der industrie een eis. SLOTAGGOORD Bond v. Langstraatse Schuttersgilden „St. Joris" DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Voorziiier Kamer van Koophandel Mogelijk door: Ruimere investering Rationalisatie van de productie. HUISHOUDSTER AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN Woensdagmiddag was de 62-jarige mej. P. v. d. D., huishoudster van de pastoor te Klarenbeek, toen zij alleen thuis was, in de keuken van de pastorie bezig met het smelten van kaarsenwas, toen waarschijn lijk de vlam in de pan is geslagen. Bij haar pogingen om de bran dende pan naar buiten te brengen, heeft de vrouw vermoedelijk bran dende zowel de 31-jarige vrouw als de 28-jarige man dood op bed lagen. Dat de b^by niet is omgekomen, is waarschjjnljjk te danken aan het feit, dat het bedje, waarin het kind sliep, vrij hoog stond. De toestand van de kinderen is voor uitgaande. was over haar kleren ge kregen, die direct vlam vatten Op haar geroep snelden de pastoor, die inmiddels juist was thuisgeko men en enkele omwonenden de huishoudster te hulp. Zij slaagden er in haar kleren te doven De verwondingen waren 'echter van die aard dat zij daaraan is be zweken. MAXIMUM HONORARIA VASTGELEGD. De minister van Economische Zaken heeft vastgelegd een prij- zenbeschikking, waarin de maxi mum honoraria zijn vastgelegd, welke door specialisten voor de behandeling van ziekenfondspa tiënten mogen worden bedongen Deze maatregel is genomen in o- vereenstemming met de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid. ENGELAND KOOPT WEER BACON. Engeland heeft beloofd zoveel mogelijk Nederlands bacon te ko pen, nadat medegedeeld was, dat besnoeiing op de invoer ernstige economische en sociale moeilijk heden in Nederland zou veroor zaken. De minister van voedsel voorziening, major Gwilyn Lloyd Georgè, heeft deze verzekering ge-, geven, nadat de Nederlandse mi nister van Landbouw, S. L. Mans- holt, hem uiteengezet had hoe de Nederlandse baconindustrie zich uitgebreid had sedert het einde van de oorlog om aan de behoeften van de Britse markt te voldoen. Ontwikkeling gelegenheid. der werk- |®arv®r9adering die de Kamer van Koophandel en Fabrieken w iJ- Vri)daffmiddag in Hotel Ver- wiel» Waalwijk hield sprak de onder-voorzitter, burgemeester A. U. C. Snels, een rede uit, die door de voorzitter J. W. van eesbeen, zelf, wegens ziekte niet kon worden uitgesproken Deze onlennkkendl KWi"en Wij 9raa9 in -kele afleveringen aan onze lezers ter kennis brengen. 75 JAREN K. v. K. De voorzitter begon zijn rede met aan dacht te schenken aan het 75-jarig be- staan van de Kamer. Op 1 Januari j.l. bestond de Kamer van Koophandel te Waalwijk 75 jaren. Hoewel het, naar II bekend is, in het voornemen ligt de feestelijke herdenkings vergadering op een later tijdstip te hou den en een dergelijke feestvergadering zich vanzelfsprekend beter leent voor een historisch overzicht van de groei van de Kamer en de vele door haar verrich- te werkzaamheden dan deze vergadering, meen ik toch thans niet zonder meer aan dit jubileum voorbij te mogen gaan. Bij een op 1 Januari 1878 inwerking getreden Koninklijk Besluit van 8 Sep tember 1877 dan werd voor de gemeente Waalwijk op verzoek van de Waal- wijkse Looierssociëteit een Kamer van Koophandel en Fabrieken ingesteld ter behartiging van de belangen van handel en nijverheid in deze gemeente. Na de instelling en wettelijke regeling van het Handelsregister, waarvan het be heer aan de Kamers van Koophandel als de daartoe geschikte lichamen werd op gedragen, ontstond behoefte aan een na dere voorziening in en regeling van het instituut van de Kamers van Koophan del en Fabrieken. Zo werden met inganq van 1 April 1922 de Kamers