1AHAIWÏR Uit Loonopzand's verleden. BESCHERMING BEVOLKING DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 OOK VOOR HET GOEDE DOEL. Een beroep op de burgerzin. De economische oestand van Loonopzand rond 1800 GESLAAGD.. Op een in Rotterdam gehouden exa. men voor de Vereniging van Lastech niek in Nederland, is geslaagd voor het N.V.L. diploma Electrisch Lassen, dhr. Th. Collard alhier. BESOIJEN GEEFT GUL. Ruim 2500»bij elkaar. Ook Besoijen heeft zich aangesloten bij de lange rij van degenen, die het hunne bijdragen om de hoge nood te lenigen. Zo brachten de parochianen van Ma ria Onbevlekt Ontvangen reeds 1900 bij elkaar. „We komen aan de 2500", zei de Zeereerw. heer Pastoor J. Ver- biesen, „want a.s. Zondag houden we nog een collecte en nog steeds komen er giften binnen". De leden van de Ned. Hervormde ge meente brachten al ongeveer 650. bijeen voor hetzelfde mooie doel. En ook hier zal a.s. Zondag bij tijdens de Dienst nog een collecte gehouden wor den. Besoijen maakt een heel goede beurt. INZAMELING GOEDEREN WATERSNOOD. Waalwijk heeft zich weer van zijn goede zijde laten zien. Van alle kanten kwam er hulp opdagen. De verkenners en studenten der Vak school hebben onder buitengewone lei ding van de heer Claassen, die hiervoor zeker een extra pluim en dank verdient, zonder de medewerkers te na te doen, enorm hard gewerkt. Zij zagen hun werk ecliter rijk be loond door het bijeenbrengen van ill vrachtwagens goederen. Acht hiervan gingen direct door naar de gemeente Zevenbergen, welke plaats door Waal wijk is geadopteerd en de andere goe deren werden opgeslagen op het terrein van de gasfabriek om daarmede te hel pen waar het hard nodig is. Deze goe deren zijn daar allen gesorteerd door hulpvaardige dames. Ook daaraan onze hartelijke dank. Maar niet minder dank aan de milde gevers, die ons in staat stelden veel nood te lenigen en aan de eigenaars van de vrachtauto's die ons welwillend werden beschikbaar gesteld. Zo ziet men wat in spontane samenwerking tot stand kan worden gebracht. Uitsluitend beddengoed en ondergoed zijn nog hard nodig en deze kunnen ge. bracht worden tot en met Zaterdag aan de gasfabriek van 1012 en 25 uur. Ned. Rode Kruis Afd. Waalwijk. AANMELDINGEN VOOR HET OPNEMEN VAN EVACUÉ S. Zodra de mogelijkheid door het ge meentebestuur was bekend gemaakt, dat de inwoners van Waalwijk zich konden melden voor het opnemen van evacués, zijn vele Waalwijkers naar het gemeen tehuis gegaan om spontaan hun woon ruimte voor de ongelukkige getroffenen beschikbaar te stellen. Wij vernemen ook dat het bestuur van de K.A.B. de Gildenbond beschik, baar heeft gesteld als ontvangstcentrum. Hierdoor is het 't gemeentebestuur van Waalwijk mogelijk geworden, zodra er een beroep op wordt gedaan door de evacuatie-instanties een groot aantal mensen de rust en de veiligheid te bie den. NAT. RAMPENFONDS. De Waalwijkse Biljartvereniging W. B. C„ gevestigd bij dhr. C. v. Berkel, Grotestraat alhier, heeft het initiatief ge. nomen om daadwerkelijk bij te dragen bij de ramp die ons land heeft getroffen. De W.B.C. heeft alle biljartliefhebbers opgeroepen en zijn allen kunnen hun steentje bijdragen. W.B.C. organi seert een tournooi, waaraan elke vereni ging kan deelnemen, ongeacht van welke strekking, alleen met het doel om gel delijke steun te verlenen aan de slacht offers van deze noodlottige dagen. Zij schrijft een tournooi uit voor de volgen de tallen: le 4-tal gem. t.m. 1520; 2e gem. t.m. 1015 en 3e gem. t.m. 010. Het inschrijfgeld bedraagt voor: le vier tal 2.50; 2e viertal 2 en 3e viertal 1.50. Zij verwacht dat alle biljart liefhebbers zich zullen opgeven bij de secretaris van