DE LS Waalwijkse en Langstraafse Courant 1953. Het Jaar der openbare werken W. TIMMERMANS ZONEN D RUNEN ELSHOUT Assurantiën op elk gebied. PUUOi CsEHEEST RAAD VAN SPRANG-CAPELLE W A A L W IJ K I MAANDAG 5 JANUARI 1933 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Oit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M HET ZUIDEN 76e JAARGANG No. 2 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent, per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Rioleringsplannen (f 330.000) hebben algemene instemming De hoofdmoot van de agenda die de raad der gemeente Sprang-Capelle Vrijdagavond had te behandelen was de begroting voor 1953, die dan ook anderhalf uur eiste van de twee en een half uur dat de vroede vaderen hebben vergaderd. De burgemeester had er overigens voor gezorgd dat de besprekingen niet al te droog verliepen en uiteindelijk hadden de grote plannen van B. en W. de algemene instemming. Een ander punt waarover nogal gediscussieerd werd, was de vaststelling van een subsidievodrwaardenbesluit voor bijzondere kleuterscholen, maar toen de raad had gehoord hoe de stand van zaken was, waren er geen bezwaren. Bij de aanvang der vergadering deelde de voorzitter mee, dat wethouder Mayers verhinderd was, waarna hij een in ori ginele vorm gegoten nieuwjaarsrede uit sprak, die wij afzonderlijk afdrukken. De heer Ros antwoordde als oudste raadslid en dankte de burgemeester en spoorde aan Gods wetten te onderhou den en het oog naar Boven gericht te houden. De ingekomen stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen, nadat de heer Vos, naar aanleiding van het arrest van de Hoge Raad, waarbij het door de gemeente ingestelde beroep in cassatie in de zaak tussen de gemeente en de staat betreffende schadeuitkering voor het ongeval met een brandweer auto, is verworpen, had gevraagd of de gemeente nu 40.000 moest betalen en had voorgesteld het stuk voor kennisge ving aan te nemen onder protest. De vraag beantwoordde de voorzitter be vestigd, in het protest zag hij weinig nut, waarop de heer Vos er niet verder op aandrong. Met het voorstel tot wijziging van het besluit tot het aangaan van kasgeldle- ningen ging de raad zonder meer ac- coord en tot onderwijzeres aan dé open bare school voor g.l.o. te Capelle werd benoemd mej. J. P. Oerlemans. Naar aanleiding van het voorstel tot het verlenen van medewerking aan het bestuur der Vereniging tot Stichting en instandhouding van scholen met den Bij bel te 's-Grevelduin-Capelle voor aan schaffing van nieuwe kachels tot een be drag van 2495.80, merkte de heer Vos op, dat de raad indertijd niet met gas- verwarming accoord was gegaan, omdat de stok van afwijzing door de inspec teur achter de deur stond. Maar, vroeg hij nu, was gasverwarming niet beter dan hete-luchtkachels? De voorzitter bevestigde dat-het ad vies van de inspecteur afwijzend was, maar ook anders hadden B. en W. voor gesteld geen gasverwarming toe te staan, want daarvan was de aanschaffing 4000 duurder. Toen de heer Vos vroeg of gas op den duur niet voordeliger zou zijn, ant woordde wethouder Winkelman, dat gasverwarming niet zo constant is, in aanschaffing duurder en dat hete lucht goed voldoet, wat hij bij ondervinding kon bevestigen. Toen gaf de heer Vos zich gewonnen. MOEILIJKHEDEN MET DE KLEUTERSCHOOL. Naar aanleiding van het voorstel tot vaststelling van subsidie-voorwaarden voor bijzondere kleuterscholen, zei