Waalwijkse en Langsiraaise Courani /»- - - 2).e domen en det do ZILVEREN KATHOLIEKE ECONOMISCHE HOGESCHOOL NIEUWJAARSWENS Buiten en binnen onze grenzen DENKT TIJDIG AAN UW IN „DE ECHO". WAARDIGE LUSlRUMVIERlKG MAANDAG 15 DECEMBER 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HEI ZUIDEN 75e JAARGANG No. 102 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Het lijkt gemakkelijker dan het is om, wanneer er een confessio nele eenheid bestaat, ook op an dere terreinen behoorlijk samen te werken. Men zou veronderstellen dat een fundamentele overeenstem ming, zowel in doel als in opvat tingen bereid maakt over kleine verschillen heen te slappen om 't lagere ondergeschikt te maken aan het hogere. Wie grote beginselen voert, ziet immers ruim en over de grenzen van de tijd en van het groepsbelang. Niet dat dit terwille van het algemeen belang of van de eeuwigheid verwaarloosd zou wor den. Ook mensen met hun eind doel in het hiernamaals bestaan uit ziel en lichaam en alleen in een totalitaire staal wordt de opvatting in praktijk gebracht alles voor allen en niets voor het individu of de groep. Maar wel verwacht men in de boven aangegeven situatie dat er begrip zal zijn voor elkaar en dal men die hiërarchie der waarden beter zal weten te onder scheiden dan elders. Wanneer we constateren dat, als men zijn verwachtingen toetst aan de uitkomst, hel resul taat tegenvalt, dan hebben we in eerste instantie op hei oog de ma nier waarop de katholieken onder elkaar politiek plegen. De aanlei ding tot deze beschouwing is de wijze waarop de katholieke Am sterdamse leraren en leraressen, met inbegrip van paters en nonnen, zich tot de K.V.P. hebben gewend en trachten hun recht te verkrij gen. Het is niet onze bedoeling en ook overbodig het adres te gaan zitten uitrafelen en aan te geven wat minder gelukkig is. °rof. Ronime zelf heeft dat uitermate degelijk gedaan in de Volkskrant van 1.1. Vrijdag. Het gaat ons om de mentaliteit waaruit deze en der gelijke acties voortkomen. Het is beslist te veel te beweren dat katholieken in politicis elkaar het licht in de ogen niet gunnen, want dan zou er van de christelij ke politiek niet veel overblijven, tenminste onderling niet. Maar tussen dit stadium en de eensge zindheid van de eerste christenen ligt een hele scala van mogelijkhe den, de ene dichter bij het ideaal dan de andere, maar geen van alle het ideaal zelf en het lijkt of wij er momenteel een behoorlijk eindje van verwijderd zijn. Nu is het frap pant dat de katholieken, die meer dan niet-chrisielijke groeperingen reden hebben om eensgezind te zijn, juist eerder de nadruk leggen op wat de een van de ander scheidt. Men is het in beginsel uit stekend eens, maar het is juist de uitwerking van het beginsel die de moeilijkheden veroorzaakt. Men begint al dikwijls met te doen als of de K.V.P. er omwille van haar zelf is. Was dit zo, dan had men inderdaad de partij te pakken dooi er voor te bedanken wanneer zij uw belangen niet naar uw wens schijnt te behartigen. In werkelijk heid bestaat zij om de belangen van het hele katholieke volksdeel in het landsbelang te behartigen. Hiervan zijn velen die critiek hebben op de Katholieke Volkspar tij niet overtuigd, en de arbei ders klagen dan ook dat de K.V.P. zich te weinig gelegen laat liggen aan hun belangen (dikwijls xleedt men het dan nog zo in, dat men beweert dat andere groepen teveel krjjgen), de werkgevers klagen dat de K.V.P. praktisch een arbeiders partij is en de middengroepen voe- %len zich tussen beiden doodge- drukt. Welnu, als iedereen klaagt dat een ander meer krijgt dan hij, is het duidelijk dat er weinig te verwijten valt over de verdeling hoogstens is de hoeveelheid niet groot genoeg, maar er moet ge roeid worden met de riemen die er zijn en niet iedereen kan tege lijkertijd tevreden gesteld worden. Gaat dan een kleinere groep voor een grotere