W.B.C. dhr. p. v. Veld hoven, Pater v. d. Elzenstraat 15, alhier. Het bestuur van de W.B.C. neemt de verantwoording op zich voor de inge komen gelden, die zullen worden afge dragen aan de Redactie van dit blad, voor het Nationale Rampenfonds. Sportliefhebbers schrijft in, toont U van uw sportieve zijde en helpt mede de nood enigszins te lenigen. Het tournooi vangt aan op 14, 15 en 16 Febr. LICHT-AGREGATEN. Zoals bekend deed de burgemeester Zondagavond pl.m. kwart voor 10 door de radio een oproep om licht-agregaten, benodigd bij het versterken van de dijk tussen Waalwijk en Capelle door de genie e.a., waar de toestand toen zeer critiek was. Voor tien uur had de bur gemeester reeds toezegging dat direct agregaten naar Waalwijk waren ver trokken van de burgemeester van Eind hoven, van de politie te 's Bosch, van de Gasfabriek en 't Electriciteitsbedrijf - te Nijmegen, van de PNEM te s Bosch, van Gemeentewerken te Tilburg en van de gemeenten Veghel en Valkenswaard. Zij waren weldra ter plaatse en ver leenden hun bijstand, waardoor 't werk met succes kon worden voortgezet en be ëindigd. Wij vertrouwen dat deze plannen spoedig verwezenlijkt zullen worden in t belang der leraren, maar niet minder in t belang van 't onderwijs aan onze middelbare scholen. VEERPONT. Sinds Maandag is de Veerdienst over de Maas bij Drongelen weer normaal; fietsers en voetgangers uit het land van Heusden en Altena kunnen vla de dijk langs het Afwateringskanaal Waalwijk bereiken. Het grote verkeer moet via Heusden en Elshout. UITVOERING HARM. „ST. JAN" UITGESTELD. In verband met de nationale ramp zul len de voor a.s. Zaterdag en Zondag aangekondigde uitvoeringen van de Har monie St. Jan, niet doorgaan. Zij worden uitgesteld tot nadere aan kondiging. Dok het Carnavalsbal van „Vede- hova" zal niet doorgaan. AANBESTEDING KERMIS 1953 WAALWIJK. 22 jaar alhier AC IJpelaar 25 jaar te Loonopzand en J M v d I-Ieuivel 24 jaar alhier L J Har- meling 27 jaar en M C v d Eekert 25 jaar beiden alhier J H van Riel 29 jaar te Loonopzand en J M de Brouwer 24 jaar alhier. Ingekomen: J F Passier van Hel-' mond W J van Alebeëk van 's-Bosch P L F Geerinckx van 's-Bosch A J Govers en gezin van Loonopzand CAN Merkx van H en L Zwaluwe H van der Loo van Drunen T G W v Dijck van Eindhoven FT Bonte en echtg van Drunen MTM van de Rijdt van USA H P M W van der Vaart van Utrecht H Feenstra van Hillegom. Vertrokken: J M Both naar Den Haag H H M Haverkort naar Sassenheim A P J Gerssen naar Amsterdam AS Vader naar Dordrecht F C Leijteens naar Vlijmen. LIJST VAN SLACHTOFFERS. Op het gemeentehuis en ons bu reau ligt de eerste lijst met slacht offers van de ramp ter inzage. De lijst werd ons verstrekt door het Nederlandsche Roode Kruis en bevat het eerste aantal geïdentifi ceerde slachtoffers. Aa,< mmimi „STEUN WETTIG GEZAG'h A. F. Theunissen, Weert, Benzine racebaan ƒ2145.—; N.V. Boeken, Helmond, auto-skooter 2210.P. A. Stuy de Haan, Gorinchem, Elec- trische auto-skooter 1757.—; N.V. Algem. Am.-bedrijf, Bloemendaal, Benzine-Auto-racebaan 1666.—; D. Polman, Apeldoorn, Octopus 720.Gebr. Vermolen, Orthen, Rupsbaan 670.J. v. Wanningen, Amsterdam, Octopers, ƒ527.—; Ge broeders Vermolen, 's-Bosch, Bum per 700.Ver. Bumperspelhou- ders, Amsterdam, 2 bumpers ƒ602.-; A. v. Meel, Oosterhout, 2 bumpers 1200.J. v. Wanningen, Amster dam, Bumper ƒ756.—; Fa. R. Lete- ma, Assen, 2 bumpers 3052.50; Fa. Brunselaar, Schaesberg, Bumper 1013.A. Brunselaar, Apeldoorn, Rotor 226.D. Boersma, Breda, Balco-rotor 595.—; A. Denies, Breda, idem 759.J. Wanningen, Amsterdam, idem ƒ677.