75 JAAR KAMER VAN KOOPHANDEL TE WAALWIJK 75 jaar geleden begon de boom te groeien 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 1 JANUARI 1953 il» dienst van Handel en Nijverheid- Deze krant een stukje Fijnspar Het resultaat hebt U in Uw handen I Ter verfraaiing van de gemeente werd in de uitbreiding van het Wandelpark een nieuwe vijver gegraven, terwijl de uitbreiding gedeeltelijk werd ingeplant. Voorts werd op de hoek Baardwijkse- straatParallelweg een nieuw plantsoen aangelegd. DE WONINGBOUW. Aan de Pieter Vreedestraat en de Mgr. Luybenstraat, ten Oosten van de Put straat werden 80 woningen gebouwd, waarvan 47 duplex, zodat er in totaal daar 127 woonruimten bijkwamen, die grotendeels al bewoond zijn. In Besoijen zijn aan de Van Assen- delftstraat 14 woningen in aanbouw en in de St. Antoniusparochie is men be gonnen met de bouw van 95 woningen, waarvan 24 duplex, wat tesamen weer 119 woongelegenheden belooft. Als we wat de woningbouw betreft dan even buiten het domein van Ge meentewerken treden, dan wijzen we op de omgeving van het Wandelpark, waar opnieuw verschillende fraaie villa's wer den gebouwd, benevens de nieuwe H. B. S„ die daar, nu zij haar voltooiing begint 'te naderen, als het ware de om geving beheerst. Ook langs de Klooster- weg, de Wilhelminastraat en elders werden particuliere woningen bijge bouwd en dan mogen we ook wel wij zen op de vernieuwing en herbouw van verschillende winkels, die het aanzicht van Waalwijk mee verfraaien. NIEUWE PLANNEN. Voor uitvoering gereed gemaakt heeft het Bureau Gemeentewerken het door trekken van de Burg. Moonenlaan met het aanleggen van de Pasteurstraat, de Kochstraat, de Van Leeuwenhoekstraat en de Röntgenstraat, alle ten Westen van de Kerkstraat. Verder is klaar voor uitvoering de vernieuwing der riolering aan het West einde en de Grotestraat tot aan de Ha ven, en voor de afvoer van de nieuwe wijk in de St. Antoniusparochie een hoofdriool vanaf de Pastoor Kuijpers- straat naar de Wilhelminastraat. Vermelden we nog dat voor het sneeuwruimen een moderne hydraulische sneeuwploeg is aangeschaft, voor het maaien van de sportvelden een triple- grasmaaimachine, terwijl voorts Gemeen tewerken de beschikking kreeg over een nieuwe vrachtwagen. Tenslotte is er voor de brandweer een nieuwe trekker- materiëelwagen in aanbouw en is men begonnen met het bouwen van een slan- gendroog toren. Uit dit overzicht moge blijken dat er gewerkt is en gewerkt wordt en dat Waalwijk niet bij de tijd ten achter blijft. Bestuur en leden van de jubilerende Kamer van Koophandel in vergadering bijeen. Van links naar rechts ziet u W. Wijnbelt Tzn., Woudrichem; J. Ruytenberg, Raamsdonksveer; J. C. van Meeuwen, Geertruidenberg; G. F. P. van den Assum, Dongen, J. B. Verschuren, Loonopzand; C. Braspenning, Sprang-Capelle; C. W. Pullens, Waalwijk, ondervoorzitter; A. D. C. Snels, Drunen, ondervoorzitter; J. W. van Heesbeen, Waalwijk, voorzitter; Mr R. J. Th. van der Heijden, Kaatsheuvel, secretaris; Alb. J. Wennekes, Kaatsheuvel, ondervoorzitter; J. Robbers, ambtenaar; J. C. Frederiks, Kaatsheuvel; J. J. Simonis, Raams donksveer; A. J. B. Aarts, Waalwijk; L. Th. van Drunen, Drunen; P. G. M. Dekkers, Kaatsheuvel; A. G. Meijs, Waalwijk. Op de foto is weggevallen F. C. Smolders, Waalwijk. Niet aanwezig waren A. V. M. Smits, Dongen; H. J. M. Verbunt, Don gen; C. P. Gijsman, Waspik; G. M. A. M. Verwiel, Waalwijk; J. Cornet, Werkendam; W. J. van de Noort, Made. De jubilerende Kamer van Koophandel voor de Langstraat in zitting op 8 December 1927 ten Gemeentehuize te Walwijk, bijeen Van links naar rechts; A. van Beek, Made; B. Roza, Wijk; H. Rombouts Raamsdonksveer; H. L J. van J t Smits mans, Raamsdonksveer; M. Beerens, Waalwijk; B. J. H. C Tim mermans, Waalwqk; MA J-van Dempt, Waalwijk, AM. Snnts, mans, KaamsdonKsveer; ivi. oeerens, vv aaiwij^, u. j, u. 4 u',u;w', Tr J, V o j -i* Woo+eVnnnrol- P C Dongen; P. A. v. Dongen, Raamsdonksveer; F. J. v. d. Reyt, Made; C. Vesters, Kaatsheuvel; J. C. Fredenks, Kaatsheuvel, RG Schei lekens