groep of moet een groep die meer nodig heeft zich tevreden stellen met minder dan een groep die minder nodig heeft? Er is nu eenmaal een zekere rang orde in de behoeften de een moet sneller geholpen worden, terwijl de ander meer geholpen moet worden, om de eenvoudige reden dat van de eerste de behoefte acu ter is en van de tweede groter. Vervolgens waarom valt men de K.V.P. bij voorkeur hard om wat zij (nog) niet kon uitvoeren en waardeert men niet wat zij wel tot stand heeft gebracht De kri tiek van geloofsgenoten treft ge woonlijk niet beginsel of program ma (kent men die Niet datgene wat bindt vormt de grondslag van veler houding tegenover de K.V.P., maar datgene wat men graag an ders had gezien. De vraag of het anders had gekund, wordt niet ge steld, ofschoon men goed kan we ten dat juist overmacht vaak de oorzaak is dat programmapunten niet uitgevoerd kunnen worden. Hiermee wil niet gezegd zijn dat de K.V.P. geen fouten kan maken en niet gemaakt heeft. Uiteindelijk echter gaat het niet eens om de K.V.P. als zodanig, want men treft het verschijnsel aan in alle secto ren van het katholieke leven. Wel komt het tegenover de K.V.P. het scherpste tot uiting. Een recent voorbeeld biedt het adres van de Amsterdamse leraren. C'est !e ton qui fait la musique, zegt men wel en zonder kwaadwilligheid kan men constateren dat de toon van dit adres allesbehalve vriendelijk is en daardoor krijgt de zinsnede aan het eind, die de betrokkenen zelf misschien een waarschuwing zullen noemen, eerder het karak ter van een dreigement. De rap porten over de positie van de mid dengroepen zjjn zonder luidruch tig commentaar, en speciaal het laatste misschien met enige skep- sis ontvangen, maar nauwelijks had de fractieleider een onvoor zichtige uitlating gedaan die hij later goedmaakte, of er kwam felle kritiek los. Van de andere kant verwondert het evengoed te vernemen dat de Credo-Pugno-afdelingen in het bis dom Breda in een rapport over de oorzaken van het verlies der K.V.P. bij de verkiezingen schrij ven, dat de K.V.P. meer volks moet zijn en dat ze te ver van de arbei ders afstaat. Iedereen preekt voor zijn eigen parochie, de een vindt dat de K.V.P. te ver van de arbei ders staat, de ander dat zij er te dicht bij staat, zoek het maar uit, K.V.P. Moet uit deze toestand ge concludeerd worden dat het on mogelijk is zoveel verschillende groepen in één partij onder te brengen Deze suggestie wordt gedaan, maar is niet juist. De christelijke staatkunde strijdt te gen de klassenstrijdgedachte en daarom is het goed dat er een K.V.P. is. De praktijk immers be wijst dat ook onder de christenen die gedachte nog helemaal niet dood is. Het is beslist mogelijk de katholieken van alle standen op een staatkundig program samen te brengen, maar dan moeten die standen niet als kat en hond naast elkaar leven volgens het beginsel Ieder voor zich en God voor ons allen In een christelijke maat schappij is plaats voor iedereen die christelijk wil leven, dat wil zeg gen de naastenliefde in de prak tijk wil brengen, die niet alleen geldt voor de arbeiders onderling, de middengroepen onderling en de werkgevers onderling, maar ook voor de verhouding tussen die drie standen. Ongetwijfeld zal men zeggen dat dit schone theorie is en geen prak tijk. Dat dit waar is, valt juist zo te betreuren. Wij zien door de bo men van onze afzonderlijke belan gen niet meer het bos van het al gemeen belang en het belang van onze naaste. Wanneer men alleen in het geweer schiet wanneer het om zijn eigen hachje gaat en zich voor de rest afzijdig houdt, schiet men tekort. En toch is het dat wat men vele katholieken op staatkun dig terrein moet verwijten en wat deze mensen als hun belang zien, is dan nog maar heel beperkt. Het verdwijnen van deze mentaliteit zal de oplossing van de krisis waarin de katholieke staatkunde momenteel verkeert dichterbij brengen