Waalwijkse en Lang Courant J UIT EIGEN LAND. Een belangrijk jaar voor Waalwijk! Gemeenteraad Waalwijk. Besluit tot aanleg van stamriool. Na 4 jaar. Grote initiatieven en plannen wachten op verwezenlijking. DANK EN ERKENTELIJKHEID VAN DE RAAD. NAAR EEN HAVEN AAN DE BERGSE MAAS. MAANDAG 2 FEBRUARI 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN 76e JAARGANG No. 10 Bureaux GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief TELEGR.-ADRES„ECHO" Niet alleen heeft Burgemeester Teijssien in de raadsvergade ring van Donderdag j.i. een terugblik geworpen op het afge lopen jaar, maar ook, en dat was zeker zo belangwekkend, heeft hij gesproken over het nieuwe jaar 1953, dat een jaar van groot belang zal blijken voor onze gemeente. Gaven wij in ons vorig nummer reeds een overzicht van wat burgemeester Teijssen zei m.b.t. 1952, we zullen nu, de plannen en de initiatieven vermelden die in dit jaar op verwezenlijking wachten, en dan hebben wij aandacht te besteden aan de wo ningbouw, de werkgelegenheid, de nieuwe provinciale weg, het rioleringssysteem en vele andere op ander terrein liggen de gemeentelijke bemoeiingen, die met z'n allen een belang rijke staat uitmaken van voorgenomen gemeentelijke activiteit. nadere mededelingen kunnen doen over de vestiging van een belangrijke metaalverwerkende industrie. FEESTEN EN HERDENKEN. Wanneer wij aan het komende jaar denken, aldus begon burge meester Teijssen het tweede ge deelte van zijn rede dan denken we natuurlijk allereerst aan het feit, dat het 650 jaren geleden is, dat Waalwijk van Hertog Jan II van Brabant stadsrechten ontving een historisch feit, dat Waalwijk met gepaste luister zal weten te her denken. Enkele dagen geleden zijn er besprekingen gevoerd om te komen tot de formatie van een Stichting „Waalwijk 1953", om de stadsfeesten te organiserlen en te leiden. In deze stichting hebben B. en W. en de gemeentesecreta ris zitting. Zeer binnenkort zal de raad het verzoek bereiken van deze stich ting om een subsidie beschikbaar te stellen om de uitvoering van deze plannen mogelijk te maken. Sprekend over het hoogtepunt van deze feestelijkheden, de inter nationale Tentoonstelling SLEM, zei spr. dat zij grote belangstel ling heeft in binnen- en buiten land, zodat te voorzien valt, dat zij in hoge mate zal bijdragen tot het bekend maken van de naam Waalwijk. Spoedig zal de raad het verzoek bereiken om enige ge- meenteterreinien beschikbaar te stellen en om evenals de provin cie garant te blijven. AANDACHT AAN DE WONINGBOUW. Het ligt in het voornemen van B. en W., aldus de burgemeester, om alles te (doen wat in ons ver- mogen ligt, om in 1953 een groot j dit plan betekent, tot stand aantal woningen toi stand te brengen. Geen middel zullen wij onbeproefd laten. Van verschillende kanten heb ben wij belangstelling verkregen voor de woningnood, mede in het licht van de behoefte der plaatse lijke industrie. B. en W. hebben goede hoop, dat zeer spoedig wel licht een groot bouwvolume be schikbaar zal worden gesteld om de nood te lenigen en om de be langen van de industrie tegemoet te komen. B. en Wt zijn voorts van mening dat naast de woningwet woningen andersoortige woningen tot stand moeten komen en de burgemeester noemde de z.g. pre miewoningen, terwijl ook het be vorderen van het particuliere wo- ningbezit zeer de aandacht diende te hebben. EEN NIEUWE INDUSTRIE VOOR WAALWIJK. Niettegenstaande het gering aan tal werklozen, vervolgde de voor zitter, dienen we ons toch te rea liseren, dat de toestand in de ver schillende bedrijven, die nu geka rakteriseerd wordt met „hoogcon junctuur'', zeer snel een