Waalwijk en de Langstraat in 1952 ■6 SPREKENDE CIJFERS VAN GEMEENTEWERKEN; 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 1 JANUARI 1953 2 Jaar zonder hoogtepunten Waalwijk kreeg een nieuwe burgemeester. Kaatsheuvel opende de Efteling. Talrijke jubilea in de Langstraat. Openbare werken in Waalwijk sterdam-Rijnkanaal officieel geopend. Diezelfde dag doopte Prinses Marijke de sluisdeur van de nieuwe sluis te Wijk bij Duurstede. Aan deze grote gebeurte nis op waterstaatkundig gebied verbond Amsterdam de feestelijke tentoonstelling „De Rijn in de RAI". LUCHTVAART EN SPOORWEGEN. Ook op het gebied van het lucht- en spoorwegverkeer heeft Nederland in '52 zijn blijde en droeve dagen gehad. Groot was de verslagenheid toen op 22 Maart het K.L.M.-toestel „Koningin Juliana" bij Frankfort verongelukte, een ramp die 44 slachtoffers vroeg. Op dezelfde dag brandde bij Bangkok het vliegtuig „Ven- lo" uit. Daarbij vielen gelukkig geen do- den of gewonden te betreuren. Vooral in de laatste maanden van het jaar wer den we herhaaldelijk opgeschrikt door spoorwegongelukken. Een treinbotsing te Rotterdam had op 7 November twee doden en dertig gewonden tot gevolg. Andere botsingen veroorzaakten ernstige materiële schade. In Brabant en Limburg vielen op 8 Augustus vier spoorwegar beiders ten offer aan het treinverkeer en ook de onbewaakte overwegen eisten hun tol. De ontwikkeling van het verkeer door de lucht en langs de rails bracht ons ook goede tijdingen. Op 26 Januari begon gezagvoerder Moll van de K.L.M. aan zijn honderste vlucht op de Djakarta- route. Twee dagen later hees Ypenburg de vlag, omdat de regering had beslist, dat dit vliegveld en niet Schieveen, het grote vliegveld voor Zuid-Holland zou worden. Er verschijnen soms berichten, waarvan men even staat te kijken. Dat was dit jaar het geval, toen de cijfers uitwezen, dat Ypenburg in 1951 meer vliegbewegingen opstijgingen en lan dingen registreerde dan de drukke vlieghaven Schiphol. Voor de spoorwegen was 17 Mei een belangrijke datum. Toen werd het traject naar het Noorden geëlectrificeerd. Niet minder belangrijk, maar voor de reizi gers minder prettig, was het feit dat het spoorkaartje duurder werd en voor ons is het minder prettig dat we in dit over zicht niet kunnen melden dat de N.S. iets deden in onze contreien! ZIJ GINGEN VAN ONS HEEN. „Grote" Nederlanders zijn in 1952 van ons heengegaan. Wij kunnen er in dit bestek slechts enkelen noemen. Op 26 Januari stierf Lodewijk van Deyssel. Op 26 Februari mr G. van Baren, oud-bur gemeester van Delft en lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. De be kende theoloog prof dr K. Schilder over leed op 23 Maart. Een politiedeskundige bij uitstek, de heer C. J. van Ledden Hulsebos, stierf op 18 April. Op 13 Mei overleed in Lon den de Nederlandse ambassadeur, jhr Michiels van Verduynen. Hij werd op gevolgd door mr Stikker, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken. De schrijfster mevr. Van Nes-Uilkens over leed op 8 Juli; bekende journalisten zoals de heren J. J. F. v. d. Bergh en Jan Vesters. Op 21 November ging de dich teres, mevr. Henriette Roland Holst heen. HERDENKINGEN. Er is dit jaar veel te herdenken ge weest. Op 2 Januari bestond de Rijks munt een halve eeuw als staatsbedrijf. Het Rijksarchief bestond op 2 Januari 150 jaar. Op 5 April heeft Culemborg Van Riebeeck herdacht en op 1 Mei was er een gouden feest bij de staats mijnen in Limburg. Op 28 Juni bestond de postzegel precies een eeuw en behal ve met de herinnering aan dat feest gaan we het nieuwe jaar ook in met de we tenschap dat de postzegel in 1953 duur der wordt. De jonge Noord-Oostpolder bestond op 2 Juli al weer tien jaar, de gemeente Aduard had er toen al zeven er. een halve eeuw opzitten en Breda be gon enkele dagen later aan een luister rijk feest omdat het zeven eeuwen be stond. De