Waalwijkse en Langstraatse Courani I Wijde Wereld 100 Bejaarden vinden een gerieflijk onderdek Hit ontleden van 7hy.$ve, BETERE AFZETMOGELIJKHEDEN voor Schoen- en Lederindustrie UIT DE ROSAGAERDE VERRUST DE TOEKOMST DER SCHOEN EN LEDERINDUSTRIE. MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HEI ZUIDEN 75e JAARGANG No. 93 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Brabant overtreft alle andere provincies waar het de werkloosheid betreft. De verhoging van het werkloosheidsniveau, in toaaal met onge veer 40.000 personen, menen wij voornamelijk te moeten zien als het effect van de bevolkingsgroei, ten behoeve waarvan over het afgelopen jaar geen additionele arbeidsplaatsen ontstonden, tot deze conclusie komt het verslag over het 3e kwartaal 1952 van het Economisch Technologisch Instituut. Tn Brabant bedraagt de mannelijke werkloosheid 50% van de be roepsbevolking, waarmee aangetoond wordt niet alleen dat Bra bants aandeel in de werkloosheid het grootst is van alle provin cies, maar ook dat de toeneming van deze werkeloosheid gedu rende het 3e kwartaal hier uitstijgt boven de toename in het rijk. Wanneer men dit bedenkt met de wetenschap dat ae mannelijke be roepsbevolking in Noord-Brabant jaarlijks gemiddeld toeneemt met pl.m. 8000 personen, dan kan men bepaaldelijk niet zeggen dat 't een opwekkend beeld is wat men te zien krijgt. Duidelijk wordt dan na melijk, dat van het 3e kwartaal '51 op het 3e kwartaal 1952 per saldo slechts een zeer klein deel van de toeneming van de mannelijke be roepsbevolking van 1951 en 1952 aan werkgelegenheid kon worden geholpen. De consequentie van deze ont wikkeling is voor Noord-Brabant geweest, dat het in het 3e kwartaal 1952 alle andere Nederlandse pro vincies overtreft, wat betreft de werklöosheidsdruk. Het aandeel van de Noord-Brabantse werkloos heid in de Rijkswerkloosheid de monstreert de grote moeilijkheden, welke in deze provincie werden on dervonden om de t.o.v. de andere Nederlandse provincies relatief grote aantallen jongeren, die jaar lijks de arbeidsmarkt dezer provin cie vergroten, werkgelegenheid te verschaffen. Men realisere zich na melijk wel, dat gemiddeld in de periode 19521962 20% van de toe neming der Nederlandse mannelij ke beroepsbevolking zich in Noord- Brabant concentreert, terwijl in de ze provincie slechts 12 a 13% der Nederlandse bevolking woonachtig is. Het rapport concludeert dan ten aanzien van de werkloosheid, dat zowel in Noord-Brabant als in de overige Nederlandse provincies de werkloosheid in het 3e kwartaal '52 t.o.v. het 3e kwartaal 1951 een aan merkelijke niveauverhoging te zien geeft, die waarschijnlijk is ontstaan door een sterke mate van stationa- riteit der productie en haar ar- beidspotenties bij een vooral in Noord-Brabant voortschrijdende toeneming der beroepsbevolking. De bijzondere proporties der be roepsbevolkingtoeneming in Noord- Brabant tekenen zich duidelijk af in de bijzondere verzwaring van de werkloosheidsdruk, welke in deze provincie optrad, als gevolg waar van Noord-Brabant thans de weinig benijdenswaardige positie inneemt, de Nederlandse provincie te zijn, waar de werkloosheid zich in de ernstigste mate voordoet. GUNSTIGE ONTWIKKELING IN ONZE STREEKINDUSTRIE De bedrijvigheid in de schoen- en lederindustrie gedurende het 3e kwartaal 1952, zo lezen we in het verslag, kan t.o.v,, het 3e kwartaal 1951 ongetwijfeld gunstig worden geacht. In alle drie de maanden van het 3e kwartaal werden de pro