andere wtending kan nemen. We moeten ook zorgen voor werkgelegenheid voor de komende jonge generatie en vervolgens moeten we alle be grip hebben voor het belangrijke feit, dat tot heden de industrie van Waalwijk, hoe belangrijk ook, te eenzijdig is geweest deze een zijdigheid kan de economische welvaart van Waalwijk beïnvloe den en de sociale zekerheid van de arbeider wankel maken. Wij zijn er van overtuigd dat de werkgelegenheid moet wor den uitgebreid. U weet dit uit het voorstel betreffende het in dustrieterrein, dat enige weken geleden door G. S. is goedge keurd wij zijn voornemens op zeer korte termijn met de uit voering aan te vangen) niet al leen, maar ook, en dit is van veel meer betekenis, stellen wij ons voor op geëigende wijze een campagne te voeren, dat aller- wege de aandacht gevestigd wordt op Waalwijk als gemeente bij uitstek geschikt voor indu strievestiging. De burgemeester moest toegeven dat de _verkeers- verbindingen niet bijster ge schikt waren, maar daarnaast waren vele andere factoren die Waalwjjk tot een; centrum van industrie maken en die Waal wijk ook de potentie geven om meer te betekenen als industrieel centrum. Het is wellicht zo, zei de bur gemeester, dat we U zeer spoedig DE NIEUWE WEG DOOR DE LANGSTRAAT. In 1953, zei burgemeester Teijs sen, sprekend over de verdere uitvoering van het uitbreidings plan die alle aandacht behoeft, zal worden aangevangen met een deel van de reeds lang begeerde weg door de Langstraat, die in Oost- West richting zal lopen ten noor den van de gemeente. Aangevan gen zal ook worden met het leggen van een nieuwe brug over het Drongelens kanaal. U zult begrijpen, dat de belan gen van de gemeente bij deze weg ten nauwste zijn betrokken. Voor wat Baardwijk betreft zullen zo danige voorzieningen worden ge troffen, dat van het oorspronke lijke plan wordt afgeweken, zodat Baardwijk geheel opgenomen blijft in het gröte verkeer. Deze weg heeft een punt van veel bespreking uitgemaakt met 't provinciaal bestuur en andere punten van overleg; waren de pa rallelwegen en de havenoverkrui- sing. Bond half Februari zal een ver gadering van de raad nodig zijn om de nodige voorstellen te doen in verband hiermee. Het ligt in de bedoeling in dit jaar het gedeelte van het kanaal tot de Hertog Jan-straat gereed te maken, terwijl het volgende jaar 't stuk van de Hertog Jan straat tot de Haven zal worden aangelegd. De uitvoering van dat de ge meente de terreinen tussen de nieuwe weg en de Winterdijk kan benutten om uitvoering te geven aan het uitbreidingsplan. voorts dat de nieuwe H.B.S. nage noeg geheel voltooid was dit wais belangrijk voor de ontwikkeling van de jeugd, maar zou ook de trek naar Waalwijk, met name van de industrie, bevorderen. In dit verband hoopte de bur gemeester ook dat spoedig begon nen kon wordlen met de bouw van een Prot. Christelijke H.B.S. Mocht het in ons vermogen liggen, deze bouw te bevorderen, zei hij, dan zal niets onbeproefd worden g|e- laten. B. ien W. zouden ook verheugd zijn wanneer zij de mogelijkheid zagen om de B.L.O.-school een nieuwe en betere huisvesting te verschaffen. Het nieuwe zwembad was reeds in uitvoering. B. en W. hadden het hele vraagstuk van de ont spanningsmogelijkheden in be schouwing genomen en waren voornemens de raad binnen korte termijn hun inzichten dienaan gaande voor te leggen en ook een plan tot exploitatie van een speel tuin. En ten slotte hadden B. en W. nog aandacht besteed aan de mo gelijkheid een gebouw te stichten ten bate van diverse instellingen, dat zou kunnen fungeren als een medisch-hygiënisch centrum. Er lagen dus belangrijke werk terreinen