Wijde Wereld Waalwijkse en Langs Courant (WeKv.ui.de. BIESBOSCHWERKEN UIT DE DE GULDEN WORDT HARDER. MEISJE MET REDDER VERDRONKEN. 3.7 millioen uitgetrokken MAANDAG 8 DECEMBER 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 100 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Mogelijk met de bedoeling de wereld en West-Europa een Sinterklaas-surprise te bezorgen, heeft bondskanselier Ade nauer getracht het verdrag betreffende de Europese defensiegemeenschap in en kele dagen tijd door de Westduitse bondsdag te jagen. Het is hem niet ge lukt en in arren moede heeft hij na een debat van twee dagen moeten goedvin den dat zijn eigen regeringscoalitie voor stelde de verdere behandeling van de verdragen voor onbepaalde tijd uit te stellen. Dr Adenauer heeft er dus betrekkelijk weinig plezier van gehad dat hij on langs de nederlaag die hij eerder had geleden, goedmaakte. Nadat een paar weken geleden de Bondsdag bij meerder heid van stemmen had besloten het de bat. over de verdragen uit te stellen om de uitspraak van het federale gerechts hof te Karlsruhe af te wachten over de grondwettelijkheid ervan, bracht Ade nauer een dag of veertien geleden het voorstel ter tafel het debat te houden van 3 tot 5 December en ditmaal waren er cjeen deserteurs in zijn gelederen, zo dat het voorstel werd aangenomen. Het debat werd geopend door Ade nauer, die een hartstochtelijk pleidooi hield voor de aanvaarding van de ver dragen. Hij stelde het alternatief van er op of eronder, oftewel vrijheid of sla vernij. De bondskanselier besefte heel goed dat hij een zware tegenstand zou hebben te overwinnen, als hij er de ver dragen door zou krijgen, niet alleen van de kant der socialisten die zich tot nog toe tegen alles wat van Europa is heb ben verzet, maar ook uit zijn eigen coa litie die op dit stuk niet zo hecht is als wel nodig was om Adenauer een veilig gevoel te geven. Uit de redevoeringen bleek wel, hoe zeer veel Duitsers zich bij de beoordeling van Europese kwesties laten leiden door gevoels-motieven, die met de kwestie zelf per slot van rekening weinig te ma ken hebben. Natuurlijk zijn er een groot aantal die de kern van de zaak zien en met Adenauer meegaan wanneer deze betoogt dat het alles of niets is. Het is een feit dat Duitsland nu weerloos is en dat er uit het Oosten een groot gevaar dreigt. Dan is het gewoon een kwestie van lijfsbehoud. Merkwaardig is overi gens dat er, zoals men uit de debatten kon horen, zijn die bang zijn dat de aan sluiting van Duitsland aan de Europese verdediging wordt gezocht opdat de Duitsers andere landen mee zullen be schermen zonder dat ze zelf beschermd worden. Maar als men Duitsland laat schieten, gaat ook een groot deel van de rest van Westeuropa verloren en men heeft nog. onlangs kunnen horen dat onze regering daarover geruststellende ver klaringen heeft uitgegeven. Ook de vrees dat Duitsland niet ge lijkberechtigd zal zijn, speelt een rol, dat het zijn stem niet voldoende zal kunnen laten horen en zijn invloed niet vol doende zal kunnen laten gelden. En zelfs wordt er bij te pas gebracht de positie van de oorlogsmisdadigers die in het buitenland gevangen worden gehouden. Uitdrukkelijk zegt men er dan bij dat het niet gaat over de „echte oorlogsmisdadi gers", maar over idem zoveel kategorie- en die geen oorlogsmisdadigers zijn of die een te zware straf hebben gekregen. Als men echter de Duitsers liet beoor delen wie en in welke mate die voor oorlogsmisdaden gestraft moesten wor