de heer Genuit overtuigd te zijn dat het wenselijk is subsidievoorwaarden te stel len, maar hij vroeg zich toch af of daar door- niet teveel moeilijkheden in de weg gelegd werden aan de kleuterschool in Sprang. Sinds de kleuterschool het schoolgebouw moest verlaten, had ze veel moeilijkheden met de huisvesting. Nu had 't schoolbestuur onlangs 'n gebouw aan gekocht om dit tot kleuterschool in te richten, maar naar de heer Genuit had gehoord, zouden de plannen wel niet goedgekeurd worden door B. en W. en de inspectrice van het kleuteronderwijs. Hij vroeg of het niet mogelijk was de plannen zo te wijzigen dat ze wel goed gekeurd zouden worden. De heer Timmermans vroeg of het be stuur, toen het gebouw werd gekocht, in contact was geweest met B. en W. en wat voor antwoord het toen had gekre gen. Hij had gehoord dat het schoolbe stuur toestemming had gekregen voor de aankoop en hij pleitte voor betere har monie tusseri het schoolbestuur en B. en W. Hij gaf toe dat er fouten waren ge maakt, maar er moest nu een oplossing worden gezocht. De heer Oerlemans juichte de oprich ting van een kleuterschool toe, maar hij was het met B. en W. eens dat het iets duurzaams moest zijn. De voorzitter antwoordde dat de voorwaarden nu gesteld werden omdat B. en W. dat nu noodzakelijk achtten. Het schoolbestuur had zich bij de aan koop van het gebouw niet in verbinding gesteld met B. en W. De voorzitter had gehoord dat het het gebouw op een avond laat had gekocht. B. en W. had den toen deze woonruimte gegeven om niet de indruk te wekken dat ze de aan koop ongedaan wilden maken. Wethou der Winkelman had echter in een lang gesprek met de voorzitter van het school bestuur, Ds. Streefkerk, gezegd, dat het gebouw ongeschikt was. Het schoolbe stuur had echter niet geluisterd en B. en W. hadden verder afgewacht. De plan nen waren naar Den Bosch gestuurd en niet goedgekeurd. Toen hadden B. en W. zich weer beraden: ze zagen aankomen dat er geen schijn van kans was dat er enig subsidie kwam van het rijk. Ze had den een brief geschreven, waarin ze nog maals in overweging gaven zich te be zinnen en het huis niet als school in te richten. Dezelfde dag was de inspectrice van het kleuteronderwijs op het gemeen tehuis gekomen en ook zij vond het ge bouw niets voor een school. Maar, al dus de voorzitter, men luistert niet -naar goede raad. Wat hebben wij er aan, of de school daar of ergens anders wordt gevestigd. Door de inspectrice was hij gemachtigd ook namens haar te verkla ren dat de plannen niet goedgekeurd zou den worden. Er was noch een speel plaats, noch een speellokaal. De voor zitter vroeg zich af, hoe men daartoe eigenlijk kwam als de gemeente gratis een terrein gaf en liet doorschemeren dat ze wel wilde bijspringen als er niet ge noeg geld was. De verordening was wat vervroegd omdat .de gemeente enige me dezeggenschap wilde hebben. De heer Timmermans vroeg of het niet mogelijk was tot overeenstemming te ko men. Wethouder Winkelman vulde de uit eenzetting van de voorzitter hier en daar nog aan. B. en W. waren vóór een kleu terschool, dat hadden ze bewezen door grond praktisch gratis aan te bieden. Ze waren daarom zeer verrast toen het schoolbestuur toch vroeg in het bespro ken huis een kleuterschool te mogen stichten. Hij had toen een bespreking ge had met Ds. Streefkerk en daarbij naar voren gebracht dat de ligging van het gebouw ongeschikt was, dat er geen