VEALWÏK Waalwijkse en Langsiraaise kSourant MiDDENSTANDS BORGSTELLINGSFONDS SPRANG GAPELLE ELSHOUT DRUNEN VLIJMEN voor de Langstraat en het Land van Heusden en Altena O. w. s. 15e JAARGANG No. 104. MAANDAG 22 DECEMBER 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x p«r week Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 Abonnement 18 cent per week f 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief TELEGR.-ADRES „ECHO" In de 1.1. Vrijdag in „De Twee Kolom- men" gehouden dagelijkse bestuurs- en algemene bestuursvergadering, was be richt ontvangen van de Middenstands- bank dat de rente der gewone Borgstel- lingscredieten was verlaagd van 4J/2 op 4 die der bijzondere en bedrijfsuit- rustingscredieten tot 5 j Door het Borgstellingsfonds te Eind hoven is namens de 5 Brabantse Fond sen een uitvoerig verzoek gericht tot de Provinciale Staten van Noord-Brabant om te komen tot een verhoging van de garantiebij dragen der deelnemende in stanties. Een aan dit verzoek toegevoeg de bijlage geeft een uitstekend beeld van de grote toename van het aantal aan vragen en de aanmerkelijke vergroting van de financiële risico's van de Fond sen. Als peildatums werden in dit over zicht genomen 31 December 1948 en 30 juni 1952. In deze periode deden zich de volgende verschijnselen voor: het aantal lopende credieten steeg van 370 op 879 het nominaal uitstaande bedrag van 382.668.— tot 1.017.900.—. het werkelijk .risico van 268.262. tot 600.303.—, de achterstanden van 22.587. tot 136.579.—, terwijl in 1948 een verlies werd gele den van 5.226 en in 1951 29.757. Als men bij dit overzicht het jaar 1948 op 100 stelt, dan worden de overeenkom stige cijfers over 1952, met vergelijking van de cijfers van het Fonds Waalwijk: Brabantse Fondsen - V/aalwijk aantal lopende credieten 238 nominaal bedrag lopende 203 266 269 224 604 570 208 320 221 credieten het werkelijk uitstaand risico de achterstanden de verliezen Hieruit volgt dus, dat het aantal lo pende credieten bij ons Fonds niet zo sterk is gestegen als bij de gemiddelde Brabantse Fondsen, doch dat daarente gen het nominaal uitstaand bedrag wel evenredig is toegenomen. Ondanks deze evenredige toename van het nominaal bedrag der uitstaande credieten, is de toename van het werkelijk risico op deze credieten bij het Fonds aanmerkelijk minder, zodat bij ons Fonds naar ver houding veel meer is afgelost. De ach terstanden en de verliezen zijn bij de gemiddelde Brabantse Fondsen ongeveer dubbel zo sterk gestegen als bij het Fonds Waalwijk, zodat ons Fonds in dit overzicht nog niet zo'n slecht figuur slaat. Het steeds toenemend aantal aanvra gen enerzijds en de algemene economi sche toestand anderzijds hebben er toe geleid, dat de uitgaven van ons Fonds in belangrijke mate zijn gestegen. Even zo steeg ook het risico der verleende borgstellingen en het aantal en de om vang der verliesposten. Een en ander is aanleiding geweest tot het in het begin van dit overzicht ver melde verzoek aan de Provinciale Sta ten tot verhoging van de garantiebijdra- gen. Het verzoek behelsde een stijging van 3J4 tot 5 cent per inwoner. Ons is medegedeeld, dat de Prov Staten in principe op dit verzoek gun stig hebben beschikt. In verband hier mede stelt het Dagelijks Bestuur zich voor ook aan de Besturen van de deel nemende Gemeenten een verzoek tot verhoging van hun garantie-bijdragen te richten. Tot op heden bestond deze ga rantie uit 60 van 3J4 cent per inwo- rer ofwel 1,95 cent. Volgens het voorstel vordt dit dan 60 van 5 cent ofwel 3 cent