Waalwijkse en Langs Courant SE LUSTHUI PUROL KAATSHEUVEL Grotere werkgelegenheid K.V.P. Kaatsheuvel IIUNEN GAPELLE HEUSDEN VLIJMEN Katholieke Politieke Eenheid sterk bepleit bater dan loonsverhoging GRIEP? -«« 9 Partijraadsvergedering K.V.P. Jos. v. d. Lee en Zn. WINTER HANDEN? AAA V V Aldus de verbondsvoorzitier van de K.A.B Digestif Rennies om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen! Verkouden DAMPO WOENSDAG 24 DECEMBER 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 105 Abonnement 18 cent per week ƒ2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL - TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Op een buitengewone vergadering van de partijraad der K.V.P., die het wetgevend orgaan van de partij is, is Zaterdag te Utrecht in een tweetal inleidingen van Dr Olierook en Mr Jan Derks sterk het belang van de katholieke politieke eenheid bepleit. Professor Romme, de K.V.P.-fractie-leider sprak over de houding van zijn fractie ten aanzien van het probleem der middengroepen, terwijl tot slot van de vergadering een resolutie werd aangeno men, waarin een aantal punten uit het werkprogram als bijzonder actueel werd gekenschetst. FRACTIE ZAL MIDDEN GROEPEN NIET TELEUR STELLEN. Sprekend over het probleem der middengroepen, stelde dhr Romme voorop dat men rekening moest houden met de mogelijkheden van teleurstelling: Het kon op de eerste plaats namelijk zijn, dat de fractie niet zou slagen in het verwezenlij ken van datgene waarvoor zij zich had geplaatst inzake het verbeteren van de positie der middengroepen; hij verklaarde niet te zeggen, dat dit waarschijnlijk was, maar men moest met de mogelijkheden reke ning houden. Het was daarnaast ook mogelijk dat de voorwaarde die voor de be pleite verbetering moet worden ver vuld, n.l. dat in de komende vier jaren de productie met 25% zal stij gen, niet wordt vervuld. Men kon immers niet zeggen hoe de buiten landse conjunctuur zich zou ont wikkelen. Naar aanleiding van de bezwaren die naar voren waren gebracht te gen de verklaring dat de fractie in grote lijnen het met 't rapport van de commissie middengroepen eens was, verklaarde de professor, dat een fractie die enigermate haar taak kende, het verschil moest erkennen tussen de maatschappelijke en de politieke sfeer. Er was nog zoiets als het Georganiseerd Overleg. Dit wilde niet zeggen dat de zaak de fractie niet aanging; wij hebben bevorderd, aldus spr., dat deze aan gelegenheid nu in dit spoor is gezet. POLITIEKE EENHEID. Destijds verklaarde Mr Jan Derks in zijn inleiding bond de school strijd ons samen; laten we nu de P.B.O. verwezenlijken, en aan de nieuwe christelijke wereldorde bou- wen. Nog steeds was de bisschoppelij ke brief van 1948 van kracht, maar met een beroep daarop was de kous echter niet af. We moeten in de ka tholieke politieke eenheid geen op telsom van belangen zien. Zij wordt zelfs onzin wanneer ieder uit de staatsruif zoveel mogelijk hooi voor het eigen stokpaard tracht te pluk ken. We leven in een tijd van revo lutie, veroorzaakt door de techniek; dit roept een complex vraagstukken in het leven dat uitgaat boven onze tijdelijke moeilijkheden. Het gaat er om of de mens het bedrijf of het bedrijf de mens de baas zal wor den. Statsbezit kweken of 't par- ONTSTELLENDE WERKE LOOSHEID IN DIOCEES DEN BOSCH. Ook de Diocesane voorzitter van de K.A.B., Piet Vriends, voerde op deze vergadering het woord en hij sprak voornamelijk over de mas sale