den, zouden er waarschijnlijk weinig oorlogsmisdadigers vastzitten maar des te meer op vrije voeten rondlopen. En wat dat betreft, we hebben nu al meer dan genoeg demonstraties van dergelijke lieden gehad om er tabak van te heb ben, want zij brengen ons niets dichter bij Europa. Als de goede Duitse gene raals alleen onder de oorlogsmisdadigers zitten, dan maar geen Duitse generaals in het Europese leger. v Ondertussen was het Adenauer uit de debatten wel duidelijk geworden, dat hij er niet op kon rekenen de verdragen er door te krijgen. 'Toen er daarenboven geruchten binnenkwamen dat het ge rechtshof te Karlsruhe inderdaad enkele paragrafen van het verdrag ongrondwet tig zou verklaren. Het ging niet alleen om het verdrag voor de Europese de fensie, maar ook over het verdrag van Bonn met de Westelijke geallieerden. Nog minder kans dus voor Adenauer om ze erdoor te krijgen, bovendien met de bedreiging dat de rechters ze, bij een eventuele aanvaarding toch ongrondwet tig zouden verklaren. Wilde hij niet een pijnlijke nederlaag lijden, dan schoot er voor de Bondskan selier niets anders over dan toe te stem men in uitstel van verdere behandeling. Hij heeft die mogelijkheid gebruikt en nu moet er nog een uitweg worden gevon den uit de impasse. Ofwel de Duitsers vinden alsnog een modus om de ver dragen erdoor te krijgen, ofwel er zal weer in Parijs aan gedokterd moeten worden om ze in overeenstemming te brengen met de Westduitse grondwet. Een uitstel waarin alleen de tegenstan der iplezier kan hebben. In Frankrijk zal nu de ratificatie der verdragen wel een tijd op zich laten wachten; terwijl Engeland reeds aan kondigde dat de defensie-begroting zal worden verminderd. Wanneer de realisering van de Euro pese Defensiegemeenschap met zoveel strubbelingen gepaard gaat, valt bonds kanselier Adenauer niets te verwijten, want die heeft er alles op gezet om het Duitse aandeel zo snel mogelijk te leve ren. Merkwaardig zijn echter die tegen gestelde krachten onder de Duitsers, die enerzijds nog teren op de militaire glo rie van de Hitlertijd en anderzijds onmis kenbaar wijzen op een anto-militaristi- sche stemming. Dat het Europese leger met geen van beide stromingen een stap verder komt, spreekt vanzelf. En dit terwijl de Russen in 'Oostduits- land in de kortst mogelijke tijd de volks- politie hebben uitgebreid tot een leger van 100.000 man, met vlieg- en marine personeel en al, zoals van Engelse zijde onlangs is bekend gemaakt. Westduis- land ligt daartegenover volkomen weer loos, terwijl bovendien velen zich verzet ten tegen de herbewapening. De Russen dulden eenvoudigweg geen verzet en vragen geen toestemming van een of an dere volksvertegenwoordiging, maar vor men een leger. In een demokratie kan het volk zich nog uitspreken door mid del van zijn volksvertegenwoordiging, maar dan dient die vertegenwoordiging zich ook van de ernst van de toestand bewust te zijn en hogere belangen niet te laten struikelen over prestige-over- wegingen of sentimenten. Wat een aan tal Duitse afgevaardigden schijnt te doen, waarbij ze bovendien verontwaar digd zijn als er garanties worden ge vraagd tegen agressieve bedoelingen om dat de geschiedenis zich al enkele malen herhaald heeft. Zo vormt men geen verenigd Europa. DE JONGSTE MINISTER HEEFT EEN GOED DEBUUT. Prof Zijlstra, de nieuwe minister kreeg niet de gard, maar de koek, aldus de heer Roemers (PvdA) aan het slot van het kamerdebat over „Economische Za ken". Maar ook van andere kanten kwam