondag bijzonder voor dit apostolisch werk te willen bid den en zij schrijven voor, dat die dag in alle kerken voor dit werk een collec te wordt gehouden. „Moge uw geldelijke gave een dankoffer zijn aan God voor de genade van het heilig geloof ter ere van St. Willibrord, de apostel van Ne derland". Na op de grote betekenis van Sint Willibrord voor het geloof in Nederland te hebben gewezen, constateren de bis schoppen dat men nog steeds van een bloeiend katholiek leven in ons land kan spreken. Daarnaast mag echter niet ver geten worden dat er vooral in de grote steden belangrijke groepen zijn van mensen die katholiek gedoopt zijn, doch die thans onverschillig staan tegen over het geloof en nauwelijks meer tot de Kerk kunnen worden gerekend. Daarenboven neemt het aantal onker- kelijken in Nederland steeds meer toe. Er zijn hele streken in ons land, waar de naam van Christus bijna onbekend geworden is. Er komen onder ons volk dat toch de naam christelijk wil blij ven voeren -steeds meer mensen voor aan wie de naam van Christus niets meer zegt. „En zoals wij missionarissen uit zenden naar verre landen om er Chris tus te prediken, zo zullen wij in ons eigen vaderland aan deze mensen het katho lieke geloof moeten prediken op alle ma nieren, die ons daartoe ter beschikking staan." Ook ten opzichte van de niet-katho lieke christenen hebben de katholieken een grote taak. De apostolische arbeid van de Kerk zal ook op hen gericht moeten zijn. Ook in dit verband wijzen de bisschoppen tenslotte op het werk der Sint Willibrords vereniging. DE REIS VAN PRINS BERNHARD. Opgetogenheid in de Mexicaanse pers. Prins Bernhard en zijn gevolg zijn Zaterdagochtend per auto uit de Mexi caanse hoofdstad naar de staat Vera Cruz vertrokken na een verblijf van drie da gen in de stad Mexico, gedurende welk verblijf prins Bernhard het onderwerp van talrijke aanhankelijkheidsbetuigingen is geweest. De prins toonde zich bijzonder tevre den over het bezoek, dat hij Vrijdag ochtend aan de nieuwe universiteitsstad bracht. Vrijdagmiddag woonde de prins een polowedstrijd bij, en 's avonds bood Z. K. H. de president en mevrouw Aleman een intiem diner aan, waar tal van hoge autoriteiten mede aanzaten. In de staat Vera Cruz, die deel uit maakt van de Verenigde IStaten van Mexico, is de Nederlandse bezoeker op grootse wijze ontvangen, hoewel geen speciaal programma voo,r dit bezoek was opgesteld. In de hoofdstad Jalappa heeft de prins de versierselen van de orde van Onrustig, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtabletteo sterken en kalmeren Uw zenuwen. Verscheidene landen hadden plannen gemaakt voor een dergelijke tentoonstel ling, doch menen thans, dat de Neder landers roet in het eten hebben gegooid. Tot dusver hebben meer dan 150.000 be zoekers de Nederlandse expositie be zocht. Niet alleen in de stad Mexico, maar ook in het land wordt grote belang stelling aan de dag gelegd. Een Mexicaan, die zijn naam niet wil de noemen, zag op de tentoonstelling een carillon staan. Toen hij het wilde ko pen en hoorde, dat het reeds aan de V. S. verkocht was, toonde hij zich zeer te leurgesteld. Hij bestelde echter terstond een tweede, binnen de kortst mogelijke tijd te leveren. De onbekende Mexicaan wil het carillon de Mexicaanse president ten geschenke geven. Hoewel het succes van de tentoonstel ling pas na maanden kan worden beoor deeld, zijn