van Koop handel te Dongen, Kaatsheuvel, Raams- donk en Waalwijk verenigd in de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor ofr langstraat, welke gevestigd werd te Waalwijk. De Kamers, welke voorheen een meer locale betekenis hadden, groei den hiermede uit tot regionale lichamen met een min of meer uitgebreid eigen district. De doelstelling van de Kamers was en bleef de bevordering van handel en nijverheid binnen haar gebied. Hier toe werden haar verschillende bijzondere taken opgelegd, waaronder de uitvoering van meerdere het bedrijfsleven betreffen de wetten en zeker niet in de laatste plaats het verstrekken van gevraagde en eventueel ongevraagde adviezen aan overheidsinstanties. Vooral van deze laatste bevoegdheid is door de Kamers veelvuldig op zeer gelukkige wijze gebruik gemaakt. De Duitse bezetting liet ook de Ka mers van Koophandel niet onaangetast en met ingang van 1 April 1942 werden de 36 bestaande Kamers van Koophan del ondergebracht in 11 Provinciale Ka mers, waarbij de vroeger zelfstandige Kamers als kantoren van de Provinciale Kamers konden behouden blijven. Na de bevrijding werd aan deze kan toren een Raad van Bijstand be roemd uit het bedrijfsleven in het district van het kantoor toegevoegd en de vroegere zelfstandigheid enigermate her steld. De in 1950 tot stand gekomen Wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken maakte met ingang van 1 Januari 1951 een definitief einde aan de bezettings regeling. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat herrees als de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noordbrabant. Gedurende de achter ons liggende 75 jaren heeft de Waalwijkse Kamer steeds met grote ijver de veelvuldige belangen van het bedrijfsleven in het algemeen en de bedrijven in het district van de Ka mer in het bijzonder behartigd. Het zou in dit bestek te ver voeren alle activi teiten van de Kamer hier te memoreren hiertoe bestaat, zoals reeds gezegd, trouwens bij een latere hiertoe meer ge- eigende gelegenheid nog alle mogelijk heid maar één onderwerp, dat wel zeer speciaal steeds de bijzondere aan dacht van de Kamer heeft gehad, mag thans toch niet onvermeld blijven. Ik bedoel hiermede de oplossing van het verkeersprobleem en de daarmede primair op de voorgrond tredende ver betering van de waterstaatkundige toe stand in het district van de Kamer. Reeds jaren geleden concretiseerde de Kamer haar wensen op dit gebied. De verbindingen van de Langstraat en het Land van Heusden en Altena met de overige delen van het land konden niet voldoen aan de sterk verhoogde eisen van een gemoderniseerd snelverkeer. Pri mair voor de verbetering van de ver keersverbindingen was en is echter de watervrijmaking van grote gebieden ten Zuiden van de Amer door de afsluiting van de open mondingen van Oude Maas- 'e en Donge. Hiermede houdt uiteraard ook de indijking van de Biesbosch ten nauwste verband. Vandaar dat iedere verkeers-actie zich in eerste instantie steeds op de verbetering van de water staatkundige toestand richtte. Vooral na de bevrijding is van over heidswege de noodzaak van deze verbe tering steeds duidelijker ingezien en reeds werken ter hand genomen, ondanks dik wijls kortzichtige oppositie, welke het vertrouwen in een spoedige oplossing van hetwaterprobleem wettigen. Hier mede zullen dan tevens de noodzakelijke voorwaarden voor verbetering va nde verkeersverbindingen geschapen zijn en kan de verdere ontsluiting van het ge hele district krachtig worden voortgezet. Natuurlijk bestaan er nog wensen ten aanzien van objecten, welke ook zon der voorafgaande volledige voltooiing van de Biesboschwerken en andere wa terstaatkundige situatie betreffende wer- ken zouden