—; K. Ro pers, Apeldoorn, idem ƒ616.K. Mulder, Amsterdam, idem ƒ471. H. Kooistra, Bergen op Zoom, idem 1000.J. de Lange. Apeldoorn, idem 380.A. H. Beekvelt, Am sterdam, Vliegbomsport 96.A. Trommelen, Waalwijk, idem 150.-; A. H. Beekvelt, Amsterdam, Duik- bootspel ƒ251.—; J. Bakker, Apel doorn, idem ƒ303.—; J. Bakker, Appeldoorn, idem 302.—; M. Mey er, Apeldoorn, idem 100.P. Es- cabacke, Rotterdam, Lichtspel 921.D. Brunsdag, Apeldoorn, idem 1557.H. Lameren, Am sterdam, idem 1052.—; J. Wannin gen, Den Haag, idem ƒ761.—; G. Groninger, Rotterdam, idem 1761- K. W. Honing, Joure, Babysport 377.D. J. Schouten, Joure, id. 525.M. Desmet, Geldrop, Dui- velsdraai ƒ300.—; W. H. Scheffer, Grevenlicht, Hangpaardjesmolen 210.H. W. Siegers, Helmond, idem 333.—; J. Scheffer, Breda, id. 380.H. Raangs, Groningen. Schietsalon 353.—; P. Verwijk, Purmerend, idem 350.M. J. Schimmelpenninck, Amsterdam, id. ƒ160.W. H. Scheffer, Greven licht, Luchtschommel 650.Fa. Gebr. Kallenhool, Schaesberg, Hoog- vaart 213.—; C. Verhulst, Oos terhout, Nougat - Suiker wagen ƒ436.J. v. Gastel, Terheijden, id. 676.G. Pulles, Vught, idem ƒ676.A. Klanth, Zwolle, idem f 475-A. Steekstra, Amsterdam, Pinda Oublie 265.—; A. Pelle, Am sterdam, Pinda 84.—; F. Huisinga, Den Haag, Sprekende Hoofd 100.-; H. Dauphin, Den Haag, Film-pano rama ƒ100.—; Joh. Gelbach, Pur merend, Oosterse Wondertuin 120; H. Boltini, Eindhoven, Theater Va riété ƒ327.—; L. A. Dauphin, Hel mond, Zweefmolen 200.P. Roels, Bergen op Zoom, Auto-Velo droom ƒ469.—; J. Dauphin, Dor drecht, Entos werpspel 50.P. Henkie, Alkmaar, Rollo Entossport 350.H. Dauphin, Den Haag, Bussentent ƒ225.—; G. Tegelaar, Rotterdam, Mijnenveegspel 100 P. Moonen, Tilburg, Levende pon- nybaan 200.W. Brunselaar, En schede, Hondensport 45. Brunselaar, Enschede, Hoofd v. Jut 45.—; J. Meyer, Apeldoorn, Hoep la ringwerpsport ƒ120.—; L. Dau phin, Helmond, Lijntreksport ƒ150- J. Verwijk, Amsterdam, Ballenfon- tem 60.—; Wed. de Boeck, Breda, Suikerspin ƒ66.—; D. Janssen, De venter, 2 speelgoedbakjes ƒ91. C. v. Delft, E. Vermeer, Waalwijk,' Frituur-wagen ƒ150.—; C. v Delft Waalwijk, Fruitkraam ƒ20.—. L'. WONINGBOUW. Naar wij vernemen zijn er onderhan delingen gaande tussen 't gemeentebe stuur van Waalwijk en 't Hoofdbestuur van O.M.O. te Tilburg, om te komen tot de bouw van een zestal woningen voor leraren aan de Dr. Mollerlaan en Jan de Rooijstraat Zijn wij goed ingelicht dan zullen deze ontwerpen met voorstellen weldra de ge meenteraad bereiken. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Mechelina M dv L Klerks-Willems Margarita M L dv H Buchner-Kranendonk An na E M dv FR P A v d Straeten- Rullens Eduardus A zv J Kem- meren-Mahieu Maria A A dv W C v Weert-Verokeven Antonius A M zv AAL Hooijmaijrs-v En gelen Johanna M dv J L Merkx- Schuurmans Maria C A dv C J Schalken-Brekelmans Henk G zv A F Keijlard-Daanen. Overlijden: Walthera A Simonis 78 jaar weduwe J B Kolsteren Pieter Mutsaers 67 jaar echtg van J F A Fransen. Huwelijksaangiften: A J v Al phen 34 jaar te Boxtel en A J M Toorians 29 jaar alhier. HuwelijkenH M Moonen 30 jaar te Loonopzand en C M A Mulders 23 jaar alhier F de Bruyn 22 jaar te Voorschoten en A M van Noort 19 jaar alhier A J de Laat 24 jaar te Tilburg en P Heesters Zaterdagavond had in de zaal van Concordia te Loonopzand een propagan, davergadering plaats in het kader van „Steun Wettig Gezag". De voorzitter der plaatselijke commis sie, S.W.G. kon de opkomst niet over weldigend noemen. De gedachte aan col lectieve veiligheid is in Loonopzand nog geen gemeen goed geworden, teveel wordt afgewacht wat anderen voor ons doen. Deze negatieve gedachte moet in ons aller belang met spoed uit de wereld, aldus spreker, willen wij niet voor het feit ge steld worden in