per inwoner. Voorgesteld wordt deze verhoging te doen ingaan op 1 Januari 1953. De districts-commissaris bracht 't ver slag uit sinds de laatste algemene ver gadering, dat luidde als volgt: ln de vorige algemene vergadering van 30 Mei 1952 kon worden medege deeld, dat vanaf 1 Januari tot 30 Mei 51 nieuwe aanvragen werden ingediend, waarvan 32 credietaanvragen tot een bedrag van 46.700 en 19 aanvragen om advies. In de periode van 30 Mei 1952 tot heden werden ingediend 77 nieuwe aan vragen. Hiervan waren 41 credietaan vragen tot een totaal bedrag van 67.000.en 36 aanvragen om advies ingevolge de Soc Econ. Hulpverlenings regeling aan zelfstandigen. Van de 41 Credietaanvragen tot een totaal bedrag van 67.000.werden er 17 toegewezen tot een bedrag van 21.300; 3 aanvragen zijn nog in be handeling; 21 credietaanvragen zijn af gewezen om diverse redenen. Per 30 Mei waren nog in behandeling 4 credietaanvragen, welke alle in deze periode werden toegewezen tot een to taal bedrag van 7.500. In totaal werden dus in de periode van 30 Mei 1952 tot heden 21 credieten uit betaald, te verdelen als 14 Borgstellingsfondscred. 16.300. 7 Bedrijfsuitrustingscred. 12.500. 28.800.— Het bestuur vergaderde 5 maal. Gemeente: Dongen 10, Drunen 10, Dussen 1, Ee- then 2, Heusden 3, Zwaluwe 1, Kaats- j heuvel-Loonopzand 6, Made 3, Sprang- i Capelle 1, Veen 2, Waalwijk 35, Was- pik 1, Werkendam 1, Wijk en Aalburg j 1, totaal 77. Resumerende kan men dus zeggen, dat j sedert 1 Januari 1952 tot heden 128 aan- j vragen werden ingediend, waarvan 73 credietaanvragen tot een bedrag van 113.700.en 55 aanvragen om advies. Van de 73 credietaanvragen werden er in de loop van dit jaar 32 afgewezen en 41 toegestaan met een totaalbedrag van 46.550. De begroting voor 1953 werd vastge steld, waaronder een bedrag voor t sa laris voor een aan te stellen controleur, die de boeken der credietnemers, alsook de aanwezigheid der gecedeerde goede ren nagaat, tevens zorg draagt voor ge regelde betaling der aflossing en advie zen geeft op verschillend gebied. Het .voorlopige uitzet-capaciteit wordt bepaald op 68.000.—. Daarna werden twee posten afgeschre" ven als verlies. Als kascommissie werden benoemd de edelachtb. heren v. d. Schans uit Ee- then en Smit uit Sprang-Capelle; als plaatsvervangers de heren Blok uit Alm- kerk en Prinssen uit Raamsdonksveer en tenslotte werd een rooster van aftreding opgemaakt. Verschillende suggesties werden nog gegeven om meer bekendheid te geven aan 't fonds, waar de mogelijkheden voor de kleine- en midden-middenstand om op verschillend terrein geholpen te worden zo uitgebreid zijn, niet alleen door gewone borgstellingscredieten, maar ook door bedrijfs- of uitrustingscredieten, enz. Op de betekenis van dit fonds voor de middenstand hopen we nog wel eens terug te komen. Het jaarverslag eindigt met een dank woord voor het gestelde vertrouwen en spreekt de hoop uit dat de echte coöpe ratieve geest zal blijven voortbestaan en dat het vertrouwen in de eigen organi satie levendig zal blijven wat alleen mede kan leiden tot grotere welvaart van boer en tuinder. Uit de winst werden de volgende sub sidies toegekend: K.K.J.B. Drunen 50; R.K.J.B. ttishout ij 50; Boerinnenbond 100; Rijvereniging 25; Gezinszorg 100; Wit Gele Kruis Drunen 30; idem Elshout 20; 1 BC-fonds N.C.B. 75; Boerenleergangen 10 per leerling uit Drunen en Elshout, totaal 40. Op deze vergadering werd ook het woord gevoerd door de heer Scheffers, inspecteur der C.'C.B. Nadat de heer Scheffers uitvoerig had besproken