DE LRNGSTRMT Het staKtsc^ot wsxd 0 'P< Waalwijkse en Langsiraaise Courant SPRANG CAPELLE WASPIK BERKDIJK LOON-OP-ZAND Raadsvergadering MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HET 75e JAARGANG No. 93 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" OPBRENGST COLLECTE. De in de gemeente Sprang-Capelle ge houden collecte ten bate van de Vluch telingenhulp heeft het mooie bedrag van 272.15 opgebracht. PAST OP UW KONIJNEN. Donderdagavond, toen het nog maar even donker was, hebben ongenode gas ten, bij de fam. O. alhier een vet konijn uit zijn hok ontvreemd. In de nacht van Zaterdag op Zondag werden van de Kinderen Vaan het Oosteinde alhier een 4-tal konijnen ont vreemd. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Konijnenhouders weest op uw hoede. WINKELIERSBEURS. Door de Winkeliers-vereniging te Sprang-Capelle wordt in het gebouw van de Chr. Volksbond alhier van Woensdag 19 tot en met Zaterdag 22 November een Winkeliersbeurs georga niseerd. Een 19-tal winkeliers zullen hieraan deelnemen en hun artikelen te koop aanbieden, hiermede de bezoekers de gelegenheid biedend hun St. Nicolaas- cadeaux van allerlei aard, in één zaal uit te zoeken. A.s. Woensdagmiddag 2 uur wordt de beurs door de Edelachtbare Heer Bur gemeester A. Smit officieel geopend; een en ander zal worden opgeluisterd met muziek. Elke 250e, 500e en 1000ste be zoeker van de beurs, kan voor resp. 2.50, 5.— en 10.— gratis bij de standhouders besteden. Het is voor de eerste maal dat de win keliers uit onze gemeente, met het oog op de a.s. St» Nicolaas, een gezamenlijke actie voeren en zij hebben daarvoor deze groots opgezette Winkeliersbeurs geko zen, die zeker veel belangstelling zal trekken. Men zie de advertentie in dit nummer. OM DE CHR. SCHOOL. Op uitnodiging van de A.R. Kiesver eniging alhier sprak j.l. Donderdagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond de Weled. heer M. de Kruis, hoofd ener Chr. School te Rotterdam, over: „De her nieuwde schoolstrijd in het licht van de principiële verschuivingen van onze tijd De samenkomst stond onder leiding van de voorzitter der A.R. Kiesvereni ging, de heer C. II. van Caem, die de aanwezigen welkom heette, in t bijzon der de spreker, die hier geen onbekende is. De heer de Kruis het woord verkrij gende begint zijn rede met te zeggen dat de vraag kan opkomen: wat wil hij met dit onderwerp, de schoolstrijd is toch achter de rug; en ook zou men kunnen vragen, hoort dit onderwerp thuis op een Kiesvereniging. 'Maar het willen stellen van die vragen is al fout, want groot- deels is de schoolstrijd een politieke strijd geweest, die toch in de Tweede Kamer is beslist, want de onderwijswet de Visser was de bekroning op de strijd voor het Chr. onderwijs. Nu wil hij spreken over de hernieuwde schoolstrijd, die er is om de naoorlogse oplaaiende vijandigheid op dit terrein. Het is daarom zaak om trof fel en zwaard weer te hanteren, om te behouden wat we hebben. Velen be schouwen de verworven Chr. school als een gewone zaak, maar al zijn we ge groeid in getal, wij zijn afgenomen in kracht, want het offer voor het Chr. onderwijs kennen we niet meer. Spr. gaat dan in den brede de geschie denis na, hoe we de Chr. School met de Bijbel gekregen hebben en zegt dat Har- degarijp een voordeel is geweest, als we daardoor wakker geschud zijn om weer iets voor het 'Chr. onderwijs te gaan doen. Wij moeten er dankbaar voor zijn dat Kuyper en zijn volgelingen