de steek te worden ge laten. De liefde kan nu eenmaal niet van een kant komen. Het feit dat de plaat, selijke commissie S.W.G. niet aflaat vrij willigers voor de plaatselijke verbanden aan te trekken is gelegen in de ernst der omstandigheden. Deze omstandighedéu rappeleren voortdurend en met nadruk aan onze waakzaamheid. Elk willekeu rig dag_ of weekblad toont aan, dat de wereld nog lang niet tot rust is geko men, overal liggen diepgaande geschillen tussen landen en continenten onderling, die ons kunnen meeslepen in een con flict dat de rampzaligste gevolgen voor ons allemaal kan meebrengen. Wanneer wij ons niet, georganiseerd en beleerd teweer stellen, staan wij als een gemak kelijke prooi voor elke willekeur te grijp. Spreker wees er op, dat de actie S. W. G. tegen niemand is gericht, wan. neer iemand in ons zijn vijand zou zien, zou dit alleen kunnen zijn, indien die iemand zich in zijn actie tegen ons ge dwarsboomd ziet. Wij wijzen elke over heersing of die in materiele, politieke of ideologische zin is gericht met beslist heid af. Onze vrijheid is ons heilig, onze maatschappelijke verworvenheden, vaak met veel strijd en offers verkregen, ge ven wij niet zonder meer prijs. Spreker nodigde uit de diepere zin van de actie S.W.G. goed in zich op te nemen, om daaruit de overtuiging te putten, dat ver sterking der gelederen van de bestaande plaatselijke verbanden, een levenskwes tie is niet alleen voor de bestaande ge' neratie, doch mede voor hen die na ons- komen. De Eerw. Pater Chrysosthomus, cap., hield hierna een uitvoerig betoog, dat de vergadering zeer boeide. Hij wees op de gevaren die ons bij voortduring om ringen. Zeer klaar zag hij de ontwikke ling van het wereldgebeuren. Van be paalde zijde werd zeer listig en zonder openlijke strijd gewerkt. De grote lekken in het ijzeren gordijn, de laatste tijd ont staan, roepen op tot verscherpte waak. zaamheid. Gerechte twijfel rijst of alle vluchtelingen wel bona-fide vluchtelingen zijn. Een listige penetratie van minder gewenste elementen ligt als het ware voor de hand. Spreker onderstreepte daarmede de bittere noodzaak tot te- weerstelling in een voortdurende uit breiding van de bestaande plaatselijke verbanden. Het gaat er om te zijn of voorgoed van de kaart te worden ge veegd, met alle kwade gevolgen van dien. Spreker trok een treffende vergelij king tussen het veel gesmade kapitalisme en het nieuw soortig staatskapitalisme. Dit laatste kent als typische eigenschap algehele verpaupering, gevolgd door on. dergang naar lichaam en geest in een concentratiekamp. Milhoenen zuchten reeds onder vreemde overheersching zon der een glimp van uitzicht. Spreker riep eenieder op de werkelijkheid onder het oog te willen zien en geen struisvogel politiek met zich zelf te spelen. Versterking van de plaatselijke ver banden noemde spreker de enige maar tevens de dringendste noodzakelijke weg tot behoud van onze vrijheid. Wanneer blijvend een afwachtende houding word! aangenomen gaan we smadelijk en voor goed ten onder. Een hartelijk applaus onderstreepte dit zakelijk en helder betoog van de gewij de spreker. Hierna sprak Majoor Ruigrok, Dis trictscommandant der Rijkspolitie, die de betekenis en de noodzakelijkheid aangaf tot het instandhouden van een sterk korps Res. Rijkspolitie, omdat de Rijks politie in tijden van woelingen of oorlog taken krijgt toebedeeld, die buiten haar gewone werkkring liggen. De verzeke ring der binnenlandse veiligheid moet in handen worden gegeven van een be trouwbaar en goed geoefend reserve korps. Spreker gaf verder een helder in zicht in de rechten en verplichtingen der vrijwilligers. Zijn eenvoudige en