waardering. De heer Jansen (K. V.P.) was getroffen door de helderheid van de grote maidenspeech, die de ben jamin onder de ministers die middag ge houden had. Ook de heer Nederhorst (PvdA) noemde die rede interessant en helder. De heer Ankersmit (VVD) ge tuigde van zijn „grote bewondering" en de heer van Leeuwen (VVD) bracht al le waardering op voor de toon, „die ook in liberale oren goed had geklonken". De heer Schouten (AR) kwam de rij sluiten met de verklaring, dat 'hij eigen lijk niets voor de replieken had, maar bij zoveel hulde van alle kanten zou het misverstand kunnen wekken, wanneer juist hij geen uiting zou geven aan zijn waardering. 'Hij waarschuwde zijn jonge ministeriële partijgenoot echter, dat het niet alle dagen zulk mooi weer in de Kamer is. In het eerste deel van zijn rede had de minister, die bij zijn optreden enerzijds als een half doorgebroken socialist werd voorgesteld en anderzijds als een begin selvast vooruitstrevend anti-revolution- nair, een zeer duidelijk politiek credo la ten horen. I Hij ziet het Nederlands economische leven als opgebouwd en aangedreven vanuit de particuliere ondernemingen. De staat heeft hierin, ongetwijfeld een taak, maar een gedetailleerde overheids bemoeiing wijst minister Zijlstra princi pieel af. Bedrijfsleven voorrang. Dit politiek credo was eigenlijk het belangrijkste. Op concrete punten blijft het wachten op de aangekondigde maat regelen. Met betrekking tot de opvoering van de werkgelegenheid achte de minis ter zowel een conjuncturele als een struc turele politiek noodzakelijk. De laatste moet uitgaan van de bevolkingsaanwas, in het kader van de eerste moet gedaan worden wat de betalingsbalans toelaat. Wat dit betreft kan men, gezien onze gestegen deviezenreserve, niet meer zeg gen, dat er niets kan gebeuren. En bij hetgeen wel moet gebeuren, zal het bedrijfsleven in elk geval voorrang moeten hebben. Hierbij dacht de be windsman aan een zodanige belastingher ziening, waarbij het mogelijk wordt om de winsten en verliezen over-een aantal jaren tegen elkaar af te wegen. Middenstand. Dr Veldkamp, de staatssecretaris voor de middenstand, maakte eveneens een goed debuut. Hij deelde mede, dat de middenstandsnota een documentaire van het middenstandsvraagstuk zal inhouden, het resultaat van een algemeen onder zoek in de diverse geledingen en voorts een doelstelling voor de middenstands- politiek. PRINS BERNHARD WEER THUIS. Om enkele minuten voor tien landde Vrijdagmorgen op Schiphol de D.C. 6B „Jan van Riebeeck", ge vlogen onder commando van W. Wilkin, met aan boord Z.K.H. Prins Bernhard, die het laatste half uur de stuurknuppel in handen had gehad. Nadat Z.K.H., die gekleed was in het uniform van de Konink lijke Landmacht, lachend 't toestel had verlaten en beneden aan de trap stond, werd de Prins, die een zes weken durende reis door Mexi co, enkele Zuid-Amerikaanse sta ten en de V.S. had gemaakt, ver welkomd met het Wilhelmus. H.M. de Koningin en de Prinses sen Beatrix en Irene waren ter be groeting op Schiphol aanwezig en nadat de tonen van het Wilhelmus waren verklonken, vond een harte lijke hereniging van het koninklijk gezin plaats. Na de begroeting sprak de Prins, die er bruinverbrand uitzag en ge heel niet vermoeid scheen, enkele woorden voor de microfoon en wer den de lenzen van de televisie op hem gericht. Hij zeide, dat hij een goede reis had gehad en dat het Ne derlandse bedrijfsleven in de Zuid- Amerikaanse staten een mooie toe komst heeft. Er zijn