kunnen worden uitgevoerd ik denk b.v. aan de vaste oeverver binding GorinchemSleeuwijk maar ook hier bestaat allerwege een dergelijke belangstelling, dat met gerechtvaardigd optimisme de toekomst tegemoet mag worden gezien. Indien dan binnen nu afzienbare tijd door de uitvoering van deze werken een gunstig economisch klimaat ook voor dit district zal zijn geschapen, mag niet worden vergeten, dat de uiteindelijke re sultaten zijn verkregen mede in zeer be langrijke mate door de ijver welke deze Kamer in deze steeds heeft betracht. Na deze, noodzakelijkerwijze zeer be knopte, schets van de geschiedenis van de Kamer te Waalwijk zij het mij ver gund U een overzicht te geven van de economische ontwikkeling gedurende '52 in Nederland in het algemeen en meer in het bijzonder in het district van de Ka mer. Ik heb gemeend mij in dit opzicht enige beperkingen op te moeten leggen enerzijds, omdat de stroom van algemene economische overzichten in de aanvang van ieder jaar zo groot is, dat het treden in herhalingen vrijwel onvermijdelijk is, anderzijds, omdat het jaarverslag over 1952, dat in de loop van dit jaar zal verschijnen, meer gelegenheid voor een gedetailleerde beschrijving en voor een meer bezonken en derhalve beter gefun deerd onderzoek biedt. Een belangrijk jaar. In menig opzicht is 1952 voor Neder land economisch een belangrijk jaar ge weest. De opheffing van de distributie van koffie het laatste nog gerant soeneerde consumptie-artikel op 14 Januari kan gelden als het sluitstuk van de liquidatie van de direct tengevolge van de Tweede Wereldoorlog voor Ne derland ontstane moeilijkheden. Ook uit andere gebeurtenissen mag deze conclusie worden getrokken, waarbij ik in jhet bij zonder denk aan de crediteurpositie, welke Nederland sedert Januari 1952 in de Europese Betalings Unie inneemt. Vermeldenswaard zijn tevens de goed keuring van het plan iSchumann door de Eerste Kamer van de Staten-Generaal in Februari, een hernieuwd bewijs van de wezenlijke wil van Nederland tot sa menwerking in internationaal verband; de verhogingen van het liberalisatiepercen tage van de invoer uit de O.E.E.S.-lan- den, eerste in Januari tot 71 daarna in Maart tot 75 de toestandkoming van talrijke regelingen betreffende het handelsverkeer met verschillende landen, zoals Frankrijk (Januari en October), Zweden (Februari), Oostenrijk (Maart), Finland (April), Italië en Engeland (Mei), Denemarken (Juni), Spanje en Portugal (Juli), Hongarije (October) en Zwitserland (December). Belangrijk waren eveneens de tussen de regeringen van Nederland, België en Luxemburg gewisselde nota's betreffende de Benelux, de exportnota en de devie- zennota 1951. Van uitvoerige beschouwingen over deze en andere gebeurtenissen meen ik, zoals reeds gezegd, af te moeten zien. De grote hoeveelheid zelfs in een sum mier overzicht te vermelden onderwer pen is immers dermate omvangrijk, dat. de algemene opzet van dit overzicht verre zou worden overschreden. Zonder verder commentaar ga ik derhalve ook voorbij aan de ongetwijfeld zeer belang rijke, zij het niet steeds even succesvolle Beneluxconferenties, aan de gevolgen welke het beleid van de na de jongste algemene verkiezingen opgetreden rege ring op economisch gebied kan hebben, aan de economische aspecten van de voortgezette uitvoering van het Atlan tisch Pact en de Europese Defensie Ge meenschap. Wel zou ik enige ogenblikken Uw bijzondere aandacht willen vragen voor een onderwerp, dat voor de toekomstige economische ontwik keling van Nederland en tevens in zeer belangrijke mate voor het dis trict van de Kamer van uitermate groot gewicht is, n.l. de ontwikke ling van de werkgelegenheid. De werkloosheid is in geheel Ne