mmiYK JAA1R HO VLUMEN HEUSDEN HAARSTEEG SPRANG GAPELLE WASPIK RAAMSDONK RAAMSDONKSVEER 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 JANUARI 1953 2 BALANS Sprangse Markt KOOPJES 99 Vele blijken van belangstelling en sympathie geldgebrek. Vervolgens werd een kas- commissie benoemd, n.l. de heren A. v. Huiten, G. Kuipers en J. v. Stiphout. De heer v. Delft informeerde nog of er ook nog filmavonden kwamen. Voor lopig hield men aan op 8 Febr. Na de rondvraag sloot de voorzitter met de Chr. groet en dank voor de vlotte be sprekingen. DE ZWALUW. De maandvergadering van de Post duiven ver. De Zwaluw van 3 Jan. is uitgesteld in verband met de dans avond en zal Zaterdag 10 Jan. worden gehouden. Vermoedelijk uitreiking rin gen voor 1953. Verder belangrijke agen da, dus allen present. Aanvang 7 uur. VOGELLUST. Hedenavond vergadering van de Ka narievereniging Vogellust in café P. v. Eggelen; nieuwe leden zijn welkom. Op deze vergadering zal gesproken worden over het houden van een ten toonstelling. OUDEN VAN DAGEN. Op Zondag 4 Januari werd in café Toonkunst, Joh. Peijnenburg, een dans avond gehouden, waarvan de opbrengst voor de ouden van dagen bestemd is, voor het jaarlijks uitstapje. De belang stelling had groter kunnen zijn. IJSPRET. Reeds' enkele dagen wordt er druk geschaatst op de ondergelopen weilan den buiten de Dijk. Zondag kwamen vdèl liefhebbers uit de omtrek. Jammer dat het ijs te slecht was. MIDDENSTAND. Heden 5, Dinsdag 6 en Woensdag 7 Januari biedt de Vlijmense middenstand de kopers van de Middenstandsweek een avond aan. Heden in 't patronaat en de twee andere avonden in café Toonkunst. Een pracht gezelschap is uitgenodigd om de lachspieren los te rukken. KAPELAAN VAN LEEUWEN NAM AFSCHEID. Na vele huisbezoeken en afscheid van verenigingen, nam Kapelaan v. Leeuwen Zondag afscheid in alle H. H. Missen van de parochianen. Spreker vond het jammer te moeten vertrekken. Zijn werk was nog maar half klaar en grote plan nen lagen nog in het verschiet. Veel goeds was reeds bereikt, maar hij hoopte dat zijn opvolger zijn plannen verder uit zou werken. Ontvangt mijn plaats vervanger met dezelfde liefde die U mij steeds hebt betoond, aldus de kapelaan, en het zal in, orde komen. Na een dank woord tot allen voor de prettige samen werking, besloot Kapelaan van Leeuwen. Moge het U allen goed gaan; dit is ook de wens van alle parochianen. Het gaat U goed. BEVOLKINGSONDERZOEK. In de maand Februari zal in Groot- Vlijmen weer een bevolkingsonderzoek plaats vinden op T.B.C. In de week van 815 Jan. zal een huisbezoek plaats hebben of men wenst deel te nemen. Laat allen dit mooie werk accepteren. Geeft U allen op voor onderzoek. CARNAVAL 1953. De raad van elf en het comité van actie zijn reeds aan de slag om gelden te verzamelen voor de prijzen der groe pen met Carnaval. Zaterdag werd een dansavond gehouden in café iB. Ore- mans; er was matige belangstelling. AUTOBUS GESLIPf Tengevolge van de gladheid van het brugdek kwam Dinsdag j.l. een autobus van de N.V. Alad uit Wijk en Aalburg op de grote brug alhier te slippen. De autobus die toevallig geen passagiers vervoerde kwam dwars op de brug te staan en vernielde een gedeelte van de verschansing. Ook de bus, die met één wiel buiten de brug stond, liep aanzien lijke materiele schade op. De chauffeur kwam met de schrik vrij. HOGE WATERSTAND. Vanwege de uitzonderlijk hoge wa terstand in de Maas, had men in onze stad maatregelen genomen om erger te voorkomen. Aan de Wijksepoort waren zandzakken en schotbalken klaargezet om eventuele overstroming te voorko men. In de loop der week is het water echter weer