de wet op het toezicht credietwezen, kwam spreker nog eens even propageren het gebruik van de lopende rekeningen voor alle bedrijfsuitgaven en ontvangsten. Spreker noemde de talrijke voordelen van het gebruik der lopende rekeningen voor alle geldtransacties, n.l. een beter overzicht en het recht op een over- bruggingscrediet. Toen de heer Scheffers alls wat met financieren te maken had uitvoerig had besproken, bleef er voor de rondvraag niets meer over. De periodiek aftredende bestuursleden C. van Drunen en Adr. Pijnenburg wer den met vrijwel algemene stemmen her kozen. Deze vergadering werd bijgewoond door de Hoogeerw. heer Deken Rooij- ackers en het erelid M. v. Halder. gehouden. Verder ligt het in de bedoe ling om de kinderen in de Kerstvacantie 'n film aan te bieden in t Lida-theater. ONGEVAL. Bij het plotseling oversteken van de weg werd het 3-jarig zoontje van dhr. d. R. in de Oudestraat alhier j.l. Vrij dagmiddag door een luxe auto van de fa. B. 6 S. uit Waalwijk aangereden en tegen de grond gesmakt. Het ventje werd bewusteloos opgenomen en in de woning van de ouders binnengedragen, waar Dr. Winkelman spoedig aanwezig was en de eerste hulp verleende. Het kind bleek er ernstig aan toe te zijn; het had een zware hersenschudding en een shock op gelopen. De toestand is zorgelijk. KERSTFEESTVIERING. Zoals gebruikelijk zal op Tweede Kerstdag in de namiddag in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier de Kerstfeest viering met de kinderen der Zondag schoolvereniging worden gehouden. De ouders der kinderen en verdere belang stellenden zijn hartelijk welkom. GESLAAGD. Voor keurturnster le graad slaagde dezer dagen mej. Jo de Laat. Voor keur turnster 2e graad slaagden mej. Nelly Verdiesen en Trees Rekers. Allen zijn lid van S.H.J. BOERENLEENBANK DRUNEN—ELSHOUT. Omzet van ruim 24 millioen gulden. De Boerenleenbank afd. DrunenEls hout hield Vrijdag haar algemene jaar vergadering in het parochiehuis te Els hout. De voorzitter de heer C. v. Dru nen gaf in zijn openingswoord een alge meen overzicht over het jaar 1951. Als wij, aldus de voorzitter, ons afvragen, hoe was voor de boer en tuinder 1951, dan kunnen wij zeggen dit was bevre digend. Vooral de hogere zandgronden gaven volgens de statistieken een hoge opbrengst van aardappelen en granen. Ook de veehouderij is tegen ieders ver wachting in niet tegengevallen. Mede doordat de georganiseerde landbouw haar stem kon laten horen, werd voor de boer 1951 bevredigend. Ook de tuinders heb ben ondanks de wisselende kansen van de export over 1951 niet te klagen. Ook heeft het jaar 1951 zich geken merkt door de ingrijpende maatregel van de credietbeperking. Dank zij de grote inspanning van de centrale bank en de gevoerde politiek van het bestuur en de voorgangers, bracht de Wet Toezicht op het credietwezen voor de boer geen al te grote moeilijkheden met zich mede en bracht deze alleen een discontoverho ging van 3J4 tot 4J/J In 1951 werd ook overgegaan tot de mechanisatie van de boekhouding. Men is zeer voldaan over deze nieuwe me thode, die niet alleen dagelijks een dui delijk overzicht geeft van de stand van zaken, maar die tevens ook een belang rijke arbeidsbesparing betekend. De voorzitter hekelde nog even de laster praatjes over de aangebrachte loketten, waar, aldus deze praatjes, het bankge heim wordt geschonden. Credietaanvra gen, borgstellingen en diverse andere za ken worden niet aan het loket afge werkt, maar kunnen en worden met de kassier onder vier ogen besproken, die hiervoor niet alleen