reeds goede re sultaten bereikt en er kunnen nog grotere zaken worden gedaan. Hier van is de Prins telkens sterker over tuigd als hij van een reis naar de Zuid-Amerikaanse staten terug keert. Vervolgens sprak Z.K.H. nog enkele woorden in 't Spaans, waar na hij per auto naar Soestdijk ver trok. AANTAL WERKLOZEN STEEG TOT 129.560. Het aantal bij de arbeidsbureaux geregistreerde werkloze mannen nam in de afgelopen maand toe van 111.461 tot 129.560. Hieronder be vonden zich 30.186 DUW-arbeiders (vorige maand 26.882). Deze stij ging, welke in de meeste bedrijfs takken tot uiting kwam, moet wor den toegeschreven aan de seizoen invloeden. IN TIEN MAANDEN WOONRUIMTE VOOR 46.379 GEZINNEN. In de eerste tien maanden van dit jaar zijn 44.786 woningen voltooid, waarvan 1593 als duplex-woning werden gebouwd, zodat in die pe riode voor 46.379 gezinnen woon ruimte beschikbaar kwam. Sedert de bevrijding zijn, gere kend tot eind October 241.159 nieu we woningen gebouwd, waarvan 12.625 als duplex-woning zijn inge richt, zodat voor 253.784 gezinnen nieuwe woonruimte werd gesticht. In October werden 5811 woningen voltooid. Hierin zijn begrepen 179 duplex-woningen, zodat in die maand door nieuwbouw voor 5990 gezinnen r.ieuwe woonruimte be schikbaar is gekomen. Het maand cijfer voor October is het hoogst van alle Octobermaanden sedert de bevrijding. TUNESISCHE NATIONALIST MET KOGELS DOORZEEFD. De Tunesische nationalist Fehrat Hached is vermoord. Men vond zijn lijk met kogels doorzeefd 10 kilo meter bezijden Tunis langs de weg. Een paar kilometer verder vond men zijn auto. Zodra het bericht van de aanslag op de secretaris-ge neraal van het Tunesische vakver bond in Parijs bekend was, kwam het Franse kabinet bijeen. De heer de Hauteclocque, president-generaal in Tunis, heeft zijn verblijf in de hoofdstad onderbroken en is Vrij dagmiddag nog naar Afrika terug gevlogen. In Franse kringen is men bevreesd voor ernstige spanning in Tunis, waar het vakverbond al een algemene staking tot Zondag heeft afgekondigd. Over het gehele ge bied van het regentschap is de avondklok ingevoerd. EISENHOWER AL WEER TERUG. Het Amerikaanse leger meldt uit Seoul dat generaal Eisenhower zijn reis door Korea reeds voltooid heeft. In het officiële communiqué over Eisenhower's bezoek wordt meege deeld, dat hij o.m. een bezoek heeft gebracht aan een Amerikaanse luchtmachtbasis, de mariniersdivi sie en de divisie van het Britse Ge menebest. Eisenhower heeft met generaals en met soldaten gesproken. Hij maakte een uitgeruste en wils- krachtige indruk op zijn reis. In lichte vliegtuigen werd hij van commandopost naar commandopost vervoerd. De eerste dag was 't een voortdurend uitstappen en weer op stijgen. Hij sprak toen tot piloten van de Sabre-straalvliegtuigen, tot mariniers en soldaten. Eén van zijn eerste landingen was bij het hoofd kwartier van het eerste Amerikaan se carps, waar hij een parade afnam van de troepen van alle 17 landen der Ver. Naties welke in Korea die nen. Deze troepen waren hiertoe speciaal verzameld. Op de overstroomde Veerweg on der de gemeente Wamel is Vrijdag avond omstreeks half zes een meis je door de sterke stroom van 't on geveer 30 cm. hoge water van haar fiets geslingerd en verdronken. Een wielrijder, die achter haar reed. probeerde haar te redden. Ook hij verdronk echter in het stromende water. Tengevolge van het hoge water was de Veerweg blank komen te staan. De passagiers werden, na aan Wamelse zijde per stoomboot met aangekoppelde