het zó gesteld hebben dat de school aan de ouders moest komen. Maar er is op het terrein van de po litiek en de kerk wel wat gebeurd, dat van belang is voor de school. De her nieuwde schoolstrijd is een gevolg van de doorbraak-principe; maar de antithese is geen verzinsel van Kuyper, al volgt deze lijn soms grillige wegen, zegt spr., maar die is bijbels. Prof. v. Niftrik noemt alle christelijke actie een opsluiting in een christelijk ghetto en volgens de nieuw lichters een gevolg van de antitheseleer, maar zij weten zelf wel beter. Spr. geeft dan een breedvoerige en duidelijk uiteenzetting van het geval- Hardegarij en zegt dat er voor ons de eis ligt om een licht en 'n zout te zijn in de wereld; dat we dat zo weinig zijn, daarover moeten we ons alleen maar schamen. Het is onze taak, trouw te zijn, zegt spr.; van 18401920 hadden we te doen met een vijand van buiten, maar nu komt de vijand van binnenuit; wij zijn bezig de balken door te zagen van de vloer waarop wij zelf staan. Trouw zijn betekent: als 'het nodig is een offer te brengen voor het Christelijk onderwijs; vergeet niet te bidden, iedere dag, voor hen die in de school werken. Wij moeten gidsen zijn, die zelf voor gaan, achter Jezus Christus. Uit de vergadering worden verschil lende vragen gesteld, die door de heer de Kruis breedvoerig worden beant woord, waarna de vergadering met een dankwoord door de voorzitter wordt gesloten. GOUDEN BRUILOFT. Zoals wij reeds mededeelden zal het echtpaar K. Spierings-v. Oosterhout a.s. Donderdag de dag herdenken waarop zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden. Het ligt in de bedoeling dit heugelijk feit in de familiekring feestelijk te vie ren, maar een meer uiterlijk feestbetoon achterwege te laten. Wij twijfelen er echter niet aan of vele vrienden en kennissen van het gou den paar, benevens de buurt, zullen deze dag zeker van hun belangstelling blijk geven, zodat deze gedenkwaardige dag voor het gouden paar toch zeker tot een onvergetelijke zal worden gemaakt. PROPAGANDA-VERGADERING. De door de Chr. Besturenbond Sprang-Capelle te beleggen propaganda- vergadering voor het Christelijk Natio naal Vakverbond, die aanvankelijk was vastgesteld op Donderdag 27 November, is door omstandigheden thans bepaald op Maandag 24 November, in de zaal van de Chr. Volksbond alhier. Als spreker treedt op de heer C. J. van Mastrigt, secretaris van het C.N.V., terwijl mej. Gré Konings uit Raamsdonk, declama- trice, haar medewerking zal verlenen. 'AANBESTEDING. Uitslag gehouden onderhandse aanbe steding voor het bouwen van een fabriek voor de fa. H. v. Oversteeg alhier. H. Wagemakers, Capelle 8100 Gebr. Spierings, Capelle 8025 M. Kleingeld, Waalwijk 7700 Gebr. v. Willigenburg, Sprang 7574 v. Huiten en Maas, Waalwijk 7500 A. de Teuling, Waalwijk 7495 Alb. v. Zeist, Sprang 7289 PLATTELANDSVROUWEN. Donderdagavond half 8 hield de plaat selijke afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in de Chr. Land- bouwhuishoudschool een druk bezochte vergadering. Zelfs van de afd. Eethen van de Bond waren enkele leden aanwe zig. De bijeenkomst stond onder leiding van mej. P. J. Rijken, die na een wel komstwoord Majoor J. A. Loggers, le raar Paedagogiek aan de Kon. Mil. Aca demie te Breda, het woord verleende tot het houden van een lezing over: „Het minderwaardigheidsprobleemMet in tense belangstelling volgden de dames de spreker bij zijn uiteenzetting van dit in teressante, leerzame