Land van Altena. 2J.e wate.Kih.oxi.cL in. ons tand.. SCHOUWEN en DUIVELAND, het DUINKERKEN van Nederland WASPIK pï Mï" A Opbrengst Collecte in Waalwijk Om volledig en uitvoerig op de hoogte te blijven van het nieuws uit Waalwijk en alle plaatsen van de Langstraat en Omgeving is een abonnement op „DE ECHO" noodzakelijk maar ook voldoende. Het kost slechts 18 cent per week. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Loonopzand 1437 1526 1736 1766 1771 1806 1815 1840 1) 2) 127 1) 66 2) 221 166 564 607 780 708 730 767 Waawlijk 118 1) 34 2) 147 111 201 205 201 180 207 245 A. v. B. $AA?rnhoven r B E LGIE i I aantal woonhuizen gezamenlijk aantal. onbelaste huizen. Het Lager Onderwijs. Het is thans vijf jaar geleden, dat de Inspectie Waalwijk van het Lager Onderwijs, waartoe ook het Land van Heusden en Altena be hoort, werd opgericht. In deze pe riode is al veel tot stand gebracht. Gebouwd werden niet minder dan 20 nieuwe scholen, terwijl ruim een gelijk aantal zodanige restauratie, alternatief verbou wing onderging, dat ze practisch nieuw zijn. Veertien scholen werden door het bijbouwen van lokalen ver groot. We kunnen hier geen volledige opsomming geven van wat er op schoolbouwgebied tot stand kwam. We vermelden hier de fraaie ver bouwing van de Herv. School te Almkerk, idie op keurige wijze zeer doelmatig werd verbouwd. Later volgde de eveneens uit stekende verbetering der Clir. School aan de Verlaatsedijk, die door een bestuurskamertje enz. werd vergroot. Dussen bleef niet achter. Daar werd een nieuw V.G.L.O.-lokaal ingericht, terwijl de Genderse school modern werd herbouwd, na de verwoesting, die er werd aangericht door de bezettende macht. Nu wij toch over scholenbouw spreken, moeten we hier even aanstippen de nieuwe landbouw- huishoudschool te Andel, die ach ter het gemeentehuis is gebouwd. Allerlei oorzaken waren er, dat dit niet een representatief gebouw werd in het centrum van het dorp, waar het goed zou passien. Ook deze school is, evenals die te Almkerk, te klein geworden en kan de toevloed van leerlingen haast niet opvangen. Ze moet dan ook vergroot worden. Hetzelfde is het geval met de Ghr. School te Rijswijk. Ook daar zal een. lokaal moeten worden bij gebouwd. Inmiddels is hier reeds de toe stemming voor verleend, zodat binnen afzienbare tijd de school- uitbreiding tot stand komt. Binnen het kader der vijfjarige periode hierboven genoemd, kwam ook de radicale verbouwing van beide vestingscholen te Woudri- chem tot stand. Het Drongelense complex kerk toren-O.L. School, werd in de oorlog radicaal weggevaagd, maar is thans weer geheel herbouwd. Drongelen is als verjongd uit zijn puin herrezen en het kreeg zijn ,,hart" weer terug. Te Meeuwen zal de Chr. School met een nieuw lokaal worden ver groot. Nog moeten enkele voorzienin gen bij scholen worden getroffen. Inspecteur van deze inspectie is de heer Ubac'hs te Waalwijk. WOENSDAGNACHT CRITIEKE TOESTAND. Groot was de vrees toen voor Woensdagnacht opnieuw storm achtige wind werd voorspeld. In allerijl werden naar bedreigde punten versterkingen gestuurd. Er werd meegedeeld dat het Land van Heusren en Altena gevaar liep en aanvankelijk zou Almkerk geëva cueerd moeten worden, maar later bleek de toestand toch niet zo kri tiek. Zierikzee wordt geëvacueerd. Met veel succes is gewerkt aan de dijk rond de Alblasserwaard bij Papendrecht. