Nieuwjaarswens SLOTACCOORD NIEUWE KALENDERS 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 JANUARI 1953 6 NEDERLANDSE SCHOENEN NAAR BELGIE. die wij ontvingen. mensenlevens heeft gekost. Bij het sanatorium „Maria-oord",kwam 's middags ongeveer half vier een per sonenauto te slippen. De wagen vloog met grote kracht tegen een boom. De auto werd bestuurd door de heer Brou- mels, afkomstig uit Waalwijk, thans wo nende te Nijmegen, die in gezelschap van zijn echtgenote, mevr. Broumels-v. d. Zanden, geboortig van Drunen en drie kinoderen was, namelijk een jongetje van zes, en twee meisjes, van 12 en 14 jaar. De gevolgen waren zeer ernstig. De ongeveer 40-jarige mevrouw B. werd op slag gedood. De vier andere inzittenden werden met verwondingen naar het grote ziekenhuis te Den Bosch overgebracht, waar enige tijd later, het 12-jarige dochtertje nog aan de gevolgen is bezweken. De anderen werden later naar Nijmegen overgebracht. BURGEMEESTER VAN DEN BOSCH RIDDER NEDERL. LEEUW. De Koningin heeft benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandsche Leeuw, mr H. J. M. Loeff, burgemeester van Den Bosch. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay heeft Woensdag in tegenwoordigheid van alle ambtenaren van het Bossche raad huis de onderscheiding overhandigd ten stadhuize van Den Bosch. PRINS KON NIET NAAR SANKT ANTON. Met haar dochters en haar overige gezelschap heeft Koningin Juliana een deel van de oudejaarsavond doorgebracht in de „Bierkelder" van het hotel te Sankt Anton, waar ook de andere hotel gasten bijeen waren. Om half twaalf be gaven de Koningin, de prinsesjes en de overige reisgenoten zich naar de eigen vertrekken van de vorstin, waar men ge zamenlijk op de gebruikelijke wijze de overgang van oud naar nieuw herdacht. Het was uiteraard een teleurstelling, dat de slechte weersgesteldheden prins Bern- hard verhinderden zijn voornemen om Woensdag naar Sankt Anton te vliegen teneinde de jaarwisseling met zijn gezin te vieren, uit te voeren. Maar klokke 12 was er telefonisch contact tussen Soest- dijk en Sankt Anton.. Zo werden de heil wensen over de lijn gewisseld. Prins Bernhard is Donderdag per vliegtuig naar de Canarische eilanden vertrokken voor het voorgenomen korte vacantieverblijf. t TRUMAN BERTREURT IMPORTBELEMMERINGEN. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Truman uiting gegeven aan zijn grote leedwezen over de omstandigheid, dat de minister van landbouw Brannan nieuwe restricties heeft moeten uitvaar digen voor de import van zuivelproduc ten. Er zijn o.m. weer maatregelen ge nomen tegen zuivelproducten, zeer ten nadele van Nederland. Dat is helemaal verkeerd, zei Truman, die hieraan toevoegde voor dergelijke maatregelen niets te voelen. Hij ver klaarde echter, dat Brannan op grond van de wet op de wapenproductie ge dwongen was de restricties uit te vaar digen. GEBEDSACTIE IN 1953. Uit Rome meldt Reuter, dat Donder dag bekend gemaakt is dat de katholie ken over de gehele wereld zal worden gevraagd in Januari te bidden dat al de genen die zijn afgedwaald, zonder enig voorbehoud zullen terugkeren in de kerk; in Februari dat de vervolgden sterk mo gen blijven zelfs tot in de dood; .in Maart voor de algemene en bijzondere intenties van de Paus; in April voor de 1500 bisschoppen en hun herderlijke werkzaamheden; in Juni dat degenen die gebukt gaan onder zorgen of angst ver lichting en steun mogen vinden in het Heilig Hart van Jezus; in Juli dat de waardigheid van de menselijke persoon overal mag worden geëerbiedigd; in Au gustus dat het huwelijksleven gebaseerd wordt op de Goddelijke wetten; in Sep tember dat de wet van God op het ter rein van de economie mag worden na gekomen; in October dat de katholieke leken roeping tot 't apostolaat voelen