onderwerp. Verschil lende dames maakten aan het slot van de lezing gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen, welke door de spreker tot tevredenheid beantwoordde. Een hartelijk applaus onderstreepte het dankwoord dat de presidente tot de in leider richtte. Diverse huishoudelijke aangelegenheden kwamen na de pauze, waarin thee ge serveerd werd, aan de orde. Notulen en verslagen werden goedgekeurd.Plannen werden besproken tot het in de zomer van 1953 organiseren van een handwerk- tentoonstelling, terwijl tevens besloten werd met de kinderen der leden van 3 10 jaar op een nader te bepalen dag het St. Nicolaasfeest te vieren. Voor de de ze winter door de afd. te organiseren Zeeuwse avond zegden verschillende le den haar medewerking toe. Ca. 11 uur sloot de presidente deze uitstekend geslaagde, geanimeerde ver gadering. Enkele dames gaven zich op als lid, waardoor de afd. reeds bijna 100 leden telt. OPBRENGST COLLECTE. De door de vereniging Het Groene Kruis georganiseerde T.B.C.-collecte heeft in deze gemeente 160.33 opge bracht. BENOEMING. De heer M. F. de Visser, eertijds ge meente-secretaris te dezer plaatse, mo menteel als zodanig werkzaam te Putten, is benoemd tot gemeente-secretaris te Barneveld. We feliciteren onze oud-ge- meentesecretaris met deze schitterende promotie en we wensen hem toe, dat het hem en zijn gezin in de toekomstige standplaats wel moge gaan. Vrijdagavond om 8 uur kwam de raad dezer gemeente in een spoed eisende openbare vergadering bij een. Na lezing der ingekomen stukken werden de notulen der vorige ver gadering ongewijzigd gearresteerd. 10 woningen in Waspik-Dorp. Ten behoeve van de woningbouw werd met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten een geldle ning aangegaan per 1 Maart 1953 van 100.000.Met deze geldle ning en de op 6 November j.l. aan gegane geldlening van 10.000.- met de P.N.E.M. gunnen de bouw plannen 1951 en 1952, omvattende 30 woningen, verwezenlijkt wor den. Hiervan zijn 18 woningen reeds in aanbouw (4 in Waspik- Dorp en 14 in Waspik-Boven). De resterende 10 woningen, waarvan de stichtingskosten worden ge raamd op 110.000.zullen wor den gebouwd in het uitbreidings plan Waspik-Dorp, 2 woningen zullen door particulieren worden gebouwd. Voorts werd met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldlening aangegaan ten bedrage van 169.000.ter consolidatie van de vlottende schuld van kapi taalsobjecten. De looptijd bedraagt 40 jaren en de rente 4J4 per jaar. Benoeming bestuurslid Gemeen telijke Instelling voor Maatschap pelijke Zorg. Wegens periodiek aftreden werd de heer L. H. Timmers met 9 stemmen herkozen. Een stem ging naar de heer W. Smits, Kerkstraat 35. De heer L. Verduijn was niet aanwezig. De Voorz. feliciteerde de heer Timmers met zijn herbenoeming. De heer Timmers dankte de raad voor het in hem gestelde vertrou wen en verklaarde zijn functie naar best vermogen te zullen ver- vullen-.