er toch reeds uitstekende re sultaten te vermelden, zoals een order voor veertig autobussen en enkele hon derden tonnen aardappelmeel. OCTOBER GOEDE MAAND VOOR SPAARBANKEN. bracht, waar hij later aan de bekomen verwondingen is overleden. De aannemer had zijn vrachtwagen aan de kant van de weg gezet, vermoe delijk om de verbinding van de beton molen met de vrachtwagen te controle- Hierbij bewoog hij zich voor het achterlicht van zijn wagen, waardoor dit aan het oog werd onttrokken. De chauffeur van een naderende personen auto reed daardoor tegen de betonmo len waarbij T. bekneld raakte. JONGETJE UIT TREIN GEVALLEN EN GEDOOD. Op het perron te Echt (L.) is een jongetje van vier jaar, afkomstig uit Melik-Herkenbosch, uit een sneltrein gevallen en op slag gedood. Hij werd tussen de wagon en het perron vermor zeld. Het jongetje had op het balcon gestaan van de trein, die deuren had welke naar buiten openklappen. De va der van het kind bevond zich ook in de trein. I Hoewel October over het algemeen geen gunstige spaarmaand is, vertoont deze maand dit jaar een gunstige ont wikkeling. Bij de Rijkspostspaarbank is ingelegd 34 millioen gulden en terugbe taald 31,8 millioen gulden, zodat het spaaroverschot 2,2 millioen gulden be draagt. In de maanden JanuariOctober is totaal ingelegd 311,4 millioen gulden en terugbetaald 306,5 millioen gulden, zodat het spaaroverschot thans bijna 5 millioen gulden beloopt. Dit cijfer steekt gunstig af tegenover vorig jaar toen in dezelfde periode een bedrag van 96,2 millioen gulden werd ontspaard. AUTOMATIEK MET SERVICE MAG WORDEN BEDIEND. Een automatiek, die vanuit het pand waar zij is gevestigd, kan worden bijge vuld, mag ook na winkelsluitingstijd ge opend zijn, als er aan de afnemers niet slechts eetwaren worden verstrekt, maar ook een bepaalde vorm van service ver leend wordt. Dat is de mening van de officier van Justitie, die de Economische politierechter te Almelo vanmiddag vrij spraak vroeg in de zaak tegen de bak ker T. T. uit Haaksbergen de eerste die zich in dit arrondissement te ver antwoorden had wegens overtreding van de op 1 October in werking getreden W inkelsluitingswet. NEDERLANDSE GEZANT BIJ NAGUIB. De Nederlandse gezant te Kairo, mr. W. Cnoop Koopmans, is Zaterdag door generaal Naguib, de Egyptische premier en minister van buitenlandse zaken ad interim, ontvangen. Na het onderhoud verklaarde de Ne derlandse gezant, dat de generaal met hem het zenden van Nederlandse des kundigen op het gebied van landbouw, waterbouwkunde, bevloeiing en werk tuigkunde had onderzocht. Tevens was gesproken over de Nederlandse uitvoer naar Egypte. Mr. Cnoop Koopmans verklaarde voorts, dat generaal Naguib zich even eens interesseerde voor het vraagstuk van defensie tegen mogelijke aggressie. Hij had echter niet gesproken over de kwestie van de verdediging van het Midden-Oosten. EEN DODE EN EEN GEWONDE BIJ DEMONTAGE VAN GRANAAT. Twee arbeiders uit Apeldoorn, de 23- jarige J. D. en de 31-jarige M. E. heb ben op het kroondomein Hoog Soeren een onontplofte granaat gevonden, wel ke zij trachtten te demonteren. Daarbij kwam het projectiel tot ontploffing. De twee mannen werden ernstig gewond in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn op genomen. D. is intussen aan de verwon dingen bezweken. E. verkeert buiten le vensgevaar. MAN DOODGEDRUKT. De aannemer C. J. T. uit Groesbeek is