pont te zijn aange voerd, verder met een motorboot naar de dijk vervoerd. Verscheide ne passagiers gunden zich echter geen tijd hun beurt af te wachten om met het bootje te worden over- j gezet. Ondanks herhaalde waar schuwingen reden zij met hun fiets door het water. In verschillende gevallen ging dit goed, maar toen de 23-jarige mej. 1 Mientje Zondag uit Wamel kwam te vallen, werd zij met de stroom mee gesleurd. Een achter haar rijdende man, de 32-jarige J. v. Mill uit Nis- telrode, probeerde haar te redden Maar ook hij verdween in de diep te. Enige haastig toegeschoten leden van het Veerpersoneel, die echter nog op 50 meter afstand waren toen het ongeluk gebeurde, probeerden de drenkelingen met een haak hulp te bieden. Ook deze pogingen mis lukten echter. TAKELWAGEN REED IN HET WATER. TWEE DODEN. Donderdagmiddag tegen vijf uur is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak een takelwagen van de fa. Brunt uit Hilversum tussen Aals meer en Hoofddorp van de weg ge raakt en in de Kruisvaart gereden. Twee Hilversummers, die in de cabine zaten, konden zich niet be vrijden en zijn om het leven geko men. De zware takelwagen kantelde van het talud en kwam onderstebo ven in de modder van de vaart, waarin hij zo diep wegzakte dat redding niet meer mogelijk was. De slachtoffers zijn de 32-jarige mon teur I. Drieënhuizen en diens buur man de 50-jarige chauffeur R. Lod der. i VEERTIEN DODEN BIJ BIOSCOOP-PANIEK. Veertien toeschouwers voor 't merendeel kinderen hebben in een bioscoop in Salva Tierra in de Mexicaanse staat Guanajato tenge volge van paniek, ontstaan door een begin van brand, de dood gevonden. De brand, die geen ernstige af metingen aannam, werd veroor zaakt door een sigaret, die was weggegooid op een stapel oude pa pieren. De aanwezigen stortten zich naar de uitgang, waardoor een aan tal personen onder de voet werden gelopen. Velen zijn gewond. TWEE STRAALJAGERS IN BOTSING. Eén piloot omgekomen. Donderdagmiddag om ongeveer half 4 zijn 1 km ten Noordoosten van Eindho ven twee Gloster „Meteor" straaljagers van de basis Soesterberg met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Eén piloot kwam hierbij om het leven. Direct na de botsing hebben beide vliegers de schietstoel in werking ge steld. Zij zijn op hun stoel uit de cock pit van de toestellen geschoten, waarna de vliegtuigen alleen hun weg naar de aarde vervolgden. De ene machine brandde, de andere kwam min of meer in glijvlucht naar beneden, volgens oog getuigen. De jagers kwamen in een wei land terecht. De eerste luitenant-vlieger Kemenade, oud 26 jaar, gehuwd en wonende te Eindhoven wist zich te redden. De vlieger van het tweede vliegtuig, de eerste-luitenant-vlieger van de Wer- ve, oud 31 jaar, gehuwd en wonende te Zeist, kon zich niet uit de stoel losma ken en werd gedood. ACHT JAAR WEGENS DOODSLAG De officier van justitie van de Bre dase rechtbank eiste tegen de Ooster- houtse woonwagenbewoners J. B. en S. J. acht jaar gevangenisstraf wegens dood" slag. Zij, worden verdacht van de moord op de 87-jarige A. Broeders, die op 24 Augustus 1950 in het Wflhelminakanaal te Oosterhout is gegooid na eerst van zijn portemonnaie, inhoudende zeven gul den te zijn beroofd. Beide verdachten ontkenden de be schuldiging. Een van hen, J. B„ beschul digde de getuige H. S. van de moord, i Dit leidde tot 'n vechtpartij in de rechts zaal, waarbij getuige S. een rake klap te incasseren kreeg. Toesnellende parket wachters konden slechts met moeite