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden, zou de dijk gisteravond zo ver gedicht zijn dat er geen water van betekenis meer binnenstroomt. In de hoofu- waterkering van de Hoeksewaard zijn minstens dertig gaten gesla gen de materiële schade is groot. Oud-Beijerland kon behouden blij- vten. Het eiland Tien Gemeten is helemaal overstroomd, de bevol king is op enkele mannen na geë vacueerd. In Zeeland en West-Bra bant is de toestand nu vrij stabiel, al bestaat op verschillende plaat sen nog gevaar voor nieuwe door braken. Er worden nogi steeds door vliegtuigen tienduizenden' zandzak ken afgeworpen. IN DRIE DAGEN: 7 MILLIOEN VOOR RAMPEN FONDS. In drie dagen tijd had het Nati onaal Rampenfonds 7 millioen aan giften binnengekregen. Dat deelde de voorzitter van de Tweede Ka mer, dr L. G. Kortenhorst, Woens- dagavnd voor de radio mee. Hij brengt dagelijks verslag uit van de stand van zaken. TOT DONDERDAGMORGEN: 1273 DODEN. Tot Donderdagmorgen werd als aantal slachtoffers, van wie met zekerheid kan worden gezegd dat ze zijn omgekomen, opgegeven 1273. Op ontstellende wijze is het dodencijfer dagelijks omhoog ge sprongen. Het ergste zijn tot nog toe getroffen Oude Tonge met 300 en Stavenisse met 200 doden. Men verwacht op Schouwen-Duiveland nog honderden doden aan te tref fen als men eenmaal alle plaatsen kan onderzoeken. Gisteren is het Roode Kruis be gonnen met het uitgeven van voor lopige lijsten met namen van slacht offers. 36 HELICOPTERS AAN HET WERK. Op Woensdrecht en Gilze-Rijen zijn 15 helicopters gestationneerd, n.l. van de Amerikaanse, Engelse, Belgische en Nederlandse lucht macht. Deze toestellen zijn onafge broken in de weer om van afge legen geïsoleerde boerderijen op Schouwen en Duiveland en Goeree en Overflakkee mensen af te halen en deze naar verzamelplaatsen te brengen o.a. naar Zierikzee. Van het vliegveld Woensdrecht nemen de toestellen medicamenten mee. Gisteren zouden nog dertien heli copters uit Engeland en acht uit Amerika aankomen. ONVERLATEN PLUNDEREN. Er zijn al verschillende schurken gearresteerd, die van de droeve omstandigheden gebruik hebben gemaakt om in de noodgebieden te plunderen. De politierechter ver oordeelde zo'n individu, dat in de Ahoy-hal in Rotterdam drie jassen had gestolen, tot 6 maanden. In 's-Gravendeel heeft men een avondklok moeten instellen tussen half zeven 's avonds en 7 uur des morgens. STELLENDAMMERS IN SCHEVENINGEN. Een reportage van een A.N.P.- verslaggever over de ontvangst van evacué's van GoereeOverflakkee in de Scheveningse haven. Het was een droeve last, waar mee de „Stellendam 16" Dinsdag avond de haven van Scheveningen binnenvoer. Twee en twintig per sonen, onder wie zes kinderen, had schipper Pieter van Es uit Stellen dam in zijn schip, een ongewone lading voor een 30 tons botter uit het vriendelijke 2000 inwoners tel lende plaatsje op de Dam tussen Goeree en Overflakkee. Met de angst nog in de ogen, met slechts een in de haast gegrepen jas aan, op klompen en pantoffels, kropen de mensen uit het luikje van het vooronder waarna gastvrije handen zich direct over hen ontfermden. Met gecharterde particuliere perso nenauto's zijn de getroffenen naar de Dierentuin gebracht vanwaar ze snel naar woningen van Hage naars zijn vervoerd. „Ben goede honderd mensen uit Stellendam zijn nog zoek", zo ver telde de schipper ons, ,,van wie er zeker zestig dood zijn. We zijn vol komen door het water overvallen, want aan de mogelijkheid van een dijkdoorbraak had geen van ons gedacht. Met m'n hele familie, mijn 65-jarige ouders en mijn drie kin deren incluis, zijn we in 'n bootje gevlucht, waar we tot vanmiddag in hebben gezeten. Maar gelukkig zakt het water weer, we konden toen zien dat de dijk geheel was weggeslagen." Het huis van schipper Van Es is een van de ongeveer honderdvijf tig huizen in het vissersplaatsje die grondig door het water zijn ver nield. Alle vijfendertig bootjes van de Stellendamse vissersvloot zaten tjokvol met mensen, die uit doods- CORRESPONDENTIE. Van verschillende zijden krijgen wij critiek op dit en op dat. De een had een gesignaleerde fout wel eens wat krachtiger naar voren willen zien gebracht, een ander vindt 't jammer dat in een deel der gemeente de collecte geschei den moest gebeuren, een ander vindt dat personen die zich heb ben verdienstelijk gemaakt, wel met name hadden mogen