werkeloosheid zoals die een deel van Gelderland en Brabant be dreigde. Deze werkeloosheid had de leiders van de K.A.B. ernstig ver ontrust, met name ook de cijfers van de jeugdwerkeloosheid. De con clusie hieruit is, dat de industriali satie in deze gebieden in een te langzaam tempo gaat. ticulier bezit van de Jansens, de Pietersen of Derksen. De P.B.O. komt niet aan de orde als wij haar niet aan de orde stellen; wij kun nen dat niet als wij geen politieke macht vormen. Dr Olierook, directeur van het A. C. de Bruyn-vormingsinstituut, verklaarde dat 't middel van split sing in belangengroepen erger zou zijn dan de kwaal. Het was onmo gelijk het algemeen belang te die nen zonder offers te brengen; laten we het onderling geharrewar en ge krakeel toch staken; het einde van dat grote tournooi zou anders zijn, dat aan de grote zaak van Christus onherstelbare schade wordt aange bracht, aldus vermaande spreker. Voor de oplossing van alle vraag' stukken heeft de katholieke maat schappijleer haar eigen diepste maatstaf, meer dan ooit echter ma ken thans de socialistische en hum- nistische levensbeschouwingen ver overingen. Het maatschappelijke bestel moet hand in hand gaan met het gods dienstig en moreel herstel, onder leiding van "het kerkelijk leergezag. Hier is het, dat katholieken en niet- katholieken uit elkaar gaan; hier ook ligt de voornaamste reden voor katholieke eenheid. EEN RESOLUTIE. Tenslotte werd op het einde der vergadering (verschillende aanwezi gen maakten er bezwaar tegen, dat dit juist op het einde van de ver gadering moest gebeuren, zo noem de de heer v. Gent uit Den Bosch dit overrompelingspolitiek), met 2 stemmen tegen 6 blanco het volgen de aantal punten als zeer urgent verklaard: medewerking aan economische, politieke en militaire integratie van Europa; het verwezenlijken van de P.B.O., het bevorderen van een ac tieve werkgelegenheidspolitiek, het voeren van een doelbewuste gezins politiek, het voeren van doortasten de woningbouwpolitiek; het ver lichten van de lasten van het be drijfsleven door een daartoe geëi gende ficale politiek; het krachtig bevorderen van de belangen der middengroepen; het bevorderen van een vrijere loonvorming, het voeren van een krachtige en rationele mid- denstandspolitiek; het daadwerke lijk bevorderen van de bezitsprei- ding, het definitief regelen van het pensioenvraagstuk, het herzien op korte termijn van de onhoudbare verouderde classificatie-regelingen. Dep6i-ageni Langifraafe.o. 7 Grootestraat 200A, Waalwijk, Tal. 2971 Echter, naast uitbreiding van de bestaande industrie en emigratie zou de katholieke arbeidersbevol king ook meer aandacht moeten gaan schenken aan de vakscholing en de onderwijsmogelijkheden; ter wijl de overheid door nieuwe ver keersverbindingen bovendien de vestiging en ontwikkelingsmogelijk heden in de noodgebieden moet vergroten. De werkeloosheid in Brabant en in het Gelderse deel van het Bossche bisdom is ver bo ven het normale landelijke peil ge stegen, terwijl de voorzitter de wer keloosheid rond Nijmegen schrik barend noemde. Bijna een tiende deel van de mannelijke beroepsbe volking is doorlopend zonder werk en meer dan elders in het land had deze werkeloosheid betrekking op jeugdige arbeiders. De Bondsvoorzitter zag de moge lijkheden tot oplossing van dit ur gente probleem dus vooral in bo vengenoemde maatregelen: Indu strialisatie in versneld tempo, emi gratie en verschuiving van arbei derskrachten in