Zaterdagavond op de snelweg Arn hemNijmegen onder de gemeente Eist bekneld geraakt tussen een personenauto en een betonmolen, die hij achter zijn vrachtwagen vervoerde. Het slachtoffer is in zorgwekkende toestand naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen overge- Begroting Begrotingsrapport en 'een persoonlijk woord van 't lid dhr, van Herpt. De Raad der gemeente Heusden kwam Donderdag 30 October in voltallige openbare vergadering bijeen. Nadat door de voorzitter de Edelacht bare heer A. van Delft, de vergadering was geopend, werden de notulen van de vergaderingen van 23 en 30 September 1952 vastgesteld. 4. Aan enkele verzoeken om tege moetkoming ex artikel 13 L.O. wet 1920 werd tegemoet gekomen, en wel aan G. Sterkenburg 6.per maand, J. W. ten Weerde 5.50 per maand en aan dhr. A. J. van Herpt 4.pe.r maand. 5. Wegens periodieke aftreding van de heer G. P. A. de Wilt per 31 Dec. a.s. als lid van het College van Regen ten der Godshuizen werd voor de be noeming van een nieuw lid gestemd; als eerste candidaat werd aanbevolen dhr. G. P. A. de Wilt, als 2e candidaat dhr. A. v. Bladel, Oudheusden. De eerste candidaat behaalde 6 stemmen, de twee de candidaat 1 stem, zodat de heer G. P. A. de Wilt we,rd herbenoemd. Met de punten 6 en 7 der agenda verklaarde de raad zich accoord. 8. De pensioengrondslag van de Bur gemeester werd vastgesteld op 5599.-. 9. De aftredende leden der commis sie Woonruimtewet waren Chr. v. Herpt, v. d. Kolk, J. M. v. Wijk, Chr. v. Bal- kom en P. J. Verschuren; daar laatstge noemde niet in de gelegenheid is de ver gaderingen bij te wonen werd deze niet herkiesbaar gesteld; hiervoor in de plaats werd aanbevolen M. 'Smits. De navol gende stemmen werden uitgebracht: Chr. van Herpt 6; M. Smits 6; van Balkom 7 v. d. Kolk 7; J. M. v. Wijk 6; L. IC. Verschuur 2 en Th. v. Horen 1. De eer ste vijf werden benoemd. Tot plaatsvervangende leden werden benoemd: S. J. Deurloo met 6; L. C. Ver schuur met 5, A. van Bladel met 6, J. v. d. Zalm met 6 en Th. v. Horen met 6 stemmen. Tevens behaalde Dekkers 2 stemmen en werd 1 blanco stem uitge bracht. 10. Alvorens de rapporteur te ver zoeken rapport uit te brengen van de werkzaamheden der commissie van on derzoek omtrent de gemeente- en bedrijfs- begrotingen 1953, deelde de voorzitter mede dat in enkele posten die in deze begrotingen voorkomen enige wijzigin gen waren aangebracht. Tevens vermeldde de voorzitter dat van de Streek V.V.V. Brabants Centrum toezegging was verkregen tot het plaat sen van de naam Heusden op de ver- keerspaddestoelen in de omgeving; dat in de nabijheid van de brug over het Oude Maasje te Herpt verkeersborden zullen worden geplaatst en dat het door trekken van de Prov. weg onder Herpt nogmaals aan de bevoegde instanties is voorgelegd. worden gehouden de raad uit 11 leden zal bestaan inplaats van 7. Dit „persoon lijk woord" was er een van „wie de schoen past, trekke hem aan". De salaris sen van de wethouders zijn wel zo aan zienlijk omhoog gegaan, dat zij'bij gele genheden zoals tentoonstellingen e.d. toch wel aanwezig kunnen zijn, vooral als de burgemeester toevallig eens afwezig is. 