Een persoonlijk woord. „ECHO m HET ZUIEEF 'v Een schakel in de keten Aan de vijf-en-zeveniig-jarige Waalwijks Belang NAMENS DE BURGEMEESTERS De Echo van het Zuiden „De Echo" Kamer van Koophandel 75 JAAR „ECHO VAN HET ZUIDEN" uit de Langstraat. 33 een PP Onze Hoofdredacteur Dit feestelijk nummer zou veel aan feestelijkheid inboeten, wan neer hierin onze hoofdredacteur Jan Tielen niet het zijne zei. Hiertoe geven we hem dan ook heel graag de gelegenheid: 1 Januari 1953 is het 75 jaren ge leden dat ons blad werd opgericht; t is dus een jubileum-datum voor ons blad. Zo willen wij het dan ook zien, zonder meer, en we herdenken dit feit met dit extra-nummer. Op 1 Januari 1878 verscheen het eerste nummer van „De Echo van het Zuiden", Nieuwsblad voor Til burg, Waalwijk en Omstreken; zijn oprichter, de eerste redacteur-uit gever was wijlen de heer Antoon Tielen, die ruim twintig jaren zijn blad leidde en op 26 April 1899 op 56-jarige leeftijd overleed. 't Was werkelijk een moedige en gewaagde daad om in die tijden een courant op te richten, al was 't dan een bescheiden nieuwsblad, vooral voor iemand die door zijn studies,, zijn ontwikkeling e.d., zoals men dat wel eens zegt, „zijn tijd wat vooruit was". Maar hij durfde het aan en ondanks grote moeilijkhe den op verschillend terrein ener zijds, en dank zij veel steun ander zijds, handhaafde hij zich volkomen en zag zijn blad meer en meer aan betekenis en invloed winnen, zover als dat in die tijd mogelijk was. Helaas op betrekkelijk jeugdige leeftijd ontviel ons blad zijn krach tige leiding en vanzelfsprekend was de opdracht van zijn jeugdige op volger niet gemakkelijk en benij denswaardig, 't Moet erkend, van velen werd steun ondervonden, maar anderen waren er weer die meenden te kun nen profiteren van jeugdige oner varenheid en misschien wel jeug dige overmoed, en daardoor waren de begin-perioden niet zonder moei lijkheden en teleurstellingen. Maar toen deze periode voorbij was en het standpunt gekozen en bepaald, toen kon met grote vol doening gewerkt worden, gesteund door veler belangstelling en waar dering, en konden wij ons speciaal toeleggen op de behartiging der be langen van Waalwijk en de Lang straat op alle terreinen des levens, zowel op godsdienstig, cultureel, sociaal, als op industriëel gebied. Het heeft hier geen zin de loop der geschiedenis van ons blad op de voet te volgen, daarvan zal el ders nog wel een en ander worden verteld. De meest critieke en schokkende jaren voor ons-blad braken aan met de oorlog van 1940. Iedereen kende ons standpunt t.o.v. de N.S.B. c.s. en de "inhoud van ons blad bleef daarvan bij voortduring getuigen. Tot tenslotte een beslissing moest worden genomen: of de leiding van krant en drukkerij in N.S.B -han den of verdwijnen. Dat dit laatste gekozen werd spreekt vanzelf, en we mochten ons nog gelukkig prij zen dat deze beslissing werd ge tolereerd. Drie lange jaren lag ons werk stil, maar welk een enorme voldoe ning schonk het ons toen 30 Octo ber 1944 ons eerste nummer weer verscheen en begroet werd met een enthousiasme om nooit te vergeten. Ons blad kon toen weer meewer ken aan de herbouw van plaats en streek op zo veelzijdig terrein en we mogen hier, in alle bescheiden heid, constateren dat „De Echo" na de oorlog een grote sprong voor waarts heeft gemaakt, zowel wat oplaag, inhoud, omvang, als belang stelling betreft, tot grote voldoe ning van allen die daaraan ver bonden zijn. Het is natuurlijk verheugend en het stemt tot grote voldoening deze resultaten op