Haarlemmermeer vierde op 16 Juli haar eeuwfeest en Barneveld was twee dagen daarna honderd jaar het marktdorp van de Veluwe. Op 18 Juli is ook het eeuwfeest van de Rijkstele graaf gevierd. Het Friese Gouw spande wel de kroon door in Augustus 850 jaar oud te zijn. Hasselt was tenminste op 4 September „pas" 700 jaar. De Kon. Èrk. Middenstandsbond vierde op 24 en 25 September zijn gouden feest en te zelf- der tijd bestond de Friese Maatschappij van Landbouw honderd jaar. Feest was het ook toen op 10 October de Wo ningwet een halve eeuw oud was. In het nieuwe stadhuis in Den Haag werd een tentoonstelling „50 jaar wonen" gehou den, die ook door de Koningin met een bezoek werd vereerd. Heel wat andere gebeurtenissen had den eveneens een feestelijke tint. Konin gin Juliana legde op 19 Mei de eerste steen voor de restauratie van de ver woeste Sint Laurenskerk te Rotterdam. Prinses Beatrix werd op 2 Juli geïnstal leerd als burgemeester van Madurodam, de miniatuurstad in Den Haag. Op 3 fuli werd ook in Rotterdam een nieuwe burgemeester geïnstalleerd, Mr Van Walsum. Een bloemen week met een ko ningin in Den Haag, een heidefeest met een koningin in Ede, een vriendelijk heidsactie in Groningen, een druiven- feest met een koningin in Naaldwijk, een kaasfeest met ééndags-koningin in Bodegraven en een Prinsjesdag met een echte Koningin enz. WARME PASEN, KOUDE SEPTEMBER Wat in ons land maar weinig voor komt, is in 1952 gebeurd. De Paasdagen waren mooi. De drukte op Tweede Paasdag was zo groot, dat de terrassen aan de Scheveningse Boulevard stamp vol zaten en dat de toeristen s nachts in hun auto's moesten slapen omdat de hotels nog niet op zoveel gasten waren voorbereid. Heel anders was het gedu rende de Pinksterdagen. Noodweer was het in vele delen van het land. Een cy cloon ging vernietigend over Loosdrecht en een deel van Brabant. Een vader en zijn zoontje verdronken tijdens een zeil tochtje. Bij Boekei werd een boerderij totaal verwoest. Wij gaan er tegenwoor dig van uit, dat het in de vacantietijd zal regenen. In Arnhem en Scheveningen konden de hotelgasten dit jaar al een regenverzekering afsluiten. September van het jaar 1952 was de op een na koudste Septembermaand sinds twee en een halve eeuw. Alleen die van 1912 was nog kouder. Het weekeinde van 1 December bracht ons de eerste sneeuw en tevens een gladheid, die twee doden eiste. Een week later hing over een groot deel van Europa een dik mistgordijn. Het verkeer werd lamgelegd, wat een paar dagen later opnieuw het geval was door de spiegelgladde wegen. HET LEGER GROEIDE. De opbouw van ons leger ging ge staag voort. Het ging niet altijd even vlot. Het jaar was nauwelijks begonnen of minister Staf kondigde langdurige en zware herhalingsoefeningen aan. De eerste herhalingsoefening was echter be paald geen succes. Militairen die er aan deelnamen zeiden, dat het tijdverknoeien was geweest. Er is veel over gesproken en geschreven en het is beter gegaan. Ook de luchtmacht had met veel tegen slagen te kampen. Groot was dit jaar het aantal straaljagers dat neerstortte. Een droeve dag was de 23e Mei. Drie ongelukken vroegen die, dag vier doden. Op 5 Juli viel een Thunderjet bij Texel op een Engels oorlogsscheepje, dat in brand vloog. Vijftien doden vielen te betreuren. Op 16 September stortten weer twee straaljagers neer bij Leeu warden waarbij twee slachtoffers vielen. Een dag eerder had een onvewracht ka nonschot op de vliegbasis Leeuwarden twee militairen gedood. Nederlandse troepen namen deel aan de grote oefe ning Hold Fast. Niet minder dan 35.000 militairen en 4500 voertuigen gingen de grens over naar Duitsland om daar in het grote geallieerde geheel te worden opgenomen. In Nederland was er nogal wat critiek op de wijze waarop onze troepen zich van hun taak kweten, maar hoge officieren van Engeland en de Ver. Staten waren vol lof. In