dag- VROOM DREESMANN woen§ SLOTAGGOORD prijzen Prinses Margriet 10 jaar. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 JANUARI 1953 2 EEN VERHAAL VAN LIEFDE EN MUZIEK door T. Lodewijk (Wordt vervolgd). ALLEEN GELDIG WOENSDAG 21 JANUARI 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND 26) i J Dat alles zei hij haar, met horten en stoten, en waagde het bijna niet haar aan te zien. Ze keek neer op zijn gebo gen hoofd met een mengeling van teder heid en triomf. Thans, wist ze, was hij volkomen van haar, zette hij zijn carrière op het spel om haar. En in de dank baarheid om die zegepraal, besloot ze ervoor te zorgen dat hij dit offer niet zou behoeven te brengen. Ze zou er voor zorgen dat het een succes werd, een succes voor hém, een succes voor haar. Nog lang praatten ze over hun grote plannen. Frits, nu hij zich eenmaal met het idee verzoend had, gedreven door die toverwoorden „wij samen", zich ver liezend in een rozig toekomstbeeld, Ada triomfantelijk en stralend, mooier dan hij haar ooit gezien had. Het was bijna één uur, toen Sietske, die roerloos in 't duister lag te staren, hem de sleutel in 't slot hoorde steken. Ze sloot vermoeid de ogen. Gelukkig, hij was thuis. Ik ga vanavond lekker uit zei Siets onder het eten. Ga jij maar uit, ik zal wel wer ken plaagde Frits terug. Wat ga je doen? Met een vreemde man uit naar een concert. En die vreemde man is Brederode. Ja, die bekommert zich tenminste nog een beetje om me. Het klonk schertsend, maar er zat toch een schep je ondertoon in haar stem. Hij heeft niet zo veel om handen als ik op 't ogenblik verdedigde zich Frits. Stil maar manneke, ik weet 't wel. Frits keek naar het eten op zijn bord. Ze wist het wel... ze wist niets. Hij ging niet werken vanavond, hij zou Ada ontmoeten in American en dan zouden ze samen nog even naar haar flat gaan. Hij bedacht tegenwoordig nfet eens uit vluchten meer, zei eenvoudig dat hij vanavond weg was, en Siets vroeg niet verder. Zou ze hem zo vertrouwen? Of zou hij haar een beetje onverschillig worden? Die laatste gedachte kon hij toch maar moeliijk verdragen. Askenase speelt vanavond ver telde Siets en Brederode heeft twee beste plaatsen. Hè, ik heb er zo'n zin in... wanneer gaan wij weer eens sa men? I Als m'n concert achter de rug is... en dan gaan we naar iets geweldigs, misschien naar de opera in Brussel of zoiets. Dat moet er dan maar van ko men. Ik zal me er nog maar niet te veel op verheugen antwoordde Sietske voorlopig ben ik al blij om vanavond. En blij was ze, toen Brederode haar kwam halen. Hij, de oude musicus, was trots op deze rijzige, knappe vrouw, die de aandacht trok zelfs ondanks haar wat stijve, niet zo heel smaakvolle kleding. Maar Sietske's vreugde verdween, toen ze in de Concertzaal moest verne men dat de beroemde pianist door een plotselinge ongesteldheid verhinderd was te spelen. In plaats van een Chopin- avond zou het een piano-avond worden met werken van moderne meesters, voor gedragen door een andere klavier-ster. Maar Sietske hield niet van moderne muziek. Ze luisterde geduldig, maar het deed haar niets. En toen de pauze aan brak zei ze: Vindt u 't erg om weg te gaan? Ik vind het wel interessant aar zelde Brederode maar meer ook niet. En trouwens, ik ben met jou uit; jouw wens is mij een bevel. Wou je al naar huis? i 1 Nouzullen we dan ergens ge zellig een kopje koffie drinken? American? stelde hij voor. Goed. Ze pakten een trammetje en weldra bestegen ze de hardstenen treden naar de hall van het Leidseplein-restaurant. Ze zagen direct bij het binnenkomen een hoekje dat juist door een echtpaar verlaten werd, en liepen er vlug naar toe, om zich dit gezellige plaatsje niet te laten ontgaan. Ze praatten wat over de muziek en de pianist, en Brederode liet ouderge woonte zijn blikken