een jubileum-dag te mogen constateren, niet het minst voor diegene, die er vijftig jaren met grote liefde en ambitie zijn krachten aan mocht wijden en het als zijn levenswerk beschouwde. En als ik er dan voor mezelf een wens aan mag toevoegen, dan is 't deze: dat God mij nog enige jaren spare, om getuige te zijn van en mee te werken aan de groei en bloei van ons blad, aan de uitbouw en de vooruitgang' van Waalwijk in het bijzonder en de Langstraat in het algemeen. Tenslotte een woord van harte lijke dank aan mijn medewerkers al die jaren, van hoog tot laag, aan allen die „De Echo" en mij per soonlijk met zoveel steun, sympa thie en vriendschap zijn tegemoet- getreden en mijn werk daardoor zo zeer hebben verlicht en verlucht. Gaarne maak ik van de mij door de redactie van „De Echo van het Zuiden" geboden gelegenheid ge bruik om, namens de burgemees ters van de omliggende gemeenten, een bijdrage te leveren aan het extra nummer dat verschijnt bij 't 75-jarig bestaan van dit blad. Een jubileum als dit, biedt im mers een welkome gelegenheid om eens het licht te doen schijnen op het nut en de verdiensten van een streekblad, voor het merendeel ge lezen door een bevolking die, wat aard, behoeften en bestaansmidde len betreft, practisch één geheel uitmaakt. Deze binding van ge meenschappelijke belangen vindt een belangrijk hulpmiddel in een streekblad als „De Echo". Men leest de berichten, niet alleen uit de eigen plaats van inwoning, doch Ofschoon ik "U eerst in 1952 van nabij heb leren kennen, verheug ik mij toch evenzeer van heler harte mét de duizenden, die U reeds vele jaren hun vriendschap gaven, over Uw vitaliteit en levenskunst, Uw sterkte en moed, Uw wijsheid en waardigheid en treed ik U met spontaniteit, doch ook weer met schroom tegemoet nu gij in feestelijk gewaad vol trots temid den van Uw trouwe lezerskring verschijnt. Met spontaniteit, omdat ik in U zo gaarne en blijde de jaren des levens eer jaren, die U de veer kracht en het welzijn lieten doch vooral, wijl ik, naar ik weet, Uw vriendschap mocht verwerven, een vriendschap, die is ontsprongen aan de reine bron van ons beider werkzaamheid voor Waalwijk's groei en bloei. Ook weer met schroom, omdat ik Uw niet te schatten verdiensten voor onze stad besef en ik nog slechts in staat was om een eerste bijdrage in het belang van haar voorspoed te leveren. Nu gij zelve het gedoogt en an deren mij daartoe hebben uitgeno digd, wil ik met groot genoegen gast zijn in Uw kolommen en U mijn welgemeende felicitatie bieden op deze gedenkwaardige dag, waar op vijfenzeventig krantenjaren U als een levensflits een „spieghel historiael" voor de geest komen: drie-kwart eeuw krantenlevèn, zo zeer verweven met het leven en streven van de tijd. De blik in het verleden zal U zeggen, dat Uw invloed pers, gij zijt toch Koningin der Aarde! ver reikte en de tijd-geest mede vormde, - dat de emancipatie der Katholie ken ook door U bevochten werd, dat het sociaal reveil evenzeer uit Uw mond klonk, dat U enerzijds pionierswerk ver richtte door ontplooiing van cultu rele, economische en sociale krach ten te bevorderen en U anderzijds een klankbord werd van de wen sen en noden, die leefden, dat het stads- en streekbewust- zijn door Uw voorlichting en stimu lans is gegroeid, dat U de lens scherp hield om 't nieuws van het alledaagse leven op te vangen. Met fierheid moogt gij de vlag, die 75 jaren geleden door energieke handen omhoog gestoken werd, blijven voeren, die vlag, welke nu bijna 53 jaren met idealen en vol harding