te wachten en daarom verheugde het burgemeester Teijs sen. dat er steeds zo'n aangename en vriendelijke sfeer was. zowel in de raad als in B. en W. en dat het personeel van de gemeente met zo grote toewijding de belan gen van de gemeente voorstond, daar dankte hij hartelijk voor. En hij besloot Het getij in de wereld is stormachtig het leven ligt vol verwarring rond ons heen. De satanische krachten der ont binding trachten de positief- christelijke levenselementen aan te tasten. Het nieuwe jaar zal veel van ons vragen. Maar wij moeten door dit jaar schrijden, niet wan kelend, maar beseffend dat wij le ven in een geweldige tijd, die vraagt om dadien en dynamiek. In deze gedachte wens ik U en de gemeente in alle opzichten een zalig en gelukkig nieuw jaar. Namens de raad dankte dé heer A. Meijs de burgemeester voor zijn woorden met grote belangstel ling had de raad het jaaroverzicht en de uiteenzetting van de plan nen gevolgd. De raad was zeer er kentelijk voor de goede wensen en wienste wederkerig de burgemees ter en zijn gezin het beste voor het nieuwe jaar In de korte tijd dat U de leiding hier op U hebt genomen, aldus de heer Meijs, hebben wij getuigen mogien zijn van Uw werklust en doortastendheid maar bergen werk stapelen zich voor U op, maar wij zijn er van overtuigd, dat deze bergen door U en Lw college spoedig geslecht zullen Wij wensen, dat U in Uw pogin gen om Waalwijk groot te maken, zult slagen gaarne zal de raad U hierbij steunen waar dit mogelijk en noodzakelijk is. Ook de wethouders en de secre taris wenste de heer Meijs het beste toe. Zoals onze lezers reeds hebben kunnen concluderen uit tie in ons vorig nummer uitvoerig weergegeven prae-adviezen, zijn er in de raadsvergadering van Donderdag jJ. te Waalwijk belang rijke voorstellen aan de orde gekomen. Zoals bijvoorbeeld de aanleg van een stamriool, het begm van de uitvoering van het grote rioleringsplan, de aanleg van een nieuwe weg naar het eveneens nieuwe zwembad, t deponeren van gelden bij de Volkscredietbank te Tilburg enz. Voorstellen waartegen de raad, zoals uit onderstaand verslag zal blijken, geen overwegende bezwaren had. Waalwijk, maar ook geheel Midden Brabant behoeft een ha ven aan de Bergse Maas, aldus ver volgde de burgemeester, het vol gende punt aansnijdend. Deze haven was zeer nodig, wil de het betreffende gebied over de middelen beschikken die nodig zijn om de welvaart te behouden en te ontwikkelen. Maar de burgemeester voegde er aan toe, dat de huidige havenac- comodatie, zij het in andere vorm, voor Waalwijk behouden diende te blijven. Hij hoopte dat deze plannen zouden groeien tot belangrijke voorstellen. Het rioleringsvraagstuk heeft reeds verscheidene jaren vanaf 1941 de aandacht van het ge meentebestuur. Maar nu had het vraagstuk getuige het betref fende voorstel in deze vergade ring de bijzondere aandacht en B. en W. hielden zich bezig met de vraag hoe dit plan verder g)e- stalte diende te krijgen. De bur gemeester noemde het een uiter mate veel betekenend vraagstuk in weinig gemeenten van Noord- Brabant zal de riolering in haar geheel zoveel problemen oproepen als in deze gemeente. Wanneer het grote plan eenmaal tot stand zal zijn gekomen, zal niet alleen het rioleringsvraagstuk op gelost zijn, maar zal ook de moge lijkheid tot ruilverkaveling aan wezig zijn en tot verhoging van de cultuurwaarde der gronden. De burgemeester noemde de uit voering van dit plan ook van grote betekenis voor het bedrijfsleven wanneer er sprake is van enige heffing, dan was het begrijpelijk, dat de industrie op de eerste plaats werd aangesproken wat betreft 't dragen van de