door de zaal dwa len, waar bijna altijd kennissen te be groeten waren. Plotseling verstijfde hij, en wendde haastig zijn blikken af. Daar, een eind verderop, had hij Ada Siccama zien zitten. En de man die met zijn rug naar hem toezat, kon geen ander zijn dan Frits. Frits, die vanavond een ver gadering had. En die inplaats daarvan hier zat met Ada. Plotseling kwam de één ogenblik gekoesterde verdenking met volle kracht terug. En tegelijk besloot hij: dit moest Sietske niet weten. Hij rekende snel na: van waar ze zat, kon ze het paar niet zien. Hij moest haar aandacht vasthouden tot die twee weg warenze zouden hier toch niet de hele avond blijven zitten. En anders... Hij wikkelde Sietske in zijn conver satie en als de oude heer Brederode on derhoudend en interessant wilde zijn, kon hij dat. Uit een lange kunstenaarsloop baan wist hij zoveel te vertellen dat ook Sietske levendig interesseerde. Maar onder het een of ander voor wendsel liet hij zijn blikken toch steeds glijden naar de hoek waar Frits en Ada zaten, en niet zonder een gevoel van grote opluchting zag hij Frits opstaan om te vertrekken. Ook Ada was opge rezen. Hij haalde zijn portefeuille uit zijn zak en vroeg Sietske's aandacht voor foto's van een vacantiereisje. Toen ze die genoeg bewonderd had, wist hij de kust veilig. Maar ondanks zijn uiter lijke onverstoorbaarheid en gezelligheid ziedde het binnen in hem. Wat een streek, wat een misselijke streek van Frits, om zijn vrouw zo te bedriegen met die... met die slet. Van Ada deugde nu opeens niets meer. Zullen we nu eens opstappen? Ik vind het toch wel prettig om een beetje vroeg thuis te zijn hoorde hij Siets ke's stem. Goed zei hij opgelucht. Hij kon het spel niet veel langer spelen. Hij wil de nadenken. Hoe moest hij optreden in deze zaak? Moest hij zich èr buiten hou den? Of Sietske waarschuwen? Of Frits? Hij hielp haar in een taxi. Ze bedank te hem hartelijk, maar haar gezicht scheen plotseling moe. Ga maar gauw naar bed zei hij hartelijk je ziet er moe uit, kind. Ze omklemde zijn hand. Ik zal het doen hoor, papa... Hoorde hij goed, was haar stem hees? Hij tuurde aandach tig naar haar gezicht, maar ze trok 'het portier dicht, wuifde nog even met haar hand. Thuisgekomen, liep ze met lome schre den de trap op. Brederode mocht dan menen dat ze niets gezien had... ze had alles gezien. Al meteen bij 't binnenko men. Bovenmenselijke inspanning had 't haar gekost om zich goed te houden. Ze was blij dat Brederode zo zijn best deed, ze hoopte dat Frits haar niet zou zien, ze zou het niet kunnen verdragen, wan neer ze elkaar daar zouden ontmoeten... hij met haar, met Ada, die hem van haar wilde afnemen. In de kamer brandde licht en daar zat Mien Lauers, luisterend naar een zacht afgestelde radio, rustig te breien. -Wat ben je vroeg thuis, ver welkomde ze. De kleine meid was een beetje onrustig en omdat mijn eigen kroost sliep als rozen ben ik hier maar even gaan zitten. Nu slaapt ze, hoor... ik wou juist naar beneden gaan. Wil je koffie? Graag zuchte Sietske. Mien keek haar opmerkzaam aan. Ze waren vrienden, heel goede vrienden ge worden, deze twee vrouwen. De kleine, sportieve en bijdehande Mien en de rij zige, rustige en wat stille Sietske. En Mien hoorde in Sietske's stem een klink die haar verontrust deed opzien. Er was iets aan de hand. Voel je je niet oké? Een beetje hoofdpijn... gaat wel over. Rust maar uit, ik maak wel koffie. Mien verdween in de keuken. SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Roestvrije spelden, koper vernikkeld, 50 gr. CCc in blikken doos Prismamolières in bruin leder dub. crêpe zolen, m. 20-21 22-23 24-27 ^48 448 g48 28-31 32-35 IJzersterke manchester werkbroek met steek- zakken, duimstokzak en achterzak, 4 A90 alle maten Interlock herenpanta lon, zware winter kwaliteit, zeer mooie afwer- 28 king, maten 5 en 6 Prima Javakapok, onver mengd, per zak van een halve kilo 38 Losse poeder in cellophane zakje, goed geparfumeerd, in de kleuren: pêch, ocre- rosee, naturel, per 2 zakjes Schortencretonne i frisse bloemdessins. 