West-Europa, en vakscholing tot kwaliteitsarbeiders. Terwijl hij tenslotte zijn verlangens aangaande de verbeterde verkeers- voorzieningen naar voren bracht. In dit verband zouden we willen vragen of het ook niet op de weg van de Centrale Raad van de Dio cesane Bossche K.A.B. ligt zich te gaan bemoeien met het verkeers- en vervoersvraagstuk in de Lang straat. Van dit grote euvel zijn ook de arbeiders die elders werken de dupe niet alleen, maar in groter verband gezien, houden de slechte verbindingen, de slechte verkeers- toestanden in en om de Langstraat, de uitbreiding der bestaande indus trie en het aantrekken van nieuwe, beslist tegen. In de voortschrijden de industrialisatie dezer streek schuilt toch ook een groot arbei dersbelang. s Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: etui, inhoudende een rozenkrans en een bankbiljet van 10.een paar rubber-laarzen; lederen riem; bruinlederen riem waarop „Scouts Boy"; bruine glacé handschoen; zilveren damespolshor loge met dito bandje; aan komen lopen een zwart-bruine hond en een jachthond. Verloren: lichtblauwe shawl; rood lederen damesportemonnaie, inhou dende ca. ƒ6.—; rood lederen por- temonnaie, inhoudende 0.15 en n donateurskaart; een zilveren ket tinkje met kruisje en medaille; mi litaire tas, inhoudende een brood trommeltje en een pet; een paar bruine handschoenen; zwarte vul pen, merk Osmia; portemonnaie, inhoudende ƒ2.50; bruin kinder schoentje, maat 20; twee tangen, drie sleutels, twee schroevendraai ers en een handle van een krik; portemonnaie met ritsluiting, inh. 0.10; groen autozeil; een rechter bruine handschoen; 2 boekjes met plaatsbewijzen B.B.A.; weggelopen een gele herdershond en een rood bont hokkeling. Inlichtingen te bekomen op h$t politiebureau te Drunen. dienst trad bij het staatsbedrijf der PTT. De directeur van het PTT kantoor 'Den Bosch kwam hem persoonlijk feliciteren aan zijn woning. 'Na de waarderende woorden van de directeur werd hem een gratificatie uitgereikt Door het plaatselijk personeel werd hem een prachtige wand- schemerlamp aangeboden. Er is enorm veel belangstelling getoond van de zijde van de gemeenschap. Vele cadeaux, bloemen en felicitaties werden door hem in ontvangst genomen. De heer van den Dungen heeft deze blijken van belang stelling ten volle verdiend, De E.A. heer Burgemeester was wegens ziekte ver hinderd persoonlijk te komen feliciteren, maar heeft zijn felicitaties per brief doen toekomen, met woorden van lof en waar dering voor de jubilaris. Wij hopen dat de jubilaris nog lang de poststukken mag blijven bezorgen in de beste gezondhejd. KERSTVIERINGEN. Vrijdagavond werd in de 'Ned. Herv. Kerk aan de Loonsedijk in tegenwoor digheid van vele ouders, met de leerlin gen van de aldaar bestaande 'Chr. School en de kinderen van de Herv. Zondag school Kerstfeest gevierd. De behandeling van het Kerstgebeuren en vertelling van een Kerstverhaal afgewisseld met het zingen van Kerstliederen en bijdragen door verschillende kinderen, vulden de avond en boeiden klein en groot van begin tot einde. Nadat ieder der kleinen als aandenken een cadeautje had ont vangen, keerde de jeugd ten zeerste vol daan huiswaarts. ONGEVAL. Bij 't Bruggetje werd mej. v. Dongen uit Vrijhoeve-'Capelle Maandagmorgen bij het oversteken van de rijweg aange reden door een bromfiets, met 'het nood lottig gevolg, dat overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. NUTSBIBLIOTHEEK. De Nutsbibliotheek is voor