en volgen en in December dat de pacifica tie van de volkeren succes mag hebben. MOET NEDERLAND AFZIEN VAN DOLLARHULP? Het Amerikaanse Bureau voor We derzijdse Hulpverlening heeft Nederland gevraagd om „spontaan" af te zien van de dollarhulp die in het jaar eindigend per 30 Juni a.s. ontvangen zal worden, aldus meldt de New-York Times. Hoe- Wel door de Nederlandse regering nog geen besluit is genomen, bestaat er een tendens om afwijzend op de suggestie te beschikken. DRUK JAAR VOOR ROTTERDAM. In 1952 zijn de Rotterdam aangeko men 15.178 zeeschepen tegen 13,556 schepen in 1951 en 12,728 schepen in 1950. In de Nieuwe Waterweg zijn in 1952 aangekomen 17.702 zeeschepen met een tonnenmaat van 28.555.619 n.r.t. tegen 15.494 schepen met 25.870.332 n.r.t. in 1951 NEDERLANDER IN DJAKARTA VERMOORD. De president-commissaris van de Han delmaatschappij Schulte en Co., de heer G. Matthysen, is op Oudejaarsdag in zijn woning in het centrum van Djakarta door rampokkers vermoord. Het slacht offer bevond zich des morgens alleen thuis, toen drie personen, van wie twee in uniform en bewapend, op bezoek kwa men. Na enige tijd kwamen zijn te voor schijn met twee koffers. Op het vermoe den, dat iets niet in orde was, werd in het middaguur de politie gewaarschuwd, die Matthyssen aantrof met twee schot wonden in de borst. K.L.M.-VLIEGTUIG BIJ LANDING BESCHADIGD. De skymaster PH. T.D.L. van de K. L. M„ die onder gezagvoerder Macken zie met 34 passagiers op een charter vlucht van Londen naar Karatsji was, heeft Donderdag in de woestijn van Saoedi-Arabië, ongeveer 17 mijl van het vliegveld van Dahran, een noodlanding gemaakt. Het toestel is tijdens deze lan ding beschadigd, maar alle inzittenden zijn ongedeerd. Een K.L.M.-toestel in Karatsji heeft de gestrande passagiers, 35 mannen, 8 vrou wen, 13 kinderen, emigranten, opge haald. MET SLEE ONDER VRACHTWAGEN. Op Oudejaarsdag is te Nijmegen aan de Kraaijenhoflaan de 10-jarige G. Otten met zijn slee van het trottoir gegleden en onder een vrachtauto gekomen, bestuurd door A. T. uit deze stad. De jongen kreeg het rechter voorwiel over het hoofd en werd op slag gedood. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. De trein, die Donderdagavond om 20.50 uur uit Weert was vertrokken en om 21.15 uur in Eindhoven moest aanko men, heeft ter hoogte van Maarheeze, een man, die zich op de spoorbaan be vond, aangereden en gedood. De trein had 15 minuten vertraging. De Belgische senator Cynmans heeft de minister van economische zaken verzocht te willen medede len, welke maatregelen getroffen zijn ten aanzien van de massale invoer van Nederlandse schoenen in België. Tevens stelde hij de vraag, of een aanpassing der Ne derlandse lonen en sociale lasten aan de Belgische op korte termijn tegemoet gezien kan worden en zo niet, welke maatregelen de rege ring denkt te treffen om aan de bestaande anomalieën een einde te maken. Minister Duvieusart heeft geant woord, dat het verschil der lonen in de drie landen der Benelux de volledige aandacht der drie rege ringen heeft. Na gewezen te heb- üen op de, onlangs te Knokke ge houden Benelux-conferentie, tij dens welke werd besloten een bij zondere commissie in te stellen onder voorzitterschap der minis ters van economische zaken en ar beid, om de elementen te onder zoeken, die tot grondslag dienen voor de vorming der lonen en prij zen in de drie landen, verklaarde minister Duvieusart, dat het op 't ogenblik nog niet mogelijk is nauw keurige bijzonderheden te verstrek ken over de plannen der Neder landse regering op het stuk van haar loonpolitiek. De minister van economische zaken verklaarde verder, dat de bijzondere commis sie voor de schoenenindustrie, die eveneens na de conferentie te Knokke werd ingesteld, nog niet gereed is met