Dongen; Afwezig; A. de Haan, Heusden; G. N. v. Looo, Waalwijk; H. Verheijen. Dongen; J. B. Verschuren, Loonopzand, B. J. Hoevenaars, Dongen. ring van de gehele Waalwijkse indus trie heeft verdiend. Bij de reorganisatie in 1922 werd hij opgevolgd door de heer Bernard J. H. C. Timmermans-Verschure, die deze functie bekleedde tot 1929, toen de heer G. N. van Loon zijn taak overnam en met enthousiasme deze tot 1942 toen de bezetter er tussen kwam heeft bekleed. Na de bezetting, in October 1944, was het de huidige voorzitter, de heer J. W. van Heesbeen, die het voorzitterschap ging waarnemen en dat met grote be kwaamheid en voortvarendheid heeft gedaan, steeds de belangen die hem wa ren toevertrouwd met vuur en overtui ging bepleitend. Naast deze ere-galerij van vier voor zitters, mogen we de secretarissen noe men De eerste was de heer F. W. van Liempt, die deze functie van 18781915 bekleedde, hij werd opgevolgd door M. A. J. van Liempt van 1915—1931, ter wijl vanaf 1931 de burgemeester van Drunen en later van Loonopzand, Mr R. J. Th. van der Heijden deze functie be kleedt. Van 1928 tot 1946 was de heer J. v. Nuenen als adjunct-secretaris werkzaam. Wij willen deze korte regels gewijd aan een instantie die gedurende zon lange tijd zich reeds zo grote verdien sten heeft verworven voor het publiek leven in Noordelijk Noord-Brabant niet besluiten dan met een oprecht woord van erkentelijkheid namens de gehele be volking van het district voor al het vele dat door haar toedoen is tot stand ge komen, en met een hartelijk woord van felicitatie, hieraan verbindend de wens, dat de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant, de huidige voortzetting van de oude Waalwijkse Kamer, nog veel mag verrichten, en met succes voor de bloei van onze verre omgeving. aanvoer geschiedt in de zomer maanden en begint, zodra de rivie ren in de noordelijke streken ijsvrij zijn en het vlotten van het hout kan beginnen. In de aan de meeste grote papier fabrieken verbonden houtslijperij wordt dat hout, door het onder ho ge druk tegen snel ronddraaiende ruwe stenen te persen, afgeslepen. Dat afslijpen geschiedt onder toe voeging van veel water en kost enorm veel energie. Op een slijper staat een motor van ca. 1500 kW. Het product dat deze slijperij op levert is houtslijp oftewel hout- stof. Courantenpapier bestaat voor ongeveer 85% uit deze houtslijp en daarom is het zo vergankelijk. Want bij het slijpen zijn de zich in het hout bevindende „plantensappen", de hars, de pectine en de lignine, die er ongeveer 50% van uitmaken, medegeslepen. En dat zijn stoffen die het papier snel doen vergelen en de levensduur benadelen. Een tweede, geheel andere be werking, die het hout kan onder gaan is de bereiding tot cellulose. Of beter gezegd: de afscheiding van de cellulose uit het hout. Daartoe wordt het hout gekapt in geweldige kapmachines, a.h w. snijbonenmo- lens. Het gekapte hout wordt in kookketels. die een inhoud hebben van ca. 250 M3, gestort en daar onder een temperatuur van ca. 1300° C gedurende 16 tot 20 uur gekookt met loog Het gevolg is dat door de inwerking van de loog alle zich in het hout bevindende en hier boven reeds genoemde „planten sappen" wateroplosbaar worden en kunnen worden verwijderd. De zui vere houtvezel blijft over en slechts een gering percentage van deze cel lulose, toegevoegd aan de massa houtslijp geeft de grondstof voor coi i rantenoapier. De papiermachine, waarop thans de gemengde grondstof in papier wordt omgezet is een machtig ap paraat. De baanbreedte bedraagt 5% meter, de lengte van de machi ne ca. 90 meter. De sterk verdunde paeierstof wordt zeer geliikmatig uitgespoten op een zich snel voort bewegend kooerdoek van fijn bronsgaas. Als een melkachtige brij zien wii de panierstof zich op het knoergaas verdelen en osenhlikke- liik begint dóór het faas de ont watering. het doorvallen van een groot deel van het verdunningswa ter. Onder het koner»aas wordt ge zogen. zodat, er steeds meer wóter wordt, verwiiderd en dan is de zich vormende panieHiaan reeds sterk genoeg om