lasten. Dit was niets nieuws. ANDERE PLANNEN. Meer plannen nog bracht de burgemeester ter kennis van de raadsleden en over hun hoofden heen van de Waalwijkse bevol king. De straatverlichting in de ge meente had meer dan gewone aan dacht. De voorbereidende studies waren reeds gemaakt en weldra zou een geheel nieuw plan in B. en W. aan de orde komen. Met vreugde constateerde spr. Nadat de voorzitter dus zijn be langrijke nieuwjaarsrede had ge houden, die vijf kwartieren duurde en waarvan wij een gedeelte reeds publiceerden in ons vorig nummer en waarvan U een ander gedeelte in dit blad vindt, werd. begonnen met de agenda van deze vergade ring, waarbij de heer v. d. Hoven, zoals hij bericht had, niet aanwezig kon zijn. Als eerste voorstel kwam aan de orde het leggen van een stamriool ten Noorden van de gemeente, in een nieuw aan te leggen straat, die parallel zal lopen aan de dit jaar aan te leggen provinciale weg. Op een vraag van de heer Duy- velaar antwoordde de voorzitter dat alle percelen die nodig zijn voor de aanleg van de nieuwe weg, moeten worden aangekocht. B. en W. heb ben met de provincie afgesproken dat de gemeente alle benodigde gronden zal kopen. Later wordt dit dan verrekend met de provincie. De heer Meys, die gevraagd had waar de bezinkingsput zou komen, omdat hij deze miste op de schets, kreeg van de voorzitter als ant woord dat deze schets alleen maar betrekking had op het stamriool. Er was echter met de provincie af gesproken dat deze het voor de aan leg van haar weg benodigde zand zou halen waar de zuiverings- en bezinkingsinstallaties zouden wor den aangelegd. Dit betekende een belangrijke besparing voor de ge meente. De heren Mombers, Verdoom en Brouwer zwaaiden het college gro te lof toe en wezen op de belang rijkheid van dit besluit. De heer Brouwer had enkele vragen: o.m. of een gedeelte van het rioolwater niet productief gemaakt kon wor den voor bepaalde chemische pro ducten; waarop de voorzitter ant woordde dat hoogstens de landbouw er misschien iets mee zou kunnen doen; terwijl hij op een andere vraag meedeelde dat het crediet voor dit werk 252.000.bedroeg. De heer Mombers informeerde nog of het niet mogelijk was dat de firma, waarvan men het materiaal betrok, hier tijdelijk een filiaal zou vestigen voor de vervaardiging van de buizen etc. Van twee firmas betrok men de materialen, aldus bleek uit 't ant woord van de voorzitter, en deze firmas konden bovendien moeilijk op iedere plaats waar dergelijke werken in uitvoering waren een fi liaal oprichten. Niettemin, het col lege zou aan deze suggestie aan dacht besteden. NIEUWE WEG. Nadat dit voorstel z.h.st. aange nomen was, behandelde men de nieuw aan te leggen weg naar het opbouw en de mening had toen post gevat dat deze mogelijkheid zeer wel aanwezig was, welke me ning gedeeld werd door de belang hebbende Langstraatse burgemees ters. Men had toen echter gewacht op de uitwerking van het consu- mentencrediet. Hij had daarom bezwaar tegen dit voorstel, tenzij de verbinding met de gemeente Tilburg niet van blij vende aard was. Dhr. Verdoorn hoorde de voorz. antwoorden dat zijn suggestie in derdaad te bekijken was, en dhr. Meys vernam dat de overeenkomst aan geen enkele limiet was gebon den. De voorzitter zou het op prijs stellen wanneer de raad dit besluit nam, omdat de afdoening van de aanvragen van een aantal ingeze tenen hiervan afhing; daarnaast kon de kwestie van de Langstraatse Volkscredietbank nader worden be zien. Nadat de heer Brouwer 't voor stel nog had toegejuichd, werd het aangenomen. De volgende agendapunten (zie ons nummer van vorige week Maan dag) gaven