October werd een plan bekend gemaakt voor de re organisatie van ons leger, waardoor de opbouw sneller en doelmatiger zal kun nen verlopen. GEWERKT. Als we nog even omzien naar 1952 mogen we gerust zeggen, dat wè dit jaar hebben gewerkt. Meer dan 50.000 nieu we huizen hebben we gebouwd, maar het woningprobleem kunnen we niet in het oude jaar achterlaten. Het zal ons helaas nog vele jaren vergezellen. We hebben gewerkt aan de drooglegging van de nieuwe Oosterpolder, waar op 30 Juli het grootste gemaal van Neder land werd aanbesteed. Tegen het einde van het jaar kreeg de polder officieel de naam van Flevoland. We hebben op 25 Juni met z'n allen een nieuw parlement in elkaar gezet. Dat was in een dag klaar, maar knappe koppen hadden we ken nodig om een Kabinet op poten te krijgen. Wat dit jaar echter precies voor ons heeft betekend, zullen we pas veel later vernemen. Een overzicht bij het afscheid van het oude jaar kan niet anders zijn dan een vogelvlucht. Alles wat wij in het afgelopen jaar gedaan en niet ge daan hebben, zal straks door statistici worden omgezet in cijfers en grafieken. Dan zullen we b.v. over 1952 te horen krijgen wat we op 3 September hoorden over 1946: in dat jaar verdiende 75 van het totaal aantal belastingplichtigen minder dan 2500.per jaar. Slechts 5 verdiende meer dan 6000.per jaar. Deze 5 procent betaalde ruim de helft van het totale belastingbedrag dat in 1946 werd geïnd. Met deze gedachte aan ons belastinggeld gaan we dan het nieuwe jaar in. Bij alles wat we maar moeten afwachten staat in elk geval vast, dat de schatkist ook in 1953 haar deel zal opeisen. Het gebeurt nogal eens dat een jaar gemarkeerd wordt door een bepaal de gebeurtenis, die als hoogtepunt of dieptepunt haar stempel op dat jaar drukt. We denken aan de opheffing van het personenvervoer op de lijn Den BoschLage Zwaluwe, een tentoonstelling e.d. Voor het jaar 1952 hebben we echter noch in ons geheugen noch bij het doorbladeren van de afgelopen jaargang zo n markante gebeurtenis kunnen ontdekken, zodat we 1952 als een „gewoon" jaar zouden kunnen betitelen. Met 1953 zal dat wel niet het geval zijn! Nochtans mogen we enkele verheugende ver schijnselen constateren, zoals een opleving in de schoen- en lederindustrie na de terugslag in 1951, en een hernieuwde activiteit op het gebied van de woningbouw. WAALWIJKS LOTGEVALLEN. Voor Waalwijk was een van de meest verheugende data van het jaar Vrijdag 7 Maart, toen de benoeming afkwam van burgemeester J. L. P. M. Teijssen van Oudenbosch tot burgemeester van Waal wijk. De installatie had plaats op 22 Maart. In de voorafgaande tijd had de benoeming van Deken Heezemans tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Op 18 Juni werd Waalwijk verrijkt met een drieling, drie zoons tegelijk in de fa milie van Loon-Slaats. Op 13 Augustus werd de nieuwe kapel bij de Eerwaarde Zusters, een geschenk van de parochie, ingewijd en eind Augustus werd daar het jaarlijkse Ziekentriduum gehouden. Het ste kunstkringuitvoering op 17 April. Geen schokkend feit, is het niettemin toch van belang, omdat er uit blijkt dat de Kunstkring zich een plaats heeft ver overd in het culturele leven van Waal wijk en de Langstraat. Ook Het Brabants Orkest gaat die richting uit, want de belangstelling is steeds groeiende. De Kunstkring handhaaft trouwens over het algemeen het hoge peil waarop van het begin af aan gemikt is. Om enkele na men te noemen; Hima Kesarcodi, Geor gette Hagedoorn, George van Renesse, Enny Mols-Le Leeuwe e.a. Ook de Waalwijkse alt Antoinette Blom trad samen met Jo Vincent in een liederen- programma op. Het is goed dat men nu begint met kunstenaars, die al vroeger in Waalwijk zijn geweest, opnieuw te engageren. Een andere gebeurtenis van belang was de overdracht van de harmonie St. Crispijn door de K.A.B. aan de V/aal- wijkse bevolking. Dit was op 18 