prettige voordracht lokte een warm applaus uit. Majoor Hulsman der Res. Grensbe waking grijpt met het hem eigen virtuose gebaar naar het hart der vergadering. Zonder enige opsmuk benadert hij zijn gehoor en weet de vergadering te be zielen. Kapitein van Cronenburg der Natio nale Reserve gaf een technische uiteen zetting zijn dienstvak betreffende. De wijze waarop hij dit deed spreekt voor zich. 75 der aanmeldingen nam hij voor zijn rekening. De luchtwachtdienst kreeg een tech nische voorlichting door adjudant V, die de aantrekkelijke zijde van zijn dienst vak in bevattelijke taal naar voren wist te brengen. Al met al een geslaagde propaganda- vergadering, die met een woord van op wekking tot de aanwezigen en een dank woord aan de diverse sprekers werd qe- sloten. CARNAVALSVIERING i GAAT NIET DOOR. In verband met de noodtoestand in de geteisterde gebieden gaat de Carnaval viering in Euphonia en bij Apollo niet door. Ook het vastgestelde Bel Canto bal ten bate van het Instrumenten fonds „Apollo in de zaal van de heer Jan van Dun, is voor Zondag 8 Februari om dezelfde redenen afgelast. De Statiedag van Apollo op Zaterdag 7 February is eveneens afgelast, zodat ■we ook op dit punt het medeleven van onze burgerij moeten waarderen. TEN BATE VAN 'T NOODFONDS. Tussen de besturen van de R.K.V.V. Desk en Uno Animo is overeengekomen, om Zaterdag 7 Februari om half 4 op het Desk-terrein in het Natuurpark Ef- teling een vriendschappelijke wedstrijd te spelen ten bate van het Noodfonds. We vertrouwen, dat alleen reeds om het j goede doel veel belangstelling zal bestaan voor deze derby» Op een vergadering Maandagavond door de P.V. De Vredesduif in Eupho nia gehouden, bracht een Amerikaanse verloting op touw gezet voor de getrof fenen door de watersnood een bedrag van 50.50 op, terwijl de heer Jan van Heeswijk, grossier in schoenen, 300 paar damesschoenen voor hetzelfde doel be. schikbaar stelde. j HOE IN KAATSHEUVEL EN LOON- OP.ZAND GEWERKT WERD. Mochten we reeds in ons Maandag nummer melding maken van de spon taan gehouden inzameling op Zondag, avond, Maandag is deze inzameling voortgezet en 't resultaat van de, laat 't dan zijn, niet georganiseerde collecte om goederen en geld, is zo n succes geweest, dat drie dagen aan een stuk gewerkt is moeten worden aan de sortering en het inpakken van alles wat zo royaal en loyaal door arm en rijk gegeven werd. Een patronaat vol goederen, konden we reeds Zondag schrijven, doch wie Maan dagavond een kijk nam in de grote zaal en de bijzalen, kon eerst toen zien, met Welke gulle hand ieder het zijne had bij gedragen. Tot Woensdagavond zijn een grote groep ijverige dames bezig geweest om alles keurig te sorteren en te noteren, terwijl Kajotters, Verkenners, K.J.M.V.. ers en Jonge Boeren voor het pakken zorg droegen. Reeds gingen een 1000 paar schoenen naar Tilburg, opgevraagd voor het evacuatie-comité ter voorzie ning van de daar gehuisveste getroffe nen uit Zeeland. Verder zijn alle goede ren bij Gemeentewerken opgeborgen, om na oproep beschikbaar te worden ge steld daar waar er behoefte naar is. Kaatsheuvel, eveneens Loonopzand en De Moer, hebben zich schitterend qe. houdenü- moet worden overwogen wat verder ge daan kan worden. Gedacht wordt aan adoptie. Pastoor de Klijn komt met het idee de Hank te adopteren. De heer van Loosdrecht uit Loonop zand deelt mede, dat in Loonopzand reeds besloten is 8 uur over te werken ten bate van het rampencomité, terwijl de fabrikanten het verdiende bedrag met 100 zullen aanvullen. De heer Steen bergen uit Kaatsheuvel wil hetzelfde ook voor Kaatsheuvel in een Vrijdag te hou den vergadering bespreken. Hij oppert het idee