80 cm. br., per meter n div. 78 issïK Theesprits, banket- Afc bakkerskwal. 250 gr. Gelderse rookworst, pracht kwaliteit, ^Oc 100 gram Theeservies, crème aar dewerk bestaande uit: theepot, suikerpot, melk kan, 6 koppen m/schotels Damesparapluie met Pa ragon baleinen, 1 0 baans, mooie ruit- en ft28 streepdessins Sterke zijden dames kousen, met macco ge- platteerd, fijn weefsel en geheel geminderd, ^88 diverse kleuren Glazen sier- of fruit schaal in diverse kleuren en modellen 48 mzivm QfanD IT ALIË—W AALWIJK. Wij lezen in het Vakblad voor de Schoenmakerij dat de Italiaanse Schoenenbeurs te Vigevano (bij Milaan) ook veel Nederlandse schoenenmensen heeft getrokken. We zagen er, zo schrijft het blad, o.a. de heren De Kort-Wingels, Vesters, Hendriks uit Waalwijk, Vesters en Oosterwaal uit Kaats heuvel, Kerkhofs uit Dongen en an deren. De heer Jos. J. Klijberg (Timtur) uit Waalwijk was er met verschillende medewerkers en af nemers. Hij en de heren Vesters wisten de toezegging te verkrijgen voor een collectieve Italiaanse deelname aan de Internationale Tentoonstelling „SLEM" te Waalwijk, hetgeen on getwijfeld een attractie temeer van deze gebeurtenis zal worden. GARANTIE VOOR DE „SLEM". De Provinciale Staten van Noord- Brabant hebben in hun zitting van Donderdag 15 dezer, met op twee na algemene stemmen, het voorstel van Gedeputeerde Staten aangeno men tot deelname in het garantie fonds van de „SLEM" tot een be drag van 15.000. Alleen de heren Kuyper (A.R.) en v. d. Putt (Chr. Hist.) verzoeken op principiële gronden geacht tegengestemd te hebben. HET VRAAG PROGRAMMA DER „SLEM". Einde der week is het officiéél vraag-programma der „SLEM" ver zonden in vier talen. Het bevat de uitnodiging tot deelname, de voor waarden, het inschrijfbiljet. Het is een aantrekkelijk boekje, waarvan de omslag een verkleinde reproductie in drie kleuren geeft van het ontwerp reclame-biljet van de bekende tekenaar Bons te Am sterdam, die ook de reclame en aan kleding verzorgde van de Holland- fair in Mexico. Voorts zijn er aan toegevoegd een officiële uitnodiging tot inschrij- ving, een schetsmatige tekening van de opbouw en aanleg van het tentoonstellings-terrein, ontworpen door prof. Holt, en in vier kleuren gedrukt; tenslotte een situatie tekening van het tentoonstellings- j terrein met omgeving. Het geheel maakt o.i. een ver zorgde indruk en zal niet nalaten effect te sorteren in binnen- en buitenland. GESLAAGD. Voor het in December j.l. te Den Bosch gehouden examen van de Ned. Ass. voor Practijkexamens Boedhouden slaagde o.m. de heer Ad. v. Bladel Joszn, alhier. DE DIERENBESCHERMING HEEFT ZELFSTANDIGE AFDE LING IN WAALWIJK. Ruim 25 dierenvrienden waren Don derdag in Hotel De Twee Kolommen bij elkaar gekomen om te praten over de dierenbescherming in Waalwijk en de Langstraat; met name om zich te be raden over de vraag of in Waalwijk een zelfstandige afdeling van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van dieren zou worden opgericht. Op verzoek van het voorlopig be stuur zat de heer A. de Visser deze ver gadering voor en in zijn openingswoord dankte hij de aanwezigen voor hun be langstelling. Reeds lang was er behoefte gevoeld om ook in Waalwijk tot daad werkelijke dierenbescherming over te gaan. Een zwervende hond was aanleiding, dat men in verbinding trad met Mevr Groen te 's Bosch en dit contact heeft geleid tot een actie van enkele dieren- beschermsters om ook in Waalwijk een aantal goede leden te werven. 