over te snringen in een nersoartii en vandaar in 'n droog- partii. waar al het overtollige vocht door persmg en door droging met stoom wordt verwiiderd. Aan het einde van de machine kan de haan Vant en klaar worden opgew:kke1d. De gehete tocht door do papierma chine, die met een snelheid van rnim 20 kilometer per uur nlaats vindt, heeft ongeveer 20 seconden geduurd. In 2,0 seconden is de vloeibare brii in voor de drukkerij geschikt courantenpapier omgezet. De rest is gauw verteld. De brede baan wordt op smallere rollen ge- speUpo en deze, op lengten van 7 a 8000 meter, gaan de wiido wereld in. Naar Nederlandse drukkeriien en ver over de grenzen. Overal heen waar de rotatiepersen met gretïcro muilen gereed staan om het panier te verslinden, ondat de cou rant ons het grote verslag van het wereldgebeuren tijdig in huis kan bezorgen. Ook naar de persen van ,.Dë Echo van het Zuiden", dié vandaag verschijnt op een boomstam, die 75 jaar geleden begon te groeien Even oud als De Echo van het Zuiden is de Kamer van Koop handel te Waalwijk, zowel de krant als de Kamer begonnen hun werk zaamheden op 1 Januari 1878. De huidige voorzitter van de Kamer de heer J. W. van Heesbeen vraagt zich elders in dit blad af of dit dubbele feit een toevallige tweelinggeboorte is geweest; het zal inderdaad wel toe val zijn geweest, maar dit neemt niet weg dat het een volkomen geluk kige tweelinggeboorte was; want beide instellingen hebben in volkomen eendrachtige samenwerking, elkander aanvullend, steeds al hun krachten gesteld in dienst van Waalwijk en van de Langstraat. OORSPRONKELIJK ALLEEN VOOR WAALWIJK. Op initiatief van de Waalwijkse han del en industrie is de Kamer van Koop handel tot stand gekomen; echter aan vankelijk alleen voor Waalwijk, zoals bij koninklijk besluit van 8 September 1877 No. 7 was bepaald. Een vereniging van leerlooiers, leder handelaren en schoenfabrikanten wendde zich in het jaar 1877 tot de raad van de gemeente Waalwijk met het verzoek, te bevorderen, dat door de regering een kamer van koophandel en fabrieken zou worden ingesteld; dit adres gesteund door talrijke industriëlen en handelaren vond de volle instemming van de raad en eveneens van de gemeente, zodat dus het genoemde Koninklijke Besluit werd genomen en op 1 Januari de kamer haar heilzame werkzaamheden voor de Waal wijkse handel en nijverheid kon aan vangen. VOOR DE BEVORDfeRING VAN HANDEL EN NIJVERHEID. Wanneer we dan de doelstelling be zien van de kamer en lezen dat de ka mer is opgericht voor 't bevorderen van de belangen van handel en nijverheid, het zich belasten met het beheer van andere soortgelijke instellingen, het voeren van propaganda en het geven van voorlich ting, het verlenen van subsidies, het ge ven van adviezen aan de overheid en het uitvoeren van diverse wetten en wij gaan na hoe de Kamer van Koophandel te Waalwijk zich steeds van deze grote taak heeft gekweten, dan kunnen wij volmondig verklaren, dat haar werk zaamheden, die enkel en alleen gericht waren op het belang van de industrie en de handel in Waalwijk en later ook in de verre omgeving, uitermate heil zaam zijn geweest. Een kamer van Koophandel verricht nu niet bepaald spectaculaire werkzaam heden, zij treedt niet steeds op naar bui ten met grote acties en evenementen, integendeel, heel haar bestaan is een stille, echter naarstige en ononder broken activiteit voor het propageren van industrie en handel in het haar toe gewezen gebied is een voortdurend op de bres staan waar de belangen die haar ter verzorging zijn toevertrouwd in het gedrang mochten komen. VECHTEN VOOR VERBETERINGEN. Naast deze stille activiteit van de Waalwijkse Kamer echter kunnen we toch direct een aantal punten opsommen, met betrekking tot welke zij naar bui ten trad, haar geluid deed horen en waarvoor zij vocht. Wij noemen haar bemoeienissen tot op de dag van vandaag voor de spoorlijn Lage-Zwaluwe—Den Bosch, die op 1 October 1890 op haar herhaald aandrin gen (waarvoor zij een klankbord vond In ons blad) tot stand kwam, die na de oorlog weer haar directe