Juni. Belangrijker was uiteraard dat Waal- wijks Belang zich onmiddellijk over het wethouder Smolders ons bekwaam door het „vaderloze" tijdperk heengeloodst. In het begin van het jaar kon hij zelfs nog een sluitende begroting aanbieden. Dat de verdiensten van de heer Smolders worden gewaardeerd bleek wel uit de huldiging bij gelegenheid van zijn 25-ja- rig wethouderschap op 11 Februari en toen hij op 25 October werd begiftigd met het erekruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice". Nog meer wijzigingen hadden er in Waalwijk plaats. Op 29 April overleed de heer J. H. van Mierlo, die ruim 20 jaar gemeentesecretaris was geweest en Wiens heengaan algemeen betreurd werd. Tot zijn opvolger werd op 31 Juli be noemd de heer N. Vlaar uit Wassenaar, die op 1 October in functie trad. Ook in het parochiële leven waren er mutaties. Pastoor Verhagen vroeg met ingang van 1 Juli in verband met zijn gezondheidstoestand zijn emiritaat aan en werd in de Antoniusparochie opgevolgd door pastoor R. M. van Haa- ren, die op 11 Juli werd geïnstalleerd. Op 5 September verliet pastoor Ras ook om gezondheidsredenen de parochie Sint Jan en vertrok naar St. Joachimsmoer als opvolger van de overleden pastoor Coe- nen. Hij werd opgevolgd door dr B. R. M. van den Hurk, professor aan het Groot-Seminarie in Haaren. De belangrijkste gebeurtenissen waren dus tevens veranderingen. Voorts ver melden wij nog in chronologische volg orde de Vlaggendag van de Bond zon der Naam op 21 April, die zeer insloeg, traditionele zomerfeest van Waalwijks Belang op 15 Augustus viel gedeeltelijk in het water, maar ging toch door. Op 23 en 24 Augustus bracht Deerlijk een tegenbezoek in Waalwijk, dat kennelijk zeer goed beviel en een belofte inhield voor verder contact. Ook het jaarlijkse uitstapje van de Ouden van Dagen, ge organiseerd door het Comité van Waal wijks Belang, deze keer naar „Animali" in Eindhoven slaagde uitstekend. Op 24 September werd de vernieuwde Christe lijke lagere school in v.m. Besoijen ge opend en tegelijkertijd werd het zilveren jubileum van de heer Wachtels van den Berg gevierd. Tenslotte begon de tentoonstelling S.L.E.M. 1953 tegen het einde van het jaar haar schaduwen krachtig vooruit te werpen. Begin November werd de be treffende stichting opgericht en op 14 November werden alle comités geïnstal leerd. 1953 zal dus wel in het teken van de tentoonstelling komen te staan. Het is ook best de moeite waard om de verschillende jubilea eens apart bij een te plaatsen. Behalve die we al ge noemd hebben zijn daar het 45-jarig be staan van Waalwijks Belang, dat sober maar waardig werd gevierd met een feestelijke vergadering en de tentoonstel ling Waalwijks Kunstbezit, het gouden feest van de Antoniusparochie op 27 April en luttele maanden later op 1 Juni het gouden bestaansfeest van de Anto- niusbroederschap. Voorts vierde de Fe deratie van Verenigingen van Lederfa brikanten haar zilveren jubileum en op 14 September zat de afdeling Waalwijk van de R.K. Middenstandsvereniging in het goud, welk jubileum werd gevierd met een geslaagde middenstandsmarkt en een feestavond. Op 11 Juli was dr Her mans 25 jaar leraar aan de R.K. H.B.S., bij welke gelegenheid hij tevens afscheid nam, en op 26 September vierde drs. Schouten, directeur van de Chr. H.B.S., het feit dat hij 25 jaar aan het christelijk onderwijs was verbonden. De plaatse lijke afdeling van Herwonnen Levens kracht verrichtte in September 25 jaar lang haar zegenrijk werk en in October vierde de vereniging van studenten aan de Middelbare Vakschool „Vedehova" haar vijfde lustrum. Op een heel ander terrein vierde de Katholieke Gezinszorg haar eerste lustrum, nog niet zo'n hoge leeftijd maar een feit dat toch wel even gememoreerd mag worden. HET CULTURELE LEVEN. Van de gebeurtenissen op cultureel ge bied herinneren we eerst aan de honderd corps