het vechtende tweetal scheiden. Inmiddels •werd men ook op de overvolle publieke tribune handgemeen, zodat de zitting eni ge tijd werd geschorst. Uit de lange reeks getuigenverklarin gen die later -werden afgelegd' maakte de officier van justitie op, dat het slachtof fer samen met die verdachten en enkele van de getuigen, bij wie drie vrouwen, kermis had gevierd. Toen men na slui tingsuur een café had verlaten, zou de oude man even buiten de gemeente zijn beroofd. Het gezelschap had hem daar na alleen gelaten maar de twee verdach ten zouden even later zijn teruggekeerd. Uit vrees voor aangifte van de beroving Zouden zij de 87-jarige in het water heb ben gegooid. De jongste publicatie van de Ned. Bank geeft bijzonder interessante cijfers over de samenstelling van de deviezen voorraad. Het bezit aan algemeen omwisselbare geldsoorten, z.g. harde deviezen, is in de afgelopen negen maanden toegenomen van 341 tot 1090 millioen. Ook de E.B.U.- en andere geldsoorten z.g. zwakke deviezen zijn belang rijk gestegen, zodat in genoemd tijdsver loop de totale deviezenvoorraad toenam van 471 tot 2.153 millioen. Neemt men hierbij in aanmerking, dat de goudvoorraad van de Ned. Bank is geavanceerd tot 1,5 milliard, dan be tekent een en ander, dat het totale de- viezenbezit van 3,623 millioen zeker voor 60 bestaat uit goud en dollars. De gulden begint behoorlijk „hard" te worden! I Ongetwijfeld is dit een buitengewoon bemoedigend feit. Maar belangrijker is toch nog de toeneming van Nederland's export naar het dollargebied, welke uit deze cijfers blijkt. Hoe wonderbaarlijk en uiterst verheu gend ook de ommekeer van Nederland's betalingspositie in de E.B.U. is geweest tegenover een deficit ven ongeveer 1 milliard in Juni 1951 een overschot van milliard een jaar later, derhalve een sprong in de goede richting van maar liefst 2Yi milliard! ons land had door lopend te kampen met een ernstig dollar' tekort, als gevolg waarvan het met grote moeilijkheden bleef worstelen. Nu is de toeneming van het bezit aan „harde" deviezen, waarvan de publicatie der Ned. Bank melding maakt, zeker voor een aanzienlijk deel te verklaren uit de gedeeltelijke betaling in goud en dollars van onze overschotten in de E.B.U. Maar toch slechts voor een deel. Ook gedurende de twee laatste maanden, die tekorten van resp. 3 en 9 millioen gulden in de E.B.U. hebben opgeleverd, is het deviezenbezit immers blijven stijgen, n.l. met 200 millioen. Hieruit blijkt, dat Nederland bezig is zijn dollarprobleem het tekort over hec jaar Juni 1951Juni 1952 belieg 180 millioen, ofwel 678 millioen ide baas te worden. De toekomst zal moeten uitwijzen of deze gunstige ontwikkeling bestendigd zal blijven. In zoverre het aan Nederland ligt, is er zeker plaats voor optimisme. Het Ne derlandse bedrijfsleven ontplooit een gro te activiteit en het begint nu aardig de kunst te verstaan om zich op de dollar- markten een plaats te veroveren. 'Minder zeker echter kan men zijn van de houding van Amerika. Eisenhower heeft wel te kennen gegeven de hulpver lening te willen vervangen door ruimere handelsmogelijkheden, maar die verkie zingsleuze „Trade, not laid" is tenslotte maar een leuze. Als het Congres, dat immer zo gevoelig is voor de verlangens van het Amerikaanse bedrijfsleven, op zeker ogenblik opkomt voor bescherming van de eigen markt, is zulk een belofte snel vergeten. Het meest hoopvol is nog de overwe ging, dat Amerika aan de dollarkloof van omstreeks vijf milliard, die er gaapt