geen aanleiding tot eni ge discussie. Vermeld dient nog te worden dat de heren v. d. Hoven, Duyvelaar en Meys gekozen werden als leden van de commissie tot onderzoek van de gemeentebegroting 1953 en van de rekeningen takken van dienst en gemeente 1951. Het voorstel inzake grondaankoop ten Westen van de Kerkstraat werd aangehouden tot de volgende ver gadering, op voorstel van B. en W. zwembad. De heer Duyvelaar, die vernomen had dat de nieuwe weg enkele honderden meters van de Meerdijk af zou komen te liggen, wees op de noodzakelijke verbete- rinf van het laatste stuk van de Akkersteeg, maar de voorz. stelde hem volkomen gerust. De heer Meys betuigde zijn vol ledige instemming, zulks deed ook de heer Kemperman, die hieraan bovendien de suggestie verbond om bij het nieuwe zwembad een wo ning te bouwen, waarvan de be woner kon voorkomen dat er ook nu weer onverlaten de inrichting zouden vernielen tijdens de winter. B. en W., zoals bleek uit 't ant woord van de voorzitter, waren in derdaad van mening dat er een wo ning moest gebouwd worden; in de volgende vergadering zouden trou wens voorstellen ter tafel komen over de gehele exploitatie van het zwembad. Ook de heer Verdoorn toonde zijn instemming met dit voorstel, maar vroeg voorts of de weg toch vol doende stevig zou zijn en of het werk openbaar of onderhands zou worden aanbesteed. Ook hij werd gerustgesteld, en wat het laatste betrof, dit moest nog aan de orde komen. De heer Brouwer, die bevreesd was of de ondergrond voor de weg wel goed zou zijn, had, aldus de voorzitter, uit de voorlopige begro ting kunnen lezen dat zijn vrees ongegrond was, want er was 25.000 gulden uitgetrokken voor de aan koop van puin. Hierna ging men ook z.h.st. met dit voorstel accoord. Behoudens een enkele opmerking van de heer Meys, werd ook 't voor stel tot het beschikbaar stellen van een crediet ten behoeve van de aan leg van een hoogspanningskabel naar het Hoefsven, aangenomen. VOLKSCREDIETBANK. B. en W. stelden vervolgens aan de orde een voorstel tot het depo neren van geldén bij de gemeente Tilburg ter financiering van door de Volkscredietbank van de ge meente Tilburg aan ingezetenen van Waalwijk te verstrekken volks- credieten en de heer Verdoorn noemde dit voorstel principieel zeer zeker acceptabel. Maar hij vond 't weinig practisch dat de mensen zich naar Tilburg moesten begeven voor de aanvrage. Het zou makkelijker zijn wanneer hier een bijkantoor werd gevestigd. De heer Meys stelde de vraag of een eigen regionale Langstraatse Volkscredietbank hier geen reden van bestaan zou hebben. De moge lijkheid hiertoe was destijds onder zocht door een commissie uit de Raad van Maatschappelijke Weder - Op 26 April 1948 arriveerde het eerste Marshall-schip, de „Noordam" in 'Rot- terdam met 4000 ton tarwe. Op 2 Juli 1'948 werd de overeenkomst tussen de regeringen van Nederland en de Ver- enigde Staten betreffende het Europese Herstelprogramma in Den Haag gete kend. Vier jaar heeft dus Nederland ge profiteerd van de Marshallhulp, naar aanleiding van de rede die de toenmalige minister van buitenlandse zaken, George Marshall, op 5 Juni voor de Havard Universiteit hield, en waarin hij o.m. zei. „Het is een feit, dat Europa gedurende de komende drie of vier jaar veel meer goederen uit het buitenland en wel in de eerste plaats uit Amerika moet betrekken, dan het uit eigen middelen betalen kan. Europa moet dus opnieuw hulp op grote schaal ontvangen. Gebeurt dat niet, dan zal een algemene ontwrich ting op ekonomisch, sociaal en politiek terrein het gevolg zijn." Het is ondertussen gebleken dat Mar shall buitengewoon goed had