onder de kantoor uren, maar ook na de kantooruren be schikbaar is. Door zijn grote hulpvaar digheid, aldus de voorzitter, heeft onze kassier het vertrouwen en een zekere good-will gekregen; laten wij dat ver trouwen blijven schenken, zodat de bank gestadig zal kunnen blijven groeien, tot heil van onze leden. Hierna gaf de kassier een overzicht over 1951 over het financieel verloop. De inlagen op spaarrekeningen belie pen met bijgeschreven rente ƒ761151,59 en de terugbetalingen ƒ727801.53, een toename van spaargelden van 34000. Aan nieuwe voorschotten werd een bedrag van 82350 uitbetaald; de af lossingen bedroegen 11543.Aan spaarrente werd vergoed 50231.83. De omzetten op de lopende rekenin gen bedroegen 10540000.een toe name van 2,5 millioen. De kasomzet be liep 5273000.een toename van 600.000.—. De totale omzet steeg van 15,5 millioen tot 24,4 millioen. Het on- kostencijfer bedroeg 12052.47, waar van, aldus het verslag, een aanzienlijk bedrag komt op de post drukwerk en mechanisatie der boekhouding. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 387, een toename van 13 leden. Het aan tal spaar- en deposito-rekeningen be droeg per 31 Dec. 1569, met een geza menlijk saldo van 2198976.60; 444 lo pende rekeningen met een icredietsalda van 188002.04 en een debetsaldo van 173954.77; 80 voorschotrekeningen met een bedrag van 177905.44. TAFELTENNIS. De tafeltennisclub De Smaskers speel den een uitwedstrijd tegen Animo te Engelen. Het eerste team verloor met 74, het tweede met 82. ELSHOUT VOORUIT". Het Dag. bestuur van Elshout Voor uit hield haar maandelijkse vergadering. De voorz. P. Janssen opende met de Chr. groet, heette allen welkom en in 't bijzonder de actieve secretaris de heer C. Boelen, die weer hersteld uit het zie kenhuis was weergekeerd. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Voor de ontwikkelingsavonden was contact opgenomen met Drs. Th. v. d. Griendt uit Den Bosch en Em. Pastoor Drieven uit Eindhoven. De eerste avond zal worden gehouden op Maandag 11 Jan. en belooft zeer interessant en leer zaam te zijn. Over de vorm van de laat ste gegeven ontspanningsavond op 23 Nov. waren de bezoekers uiterst tevre den. Het bestuur zal trachten deze avon den nog hoger op te voeren. Gelukkig was men er eindelijk ook in geslaagd dames te vinden voor het schoonhouden van de zaal. Besproken werd nog de mogelijkheid en de finantiele kant van het opvijzelen van het toneel. Men zal zich in verbinding stellen met de archi tect dhr. H. Baaijens uit Heusden. Met de bibliotheek was men op de goede weg. Mijnheer Pastoor en mhr. Kapelaan zouden samen pl.m. 100 boeken beschik baar stellen. Verder zou men tot een o vereenkomst zien te komen met de R.K. Openbare Leeszaal te Eindhoven. De moeilijkheid is om aan een beginkapitaal te komen. Mhr. Kapelaan en de heer Portier konden meedelen dat het met het patronaat op Zaterdagavond de laatste weken merkbaar beter gaat. De agenda voor de najaarsvergadering van het alg. bestuur werd vastgesteld. De rondvraag leverde niets op. Sluiting met Chr. groet. KERSTAVOND. Tweede Kerstdag geeft de toneelclub van de dameszangvereniging van de Congregatie een uitvoering in het pa rochiehuis. Na enkele kerstliederen door het dameskoor, de opvoering van het Kerstspel Blanke Handen, een toneelspel van Anjoel Balo. Het geheel onder regie van de heer C. Klijn. Uitspanning door Inspanning geeft een uitvoering van De Laatste Zwartrok, op 1 en 4 Jan. PAST OP UW KONIJNEN. Deze week werden op enkele plaat sen in Vlijmen konijnen