worden genoemd, enz. enz. Wij menen dat thans de tijd er niet is voor critiseren, maar voor doen en helpen. We leggen deze zaken dus thans terzijde. Wil men daarop in rusti ger tijden terugkomen, dan kun nen we weer zien. angst een goed heenkomen hadden gezocht voor het snel stijgende wa ter. Sedert Maandag zijn vele men sen overgenomen door roeiboten ,van de Marine, die hen in veilig heid brachten. Zodoende konden de lichte vissersbootjes worden in geschakeld voor vervoer van voed sel en kleding. Eerst Dinsdagmiddag kreeg schip per Van Es, naar hij vertelde, per missie van de Marine om de haven te verlaten. Na 5 uur varen kwam hij in Scheveningen aan, waar de gehele kade van de binnenhaven was afgezet en verscheidene, leden van het Rode Kruis stonden te i wachten op het via de radio aan gekondigde convooi visserssche pen met evacué's uit Stellendam en Middelharnis. Eenieder was paraat om alle mensen gastvrij te ontvangen. In plaats van dit con vooi kwam slechts schipper Van Es met zijn twee en twintig passa giers. Hij en zijn mensen waren evenwel niet minder welkom, want ook zij hebben de zorg van hun niet getroffen landgenoten ■hard van node. Teleurgesteld gingen de talrijke opgekomen Hagenaars huns weegs. Velen hadden tevergeefs staan •wachten op een levensteken van familieleden Schouwen-Duiveland is één wa tervlakte. Er is eigenlijk niet veel verschil meer tussen het land bin nen de dijken en de zee er buiten, delen, waar mensen samengepakt zitten, maar voor de rest is het water, water, water.... Slechts een hulppoging op zeer grote schaal kan hier redding bren gen en hiermee is men Dinsdag, aldus een speciale verslaggever van het A.N.P., in de vroege ochtend begonnen. Honderden vaartuigen lagen voor de kust van het eiland waar de duinenrij op verscheildene plaatsen onderbroken wordt door grote gaten, waar het water kol kend doorstroomt. Schouwen-Dui veland is het Duinkerken van Ne derland geworden, met dit verschil, dat thans de vijand niet de militaire overweldiger is, maar het meedo genloze geweld, dat de natuur heeft toegelaten. En wat er beter is, zou den wij, na vandaag, niet durven zeggen. Soms kan een plotselinge dood een gunst zijn, als men hem plaatst tegen de radeloze angst van hen, die het water hoger en hoger zagen komen en er tenslotte voor moesten buigen. Wij weten weinig van de andere dorpen van het eiland; alleen werd ons nadrukkelijk verzekerd, dat de toestand op Zierikzee minder aller- merend is geweest dan men aanvan kelijk heeft gedacht, maar dat het Grens van hef rampgebied Veerdienst weer in bedrijf Evacuaties Scheveningen In Zuid-Holland zijn naar schatting 125,000 mensen bij de ramp betrokken 's-Gravenhaq Hulp door vliegtuigen *tr Geïsoleerd gebied Gouda Gravenzand Lopfh Moordrecht O Naaldwijk DELFLAND IZZHoek v.Holland 22^ GLBIED VAN DE 0VERSTR0MINGE KRIMPENER- rimpen^ Ortoland ALBLASSEfR Ibjasssriiam WAARD jpendrechMSjesselxlafn WA Af SlierJrech nu^miENA rTch.ed.R01']^ Oostvoorne 1.000 Amerikanen helpen in Middelharnis BnellfQ Rockanje V00RNE vlaard SSELM0NDE KUI I L N^Spnkenisse .□Ui nw. Beijerl fa IJk5 BEOERLAND^ £faaswaal>>22^ WillernscJo umansdorp HpIIpvo elnarni h In Zeeland naar scharh'ng 100 000men sen bij de Haamsled ramp betrokken g.revelingen Dussen Dirksla rshav'en Zwaluw SCHOUWEN Bomme ruiden em 'ffltru|ntsse Dinheloord evenbergen ÖÜSTEK Luchtbasis v.d. hulpverlening Breda^Vliegveld Gilze- Odsher'and SCHELDE LPhilipsiand Fïjnaart- Wisseker nsplaat- jjudenboscn Stave niss^^Sr/ymalaQd enbergen Oosrkapeue^ omburgf) O 0.