tus sen de Oude en de Nieuwe wereld, ten slotte toch iets zal moeten doen. Alleen al de onmogelijkheid om in de bestaande omstandigheden de militaire tering naar de economische nering te zetten dwingt daartoe. (Br. Nbl.) In een nota van wijzigingen op de Be groting van Verkeer en Waterstaat wordt een kleine 25 millioen meer ge vraagd. Een bedrag van 12.75 millioen is bestemd voor werken ten behoeve van het verkeer te land en te water. Voor het voortzetten van de water vrijmaking van het gebied van Donge en Oude Maasje en van de Biesbosch wordt 3.7 millioen uitgetrokken. In antwoord op een klacht, dat deze werken worden voortgezet zonder dat de Kamer erin zou zijn gekend, zegt Minis ter Algera: Voor de water-vrijmaking van de ge bieden van de Donge en 't Oude Maas je en van de Brabantse Biesbosch zijn in de afgelopen jaren steeds bedragen op de begroting uitgetrokken, zodat met de goedkeuring van het desbetreffende be grotingshoofdstuk ook aan de uitvoering van deze werken de noodzakelijke sanc tie is verleend. De bovenbedoelde werken maken deel uit van het grote complex, dat ter ver betering van de waterstaatkundige toe stand in het gebied der benedenrivieren, tot uitvoering zal dienen te komen. Het feit dat de noodzakelijkheid om sommige andere onderdelen van dat complex, met name bepaalde dijks-verhogingen, als consequentie van de Biesboschwerken ge lijktijdig tot uitvoering te brengen, van het begin af aan vast stond, vormt de verklaring, dat daarop niet in het bijzon der de aandacht werd gevestigd. Door 't plan voorziene bestemming van een deel van het Biesboschgebied en van een brede daarvóór gelegen strook, alsmede van een deel van de z.g. Zuid-Hollandse Biesboscht tot na tuurreservaat, zal een behoorlijke op pervlakte beschikbaar blijven voor de wetenschappelijke bestudering van de waarlijk unieke processen, die zich in een dergelijk aan getijbeweging onderhe vig zoetwatergebied afspelen. Anderzijds zal binnen de in te dijken Biesbosch een wateroppervlakte beschikbaar blijven, die voor recreatieve doeleinden zeer aantrek kelijk zal zijn, zodat ook de belangen van de watersport en wat daarmee sa menhangt tot hun recht zullen komen. Teneinde te voorkomen, dat in de om geving van 'Dordrecht te hoge standen zouden voorkomen, kan in de eerste plaats worden gedacht aan de oplossing welke reeds bij de behandeling van 'n desbetreffende suppletoire begroting voor 1950 werd genoemd, n.l. de aanleg van de dijk langs de rechter-oever van de Nieuwe Merwede en de afdamming van het Spui, welke werken in het kader van het grote complex ter verbetering van de waterstaatkundige toestand in de gebie den -om het complex benedenrivieren toch altijd noodzakelijk zullen zijn. Daar naast zullen elders langs de Dordtsche Kil en het Hollandsch Diep nog enkele al of niet definitieve verhogingen van bestaande dijkvakken worden uitgevoerd. Er zijn nog andere mogelijkheden, waar over thans, in verband o.m. met het sta dium van onderzoek, echter nog geen uiteenzetting kan worden gegeven. Een definitieve keuze omtrent het uit te voe ren complex maatregelen behoeft ook nog niet te worden gemaakt. Tot nog toe is er geen werk uitge voerd, dat aanleiding zou kunnen geven tot stormvloedsverhoging en met de wer ken ten behoeve van de watervrijmaking zal. nog geruime tijd kunnen worden voortgegaan vóórdat het ogenblik aan breekt dat tot sluiting van de gebieden zal worden overgegaan. Eerst op dat ogenblik zal de moge lijkheid van