dan min of meer gefun deerde aanvallen van buiten af of van de ene groep op de andere, die slechts verzwakkend werken. Ook als men uitsluitend opbou wend werk wil verrichten en dat kan alleen als deelnemer - blijft er gelegenheid genoeg voor kritiek en waarschijnlijk met meer succes dan anders. Men zou mis schien een voorbeeld, kunnen ne men aan een andere partij, waar van één lid een hele fractie mee krijgt, wanneer het gaat om de be langen van die ene zijn vaderstad! PRINS BERNHARD BEPERKT SPORTBEOEFENING. Prins Bernhard zal op medisch advies ophouden met de beoefening van paard- springen en skilopen. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat enige maan den geleden bij een medisch routine-on derzoek is gebleken, dat de Prins een lichte beschadiging van een wervel heeft overgehouden uit het auto-ongeluk, dat hem in 1937 op de Muiderstraatweg bij Diemen is overkomen. Dit heeft geleid tot bovengenoemd ad vies, dat geheel onderschreven is gewor den door de medici, die de Prins onlangs in het „Walter Reed"-hospitaal te Was- hinton nogmaals hebben onderzocht. De gezondheid van de Prins laat ove rigens niets te wensen over. Tegen de beoefening van sporten als paardrijden, tennis, zwemmen en dergelijke, bestaat geen enkel bezwaar. Slechts dienen bij zondere risico's te worden vermeden, VERHOGING POSTTARIEVEN. Het tarief voor locale brieven en lo cale en interlocale briefkaarten zal met ingang van 1 Juli 1953 een cent hoger worden. Aldus blijkt uit de memorie van antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat over de P.T.T.-begroting. De voornaamste wijzigingen van de tarieven in het buitenlandse verkeer be treffen de brieven (voor een gewicht t.m. gram verhoogd van 20 tot 25 cent, met verdere verhoging bij groter gewicht)de briefkaarten welke van 12 tot 15 cent worden verhoogd en drukwerken, waar van het tarief per 50 gram van 4 op 5 cent komt met evenredige verhoging van het minimum. De overige verhogingen betreffen rech ten, n.l. het luchtrecht in het verkeer met Indonesië, dat zal worden aangepast aan de reeds ingegane verhoging van de aan de KLM te betalen vergoeding voor de luchtdienst Amsterdam-Djakarta; voor gewone en giro-kwitanties in het binnen lands verkeer van 15 op 25 cent; voor postwissels in binnenlands verkeer van 15 op 20 cent (voor wissels van 12.50 t.m. 25) en van 20 op 25 (voor wis sels van jf 25 t.m. 50); voor postpak ketten met aangegeven waarde in bin nenlands verkeer het aantekenrecht en het vastrecht van 15 op 20 cent en het aantekenrecht ,resp. inklaringsrecht in 't buitenlandse verkeer van 15 op 20 cent resp. van 35 op 50 cent (briefpost) en van 40 cent op 1 gulden (pakketpost) De uit deze tariefsverhogingen voort vloeiende vermeerdering van baten zal naar raming ongeveer 7.4 min. gld. per jaar belopen. Ook deze verhoogde tarieven worden per 1 Juli 1953 ingevoerd. Het tarief voor locale gesprekken zal worden gebracht van 3 op 4 cent. Het tarief voor interlocale gesprekken wordt gelijktijdig verhoogd. De kosten van aanleg van een tele foonaansluiting staan in zeer ongunstige verhouding tot de daarvoor gevraagde vergoeding. De minister acht het nood zakelijk de vergoeding voor de aanleg te verhogen van 25 op 40. DERTIG GULDEN KIJKGELD PER JAAR EN PER T.V.-TOESTELj 3000 tot 6000 toestellen in gebruik. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp-wet op het „Kijkgeld" dat ge heven zal worden van de bezitters van een televisie-ontvanginrichting. De heffing zal 30 per jaar per ont- vanginrichting bedragen, bij vooruitbe taling te voldoen. Mocht achteraf blijken, dat het ontvangtoestel niet gedurende 't gehele jaar bij de houder aanwezig is geweest, dan zal reductie van het kijk geld worden verleend op basis van 2.50 per maand. Het is niet mogelijk een nauwkeurige raming te geven van de opbrengst van het kijkgeld, omdat niet bekend is hoe veel ontvanginrichtingen in gebruik zijn. De schattingen variëren van 3000 tot 6000 toestellen. Rekening houdende met de omstandigheid, dat een aantal toe- stelbezitters zal worden vrijgesteld van het betalen van kijkgeld, mag men aan nemen, dat de opbrengst aanvankelijk tussen 75.000 en 165.000 per jaar zal liggen. Uit de opbrengst van het kijkgeld zal de P.T.T. een vergoeding ontvangen voor de werkzaamheden, welke uit de uitvoering van de wet voortvloeien; de kosten van de televisieraad worden er uit voldaan en het resterende bedrag komt tot een maximum van 1.200.000 ten goede aan de Nederlandse Televisie Stichting. Van handelaren e.d. zal 't kijkgeld niet gevraagd worden. DRIE PARTIJEN VRAGEN BETERE SALARISSEN VOOR LERAREN. Woordvoerders van drie partijen, die samen een ruime meerderheid in de volksvertegenwoordiging vormen, vroe gen minister Cals Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer om betere salarissen voor leraren en hoogleraren. Pater Stok man verklaarde namens de KVP-fractie: „Wij verwachten van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat hij een duidelijke en besliste toezeg ging zal doen over een verbetering op korte termijn van de inkomenspositie van het docenten-corps." Voor de intel lectuele middengroepen is een verminde ring of afschaffing van de schoolgelden alleen niet voldoende. De KVP kan daarmee geen genoegen nemen. Tegen een algeheel afschaffen van alle schooi en college-gelden bestaan trouwens ern stige bezwaren. De heer Roosjen (A.R.) zei, dat het overleg over de leraar-salarissen, zoals dat tot nu toe met de Overheid werd gevoerd, zeer primitief is geweest. De heer De Loor (PvdA) merkte op, dat de leraren verbitterd zijn. Zij hebben het geld niet om 'bij te studeren. Zij moeten bijverdienste zoeken en hebben dan nog minder tijd om te studeren. Zij behoren te worden beloond overeen komstig hun belangrijke taak. GROTE MILITAIRE OEFENINGEN IN 1953. Voor de twee divisies, de 1ste en de 3de, die het volgend jaar behoren tot de mobilisabele divisies van het veldleger, zijn in 1953 grote herhalingsoefeningen ontworpen, aldus heeft minister Staf me degedeeld. De 1ste divisie, die nog niet geschoold is op het nieuwe Amerikaanse materiaal, zal in de eerste helft van 1953 onder de wapenen worden geroepen. Deze herha lingsoefening zal ongeveer 4 weken du ren. De 3de divisie, dat is de divisie, die dit jaar heeft deelgenomen aan de oefe ning „Hold fast", zal omstreeks Augus tus voor een mdbilisatie-oefening onder de wapenen komen. Het zal er bij deze oefening om gaan te bewijzen, dat een Nederlandse mobi lisabele divisie binnen drie dagen na af kondiging van een mobilisatie gereed is om in stelling te gaan. Deze oefening zal zo realistisch mo- i gelijk worden uitgevoerd. Alleen de chef van de generale staf en de minister van j Oorlog zullen weten, wanneer de „druk j op de knop" gegeven zal worden, die in drie dagen van burgers in-stelling-lig- gende soldaten zal maken. De mannen van de 3e divisie worden per telegram opgeroepen. Ook zullen de auto's, die in oorlogstijd voor deze divi sie gevorderd worden, bij de oefening worden ingeschakeld, zij het dan, dat de eigenaars hun wagens niet kwijt raken. Zij moeten zich alleen na oproep naar Utrecht begeven, vanwaar zij, na een stempel ontvangen te hebben, met hun wagen weer kunnen vertrekken. De op geroepen militairen blijven waarschijn lijk niet in Nederland, doch zullen een stelling betrekken in West-Duitsland, die gelijkt op hun echte oorlogsbestem ming. Minister Staf beloofde, dat de mili tairen van de 3e divisie tijdig zullen we ten, in welke periode zij hun mobilisa tiebevel kunnen verwachten. Deze mobilisatie-oefening zal onge- j veer 10 dagen duren. Het kan echter zijn dat de mannen van de 3e divisie voor langere tijd onder de wapenen moeten komen. Dat zou het geval zijn, indien van Nederland