- Aan de N.V. Provinciale Noord brabantse Electriciteits-Mij. te 's-Hertogenboscli werd vergunning gegeven om een electriciteitskabel over de Kerkvaartse en Vrouw- kensvaarlse haven te spannen. Hiervoor zal de P.N.E.M. een jaar lijkse schadevergoeding van 7.50 betalen. Rondvraag. De heer van den Broek infor meerde of men kon verwachten dat ook onze gemeente in de toe komst zal worden voorzien van mijngas. De Voorzitter antwoordde dat 't plan om ook in onze gemeente lei dingen voor mijngas te leggen, nog niet van de baan is en dat zodra de staatsmijnen in de gelegenheid zijn nieuwe leidingen aan te leg gen, deze streek het eerst aan de beurt zal komen. De heer van Kuijk was indertijd benoemd in de commissie tot wij ziging van de plaatselijke politie verordening. Sindsdien heeft hij hieromtrent niets meer gehoord. Nog deze maand echter zal de com missie bijeenkomen voor nadere besprekingen. Hierna werd de vergadering ge sloten. ONGEVAL. De heer P. Gommers, electriciën al hier kwam bij het uitoefenen van zijn beroep, door het wegschuiven van een ladder zodanig te vallen dat hij met en kele kneuzingen naar zijn woonhuis moest worden vervoerd. HARMONIE ST. JAN, Er zit leven in de Harmonie St. Jan in de Berkdijk. Reeds meermalen hebben we dit tot ons genoegen mogen consta teren. Opnieuw is dit gebleken met het concert, gevolgd door een onderling con cours Zondagavond in de zaal van de Wed. v. Dinteren gehouden. Als inzet kregen we een klein concert, dat, al moge het niet een beeld gegeven hebben van wat op de repetities bereikt werd, toch blijken gaf van gedegen lei ding en grote ambitie van de werkende leden. Het programma bood: de Jubi leummars van E. Koppens, Michiel Adri- aanszoon van G. Boedijn; Aquarelles van A. Delhaye; Serenade Napolitaine van G. Winkler en tot slot De Garde van Cori arr. van Molenaar. Meer bleek de goede leiding en de tactische zin van bestuur en directie uit het onderling concours van kleine be zettingen, gevormd uit de werkende le den van het corps. Achtereenvolgens tra den vier ensembles op, bestaande uit een achttal of negental leden, waarin, zeer begrijpelijk de ene bezetting iets gunsti ger lag dan de andere, met als gevolg dat het succes hierdoor beïnvloed werd. Als jury fungeerde de heer H. H. Scheif- fers, muziek-criticus van het maandblad van de R.K. Federatie en de Zeereerw. Pater v. d. Yssel, terwijl de St. Jan voorzitter, de heer Meert als secretaris der jury fungeerde. Achtereenvolgens traden op: groep A. met als verplicht nummer voor alle groepen voorgeschre ven, de Ouverture Bellatrix van M. Cal- dero en als vrij nummer Daisy bell van H. Dacre. Groep B. met als vrij num mer Vals d'Hirondelles van Hauwere; groep C. met als eigen gekozen werk: „Rumanische Liebesnacht van Köping en groep D met Mein Traum van Hauwere. Directeur Kuijten had van alle groe pen de leiding. Er werd gemuciseerd met een toewij ding, die bewondering wegdroeg. Zoals we reeds opmerkten was de bezetting der groepen van invloed op de prestaties, waarnaast nog de keuze van het vrije nummer het zijne bijdroeg. Voorzitter Meert beklemtoonde dit, toen hij na af loop de prijzen bekend maakte. Groep A was de minst bedeelde in bezetting, nog met als teleurstelling, het uitvallen van een der executanten. Er werden 168 punten behaald. Groep B was in samenstelling iets be ter en behaalde 194J^ punt. Groep C leverde keurig werk zowel in het verplicht als eigen gekozen werk, dat echter wel iets zwaar lag voor deze executanten. 