stormvloedsverhoging ont staan. De beslissing over de werken die daartegen zullen moeten worden onder nomen, kan dus nog voldoende lange tijd worden uitgesteld, mits maar in acht wordt genomen, dat tussen die beslissing en ide sluiting voldoende tijd over blijft om de beveiligingsmaatregelen te effec tueren. Langs de zuidelijke oever van de Berg- sche Maas, de Amer en het Hollandsch Diep zijn de dijken gereed of nagenoeg gereed tot Moerdijk, met uitzondering van de afsluitdammen van Donge èn Oude Maasje en de daarin te maken kunstwerken een dijkvak van enkele hon derden meters bij de haven van Drim- melen en een dijkvak bij de haven van Lage Zwaluwe, lang ongeveer 800 m. In de Brabantse Biesbosch zijn de nieuwe sluis te 'Werkendam en de haven in die gemeente, alsmede 't dijkvak langs de 'Spieringpolder gereed. In bouw is de nieuwe Spieringsluis, terwijl het daarbij aansluitende dijkvak langs de Jantjes plaat in uitvoering is. Bij het balspel in de gymnastiek zaal van de Rijks-H.B.S. te Venlo is de 13-jarige D. Kooper met zijn hoofd te gen de schouder van een mede-scholier ■gelopen. Hij kreeg een hersenbloeding en is aan de gevolgen overleden. Bankbiljetten van 25.model 1945 Tcunnen tot 1 Februari 1953 wor gden ingewisseld. Zij zijn gedateerd 7 Mei 1945 en aan de voorzijde bedrukt met een meisjeskopje. VIER DODEN, NEGENTIEN GEWONDEN BIJ VERKEER. Vrijdag en Zaterdag werden bij verkeersongevallen 19 personen min of meer ernstig gewond. Vier personen kwamen om het leven. Een jongen, die Zaterdagmorgen in Coevorden fietste, raakte onder een passerende vrachtauto en werd op slag gedood. Een jongetje in Den Haag, dat aan het knikkeren was, kwam onder het rechtervoorwiel van een vrachtauto ,die zich juist in beweging zette en overleed ter plaatse. Vrijdagavond zijn twee ar beiders verdronken in de Vecht bij Vreeland, toen de bus, waarmee zij onderweg waren naar Noordwijker- hout, in het water reed. Om ongeveer 6 uur op St. Nico- laas-avond reed een tot autobus verbouwde bestelauto met elf ar beiders, vermoedelijk tengevolge van de gladheid, door de afsluit bomen van de geopende Vechtbrug te Vreeland. Negen arbeiders wer den door omstanders uit het water gehaald. De 32-jarige L. v. Denzen en de 20-jarige H. v. Kesteren zijn echter verdronken. De arbeiders waren op weg van hun werkzaam heden te Baam naar hun woon plaats Noordwijkerhout. Achttien personen werden ge wond, toen Zaterdagmorgen even buiten Neede in de Gelderse Ach terhoek twee autobussen tegen el kaar botsten. Een bus, die uit Doe- tinchem kwam, slipte in een bocht en kwam tegen de bus uit de an dere richting terecht. Beide bussen werden zwaar beschadigd. In de ziekenhuize van Enschede, Neede en Doetinchem en Groenlo werden 14 personen verbonden en konden na behandeling naar huis gaan. De chauffeur G. K., de lerares R. v. d. V., de onderwijzeres J. B. en dhr. E. R. moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Hun toestand is redelijk goed. Bij Zevenaar werd Zaterdagmiddag een personenauto aangereden door een autobus. Mej. v. d. B. uit Arnhem, die in de per sonenauto zat, werd in zorgwekken de toestand naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. (Volkskr.) MEISJE DOOR HET IJS GEZAKT. Zondagmiddag is het zesjarig dochtertje van de familie B., dat met een vriendinnetje achter 't ou derlijk huis aan de Westzanerdijk te Zaandam aan het spelen was, door het ijs op een sloot gezakt en verdronken.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1