zorgen vroeg en is blijven vragen; haar streven naar een tramverbinding van Waalwijk met Den Bosch en Tilburg, haar opkomen voor onze belangen bij het graven van de nieuwe Maasmond, voor een schuts- sluis tot verbinding van de havenvaart met de Maasmond, en voor een vaste brug over de nieuwe rivier ter vervan ging van de brug over het Oude Maas je bij Ganzoyen. De kamer nam het initiatief tot aan sluiting van onze gemeente op het inter communale telefoonnet, zij ontplooide haar activiteit voor de oprichting van de Rijksschool voor leerlooiers en schoen makers en het proefstation voor de le- derindustrie; zij ijverde voor een goed functionnerende postdienst en talloze ma len heeft zij aangedrongen op verbete ringen aan bepaalde wegen in en rond onze gemeente. En last not least noemen wij haar voortdurende, nooit aflatende ijver waar het de waterstaatkundige toestand van haar district betreft; en de droogmaking van de Biesbosch vond in haar een van de vurigste pleitbezorgsters, die middels requesten en memoranda, bijeenkomsten en excursies jaren gevochten heeft voor een groot plan, dat nu eindelijk dan tot uitvoering zal komen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk kan het tot haar grootste en meest in het oog lopende verdiensten rekenen, dat zij vooraan streed in de rijen van degenen die het grote belang van dit object inzagen. Het was onze bedoeling slechts een aanduiding te geven van al de activiteit van de jubilaresse, een volledige op somming van alles wat zij ooit onder nam, 'zou ons mijlen te ver voeren en de hiervoor gereserveerde ruimte met vele kolommen overschrijden. Laat het U, lezers, echter genoeg zijn wanneer wij U nogmaals verzekeren, dat de in dustrie en de handel, in onze verre om geving, dat de landbouw en de veeteelt, dat geheel het openbare leven, grotelijks baat heeft gehad bij deze activiteit. EEN STUK GESCHIEDENIS. Wanneer wij de geschiedenis van de Kamer van Koophandel in het kort wil len weergeven, dan zullen wij ons vast houden aan vier belangrijke data in die 75-jarige periode. Op de eerste plaats 1878 de datum van oprichting, waarover wij reeds iets zeiden, en dan springen wij naar het jaar 1922 toen de wet op de Kamers van Koophandel in werking trad, die met ontbinding van de oude kamers nieuwe kamers in werking stelde, waar onder ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waal wijk; het arbeidsterrein van de Kamer was dus uitgebreid van Waalwijk tot de gehele Langstraat en toen de kamer een meer officieel karakter kreeg als semi- publiekrechtelijk. lichaam, toen werden ook haar werkzaamheden aanzienlijk uit gebreid. In 1942 nam de secretaris generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een besluit waarbij de Kamer van Koophan del voor de Langstraat als zodanig werd opgeheven en onderging in de Provin ciale Kamer te Tilburg, waarvan te Waalwijk een kantoor bleef gevestigd. Deze door de bezetter in het leven geroepen toestand duurde tot het jaar 1951 toen een nieuwe wet op de Kamer van Koophandel tot stand kwam, die de Waalwijkse Kamer weer zelfstandig maakte onder de naam Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noorde lijk Noord-Brabant, zoals de naam thans nog luidt. DE GROTE PERSONEN. Het zou een lange lijst van namen worden, ook weer te lang, wanneer we iedereen moesten gaan vermelden, die zijn krachten aan de jubilerende kamer heeft gegeven als lid van bestuur of van de raad van bijstand. Laten wij volstaan met het noemen van degenen die in de kamer een functie bekleedden en in deze functie zich zeer verdienstelijk maakten voor plaats en streek. En dan zetten wij natuurlijk voorop de naam van de eerste voorzitter de heer J. Bernard Timmermans Wzn., die van af de oprichting tot het jaar 1922 zijn beste krachten aan de kamer gaf en in deze respectabele diensttijd de waarde- Wanneer U dit exemplaar van De Echo van het Zuiden, dat is No. 1 van de 76e jaargang, ter hand neemt, zal het misschien moeilijk voor U zijn zich te realiseren dat U daarmee een deel van een fijn- spar gaat