200 punten was het gevolg. Lest best, besloot de voorzitter zijn uitreiking, toen hij groep D met 224 pun ten als eerste uit de wedstrijd liet ko men. Prachtig samenspel, goede stemming en keurige nuancering. Iets zwaarder had het vrije werk mogen zijn. Het jurylid Scheiffers verklaarde blij te zijn hier de prestaties te hebben mo gen beluisteren. Het is hem een gróte verrassing geweest, hier ter beoordeling geroepen te zijn, voor juist dat, wat het zelfstandig werk in de harmoniewereld helpt bevorderen. Ongetwijfeld worden de individuele prestaties der leden door dit werk groter. Graag had 'hij gezien, dat de keuze der nummers iets hoger gelegen had. Ook bij de R.K. Federatie gaat men vooruit zien. Men moet los komen van de oude sleur en er op wer ken dat de smaak verbeterd wordt. Hij juicht het toe, dat hier een stap gezet is in de beoefening van de huismuziek, door het kleine ensemble, waarin samenspel en zelfstandigheid gekweekt wordt. We moeten er echter naar streven iets ho gers te brengen, want ook het doel der Federatie is. De eerste stap in de goede richting is door St. Jan gezet. Graag zal hij van advies dienen, want hij ziet, dat men hier de goede richting in wil gaan. „Zet door", is zijn slotwoord. Dan volgt Pater v ,d. Ysel met een gloedvolle toespraak. Hij sprak reeds meer tot de mensen van Berkdijk. Hij heeft ooit gedacht, dat zijn woorden „bo ter aan de galg waren", doch hij heeft mogen constateren, dat niet alle zaad in de wind gestrooid is. Er leeft iets in Berkdijk, wat blijkt uit wat St. Jan in de laatste jaren heeft weten te bereiken en uit meer andere zaken, die in de pa rochie tot stand gekomen zijn. Wat naast de harmonie nu weer bereikt is door deze kleine ensembles houdt grote verwachtingen in voor dé toekomst van St. Jan. St. Jan dankt dat succes niet alleen aan de actieve voorzitter, doch daarnaast aan de eminente dirigent Kuij ten, die in prestige, overwicht en menta liteit het corps opvoert tot successen, die anderen mogen benijden. De leden moeten deze leiding weten te waarderen. Zij moeten optimist zijn. „Optimist tot in de kist", waarvoor echter toewijding en animo nodig is. Animo, die nimmer ver flauwt, die nooit bij de pakken neerzit ten en die iedere muzikant er toe drijft minstens een kwartier, mogelijk een half uur, als 't kan een uur per dag te stu deren. Dan komt St. Jan aan de top en dit wenst spreker St. Jan toe. Pastoor Rietra is de derde spreker. Hij waardeert de pluim, die Pater v. d. Yssel St. Jan op de hoed gestoken heeft. Hij erkent gaarne de lof, die het corps verdiend heeft. Hij erkent, dat er in de laatste jaren hard gewerkt is. De goede harmonie, die in de Harmonie St. Jan bestaat, moet echter ook weerklank vin den in de gehele parochie. Met harmonie en samenwerking kan nog veel meer be reikt worden. Wij zijn er nog niet. De zon is pas opgegaan, ze moet opstijgen aan de hemel en als alle met haar warmte in goede onderlinge samenwerking be stralen. St. Jan is ons momenteel een voorbeeld; hij hoopt dit in de toekomst blijven zal, dan ziet hij het corps groeien tot eer van de parochie. Voorzitter Meert dankt elk der spre kers voor de hartelijke woorden en goe de raadgevingen tot St. Jan gericht, vooral ook Pastoor Rietra, die een ge hele avond vrij heeft gemaakt uit zijn drukke arbeid, om door zijn tegenwoor digheid opnieuw blijk te geven van zijn sympathie, die al bij voortduring is ge bleken. Hij zal trachten met alles wat in hem is, de goede verstandhouding die er bestaat te behouden. Dan volgt de uitdeling van de extra- prijzen aan het concours verbonden. In goede stemming bleef men bijeen tot het sluitingsuur een einde maakte aan deze zeer vruchtbare dag van de Har monie St. Jan. ONDERSCHEIDING. Vrijdagavond had in het bijzijn van het gehele personeel van de N.V. Neer- landia de huldiging plaats van de heer J. v. d. Sanden, die 40 jaren onafgebro ken in dienst was van