GSTRMI Waalwijkse en Langs Courant WIJ EN DE POLITIEK. D RII HE H NIEUWKUIJK ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG WASPIK RAAMSDONKSVEER HEUSDEN SPRANG SPRANG-CAPELLE ZWITSAL 76e JAARGANG No. 14 MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 Uitgever 20950 20964 20984 21800 21835 rampenfonds. Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIKLEN Hesfdredacteur JAN IIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 18 cent per week ƒ2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGBOTESTRAAT 205. WAALWIJK - IEL. 2621 OPOERICH1 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" De afdeling Waalwijk van de K.V.P. begint binnenkort een grote ledenwer vingsactie en dit lijkt ons een gerede aanleiding om, vooral met bet oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen, de aandacht te vragen voor de politiek en wat er aan vastzit. Tengevolge van rampen als die er ons juist een getroffen heeft, raakt de partijpolitiek een beetje op de achter grond. Als het er op aankomt elkaar te helpen, kijkt men zo min naar rang en stand als naar politieke gezindheid. Dan telt alleen nog de mens. Dat de commu nisten toch nog proberen om uit het on geluk van anderen politieke munt te slaan, is een nevenverschijnsel dat alleen maar duidelijk maakt, hoe armzalig het is gesteld met de geest van deze men sen, die vergeten dat de partij er niet omwille van de partij is. Voor hen is het de kunst om het te doen voorkomen alsof het hun slechts om-de mens gaat, om elke mens afzonderlijk, terwijl die in feite alleen dient om een partijpolitiek doel te verwezenlijken. Toch heeft de politiek wel degelijk ook bemoeienis met een watersnood, zo als nog onlangs gebleken is, toen de Tweede Kamer debatteerde over een no ta die de regering had ingediend over de watersnood. Men is geneigd dit niet als politiek te beschouwen, omdat men daar onder verstaat het gehakketak over een kabinetsformatie, ministeriële porte feuilles en meer van dergelijke veelal onverkwikkelijke aangelegenheden. Daar bij vergeet men dat partijpolitiek dik wijls niet het meest verheven deel van het politieke leven is, althans niet zoals ze dan wordt. opgediend._ Er zijn heel veel aspecten aan politieke activiteit en hoe men zich tegenover het geheel stelt, hangt in veel gevallen maar af van de houding die men aanneemt tegenover de delen. Wie veel te maken heeft met de schaduwkanten, ziet gemakkelijk aan de lichtzijden voorbij en het is vreemd maar waar dat het slechte ons meer stof geeft tot praten dan het goede. Overigens zou het feit, dat we niet uitgepraat komen over de milddadigheid en het medeleven van binnen, en buitenland bij de ramp die ons land heeft getroffen, tot de con clusie kunnen leiden dat er inderdaad meer kwaad dan goed geschiedt. Het kwaad echter straft zichzelf alleen al door open baar te worden en voor het goede heb ben wij de wijze raad gekregen dat de linkerhand niet moet weten wat de rech terhand doet. Dit geldt misschien niet zozeer voor het openbare leven, maar ook daar gebeurt ontzettend veel goeds dat wij als zo vanzelfsprekend beschou wen dat we er uiterlijk achteloos aan voorbijgaan, terwijl het minder goede ons licht treft als een benadeling van ons persoonlijk. Waaruit men weer de hoopvolle conclusie zou kunnen trekken dat het goede ons als het normale voor komt. Dit lijkt een verdere afdwaling van het eigenlijke onderwerp dan het is, want politiek kan gevoeglijk gedefiniëerd worden als de zorg voor het algemeen welzijn. Men kan tegen deze defi nitie opwerpen dat ze erg ruim is en als men daarmee instemt, stelt men zich op een wijdverbreid standpunt. Toch is ze goed bruikbaar en niet ver