speelplaats was, dat de ligging aan een' flauwe bocht van de weg gevaarlijk was voor de kinderen en dat, als een oud ge bouw verbouwd werd, het toch een oud gebouw bleef. In tegenstelling met wat de heer Genuit meende, betoogde wet houder Winkelman dat de eisen aan een kleuterschool gesteld hoger waren dan die aan een lagere school werden ge steld: de kinderen waren dan in de tijd van kinderziekten waar' ze later immuum voor zouden zijn. Er moest een zeker grondoppervlak per kind zijn en hij meende dat er volgens de norm in het bedoelde huis ruimte was voor plm. 40 kinderen, terwijl er in 'Sprang ongeveer 80 kinderen voor kleuteronderwijs in aan merking komen. Het gebouw voldeed niet aan de eisen voor subsidiëring. Ds Streefkerk had gezegd dat het schoolbestuur ook wel een mo dern gebouw wilde, maar dat er geen geld voor wa's. Wethouder Winkelman stelde nu dat er 50.000 nodig zou zijn voor een nieuwe school. Het schoolbe stuur had voor dit oude gebouw 9000 betaald, 15000 zou de verboswing kosten, zodat men met de inrichting mee wel tot 30.000 zou komen. Als men die 30.000 nu eens had bewaard voor 'n nieuwbouw en zich dan tot het gemeen tebestuur had gewend. Ds. Streefkerk achtte dit echter onmogelijk. Als men meende dat dit geval geen zaak van de gemeente was, had men toch de inspec trice van het kleuteronderwijs in de arm kunnen nemen. De heer Genuit dankte voor de uit eenzettingen, waardoor hij zich met het voorstel kon verenigen, evenals de heer Timmermans. Ook van de andere leden had niemand bezwaar, zodat het voor stel was aangenomen, waarbij de voor zitter uitdrukkelijk verklaarde dat B. en W. altijd bereid bleven het schoolbe stuur te ontvangen. Met het voorstel tot verpachting van gemeente-eigendommen verenigde de raad zich zonder meer, evenals met het voorstel tot kwijtschelding van land pacht. Het beroep tegen aanschrijving van B. en W. ingevolge de Wederop- bouwwet, punt 9 van de agenda, was in getrokken, zodat dit punt verder niet behandeld hoefde te worden. WONINGBOUW. Ten aanzien van de woningbouw voor 1953 hadden B. en W. een kleine wij ziging in hun voorstel gebracht, maar nadat de heer Genuit had gevraagd of B. en W. niet wilden overwegen enkele grotere huizen voor grote gezinnen te bouwen, waarvan de voorzitter toegaf dat daar wel iets in zat en toezegde dat B. en W. er rekening mee zouden hou den, werd het oorspronkelijke voorstel gehandhaafd. De heer Genuit stelde voor om de hogere kosten van de grotere wo ningen over de gehele bouw om te slaan, zodat de huur van deze grotere woningen niet hoger zou worden. De heer Vos vroeg of het niet mo gelijk was 6 woningen aan de Loonse- straat te bouwen, waarop de voorzitter antwoordde dat dit inderdaad de bedoe ling was geweest, maar er konden er maar 2 meer staan. Daarna keurde de raad het bouwpro gramma voor 1953 goed. DE BEGROTING. De voorzitter sneed de begroting voor 1953 aan met een dankwoord aan de secretaris en de ambtenaren voor de zorg waarmee ze het werkstuk hadden klaar gemaakt. Da'arna stelde hij eerst ter be handeling voor de opmerkingen die de commissie van onderzoek had gemaakt. Naar aanleiding van de opmerkingen over de straatverlichting vroeg de heer Kraak of er op de Hoge Akker en Dreef geen straatverlichting zou komen. De voorzitter echter verklaarde dat die er zeker zou komen. De heer Van Peer hield zijn maiden speech door op te merken dat het licht