ontfermde en het uit het luchtle dige verloste. Onder auspiciën van deze vereniging werd een nieuw bestuur ge vormd onder voorzitterschap van de heer F. Smolders en thans is men druk doen de de harmonie een vaste financiële basis te geven. Het is te hopen dat zij met de steun van de Waalwijkse bevolking een nieuwe bloeitijd tegemoet gaat. Van de muziekuitvoeringen van de Waalwijkse zangverenigingen vermelden wij de opvoeringen door de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" van de ope rette „Rose Marie" in Februari en het concert dat „Oefening en Vermaak" met medewerking van de operazangeres Louise de Vries gaf op 21 Februari. O.O.G.'s knapenkoor had al succes toen het de eerste keer meedong in een zang concours te Loonopzand. De operastich ting Waalwijk gaf dit jaar geen volle dige opera, maar vergastte de belang stellenden op een aantrekkelijke opera staalkaart. Van onze toneelverenigingen trad D. V. S. V. in het begin van het jaar na een lange periode van non-activiteit weer op met „Achter de Wolken schijnt toch de zon" en rond Allerheiligen trad het op met „Greet Bos", een minder geluk kige keuze, die nog geen gelegenheid liet te oordelen over de resultaten die de nieuwe regisseur, de heer H. van Enge len, had bereikt. „Baardwijks Toneel" zette zijn goede traditie van de laatste jaren door met een vrolijke opvoering van „Schandaal in de Groene Kakatoe ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van Herwonnen Levenskracht en nog onlangs met „Flierefluiters Opont houd". O.Ö.G. handhaafde zijn hoge peil met „Van ander Ras" en maakte daarna bekend dat het nieuwe wegen zou in slaan, waarvan we de uitkomst met be langstelling tegemoet mogen zien. In ander verband hebben wij al herin nerd aan de tentoonstelling Waalwijks Kunstbezit, door Waalwijks Belang van 22 tot 27 Mei georganiseerd, die een op merkelijke keuze liet zien uit de kunst werken die in Waalwijk aanwezig zijn. Het succes heeft het bestuur ertoe ge bracht de herhaling van een dergelijk evenement in gedachte te houden. DE GEMEENTE LOONOPZAND. De grootste gebeurtenis voor de ge meente Loonopzand was wel de opening van het natuurpark „De Efteling" op 31 Mei, waardoor men een nieuwe bron van welvaart voor de gemeente hoopte aan te boren. De eerste resultaten laten zich bijzonder gunstig aanzien, want in het eerste seizoen bezochten al meer dan 250.000 touristen „De EftelingDoor geregelde uitbreiding, o.a. de bouw van een modern restaurant met ruime zalen en moderne accomodatie, tracht men het ontspanningscomplex zijn aantrekkings kracht te doen behouden en de gemeen te verleent de Stichting die het natuur park beheert dan ook alle mogelijke me dewerking. Op 9 September werd het uitbreidings plan volgens het voorgestelde ontwerp, behoudens enkele kleine wijzigingen, vastgesteld. In dezelfde maand werd er enige variatie gebracht in de industrie door de vestiging van een metaalindus trie. In Juli werd de nieuwe modelbrand weerkazerne met enig feestelijk vertoon geopend. Het Tehuis van Ouden van Dagen, „Rosagaerde", dat volgens meest mo derne principes wordt gebouwd en inge richt en een unicum vormt in Brabant, nadert z'n voltooiing. Een cultureel feit van betekenis was de Verdi-herdenking in het begin van dit jaar door de zangvereniging „Bel Can to". De met zorg voorbereide uitvoe ringen werden een groot succes en ve len hebben er van genoten. De Kaats- heuvelse revue wordt een traditie en dit jaar werd met niet minder succes dan vorige jaren opgevoerd de revue „Hed- dem al gezien?" van P. Borsten. In dit verband mogen we ook wel vermelden het veertigjarig onderwijzersjubileum van de heer Jan Tuerlings op 15 Mei en zijn afscheid van de school op 24 Juli, twee gelegenheden waarbij Kaatsheuvel heeft getoond het vele werk dat deze man in het openbare leven heeft verricht, te waarderen. De harmonieën