gestolen. Sluit ze nog enkele dagen goed op, het is zo Kerstmis. NIEUWS UIT KOREA. Enkele maanden geleden ontving de familie Moonen bericht dat hun zoon, die als oorlogsvrijwilliger in Korea was, vermist werd. Thans is bericht ontvan gen dat hij in Korea gewond was ge raakt en daarna krijgsgevangen gemaakt. Dus alle hoop op een weerzien is nog niet verloren. KANARIEVER. VOGELLUST. Op de gehouden vergadering van de Kanarievereniging in café P. v. Eggelen was de belangstelling zeer groot. Vele nieuwe leden meldden zich aan en het ledental bedraagt thans 27. Een defini tief bestuur werd gekozen, n.l. H. van Heeswijk, voorzitter, W. de Loos, secre taris, P. Henskens, penningm., W. van Veghel 2e secr. en W. v. Heivoort 2e penningm. Er werd besloten de vereni ging als naam te geven: Vogellust. Er gingen reeds stemmen op om dit seizoen nog een tentoonstelling te organiseren. Het bestuur zal daartoe alles in het werk stellen. ZILVEREN KLOOSTERFEEST, Op 14 Januari hoopt Zuster Nicolims haar zilveren kloosterfeest te vieren. De schooljeugd is reeds druk in de weer omi die dag tot een onvergetelijke te maken.. BUURTVER. JULIANA-BERNHARD. De jaarlijkse feestavond van de Buurt vereniging JulianaBernhard kon we gens verbouwing van Hotel Prinsen niet doorgaan. Wanneer de nieuwe zaak. klaar is zal de feestavond nog worden BESCHERMING BURGERBEVOLKING, Vrijdagavond kwam, daartoe uitgeno digd door de Edelachtb. heer Burgemees ter Smit, ten gemeentehuize een 14-tal personen bijeen met het doel te worden, ingelicht omtrent de nieuw te vormen organisatie ter bescherming van de bur gerbevolking tegen luchtaanvallen. De burgemeester opende deze bijeen komst én gaf daarna een korte beschou wing omtrent de organisatie en het doel van de nieuw op te richten dienst. Spr. deelde mede dat Woensdag 14 Jan. a.s. in onze gemeente een propaganda-avond zal worden gehouden en dat op die avond enkele films zullen worden ver toond, die een duidelijke voorstelling ge ven van de gevaren, ook voor de bur gerbevolking, aan de moderne oorlog voering verbonden. Spr. deelde tenslotte mede, dat hij de gepensioeerde generaal Sitzen uit Breda en kolonel Rietveld, hoofd van de kring, waartoe Sprang- Capelle behoort, bereid heeft gevonden op deze vergadering een uiteenzetting te geven van hetgeen moet worden gedaan ter bescherming van de burgerbevolking. Na dit inleidend woord gaf burge meester Smit het woord aan het plaatse lijk hoofd Bescherming Burgerbevolking dhr. W. J. van Willigenburg, die de aanwezigen inlichtte omtrent de taak der blokhoofden (dit zijn de hoofden van dienst in de zeven wijken of blokken, waarin de gemeente is verdeeld) als mede van die hunner plaatsvervangers. Aan de hand van een kaart die de di verse wijken aangaf, zette de heer van Willigenburg het schema en de inrich ting van deze dienst uiteen en gaf hij een omschrijving van de taak van het blokhoofd en diens vervanger. Naar aan- leiding dezer uiteenzetting kwamen uit de boezem der vergadering verschillende vragen naar voren, welke 'door spr. naar genoegen der vraagstellers werden be antwoord. Alvorens de bijeenkomst werd gesloten verklaarden de aangezochte per sonen zich bereid de functie van blok hoofd of plaatsvervangend blokhoofd te willen aanvaarden. 