voortgedragen is door Uw hoofdredacteur, de grote Waalwij- ker Jan Tielen, die zijn hart aan U verpand heeft en daardoor de Waal wij kse gemeenschap en haar ge slachten aan zich verplicht heeft! thgns kan men in vrijwel alle ge vallen volstaan met publicatie in de plaatselijke pers, waarbij men er nagenoeg zeker van kan zijn dat de inhoud inderdaad ter kennis komt van degenen waarvoor die bestemd is. „De Echo" heeft in haar 75-jarig bestaan een hele evolutie meege maakt, met name de groei van huis nijverheid naar machinale produc tie. Diverse grote industrieën zijn in de loop van deze periode tot ont wikkeling gekomen en hebben haar stempel gedrukt op onze samenle ving. Gelukkig levert ook „De Echo" haar, bijdragen op cultureel gebied, onontbeerlijk als tegenwicht voor de gevolgen van de voort- De Pers is een grote en ingenieu ze machine, waarvan de draden de wereld omspannen en de kamrade ren het nieuws van alle uithoeken van de landen naar de leestafels, de treincoupé's en de huiskamers voe ren. Zij is een nooit rustend mon sterapparaat, dat met duizenden voelhorens speurt waar het nieuws valt op te zuigen en dat het in ein deloze ustroom van bedrukt papier weer uitbraakt. In dit grote geheel vormt de jubilaris van vandaag een schakel, en wel een die niet gemist kan worden zonder de nieuwsvoor ziening te schaden. De betekenis van het streekblad wordt wel eens onderschat, dreigt lager aangesla gen de worden naarmate de belang stelling der krantenlezers zich meer en meer op verre uithoeken van de wereld gaat richten. Zelfs de melk boer en de treinconducteur pjaten tegenwoordig over Korea en over waterstofbommen en over duizend andere dingen, die 75 jaren geleden nog buiten de gezichtskring van de eerste lezers van „De Echo" vielen. Wereldbladen, wier verslaggevers dagelijks uit alle hoofdsteden der wereld kabelen, zijn in alle provin cieplaatsen voor een kwartje te koop. Onze eigen nationale dagbla den houden er uitgebreide auto parken op na om de lezer in Waal wijk op bijna hetzelfde uur te kun nen bedienen als die in Amster dam. En men hoeft maar een knop je van zijn radiotoestel om te draai en om al het nieuws van de wereld in het oor gefluisterd te krijgén. In alle grote persbureaux ter wereld zitten de bureauchefs met stopwat ches te becijferen hoeveel seconden men met een bericht de concurren tie vóór is. Op alle telexlijnen van de wereld wordt een strijd om se conden gestreden. Weinig lezers zullen zich een flauwe voorstelling kunnen maken van het koortsach tig functioneren van een modern persbureau. Daar stroomt 't nieuws als een vormloze massa binnen door verre schrijvers en door intel ligente machines, die de berichten zo uit de aether opvangen en ze in net gedrukt beeld doorgeven aan de redacteuren, die ze sorteren, ver talen, herschrijven en prioriteiten toekennen en ze dan bliksemsnel weer aan de kranten toeschrijven. Zo heeft een belangrijk feit, dat zich bijvoorbeeld voordoet in het New Yorkse hoofdkwartier van de Verenigde Naties, slechts weinige seconden nodig om op het redactie bureau van een krant in Meppel of Middelburg de bel te doen rinkelen en de redacteuren desnoods uit hun slaap op te schrikken. Nog een tikje verder - over de Oceaan is men al zover - en dan wordt het nieuws meteen ook nog in loden regels ge goten, klaar voor de drukpers. En hoeveel kilometers telefoonkabel de beide befaamde Amerikaanse pers bureaux in gebruik hadden om de verkiezing van de nieuwe president der Verenigde Staten te verslaan, dat heeft