bekijken, die zo ongeveer begon te groeien op het moment dat de jubilaris van vandaag zijn intrede in de wereld deed. Want het is toch maar zo, dat deze krant geheel uit hout is ge maakt en dat wel in een dusdanig snel tempo, dat het zeer wel mo gelijk is dat wat nu papier is, gis teren nog als paal in het palenpark van de Papierfabriek te Velsen lag opgeslagen. Het gebruik van hout voor de pa pierfabricage dateert nog niet van zo heel lang terug; nog maar een goede 100 jaar geleden, om precies te zijn in 1843, vond een Duitse weversbaas Keiler het slijpproces voor hout uit, en daarmee bewees hij de mensheid een grote dienst. Hout was er in ontzaggelijke hoe veelheden en. het stelde de papier makers in staat hun productie, waarvoor zij tot dat ogenblik op lompen aangewezen waren geweest, geweldig uit te breiden. Daarmee konden zij aan de steeds groeiende vraag naar panier van de zijde van het courantenbedrijf voldoen en aan de andere kant stond niets de snelle ontwikkeling van het couran tenbedrijf meer in de weg. De allereerste nieuwsberichten waren vervat in de „Tijdinghen" die zo omstreeks 1600 te hooi en te gras verschenen en die eerst aan spraak konden gaan maken op de naam Courant bij het verschijnen van de „Courante uyt Italien, Duytsland, etc." welke in 1618 door Caspar van Hilten werd uitgege ven. Immers, een courant is pas een courant als zij; le. 2e. meerdere berichten bevat, af komstig uit verschillende lan den en steden in een on-onderbroken genum merde reeks met vaste tussen pozen verschijnt Het zou nog tot 1830 duren alvo rens in Amsterdam het eerste wer kelijke Dagblad verscheen, en daar mede was het hek van de dam, want overal in den lande won deze wijze van voorlichting terrein. Elke stad, elke politieke richting kreeg een eigen Courant; tot op de hui dige dag is dat zo gebleven. Hoe stond het nu met de papier voorziening voor deze steeds was sende stroom van week- en dag bladen? Zoals gezegd was de papierma ker tot voor niet zo lang op lom pen aangewezen, die werden ver- dige Réaumur die omstreeks 1720 zijn eerste publicaties uitgaf, die er er op attent maakten, dat de wesp zijn nest bouwt van een stof, die veel overeenkomst met papier ver toont en die ontstond doordat die wesp vermolmd hout in de bek fijn- kauwde en daarvan wanden en cel len maakte. „Konden wij ook maar De vezeld en geklopt en Idan, doo|r middel van de schepzeef uit 'n sterk verdunde vezelbrij tot een heel dunne laag samengevoegd. Alle „tijdinghen" zijn dus op dat dure, maar vrijwel onvergankelijke lom penpapier gedrukt en uiteraard konden zij slechts op beperkte schaal verspreid worden. Het was de Franse natuurkun- Courantenpapier-machine (5J4 (Maakt ca. 120.000 kg. per 24 meter baanbreedte) te Velzen. uur). Fijnspar. zoiets doen", verzuchtte Réaumur. Hij probeerde dit inderdaad te imiteren. Hij en later de Duitse on derzoeker Schafer, maar het lukte niet om een voor de practijk bruik bare grondstof te verkrijgen. Dat zou moeten wachten tot Kei ler in den jare 1843 kinderen kerse- pitten zag slijpen, waarbij hij op merkte dat er onder de slijpsteen afgeslepen hout kwam te liggen, dat in opgedroogde toestand veel overeenkomst had met papier. Samen met de machinebouwer Völter construeerde hij een mach tige slijpsteen, waartegen hout on der druk geslepen kon worden en daarmede deed 'n nieuwe grondstof zijn intrede in de wereld Boom stammen die papier werden! Van dat geslepen hout alléén ging 't niet, omdat dat niet voldoende verband had, maar men behoefde er slechts een klein deel lompenstof aan toe te voegen om er verband in te bren gen. Een kleine dertig jaar later wist men zelfs die lomoen uit te schakelen bij de uitvinding van de cellulose en toen stond de triomph- tocht van het hout ten bate van het culturele leven vast. Wat er thans in een moderne pa pierfabriek gebeurt is betrekkelijk eenvoudig, maar boeiend. Het hout, de fijnspar, komt op lengten van een meter, afgeschild, uit noordelijke gebieden aan; die

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 3