45-JARIGE ECHTVERENIGING. In meer intieme familiekring vierden de echtelieden Adr. Molegraaf en E. van Tilborgh alhier Woensdag 1.1. de dag waarop zij 40 jaar geleden in het huwe lijksbootje stapten. De dag is voor de jubilarissen en hun kinderen tot een on vergetelijke feestdag geworden. MUTATIES. De heer H. M. J. Kommers is benoemd I tot secretaris-penningmeester van de ge meentelijke instelling voor Maatschappe lijke Zorg. In verband met deze benoe ming heeft de heer Kommers bedankt als secretaris v. d. adviescommissie Woon ruimte wet 1947. VERHURING ZITPLAATSEN, Zaterdag 27 dezer s namiddags 2 uur zal in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente aan de Loonsedijk de jaarlijkse verhuring van zitplaatsen worden ge houden. GESLAAGDE UITVOERING. De Vrijhoevense muziekver, Sirena gaf Dinsdag- en Woensdagavond in de zaal. van dhr. Baggerman aan 't Bruggetje haar eerste winteruitvoering. De voor- zitter dhr. van Eeuwijk, sprak een har- J telijk begroetingswoord, waarna het mu ziekgezelschap onder leiding van de di rigent de heer van der Zande uit Loon- op-Zand, een programma van enkele nummers op verdienstelijke wijze ten ge hore bracht, waarmede de vereniging al le eer inlegde. Veel werd na de pauze genoten van het door de toneelafdeling opgevoerde toneelspel in drie bedrijven van W. Dumont: „Zij, die gestuurd werd". De opvoering is een succes ge worden en de speelsters en spelers wer den na afloop stormachtig toegejuicht. Sirena kon op een tweetal prachtig ge slaagde avonden terugzien. P.V. DE LUCHTVAART. Traditiegetrouw houdt de postduiven vereniging De Luchtvaart Vrijdag 26 Dec. a.s. (2e Kerstdag) in het clublo kaal, café Cové-v. d. Haart, haar jaar lijkse tentoonstelling. Als keurmeester fungeert niemand minder dan de Til- burgse crack F. Spaninks. Evenals an dere jaren verwacht men dan. ook een flinke belangstelling voor deze exposi tie. De inmanding van de duiven heeft reeds Woensdagavond van 8 tot 10 uur plaats en het bestuur vertrouwt, dat de leden, rekening zullen houden met de op gegeven tijd. ben ze uitgekozen „Als de klok waarschuwt", een spel dat men a eerder met heel veel succes heeft ongevoerd. In verband met dit con cours ook heeft men de tweede uitvoering in dit speelseizoen waar de donateurs recht op hebben, zo vroeg gesteld, om dus nog tijd ge- weg te hebben voor de voorberei- diikgen voor het concours. U ziet het, Baardwijks Toneel wil vtspruit, dit streven kan slechts gewaardeerd worden door Uw be langstelling te tonen, zoals iedere toneelvereniging die zichzelf res pecteert ep die steeds tracht het beste te bereiken, onze daadwerke- ilijke belangstelling verdient, f We wensen B-aardwijks Toneel -veel succes met „Flierefluiters Op onthoud" èn met „Als de klok waarschuwt". kerstmatinee der jliedertafel .„oefening en VERMAAK". Donderdag, 1ste Kerstdag, geeft de Liedertafel haar traditionele Kerst-uitvoering in Musis Sacrum. Het uit te voeren program is dit maal geheel in de sfeer van Kerst mis. Zowel Gemengd- als Mannen koor hébben-voor deze gelegenheid een geheel nieuw program ingestu deerd, terwijl solisten voor de no dige variatie zullen zorgen. De uitvoering is gratis toeganke lijk voor personen boven 12 jaar, en vangt aan om 12 uur. K.A.J., AFDELING ST. JAN. Op de laatst gehouden bestuurs vergadering werd gesproken over de .ontspanningsavonden. Er kwa men fhier verschillende iedeeën naar voren, maar uiteindelijk werd er toch een goede oplossing gevonden. Er is dan ook besloten om met in gang van Zaterdag 3 Januari a.s. de ontspanningsavonden te houden. Alle jonge arbeiders vanaf 14 jaar kunnen hier de Zaterdagavond aan genaam doorbrengen; ze kunnen hier biljarten, ping-pongen, sjoelen, dammen enz. Dit zal plaats vinden in het K.J.C.