ductie-indexcijfers van 't 3e kwar taal 1951, toen de schoen- en leder industrie met een scherpe inzin king te maken had, weer aanzien lijk overtroffen, al bleek dan ook dat het niveau, dat in 1950 bereikt werd, nog niet hersteld kon wor den. Deze stijging der bedrijvigheid in de schoen- en lederindustrie vond plaats op basis van verbeterde af zetmogelijkheden. In Juli 1952 la gen n.l. de paren omzetten 20% boven het niveau van 1949, in Au gustus 1952 waren deze omzetten weliswaar lager dan in 1949, in Au gustus 1951 echter benaderden -de paren omzetten slechts 68% van de afzet in Augustus 1949. De verbete ring van de afzetmogelijkheden voor de schoenindustrie ging ge paard, vooral wat het herenschoei sel betreft, met een aanzienlijke daling van de gemiddelde opbrengst per paar schoeisel. Een prijsverla ging. welke merkwaardig aandoet, wanneer men weet dat de prijzen van de grondstoffen voor de leder en lederwarenindustrie, sedert Mei 1952 t/m Augustus zijn gaan stijgen en per eind Augustus het gemid delde niveau van 1948 met bijna 30 procent overtroffen. GROTERE EXPORT MOGELIJKHEDEN Niet alleen de binnenlandse afzet mogelijkheden echter vertonen in het besproken kwartaal ten opzich te van het derde kwartaal van het vorige jaar een niet onbelangrijke verbetering, ook in het buitenland is het „pied a terre" der Nederland se schoenindustrie, welke voor ruim veertig procent in Noord-Brabant is geconcentreerd, in de loop van het derde kwartaal 1952 t.o.v. de zelfde maanden in 1951 aanmerke lijk verstevigd. Het rapport wijst er op dat de Nederlandse schoenindustrie in het derde kwartaal van vorig jaar voor 6.5 millioen gulden exporteerde, in de afgelopen drie maanden beliep dit bedrag 8.6 millioen gulden, ter wijl de import van schoeisel over dezelfde tijdvakken terugliep van 2.1 millioen tot 1.2 millioen. Deze gunstige ontwikkeling van de exportmogelijkheden der Neder landse schoenindustrie vindt voor namelijk haar oorzaak in de op korte termijn kennelijk sterk ver beterde afzetmogelijkheden, van Nederlands schoeisel in de Belgisch- Luxemburgse Economische Unie. DE WERKLOOSHEID IN DEZE INDUSTRIE In eerste instantie bespeurt men tevergeefs naar het effect van de verhoogde bedrijvigheid op de werkloosheidscijfers in de schoen en lederindustrie. Deze cijfers wij zen immers uit, dat, terwijl 't pro centueel aandeel van de Brabantse ledernijverheid in de nationale werkeloosheid in deze tak van in dustrie in het derde kwartaal 1951 36.7 bedroeg, dit percentage over 't afgelopen kwartaal 43.9 bedraagt. Wanneer men echter bij het be zien van dit percentage bedenkt dat in het 3e kwartaal 1951 naast de geregistreerde werkloosheid ge middeld per maand 200.000 tot 400.000 minder gewerkte uren wer- wen gesignaleerd i.v.m. de noodza kelijke werktijdsverkortingen en wachtgeldregelingen, dan meent 't rapport te mogen vaststellen dat de werkgelegenheidsmogelijkheden in de schoen- en lederindustrie vrij aanzienlijk verbeterd zijn. Zou men n.l. in 1951 niet gewerkt hebben met wachtgeldregelingen, dan zou het geregistreerde werkloosheids cijfer in het 3e kwartaal 1951 aan zienlijk hoger zijn geweest dan het thans voor het 3e kwartaal 1952 waar te nemen gemiddelde. Stemt dit gedeeltelijk conjunctu reel herstel van de schoen- en le derindustrie tot verheugenis, veel belangrijker acht het rapport de vraag in hoeverre men er in Noord- Brabant in de naaste toekomst op zal mogen rekenen dat de schoen en lederindustrie, welke van ouds her