't Inhalen van Sinterklaas schijnt, vol gens spreker, voor hen voornamer te zijn. Wanneer 'n lid van de raad een bepaalde godsdienstige richting volgt, vindt spreker 't niet gepast dat deze in een openbare vergadering een standpunt verdedigt dat in strijd is met deze be ginselen. Spreker vindt het ook onjuist wanneer een candidaat voor de ge meenteraad eerst de katholieke lijst wil splitsen, hem wanneer hij desondanks toch nog in de raad terecht komt, te kie zen als wethouder. en rheumatiscbe pgnen wrijft U weg met Hierna kreeg de rapporteur de heer van Herpt het woord. Deze gaf met een hele reeks van getallen een overzicht van de begrotingen, waarna hij op som mige punten nog eens extra de nadruk legde, o.a. op de subsidie welke gegeven werd aan 4 zang- en 2 muziekverenigin gen. Inplaats van eendracht was er twee dracht in sommige verenigingen; hij 'hoop te dat er geen subsidie meer verleend zou worden voordat de eendracht her steld zou zijn. Aan Het Brabants Orkest werd ieder jaar wel subsidie verstrekt, maar dan mocht dit orkest zich ook wel eens in Heusden laten horen. De vuilnis belt had 't afgelopen jaar veel gekost om deze teeltbaar te maken en volgens de rapporteur moet daar de wethouder ook nog aan verdiend hebben. Ook het vuil nis verbranden moest verboden worden, daar dit in de omgeving een verschrik kelijke stank veroorzaakt. De rattenbe strijding was dit jaar maar povertjes ge weest; hij hoopte dat dit volgend jaar beter zou zijn. De bordjes Verboden Toegang op de dijken bij 't Bernse Veer zag hij gaarne verwijderd; ook de afslui ting van de Moffendijk met prikkeldraad was volgens hem voor velen een groot obstakel. De bermen der wegen verke ren in zorgelijke toestand. Bij de Luttel- herptse brug over het Oude Maasje wa ren nog steeds geen verkeersborden aan gebracht, maar tot zijn genoegen vernam hij zo juist dat daar werk -van gemaakt wordt; tevens bracht hij dank aan B. en W. voor de benoeming van een hulp keurmeester, zodat men weer niet die misère krijgt als vorig jaar. De rapporteur eindigde met een per soonlijk woord, daar dit wel het laatste jaar zou zijn dat de raad in deze vorm zou vergaderen, omdat na de raads verkiezingen welke volgend jaar zullen De heer Dekkers meende dat een punt aan zijn adres bedoeld was als lid van de Chr. Hist. Unie. Hij vroeg de heer van Herpt of deze wel een idee had van de Chr. Hist. Unie; trouwens zo zegt spr., in een democratisch land mag men spre ken waarover men wil. Volgens spreker is de heer v. Herpt niet met de grote problemen van de wereld op de hoogte; het gehalte van de heer v. Herpt staat op een zodanig peil, volgens spreker, dat hij er verder geen aandacht aan schenkt. De voorzitter dankt de leden der com missie voor hun werkzaamheden en de rapporteur voor zijn duidelijk verslag omtrent de begrotingen. Op ieder punt dieper in te gaan vindt de voorzitter niet nodig. De afwezigheid van B. en W. bij de laatste tentoonstelling was een verzuim van de voorzitter zelf de wethouders van zijn afwezigheid op de hoogte te stellen. Met de suggestie subsidie te wei geren aan de verenigingen waar geen eendracht heerst, willen B. en W. wei meegaan. Het Brabants Orkest heeft vol gens de voorzitter wel eens in Heusden willen komen, maar zij wilden een ga rantie voor een bepaald aantal toehoor ders, die men niet kon geven en tevens gaven de zalen in Heusden niet voldoen de accommodatie. 