-gebouw en wel van 7.30 toï .21.30 uur, zodat de jongens dan weer op tijd thuis zijn. Voor goede leiding op deze avond is reeds gezorgd. We hopen dat vele jonge arbeiders deze goede gelegen heid niet zullen laten voorbijgaan. Als die goed draait, zal strakt uit die jongens tevens een goede pio- niersgroep kunnen worden ge vormd. Men. is al gestart met een pioniersgroep voor ouderen; deze Wordt gehouden iedere Dinsdag oni uur. Denken jullie er ook aan om Tweede Kerstdag om vijf voor half negen bij de Eerw. Zusters te zijn? Komt vooral op tijd. Na d§ H. Mis kerstontbijt in het K.A.B.-gebouw. Over de Lourdesbedevaart de vol gende keer. Tevens kan al worden meegedeeld dat 11 jongens uit deze afdeling zich hebben opgegeven om mee te sparen voor deze bedevaart. N. VAN DER SCHANS OVERLEDEN. PRIESTERJUBILEA IN 1953 Bisdom 's-Hertogenbosch. 60 Jaar priester: O. A. A. Schellekens, emeritus- Pastoor te Drunen. 40 Jaar priester: H. G. Schoenmakers, Pastoor te Loon op Zand. 25 Jaar priester: L. A. Rovers, pastoor te Waspik. BENOEMINGEN. Mgr. W. Mutsaerts heeft be noemd tot rector van het moeder huis der Congregatie der Zusters van het Gezelschap van J. M. J. „Mariënburg" te 's-Hertogenbosch de Z.Eerw. Heer H. A. M. Heeren, tot directeur van het Groot-Semi narie te Haaren de Weleerw. Zeer- gel. Heer M. L. M. Terwindt, tot vice-prefect van het Klein-Semina- rie te St. Michiels-Gestel de Wel eerw. Heer J. W. M. Bluijssen. Verder tot rector van Huize „Voorburg" te Vught de Weleerw. Heer J. G. M. van Campen, tot ka pelaan te Tilburg (Korvel) de Wel eerw. Heer J. J. A. Smulders, tot j diocesaan aalmoezenier van de Ka- i tholieke Jeugdbeweging de Wel- j eerw. Heer A. W. van Heyningen, onder gelijktijdig eervol ontslag j aan de Weleerw. Heer Fr. P. M. j Werner, tot rector van het Pension i „St. Jozefzorg" te Tilburg, de Zeer- eerw. Heer J. H. M. Knegtel. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Dinsdag 23 December 1952 7.30 uur: Open-Deur Kerstfeestvie ring voor allen. Zang door leden van de Meisjes club „Fiducia". Kerstspel door Jongensclub. Soliste: M. van Campen. Voor het j.l. Zondag te Den Bosch gehouden examen keurturnster le graad slaagde mej. M. van Loon, lid van bo vengenoemde gymnastiekvereniging. BAARDWIJKS TONEEL BRENGT FLIEREFLUITERS OPONTHOUD. In zijn streven naar steeds beter op het gebied van het amateurto neel schrikt Baardwijks Toneel niet voor wat werk terug. Nadat men in October j.l. nog 't vermakelijke spel „Schandaal in de Groene Kakatoe" bracht, heeft men voor a.s. 2e Kerstdag en de Zater dag daaropvolgend het spel „Fliere fluiters Oponthoud" gepland. De eerste uitvoering zal gebracht worden in het patronaatsgebouw Fe Baardwijk en de tweede, op Zater dag dus, in zaal Thalia te Waal wij a, dit laatste ten gerieve van de vele bewoners van het centrum die met Baardwijks Toneel sympathi seren en die, wanneer zij hun be langstelling voor zijn prestaties willen tonen, nu niet helemaal naar Baardwijk hoeven te komen. En ongetwijfeld zijn er veel die hun belangstelling zullen willen tonen voor dit stuk. Het is immers een bewerking van een der romans uit de bekende „Merijntje Gijzen"- cyclus van de boeiende schrijver A. M. de Jong. In zijn boeken zijn de mensen levensechtze zijn ten voeten uit geschilderd, de mensen uit de West-Brabantse dorpen, niet beter en niet slechter dan zijn zijn, met hun goede eigenschappen die in de werken van deze schrijver tot ontroerende uiting komen, met hun ondeugden ook, die tot felle con flicten worden opgevoerd, door de ze in de bezetting vermoorde au