zodanig gezakt, dat men deze voorzorgsmaatregelen weer heeft opgeborgen. KRUISBOOGSPORT. Het kruisboogschuttersgezelschap Al doende leert men, hield in zijn clubhuis bij café J. Verhoeven een onderlinge schietwedstrijd. De uitslag hiervan is als volgt: 1 R. Fitters 136 punten; 2 P. Fit ters 136 pt.; 3 A .de Kort Czn. 129; 4 A. v. Asseldonk 127; 5 Alb. Winkel 124; 6 H. v. d. Pol 124; 7 J. Verhoeven 123; 8 J. v. Huiten 122; 9 A. v. d. Wiel 121; 10 H. v. Bladel 121; 11 Jaap Buijs 119; 12 A. Smetsers 114; 13 B. de Wilt 114; 14 A. v. Grevenbroek 104; 15 H. Kuijs 97 punten. Wit-Gele Kruis. Onder voorzitterschap van dhr. A. v. Beurden hield de afd. Haar steeg van het Wit-Gele Kruis haar jaarvergadering over 1952. Na opening met de christelijke groet heette hij allé aanwezigen hartelijk welkom, speciaal de gees telijk adviseur en de dames be stuursleden, die voor de eerste maal de jaarvergadering bijwoonden. Vervolgens liet hij de voornaamste gebeurtenissen de revue passeren, waaruit bleek dat de afdeling over 1952 op het gebied van de christe lijke charitas veel goed werk heeft verricht. Dank bracht hij aan de wijkver pleegster voor diens onvermoeiba re ijver in het belang van de zieken verricht; verder lichtte hij het plan toe om te komen tot samenwerking met de afdelingen Vlijmen en Nieuwkuijk. In het afgelopen jaar hadden er reeds enkele gecom bineerde bestuursvergaderingen plaats; men hoopt dan ook dit jaar tot een definitieve beslissing te ko men. Door de secretaris, de heer G. G. Klim, werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het financieel verslag bleek dat de positie van de kas grote zor gen baart; deze sloot dan ook met een klein batig saldo. Het jaarverslag dat daarna werd voorgelezen bevatte in details de werkzaamheden van de afdeling, waaraan wij het volgende ontlenen: Het ledental steeg tot 377; door de wijkverpleegster werden 1666 bezoeken bij zieken afgelegd, 77 bij t.b.c.-patiënten; 412 maal werden gevallen in de kliniek behandeld; 120 maal werden artikelen uit het magazijn uitgeleend, er werden 21 zittingen van het consultatiebureau te Vlijmen bijgewoond, er hadden 202 consulten plaats, 25 kinderen werden ingeschreven, door de schoolartsendienst werd 13 maal zitting gehouden, waarbij 304 kin deren werden onderzocht. Vanaf 1 Juli 1951 werd de kraamverzorging ingesteld en deze nieuwe tak van verpleging blijkt een uitkomst te zijn voor de moeders die hulp no dig hebben. De aftredende bestuurs leden C. de Vaan en L. v. d. Heij den werden bij acclamatie herbe noemd. Een voorstel om te komen tot een nieuwe, contributie-regeling ontlok te een levendige discussie en ten slotte werd besloten dit punt aan te houden tot de volgende verga dering. Dank werd nog gebracht aan de E.H.B O.-vereniging voor de steun en de prettige samenwerking. Na de rondvraag, waarvan niet veel gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze. Trekking loterij. Donderdag 1 Januari j.l. had in café M. Achten de trekking plaats van de loterij, uitgeschreven door de R.K.V.V. Haarsteeg. De hoofd prijs, zijnde een dames- of heren- riiwiel, viel op lot no. 2170. De ge lukkige bezitter bleek te zijn A. v. Beek, Hoogstraat 18, Capelle. BALANS 1952. Bij het scheiden van het oude en de intrede va nhet nieuwe jaar is het wel op zijn plaats om de balans eens op te maken over het wel en wee waaraan een gemeenschap in de loop van een jaar zoal bloot staat. Als wij derhalve de statistiek moeten samenstellen over de voornaamste gebeurtenissen die er in het afgelopen jaar hebben plaats gevon den, dan kunnen wij constateren dat er enerzijds reden is tot