derland, maar in Noord-Brabant in het bijzonder in 1952 op onrustba rende wijze toegenomen. Welke oorzaken moeten voor deze ongun stige ontwikkeling worden aange wezen? Behalve vanzelfsprekend de spe ciaal op het gebied van de schoen-, leder- en textielindustrie min of meer geprononceerde depressie na de Korea-hausse en de investerings beperkingen vooral ten aanzien van de woningbouw is als voor naamste oorzaak aan te wijzen de omstandigheid, dat het industriële apparaat niet in staat is om een vol doende aantal arbeidsplaatsen te creëren voor de opname van de snel groeiende beroepsbevolking. In de eeretkomeiidc 10 jaren zullen pl.m. 435.000 jongemannen in de indus» trie werk moeten kunnen vinden. Wil de dreigende werkloosheid geen catastrophale vormen aannemen, dan is het noodzakelijk voorwaar den voor de opname van deze aan was in de industrie te scheppen. Hierbij zal dan van twee mogelijk heden gebruik moeten worden ge maakt. Ten eerste uitbreiding van de bestaande industrieën en ten tweede vestiging van nieuwe be drijven. Voor de expansie van de bestaande bedrijven moet worden voldaan o.a. aan de volgende voor waarden: 1) mogelijk maken van ruime investeringen, zowel door reserve vorming in de bedrijven zelf, als door het verlenen van grotere fa ciliteiten aan beleggers; 2) rationalisatie van de produc tie mede in verband met de hier door te verwezenlijken kostenver laging. De eerstgenoemde voorwaarde spreekt welhaast voor zichzelf. Het bedrijfsleven is indien hieruit geen te grote fiscale nadelen en daardoor gevaren voor de zelfstan digheid voor het bedrijf voortsprui ten uiteraard geneigd tot omzet vergroting en zo mogelijk daardoor tot winstvergroting. Door de huidi ge belastingpolitiek, welke de win sten zeer sterk afroomt, wordt niet alleen de vorming van reserves voor de uitbreiding van het eigen bedrijf vrijwel onmogelijk gemaakt, maar ook het natuurlijke streven naar omzetvergroting en winstver meerdering op onnatuurlijke wijze geremd. De grote kapitalen, welke voor bedrijfsuitbreiding tegenwoor dig benodigd zijn, zijn bij het be drijfsleven niet meer aanwezig, ter wijl ook de rigoreuze beperking van de credietverlehing 't aantrek ken van de benodigde gelden van buiten het eigen bedrijf zeer moei lijk maakt. Het onereuze tarief van de Inkomstenbelasting belet de vor ming van risicodragend kapitaal. De sociale wetgevingen op zich- zelve zeer lofwaardig en de over heidsinvesteringen eisen het over grote deel der besparingen op voor beleggings- en niet voor productie ve investeringsdoeleinden. Volgens de Maasbode van 27 De cember j.l. bedroegen de emissies in 1952: Obligaties 753 millioen Aandelen 34 millioen Deze cijfers behoeven geen com mentaar. In Duitsland wordt ingaande 1 April a.s. de loon- en inkomstenbe lasting met 15% verlaagd met het doel de werkverruiming te stimu leren. Herziening van de belastingpoli tiek reeds zovele malen op zo vele gronden bepleit zal nood zakelijk zijn om de ongunstige ont wikkeling op de arbeidsmarkt te stuiten. mij genoemde voorwaarde moge ik nog het volgende opmerken: Door opvoering van de bedrijfs efficiency in de meest uitgebreide betekenis van het woord, kan in vele gevallen niet alleen een ver hoging van de productiviteit wor den bereikt, maar tevens een be langrijke verlaging in de variable en vooral de vaste lasten. Dit zal tot verlaging van de kostprijs lei den. Voor de afzet in binnen- en buitenland van de grotere hoeveel heid producten, welke zal ontstaan zowel tengevolge van de uitbrei ding van het bedrijf als tengevolge van de opvoering van de efficiency, is deze kostprijsverlaging van groot belang. Scherpere concurrentie met het buitenland, hier te lande en el