haar conclusies en liet op het ogenblik dus onmoge lijk is mededelingen te doen over de maatregelen, die in het belang van de Belgische schoenenindu strie genomen moeten worden. EEN VERHAAL VAN LIEFDE EN MUZIEK DOOR T. LODEWIJK 22) Hij hield het niet meer uit. Hij rekende af en slenterde naar bui ten. De Leidsestraat door. De Kal- verstraat in. Hij was er zich nau welijks van bewust dat hij speurde langs de gezichten van de wande laars, of Ada Soms Hij nam de tram, ging naar Zuid. Daar woonde Ada, in één van de nieuwe flats. Doelloos slenterde hij door de straten, steeds dichter naar haar woning toe. Hier was het en zijn handen trilden, toen hij de kleine rode twoseater voor de deur Zag staan. Hij liep snel angs, keek omhoog, ja, daar brandde licht. Zou ze ie mand bij zich hebben? Hij kon daar toch niet zo maar aanbellen? Dag Ada, hoe gaat het? Hij kon wel een smoesje verzinnen, maar daar keek Ada dwars door heen. Trouwens, morgen zouden ze elkaar op het koor spreken. Nee, dat ging niet. Moedeloos stond hij op de hoek Van de straat, in strijd met zichzelf. Aan Sitske dacht hij niet. Al de te leurstellingen, het gedwarsboomde verlangen van deze avond joegen door hem heen, maakten hem on rustig, roekeloos. En opeens draaide hij zich om, liep driftig naar de brede stenen trap. Hij hoorde zijn schreden weer klinken in de vestibule. Een rij bel knoppen, namen er naast. Hij was hier nog nooit geweest. Hij tuurde de naambordjes afAda Sicca- ma. Het lezen van haar naam gaf hem een schok. Zijn hand strekte zich aarzelend naar de belknop. Als verdoofd hoorde hij het ringen van de bel. Het was gebeurd. Het on herroepelijke. Met een brommend geluid sprong het deurslot open. Hij duwde de zware eiken deur opzij, sloot die be hoedzaam, en begon met 't gevoel als was hij een drenkeling, de trap te beklimmen. Wie is daar? Ada's stem. Ik. Het bleef stil. Hij liep door, ont waarde toen Ada's gestalte in het licht van het portaal. Frits! Jij! Zoals je ziet. Hij zei het la coniek, maar voelde zich niet heel erg op zijn gemak. Nu stond hij tegenover haar. Ze zag hem verbaasd aan. Graag besteden wij enige aandacht aan enkele kalenders die wij rond de jaarwisseling van diverse bedrijven en instanties ontvingen, o.a. Van Wagenberg-Festen te Vlijmen was weer present met haar bekende ka lender, die niet meer wenst te zijn dan kalender; met duidelijke letters en cijfers in een behoorlijk formaat zijn de data hierop vermeld. Er is voldoende ruimte voor het maken van aantekeningen en ook het aanprijzen van het prima pro duct van deze bekende looierij met goede afnemers wordt natuurlijk niet vergeten. Ook op Coca Cola wordt weer door middel van de bekende kalender de aan dacht gevestigd. Aantrekkelijke jonge dames, coca-coladrinkend, zullen vanaf vele muren weer de vertrekken inkijken; zij gaan even bekend worden als het pro duct dat zij „heerlijk en verfrissend" vinden. DE FORD Motor Company bestaat 50 jaar en zij viert dit kroonjaar o.m. door de uitgave van een feestelijke ka lender, waarop wij, naast de data, ook de ontwikkeling kunnen zien van de auto, meer speciaal dus de ford-auto; we zien het eerste geknutsel van de 10-ja- rige Henry Ford I, we zien ook de glan zende producten zoals die thans de gro te fabrieken verlaten. In mooie kleuren- prenten wordt dit alles weergegeven. Een jubileum-jaar is het ook voor Douwe Egberts en ook bij deze 200 ja ren oude zaak is dit te merken aan de kalender die werd uitgegeven. Het is weer het bekende formaat en de bekende voorstelling en wijze van uitgave, maar de uitvoering heeft een feestelijker tint gekregen en zo zal ook deze kalender voor velen een fraaie wandversiering betekenen. Tenslotte vragen we nog even de aan dacht voor een grote, opvallende kalen der uitgegeven