gezien. Als we ons eens even voor de geest ha len hoe Europa er in de jaren 1945 1947 voorstond en we vergelijken dat met nu, dan wordt het duidelijk hoeveel we aan de Marshallhulp te danken heb ben. Stond Europa toen aan de rand van de afgrond, d.w.z. van ekonomische en dus sociale en politieke ondergang, nu is het in velerlei opzicht er weer boven op en in ieder geval op de weg naar om hoog Op eigen krachten hadden we dat nooit gekund, want er was geen onder grond omdat we niet meer hadden. De Amerikaanse hulp moest een fundament leggen, waarop we ons herstel konden bouwen. Dat de Nederlandse regering vorige week aan de Amerikaanse regering kon meedelen dat zij voor het fiscale jaar 1952/1953 afziet van ekonomische hulp, i= een bewijs dat de hulp en de inspan ning niet tevergeefs zijn geweest. Neder land wil op eigen benen gaan staan, na dat het vier jaar aan de hand heett ge lopen om van een zware ziekte te her- Bij de redenen die tot dit besluit heb ben geleid wordt er echter uitdrukkelijk op gewezen dat de toeneming der goud en dollarreserves voor een belangrijk deel maar een incidenteel karakter draagt: het structurele dollartekort van Nederland blijft onverminderd bestaan Daarom vertrouwt de regering er ener zijds op dat ons land, als het nodig mocht zijn, opnieuw hulp zal kunnen krijgen, terwijl anderzijds wordt aange drongen op uitbreiding van de hande s- betrekkingen en opheffing van handels belemmeringen. Ondertussen blijft de zuiver militaire hulp doorgaan. Uiteraard heeft het Nederlandse be sluit vooral in Amerika grote weerklank gevonden. Clarence E. Hunter, directeur van de speciale missie voor ekonomische samenwerking van het Bureau voor de Wederzijdse Beveiliging in Nederland, nam onmiddellijk ontslag, omdat, naar hij verklaarde, zijn diensten niet meer no dig waren. Hij complimenteerde bij die gelegenheid het Nederlandse volk met zijn vaderlandsliefde, ijver en toewijding aan de gemeenschappelijke zaak, die Ne derland in staat gesteld hebben het eko nomische en monetair evenwicht te her stellen, mede dank zij de gezonde en doortastende politiek van de regering. Ook de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, sprak zijn waardering voor het Nederlandse besluit uit. Hij verklaarde dat de Nederlanders hard hebben moe ten worstelen om aan hun behoefte aan ekonomische hulp te zegevieren. Ze zijn daartoe in staat gesteld door vasthou- dendheid, hard werken en de bereidheid offers te brengen, aldus Foster Dulles. Wat er ook van zij en hoe men al die loftuitingen ook moet aanslaan, het besluit van de Nederlandse regering is inderdaad een lichtpuntje in deze som bere tijd. Nederland heeft daardoor im mers bewezen niet bij de pakken neer te zitten en door een wijs beleid te willen trachten zo gauw mogelijk ook zijn eko nomische onafhankelijkheid te herwin nen. Dat dit streven niet de zegen had van de meest gunstige omstandigheden, kan iedereen weten die in de jaren na de oorlog zijn ogen heeft opengehou den voor de diverse gebeurtenissen. Na tuurlijk zaten we in 1945 al aan de grond door het ongewenste bezoek dat de Duit sers hier hadden gebracht en degenen die het herstel aanpakten stonden voor een schier bodemloze punt die gevuld moest worden. Tot op zekere hoogte stonden in dit opzicht alle Westeurqpese landen er ongeveer hetzelfde voor. Voor ons land kwam daar echter de Indone sische affaire nog bij, en niet alleen de affaire die ons schatten geld en energie kostte, maar ook het verlies, dat voor velen de ondergang van Nederland scheen te betekenen. Dat we ons deson danks regelmatig omhoog hebben ge- Werkt, is er een te