aan de Wittedijk 9 van de 10 avonden niet brandde. De voorzitter antwoordde dat dat de fout van de bewoners zelf was. Als de lantaarns niet brandden, konden ze dat per kaart, die hun van gemeentewege zijn verstrekt, berichten. De heer Ros oordeelde het noodzake lijk dat er lichtpunten kwamen aan de Winterdijk, wat B. en W. zouden be kijken. Ten aanzien van het licht bij de uitgang van de Wolfsnest, merkte dhr. Ros op dat men er ofwel door verblind werd ofwel er geen nut van had. Ook dit zouden B. en W. welwillend bekijken. Voorts klaagde de heer Ros dat in 2 3 jaar daar geen hand naar de weg was uitgestoken, terwijl de wegen toch onderhouden moesten worden.'Wethou der Winkelman zei dat hij er tot nog toe altijd in geslaagd was de Wolfsnest te bereiken, ondanks plasregens. Voor n onberispelijke verlichting zou men na- triumverlichting moeten aanschaffen en dat was te duur. Dat vond de heer Ros kennelijk maar onzin, want volgens hem kostte verbete ring misschien 10. In ieder geval zou den B. en W. het bekijken. Naar aanleiding van het verzoek van de commissie om inlichtingen over de schoolartsendienst, antwoordde de voor zitter dat het de bedoeling was geweest voor het district een protestante en een katholieke arts aan te stellen. Drie jaar lang had de protestante arts het alleen moeten doen, zodat hij hier en daar maar een steekproef had kunnen nemen. Nu was men er in geslaagd ook een katho lieke arts te krijgen. De opmerking van de commissie dat de toren te Capelle aan de kerk was overgedragen, was inderdaad juist, zei de voorzitter en naar aanleiding van een vraag van dhr. Dekkers of het de be doeling was de toren van Sprang ook aan de kerk over te dragen, antwoordde dat voorzitter dat dit niet kon ingevolge de wet. In Capelle was het slechts een dakruiter, die vroeger ten onrechte aan de gemeente was gekomen. Het kerkbe stuur was ervan in kennis gesteld dat deze aan de kerk was overgedragen. Op een vraag van de commissie in welk stadium het aanbrengen van ver lichting aan de wijzerplaten van de toren in Sprang verkeerden, antwoordden B. en W. dat dit tegelijk zou in orde gemaakt worden met de restauratie. De heren Timmermans en Genuit herinnerden B. en W. ook aan een reeds vroe ger gedane toezegging met betrekking tot een nog ontbrekende klok. De aankoop van een zandstrooier gaf nogal wat aanleiding tot op- en aanmer- Wethouder Winkelman betoogde dat de gemeente, als zij de personele belas ting met enkele duizenden verlaagde, een ongunstige indruk zou maken bij de grote kapitaalsuitgaven. OPENBARE WERKEN. B. en W. legden voor 1953 het vol gende program van kapitaalswerken en -aanschaffingen aan de raad voor 1. Verbouw gemeentehuis 30.000. De heer Oerlemans achtte de verbou wing niet urgent en vroeg zich af of het gebouw zich wel leende tot een vergro ting die geen slechter aanzien zou ge ven. De voorzitter antwoordde dat het de bedoeling was van B. en W. aan Ged. Staten machtiging te vragen om 2000 uit te geven om door een goed architect een plan te laten maken voor het buiten aanzicht. In tegenstelling met de heer Oerlemans was hij van mening dat de verbouwing wel urgent was. 2. Brandweermateriaal in verband met de organisatie Bescherming 'Burger bevolking 4290. 3. Stichting 2 B.B.A.