tevredenheid en voldoening, maar anderzijds mag het af gelopen jaar wel als een rampjaar wor den beschouwd, want niet minder dan 6 onzer dorpsgenoten verloren het leven door ongevallen, waardoor onverwachts de betreffende families in rouw werden gedompeld. Uit het parochiële leven bleek dat er 45 doopsels plaats vonden, 15 personen werden begraven, terwijl 17 huwelijken werden gesloten. Op economisch gebied viel er een verbetering te constateren en bleef de werkloosheid nihil; de oorzaak hiervan is wel dat de mandenindustrie gehand haafd blijft, terwijl er in de schoen- en lederindustrie, waarin vele onzer dorps genoten werk vinden, een belangrijke verbetering viel te constateren. Ook het verenigingsleven beweegt zich in stij gende lijn; deden sommigen weinig van zich spreken, op cultureel gebied werd 'n belangrijke vooruitgang geboekt. Zo wist de harmonie St. Caecilia op een Fede ratief concours in de Ere-afdeling een le prijs te behalen. Ook het dameskoor deed van zich spreken en behaalde en kele prijzen. Op het gebied van de sport waren de prestaties niet groot; de voetbalelftallen behaalden allen slechts een pover resul taat. Beter deden het de schuttersgezel- schappen die met hun hand of kruis boog met trots op het afgelopen seizoen kunnen terugzien. Al met al mag uit dit alles de conclusie worden getrokken, dat met enig optimisme te toekomst te gemoet kan worden gezien. GEZELLIGHEID. Door de Dilettantenvereniging Gezel ligheid alhier is in studie genomen het vrolijke spel in drie bedrijven „Polly Perkins" van Douglas Murray, vertaald door G. Nielen. Het ligt in de bedoeling dit spel in de tweede helft van Februari voor het voetlicht te brengen. TERUG UIT KOREA. Na een verblijf van een jaar aan het front in Korea, kwam de vrijwilliger Lether alhier dezer dagen in zijn gezin alhier terug, waar hij begrijpelijkerwijze met grote blijdschap werd ontvangen. Proficiat met de behouden thuiskomst. bij Keas Nieuwenhuizen als van ouds LAPPEN, RESTANTEN, PARTIJEN Begint: Zaterdagmorgen 10 Januari JUBILEUM. Dezer dagen herdacht Mej. Versteeg- van Peer het feit dat zij 35 jaar lang het gebouw van de Chr. school had schoongehouden, de verwarming ver zorgd enz. Door het schoolbestuur en het personeel der school werd de trou we gedienstige in de bloemetjes gezet, terwijl zij ook verschillende cadeautjes mocht ontvangen. Onze felicitaties voegen wij gaarne bij de vele gelukwensen die de jubilaresse bij deze gelegenheid mocht ontvangen. ONGEVAL. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur had in de Besoijensesteeg aan de grens on zer gemeente een aanrijding plaats tus sen een B.B.A.bus (richting Tilburg) en een volkswagen. Doordat de chauffeur van de bus, die een boerenwagen pas seerde, vanwege de mist de volkswagen niet tijdig zag naderen en niet meer naar rechts kon uitwijken, reed de volkswa gen tegen de bus op en liep schade op aan bumper, spadborden enz., maar kon toch op eigen kracht zijn weg vervol-, gen. Door het remmen op de zeer glad de weg, gleed de bus echter van de weg af en kwam in de berm van de weg terecht, waarin ze wegzakte. De reizigers konden later met een an dere bus hun weg vervolgen. Na veel moeite gelukte het eerst te ca. 2 uur de bus met behulp van een gerecruteerde B.B.A.