werd gevraagd met twee di visies deel te nemen aan de grote inter- geallieerde Nato-legeroefening, die ook in de herfst van 1953 weer gehouden wordt. Tot dusverre is nog maar om één divisie gevraagd. De divisie, die aan de herfstoefenin- gen in West-Duitsland zal deelnemen is de 4de divisie. DS. ZANDT VROEG AFSCHAFFING VAN 'T GEZANTSCHAP BIJ DE PAUS. In de avondvergadering van Dinsdag der Tweede Kamer kwam het amende ment van 'ds. Zandt (St. Ger.), nl. schrappen van gelden voor het gezant schap bij het Vaticaan, aan de orde. Ds. Zandt kreeg gelegenheid om het te ver dedigen, waarbij hij uiteraard geen nieu we gezichtspunten kon openen. Het ge zantschap bij het Vaticaan houdt de er kenning van de geestelijke macht van de Paus in, aldus ds. Zandt, een macht waartegen de hervorming zich heeft ge keerd. Na deze toelichting bleek echter niemand in de Kamer bereid om het amendement te steunen, zodat het zelfs niet in stemming kon komen. DETAILHANDEL GEDURENDE OCTOBER. Het cijfermateriaal, dat door het Economisch Instituut voor de Mid denstand is gepubliceerd met be trekking tot het omzetverloop in 't klein- en middenbedrijf gedurende October j.l. wijst uit, dat in de voe dingsmiddelenbranches en die in ge notmiddelen over het geheel geno men hogere geldomzetten werden behaald dan in de overeenkomstige maand van 1951. Zulks moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan prijsstijgingen. In een aantal duurzame consump tie-goederen is sedert October 1951 een daling ingetreden. Zulks had tot gevolg dat in tal van winkels, welke deze artikelen verkopen, ten opzichte van laatstgenoemde maand een teruggang van de geldomzet plaats vond. Toch deed dit ver schijnsel zich niet in alle branches, behorende tot deze sector, voor. Zo werd o.m. in de detailhandel in schoeisel en in het rijwielbedrijf 'n niet onbelangrijke toeneming van de geldomzet genoteerd. De omzetbeweging in duurzame consumptiegoederen liep in de ver- schilende branches belangrijk uit een. Relatief gunstig konden de in October j.l. behaalde omzetten wor den genoemd in het rijwielbedrijf, de detailhandel in schoeisel en in de boekhandel. Hier werd namelijk ten opzichte van de corresponde rende maand in 1951 een omzetstij ging geboekt van resp. 25%, 20% en 5%. In de kantoorboekhandel lagen de geldomzetten in October 1951 en 1952 op eenzelfde niveau. Genotmiddelen. Van de winkels in genotmiddelen was het omzetverloop het meest gunstig in detailhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dranken. In deze branche waren de October- omzetten in 1952 namelijk 14 pet. hoger dan die in 1951. In het cho colater iebedr ij f, de detailhandel in parfumerieën, cosmetische en toi let-artikelen en in het banketbak kersbedrijf waren de geldomzetten in October j.l. resp. 4%, 2% en 1% hoger dan die in de gelijknamige maand van 1951. De omzetten in de detailhandel in tabaksfabrikaten liepen t.o.v. October 1951 evenwel terug met 3%. PROPAGANDISTEN VAN SOBRIËTAS VERDUISTERDEN 60.000. Voor ongeveer 60.000 gulden per jaar is de R.K. Vereniging Sobrië- tas, die de matigheid van het alco holgebruik propageert, de laatste 4 jaar benadeeld door haar propa- gandadienst. De dienst, bestaande uit vijf personen, w.o. vier broers H., heeft goede sier van het geld gemaakt. De directeur, A. H. uit Amsterdam, die verantwoording Het vijfde lustrum van de Katholieke Economische Hogeschool is j.l. Vrijdag op waardig academische wijze gevierd; de belangstelling en de waardering uit den lande voo,r deze katholieke onder wijsinstelling waren zeer groot. In de morgenuren was er een pontifi cale H. Mis in de kerk van de Heuvel, die gecelebreerd werd door Mgr. Mut- saerts. In de middaguren was er in de grote zaal van de Metropole-schouwburg een openbare zitting van de academische se naat,, bij' welke plechtigheid in de zaal aanwezig waren Mgr. Mutsaerts, Mgr. Baeten