evacué s op te nemen. De bur gemeester merkt op, dat evacuatie zo mogelijk beperkt zal blijven tot de gro tere steden. De heer Beerens wil geen critiek uit oefenen op wat gebeurd is, doch hij meent dat het bedrag niet zo groot is, als het had kunnen zijn. Hij betwijfelt of alles wel intensief bewerkt is. Met een goed georganiseerde collecte kan nog heel wat meer bijeengebracht worden; de middengroepen kunnen dan geven naar behoefte, omdat deze niet bij de over- werk-actie kunnea worden ingeschakeld. De voorzitter wil de zaak tactisch be kijken. Het bedrag van de schoenen moet niet onderschat worden. Hij zou een tweede collecte voorlopig uitstellen en afwachten wat later nog gebeuren kan. De heer Beerens houdt aan een col lecte vast. De heer v. d. Loo is er voor nog even af te wachten. Geef zo, dat je kunt blijven geven, is zijn devies. Hij wil de adoptie afwachten en zien, wat hierin kan gedaan worden. De boeren komen nog vanzelf in de gelegenheid hun medewerking te geven in de vorm van hooi, stro en veevoeding voor het vee dat geborgen moet worden. De heer Broeders deelt mede, dat er 400 koeien komen, die gevoederd en verzorgd worden. Later zijn de boeren weer gaarne bereid met levend materiaal te helpen, waar dat nodig is. Na een korte rustpauze komt opnieuw het houden van een collecte in bespre king, waarbij opgemerkt wordt, dat de collecte in de kerken eerst afgewacht kan worden. De heer Homman spreekt zich uit voor het adopteren van een plaats. Na ampele bespreking wordt eindelijk besloten tot adoptatie van de Hank, ter wijl een tweede collecte langs de huizen zal afgewacht worden. De burgemeester dankt de dames en heren voor hun opkomst en voor hun medewerking. Hij spreekt zijn dank uit aan de burgerij voor de spontane wijze, waarop zij medegewerkt heeft om de grote noden te helpen lenigen. Hij hoopt thans de speciale aandacht te kunnen gaan schenken aan het adopteren van de Hank. j VERKENNERS-OUDERSAVOND. De nog jonge Don Boscogroep, de verkenners uit de St. Jozefparochie, gaat aan haar tradities bouwen. Voor de tweede keer nu (de groep bestaat onge veer anderhalf jaar) vierde zij de feest dag van haar patroon, de H. Don Bosco, op de haar eigen wijze. De dag werd besloten met een ouders- avond, die vanzelfsprekend ook een fees telijk tintje kreeg, gehouden in 't hoofd kwartier, Mgr. Volkerstraat. Nogmaals moge ik de aan dacht vragen voor de grote propaganda-vergadering van de organisatie Bescherming Bevolking, welke gehouden wordt op Vrijdag 6 Februari a.s., des avonds om 8 uur, in "Thalia", Stationsstr., Waal wijk. De bittere ervaring van de jongste oorlog heeft geleerd, dat 'n redelijke bescherming tegen de gevaren een doel- matige voorbereiding vraagt. Daarom moet een parate or ganisatie ter beschikking ko men. Ik durf er op rekenen dat vele ingezetenen de bedoelde vergadering, waar een be roep op de burgerzin zal worden gedaan, zullen bij wonen. De Burgemeester van Waalwijk, J- L. P. M. TEIJSSEN. De belangrijkheid van zon ouders- avond betreft wel op de eerste plaats et zo noodzakelijke contact tussen ou ders en jeugdbeweging te verstevigen en dat de ouders dit wel terdege inzien, bleek wel uit het feit, dat practisch allen aan de uitnodiging gehoor hadden gege ven. Tevens waren aanwezig de Z.Eerw. heer Pastoor de Klijn en de Eerw. Broeders Overste en Hoofd der school. Pro9ramma werd geopend met de installatie van 2 verkenners door groeps. leider hopman C. de Teuling, waarbij de Zeereerw. heer Pastoor de plaats in nam van Aalmoezenier van Hoeck, die momenteel nog in het ziekenhuis ver- Na een woordje door de Zeereerw. neer Pastoor gesproken, kwamen de verkenners aan bod. Deze hadden geheel zelfstandig onder leiding van de Senior verkenners (dit is ook traditie!) een pro gramma van kampvuurftummers gecon strueerd, dat een volledig succes en prachtige beloften inhoudt voor volgende kampvuren. Tussen dit programma in werd een film over een verkenners-zo merkamp getoond. Waarlijk een geslaagde avond, die ieder jaar om herhaling vraagt. LOTERIJ. In Kaatsheuvel is op de Helmij-loterij, onder 't agentschap J. M. Kuys, Waal wijk, de 20.000 gevallen en eveneens 1000.