ders, wordt hierdoor mogelijk ge maakt. Noodzakelijk is naar mijn mening derhalve een uitgebreid on- derzoek naar de mogelijkheden voor de vergroting van de export, waarbij tevens aandacht moet wor den geschonken aan een mogelijke multilaterale opheffing van invoer- beperkende bepalingen, algehele li beralisatie, en wezenlijke interna tionale samenwerking. Van zeer groot belang lijkt mij ook het stre ven naar een zo volledig mogelijke unificatie van de verschillende han delswetgevingen. Mogelijk zou door de oprichting van een Algemeen Nederlands Export Centrum of ex- por tcombinaties in de afzonderlijke bedrijfstakken waarvan er reeds enkele bestaan waarin door de betrokken bedrijfstakken op basis van vrijwilligheid Wordt gepartici peerd, belangrijk werk kunnen worden verricht. Hierdoor immers wordt coördinatie van de export, collectieve analyse van afzetgebie den, verzamelen van economische en statistische gegevens en derge lijke voor succesvolle export be langrijke werkzaamheden door een deskundige en gespecialiseerde or ganisatie mogelijk, waardoor bete re voorwaarden voor de export in het algemeen gegeven worden, ter wijl tevens een centrale organisatie van Nederlandse exporteurs meer gezaghebbend algemene of groeps belangen bij de overheid zou kun nen behartigen. Overtuigd van de noodzakelijk heid van grotere efficiëncy in de bedrijven, gepaard aan grotere pro ductiviteit, heeft de Kamer niet ge aarzeld haar finantiële steun te ge ven bij de vestiging in 's-Hertogen- bosch van een afdeling van het In stituut voor Onderzoek en Voorlich ting, het I.O.V. Gaarne hoop ik dat de industrie in ons district op rui me schaal gebruik zal maken van de steun die dit Instituut in staat is te verlenen bij de opvoering van de productiviteit in de bedrijven. Bedrijfs-efficiency. Ten aanzien van de tweede door 30) EEN VERHAAL VAN LIEFDE EN MUZIEK door T. Lodewijk Ze stond daar in haar volle lengte in de kamer, haar ogen straalden, en Bre- derode dacht: Straks moet niet jij, maar Frits oppassen! Welke man zou voor zo'n vrouw ongevoelig blijven? Lang nadat hij weg was, kwam Frits thuis. Ze kwam hem lachend tegemoet. Hij verwonderde zich, ze was juist de laatste weken zo stil en teruggetrokken. En vanmorgen was hij bijna bang ge worden dat ze wistzo verdrietig was haar gezicht geweest. Met een hart vol schuldgevoel was hij de deur bin nengestapt. Maar vreemdnu ze zo ogenschijnlijk van niets wist, in de beste Stemming was, stralend en hartelijk, nu werd dat schuldgevoel niet kleiner, maar groter. Hij keek haar aan, keek haar na, zoals ze door de kamer liep. Wat een vent was hij tochwat had Ada, dat Sietske niet had? En dat liegen en die uitvluchtenhij walgde een ogen blik van zichzelf. Die avond bleef hij thuis. Hij speelde op de piano, ze luisterden samen naar de gramofoon. De naam van Ada werd niet genoemd. Maar Sietske wist, dat Ze het nog niet gewonnen had, al deed het haar innig goed, dat ze Frits niet onverschillig ge worden was, dat de band die hen ver bonden had, nog altijd trok. En toch... in deze uren groeide haar besluit tot h onwrikbaar willen. Ze nam de trekken van zijn gezicht in haar geheugen op. Zq vertrouwd, zo lief, zo innig lief was haar dat gezicht. Hij, haar man, de va der van haar kind. Neen, ze zou hem niet laten beschadigen door een ander. En met een halve glimlach bedacht ze hoe de mannen, die zo doelbewust hun eigen gang gingen, die zich zo superieur voelden aan de vrouwen, toch een vrouw niet konden ontberen, om ze te houden op de rechte weg en eindelijk te doen belanden in de behouden haven. Ada Siccama trommelde verveeld met haar vingers op de leuning van de Ches terfield waarin ze weggedoken zat. Ze had