-wachthuisjes 4000. De heer Genuit vond dat het huisje aan het kruispunt in Sprang niet doel matig stond. Reizigers naar Tilburg moesten ten noorden van het kruispunt instappen, 25 m van het wachthuisje. De voorzitter antwoordde dat dit niet anders kon. In Labbegat zou 't geplaatst kunnen worden voor het transformator huisje van de 'PNEM. In Capelle was het moeilijker, er was geen andere op lossing dan het te plaatsen waar nu het provisorisch huisje stond. De heer Genuit vroeg of het niet mo gelijk was in Sprang de halte te plaat sen tegenover het wachthuisje, ook voor Tilburg. De voorzitter achtte dit een oplossing. Hij deelde voorts mee dat het zijn be doeling was aan de directie van de B. B.A. voor te stellen lijn 36 van Kaats heuvel door de Kattesteeg door Sprang te laten lopen en tenminste enkele bussen van lijn 22 door de gemeente. 4. Woningbouw 1953, waarvan de kapitaalslasten uit exploitatiebaten wer den gedekt. kingen, niet op de aankoop zelf, maar de heer Kraak b.v. merkte op dat er nu overal zand was gestrooid, behalve in Sprang-Capelle. Kon er geen 50 af om zand te strooien. Hij vond het een gru wel. De voorzitter betoogde daartegen over dat Sprang-Capelle een ongelukki ge gemeente was wat dat betreft met 16 km weg. De heer Vos vond het zand voor zijn voeten weggemaaid, maar hij hoopte dat de zandstrooier goed gebruikt zou wor den. Hij dacht dat er nog wel 3 of 4 vrachtwagens bij nodig zouden zijn, want anders duurde het nog te lang. De toestand van de paar laatste jaren vond hij droevig en treurig. Wat de snelheid betreft stelde de voorzitter hem gerust met de medede ling dat de bestrooiing met een vaartje Van 15 km kon gebeuren en dat er op enkele punten zand klaargelegd zou worden. Hij beloofde tenslotte ook nog dat er de volgende dag al, als het nodig was, zand gestrooid zou worden. De banken op de begraafplaatsen, waarnaar de commissie vroeg, waren Juist diezelfde dag aangebracht. De heer Genuit vond dat het onder houd van de begraafplaatsen te wensen overliet. Het gras moest kort gehouden worden. Desnoods moesten de begraaf- rechten maar verhoogd worden, opdat alle graven behoorlijk schoon gehouden konden worden, want het was ook niets als hier en daar een graf er netjes uitzag en de rest niet. De voorzitter antwoordde dat de weg werkers veel bijwerk hadden en dat er waarschijnlijk een bij zou moeten komen. In ieder geval zou hij de mogelijkheden met betrekking tot de begraafplaatsen overwegen. Eén der commissieleden had aange drongen op wijziging in de classificatie der gemeente voor de toepassing van de wet op de personele belasting, maar in hun antwoord betoogden B. en W. dat dit zeer ongewenst was, o.a. omdat de belasting met pl.m. 5000 omlaag zou gaan, terwijl de gemeente bij de centrale overheid zou moeten aankloppen wegens hoge kapitaalsuitgaven in het volgende jaar. B. en W. brachten ook naar voren dat de huurverhoging niet had geleid tot verhoging van de personele belasting, maar de heer Kraak, het ene lid van de commissie, was het daarmee niet eens. Volgens hem gold dat alleen voor wo ningen van 2. De heer Vos merkte op dat de klacht algemeen was dat de personele 'belas ting in Sprang-Capelle veel hoger was dan b.v. in Waalwijk en Kaatsheuvel. 5. Zandstrooier 1650. 6. Verbetering Korte Nieywstr. 9300. Op een vraag van de heer Dekkers antwoordde de voorzitter dat de weg beklinkerd zou worden. De heer Ros vroeg de aandacht van Bi en W. voor de Loonsestraat. De voorzitter antwoordde dat de gemeente een afspraak had met Loonopzand, dat als de gemeente Loonopzand de Loonse- dijk zou asfalteren, de gemeente iSprang- Capelle de Loonsestraat in orde zou brengen. Daartoe bestonden plannen. 