door The International Wool-secretariat, die in een 6-tal veel kleurige platen de blijvende plaats aan duidt, die de wol in de geschiedenis heeft ingenomen; deze plaats wordt gedemon streerd aan de kleding die beroemde mannen bij grote gebeurtenissen droegen. Het is een goed geslaagde kalender ge worden. die burgemeester Smit van Sprang-Capelle Vrijdagavond in de gemeenteraad uitsprak. Mijne Heren, Als ik U welkom heet, voor 't eerst in 't Nieuwe jaar, Dans wens ik U, gij Raadsliên al te gaar Die mij in deze tijd hun wensen deden blijken, Ook gaarne al het beste toe en al wat U zou lijken. Zoals gewoonlijk wil ik U ook thans een overzicht gaan geven Van al wat op gemeentelijk terrein gedaan werd en bedreven. Met groot genoegen en met blijdschap kan ik constateren, Dat wij in 't afgelopen jaar weer geld konden voteren Voor huizenbouw. Dank zij het woord van onze Koningin, (Want Haar zo vorstlijk woord zette de actie in) Om in ons vaderland een geldlening te sluiten Om toch die grote woningnood eens en voorgoed te stuiten. En het verheugend feit daarvan voor ons in Sprang-Capelle Is, dat we daardoor straks een vijftig huizen tellen Die zullen medehelpen om hen, die hunk'ren naar een huis, Een plaats aan eigen haard te biên en een gezellig „thuis". Voorts hebt gij, vroede vaad'ren, er mee ingestemd Dat de binnenhaven van Capelle wordt gedempt. En dat die plaats, nu nog een vuile moddersloot, Straks een fraai en mooi plantsoen zal bergen in haar schoot. Uit beide havens der gemeente ('t zijn kinderen vol zorgen) Is in het afgelopen jaar veel modder opgeborgen. Vervolgens kwam het er, dank zij Uw medewerking, van Om vast te stellen een nieuw uitbreidingsplan, Waardoor ook in de toekomst, waar wij toch in vertrouwen, Gelegenheid zal zijn weer huizen te gaan bouwen. Nog enk'le delen van ons dorp, gehuld in nacht'lijk duister, Zullen, door U besluit om licht te brengen, straks in nieuwe luister Verlicht zijn, zeer tot het genoegen, naar 'k U verzekering geef, Van de ijv'rige bewoners van Hoge Akker en van Dreef. Zo heeft men van de duisternis, op dit terrein, in onze plaats niets [meer te vrezen, Mocht dit, op geestelijk terrein, óók blijken waar te wezen. Ook maak ik, mijne Heren, er nog gaarne melding van Hoe Uw besluit, om aan de Kerk van Sprang Een geldlening te verstrekken tot herstel dier mooie oude kerk Verheug'nis gaf, gij deed daarmee een mooi en nuttig werk. Er blijkt hieruit, dat tussen kerk en wereldlijke macht Als steeds, geen schade, maar meer saamhorigheid werd toegebracht. Nog hebt gij, in verband met de vermeerdering Van Uw gezelschap, in een vorige vergadering Besloten om nieuw meubilair hier neer te laten zetten, Want gij zijt in Uw laatste zittingsjaar en naar de bestaande wetten Zullen in 't nieuwe jaar niet elf, maar dertien heren gaan regeren; Dit ongeluksgetal, zoals de volksmond zegt, zal zeker U niet deren, Want in een vrome plaats als deez', mag men niet overgaan de [bijgelovigheid te eren. En waar ik toch de plaats, waar gij vergadert, thans bespreek, Mag ik U een verrassing brengen, naar mij bleek, Want binnenkort zal in deez' zaal U worden aangeboön Een groot en prachtig glas-in-loodraam; 't is zeer schoon En door de hand eens kunstenaars vervaardigd, Een Comité uit deze plaats heeft ons hiertoe verwaardigd. Alvoor ik eindig iets uit de herinn'ring op te diepen Van al de maanden, die in dit jaar verliepen, Wil ik vdlgaarne een woord van lof doen horen Voor de gemeente-secretarie en wie daartoe behoren; Zij deden goed hun best'met onze ijverige Secretaris (De in 't vorig jaar benoemde nieuwe functionaris) Waarmee we, met zekerheid kan 't reeds worden gezegd, Een goede keuze deden en eer werd ingelegd. Niet mag ik hier vergeten de beste wensen te v doen horen