heerlijke, sensationele momen ten beleefd. Ze had de strijd om Frits gewonnen. Hij had haar op de eerste plaats gesteld, zijn muzikale carrière stoutmoedig naar het tweede plan ge schoven. Ze wist wel, welk een waag stuk hij had uitgehaald, hij, die anders geen enkelrisico nam, voor wie het beste nog niet goed genoeg was. Ja, hij had het bewijs geleverd, dat hij voor haar desnoods alles over had. Dat ver vulde haar met een gevoel van triomf. Maar eigenlijk was hiermee ook de spanning gebroken. En Ada, niet ge wend zichzelf te becritiseren, besefte niet dat dit kwam omdat het haar niet be gonnen was om Frits, maar om zichzelf. Deze hele strijd om deze man, was niet anders geweest dan het pogen, weer een nieuwe gril te bevredigen. Ze wilde Zondag 25 Januari kwam de Bond van Langstr. Sch. Gilden in vergadering bij een. De voorzitter, hoofdman van St. Blasius Heusden, prees in z'n welkomst- Woord de goede verstandhouding en de royale medewerking getoond èn door 't bestuur èn door de schutters. Het jaarverslag van de secretaris werd onder dank aanvaard, alsook 't finan cieel verslag dat sloot met een batig saldo. De voorzitter werd op voorstel van dhr. Kops bij acclamatie herkozen, evenals de prijzenaankoop-commissie de neren W. de Kort en G. v. Keulen. Als patroonheilige voor de Bond was voorgesteld St. Joris, wat aller instem- ming had. De heer M. Kops, voorheen Ld van St. Jan Baptist te Kaatsheuvel kon als vice-voorzitter niet gehandhaafd blijven nu hij zich te Heusden gevestigd heeft en de voorzitter ook hoofdman van Heusden is; voorgesteld werd de heer v. Vugt uit Vlijmen, die ook werd ge kozen. Bij het voorstel om bij elk con cours van de bond 3 bomen te plaatsen, werd een toelichting gegeven dat meer dere bomen mogen geplaatst worden die voor eigen rekening geëxploiteerd mo gen worden. Verplicht werd gesteld 3 bomen te plaatsen; meerdere bomen mag wel, maar hoeft niet. Voorstel om niet meer met een hand op de rug of een been omhoog te schie ten bij concoursen van de bond. Alleen is geoorloofd kleinere wippen te plaat tep. Dit werd goedgekeurd met dien verstande dat het in de notulen zou worden vastgelegd opdat moeilijkheden zouden worden voorkomen. Besloten werd aan Heusden, Baard wijk, Haarsteeg, Elshout.en Herpt in '53 een concours toe te wijzen, waarvoor de volgende datums werden vastgesteld; Heusden 19 April, Baardwijk 10 Mei, Haarsteeg 7 Juni, Elshout 2 Aug. en Herpt 6 Sept. 'Het kastelijnsconcours zal nader worden bezien. Besloten werd om deelname aan het kasteleinsconcours met 6 schutters ver plicht te stellen op boete van j 9, zijnde 6 x 1.50 als inleggeld per schutter vooi de personele prijzen. Ook wanneer een vereniging een nationaal concours geeft, waar ze eenmaal in de 9 jaar recht op hebben, wordt verplicht gesteld om met minstens één viertal deel te nemen op boete van 10. Zij mogen meerdere ma len in de 9 jaren een n.c. geven, maar dan behoeft men niet te komen. Besloten werd bij het kasteleinscon cours geen korpsprijzen aan te kopen, maar het inschrijfgeld bij de personele prijzen aan te passen en de korpsprijzen op het kasteleinsconcours uit te reiken. Wat dit laatste betreft werd verplicht gesteld om aan het k.c. deel te nemen. Voorstel een schild als ereprijs te doen verschieten in twee jaar, in afwij king van vroeger 1 jaar. Bij gelijke pun ten eindigend, zullen geen betere napun- ten tellen, maar zal met het gehele zes tal gekampt worden. Zulks geldt niet voor de korpsen, daar gelden de betere punten achterop wel. Doorgaan met 1 korpsprijs per ver, per jaar, in de vorm van schilden; be sloten werd de schilden door de bond te laten keuren, op kosten van de vereni ging die de schilden in bezit