7. Aanleg straat op bouwterrein N.- Vaart f 19500. De heer Oerlemans dacht dat het be ter was in het vervolg eerst de straat ende riolering aan te leggen en dan met bouwen te beginnen, maar de voorzitter wees op het gevaar dat de straat in de prak gereden zou worden. Voor het aangevraagde bedrag zou de hele straat aangelegd worden met trottoirs en bo men. 8. Demping Binnenhaven Capelle en gedeelte Nieuwe Vaart 50.000. Hiertoe was het besluit al eerder genomen, maar bij nadere berekening was het bedrag iets hoger geworden. De verwezenlijking moest wachten op het rioleringsplan. 9. Riolering f 330.000. De voorzitter deelde mee dat het rio leringsplan er nog niet was. 'Het zat vast op de wijze van afvloeiing. Eerst was het de bedoeling geweest door middel van een persleiding af te vloeien naar de Bergse 'Maas. Het zou echter beter te zijn het in samenwerking te doen met het Zuiveringsschap „De Beneden Donge", die een zuiveringsinstallatie ging bou wen. De voorzitter had erover geschre ven met zijn collega van Loonopzand. De heer Oerlemans merkte op dat de gemeente op den duur zeker zou moeten rioleren in Sprang en in Capelle, maar het tussengedeelte was nog een probleem. De voorzitter was het daarmee eens en hij vroeg zich af wat er van de weg zoun overblijven. De heer Dekkers vroeg of het onder havige plan het hele rioleringsplan om vatte, maar de voorzitter antwoordde dat dat zeker 900.000 zou kosten. De heer Timmermans vroeg of de aan sluiting aan de riolering op kosten van de bewoners zou moeten gebeuren, wat de voorzitter voor wat de aansluiting in de huizen betrof bevestigde. 'Men zou dezelfde historie krijgen als bij de water leiding. Wat het laatste betreft drong de heer Genuit er op aan het dan zo zuiver en eerlijk mogelijk te doen. 10. Verbetering Openbar e Lagere School te Capelle 3500. 11. Bouw 4de leslokaal 15000. 12. 20 nieuwe banken voor lokaal 1500. 13. Bijzondere School Sprang 133 banken enz. 11500. Totaal 480.240. ANDERE ONDERWERPEN. Ten aanzien van het hoofdstuk open bare veiligheid zei de heer Vos dat hij dacht dat de gemeente geen gemeente politie meer had. De voorzitter ant woordde dat de burgemeester hoofd van de politie bleef en dat de kleine bedra gen nodig bleven. Voorts wilde de heer Vos weten waarvoor de 50 voor bevordering van verkeersveiligheid besteed werden. De voorzitter antwoordde dat er jaarlijks enkele verkeersdagen werden gehouden en de gemeente bekostigde dan enkele geschriften voor de hogere klassen van de scholen. De heer Vos juichte het voorstel tot T.B.C.-bestrijding toe. Wel vroeg hij zich af of het nodig was 600 uit te trekken voor minder draagktachtigen. De voorzitter antwoordde dat dit vooral was gedaan met het oog op de ouden van. dagen. Hij deelde mee dat de Bond van Plattelandsvrouwen voor de propaganda zorgde. Toen niemand meer iets op- of aan te merken had over de begroting werd die zonder hoofdelijke stemming en on gewijzigd vastgesteld voor wat de ge wone dienst betreft in inkomsten en uit gaven op 125708,27. De gemeentebegroting werd gewijzigd in verband met het arrest van de Hoge Raad en de begroting 1953 in verband met de hierboven genoemde werken. Hei bedrag per leerling van het gewoon la ger onderwijs werd voor 1953 gesteld op 26.32. Tenslotte werd aan het Noord- Brabantse Studiefonds een subsidie toe gekend van 1 cent per inwoner per jaar tot wederopzegging toe. Daar er noch vragen noch medede lingen waren, kon de voorzitter de ver- i gadering om 10 uur op de gebruikelijke wijze sluiten. BEGROTING GEMEENTE DRUNEN De bij de begroting '1953 toegestane subsidies luiden als volgt R.K. Reclasseringsver. 