Voor onze ambt'naar Smith, die steeds nog wordt verpleegd in [„Zonnegloren" Dat hij zeer spoedig, en wel volkomen fit In de loop van 't nieuwe jaar weer in ons midden zit. De brandweer der gemeente met de vrijwil'ge brandweerliên Lieten in 't afgelopen jaar weer vele staaltjes zien Van hun geoefendheid, zowel bij wedstrijden als ernstige gevallen, Hen woor van lof voor Commandant en manschappen zal zeker [U bevallen. van de gelegenheid, die thans mij wordt geboden, Wil ik een woord doen horen van de noden Waarvoor ons land en volk zich ziet geplaatst in deze tijden, En wel door Luchtbeschermingsdiensten te gaan voorbereiden, Want in de eerste maand van 't pas begonnen jaar Neemt men alom in 't land een wervingsactie waar, Om vele burgers, met burgerzin, bezield voor 't algemeen belang Nu aan te werven, en dit alles zonder dwang. Als ik dan ook in deze maand zal overgaan Om op de aanplakborden der gemeente aan te slaan Een oproep, om zich bij drommen aan te melden Voor bergingsploegen, opruimdiensten, zoals de kranten dat vermelden, Dan hoop ik dat men zich nu eens bepraten laat En dat men straks in dichte rijen daartoe voor 't Raadhuis staat. Ik roep dan ook de ingezect'nen op in groot vertrouwen Om. de avond van 14 Januari vrij te houwen, Want op die avond is het mijn bedoeling en mijn plan, Een propaganda-avond te beleggen in het Bondsgebouw te Sprang, Waarbij U ook uit enk'le films zult kunnen zien Hoe nodig het zal zijn om dreigende gevaren het hoofd te kunnen biên. Het zal U, 'k ben er zeker van, ook zeer ter harte gaan, Hoe t in de loop van 't jaar met de bevolking is gegaan. Welnu, ik kan U zeggen, dat in dit tranendal Een aantal baby's, iionaer zeven en dertig in getal, Het levenslicht aanschouwden (vorig jaar waren er iets meer) Nog heelt de Dood, die niemand van ons overslaat, hoe hoog of 'r-[laag in eer Een acht en veertig zielen in de loop van 't jaar doen sneven; Zij die zich vestigden in deze schone dreven, Zijn met hun honderd vijitig een kiem getai gebleven, Terwijl zij, die 't beter vonoen naar 'n andere plaats te gaan, Op een getal van. honderd zes en tachtig kwamen staan. Door al deez' wisselingen in de loop van de bevolking, Hebben we thans zesduizend acht en twmtig mgezeet'nen, als vertolking Van Sprang-Capelie's aanzien in de wereld, Mocht hun getai met welvaart zijn bepereld. Zij die zich m 't vergangen jaar in 't huwelijksbootje waagden, Waren er zestig in getal, ik hoop dat velen slaagden Om in deez' wereld, zo vol van onheil en vol van ongeluk, Te vinden 't waar en vreugdevol en ongestoord geluk. En voor de velen, die nog hunk'ren naar dat gelukkige bestaan, Zal ik U straks vertellen dat wij huizen bouwen gaan. Na dus in Uw herinn'ring te hebben opgeroepen Wat 't afgelopen jaar aan daden gaf te boeken, Wil 'k gaarne thans met U de toekomst tegentreên En geven U een overzicht van wat ons nuttig scheen, Om in het Nieuwe Jaar zoal U voor te leggen En ons College is wel zeer benieuwd wat U daarvan zult zeggen. Uit een punt der aan U toegezonden convocatie Blijkt U, dat heel veel plannen, te Uwer informatie, Vermeld zijn, met zeer uitgebreide prae-adviezen, Misschien zal 't moeilijk zijn voor U hieruit te kiezen, in de eerste plaats het grote plan tot riolering Waar wij niet langer buiten kunnen, en dit is een bewering. Die wij, zoals wij hier aanwezig zijn als B. en W. Volledig onderschrijven, en ik weet, dit valt U mee, Want 't is voorwaar een kunst om, als het duiten kost Wethouder Mayers mee te krijgen voor zo'n post. Ook in het Nieuwe Jaar, gij zult er meer van horen in deez' vergadering, Stellen wij U voor om vier en twintig huizen, en zulks tot leniging Der woningnood, in 's-Grevelduin-Capelle en ook te Sprang te bouwen, Gij juicht dit voorstel toe, naar