teur. In „Flierefluiters Oponthoud" zo als dat voor het toneel bewerkt is, zullen we de bekende figuren uit deze romans weer zien Merijntje, het kleine springlevende joch, te genover die ouwe pastoor, wiens koster er van door is, tegenover de pastoorsmeid Jans, een mens met een hart van goud, tegenover Flie refluiter, de zorgeloos zwervende vagebond, wiens diebraarste bezit de vrijheid is, maar die deze toch opof fert om de ouwe pastoor te helpen; we zien Merijntje tegenover Ma- rianneke Besjaonne, een weduw- vrouwke op het dorp en Nelleke, het kleine meiske tegen wie hij sprookjes vertelt. Deze eenvoudige mensen zullen wij zien in hun doen en laten, zoals dat door Baardwijks Toneel wordt verbeeld. En dat men er naar streeft om alles zo goed mogelijk te doen, daaraan twijfelt niemand meer die de instelling van Baardwijks To neel kent, die weet hoe enthousiast men tracht telkens weer iets beters te brengen. Onder regie van Jan van den Hoven zullen de dames en heren ook thans in staat zijn dit spel naar behoren te brengen en zich vast te oefenen voor half Maart, wanneer Baardwijks To- neel wil deelnemen aan Gen toneel- concours dat in Tilburg wordt ge houden. Als concoursnummer heb- Eerst thans ontving de familie v. d. Schans alhier, officiéél het droevige bericht dat hun zoon en 'broer Nic. van der Schans in Mei van het vorig jaar te Natal in Zuid- Ai'rika bij een spoorwegongeluk om het leven kwam. Van der Schans was, voordat hij naar Zuid-Afrika emigreerde, als typograaf werkzaam op de Waal wijkse Stoomdrukkerij Antoon Tie- len. Hij was 40 jaar. PRIMEUR VOOR DE NEDERLANDSE SCHOEN- LEDERINDUSTRIE. Een nieuwe functionaris doet per 1 Jan. 1953 zijn intrede in de Nederlandse Schoen- en Lederindustrie: de cost-ac- countant. Deze functie kende men in Amerika reeds lang vóór de oorlog. In Europa beschikken de allergrootste bedrijven wel over een eigen specialist op dit gebied, maar in een zelfstandige positie voor de gehele bedrijfstak kende men deze functi onaris tot dusverre niet, hoewel de mid delgrote en kleinere bedrijven daaraan ongetwijfeld behoefte hebben. De cost-accountant is een accountant die zich in de bedrijfseconomische sector van een bepaalde bedrijfstak gespeciali seerd heeft. Beter dan de „public-ac- countant" kent hij het fabricageproces en de typische problemen die aan deze bedrijfstak eigen zijn op het gebied van de interne organisatie en de fiscale ver antwoording. Uit hoofd van zijn zelf standige functie ten dienste van deze be paalde bedrijfstak beschikt de cost-ac- countant over statistisch vergelijkings materiaal en internationale contacten, die voor de public-accounant niet of zeer moeilijk toegankelijk zijn. Ongetwijfeld zullen de middelgrote en kleinere bedrijven begrijpen, dat zij op deze wijze de achterstand, die t.o.v. de grotere schoen- en lederfabrieken is ont staan op het gebied van planning, bud- getering, kostprijs-administratie etc. zon der veel kosten kunnen inhalen. In de persoon van de heer A. Derck- sen, die, zelf in deze industrie opge groeid, naast de theoretische kennis over een grote ervaring en waardevolle con tacten beschikt, krijgt de Nederlandse schoen- en lederindustrie een cost-ac- countant, die de organisatie van deze be drijfstak weer een schreefje vóór geeft op die van haar zusterorganisaties. TWEE AANRIJDINGEN BIJ DE OVERWEG. Het kruispunt bij de overweg Sta tionsstraatAntoniusstraat is de af gelopen dagen getuige geweest van een tweetal aanrijdingen.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1