—. RAMPEN-COMITÉ. Op uitnodiging van Burgemeester Mr. v. d. Heijden kwam Woensdagavond in het Gebouw Gemeentewerken een comité bijeen, gevormd uit de Heren Pastoors der Gemeente, Dominé Haring en nog een dertigtal dames en heren uit de di verse stands, en sociale organisaties, en de beide wethouders v. Tilburg en Snap haan. Burgemeester v. d. Heyden opende de bijeenkomst, waarin hij een uiteenzetting gaf van wat reeds in de gemeente voor de getroffenen gedaan is. Toen de toe stand in Sprang-Capelle en Waspik be kend werd, is direct het personeel Ge meentewerken en de Brandweer met al het materiaal waarover de gemeente be schikt voor hulp beschikbaar gesteld en toen daarnaast vanuit de burgerij het verzoek kwam om een inzameling te mo gen houden voor de getroffenen, heeft hij gemeend, deze spontane aanbieding ook spontaan te moeten aanvaarden, al was het dan mogelijk niet zo georgani seerd, als we dat zouden gedaan hebben, als er tijd van voorbereiding geweest was. Het resultaat van deze inzameling is zowel in Kaatsheuvel als in Loonop zand en de Moer zeer goed geweest. Ijverige dames en jongeheren hebben hun tijd ook weer spontaan beschikbaar gesteld voor de nodige sortering en ver pakking van alles wat bijeengekomen is. De Burgemeester meent dat de burgerij recht heeft te weten wat er gebeurd is, waarom hij dit comité heeft bijeengeroe pen, verder ook met het doel om te be spreken, wat verder dient gedaan te worden. Om alles te noemen, wat bij eengebracht is, kan onmogelijk geschie den, doch wel mag worden vermeld, dat er reeds 1000 paar schoenen verzonden zijn en er nog 800 paar nieuwe en 600 paar oude schoenen beschikbaar zijn, niet genoemd de 200 paar, die door de heer v. Boxtel-Aussems reeds Maandagmor gen in Halsteren werden bezorgd. Het bedrag aan geld beloopt reeds ruim 7000. Nog steeds blijft echter dit be drag groeien. Of we hiermede mogen te vreden zijn? Als we de schoenen daarbij rekenen, komen we toch nog aan een bedrag Van 22.000 ruw geschat. Nu Over de economische toestand van onze gemeente worden tamelijk voL ledig ingelicht door de verschillende z.g. „teilingshjsten vooral door die van 1806. Naast de bij iedere telling voorko mende mededeling dat de grond is: „hoog, droog en uitermate schraal", wordt in die van 1806 vastgesteld, dat die, mits behoorlijk gemest wordende, voldoende vruchtbaar is om rogge, ha ver, boekwijt, vlas, aardappelen, knol len, peen en andere moesvruchten voort te brengen. In de mededelingen toenmaals gedaan door de secretaris der heerlijkheid, de heer Verbeek en gepubliceerd door Ser- vaas de Graaf staat aangetekend, dat de zaai en weilanden op 1087 Morgen en het schaarhout en bos op circa 168 Mor gen, waarvan de gemiddelde waarde in koop 2.50 a 300 gulden bedraagt, wordt berekend. Broekland is er niet aanwe zig, doch wel 3000 Morgen ongeculti veerde gronden. Bedroeg het aantal zie len in 1795 3290, in 1806 wonen in 708 huizen volgens de heer Verbeek 3600 inwoners, nml. 3221 Roomsen, 344 Gere formeerden en 35 Joden, die hun bestaan vinden, deels in landbouw en veeteelt, gedeeltelijk met wol spoelen en spinnen, matten maken, schoenen, muilen en zwa velstokken maken. Toch is het dorp min der welvarend dan in 1796, wat wordt toegeschreven aan de gevolgen van de oorlog en de duurte der levensmiddelen. 