's-Bosch 15. A.N.W.B. 25.— Wit-Gele Kruis, Drunen 280. Wit-Gele 'Kruis, Elshout 105. Ver. Moederschapsz., Heerlen 50. Moederheil, Breda 50. Kon. Wilhelminafonds voor Kankerbestrijding 25. Ned. Ver. tot Rheumatiek- bestrijding 25. Bewaarscholen 10.per leerling (voorl. 200 Dru nen en 80 Elshout) 2800. R.K. Midd. Handelsavondsch. Waalwijk (ƒ20 p. leerl.) 200. R.K. Handelshogeschool, Tilburg 22.50 R.K. Leergangen, Tilburg 50. Seminaries 100 p. student 1200.- Mater Amabilisschool, 's-Bosch 20 p. leerling 20. Best. Stichting Lager Nijver heidsonderwijs in de Bis dommen Breda en 's-Bosch 50. Prov. Gen. v. Kunsten en Wetenschappen 50.— Plaatsel. Bibliotheek Drunen 250. Harmonie De Volharding 250. Harmonie Beatrix 250. Fanfare Elshout 175. Voetbalver. RKDVC 100.— Gymn. Ver. St. Herman Jozef 100. Tuinbouw vakschool (lokaalhuur) 400. R.K. Lagere Landbouwschool Nieuw,kuijk 10 p. 1.1.) 470. Zangv. Cantabilé Drunen 75. Zangv. Uitspanning door In spanning Elshout 75. Jeugdver. Drunen-Elshout 500. Stichting Brab. Landschap 10. Oranje-Comité, Drunen 250. Rijver. De Echo der Duinen 30. Schutterij O.L.Vr. Schuts, Elshout 50. Vrienden van het Brab. Orkest 100. Heemkunde Ver. Onsenoort 50. Par. Soc. Cult. Ver. Elshout- Vooruit (v. alle doeleinden) 250.— N.-Br. Studiefonds 0.05 per inw.) 295. Drunens Toneel, Drunen (mits ze zich bedienen van een beroepsregisseur) 100. Stichting Kath. Gezinszorg 1.50 p. verpleegdag) 960.— Blindenzorgver. 50. Ned. Ver. „A.V.O." 50.— Prov. Opbouw Orgaan (ll/2 ct- >nw.) 88.50 Stichting 1940/45 100.— Ver. Vreemdelingenverkeer 25. Stichting Streek-VVV 0.05 per inw.) 295. R.K. Jonge Boerenst., Drunen 30. R.K. Jonge 'Boerenst. Elshout 20.- R.K. Boerinnenbond 50. Pluimvee- en Konijnenfokver. Elshout en Omstreken 25. Fok- en Controlever. Drunen en Elshout, 1 per gecon troleerde koe 750. K.I. Ver. Drunen-Elshout en Omstr. en De Langstraat te Kaatsheuvel, 0.25 per koe voor 1090 koeien 272.50 Stichting Soc. Avondscholen voor de Kath. Middenst. te 's-Bosch (uitsl. indien leerl. uit deze gemeente de school bezoeken) 25. Kath. Openb. Bur. v. Beroeps keuze voor Waalwijk e.o. 100. Bij het verlenen van subsidies aan mu ziek- en zangverenigingen zou de voor waarde gesteld kunnen worden, dat-de betreffende verenigingen tenminste één maal per jaar een gratis-uitvoering ge ven. De subsidies aan de Stierenfokvereni- gingen te Drunen en Elshout zijn komen te vervallen. In de plaats hiervan is ge komen een subsidie van 0.25 per koe aan de K.I. Verenigingen Drunen-Els hout en De Langstraat. ZILVEREN KLOOSTERFEEST. Op 10 Jan. a.s. hoopt onze oud- dorpsgenote zuster Maria Wilhelmina, in de wereld mej. Petronella Josepha Pul les, van de Zusters J.M.J., haar zilveren kloosterfeest te vieren in het St. Bernar- dusgesticht te Rotterdam. Ongewijfeld zal het de jubilaresse op deze dag aan belangstelling van haar oud-dorpsgenoten niet ontbreken. MOEDERCURSUS. A.s. Dinsdag begint de reeds eerder aangekondigde Moedercursus. De cursus wordt gegeven in het voormalige zuster klooster, thans v.g.l.o. school. Gegadig den kunnen zich nog opgeven bij de wijkzuster van het W.G.K. BEVOLKING. In 1952 werden in onze parochie 54 doopsels toegediend, waarvan 3 in de Paasnacht aan bewoners van het Op vangcentrum Norbertus. De eerste H. Communie deden 29 jongens en 17 meis jes. De plechtige eindcommunie 15 jon gens en 17 meisjes. 