wat de Jeugdafdeling betreft tot Donderdag 8 Jan. gesloten. Voor ouderen ondergaat de openstelling geen wijziging. Op initiatief van de Geref. Jeugdver enigingen werd Zondagavond in het Ge reformeerd kerkgebouw aan 't Bruggetje een Kerstwijdingssamenkomst gehouden. Naast tal van jongeren gaven ook meer dere ouderen van hun belangstelling blijk. De heer Jac. Vos uit Rotterdam hield een Kerstoverdenking. Samenzang wisselde een stemmig Kerstprogramma van Schriftlezing en declamatie af. Met de kinderen van de Ned. Herv. Zondagschoolvereniging te dezer plaatse zal 2e Kerstdag, des namiddags 2 uur in het kerkgebouw de Kerstfeestviering worden gehouden. Op de Centrale Raadsvergadering van de Bossche K.A.B. die Zater dag in Tilburg werd gehouden, was ook de nieuwe verbondsvoorzitter J. Middelhuis aanwezig en deze heeft daar de ruim vierhonderd voormannen uit het Bossche Dio cees gezegd vertrouwen te hebben in en begrip voor de huidige loon politiek. Een redelijke verhoging van in komen, aldus de voorzitter, van 30 procent voor de middengroepen en een loonsverhoging voor de arbei ders zouden de critieke werkgele genheidssituatie nog meer in ge vaar kunnen brengen. Een iets be scheidener welvaart met meer werkgelegenheid is te verkiezen boven een loonsverhoging, die zeker een terugslag op de werkgelegen heid ten gevolge zou hebben. De heer Middelhuis sprak over de Verhouding K.A.B.N.V.V. en hij vroeg zich dienaangaande af: Wat zoeken sommige katholieke arbei ders toch bij het N.V.V. en de Par tij van de Arbeid. Denken zij van deze kant de verhoging van de kin derbijslag te krijgen, die voor de grote arbeidersgezinnen alleszins redelijk is? Van die kant kunt ge hoogstens een advies om geboorte beperking verwachten. Over het N.V.V. sprak ook de Diocesane Adviseur Rector Dek kers: VOORZICHTIGHEID EIST VERBOD VAN N.V.V. In de laatste jaren, aldus de ad viseur, is er een neiging tot schip peren te bemerken, waar 't geldt de vraag of het N.V.V. voor de ka tholieke arbeider verboden is. De richtlijnen van het episcopaat in '46 gegeven ten aanzien van 't N.V.V., zijn echter nog onverminderd van kracht. Het bisschappelijk verbod berust op het feit, dat het N.V.V. evenals de oude S.D.A.P. is opge bouwd op beginselen die in strijd zijn met de christelijke leer en ka tholieke beginselen. De voorzichtig heid eist dat de vroegere bepalin gen gehandhaafd blijven, totdat uit de feiten blijkt dat het socialisti sche streven niet meer in strijd is met de christelijke beginselen of christelijke geest. Het lidmaatschap van het N.V.V, is een zware ongehoorzaamheid aan de Kerk en een klap in het gezicht van de katholiek-georganiseerde- arbeiders. De houding van de katholiek kan niet bepaald worden door het feit, dat de P.v.d.A. niet verboden is. De katholieke arbeider doet er goed aan, wil hij zijn positieve bijdrage aan eeuwig en menselijk geluk brengen, de P.v.d.A. te ontleden op haar leer omtrent socialisatie, om trent overheidsbemoeiingen, het grote gezin en de kinderbeperking. De katholieke arbeider kan zich in deze tijd geen middelmatigheid ver oorloven. In zijn houding tot de P.v.d.A. zal zijn christelijk geweten moeten spreken. De kardinale vraag is niet: wat zijn mijn rechten, maar: welke mijn plichten als katholiek. Jaarvergadering der IJsvereniging „Heusden". In hotel „Concordia" alhier hield de IJsvereniging „Heusden" haar 46e jaarvergadering onder voorzit terschap van de heer J. van Laar