100 leden waren er nodig, wilde Waalwijk een zelfstandige afdeling kunnen vormen. De ledenwerving had tot nog toe een goed resultaat gehad; zoals later ter ver gadering werd meegedeeld bedroeg het ledental reeds 93. De heer de Visser wees verder op de belangrijke voordelen die aan de zelf standigheid verbonden waren en ook op de noodzakelijkheid van een Waalwijkse afdeling. In de laatste maanden had men 20 zwervende dieren opgevangen en in dit verband bracht hij dank aan de heer Merkx die zijn ervaring op dit gebied ook nu hij naar Waalwijk gekomen was benutte en het voorlopige asyl verzorg de. Dit asyl zou punt een van de acti viteit vormen. De heer de Visser besloot zijn inlei dend woord met een enthousiaste lofrede op het mooie werk der dierenbescher ming. Nadat door de aanwezigen enkele vragen waren gesteld en enkele kwes ties waren behandeld, stelde de praeses de vraag of men in Waalwijk tot op richting van een afdeling zou overgaan. En unaniem waren de aanwezigen in hun bevestigend antwoord. De statuten en het huishoudelijk regle ment zouden aangehouden worden tot de volgende bijeenkomst. Het voorlopige bestuur meende namelijk dat er unifor me statuten en reglementen waren, maar dit bleek niet het geval te zijn; en de vergadering ging er mee accoord dat het voorlopig bestuur volgende verga dering met een concept huishoudelijk reglement ter tafel zou komen. Qok de bestuursverkiezing zou tot de volgende bijeenkomst worden uitgesteld; de leden werving was nog in volle gang en de leden zouden dan ook elkander beter kennen. De belangen van de jonge afdeling zullen nu behartigd worden door mevr. Ir van Imbeeck-van Ravenzwaay, die penningmeesteresse is, door mevr. de Visser-van Everdingen, die secretaresse is, terwijl de heer J. de Leur, die ook inspecteur is van de dierenbescherming, commissaris was. Ook over het asyl werd nog gespro ken; thans was dit nog voorlopig, maar men wilde na verloop van de tijd aan de gemeente een terrein vragen, dat voor dit mooie doel kon worden gebruikt. Aan het slot van deze vergadering dankte de heer de Visser de aanwezigen, terwijl hij een bijzonder woord van dank richtte tot Mevr. van Beurden en Mej. Rausch die zich zeer verdienstelijk had den gemaakt ten opzichte van de leden werving. De heer Mayers zou behulp zaam zijn bij het innen der contributie die minimum 3.- bedraagt. Met een dringend beroep op de aanwezigen zo veel mogelijk nieuwe leden aan te wer ven of te verwijzen naar Markt 11 be sloot hij de vergadering. Wij vernemen dat binnenkort een grote film- en propaganda-avond gehou den zal worden, waarop het woord ge voerd wordt door de heer Nieuwenhuy- zen, directeur van het landelijk bureau der dierenbescherming. WATERSPORTVERENIGING „DE BERGSCHE MAAS". De watersportver. „de Bergsche Maas" alhier zal haar jaarlijks bal houden in Hotel Verwiel op Zater dag 31 Januari a.s. PROVINCIALE STATEN. Gezinsreductie in P.N.E.M.- tarieven. Provincie blijft garant voor SLEM. De Statenzitting van vorige week Donderdag bleek te kort van duur om de leden gelegenheid te geven alle kwesties die om een bespre king vroegen te behandelen. Deze tijdnood werd veroorzaakt door een tweetal vraagstukken die klaarblijkelijk veel bespreking be hoefden, te weten: de interprovin ciale ziektekostenregeling en de gezinsreductie in de P.N.E.M.