15 huwelijken werden gesloten, waarvan 8 buiten de parochie; 12 parochianen stierven, waarvan 1 kind. TAFELTENNIS. Zaterdag speelde de tafeltennisclub Animo een wedstrijd tegen De 'Smashers in het parochiehuis. In Engelen wist Animo met 82 en 64 van De Smas hers te winnen. Op eigen tafels wist 't eerste team van de Smashers het tot een gelijk spel te brengen n.l. 55; het 2e team won met 73. ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen UITVOERING. Voor haar ereleden en donateurs gaf de gemengde zangvereniging Uitspan ning door Inspanning haar jaarlijkse uit voering. De voorzitter de heer Joh. van Venrooij heette allen hartelijk welkom, bedankte voor de ondervonden financiële steun en wenste allen een gezellige avond. Onder leiding van de heer C. Lambrechts werden een tweetal kerst liederen gezongen en onder regie van de heer F. van Wezel werd opgevoerd: De Laatste Zwartrok, een toneelspel van A. v. d. Lugt. De aanwezigen hebben genoten van de zeer verdienstelijke zang en spel en U.D.I. kan op een goed ge slaagde avond terugzien. R.K. BOERENBOND. Donderdag a.s. houdt de R.K. Boeren bond DrunenElshout een algemene vergadering in het parochiehuis alhier. Bespreking onderlinge varkensverzeke ring en spreekbeurt door de heer 'Leo de Bekker. ELSHOUT VOORUIT. De Par. Soc. Cult. Ver. Elshout Vooruit hield de halfjaarlijkse alg. be stuursvergadering, waar behalve het Dag. Bestuur nog 24 leden van het al gemeen bestuur aanwezig waren. De voorzitter dhr. P. Janssen opende met de Chr. groet, heette allen welkom en zette het doel van de vergadering uit een. In grote lijnen moet het komende programma worden vastgesteld en het dag. bestuur legt verantwoording af over het gevoerde beleid. Het alg. best. heeft recht van voorstellen en critiek op het gevoerde beleid. Daar de besprekingen betreffende de par. ontwikkelingsavonden niets geheel volgens wens waren verlopen, had het bestuur niets anders meer te presente ren dan een interessante lezing met lichtbeelden over het dorpsleven, folk lore en de verschillende kunstuitingen, zoals zang, muziek enz. van de directeur van het Prov. Gen. dhr. Drs. van de Griendt, 's-Bosch, en een lezing van de Z.E. heer Pastoor Driever uit Eind- ven. De heer v. d. Wiel vond het jam mer dat deze avonden eerst in Januari gegeven konden worden. Hij hoopte dat er in het nieuwe seizoen vroeger zou worden begonnen. Op het program stond nog een ont spanningsavond op Vastenavond-Dins dag. Allen waren het er over eens dat de laatste ontspanningsavond goed had voldaan. De ontspanningsavond voor de leden van het patronaat op Vastenavond- Zondag werd in handen gegeven van de jeugdcommissie. De heer v. Stiphout wilde reclame ma ken voor Elshout-Vooruit en ook niet- leden toelaten. Algemeen was men het daarmee niet eens; een goed opgezette avond zou vanzelf reclame maken. Bij het punt bibliotheek gaf de voor zitter verslag van het betreffende ver zoek'aan B. en W. en de mogelijkheden van aansluiting bij de Leeszaal te Eind hoven. Alles zal echter afstuiten op

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1