hoven. Aanwezig waren 32 leden. Op voorstel van het bestuur werd een kleine wijziging gebracht in 't reglement. Tevens werd besloten tot aanschaffing van een reddings boei. Aftredende bestuursleden waren: de secretaris, de heer v. d. Kolk, die zich niet meer herkiesbaar stelde, en de heer B. Buys. De heer B. Buys werd herkozen en tot nieuw bestuurslid de heer A. J. Boelen. De bestuursfuncties zijn thans als volgt verdeeld: J. v. Laarhoven, voorzitter; A. Buys, vice-voorzitter; A. J. Boelen, secretaris; Mej. D. Kuypers, penningmeester esse; L. de Wiit, Ant. v. Horen en B. Buys com missarissen van materiaal. Mej. Timmermans was de geluk kige wie de kunstschaatsen, welke tijdens deze vergadering werden verloot, ten deel viel. Het ledental dezer vereniging be draagt thans 106. AUTOBEDRIJF VAN O YEN. Bovengenoemd bedrijf dat in de om trek bekend staat door de vakkundige reparaties heeft eenverhuur-inrichting van Volkswagens geopend. Zie advertentie in dit blad. UITVOERING. De R.K. Mondorgelvereniging Dopnio Movimento geeft op Tweede Kerstdag haar eerste grote winteruitvoering in het Patronaat. Directeur is Jan v. Heivoort. Adv. Kapelaan y. Leeuwen. Het pro gram is als volgt: Muzieknummers: Marche Petite, W. J. Valk; 't Meeuwtje, W. J. Volk; Opmars, C. J. N.Cori; Gesina, wals, 'W. J. Valk; Bloemenwals, C. H. Theunissen; Marche Parade No. 72, P. B. Bisselink. Verder verleent medewerking de groep Lieshout, die het prachtige toneelstuk brengt: (Morgenrood, door A. Boere. Aanvang 7.30 uur. VOLHARDING. De R.K. Toneelvereniging Volharding geeft op Zaterdag 27, Zondag 28 en Maandag 29 Dec. haar tweede winter uitvoering in Café B. Oremans. Opge voerd zal worden: De Witte Boot, to neelspel in drie bedrijven door Jan en Karei Filip. Uit het Tsjechisch geauto riseerd vertaald door Truus Durenkamp. Voor het Ned. bewerkt door Henry van Hoof Volharding brengt weer een prachtig leerzaam stuk, waar de toneel liefhebbers van Vlijmen van kunnen ge nieten. In dit stuk heeft Volharding weer enkele nieuwe krachten, die onder lei ding van regisseur Martien van Engelen weer best mee zullen kunnen. Aanvang 7.30 uur. UTILE DULCI. De R.K. Toneelvereniging Utile Dulcl heeft besloten in Febr. a.s. deel te nemen aan het Toneelconcours te Tilburg. LIDO THEATER. Zaterdag j.l. was het een jaar geleden dat het Lido Theater werd geopend. De exploitant de heer v. Kessel, bracht dank voor de steun die hij het afgelopen jaar van de filmliefhebbers van Groot Vlij men mocht ondervinden. Van burge meester van Hout, die wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, werd een schrijven voorgelezen waarin het gemeentebestuur zijn waardering uitsprak aan het Lido-theater voor het verzorgen U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust 'U de pijn bij voorbaat. Vraagt Rennies bij Uw apotheker of drogist. van goede films, waarop de gemeente Vlijmen trots kan zijn. De exploitant dankte hierna ook B. en W. voor de medewerking die 'hij steeds mocht onder vinden. De prijsvraag, die voor deze ge legenheid was uitgeschreven werd een groot succes, er waren bijna duizend bil jetten ingestuurd. Van de 20 prijzen die beschikbaar waren gesteld, werden de 3 hoofdprijzen gewonnen door mej. J. Broos, mej. de Haas-Stupers en de heer Fr. de Man. 