-ta- rieven. Ruim drie uren discussiëerden de heren statenleden over het eerste voorstel van Ged. Staten en hier omtrent bleek ook in de fracties zelf verdeeldheid te bestaan. Verschillende leden spraken zich tergen het voorstel van de ziekte kostenregeling uit, met name meen den zij dat de vrijheid van de amb tenaren in provincie-dienst voor wie deze regeling gold, aan banden werd gelegd. Andere leden, onder wie burge meester Teijssen, die vurig voor 't voorstel pleitte, toonden, zich voor standers. De heer Philippart van Ged. Staten die het ontwerp had te verdedigen, behaalde uiteindelijk toch de overwinning met 47 tegen 4 stemmen. In de namiddagzitting pleitte de heer Planken zeer gedocumenteerd voor invoering van een gezinsre ductie in de tarieven van de Pro vinciale Noord-Brabantse Electrici- teitsmaatschappij De Commissaris der Koningin gaf de heer Planken te kennen dat de Ged. Staten, wanneer de Provin ciale Staten een demonstratieve daad zouden willen stellen tegen over het uitblijven van maatrege len van de regering ter correctie van de 'fiscale en loonpolitiek, niet achter zouden blijven. Maar met deze maatregelen, aldus de Com missaris. gingen de Prov. Staten principiëel de verkeerde weg op, omdat hier een reductie zou wor den toegekend die in de consump tieve sfeer lag. Nadat de P.v.d.A. en de V.V.D. ook hun bezwaren tegen deze maat regelen kenbaar hadden gemaakt, diende de heer Planken een motie in, waarin de G.S. werd verzocht met alle aandrang bij de P.N.E.M. aan te dringen op reductie voor de gezinnen. Namens de Ged. Staten echter deelde de heer Van Hasselt mee, dat de leden van het college tegen de motie zouden stemmen, omdat deze reductie in de consump tieve sfeer lag. Met 32 tegen 11 st. werd de motie aangenomen. Provinciale Staten besloten ver volgens tot deelname in het garan tiefonds ten bate van de Interna tionale Tentoonstelling voor Schoe nen - Leder en Mode, „SLEM" te 'Waalwijk tot een bedrag van vijf tienduizend gulden. Burgemeester Snels uit Drunen kwam o.m. nog nader terug op de verkeersvraagstukken van de Lang straat en het Land van Heusden en Altena; met klem wees hij op de grote waarde van het behoud van de spoorlijn voor de Langstraat. Hij stak voorts de loftrompet over de B.B.A. die zo uitstekend haar diensten in de Langstraat ver richtte; de heer Loeffen echter kon deze woorden van lof niet in alle opzichten onderschrijven. De voor zitter meende dat men t.a.v. de diensten der B.B.A. het best de gul den middenweg kon bewandelen. De waarheid zou wel liggen tussen lof en critiek. Katoenen theedoek, 1 e klas fabrikaat. In diverse ruiten, 70 x 70 cm., QQc gezoomd en gelust Al haar goede bedoelingen zijn ech ter tot mislukking gedoemd, indien de burgerij niet zelf voor haar be langen opkomt, d.w.z. wanneer zij niet voor ruim 200.000 vrijwilligers zou kunnen zorgen. Dit aantal, zeker geen onmogelijk zware eis aan een volk van ruim 10 millioen mensen, moet reeds in de komende maanden bereikt worden, niet omdat de toestand plotseling ernstiger geworden is, maar omdat wij in deze onzekere tijden op alles voorbereid moeten zijn. Als er ooit oorlog komen zou, dan zou met ruim 200.000 goed geoefende en uitgerus te vrijwilligers ons land beschikken over een B.B.-korps, dat de gevol gen van de oorlog voor de burger bevolking tot minder dan de helft zal kunnen terugbrengen. En als er geen oorlog komt? Dan zullen ruim 200.000 mensen door htm goede voorbeeld belangrijk hebben bijgedragen tot de groei van burgerzin en gemeenschapsge voel in ons volk. moest ruim 2 jaar oud worden eer ze in haar echte vaderland kwam, maar sindsdien leeft ze al acht ge lukkige jaren met haar Ouders en Zusjes doorgebracht op Paleis Soestdijk, het centrum van Oranje gezind, en dus heel Nederland. Wij wensen Prinses Margriet van harte nog heel veel gelukkige jaren toe in het Koninklijk Gezin. Men zal zich de 19e Januari 1943 herinneren, toen plotseling heel be zet Nederland in Oranjestemming kwam en een margriet de meest be geerde bloem werd. Het was de ge boortedatum van Prinses Margriet, die zelf daarvan onbewust in ballingschap het levenslicht aan schouwde in een ziekenhuis in Ca nada, dat daarvoor speciaal tot Ne derlands gebied was verklaard. Ze

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2