in sterke mate in deze provin cie geconcentreerd is, ook in de toekomst nog een belangrijke bij drage zal kunnen leveren in de structurele verbreding van de werkgelegenheidsbasis der provin cie. imiTi Om van de problemen op dit ge bied enig inzicht te geven, maak te het Economisch Technologisch Instituut een globale becijfering, waaruit het volgende resulteerde: De schoenindustrie verzorgde per 1950 ongeveer 59 a 60 %o van de Noord-Brabantse industriële werk gelegenheid, m.a.w. van de 185.500 mannen, die een bestaan vonden in de Noord-Brabantse industrie wa ren er ruim 11.000 afhankelijk van de schoenindustrie. De mannelijke industriële beroepsbevolking van Noord-Brabant zal zich tot 1962 waarschijnlijk ontwikkelen tot 259.000 personen. Wanneer de schoenindustrie haar relatieve be tekenis voor het Noord-Brabantse industriële bestel wil handhaven op het niveau van 1950, dan betekent dit, dat de mannelijke arbeidsbezet- ting (incl. administratief personeel) der Brabantse schoenindustrie van 1950 tot 1962 zal moeten toenemen van 11.000 tot pl.m. 15.000 perso nen. De productie van de Brabantse schoenindustrie omvatte in 1950 15.995.000 paren, waarvan in het binnenland werd afgezet naar de ramingen van het E.T.I. 13.200.000 paren. Er van uitgaande dat gemid deld per hoofd der bevolking 1.7 paar schoeisel per jaar in het bin nenland kan worden afgezet en re kening houdende met de te ver wachten ontwikkeling van de Ne derlandse bevolking, zal de Bra bantse schoenindustrie haar voor binnenlands verbruik bestemde productie kunnen opvoeren tot en met 1962 tot ruim 15.000.000 paren. Vereiste de voor het binnenland bestemde productie der Brabantse schoenindustrie in 1950 de in schakeling van ca. 9100 mannen, in 1962 zal haar voor het binnenland bestemde productie een inschake lingsmogelijkheid voor 10.400 man nen teweeg kunnen brengen. Per 1950 veroorzaakte de pro ductie, bestemd voor buitenlandse afzet en voorraadvergroting in het binnenland, in de Brabantse schoen industrie werkgelegenheid voor ruim 1900 mannen. Wanneer nu de Brabantse schoen industrie per 1962 van even grote betekenis voor de Noord-Brabantse industriële werkgelegenheid wil zijn, zal zij haar export zo danig moeten ontwikkelen dat behalve de 10.400 mannen, welke in dat jaar (1962) door de voor het binnenlands verbruik bestemde pro ductie kunnen worden ingescha keld, nog ca. 3600 mannen kunnen worden "aangetrokken, d.w.z. de werkgelegenheid, die veroorzaakt wordt door de voor de buitenland se afzet benodigde productie, zal moeten toenemen van ruim 1900 mannen in 1950 tot pl.m. 3600 in 1962. Om dit te kunnen bereiken zal het op basis van de thans be schikbare verhoudingscijfers nood zakelijk zijn dat de Brabantse schoenindustrie haar productie in paren opvoert van bijna 16 mil lioen in 1950 tot ruim 21 a 22 mil lioen in 1962. Omvatte de voor het buitenland bestemde productie in 1950 pl.m. 1.6 millioen paren, in 1962 zal de Noord-Brabantse schoenindustrie 5 a 6 milioen paren moeten exporte ren om de betekenis, welke zij in 1950 voor de Noord-Brabantse in dustriële werkgelegenheid had, ook in 1962 te kunnen continueren. Er hangt een waas van onzeker heid over het aftreden van de se cretaris-generaal der U.N.O., Tryg- ve Lie. Hijzelf heeft er geen af doende verklaring van gegeven, want „persoonlijke redenen" kan men moeilijk als zodanig beschou wen. De Franse minister van bui tenlandse zaken verklaarde later dat Lie in de Verenigde Naties was