hebben in de gemeente Loonopzand altijd een belangrijke plaats ingenomen. Van de successen die er dit jaar behaald zijn, moeten we noemen het veroveren van de Brabantse wimpel door „Concordia" in Mei te Breda en het veroveren van de eerste prijs in de ere-afdeling door „Apollo" op een Na tionaal Federatief Concours te Heesch in Juli. In Januari kreeg de harmonie „Sint Jan" nieuwe instrumenten en in Maart kreeg Apollo een nieuwe voor zitter in de persoon van de heer J. Schalken, die de heer Van Woensel na zijn benoeming tot burgemeester van Hoogeloon opvolgde. De zangvereniging „Echo der Duinen" te Loonopzand vier de in Mei haar tachtigjarig bestaan met een geslaagd muziekconcours. Op 4 Mei vierde St. Joachimsmoer 't 12J"2-jarig pastoraat van pastoor Coe- nen, maar in Augustus moest de parochie de beminde herder ten grave dragen. Op 5 September volgde pastoor Ras uit Waalwijk pastoor Coenen op. DE OVERIGE LANGSTRAAT. Bezien wij nu nog in vogelvlucht de rest van de Langstraat. Voor de ge meente Drunen vermelden we dat de Broeders dit jaar de parochie Sint Lam- bertus verlieten, na er jarenlang veel goed werk te hebben verricht. In Mei vierde de Boerenleenbank DrunenEls- hout haar gouden jubileum en in Juni deed dat de harmonie „De Volharding" met een geslaagd festival. In September ging met groot succes de tweede Els- houtse revue „Oost West, Thuis Best". De bouw van 'n nieuwe kerk en pastorie te Drunen werd aanbesteed. De woning bouw was zeer actief en verschillende nieuwe bedrijven vestigden zich of wer den uitgebreid. De gemeente Sprang-Capelle verloor op 16 Maart haar secretaris, de heer J. v. d. Bos, door diens benoeming tot bur gemeester van Arnemuiden. Hij werd op gevolgd door de heer M. van Prooyen, die op 31 Maart werd benoemd. De har monie „Marijke" vierde haar eerste lus trum en op 1 September vierde de heer A. Dees zijn zilveren jubileum als hoofd van de Chr. School te Sprang. De raad verloor door de dood zijn lid de heer G. A. S. de Bas. Uit de gemeente Waspik vermelden we de opening van de nieuwe brand weerkazerne op 16 Juli en de viering van het feit dat de paters Carmelieten 25 jaar geleden in Waspik kwamen. Dit feest had plaats op 14 September en ten slotte kreeg de harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" het praedicaat „Konin klijke". In Geertruidenberg werd op 1 Juni het veertigjarig priesterfeest van pastoor v. d. Wee gevierd en op 8 Juli werd de Amercentrale officieel geopend, een be langrijke gebeurtenis voor de hele pro vincie. Vlijmen vierde in Januari het zilveren ambtsjubileum van burgemeester Van Hout en op 16 Februari vierde de to neelvereniging „Utile Dulci" haar der tig-jarig bestaan. Op 1 Mei was de prior van het klooster Mariënkroon, de Zeer- eerwaarde Pater Alphonsus Lieven, 25 jaar priester. Voor Haarsteeg moeten we nog vermelden het ongewoon groot aan tal ongevallen met dodelijke afloop. DE SPORT IN DE LANGSTRAAT. Gezien de belangrijke plaats die de sport in de Langstraat inneemt, komt haar een apart hoofdstukje toe in dit overzicht. En dan mogen we op de eer ste plaats wel memoreren de overtuigen de wijze waarop R.W.B. kampioen werd van de 4de klas van de K.N.V.B. en daarna promoveerde naar de derde klas, waar deze vereniging ook al weer van zich doet spreken. Baardwijk werd kam pioen van de derde klas, maar zag geen kans te promoveren naar de tweede. Schijndel won op 10 Augustus in het Zilveren-Schoentournooi van R.K.C. op overtuigende wijze de zilveren schoen. De wielersport trekt steeds meer de aandacht naar zich toe. We noemen de rondes van Waspik, Waalwijk en Kaats heuvel, terwijl de wielerclub „Olympia" de eerste ronde van Midden-Brabant or ganiseerde. Henny de Ruyter hield de naam van zijn familie en van Waalwijk op biljart- gebied hoog door kampioen van Neder land eerste klas driebanden te worden. Kees de Ruyter