-vrachtwagen de bus weer op de weg te krijgen. ORANJEVERENIGINGEN. Op initiatief der Oranjevereniging Ju liana alhier had in het gebouw van de Chr. Volksbond een bespreking plaats met het bestuur der Oranjevereniging te Vrijhoeve-Capelle, ter vaststelling van de data der feestelijkheden voor 1953. De Oranjevereniging Vrijhoeve stelde voor één Oranjefeest voor de gehele ge meente in het centrum te organiseren, waarom besloten werd eveneens nog maals contact op te nemen met de Oran jevereniging te Capelle. Ten opzichte van de kinderfeesten zal de oude regeling (elk deel der gemeente apart) gehandhaafd blijven. NAAR DE WEST. Met het troepentransportschip. De Waterman is onze dorpsgenoot soldaat Jan Kerst Azn. Zaterdagmorgen 1.1. scheep gegaan naar West-Indië, tenein de op Suriname bij het bewakingsdeta chement te worden ingedeeld. We wen sen Jan een goede reis en behouden a'an- komst en hopen dat het hem in de West goed moge gaan. IN HET GOUD.. Dinsdag a.s. hoopt het echtpaar W. Blom waarts, aan de Winterdijk, de dag te herdenken, waarop het een halve eeuw geleden in het huwelijk trad. A TEMPO. Zoals we bereids reeds meldden zal de Mandolinevereniging A Tempo a.s. Woensdag 7 dezer des avonds half acht onder leiding van haar directeur de heer P. C. van Iersel uit Waalwijk, in Sta tionskoffiehuis Pruijssers een uitvoering geven. Naast verschillende muzieknum mers Vermeldt het programma het op treden van de Cowboy-girls met muziek en zang en van de vier Zuid-Afrikaners met hun populaire songs. Een tweetal vrolijke schetsen completeert het geheel. MYSTERIE ROND DE BARAK. Met belangstelling wordt het verloop van het barakconcours, dat in Stations koffiehuis wordt gehouden ten bate van het pianofonds van de gemengde zang vereniging Polymnia gevolgd. Ieder is benieuwd wie met het hoogst aantal pun ten de eerste prijs binnen zal slepen (een paar schoenen) of de tweede prijs voor het laagst aantal punten zonder poedel of een van de andere fraaie prijzen. Ook de dagprijzen zijn aantrekkelijk; op Nieuwjaarsdag werd de dagprijs, een fles oude jenever, gewonnen door A. Kem- meren. Zondag 4 Jan. was W. de Hond de gelukkige en ontving de oude klare. De stand van het concours is nu: 1 J. van Dongen 180 pt.; 2 W. van Gorp 72 pt. Ook voor de dames, die in een ge mengde zangver. ontegenzeggelijk een overwicht hebben, heeft het bestuur een bijzondere attractie in petto. Zondag a.s. zullen de dames kunnen barakken naar het hoogste aantal punten, waar voor een aantrekkelijke prijs beschikbaar zal worden gesteld. BRANDWEER PRESENT. Toen Zondagavond de sirene loeide was de brandweer in een minimum van tijd op de plaats waar brand was ge meld. Gelukkig was het slechts een schoorsteenbrandje, hetgeen vlug was verholpen. GEMEENTERAAD. De raad van de gemeente Raamsdonk heeft het jaar 1952 goed willen besluiten door nog op 31 December .een vergade ring te houden. Deze vergadering begon niet zoals gewoonlijk om half acht, doch om half zeven 's avonds. De leden stel den er blijkbaar prijs op tijdig thuis te zijn, teneinde niets te missen van de ge bruikelijke lekkernijen op Oudejaars avond. Dat zij daarin geslaagd zijn ge loven wij zeker, want deze spoedeisen de vergadering duurde niet langer dan een half uur. Het eerste punt van de agenda betrof de aankoop van 2 percelen grond in de Sandoelse polder van R. en W. A. v. d. Made. Besloten werd tot aankoop over te gaan. Deze grond is nodig voor de aanleg van het sport- en wandelpark in de Sandoelse polder. Voor de aanleg van dit park stelde de raad een crediet beschikbaar, even als voor de aanleg van de Rembrandt- laan' in de Boterpolder. Na het vaststellen van enkele begro tingswijzigingen memoreerde de voorzit ter de goede verstandhouding, die er in het afgelopen jaar heeft geheerst tussen het college van Burgemeester en Wet- houdrs en de Raad en dankte hij de le den en het gemeentepersoneel voor het verrichte werk. RAAMSDONK EN DE PONTONNIERS. Officiële