\tossém Opvangcentrum) Dlbhaar WALCHEREN Middelbur In Noordbrabant zijn naar schatting 60.000 mensen bijderamp betrokken alsteren O Roosendaal JI owouw Bengen op Zoom rrvlier oes cre^ng? Kapelle O'erseke leuwdorp ZUID-BEVEL AN Opvangcentrum Luchtbasis v.d. hulpverlening Vlissing abbendijkë Hansweer Woensd reskens sseniss Hoofdplaat WEST. SCHELD Enige verbindingen overland naar ZEELAND oosterzande OSImbroek ZETEUWSCH VLAANDEREN Osluis Nederlandse evacué's ondergebtachh| uisr. Belgische troepen helpen inZeeuws- Vlaanderen nrwerpen te Bruinisse uiterst critiek is. De onzekerheid waarin men dagen heeft verkeerd ten aanzien van het lot van dit eiland, is thans echter verdwenen en daarvoor in de plaats is gekomen een realiteit, die allen de schrik om het hart heeft doen slaan. De verslaggever vervolgt dan Een harde wind woei van de landzijde. Peddelen was onder deze omstandigheden zwaar werk. „Tot aan de molens is iedereen van de boerderijen af", zei onze gids, „wat daarachter nog zit weet ik niet." Daarachter, dat betekende een on afzienbare watervlakte met tiental len daken, telefoonpalen die de weg markeerden en in de verte enkele hoge punten met bomen en een kerktorentje. In één uur waren we naar schatting ongeveer 500 meter gevorderd, optornend tegen de har de wind en tegen de golven. De reportage was door de jour nalist reeds lang vergeten. Hier golden belangen die verre uitgin gen boven die der berichtgeving. We passeren de molen De Mori aan, en toen begon het zoeken op goed geluk in elk huis, dat er nog maar enigszins bewoonbaar uitzag. Plotseling een schreeuw over het water. Uit de bovenverdieping van een boerderij gehaarde een jonge boer. Daar ginds, schreeuwde hij, daar hangt een witte vlag uit, ga daar eerst maar heen. Na drie kwartier waren we er, om te ontdekken dat het een wit gordijn was, dat uit een kapot raam fladderde. Van de bewoners geen spoor. Even verder weer een boer derij, gedeeltelijk reeds ingestort. Niet meer nodig, daar kunnen geen mensen meer zijn. Dan ma,ar bak boord uit, voorbij het gat in de richting Serooskerke. Het voorbij komen van dat 75 meter brede gat heeft meer moeite gekost, dan de hele tocht. Gisteren was er een vlot doorgesleurd naar zee, waarop zes mensen van een boerdderij zich hadden trachten te redden. Twee ervan brachten er het leven af, zo als later bleek. De zuiging was merkbaar tot op 2 km landinwaarts. Wij passeren het op ongeveer 800 meter afstand, maar die 75 meter kostten ons anderhalf uur. ons toe, het enige tken van leven Toen was Serooskerke niet zo ver meer. Middelerwijl was de lucht vol met vliegtuigen. Drie helicopters cirkelden rond, hingen soms een tijd boven een boerderij en in de verte zag men dan een stipje naar boven hijsen, wat weer een gered mensenleven betekende. Tussen kapotte huizen voeren wij, door wat eens de toegangsweg tot het dorpje was geweest. Angstig stil was het overal. Op een dak van een schuurtje blafte een hond ons toe, 't enige teken van leven dat wij hoorden. Geleidelijk aan werd het water lager en tenslotte schuurde de landingsboot over de keien en kon men met waterlaar zen aan land gaan, vlak bij het kerkje. De twee boten werden ontkop peld en elk ging naar een huis verder het water in. Een oude man keek uit het dakvenster en zwaai de. Aan de achterkant stonden twee oudjes, een man met een grote grijze snor en zijn oude, zachtjes huilende vrouw, die, zo- De opbrengst der bus-collecte van het dames-comité in onze gemeen te (Centrum, St. Antonius en v.m. Baardwijk) is op het ogenblik bij het afdrukken van ons blad 14.150. Daarbij komen dan nog de be dragen van v.m. Besoyen (zie elders in dit nummer) en van ons blad. Hierbij zijn natuurlijk niet be grepen de rechtsstreeks opgezonden belangrijke bedragen en de waarde van schoenen, kleding enz. RIKA VOND Bond van Oud-strijders en Mobi- lisatiegruis-dragers, afd. Waalwijk In verband met de huidige droeve omstandigheden hebben wij ge meend onze rik-avond op Woens dag 11 Februari te moeten laten vervallen. De eerstvolgende rik- avond zal nu zijn op Woensdag 11 Maart. Uitvoering O.K.K. Voor een goed bezette zaal gaf de Chr. Gem. Zangvereniging O.K.K. en het Kinderkoor de „Nachtegaal tjes" Zaterdagavond in de zaal van de heer v. Iersel haar jaarfeest on der leiding van haar dirigente Mej. Antoinette Blom. Na het gezamenlijk zingen van psalm 89 vers 1, heette de voorzit- als de man zei, niet zo goed meer uit de voeten kon. Een jonge kerel hees zich met behulp *van een touw uit de boot naar boven. Het. touw onder de oksel van je vrouw, zei hij ftegen de oude haas. Zielige geluidjes kwamen uit de mond van het oude mensje, toen zij bui ten het raam bungelde, waar hoog reikende handen haar grepen en in de boot zetten. Snikkend leunde ze te,gen een van de mannen aan, te moe om enig initiatief te tonen. Haar man, een stoere oude Zeeuw, sloeg zijn benen over het kozijn en werd eveneens gegrepen. De jongeman boven gooide snel wat beddegoed na en toen ging de toclft verder. We hebben twee nachten op zol der gezeten, vertelde de oude, meestal onder de dekens. Eten hadden we nog genoeg en we kon den ook wat warms maken, want we hadden een vergasser, maar 't drinkwater begon aardig krap te worden. In het dorpje waren middeler wijl nog een roeiboot en een mo- torvlet aangekomen, die ook reeds enige mensen hadden opgepikt. Het schaarse beddegoed ging mee in de boten. Een paar paarden bleven ons nastaren, onbewust van het lot dat hen wachtte. Met de motorvlet als trekkracht ging de terugreis heel wat vlotter en in anderhalf uur waren we op de dijk, waar middelerwijl genie troepen en marinemannen arri veerden om de vluchtelingen over te nemen. De Burgemeester van Stave nisse deelt mee, dat zijn dorpje alleen 300 doden telt. Er zijn op 't ogenblik 220 vliegtuigen bij het reddingswerk betrokken, waaronder 25 helicop- teres. Alleen de Amerikaanse heli- copteres hebben reeds 500 mensen gered. ter, de heer A. van den Broek, al len hartelijk welkom. Hierna zong het gemengd koor enkele liederen die op sublieme wij ze werden uitgevoerd. Hierna zong het kinderkoor, dat zeer veel bijval oogstte van het publiek. Tenslotte werd opgevoerd het drama „Het veerhuis aan de dijk", dat, getuige het daverende applaus van het pu bliek, zeer in de smaak viel. Al met al een zeer geslaagde avond. Aan het slot bracht de voorzitter dan ook aan allen die aan het wel slagen van deze avond hadden mee gewerkt, in goed gekozen en harte lijke woorden dank en bood aan de dirigente Mej. Antoinette Blom, Mevr. Grothe, die op sublieme wij ze enkele solo's ten gehore bracht, en Mej. Annie Ruitenberg ,die de begeleiding verzorgd had, bloemen aan. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Schoen en Leder. Bedrijfsleider Overleersnijders Machine-zwikker Machine-overhaler. Machine-gradeerder. Doorzetter Kantenschrooiers. Afmakers. Aanklopper. Mannel. schoenstikkers. Div. hulp-arbeiders (2e en 3e kl. C.A.O.) Jeugdigen ter opleiding in de schoen- en lederwarenindustrie. Schoenstiksters (fabriek). Plaksters. Schuurder. Sljjper. Hout, kurk, stro Aankomende jongen voor meubelfabriek K leding-rei n igi n y L.l. Naaisters Voeding en genot. Slagersleerling. Bakkersleerling Aank. Broodbezorger Vrije beroepen. Boekhouder M.O. Kantoorjuffrouw Pers. in alg. dienst. Loopknecht voor een cartonna- gefabriek Magazijnbediende pl.rn. 19 jr. in bezit van rijbewijs Huishoudelijke diensten Dagmeisje. BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid. Timmerlieden. Schilders. L.l. schilders. Grondwerkers. Schoen éh Leder. Modelmaker. Snijmeester. Sjouwers looierij. Metaalnijverheid. Mach. bankwerkers. Metaaldraaier. 2e Automonteur. L.l. Electro-monteur L.l. Machine-monteur Voeding en genot. Slagersknechten. Broodbakker. Landbouw Tuinbouwknechten. Verkeer. Div. chauffeurs. Bezorgers. Vrije beroepen. Mannel. kantoorbedienden. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339. Tele foon 2131. Deze bekendmaking is geldig t.m. 7 Febr. 1953. ih 0

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 7