bovengenoemde fabrieken. Burgemeester Mr. van der Heijden, spelde de jubilaris de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst en sprak zo wel tot de heer v. d. Sanden, diens echt genote en kinderen, als tot de directie woorden van waardering. Zowel directie als personeel gaven blijken van medeleven en boden de jubi laris een prachtige lamp en diens echt genote een paar kostbare vazen aan. Een en ander ging vergezeld met een gulle tractatie, waarbij de oud-directeur dhr. Maas de gelegenheid had de heer v. d. Sanden extra te complimenteren, waar bij hij hem tot voorbeeld stelde van trouwe plichtsbetrachting. De jubilaris dankte op eenvoudige doch hartelijke wijze. Op 11-jarige leeftijd trad de heer v. d. Sanden in dienst van de heer de Jong en toen twee jaar later de zaak overging in een N.V. onder de naam N.V. Neer- landia bleef hij aan de zaak verbonden, zodat de jubilaris in werkelijkheid 42 jaren bij dezelfde patroons heeft gewerkt. SERENADE. Zaterdagavond werd door Loon-op- zands Gemengd Koor een serenade ge bracht bij haar voorzitter en medeop richter de heer M. Cools, die zijn zilve ren huwelijksfeest vierde. De heer Cools werd toegesproken door de heer v. Son, medebestuurslid, die z'n voorzitter en diens echtgenote een leuk cadeau aan bood voor het vele dat de heer Cools voor het gemengd Koor deed. De heer Cools dankte op zijn eigen wijze voor de gebrachte hulde. Het Koor zong ter muzikale omlijsting de beide concours nummers die te Scheveningen met zoveel succes werden uitgevoerd. Vrijdagmiddag is in Hotel Verwiel het startschot gelost voor de SLEM, de grote internationale tentoonstelling voor Schoenen, Leder en Mode die van 21 t/m 31 Augustus 1953 in Waalwijk zal gehouden worden in het kader van de stadsfeesten. Op die middag namelijk installeerde de algemeen voorzitter, burge meester J. L. P. M. Teijssen, het hoofdbestuur en de 12 commissies van voorbereiding. Op die vergadering ook werden de richtlijnen waar langs de werkzaamheden van de commissies zich zullen begeven, be kend gemaakt en besproken. Burgemeester Teijssen dankte namens het hoofdbestuur al degenen die aanwezig waren, en dat waren er veel, en die door hun aanwezig heid en door de beschikbaarstelling van hun krachten, de organisatoren een grote morele steun gaven. Vol enthousiasme zijn de organen en commissies hun taak begonnen. DE UITSLAGEN. Eerste klasse A SneekFrisia 2—0 Eerste klasse B AchillesGo Ahead 1—1 Tweede klasse A RKTVV—SET 0—5 SartoWoensel 1—3 HelmondKolping SDW 1—0 Tweede klasse B Internos-MOC '39 1—1 Derde klasse B Uno AnimoBlauw-Geel 4—1 OJCSt. Mich. Gestel 1—2 Zwaluw VFC—WSC 0—0 RKCGudok 3—3 Derde klasse C RoosendaalRWB 1—0 WVOBaardwijk 3—6 VES '35Boeimeer 4—1 VirtusBSC 1—1 Vierde klasse D Vlijmense BoysHaarsteeg 5—1 tri Uno AnimoBlauw Geel 41 In een zeer matig gespeelde wed strijd is het Uno gelukt de beide puntjes in de wacht te slepen. Reeds dadelijk na de aftrap ontwikkelde zich een zeer snel spel, met aan beide kanten enige kansen, welke echter door slecht afwerken verlo ren gingen. Na tien minuten spelen komt Uno iets in de meerderheid, welke zij uitdrukt in een doelpunt van de linkbinnen; 10. Vijf min. later weet de midvoor met een keu rige kopbal 20 te maken. Uno blijft domineren, maar tot doelpun ten komt het niet meer, door de stugge verdediging van Blauw- Geel. Na de rust neemt Uno het heft weer in handen en verschillende aanvallen worden ondernomen, waaruit de rechtsbinnen met een goed schot 30 maakt, even later gevolgd door een doelpunt van de rechtshalf; 40. Uno wil het te mooi doen, waardoor de verdedi ging van Blauw-Geel steeds kan ingrijpen. Tenslotte weet Blauw- Geel de eer nog te redden en het is 41. Een verdere poging van Uno mislukt. Een Uno-overwinning overigens die volkomen verdiend is en waar mee de vereniging zich in de kop groep gehandhaafd ziet. R.K.C.