wij van U vertrouwen. Daarnaast geeft Uw agenda U ook een voorstel aan, Om de verbouwing van het Raadhuis toe te staan, Want in een kleine ruimte zitten dagelijks drie heren Die daar hun arbeid doen, maar zich niet kunnen keren, En komen er bezoekers, 't zij voor besprekingen of klachten, Dan is er werkelijk geen plaats om hen te laten wachten. Tevens is dringend nodig een toestel te gaan kopen Waardoor 't publiek, bij sneeuw of gladheid, wordt in staat gesteld [te lopen, En auto's zonder hindernis op onze wegen kunnen rijden, Een z andstrooier van 1600 pop kan ons die veiligheid bereiden. "Voorts is 't, het zal Uw mening ook wel zijn, zeer nodig Dat in het nieuw Capelse wijk ('t is heus niet overbodig) Met spoed een straat wordt aangelegd, opdat bewoners van dat wijk, Bij 't huiswaarts gaan niet bagg'ren in het slijk. Ook wordt nog voorgesteld bij de begrotingsposten, Uit te gaan trekken een bedrag, tot dekking van de kosten, Voor de gezondheid der bevolking, en wel: borstonderzoek voor t.b.c. En gaarne hoop ik dat de uitslag ons allen stemt tevreê. De Openbare School in het voormalige Capelle, Moet onder de lokalen waar zij huist er ééntje tellen Dat werkelijk niet meer geschikt is voor dat doel, En daarom is 't dat wij, met een beroep op Uw gevoel, Een nieuw lokaal aan d'oude school willen gaan bouwen, Het geld daarvoor is goed besteed en 't zal U niet berouwen. Het Verkeer in onze streek is uitgesproken slecht, Aan klachten uit de Langstraat wordt geen enkele waarde gehecht, Want Minister Algera heeft immers in de Kamer pas verteld (Het heeft U ongetwijfeld zeer teleurgesteld) Dat hij zich TEGEN de spoorweg in de Langstraat keert, Wij zijn, figuur- en letterlijk, er nu dus uit gerangeerd. En daarom nog een ander punt, een kleinigheid van niet veel geld, Daar zou 't College toch ook wel zeer op zijn gesteld, Dat was, om in 't voormalige Capelle en ook te Labbegat, heel knus, Een wachthuisje te gaan bouwen, voor wie daar met de bus Der B.B.A. gedoemd is mee te reizen, Want waarlijk, waarde liên, 't is werk'lijk om te ijzen, Het komt zo dikwijls voor, dat reizigers die daar staan, Die Bus der B.B.A. NIET stoppen zien, maar WEL voorbij zien gaan, En om daar in de kou een uur te moeten wachten, Dat vergt toch wel te veel van menselijke krachten. Gij stemt daar dus, naar 'k zeker meen te weten, vóór, En hebt voor al mijn wpnsen een goed en willig oor. Het zal U duid'lijk zijn, mijn' Heren van de Raad, Dat 't met dit alles is als steeds: „de cost gaet vóór de baet". Want met dit alles ('k hoop, het zal U niet ontstellen) Zult U wel ongeveer een millioen neer moeten tellen. Ik kom nu haast aan 't eind van mijn betoog, ditmaal in and're [vorm gegoten, Noch vorm, noch inhoud heeft U, naar ik hoop, verdroten. Ik eindig thans met de oprechte wens en bede, Dat land, gewest en dorp in volle vrede Mag leven in het pas begonnen jaar, En dat de gunst van Hem, Die alles stiert en leidt en richt, Ons allen, Koningin en Volk, het licht zal geven van Zijn [vriend'lijk aangezicht, En hiermee, op Uw aller welzijn hopend, Verklaar ik de eerste zitting van Uw Raad, in 't Nieuwe Jaar, geopend. Frits Dag Ada. Hij verbaasde zich over; zijn ei gen zekerheid van optreden, terwijl zijn hart bonsde als een stoomha mer. De verbazing op haar gezicht ver anderde plots in blijdschap. Frits! Jij! Wat fijn! Ik zat zo moederziel alleenFrits her ademde, gelukkig had ze geen be zoek .ik dacht net: nu heb ik zoveel vrienden en ik ben maar zo alleen. Ik hoorde het glimlachte Frits met de attennes van m'n ziel, en ik dacht: nu, dan zal ik dat arme eenzame kind maar eens gaan opzoeken! Ze voerde hem zwijgend de ka mer in. Ga zitten zei ze. Hij zat. Ze droeg een gewone wollen jurk van een bijzondere kleur geel, die haar