ontvangst. Dinsdagavond zijn de banden tussen de gemeente Raamsdonk en het regiment Pontonniers, dat bijna in zijn geheel is ondergebracht in de nieuwe kazerne bij Keizersveer, nog eens extra aangehaald, toen de commandant van het regiment Lt. Kol. j. A. J. Elders met zijn staf van officieren officieel ten raadhuize werd ontvangen door het gemeentebestuur, waarbij vele geestelijke en wereldlijke notabelen tegenwoordig waren. Burgemeester Prinsen die het eerste bij deze plechtigheid het woord voerde, schetste in'grote trekken de geschiede nis van de Pontonniers, die reeds eerder, namelijk toen zij in 1591 bij het beleg van Geertruidenberg, een brug over de Maas sloegen, met de gemeente in con tact waren geweest. Het contact met de gemeente en de gemeentenaren, dat was ook het doel van deze bijeenkomst en hartelijk heette hij de commandant en de officieren, en over hun hoofden heen onderofficieren en manschappen welkom in de gemeente, die het zich een eer re kende het regiment binnen haar grenzen te mogen huisvesten. Alles, aldus de burgemeester, zullen gemeente en ge meentenaren in het werk stellen om het verblijf hier zo gezellig en confortabel mogelijk te maken. De Pontonniers konden op de volle dige steun van hem persoonlijk, het ge meentebestuur en de raad rekenen; als men van weerskanten rekening hield met de mogelijkheden die er waren, dan zou een vruchtbare samenwerking hiervan het blijvend resultaat zijn. De regimentsedt. Lt. Kol. Elders ver klaarde dat de ontvangst die hem en zijn troepen te beurt was gevallen grote in druk had gemaakt. Hij wenste dat de naam van Raamsdonk tot in lengte van dagen aan de daden van het korps mocht zijn verbonden. Hierna volgde voor het raadhuis een serenade door beide harmonieën die door de autoriteiten staande op het bordes werd aanhoord. Velen van de bevolking waren op 't Heereplein samengestroomd. Dr v. d. Werf bood vervolgens na mens de gemeentenaren een cadeau aan, dat echter nog geen vaste vorm had ge kregen; men dacht al wel bijv. aan een gebrandschilderd raam, dat geplaatst zou moeten worden in de nog te bouwen recreatiezaal van de kazerne. Maar wat dit gesechenk ook ware, men moest het zien als een versteviging van de band tussen militair en burger. Vanzelfsprekend toonde de comman dant zich erg dankbaar voor deze daad van de bevolking. Het officiële gedeelte van de plechtig heid' werd besloten met het Wilhelmus, waarna in een ongedwongen samenzijn in de raadzaal het contact tussen de burgerlijke en militaire autoriteiten werd verstevigd. BENOEMINGEN. Z.H.Exc. de Bisschop van Den Bosch heeft op verzoek van de Hoogw. Prelaat van Berne te Hees- wijk benoemd tot Kapelaan te Vlij men de Weleerw. Heer H. G. J. van den Berg O.Praem., en tot Assistent te Elshout de Weleerw. Heer A. v. Leeuwen O.Praem, die kapelaan was te Vlijmen. GESLAAGD. Op het practijkexamen, te Roo sendaal gehouden op 27, 29 en 30 December j.l., slaagde onze plaats genoot Jan Vrijhoeven voor Me- taaldraaien. Vorige week Maandag slaagde te Amsterdam onze plaatsgenoot G. Mulders voor het R.E.M.E.C.-exa men vakbekwaamheid rijwielher steller. PAROCHIE-CIJFERS. Hieronder geven wij U de cijfers die op Nieuwjaarsdag door de H.H. Geestelijken in de Waalwijkse ker ken werden bekend gemaakt en die een beeld geven van het parochiële leven in onze gemeente: St. Antonius: Overlijden: 16 4 kinderen Dopen: 71 Huwelijken: 18 Communies: 96.000 Eerste H. Communie: 80 Plechtige H. Communie: 49 St, Clemens: Overlijden: 14 Dopen: 53 Huwelijken: 11 Communies: 72.000 Eerste H. Communie: 59 Plechtige H. Communie: 51 O.L. Vrouw Onbevl. Ontvangen: Overlijden: 