—GUDOK 3—3. Een RKC, waarbij alle elan zoek was, heeft op het nippertje een ge lijk spel uit het vuur gesleept, waarmee ze wel iets meer kregen dan hun toekwam. We zagen twee ploegen in het veld, waarvan men slechts sparodisch enkele momen ten van goed voetbal zag, doch Gu dok mag het zich toch nog tot een eer rekenen dat zij zich met al hun enthousiasme in de strijd hebben geworpen en juist daardoor hadden zij verdiend te winnen. RKC-ers, waar is toch jullie geestdrift Nadat RKG afgetrapt heeft, wordt er aan weerskanten eens op ver kenning uitgegaan, doch zowel de Gudok- als de RKC-aanvallen lopen op niets uit. Het moet 10 minuten duren, vooraleer er sprake is van een mooie aanval, doch de afwer king is slecht. De bal belandt ach ter. Nu krijgen we een periode waarin de RKC-verdediging totaal uit vorm is en wanneer Gudok een betere voorhoede had gehad, dan had RKG reeds in het eerste half uur een verloren wedstrijd ge speeld. Opmerking verdient het goede werk van de snelle rechtsbuiten van Gudok. Keer op keer flitste hij de achterhoede voorbij, tot doel punten wist hij echter ook niet te komen. Een mooi strak schot von 1 de paal op z'n weg. Even weet RKC zich uit de impasse te werken, ze verplaatst het spel naar de voor hoede en nu krijgt de Gudok-ver- dediging gelegenheid om haar kun nen te tonen. Een mooi schot van rechtshalf de Kloe komt in de vei lige handen van de doelman en nadat de bal op de Gudok-speel- helft enkele malen achtereen over de lijn is geweest, komt daar heel onverwacht een nijdige punter van Mahieu, die echter vóór langs het doel suist en achter gaat. Na onge veer 25 minuten spelen ziet RKC kans een voorsprong te nemen als midvoor Kuys een goed aangege ven bal van v. Veldhoven in een doelpunt weet om te zetten 10. Het laatste kwartier voor rust lijkt het, alsof RKC weer iets van haar vorm heeft teruggevonden, doch wanneer Jan Duquesnoy 'n slechte uittrap van de doelman van Gudok weer ineens voor doel plaast, mist Kuys deze geheide kans. Even is nu Gudok in de aanval. De bal wordt snel opgebracht, een schot volgt, wat Eekels maar juist over de lat kan werken. De genomen corner wordt door de achterhoede goed weggewerkt. De bal komt bij v. Veldhoven, die er alleen mee op het doel afstormt. Op enigszins hardhandige wijze wordt hij van de bal afgewerkt, doch de scheids rechter schenkt hieraan geen aan dacht. RKC blijft nu in de meer derheid, verschillende schoten worden gelost, die ofwel naast gaan of een goed spelende keper in hun baan treffen. Vlak voor rust weet tenslote v. Veldhoven de voor sprong te vergroten door een mooie kopbal 20. Met deze stand treedt de rust in. De thee had Gudok blijkbaar be ter gedaan dan RKC, want na rust was Gudok al direct in de meerder heid en is dat vrijwel gedurende de hele tweede helft geweest. Al heel spoedig wordt de eerste tegen- goal gescoord, wanneer bij een in gooi de bal precies voor de voeten van een Gudokman geworpen wordt. Dankbaar profiteren de gasten van deze gelegenheid en via de paal verdwijnt