neemt, daar de bond dit financiële offer niet kan dragen. Inschrijving Nationaal concours, na dat de datum was bepaald op 20 en 21 Juni 1953. Ingeschreven werd door: J. de Gouw Haarsteeg 190; Herpt 1 113; W. v. Rasteren Heusden 108, Gez. Klerks Elshout 50. Nadrukkelijk werd vastgesteld het inschrijfqeld op 7 Febr. 1953 te voldoen. Er moet voldoende plaats zijn voor 10 bomen. De bond zorgt voor materialen brengen en halen. De bomen moeten worden geplaatst door de vereniging die de gunning krijgt. Alles wat het schie ten opbrengt komt ten goede aan de bond. Alles wat er omheen georganiseerd wordt, daarvan komen de lusten en las ten voor rekening van de inschrijver De heren W. de Kort, A. de Kort Nzn. er. M. Kops zullen het terrein keuren. NÓG 100-DUIZEND GEREPA- TRIËERDEN NAAR ONS LAND. „De kans bestaat dat Neder land, afhankelijk van de ontwik keling van de situatie in Indone sië, te zijner tijd nog, 100.000 ge- repatrieerden zal moeten opne men", aldus heeft de heer C A Taselaar, hoofd van 't Haagse Ge meentelijk Bureau voor de Huis vesting Woensdag verklaard. N.V. BETUWE TIEL VESTIGT NEVENFABRIEK TE OUDENBOSCH. Met algemene stemmen en na een ampele discussie werd in de raadsvergadering van Oudenbosch een belangrijk besluit genomen de vestiging van een nevenfabriek van de bekende fruitverwerkiende industrie de N.V. De Betuwe Hiel. Zij krijgt het eerste en het beste stuk van het nieuwe industrie terrein langs de Markt, voorlopig zeven hectaren groot. De Betuwe koopt er twee hectaren van met een hectare in optie. Met de bouw van de fabriek zal zo spoedig mo gelijk worden begonnen. In totaal zullen een 140 mannen en meisjes er direct al werk kun nen vinden. Van belang is vooral, dat deze nieuwe seizoenindustrie vrijwel aansluit bij de suikercam pagne, terwijl de Oudenbossche veiling, die momenteel sterk uit breidt, meteen kan delen in de voordelen, die deze vestiging met zich brengt. hem hebben, en niet om hem, maar om haar eigen wensen te bevredigen, had ze die strijd aangebonden. Het had haar ogenblikken van rampzaligheid, van ver wachting, spanning, verrukking gegeven. Het was een geheel nieuwe, leen geheel andere sensatie geweest, en zo was ze in dit alles opgegaan dat ze tenslotte zelf geloofde dat ze Frits liefhad, dat hij alles voor haar betekende. Alles had ze op die ene kaart gezet: hij moest van haar zijn, zij moest bij hem nummer één zijn, al het andere, Sietske, zijn muziek, zijn werk, verschoven naar de achter grond. Verder dan het ogenblik, waarop ze dat verwezenlijkt zou zien, waren haar gedachten nog nooit gegaan. Nu was de spanning er uit, en daar mee ook veel van de aantrekkelijkheid van dit bewogen spel. Wat kon ze nu nog aan nieuwe sensaties verwachten? O ja, ze was er nog niet. Want nu moest ze nog een nieuwe triomf behalen. Ze moest Frits het bewijs leveren dat zijn offer niet vergeefs gebracht werd. Ze moest ervoor zorgen dat zijn concert, dat hun concert slaagde. Ze moest gloriëren, ook daar op het podium, triomferen over al die anderen, ze moest het gezicht van Frits zien wanneer hij, de dirigeerstaf zwaaiend, bewonderend en gelukkig naar haar zou opzien. Ja, dat zou de apotheose van haar triomf zijn. Maar om dat te bereiken zou ze moe ten doen, wat ze nog nooit gedaan had; werken, hard werken. Ze zou allerlei pleziertjes moeten opgeven, ze zou zich veel moeten ontzeggen. Van nu af aan zou ze alleen maar vervuld mogen zijn van deze gedachte: dit moet slagen. Had ze Frits werkelijk liefgehad, dan zou ze wellicht dit alles ervoor over gehad hebben. Maar steeds meer reali seerde ze zich, dat ze niet buiten al dat andere kon. De eerste weken was ze trouw op de lessen verschenen. Auerbach, de zang- paedagoog, had