'Wat de dank betreft vanwege de benoeming van een hulp keurmeester, deze is wel wat voorbarig geweest, daar deze inmiddels zijn ont slag weer heeft aangevraagd vanwege een vaste laanstelling elders. Wat de be schuldiging aan wethouder Buys betreft vroeg de voorzitter aan de heer van Herpt hierover wat verder uit te weiden; de heer v. Herpt meende dat wanneer een bepaald object wordt aan genomen, verondersteld wordt dat dit kant en klaar wordt afgeleverd. Hier was dit blijkbaar niet het geval, want wet houder Buys, die een loondorsbedrijf ex ploiteert, is er nadien nog met zijn tractor op aan 't werk geweest. Hierop deelt de voorzitter mede dat aan wet houder Buys op generlei wijze hiervoor een vergoeding is uitgekeerd. Wanneer een particulier hem hiervoor uitbetaalt is wethouders Buys daar vrij in. De heer te Vruchte vroeg hoe het was met de Demerkwestie, daar deze niet in de begroting was opgenomen. 'De voor zitter zegt dat deze kwestie in een van haar laatste phases is. De rattenbestrijding heeft vorig jaar inderdaad een ongunstig verloop gehad, zegt de voorzitter, maar dit is hoofdzake lijk te wijten aan de geringe medewer king welke van de bevolking werd on dervonden. Wanneer eenieder mede werkt zal de volgende bestrijding zeker een beter resultaat opleveren. De heer Verschuur vroeg of de riool bij v. Seters niet met gas of iets derge lijks doorgespoten kon worden daar hierin veel ratten huizen. De voorzitter zegt dat men hier niet over die appara tuur 'beschikt om met gas te werken, doch men zal al 't mogelijke doen om dit euvel te verhelpen. Tenslotte werden de begrotingen goedgekeurd, waarna deze „bewogen vergadering door de voorzitter werd ge sloten. AFSCHEID DR. C. TEN HORN UIT NIJMEGEN. Het Canisius-ziekenhuis in Nijmegen heeft Zaterdag afscheid genomen van een zijner pioniers, dr C. ten Horn. Dr Ten Horn was sedert de oprichting in 1926 eerste chirurg bij het ziekenhuis. Prof. mr W. Duynstee, voorzitter van het college van regenten, vertolkte de gevoelens van spijt en waardering bij dit vertrek. „Om uw geest levend te hou den", bood prof. Duynstee aan dr Ten Horn een van hem door Theo Swage- makers geschilderd portret aan dat in de chirurgenkamer zijn plaats zal vinden. Dr ten Horn gaat zich vestigen op 't kasteel te Loonopzand, dat prachtig is gerestaureerd. Of Dr ten Horn nog zal practiseren in deze streek, is ons niet bekend. Mogelijk is dat wel, wanneer zijn hulp incidenteel wordt gevraagd, zo verzekerde men ons. MEJ. MAJOIE TE MAASTRICHT BENOEMD BIJ DE RIJKSPOLITIE. Naar wij vernemen is de inspectrice van politie te Maastricht, mej. H. M, J. Majoie, benoemd in de rang van majoor bij de rijkspolitie te 's-Hertogenbosch. Tot 1 Januari a.s. zal mej. Majoie nog. ter afdeling kinderpolitie te Maastricht gedetacheerd blijven, hoewel haar reeds met ingang van 1 November j.l. eervol ontslag is verleend. NIEUWE BRUG TUSSEN VLIJMEN EN DEN BOSCH. De brug in het Boschveld nabij café ,De Hut" -die in 1944 door de bezetters werd vernield, zal thans worden opge ruimd en een aanvang zal worden ge maakt met het bouwen van een nieuwe brug. Het verkeer zal tijdens de werk zaamheden normaal kunnen doorgaan door de noodhrug die tijdens de bevrij ding door de geallieerden werd aange legd en die zal verplaatst worden. Men hoopt in April van het volgend jaar met de werkzaamheden gereed te zijn. Dan zal de verbinding tussen Den Bosch en de Langstraat zonder oponthoud kunnen plaats vinden. Het werk zal Worden uit gevoerd door het aannemersbedrijf Dijk stra uit Breda. HOE ER IN DEN BOSCH WORDT GEBOUWD. De Bossche gemeenteraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. tot het aan- gaan van een geldlening van ƒ473.000 bij de Bank van Ned. Gemeenten, te be stemmen ter verdere dekking van de kos ten voor de bouw van 170 woningen langs de Aartshertogenlaan. Aan de Bouwvereniging St. Joseph aldaar werden voorschotten verstrekt tot een totaal bedrag van 1.110.015. voor de bouw van 94 woningen (6 wo ningen in drie woonlagen) langs de De Stichting voor Muziekonderwijs op Nederlandse Scholen „Een Uur Mu ziek" heeft voor het schooljaar 1952 1953 een artistiek belangrijk en paedago- gisch zeer gedegen leerplan ontworpen, dat in hoge mate zal bijdragen tot de culturele ontwikkeling van de Neder landse jeugd. Naast de meer bekende instrumenten als piano, viool, fluit, hobo en dergelijke zullen ook het clavecymbel, de harp, de viola da gamba en hoorn worden be speeld tijdens muziekuren, waarin zowel de fundamentele elementen der toon kunst, maat, rhythme, melodie, har monie enz. als de muzikale vormen en de grote figuren uit de diverse tijdper ken behandeld worden. In deze leergang wordt ook de woordkunst ingevoerd, die meerdere grondbeginselen met de muziek gemeen heeft en daarmede in het decla- matorium op geheel eigen wijze in ver binding treedt. Voor dit onderwerp werd de voordrachtskunstenaar Albert Vogel Jr. uitgenodigd met de pianist Willem Hielkema. De heer F. Aufrecht, voorzitter-direc teur der stichting, heeft voor deze nieu we veelomvattende cursus wederom de meest vooraanstaande kunstenaars geën gageerd om daardoor een der voornaam ste beginselen van „Een Uur Muziek onverzwakt te kunnen handhaven. Daar iedere school er een eer in stelt, de beste leerkrachten die beschikbaar zijn tot zich te trekken, is het voor een zo gewich tige taak als de aesthetische vorming der jeugd van niet minder belang, om ook in dat opzicht slechts kunstenaars-docen ten van formaat te laten optreden. Een enkele maal noodzaakte dit principe tot het engageren van buitenlandse kunste naars, omdat niet alle grote Nederland se musici gelegenheid kunnen vinden voor langdurige concertreizen naar onze scholen. Vooral bezetten zij plaatsen aan conservatoria of bij orkesten en radio- omroepen, waar zij zich uiteraard niet steeds voldoende vrij kunnen maken. Het Ministerie van O. K. V/. toont begrip voor deze moeilijkheid en verleende dan ook reeds enige malen toestemming om het Nederlandse kunstenaars-corps met een enkele buitenlander aan te vullen. Onder de medewerkende kunstenaars voor het komende schooljaar worden ge noemd Willem Andriessen, Cor de Groot, Gerard Hengeveld, Theo Olof, Carel van Leeuwen Boomkamp, Paul Tortelier, Hubert Barwahser, Jo Vincent, Herman Schey, John van Kesteren, An neke van de Graaf en ensembles als het Nieuw Hollands 'Strijkkwartet, het Con certgebouw Koperkwartet en het Hol lands Piano Trio. Het behoeft bij dit alles geen verwon dering meer te wekken, dat Zich geduren de de laatste weken weer tientallen nieu we scholen hebben gevoegd bij de drie honderd tachtig deelnemende Nederland- se onderwijsinstellingen, waarvan er reeds vele gedurende zeventien jaar bij ,,Een Uur Muziek" zijn aangesloten. Aartshertogenlaan en de Jacob v. Ruys- daelstraat. De Stichting „Volkshuisves ting" kreeg een hypothecair crediet van 954.300.voor het bouwen van 84 étagewoningen in Plan-Zuid.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1