'Mej. Hagen die een mooi gedicht had ingestuurd, mocht van mevr. van Kessel een extra prijs in ontvangst nemen. Zondag werd voor een uitver kochte zaal het tweede jaar ingezet met de Hollandse film „De Jantjes". HARMONIE CONCORDIA. Door het bestuur van de muziekver eniging Concordia is besloten met Pink steren deel te nemen aan het federatief concours te Zaltbommel. De verplichte nummers welke moeten worden uitge voerd zijn 'Lunenburger Suite en Tete ou Trianon. Met volle studiezin is door de leden een begin gemaakt aan deze op gave. 'Wij wensen bestuur en leden van dit sterk opkomende korps veel succes. ZILVEREN JUBILARIS. De besteller 'H. v. d. Dungen her dacht de dag dat hij 25 jaar geleden in Een zeer geanimeerde ledenvergadering. Zondagmorgen hield de afdeling Kaatsheuvel van de K.V.P. in de zaal van de heer Jan v. Dun een zeer geani meerde ledenvergadering, 'bijgewoond door een 50-tal leden. Er was meer be langstelling, dan men van de K.V.P.- bijeenkomsten gewoon is, waaruit moge blijken, dat eindelijk door de leden aan gevoeld wordt, dat eenheid en samen werking nodig is, om niet meer te ver liezen, dan in het voorbije jaar verloren is. De belangstelling bleek al direct na de opening door de voorzitter en de uiteenzetting welke de penningmeester, de heer J. Beerens, gaf over de regie- mentaire verkiezing van het bestuur. Ruim een half uur werd er gediscussi- eerd over de candidaatstelling, waaruit reeds voelbaar was, dat er een stroming heerst, die om meer activiteit en groter opleving vraagt. Het aftredende bestuur stelde zich herkiesbaar, uitgenomen de heer C. Labee, terwijl als nieuwe can- didaten naar voren werden gebracht de heren H. IJpelaar, Smeulders en v. Dijk. De uitslag der stemming was, dat her kozen waren de heren G. Jansen, A. Smits, J. Beerens, A. Dekkers, Nouwens, v. WanrooijJos Rombouts, J. v. d. Put en dat als nieuwe leden gekozen werden de heren Smeulders en v. Dijk. Als spreker trad op de Edelachtba re heer P. Alberts, voorzitter van de Rijkskieskring Tilburg, penningmeester van het Partijbestuur en Burgemeester van Rucphen. Zelden of nooit trad een spreker voor de K.V.P. afdeling Kaats heuvel op, die een gloedvoller betoog over de noodzakelijke eenheid in de K. V. P. hield dan de heer Alberts. Hij vond het prettig te mogen kennis ma ken met de grote* afdeling Kaatsheuvel en met genoegen had hij de uitnodiging aanvaard, ook al moest hij verklaren, dat het een slechte gewoonte is op Zon dag de enige vrije dag te verga deren. Om de plaatselijke omstandighe den wilde hij dit echter voor Kaatsheu vel vergoelijken. Het lag niet in de bedoeling van spr., als hij het begrijpelijkerwijze zou moeten hebben over de toestand in de K.V.P. om goed te praten wat in het afgelopen jaar geschied is. We moeten een blik achter ons werpen en vaststellen wat in de toekomst gedaan moet worden. Met het oog op de 100-jarige herdenking van onze hiërarchie in de komende maan den en de strijd die daaraan voorafging, 'als de hoofdzaak: een regering op chris telijke grondslag voor ogen wordt ge houden. We behoeven maar even de wereldkaart te bekijken om te zien, waartoe de afval van de christelijke be ginselen voert. Het vrije Europa en de vrije wereld geven ons een nog benau wender beeld dan toen Hitier zijn op mars ging maken tegen Dantzig en Po len. We behoeven onze blikken slechts te werpen op Rusland en China om te zien wat een ontkerstende wereld ons brengen zal. Nog leven wij in een vrij land, maar we beseffen te weinig wat zij missen, die dit niet meer hebben. Spreker schetst dan de toestanden in Oost-'Duitsland en tekent de actie, die een communistisch Rusland daar en een Marxistisch Socia listische beweging in andere landen ont ketent. 