en Mgr. Hanssen, de Ministers Beel en de Bruyn, rectores magnifici of andere vertegenwoordigers van de Ne derlandse Universiteiten en zeer vele an deren. Tijdens deze zitting deelde Minister Beel, als vice-president van de minister raad namens de regering mede, dat als dank voor het werk van nationale be tekenis dat prof. Cobbenhagen had ver richt, het H. M. de Koningin behaagd had deze hoogleraar, de centrale schep per van het sociale en economische on derwijs in Nederland, te benoemen tot Commandeur in de Orde van Oranqje Nassau. Het was zeer jammer dat deze grote figuur juist voor enige dagen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Vele andere sprekers waren er die prachtige geschenken aanboden; zo bood de burgemeester van Tilburg namens het gemeentebestuur een smeedijzeren klok aan, met het schip van de hogeschool dat in zijn zeilen het wapen van Tilburg droeg. Het comité uit de Tilburgse burgerij overhandigde een Tilburgs Hogeschool- fonds, waarin reeds meer dan een halve ton was gestort, ten bewijze van het feit, dat de Tilburgse gemeenschap de hoge school waardeerde als een stuk culturele emancipatie van de stad. De afgestudeerden schonken een soort gelijk fonds waarin reeds meer dan 18.000.was gestort. Het meest wetenschappelijke en daar om meest aangepaste geschenk, was een bundel wetenschappelijke opstellen van twintig afgestudeerden, dat onder de ti tel „Economische Wetenschap en eco nomische politiek" door drs. Tummers, de voorzitter der afgestudeerden werd aangeboden. De praeses van Olof bood een zetel voor de rector magnificus aan en Mgr. Mutsaerts sprak eveneens zijn warme gelukwensen uit. Het hoogtepunt van deze zitting was ongetwijfeld echter de rede van de rec tor magnificus van de hogeschool Prof. Dr. M. J. H. Smeets, die belastingrecht doceert en daarom ook aan dit onderwerp de stof ontleende voor zijn feestrede. In deze rede vroeg de rector zich af of de hoge belastingen, die soms wel vaart kunnen scheppen op nationaal ni veau, wanneer zij het geld uit de parti culiere schuilhoeken halen en het actief maken, steeds deze welvaart tot gevolg hebben. De belastingen hadden dit suc ces niet, betoogde hij, wanneer zij niet direct door de overheid besteed werden, wanneer het geld niet direct actief ge maakt werd door het uit te geven en ermee aan het bedrijfsleven opdrachten te verstrekken, maar door haar bij de banken werd beleend; dit immers konden de particulieren ook. De belastingen hebben evenmin suc ces wanneer het geld toch door de par ticulieren geïnvesteerd zou worden, ge lijk ongetwijfeld de wens van velen was. De ondernemers gaan nu hun winst drukken en wel door uitgaven ter ver betering van de afzet, of door extra uitgaven die eigenlijk voor hun bedrijf geen nut hebben. Het behoeft geen be toog dat hier een ongezonde toestand, een kostbare verspilling gaat ontstaan. De rede van prof. Smeets resulteerde dan ook in een warpi pleidooi voor be lastingverlaging op aantoonbare bespa ringen, die reeds tot een bepaald doel bestemd zijn en blijven. Ook op moreel gebied achtte de hoogleraar de grens van het toelaatbare bereikt. Een receptie van senaat en curatorium besloot deze eerste dag der feestelijkhe den. schuldig was aan het hoofdbestuur, heeft nooit geld afgedragen, nog op genomen. De propagandisten zitten thans in Zwolle achter slot en gren del. Het is aan de wachtmeester van de rijkspolitie te Lemeleverveld te danken dat aan deze oplichtingen op grote schaal een einde kon wor den gemaakt. Ook de geestelijkheid heeft vele klachten geuit, maar het hoofdbe stuur van Sobriëtas besprak deze met de directeur van de propagan- dadienst, die de zaken dan „even rechtzette". Het hoofdbestuur heeft nimmer naar het verleden van de propagandisten geïnformeerd, ter wijl bij de politie toch bekend was- dat de directeur meermalen veroor deeld werd wegens