teleurgesteld en wilde heengaan om een ander de kans te geven om de scherven te lijmen waarin de Verenigde Naties sedert het Kore aanse conflict zijn uiteengevallen. Uitermate duidelijk is dit niet en wanneer dat de eigenlijke reden was, zou niet alleen Trygve Lie moeten aftreden, maar zou de hele U.N.O. uiteen vallen. Er moeten dus persoonlijker redenen voor Lie zijn geweest om af te treden. Deze Noorse timmermanszoon heeft vanaf het begin van het be staan der Verenigde Naties, dus sinds 1945, deze hoogste functie in de wereldorganisatie vervuld en hij heeft die taak op voortreffelijke wijze vervuld. Hij is als politicus niet zozeer op de voorgrond getre den, maar hij had in die hoedanig heid een buitengewone invloed en het is zeer waarschijnlijk voor een groot deel aan hem te danken dat de U.N.O. nog zoveel heeft bereikt. Lie was secretaris-generaal met in stemming van Oost en West en hij trad dan ook op als bemiddelaar tussen beide partijen. Tot Korea kwam. Toen heeft Lie partij gekozen, de enige die hij op zijn hoge post kon kiezen, die van het recht en voor ingrijpen van de Verenigde Naties in het Koreaanse conflict. Hij richtte verschillende oproepen tot de wereld om troepen te leveren en had daarmee gedeel telijk succes. Het vertrouwen van de Sovjet-Unie had hij daarmee echter verbeurd. Dit bewijst dat Lie zijn diplomatieke gaven tevoren goed had gebruikt, en dat hij nu een breuk met de Sovjet-Unie niet meer kon voorkomen wil niet zeg gen dat het gelijk aan de kant van de laatste was. Op het moment dat de secretaris-generaal de gunst van de Sovjet-Unie verspeelde, hielp geen diplomatie meer. Hij moest principiëel een richting kiezen, want er was niets te bemiddelen. Ondertussen veroorzaakte dit een volkomen breuk in de Verenigde Naties, want Oost en West stonden al veel langer tegenover elkaar en nu wqs zelfs Lie zijn bemiddelaars positie kwijt. Voortaan hoorde ook hij in de ogen van de heren in Mos kou tot een partij, en er was voor hun dus geen aanleiding om hem als secretaris-generaal te handha ven toen zijn ambtsperiode in 1951 was verstreken. Zij stelden daarom één van hun satellieten, een Pool, candidaat bij de verkiezing van een nieuwe secretaris-generaal, hoewel die gefen schijn van kans had tegen over de grote meerderheid die het bij Trygve Lie hield. Deze werd dus herkozen, maar de Sovjet-Unie ver klaarde dat zij hem haar vertrou wen niet kon geven en erkende hem daarom niet opnieuw als se cretaris-generaal. Sindsdien heeft zij hem stelselmatig genegeerd en stuurde b.v. de geloofsbrieven van haar "afgevaardigden naar het se cretariaat van de U.N.O. en niet naar de secretaris-generaal, zoals is voorgeschreven. Het gaat natuurlijk niet om dergelijke kleinigheden, maar om wat erachter zit. Het is dus niet vreemd dat men heeft verondersteld dat bij Lie's persoonlijke redenen van zijn af treden zijn onbevredigende positie als secretaris-generaal van de we reldorganisatie een doorslaggeven de is geweest. Hijzelf heeft trou wens op een persconferentie ver klaard dat hij voor de Sovjet-druk heeft moeten wijken. Waaruit met- Wanneer het lied van de arbeid, dat op het ogenblik klinkt aan de Sport- laan te Kaatsheuvel in het voorjaar zal zijn uitgezongen, wanneer orde is gebracht in de onoverzichtelijkheid van het grote bouwcomplex en de strakke lijnen van gazons en straten tekening brengen in het geheel, dan zal er in Kaatsheuvel 'n werk voltooid zijn van grote omvang en gedurfde opzet, een werk, waarnaar