9 Dopen: 36 Huwelijken: 10 Communies: 45.000 St. Jan: Dopen: 122 Huwelijken: 45 Overlijden: 43 volw. 1 kind Communies: 200.000 5900 parochianen. RECTOREN- EN DIRECTEUREN- VERGADERING TE WAALWIJK. Naar wij vernemen zal de jaar lijkse wintervergadering van Ree toren en Directeuren van de scho len van Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant Maandag 12 Jan. a.s. in Hotel Verwiel gehouden wor den. Vóór de vergadering zal het nieuwe gebouw van de H.B.S. en M.M.S. worden bezichtigd. Behalve in Waalwijk worden momenteel door O.M.O. nieuwe scholen ge bouwd te Eindhoven, Boxtel en Boxmeer, terwijl nog meerdere plannen voor nieuwbomw of ver bouwing in voorbereiding zijn. DE SPOORLIJN DOOR DE LANGSTRAAT. Statenleden stemmen in met verzoek om herstel. Blijkens het verslag van het ver handelde in de commissie van rap porteurs, hebben enkele Statenle den Ged. Staten voorgesteld stap pen te willen ondernemen voor het behoud van de spoorlijn 's-Herto- genboschLage Zwaluwe. Dit te meer, omdat na de totstandkoming van de Biesboschwerkzaamheden deze streek meer industrie zal gaan opnemen, zodat het zeer wel moge lijk moet worden geacht dat de aan wezigheid van een spoorwegverbin ding in de toekomst dringend ge wenst is. Met instemming hebben enkele leden kennis genomen van de ver schillende telegrafische verzoeken welke de laatste weken vanuit de Langstraat aan de minister van Verkeer en Waterstaat en aan de Tweede Kamer zijn gedaan om het Hoewel wij vooraf geen ruchtbaarheid hadden gegeven aan het feit, dat „de Echo" 1 Januari 75 jaar zou bestaan en alleen het verschijnen van ons extra-nummer op 31 December deze ongetwij feld belangrijke gebeurtenis bekend maakte, is dit laatste voor zeer velen een aanleiding geweest om ons van hun belangstelling en sympathie te doen blijken. HULDIGING DOOR HET PERSONEEL. Op de eerste plaats bestond deze aanleiding voor het redactioneel, administratief en technisch perso neel, dat op Woensdagmiddag ge legenheid vond z'n gelukwensen aan te bieden. In een bijeenkomst van redactie-, administratie- en drukkerijperso- neel en de heren firmanten met hun echtgenoten, schetste de procuratie houder, de heer Jac. v. Mierlo, in keurige bewoordingen het belang van de jubilerende krant voor plaats en streek, maar vooral voor de drukkerij en het personeel waar voor „de Echo" al die jaren een be langrijk werk-object was geweest. Hij bracht een eerbiedige hulde aan de oprichter, wijlen de heer Antoon Tielen, wenste de tegen woordige hoofdredacteur, die in dit jubileum van zijn blad een eigen jubileum mocht zien, waar hij zo veel voor zijn blad had gedaan en nog steeds deed, voor wie „de Echo" zo heel veel betekende (vraag het maar eens aan de mede-redacteu ren, aan de jongste bediende, aan de drukkerij chef en aan de jongste leerling, zei de heer v. Mierlo), van harte geluk, sprak de hoop en het vertrouwen uit dat zijn mede-fir mant zijn voetsporen zou drukken en wenste de hoofdredacteur ten slotte nog vele gezonde jaren toe, waarin hij getuige mocht zijn van de groei en de bloei van „De Echo van het Zuiden" en zijn drukkerij. Namens het gehele personeel bood hij als geschenk een prachtig tele visie-toestel aan. Onze hoofdredacteur, de heer Jan Tielen, toonde zich zeer verrast door dit schitterende geschenk, waarnaar zijn verlangens al langer waren uit gegaan. Het zou voor hem een voortdurende herinnering zijn aan dit zeldzaam jubileum, aan de vele jaren dat hij aan de cou rant had gewerkt, maar nog meer aan de prettige samenwerking, de goede geest en de onderlinge waardering in het bedrijf. Hij dank te allen hartelijk en