zwendel. De justitie onderzoekt thans de volle omvang van deze affaire. OVERVAL TE VALKENSWAARD. Vijftien jaar geëist. De Officier van Justitie bij de Bos sche Rechtbank eiste 15 jaar gevangenis straf tegen P. v. B. uit Eindhoven, die op 23 Februari j.l. een oude man te Valkenswaard had neergeslagen en van zijn geld beroofd heeft. De man is en kele dagen later aan de verwondingen overleden. De medeplichtige mej. A. de B. werd ontoerekenbaar verklaard; zij hoorde ontslag van rechtsvervolging te gen zich eisen, plaatsing in een krank zinnigengesticht en ter beschikkingstel ling van de regering. AUTOBESTUURDER GEDOOD BIJ BOTSING MET VRACHTWAGEN. Donderdagavond is de 44-jarige heer Kooiman uit Amsterdam met zijn auto in botsing gekomen met een vrachtwa gen. Toen de politie en een geneesheer de man uit zijn benarde positie hadden bevrijd, waren de levensgeesten reeds geweken. DODELIJKE BOTSING OP IN MIST STAANDE TRAILER. De 50-jarige directeur van de Utrecht se brood- en meelfabriek „Het Anker", de heer E. Poen, reed Donderdagavond met zijn auto op het pas in gebruik ge nomen gedeelte van de nieuwe Rijksweg AmsterdamUtrecht, nabij Abcoude, op een in de mist stilstaande trailer van een expeditiebedrijf te Hengelo. De heer P. werd op slag gedood. Een Utrechtse arts die juist passeerde kon slechts de dood constateren. Het stoffelijk overschot werd naar het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht vervoerd. OPNIEUW GROEIT DE SPANNING IN CASABLANCA. Opnieuw groeit in Casablanca een ge vaarlijke spanning. Verkenningsvlieg tuigen, die boven de Arabische wijken vlogen, constateerden dat duizenden Marokkanen samendromden. Onmiddel lijk werden versterkingen naar deze wij ken gedirigeerd. Tanks en patrouillewa gens bewaakten de toegangswegen naar de Europese wijken der stad en rond het onrustige gebied werden militaire macht demonstraties gegeven om de Marok kaanse bevolking van onbezonnen ge welddadigheden af te houden. Ook in Rabat, de tweede stad van het land, waar de zetel van de regering is geves tigd, kwam het tot betogingen. Hier greep de politie onmiddellijk in, door 100 van de 400 demonstranten achter slot en grendel te zetten. Aanleiding tot de heropleving van de onrust vormt de verrassende arrestatie door de Franse politie van minstens 38 oproerkraaiers, welke in de nacht van Woensdag op Donderdag te Casablanca plaats had. POLITIE BEZET AMBONEZENKAMP VUGHT. Woensdagmiddag heeft de poli tie het Ambonezenkamp in Vught bezet, nadat er vechtpartijen wa ren uitgebroken tussen leden van de twee partijen die zich in het kamp hebben gevormd. Er heerste al onrust in het kamp, maar op een gegeven moment gingen twee te genstanders elkaar te lijf. Toen de politie de aanvaller wilde arreste ren, breidde de vechtpartij zich uit, zodat er versterkingen moesten komen. Die hebben toen het kamp bezet. ONTWERP NIEUW HOGESCHOOLGEBOUW. Tijdens de drukke receptie, die Vrij dagmiddag na de academische zitting van de Kath. Economische Hogeschool in Metropole werd gehouden, werd na mens de Curatoren meegedeeld, dat aan de architecten Ir. J. v. d. Laan te Lei den en Jos. de Bedaux te Tilburg, op dracht is verleend tot 't gezamenlijk ont werpen van een nieuw gebouw voor de Kath. Econ. Hogeschool. LIJK GEVONDEN. Donderdagavond is het gelukt het Duitse tankscheepje „Ellen" te keren en in zijn oorspronkelijke toestand te bren gen. Men kon toen het schip binnengaan en bij het eerste onderzoek is het stof felijk overschot van de 19-jarige ma troos Wenzel gevonden. Deze lag op de morgen, toen het ongeluk gebeurde in zijn hut te slapen. Hij is onmiddellijk gewaarscheuwd en spoedde zich naar het dek. Men neemt aan, dat Wenzel klem is geraakt en daarna de dood heeft ge vonden. De overschotten van de vier andere vermisten zijn niet in het wrak aange troffen.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1