in de heel verre omgeving wordt uitgekeken, om de oorspronkelijkheid van het plan en om zijn zeldzaamheid. Dan zal Kaatsheuvel Rosagaerde hebben gebouwd en ruim 100 bejaarden zullen zijn ondergebracht in de gerieflijke huisjes, in deze grote gemeen schap, waarin echter de individuen niet onder gaan. GEEN GESTICHTSIDEE. Dit, menen wij, moeten wij vooral voorop zetten: de mensen die de vrien delijke huisjes zullen gaan bewonen, hoeven zich niet te beschouwen als ge stichtsbewoners. Want volgens ons is het aantrekkelijke van een dergelijk plan als het onderhavige, dat de mensen vol komen zelfstandig kunnen leven, in hun eigen huis, hun eigen eten kunnen ko ken, hun eigen meubels moeten meebren gen (beter mogen meebrengen, want on getwijfeld is dit een voorrecht!) en zijn er al enkele verzorgingen gemeenschap pelijk, dan is dit ongetwijfeld ten gerie ve van de inwoners van dit kleine, vrien delijke dorp. i HET HOOFDGEBOUW. Het was een mooie dag met een stra lende najaarszon, toen wij een bezoek brachten aan dit grootse werk; allerwege was er de bedrijvigheid van de arbeid, die de laatste weken wel wat geleden had onder het ongunstige jaargetij, maar desondanks maakt men toch grote vor deringen en heeft de Kaatsheuvelse aan nemerscombinatie van Luxemburg, Bre- kelmans en van Hoven, gelijk de bouw kundige opzichter de heer van de Velzen ons verzekerde, tot nog toe uitstekend werk geleverd. Onze eerste interesse ging uit naar het hoofdgebouw, waarvan de bouw tot de eerste verdieping was genaderd. Dit ge bouw is de ziel van het gehele complex, is de centrale van waaruit alles wordt geregeld. Hierin zijn ondergebracht de vertrek ken voor de administratie en de directie, de centrale keuken, waaruit de bewo ners van de huisjes ook eten kunnen be trekken, wanneer zij dat willen, de cen trale verwarming wordt van hieruit ge regeld ook voor alle huizencomplexen; in dit gebouw is ook een comfortabele ziekenzaal, een ruime eetzaal, zowel voor directie, als voor het personeel en even tueel de bewoners; er is een kapel, waar dagelijks de H. Mis gelezen zal worden door een vast aangestelde rector, er is voorts een ruime recreatie-zaal, er zijn de nodige badkamers en douchecellen, in de kapruimte zijn de slaapkamers voor het personeel geprojecteerd; beneden in de kelderruimte zijn provisievertrekken, de ketels voor de centrale verwarming, de vertrekken, waar de was van de be woners van Rosagaerde wordt behan deld, er is een lift die het vervoer naar alle verdiepingen mogelijk maakt. Boven dien zijn er in dit ruime gebouw nog een aantal kamers ondergebracht voor pen siongasten, voor mensen dus die geheel zijn aangewezen op de verzorging door het huis. Een balcon, een loggia en wat dies meer geeft dit centrale bouwwerk ook uiterlijk het aanzien van belangrijkheid. VERSCHILLENDE SOORTEN WONINGEN. We hoorden van de heer v. d. Velzen (Cliché welwillend in bruikleen afge staan door „,Het Huisgezin), dat er 14 blokken zullen verrijzen, de meeste zitten al onder de pannen, met in totaal 52 woonruimten, voor twee in sommige gevallen drie personen en we hebben ons de diverse types woningen laten verklaren. Type A. bevat een woonkamer, een slaapkamer, een keukentje met een kleine bergruimte, een \V.C. en een douchecel. Type B. is iets ruimer dan type A, bevat n.l. twee slaapkamers; is dus even tueel geschikt voor 3 personen. Type C is het ruimste type; het be vat dezelfde vertrekken als B. Het kleinste type is D; deze zijn