verbaasd het hoofd ge schud toen ze met haar plannen voor de dag kwam. Juffrouw Siccama zei hij u hebt werkelijk talent, u hebt een goede stem, die misschien een zeer goede stem kan worden, maar mijns inziens zoudt u veel meer kunnen bereiken bij opera ■of operette, en zéér zeker in het caba retdaarvoor bent U gekniptdan op het concertpodium. En danBach. Uitgerekend Bach! Ik begrijp niet hoe Terlaer het in zijn hoofd krijgt Maar hij had meteen spijt van die Woorden, want Ada kon zeer scherp en zeer beslist zijn wanneer ze gedwars boomd werd. Daarbij, ze betaalde goed, en Auerbach kon best wat gebruiken, want hij was een man die veel nodig had. In ieder geval, dacht hij, kon men het proberen. Een gebeurtenis zou het oiet worden, maar als ze haar best deed kon ze er wel wat van maken. En mis schien werd het juist om de ongewoon heid iets bijzonders. Trouwens, ze had vele vrienden onder de critici. Hij over woog, dat het 't proberen altijd waard was. Maar scherpte hij haar in u zult alles op alles moeten zetten, juf frouw Siccama. Het zullen maanden van hard werken en studeren worden, en u zult wel eens een gezellig avondje moe ten laten schieten. Ada beloofde vlot, ze was overgeluk kig bij de gedachte dat ze het in haar macht had ook dit succes te bereiken. Wat er daarna gebeurde, was van later zorg. Misschien speelde Frits daar hele maal geen rol in. Als zangeres zou ze weer nieuwe lauweren vergaren, weer nieuwe veroveringen maken. Maar het eerste enthousiasme ver flauwde snel. Wanneer Frits bij haar was, ging hij helemaal op in zijn plannen, de plannen die zij samen zouden ten uitvoer bren gen. Zij kon daar niet zo enthousiast voor zijn, haar geest was te onrustig, te weinig stabiel om zich met ernstig werk bezig te houden. En telkens weer wist ze hem af te leiden, het gesprek te brengen op andere dingen, op haarzelf, op wat zij voor elkaar voelden. En wan neer Frits dan, al het andere vergetend, de onstuimige, vurige geliefde was, eerst dan was ze tevreden. Auerbach zag 't hoofdschuddend aan. Meermalen zegde ze haar lessen af, en als ze kwam, kwam ze te laat, had ze haar hoofd vol met en praatte ze over andere zaken. Hij merkte het wel; deze leerlinge had haar hart er niet bij, het van het concert was maar ze was alleen maar vol van welslagen bijzaak, zichzelf, maar nog niet eens volhardend genoeg om voor haar eigen reputatie en succes eens een tijdje de genoegens op te geven en hard te werken. Maar ze betaalde goed. En ze moest het ten slotte zelf weten. En als die Terlaer zo gek was, moest hij dat óók zelf weten. De ene helft van de mensheid leefde nu eenmaal van de dwaasheden van de an dere helft. Voor Sietske was het ook een tijd van hard werken. Brederode spaarde haar niet. Urenlang oefende ze bij de piano, 't avonds, wanneer Frits weg was, be studeerde ze muziekliteratuur, zat ze met de partituur bij de gramofoon om wegwijs te worden in het noten-laby- rinth. Haar aangeboren liefde voor de muziek kwam haar daarbij te hulp, maar meermalen moest ze zichzelf bekennen dat als het niet was om Frits, ze dit er niet voor over zou hebben gehad. Doch, ze zette door, en het werd al gemakkelijker. De eerste tijd was de hardste geweest. Het was haar nu niet meer zo vreemd, ze raakte er in thuis. Brederode was tevreden, zéér tevreden. Op een middag had hij haar meege troond en tot haar verbazing had ze zich plotseling bevonden in de woning van een beroemde concertzangeres. Verlegen had ze het gesprek gaande gehouden, maar haar gastvrouw stelde haar op haar gemak en vertelde dat meneer Bre derode erg aangedrongen had, dat ze Sietske's stem eens beoordelen zou. i(Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2