200 personen worden er thans geallimen- teerd, hetgeen pl.m. 70 meer is dan in 1796. Loonopzand telt twee kerken de Gereformeerden toebehorende, twee Roomse kerken, en een tot Synagoge in gericht huis ten gerieve der Joden. De kerken zijn fraai gebouwd en wel inge richt, en de grote kerk heeft een hogen, schonen en spitsen toren, waarin vier klokken hangen, die een Avaar geluid geven. Men heeft er een goed nieuw Raadhuis, bevattende een raadkamer, secretarye, procureurs en bodenskamer, vierschaar, civiele gijzeling, vestibule, ruime zolder, toren en klok. Wijders is er een fraai kasteel dat zeer aangenaam is gelegen in grachten, boomrijke wan deldreven en bossen. Men vindt er ver scheidene logementen en herbergen van welke de voornaamste is de „Tourcar". Wekelijks, Dinsdags en Vrijdags, rijdt er van hier een tourcar naar Breda en den Bosch. Dagelijks gaat er ook een bode naar Tilburg en Drunen, Vrij dags een voetbode op Waalwijk, Til burg en den Bosch. De wegen zijn er in de zomer droog en zandig, 's winters hard en vast, doch steeds goed en vei lig. Volgens onze begrippen staat de vee stapel in die tijd op een zeer laag peil. De 2, 3, j?f ten hoogste 4 hoornbeesten die de boer van die tijd hield, geven i volgens de heer Verbeek geen genoeg zame mest, ook al neemt de landbouwer er al wat stro en heivlagsel bij, om zijn akker te kunnen cultiveren. Het dorp heeft drie jaarmarkten en wel in Mei, Augustus en November. Ze worden druk bezocht. Bij de liefhebbers van de jacht is het dorp zeer bekend om het vele wild, vooral konijnen, dat hier gevonden wordt. Het gemeentebestuur bestaat uit 7 le den. Er is een Schout Civiel en een Secretaris, benevens nog 4 Gecommit teerden, die in extra finantiële aange legenheden hun stem uitbrengen. In 1806 wordt Loonopzand aangege ven als een heerlijkheid met Civiel Schoutambt en Civiele Rechtbank. Heer der heerlijkheid is Constatijn Alex van Salm - Salm, Schout Civiel Eugenius Thijsmans en Substituut Secr. J. Ver beek. Het totaal aantal runderen dat in de gemeente gehouden wordt in 1806 is 810. V an paarden en schapen wordt geen melding gemaakt. Het gemiddeld aantal zielen per gezin bedraagt in 1806 4 en De specifieke opgaaf der kerkelijke Gereformeerde Combinaties is aldus voor 342 Gereformeerden 1 Predikant op een tractement van 600 gulden. Voor 3221 Roomschen 2 Pastoors en 2 Kape laans. V Er zijn twee scholen waarin in de Ne derlandse taal onderwezen wordt door twee onderwijzers, een door het Depar tement bestuur aangesteld en een door de gemeente. De tractementen bedragen 200.en 15.Als koster geniet de onderwijzer (Geref.) nog een salaris van 36.-. j De opgave der belastingen is berekend over 18Ö5. Zij bedraagt voor de z.g. Verpondingen 2228 gulden. Voor de Le den 676 gulden 7 stuiver en 4 Penn. V oor de Gemeene middelen 3452 gulden, 19 stuiver en 2 Penningen. De criminele gevangenis is onderge bracht in het Raadhuis. Ze is 10 voet lang, 9 voet breed, 7 voet hoog. Ver der licht en luchtig. Ligging en dekking bestaat uit stro en een deken. Het hok is goed gesecureerd en dient tevens tot civiele gevangenis. De kost die aan de gevangenen ver strekt wordt is dezelfde als die de vor- ster met z'n gezin gebruikt. Gewoonlijk krijgen de gevangenen 's avonds nog een bord karnemelkse pap met bloem. Als curiositeit Iaat ik hier volgen een lijstje met opgaaf van de bewoonde hui zen respectievelijk van Loonopzand en Waalwijk over de jaren

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6