als duplexwoningen in een blok van twee verdiepingen ondergebracht; de boven woningen zijn te bereiken via een over dekte trap; in deze woningen zijn een woon-slaapkamer, een keukentje en een douchecel. Mooi verspreid liggen de diverse blok ken over het terrein, en wanneer de park- aanleg, waarvoor waarschijnlijk een tuin architect in de arm zal worden genomen, gereed is, wanneer ook de eigen tuintjes van de bewoners zullen zijn bewerkt, en wanneer dan tenslotte de bestrating ge reed is gekomen, dan zal het geheel on getwijfeld een zeer gezellige en zeer in tieme indruk maken. Niet alleen zal dus deze bouw een be langrijke verbetering brengen in de wo ningpositie van de gemeente Kaatsheu vel, maar tevens betekent zij ook een verbetering in de werkgelegenheid, want gemiddeld hebben hier 45 mensen werk. Wanneer het project gereed zal zijn? De heer v. d, Velzen dacht van Mei Juni van het volgend jaar. Voor Kerst mis moest in elk geval als het enigszins mogelijk was het hoofdgebouw onder de kap zijn. Zo werkt men in Kaatsheuvel onder de algehele leiding van professor G. H. M. Holt uit Haarlem, die de architect is van dit mooie project en men verricht daar iets groot, dat de belangstelling van geheel Nederland waard is. een zou volgen dat het probleem met dit aftreden niet opgelost zou zijn, want waar haalt men nu nog een figuur vandaan die neutraal staat tussen Oost en West? Het spel zou dan weer van voren af aan be ginnen, hoogstwaarschijnlijk met dezelfde uitslag. Er is zelfs al spra ke van dat Lie weer teruggehaald zou worden en dat zou wel geen slechtere oplossing zijn dan wan neer men een minder ervaren fi guur zou kiezen die evenmin in bei de kampen persona grata is. Een andere persoonlijke reden waarom Trygve Lie ontslag heeft genomen, schijnt te zijn de com munisten jagerij van sommige Ame rikanen. Nu is weer een commissie- McCarran een onderzoek aan het instellen naar de politieke gezind heid van Amerikaanse employé's van de U.N.O. Trygve Lie kreeg hierbij te horen dat hij niet streng genoeg zou zijn opgetreden tegen de communisten en dat hij bang zou zijn voor de „onthullingen" van de commissie. Het zou inderdaad niet zo vreemd zijn als Lie mede hierdoor de brui er aan heeft ge geven. De jacht op communisten is in Amerika niet zozeer een sport als wel een rage geworden, en ze heeft al heel wat verdachtmakin gen tengevolge gehad van mensen die zich helemaal niet van een rode gezindheid bewust waren. Charley Chaplin is er ook een van de slacht offers van. En nu kwam daar dezer dagen nog bij het tragische geval van Abraham Feller, chef van de juridische afdeling van de staf van Trygve Lie, die zich in een vlaag van zwaarmoedigheid uit het raam van zijn op de twaalfde verdieping gelegen flat liet vallen; hij was op slag dood. Feller was één der voor aanstaande medewerkers van Lie. Hij werd onlangs ondervraagd door juridische assistenten van de com- missie-MacCarran. Volgens Lie heeft Feller de hand aan zichzelf geslagen „omdat hij overspannen was. Hij had het zich erg aange trokken dat de commissie-McCar- ran lasterlijk, zonder onderscheid van persoon en overdreven, be schuldigingen van politieke onbe trouwbaarheid tegen Amerikaanse personeelsleden had uitgebracht", aldus Lie. Wat Trygve Lie zelf be treft, er is beslist weinig aanlei ding toe hem van laksheid tegen over het communisme te betichten, want juist door zijn optreden tegen communistische agressie heeft hij zich de ongunst van de Sovjet-Unie