donker type allervoorde- ligst deed uitkomen. Muiltjes met bont omzoomd ontsloten haar slan ke voeten. Ja, Ada was thuis. Dit was Adathuis. Hij keek haar aan. Ik kom toch niet ongelegen? Integendeelhaastte ze zich. Maar ik sta verbaasd dat ik aan je zat te denken, en dat je opeens voor me stond. Frits't leek wel telepathie. Misschien was het dat wel. Zo, dus je hebt aan me gedacht? Ik vreesde al zo half dat ik er voor goed uitlagHij slaagde er in het luchtig te zeggen. Jij? O nee. Ze zei het zo rustig, zo gewoon. Het warmde zijn hart. Hij ging ge makkelijker zitten, in de fauteuil sloeg het ene been over het andere. Mag ik een glaasje water? Frits, jij schurk! Om me zó op m'n nummer te zetten. En ik vind mezelf nog wel zo'n perfecte gast vrouw. Wat wou je? Een borrel? Of koffie? Je zult het gek vinden, maar ik wou graag koffie. Ik ben me er van bewust dat ik nu bij jou thuis ben, en bij jou thuis wil ik koffie drinken. Gek? Nee, ik snap het volkomen. Ja, dat doen we, Frits. Ik moet even naar m'n keukentje en dan zal ik je een kop koffie brengen, zoals je zelfs in je stoutste dromen niet ver wacht had. Ze glipte weg. In de keuken stond ze een ogen blik met de handen slap langs het lichaam. Frits! Hij was er! En juist deze avond had ze zich afgevraagd of ze niet té ver was gegaan met haar koele houding, of Frits zich tenslotte, het spelletje moe, niet had gekeerd naar die ander. En lang zaam keerde de triomfantelijke blik in haar ogen terug. Neen, ze had het wel goed gezien. Ze had juist gehandeld. Nu kwam hijzelf. Spontaan. En ze behoefde maar naar zijn gezicht te zien om te we ten dat hij maar niet toevallig in de buurt was en eens langs kwam lopen. Hij kwam om haar! Zachtjes begon ze te neuriën, ter wijl „haar bedrijvige handen bezig waren met het klaarmaken van de koffie. Ook zij had deze avond ge zien als een zwart gat. Ze had vrienden genoeg, maar ze durfde 't zichzelf nu bekennenze had naar Frits verlangd. Ze hal thuis gezeten, plannen gemaakthoe moest ze handelen? En nunu was het niet meer nodig. Hier, tien meter van haar af, zat hij in een fauteuil. Bij haar. Hij was naar haar toegekomen. En met onfeilbare in tuïtie wist ze: ook hij had met deze avond geen raad geweten en maar één oplossing gekend Frits keek rond in de moderne, gezellige flat, met al die kleine ge makken, die intieme details, die al leen een vrouwenhand kan aan brengen. Dit was Ada's thuis. Dit was Adathuis. En plotseling yist hij heel zeker dat hij niet los van Ada was. Hier voelde hij zich weer in de andere wereld, de we reld waarbuiten hij niet kon leven. Ada kwam binnen, een blaadje met twee dampende koppen in de hand. Ik heb hier alleen een werkster zei ze dus 's avonds ben ik mijn eigen dienstmeisje. Ze zaten tegenover elkaar, dron ken hun koffie aandachtig, zwegen en zagen elkaar aan. Langzaam weefde zich de oude vertrouwelijk heid, maar nu veel sterker, tussen hen. Hier, in Ada's eigen sfeer, was ze vol zelfvertrouwen, vond ze de zekerheid van optreden terug die haar een ogenblik was ontglipt, toen Frits daar plotseling uit het duister was opgedoken. Haar blijde ontsteltenis was geen toneelspel ge weest. En ook Frits had die opgemerkt. Het had hem één ogenblik onbe schrijfelijk gelukkig gemaakt, toen hij merkte hoe welkom hij was. En nu zat hij daar rustig op Ada's ka mer, dronk de koffie die Ada had klaargemaakt, keek naar haar zoals ze daar zat, keek rond in de kamer die haar thuis was. En hij voelde op dat ogenblik alleen maar behoefte te rusten, uit te rusten van alle on zekerheid, zich neer te laten als in een heerlijk warm bad en daar te liggen zonder te denken, zich slechts vaag bewust van de heer lijke ontspanning, de koesterende warmte.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6