heeft ondertussen onze contreien wel verlaten, maar we mogen toch wel vermelden dat hij op ongeëve naarde wijze het kampioenschap van Ne derland groot biljart libre heeft behaald. De biljartvereniging T.O.P. vierde haar 12J/2-jarig bestaan. Noemen we nog de moeilijke maar sportieve Schoenenrit op 22 Juni, het zilveren feest van de gymnastiekvereni ging „Kracht en Vlugheid" te v.m. Be soijen, dat sober werd gevierd, en het 10-jarig bestaan van de hockeyclub D. E. S. te Kaatsheuvel. Dit waren de belangrijkste feiten uit het Langstraatse leven, die wij uit de afgelopen jaargang van De Echo op diepten. We konden uiteraard niet alles vermelden, mogelijk hebben we zelfs hier en daar iets over het hoofd gezien dat een plaatsje in dit overzicht verdiende; wij hebben echter getracht zo volledig mogelijk te zijn en al hebben we dan een rustig jaar achter de rug, er is toch heel wat gebeurd. Als we volgend jaar van alle Langstraatse plaatsen nog meer feiten moeten noemen, moge dat een te ken zijn dat het onze plaats en streek goed is gegaan; zoveel mogelijk voor spoed en zo weinig mogelijk tegenslag. Dit zij ons deel in 1953. 4160 meter riolering gelegd 127 woonruimten klaargekomen 700.000 straatklinkers verwerkt 119 woonruimten in aanbouw. Met deze vier getallen is op eenvoudige, maar indrukwekkende wijze de grote activiteit getekend die Gemeentewerken in 1952 aan den dag heeft gelegd. Het stratenplan onderging een grote uitbreiding en verbetering, evenals de riolering, en wat wel het voornaamste is: aan de leniging van de woningnood is grote aandacht besteed, getuige het aantal woon ruimten dat klaargekomen is of staat klaar te komen. En nog is de nood groot. Voorts werd er ook gezorgd voor verfraaiing van diverse punten, terwijl er voor 1953 al diversê plannen üklaar zijn. ^Waalwijk behoudt zijn karakter van dynamische getnéente. we dat die aan weerszijden voorzien werd van riolering, terwijl aan de West zijde een voetpad en aan de Oostzijde een fietspad werd aangelegd. (Jammer dat men de inrij nog niet van een licht punt heeft voorzien, want in het donker is het niet gemakkelijk te vinden). In de Eerste Zeine West werd een nieuwe klinkerbestrating gelegd. De Burgemeester Smeelelaan kreeg een gesloten wegdek tot aan de Tweede Zeine, wat iedereen wel als een grote vooruitgang zal beschouwen. Ook een grote vooruitgang is de verbreding van de spoorwegovergang Stationsstraat St. Antoniusstraat en een goed vooruit zicht is dat binnen zeer korte tijd op het hierbij gelegen kruispunt flikkerlichMn- stallaties aangebracht zullen worden. Dat dit geen luxe is, bleek onlangs weer. Tenslotte werden de Putstraat, de St. Crispijnstraat, de Eerste Zeine Oost, de Kloosterweg en de Burgemeester Smee lelaan opnieuw geasfalteerd. In totaal werd zo 4160 meter riolering van diverse afmetingen gelegd en werden er 700.000 straatklinkers verwerkt. HET STRATENPLAN. Als u met ons een wandeling ging maken door de nieuwe straten die dit jaar in Waalwijk zijn klaargekomen, zoudt U een flinke afstand moeten af leggen, als wij het u niet gemakkelijk maakten door u op papier mee te ne men. Volgens de gegevens, ons door het bureau Gemeentewerken beschikbaar ge steld, werden in de St. Antoniusparochie aangelegd de Krugerstraat, de Steyn- straat, de Cronjéstraat, de Joubertstraat en de Van Riebeeckstraat. Deze werden tevens van riolering voorzien, evenals de Pastoor Kuypersstraat en de Tweede Zeine. In Besoijen werd begonnen met de aanleg van de Van Assendelftstraat, de Tolstraat en de Molenstr., eveneens met riolering. In de Hugo de Grootstraat en de Kerkstraat begon men met de aanleg van een stamriool. Nu naar de Oostkant va nde Putstraat: daar werden aangelegd de Thorbeckelaan en het Oranjeplein en als we dan over vliegen naar de Kloosterweg, dan zien

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2