sprak het ver trouwen uit dat zij zouden blij ven samenwerken aan de groei en. de bloei van „Echo" en drukkerij en dat de goede naam en de goede klank die beide hebben, zouden blij ven bewaard niet alleen, maar dat met energie zou worden gestreefd naar expansie op verschillend ter rein. Hij bood allen een gratificatie aan en nog enige tijd bleef men gezellig bijeen. TAL VAN ANDERE GELUKWENSEN. Van tal van zijden waren reeds geschenken, bloemstukken, tele grammen 'en andere felicitaties bin nengekomen van autoriteiten, za kenlieden, verenigingen, vrienden enz., en deze stroom van geluk wensen bleef ook op Nieuwjaar en de eerstvolgende dagen aan houden, zodat ons bureau was her schapen in een bloementuin en deze met de talrijke telegrammen, brie ven, kaartjes, de talloze persoonlij ke felicitaties op Nieuwjaarsdag ge tuigden van het medeleven van Waalwijk, de Langstraat en verre omgeving met „De Echo van het Zuiden" en zijn 75-jarig jubileum. Dat wij daarvoor uitermate dank baar zijn, behoeven we hier niet nader te zeggen. personenvervoer per trein weder te herstellen. Gedeputeerde Staten worden uit genodigd op korte termijn deze ver zoeken te ondersteunen. Gedurende de jaren 19491950 is op deze lijn het slechtste treinmateriaal van Ne derland gebezigd, terwijl de dienst regeling nagenoeg geen enkele aan sluiting gaf en de treinsnelheid zeer gering was. Deze lijn behoort een onderdeel te worden van het centrale spoor wegnet van ons land. Ged. Staten zeggen in hun ant woord dat het contact met de Ned. Spoorwegen hen tot de overtuiging heeft gebracht dat pogingen tot her stel van het personenvervoer geen resultaten zullen hebben. Wel ver wachten zij dat de spoorlijn in de toekomst zal worden gehandhaafd. AFD. NOORD-BRABANT YAN VER. NED. GEMEENTEN. Burgemeester J. Teijssen van Waalwijk houdt een interessante inleiding. In Den Bosch heeft de afdeling Noord-Brabant van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de al gemene najaarsvergadering gehou den onder voorzitterschap van burgemeester H. Loeff. Aanwezig waren o.m. de Commissaris der Koningin in Noord-Brabanl, dr J. E. de Quay, de griffier der Staten, de heer G. van Rooy en de direc teur van het Centraal Bureau, de heer Versteegh. De burgemeester van Waalwijk, de heer J. Teijssen, hield een in leiding over het rapport zieken- kosten-voorziening, uitgebracht door een commissie uit het Cen traal Orgaan inzake gemeenschap pelijke behandeling van gemeente lijke personeelsaangelegenheden. Geconstateerd werd, dat daar in werkingtreding van een regeling voor het overheidspersoneel niet op korte termijn te verwachten is, een tijdelijke regeling tot sand is gekomen, waarbij o.a. Noord-Bra bant is voorgegaan. Ook lagere publiekrechtelijke lichamen heb ben een dergelijk besluit genomen. Bij het rapport van het Centraal Orgaan gaat het om de vraag of het fondsensysteem der sociale ver zekering zal worden toegepast of dat de overheid eigen risico bij de ziektenkostenverzekering van het overheidspersoneel dragen zal. De afdeling Noord-Brabant wil een ei gen regeling voorbereiden met het genoemde rapport als basis. Men hoopt dat 1 Juli 1953 een gemeen schappelijke regeling „ziektenkos- tenvoorziening ambtenaren" in werking kan treden. EINDEXAMENS GYMNASIUM, H B S., H.M.S. EN HANDELS SCHOLEN. Data voor het schriftelijk deel vastgesteld. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens aan de openbare en de bijzondere dag- en avondscholen voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs en van de staats examens H.B.S.A en B en de staats examens gymnasium in het jaar '53 zal worden afgenomen op de dagen en uren, vermeld in onderstaand rooster. Gymnasium A en staatsexamen gymnasium A: 11 t/m 13 Mei. Gymnasium B en staatsexamen gymnasium B: idem. Hogere Bur gerschool A en staatsexamen hoge re Burgerschool A: Maandag 18, Dinsdag 19, Vrijdag 22, Woensdag 27, Donderdag 28 en Vrijdag 29 Mei. Uitsluitend voor staatsexamens ho gere Burgerschool A: Vrijdag 29 Mei. Hogere Burgerschool B en staats examen H.B.S. B: Maandag 18, Dinsdag 19 en Vrijdag 22 Mei. Uit sluitend voor staatsexamen Hogere Burgerschool B: Dinsdag 26, Woens dag 27, Donderdag 28 en Vrijdag 29 Mei. Middelbare scholen voor meisjes 27 tot en met 29 Mei. MOOI SUCCES VOOR ONZE R.K.H.B.S.—M.M.S. Vrijdag en Zaterdag j.l. werden in Helmond culturele dagen gehou den voor de R.K. Middelbare Scho len van Noord-Brabant. Door de R.K.H.B.S. en M.M.S. van Waalwijk werden hier zeer mooie resultaten behaald, n.l. in de afdeling tekenen de eerste priis met een sneciale eer volle vermelding voor Mia v. Vliet. Bij de declamatie kreeg Jozef Adriaanse de eerste prijs, terwijl aan een groepje leerlingen, die on der leiding van Drs A. Vossen een fragment uit Shakespeare's Hamlet speelden, een oorkonde werd uitge reikt voor goed toneelspel. „GOD HEEFT DE MENSEN NODIG". Onder deze titel zal dus a.s. Dins dag, zoals aangekondigd is, onder auspiciën van de Waal wij kse Kring de bekende film van Jean Delannoy „Dieu a besoin des hommes" wor den vertoond in Musis Sacrum. Het betreft hier een film die niet alleen de hoogste onderscheiding verwierf, maar ook veel pennen en tongen in beroering bracht, voor- en tegen standers in het geweer riep, maar uiteindelijk toch de reputatie ves tigde van een buitengewone film te zijn, een film die een boeiend pro bleem stelde en dit probleem op een prachtige wijze uitwerkte. Maar het blijft niettemin moge lijk dat zij verkeerd wordt verstaan, dat het probleem verkeerd wordt bezien en van een verkeerd stand punt uit wordt benaderd; daarom dunkt het ons goed hier van tevoren reeds iets over te zeggen. Op een klein eiland voor de Fran se kust, Sein genaamd, woont een arme bevolking die voornamelijk leeft van strandjutterij, van de op brengst van wrakstukken die aan spoelen. Het is een primitieve be volking, ruw, in wezen godsdien stig, maar niettemin practijken er op na houdend die onverenigbaar zijn met de goddelijke geboden. Zo bestaan zij het om in stormnachten grote vuren op hun kusten te bran den, om zo de schepen die in het noodweer zijn naar de rotsen te lok ken waarop zij te pletter lopen. De pastoor van deze kleine gemeen schap verzet zich hiertegen; doch tevergeefs, en wanneer zij zelfs na zijn dreiging om hen te verlaten, nog met deze practijken doorgaan, voert hij dit dreigement ook uit. Nu zijn zij zonder priester, en vooral ook omdat zij meer waarde hechten aan de uiterlijke beleving van het geloof, meer waarde bij voorbeeld aan de belijdenis der zon den dan aan een diep berouw, voe len zij steeds heviger het gemis van de man die hun de sacramenten toe diende en in hun primitiviteit dwin gen zij dan de koster de kerk weer te openen en met hen te bidden; zij gaan verder: hij zal voor hen pre ken, een moodenaar belijdt hem zijn zonde, evenals een vrouw in barensnood en steeds meer dwingt hun primitief geloof hem in de rich ting van het priesterschap. In de figuur van deze koster zien we de strijd tussen zijn ontzag voor de verheven bediening en zijn hoog moed; maar aanvankelijk wint het eerste en hij gaat naar het vaste land de geestelijkheid smeken om een pastoor. Hij hoort echter niets

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2