men onlangs nog in de bladen kunnen lezen. Aan beide einden van dat draad werk zitten de journalisten, die de eindeloze nieuwsstroom moeten voeden en ordenen. Een rusteloos bestaan, dat geen goede beoefenaar een ogenblik los laat. Zo rusteloos, dat de journalist zich wel eens af- J. L, P. M. Teijssen, Burgemeester van Waalwijk. vraagt waarom er zoveel jongelui bij hem komen aankloppen om de v/eg naar de krant te vinden. Nu ja, er zijn ook zonnige zijden, en er is ook journalistiek rustiger werk te doen. Maar voor de echte, de ge boren journalist verliest veel van 't werk zijn charme wanneer er, bij wijze van spreken, aan zijn schrijf machine geen chronometer zit vast geschroefd. Het jakkeren van het ene gebeuren naar het andere onverschillig of het nu een brand en een gemeenteraad dan wel een internationale conferentie en een staatsgreep betreft en het flit sende tikken of weg-telefoneren van het bericht, dat is toch de kern van 't echte journalistieke bestaan. Het is een nerveus vak. vol van spanning. Altijd ontmoet men bij grote gebeurtenissen in de hallen van diplomatieke hotels weer die vertrouwde groep van venijnig aan hun sigaretten trekkende mensen, bereid uren lang geduldig te wach ten op de komst van een wandelen de nieuwsbron. En zoveel tijd de journalist moet hebben om te wach ten, zo weinig tijd krijgt hij om zijn verslagen te schrijven. Het is alles tempo, tempo wat de klok der mo derne journalistiek slaat. Het nieuws komt sneller, gaat sneller en vervliegt sneller dan ooit. Meer dan vroeger is de krant een eendags vlieg geworden. Vandaag stroomt zij uit de ratelende rotatiepersen als een bron van informatie en, als het goed is, ook van geestelijke verrij king. Morgen dient zij de visboer tot verpakking van zijn waar. Dit onwelriekende lot wacht de deftige „The Times" even goed als de meer bescheiden jubilaris van vandaag. Maar dat is niet de enige reden waarom we die beiden in één adem noemen. En daarmee komen we weer op ons uitgangspunt terug. „De Echo" is een schakel in de lan ge keten der pers, één van die klei-- ne schakels met een heel eigen taak: het nabije nieuws en de eigen belangen van een streek intensie ver te registreren en te bepleiten dan organen, die een wijdere ver spreidingskring hebben, dat zouden kunnen doen. „De Echo" nu meer dan een halve eeuw onder de be zielende leiding van een voorvech ter van plaats en streek als Jan Tielen heeft die eigen taak ver staan. Zijn 75-jarige traditie is er om te bewijzen hoe onjuist het is de betekenis van de streekpers laag aan te slaan. Wanneer zij goed is, dat wil zeggen wanneer zij volop in het gemeentelijke leven staat, gevaren weet te signaleren en ini tiatieven weet te stimuleren, dan vervult zij een voorname rol. Het is ons een vreugde en nog altijd een bron van lering enkele jaren van nabij te hebben meegemaakt met welke geestdrift en overtuiging Jan Tielen zijn krant die rol heeft laten spelen. Hij is het oude devies „Toegewijd aan handel, industrie en gemeentebelangen" steeds trouw gebleven en heeft in zijn kolommen strijdvaardig, en waar het moest met scherpe wapens, op de bres ge staan om die belangen te verdedi gen. Hij is de tolk geweest van een nijvere streek, die ondanks haar bloei toch zo vaak een krachtige voorspreker nodig had omdat zij door haar ligging buiten de grote verkeersroutes en door de eenzij digheid van haar nijverheid in ho ge mate kwetsbaar is gebleven. Ieder rechtgeaard Waalwijker en Langstrater mag er trots op gaan •dat zijn eigen krant zich