op de hals gehaald. Het lijkt soms of men in Amerika hersenschim men najaagt in plaats van het com munisme doeltreffend te bestrijden. Dit laatste is toch nog altijd be langrijker. Ondertussen zijn de Verenigde Naties met betrekking tot de post van secretaris-generaal plotseling min of meer in een impasse ge raakt. Of en hoe ze eruit zullen ko men, zullen we wel binnenkort we ten, want de kwestie wordt zo spoedig mogelijk voor de Algemene Vergadering gebracht. Deze post kan dan ook niet lang onbezet blij ven, maar voor het ogenblik is het de grote vraag hoe ze weer op een voor allen bevredigende wijze be zet kan worden. MALAN IN ONGELIJK GESTELD De Zuid-Afrikaanse Raad van Cassatie te Bloemfontein heeft het beroep van de regering tegen de uitspraak van het Opperste Ge rechtshof te Kaapstad, waarbij het Hoge Parlementshof onwettig ver klaard werd, verworpen. Het HogeH Parlementshof zou de regering van»! Malan in staat gesteld hebben een 4 rassenwet in te voeren, waarbij de H kiesrechten van de niet-blanken be- perkt zouden worden, hetgeen Ma lan bij de volgende verkiezing van een overwinning zou hebben ver zekerd. MALAN AANVAARDT UITSPRAAK VAN HOF. De minister-president van Zuid- Afrika, dr. Daniël Malan, heeft meegedeeld dat hij zich zal neer leggen bij de uitspraak van 't Op perste Hof van Appèl waarbij de instelling van een „parlementair hooggerechtshof" onwettig werd verklaard. Door deze beslissing is een dreigende burgertwist in de Zuid-Afrikaanse Unie voorkomen. ONDER LAWINE BEDOLVEN. In Tirol zjjn twee arbeiders door een lawine bedolven. Reddings ploegen zijn uitgetrokken óm te trachten hen te bereiken. MILLIOENENOPDRACHT VAN AMERIKAANSE LUCHTMACHT De N.V. Nederlandse Metaalin dustrie Polynorm te Amersmoort heeft van de Amerikaanse lucht macht in Europa opdracht gekre gen voor de bouw van een stalen opslagplaats voor een luchtmacht- depot in Frankrijk. De loods zal meer dan 1 millioen dollar kosten. In totaal omvat de order een be drag van ongeveer vijf en een half millioen gulden. CHAUFFEUR VERMOORDDE ZIJN VROUW. In het Belgische plaatsje Lier heeft een chauffeur zijn vrouw vermoord door haar in een mod dersloot te verstikken. Twee kin deren konden worden gered. Eerst hing hij het verhaal op dat hij, zijn vrouw en de twee kinderen door drie misdadigers in het water wa ren gegooid, maar later bekende hij de misdaad te hebben begaan. ECUADOR WIL ENIGE MIL- LIOENEN NEDERLANDERS OPNEMEN. Ecuador wil zoveel mogelijk Ne derlandse immigranten opnemen, in het bijzonder landbouwers. Het land dat zevenmaal zo groot is als Nedöfland, doch slechts een be volking van drie en een half mil lioen heeft, is genegen enkele mil- lioenen Nederlandse immigranten op te nemen. De regering van Ecua dor wil deze mensen de vruchtbaar ste grond ter beschikking stellen. Men stelt slechts één voorwaarde, n.l. dat de immigranten materiaal meenemen om hun eigen huizen te bouwen. Dit heeft de president van Ecua dor verklaard in een gesprek met Prins Bernhard. De president kon het succes voor de Nederlanders ga randeren. Prins Bernhard verklaarde dat hij materiaal in handen heeft ter nadere bestudering voor de rege ring. De Prins zeide, dat hij goede kansen zag voor de vorming van op zichzelf staande Nederlandse ne derzettingen met eigen karakter. Verder wil Ecuador het verbod van Nederlands vee opheffen, wan neer gegarandeerd wordt dat het vrij is van mond- en klauwzeer.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5