de bal onhoud baar in het doel 21. RKC blijft dorgaan met haar futloze spel. De achterhoede, waar W. Duquesnoy tijdens de rust vervangen is vanwe ge een oude blessure, blundert keer op keer. Eekels geeft een corner prijs. De corner wordt genomen en weggewerkt, doch op advies van de grensrechter van RKC wordt hij overgenomen daar de bal niet goed lag. Dit wordt RKC echter nood lottig, want uit de overgenomen corner weet Gudok te doelpunten het is 22. Dit prikkelt RKC en komen weer in de aanval. Een cor ner door Donhuyzen genomen gaat over. Van rechts geeft Kuys een kogel op doel, doch de keeper redt fraai. De achterhoede van Gudok neemt geen risico, doch ruimt op. Ze weten zelfs door een goed doel punt een voorsprong te nemen 3-2. Nu wordt RKC wakker geschud, we zien A. Mahieu, die na de rust de plaats van W. Duquesnoy innam, een felle rush naar zijn voorhoede ondernemen en even staat het doel van Gudok onder vuur. Enthou siast en radicaal ingrijpen van de achterhoede weet erger te voorko men. Iedereen is reeds overtuigd dat Gudok de volle winst zal in casseren, doch Jan Duquesnoy denkt er anders over, want met een prachtige onhoudbare kogel brengt hij in de laatste minuten de partijen op gelijke voet; 33. En toch is dit gelijke spel nog even zeer dubieus geweest; en dank zij Tinus Mahieu, die in de laatste minuut de bal uit het verlaten doel kopte, kon RKC tenminste nog be reiken dat ze samen met Gudok de buit mochten delen. De wedstrijd kenmerkte zich door sportief spel, doch RKC zal uit een ander vaatje moeten gaan tappen, willen ze nog een eervolle plaats op de ranglijst innemen. ROOSENDAAL—R.W.B. 1—0 Zij het dan slechts met een on even goal, Roosendaal heeft toch verdiend van RWB gewonnen. De oorzaak van deze nederlaag van Besoyen is wel het volkomen uit vorm zijn van hun voorhoede, ter wijl de middenlinie haar domein ook nog al eens prijsgaf, waardoor de stuwkracht veelal ontbrak. De achterhoede daarentegen, met doel man Schalken aan het hoofd, speel de een prima wedstrijd. Direct na de aanvang werd er in hoog tempo gestart, doch het blijkt reeds spoedig dat de thuisclub alles op alles zal zetten om er uit te ha len wat er in zit, met het gevolg dat zij steeds iets eerder bij de bal zijn dan de gasten. Na een kwartier spelen wist RWB zich aan de druk der roodhemden te onttrekken en werd de strijd vrijwel gelijkopgaand. De beide de fensies bleven echter het terrein meester, waardoor geen der beide partijen kans zagen voor de thee 't net te doen trillen. Direct na de hervatting konden we enkele aanvallen van RWB no teren, doch zonder succes. Roosen daal wist echter alweer spoe dig een meerderheid aan de dag te leggen, die de achterhoede van Be soyen handen vol werk gaf. Na een kwartier spelen was het v. Put, de linksbuiten van de gastheren, die met een hard schot zijn club de ver diende leiding gaf; 10. Hoe RWB het in het laatste half uur nog probeerde, verder dan een schot van v. Gooi dat tegen de lat belandde, en een mooie kopbal van v. d. Anker die juist over de lat scheerde, gebeurde er niets wat Roosendaal nog kon verontrusten, en zo won de thuisclub verdiend met 10. A.s. Zondag RWBBSC. BAARDWIJK ZET HAAR OVERWINNINGENREEKS VOORT W.V.O.Baardwijk 36 Op het erbarmelijk slechte ter rein van WVO in Oosterhout werd onder leiding van de heer v. Oosten de wedstrijd WVOBaardwijk ge speeld. De wedstrijd zou spannend

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1