grotere prestatie om, waarop we ons overigens niet hoeven te laten voorstaan, omdat het uiteinde lijk toch om ons zelf gaat. Clarence Hunter heeft ook waarderende woorden gesproken tegenover onze regering en ook wij Nederlanders, die graag kanke ren op degenen die ons besturen, mo gen wel eens toegeven dat hier knap werk is geleverd, al hoeft men het dan nog niet met alle onderdelen van het beleid eens te zijn. In ieder geval komt het er nu op aan te houden wat we hebben. Meer dan oorheen moeten we op eigen wieken kunnen drijven, waarvoor een grotere export naar Amerika op de eerste plaats en een nauwere samenwerking tussen de Europese staten onderling noodzakelijk is. Het komende jaar zal de proef op de som zijn of we inderdaad op eigen be nen kunnen staan. Twee nieuwe staatssecretarissen. Met ingang van 1 Februari heeft de eerste vrouw haar intrede gedaan in het kabinetmej. dr A. de Waal is met in gang van die datum benoemd tot staats secretaris van onderwijs, kunsten en we tenschappen te LItrecht, sinds 1952 lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Mej. dr De Waal is in 1906 te Culem- borg geboren, studeerde sociale geogra fie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar zij in 1931 cum laude haar docto raal aflegde. Na een tiental jaren werk zaam te zijn geweest in het middelbaar onderwijs, promoveerde zij in 1943 in Utrecht tot doctor in de letteren en wijs begeerte. In 1945 werd zij benoemd bij de afdeling sociale geografie van het Ge ografisch Instituut te Utrecht. Sedert 1949 was mej. De Waal lid van dè Utrechtse gemeenteraad en-in 1951 be hoorde zij tot de Nederlandse delegatie naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Zij is hoofdbestuurs lid van verschillende vrouwenorganisa ties. De nieuwe staatssecretaris zal in het bizonder belast worden met de behande ling van zaken van het middelbaar on derwijs, het voorbereidend hoger en het nijverheidsonderwijs. Tot staatssecretaris van Financiëën is benoemd dr W. H. van den Berge te Voorburg, directeur-generaal voor fisca le zaken in algemene dienst op het de partement van financiën. Dr Van den Berge is geboren in 1905 en is partij loos. Hem wordt in het bizonder de be hartiging van fiscale aangelegenheden opgedragen. Dr Van den Berge is sinds 4923 in belastingdienst, studeerde rechten te Lei den en promoveerde aan de Gemeente universiteit van Amsterdam op een proefschrift over de belastingheffing. ECHTPAAR DOOR KOLENDAMPVERGIFTIGING OMGEKOMEN. Twee kinderen bijna drie dagen zonder verzorging in huis. In de loop van Donderdag, is in het gehucht Sasput bij Schoondij- ke in Zeeland, de vreselijke ont dekking gedaan, dat het echtpaar K. door kolendampvergiftiging, veroorzaakt door een brandende kachel in de slaapkamer, om net leven was gekomen. Waarschijn lijk is dit reeds in de nacht van Maandag op Dinsdag gebeurd. Het dochtertje van ruim twee jaar, dat boven sliep en een dochtertje ven zes weken, dat zich in de slaap kamer bij de ouders bevond, ble ven gespaard. Al die tijd zijn de twee kinderen van iedere verzorging verstoken geweest, zonder dat iemand ver moeden kon, wat zich binnens huis had afgespeeld. De moeder van de heer K„ die Donderdag met een schoondoch ter een bezoek aan het echtpaar wilde brengen, vond de deur ge sloten, maar zag tot haar verba zing, dat het tweejarig dochter tje bovien voor een raam stond. Zij vermoedde onraad, waarop haar schoondochter, geholpen door buren, die het meisje ook hadden gezien, door het raam naar binnen klom. Daar deed zij de verschrikkelijke ontdekking, dat

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1