daarmee geplaatst heeft in de rij der Neder landse bladen, die een eigen traditie van drie-kwart-eeuw hebben kun nen opbouwen. G. A. Knepflé. schrijdende industrialisatie. Moge het „De Echo" gegeven zijn haar taak als streekblad te blijven uitoefenen in het belang zowel van de bevolking, als van de plaatse lijke overheid. Aan Redactie en Administratie van het jubilerende blad mijn har telijke gelukwensen, alsmede mijn beste wensen voor de toekomst. Namens de burgemeesters der omliggende gemeenten, Kaatsheuvel, December 1952. Mr R. J. Th. van der Heijden, burgemeester van Loon op Zand. ook het nieuws van andere ge meenten, men gaat het een met het ander vergelijken, men komt op die manier tot initiatieven die, zonder het bestaan van een streekblad niet aan de oppervlakte zouden ko men en die bovendien dikwijls zon der de hulp en medewerking van de courant niet zouden kunnen worden uitgevoerd. Ook voor de gemeentebesturen is „De Echo" van belang als commu nicatiemiddel tussen overheid en bevolking. Via de streekpers kan op gemakkelijke en snelle wijze con tact worden gezocht tussen ge meentebesturen en de personen die men voor een bepaald doel wil ac tiveren. Moest men in vroeger tij den openbare bekendmakingen aan plakken in de daarvoor bestemde kasten, waarbij optimistische lieden veronderstelden dat deze bekend makingen ook werden gelezen, en de Op 1 Januari 1953 zal het 75 jaar geleden zijn dat de Kamer van Koophandel voor de Langstraat haar werkzaamheden begon. Op de zelfde datum werd „De Echo van het Zuiden", streekbiad voor de Langstraat, opgericht. Ik weet niet of dit een toevallige twéelinggeboorte is geweest, ofwel dat bij de oprichting wijlen de heer Antoon Tielen de uitgesproken be doeling heeft voorgezeten naast en met de Kamer de belangen van de Langstraat en zijn economische ont wikkeling te helpen bevorderen. Wel staat vast, dat, indien deze opzet bij de heer Antoon Tielen heeft voorgezeten, hij daarin op grootse wijze is geslaagd. Op elk terrein van het economi sche leven heeft „De Echo" gedu rende deze 75 jaren op de bres ge staan o-jn het welzijn van de Lang straat én zijn ontwikkeling te be vorderen. Geen enkel vraagstuk op dit uitgebreide gebied ontging zijn spiedend oog. Hier een waarschu wing; daar een aanmoediging; hier een aanwijzing; daar een opmer- king. Bij de belangrijkste gebeur tenissen in onze streek was het al- De Redactie van „De Echo van het Zuiden" herdenkt op 1 Januari a.s. het heugelijke feit dat het 75 jaar geleden is dat het eerste num mer verscheen. Slechts met een on derbreking, gedurende enige jaren in oorlogstijd, toen als gevolg van de principiële en onwrikbare hou ding van de hoofdredacteur de uit gave werd verboden, heeft dit streekblad steeds de richting ge volgd waarin de stichter, de heer Antoon Tielen, was voorgegaan. Met zeer veel genoegen geef ik beschrijven. De betekenis van de pers is. naar mijn mening, niet in woorden of cijfers te begrenzen. Ik stel het op hoge prijs deze ge legenheid te mogen benutten om „De Echo van het Zuiden" en in 't bijzonder zijn Eigenaar en Hoog geachte Hoofdredacteur de heer Jan Tielen, dank te zeggen voor de indirecte steun die „De Echo" in de afgelopen 75 jaren aan het streven van de Kamer heeft gegeven en voornamelijk de directe medewer king die steeds aan het werk van de Kamer is verleend. Zeer geachte heer Tielen: gij hebt met onverdroten ijver en in volle oprechtheid gewerkt aan de belan gen van deze streek. Onverschrok ken zou ik willen zeggen: Wij allen