'Onze activiteit is daartegenover dood. Hoort ge ooit van laster en afbraak in het kamp van communisme en socialis me. Er kan binnenshuis verschil van me ning zijn, naar buiten staat men als een rots. Bij ons worden onze voormannen verguisd en een lachende derde plukt de vruchten van de tweespalt in onze ge lederen. En nauwelijks hebben we de ge volgen daarvan ondervonden of opnieuw dreigt te splijtzwam zijn noodlottig werk te gaan doen. Weer wordt de knuppel in het hoenderhok gesmeten, 't Wordt hoog tijd, dat wij gaan beseffen, dat wij het hoofd koel moeten houden en het hoofddoel moet blijven het behoud van een christelijk leven met God als eind doel, waarvoor ons geen offers te groot mogen zijn, willen we niet meegesleurd worden in de afgrond, die reeds in onze nabijheid gaapt, 't Is broodnodig, dat we allen actief medewerken aan het be houd van een christelijke regering, die van alle kanten belaagd en bestreden wordt. Onze tegenstanders pogen de banden steeds meer los te maken. Vara en 't Vrije Volk pogen ons in een vrije opvatting mee te sleuren. Vele leden van de Partij v. d. Arbeid leven reeds naar meer 'menselijke normendus: zonder God. Het laatste studiecongres van de P.v.d.A. predikte de kinderbeperking als noodzakelijke eis voor welvaart. Parool en Vrije Volk steunen deze leer met al wat ze kunnen. Er valt in onze gelede ren een doorbraak te constateren, die verontrustend aandoet. Voor onze kath. eenheid dreigt gevaar.Zullen wij de vrij heid van ons katholiek onderwijs kun nen behouden. Zal ons gezinsleven be schermd blijven? Ondervindt het Middel baar, Hoger en Kleuteronderwijs in vele plaatsen van neutrale zijde niet veel meer steun dan in ons eigen kamp? Als onze eenheid zoek is, hebben wij de Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 cf« in——li1MB■■■■Hl I llllll mogen we niet nalaten het dramatisch gebeuren van de laatste verkiezing onder de ogen te zien en met het trieste beeld van deze uitslag de hind in eigen boezem durven steken. Verdeeldheid en misnoe gen over de leiding, het naar buiten dragen van meningsverschillen en opvat tingen, hebben in de K.V.P. tot gevolg gehad, dat men naar links of rechts zijn bevrediging meende te moeten zoeken met als resultaat, dat wij van de eerste plaats zijn weggedrongen en genoegen moeten nemen met wat in de landslei- ding voor ons overschiet. En in feite is in al de maanden, die de verkiezingen vooraf gingen geen enkel gefundeerd cri- tisch punt van waarde naar voren ge bracht. En noch naar links, noch naar rechts zal voldoening gevonden worden, strijd verloren. Politiek is nu eenmaal een kwestie van macht en getal. Het wordt hoog tijd, dat wij de ernst van de toestand gaan inzien wij moeten de les weten te trekken uit de slapende tijd die wij doorbrachten. Klassenstrijd moet bij ons uit den boze .Zijn. Wij moeten één Volkspartij vormen, waar arbeiders, boe ren, middenstanders en industriëlen sa men gaan op het standpunt van de leer der naastenliefde. Naar de normen onzer Volkspartij moet ons land geregeerd kunnen worden, willen wij niet alles verliezen. Wat momenteel mogelijk is, dat Humanistisch Thuisfront gelegenheid geboden wordt op Staatskosten in de kazernes hun a-godsdienstige, of zelfs zoals vaak van Humanistische zijde is medegedeeld, anti-godsdienstige vorming

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5