herinneren ons o.m. Uw houding gedurende de bezetting, waarbij gij geen ogenblik hebt geaarzeld om 't voortbestaan zelf van Uw „Echo" op het spel te zetten. Van harte geluk gewenst met dit zeldzame jubileum en met de be reikte resultaten. Moge U nog vele jaren getuige zijn van de verdere groei van Uw blad en de Kamer daarmee verzekerd zijn van Uw grote steun bij haar werk. tijd „De Echo" die aan de organisa toren (met zijn publicaties) de no dige steun gaf. En dat een en ander tot de hoog ste regionen doordrong, is meerma len komen vast te staan. Welke betekenis dit alles voor de economische ontplooiing van deze streek heeft gehad, is moeilijk te J. W. van Heesbeen Voorzitter Kamer v. Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant. als voorzitter van „Waalwijks Be lang" gevolg aan het verzoek, om in de feestelijke editie van dit blad met een korte bijdrage dit bijzon dere jubileum te herdenken, daar mee tevens hulde brengend aan de hoofdredacteur, de heer Jan Tielen, die deze functie reeds 53 jaren be kleedt. Het is onmogelijk om slechts bij benadering een opsomming te geven van hetgeen „De Echo van het Zui den" als Waalwijks en uitgespro ken Langstraats blad heeft bijge dragen in het belang van plaats en streek. De grote genegenheid, die de hoofdredacteur heeft voor zijn geboorteplaats, daarbij niet afwij kend van eenmaal gestelde princi piële richtlijnen, kon hem er toe brengen middels zijn blad steeds op de bres te staan, indien in belang rijke aangelegenheden verkregen rechten moesten worden verdedigd of hierop aanspraak kon worden gemaakt. Met grote waardering kan worden vermeld de wijze waarop werden voorgestaan de belangen in plaats en streek van de industrie en het bedrijfsleven in het alge meen, he£ onderwijs, het verkeer en tourisme en, van hetgeen direct of indirect hiermee verband houdt, leidende tenslotte tot het beoogde doel Waalwijk en omgeving op een hoger plan te brengen en meerdere bekendheid té geven. Wat een plaatselijk en streekblad kan betekenen, het grote belang hetwelk daarvan kan uitgaan, doch niet het minst de veelomvattende verantwoordelijkheid die de redac tie op zich neemt, treedt duidelijk aan het licht, als men nagaat dat voor zeer veel lezers een dergelijke courant het enige nieuwsblad is dat hen inzicht en leiding geeft in de vele problemen, die op verschillen de wijze kunnen worden weerge geven en beoordeeld. Met bijzondere voldoening en ge rechtvaardigde trots kan de redac tie terugzien op de drie-kwart eeuw die is voorbijgegaan. Wat de ge schiedenis en het leven in engere kring bracht in dit lange tijdsbe stek, werd op de voet gevolgd en beschreven in de journalistieke sfeer, menigmaal op een persoon lijke wijze, waarbij zo sterk tot ui ting kwamen de geestelijke gaven van het gemoed. De grote kring van lezers bewijst overduidelijk het be staansrecht van „De Echo van het Zuiden", doch getuigt tevens van de sympathie voor de hoofdredac teur, wiens naam aan dit blad on afscheidelijk is verbonden. De Echo van het Zuiden 75 jaar, de heer Jan Tielen 53 jaar hoofdredacteur, die bovendien zoveel baanbrekend en stuwend werk deed en nog steeds doet in het belang van deze streek, doch in het bijzonder van Waal wijk. De „Echo" óp naar haar eeuw feest, onverzwakt in dezelfde koers, en zoals vooral Waalwijk de hoofd redacteur kent, hoopt men hem nog vele jaren te kennen, nauw verbon den aan zijn blad. J. Timmermans, Voorzitter „Waalwijks Belang". December 1952.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 9