bezijden de waarheid. De politiek bestrijkt immers een zo ruim terrein als geen enkele an dere activiteit. Ze houdt zich bezig zo wel met financiële als met ekonomische vraagstukken en de zorg voor de cul tuur is haar evenmin vreemd als de so ciale kwestie, terwijl er tenslotte ook de levensbeschouwing bij betrokken kan zijn. Men ziet, het is in de politiek geen kwestie van kiezen of delen maar van alles of niets. Wat uiteraard niet wil zeggen dat iedereen zich overal mee moet bemoeien. Wel betekent het dat politiek geen tijdverdrijf is voor enkele specialisten, maar een noodzakelijkheid, waarmee iedereen heeft te maken, hetzij actief, hetzij passief. Voor de meesten van ons blijft de verhouding tot de po litiek over het algemeen beperkt tot pas sieve deelname, want veel wordt er over ons bedisseld, waar wij geen recht streekse zeggenschap meer over hebben. Hoe dat gebeurt, heeft echter voor een groot deel aan onszelf gelegen. Wanneer we vooropgesteld hebben dat politiek de zorg is voor het alge meen welzijn, brengt dat de konsekwen- tie mee dat we ons er mee moeten be moeien. Dat hoort tot het wezen van de demokratische staat. Alleen in een totali tair systeem kunnen de machthebbers de publieke belangstelling en mening mis sen jïs kiespijn. Wij zijn echter allen min of meer mede verantwoordelijk voor het staatsbestuur omdat wij onze afge vaardigden zelf hebben gekozen. We dienen dus hun verrichtingen met belang, stelling te volgen, opdat we ons een oor deel kunnen vormen om te beslissen of we dezelfde afgevaardigden een volgen de keer nog ons vertrouwen zullen schenken. Schijnt dit voor het ogenblik eerder een ideaal dan werkelijkheid dan ligt dat minder aan het systeem dan aan ons. Als 't grootste deel van het politiek mondige volk zijn tamelijke onverschiL ligheid eens aflegde, dan zouden ver kiezingen meer inhoud krijgen dan ze nu schijnen te hebben, dan zou de kritiek minder afbrekend zijn dan ze nu in de mond van de burger dikwijls is, dan zou men minder gevoelig zijn voor propagan da die meer op het sentiment is inge steld dan op de .werkelijkheid, en dan zou men met meer belangstelling het doen en laten gadeslaan van de politieke partijen en zijn belangen daar onder brengen waar men weet of kan ver wachten dat ze het beste behartigd zul len worden. Wanneer men dan als uit eindelijke drijfveer bij zichzelf ontwaart een welbegrepen eigenbelang, hoeft men zich niet te schamen. Want de politieke partijen zijn er voor ons en niet wij voor de politieke partijen, maar voor wat hoort wat. AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding van het bouwen van een landbouwschuur met bijbehoren de werken voor de heer L. de Wit te Drunen. J. v. Bokhoven Zn. Vlijmen P. v. Hilst, Waalwijk Wed. J. v. Heesch, Waalwijk Gebr. de Wit, Drunen G. Merkx, Drunen Fa. M. B. Schapendonk, Drunen 22223 A, Hereygers, Drunen 22230 M. Kleyngeld Zn., Waalwijk 22653 Gunning volgens bestek. Architect is A. v. Huiten, Waalwijk. NIEUWE JEUGDBEWEGING. Dezer dagen is de nieuwe jeugdbewe ging voor meisjes van 812 jaar voor het eerst in het openbaar opgetreden. Door de leidster Coiry Merkx werden n.l. de eerste Kabouters geïnstalleerd. Na de opening met gebed legden de nieuwe leden de Kabouter-belofte af. De aal moezenier zegende de insignes, die daar na werden opgespeld. De aalmoezenier sprak daarna een kort woord tot de Ka bouters en de aanwezige ouders, waar na men nog enige tijd bijeen bleef. TONEEL. De toneelvereniging T.O.G. heeft een revue in studie genomen, welke men 2e Paasdag hoopt op te voeren. Wij wen sen deze jeugdige vereniging met deze grote onderneming gaarne veel succes toe. TONEEL R.K.J.B. De toneelclub der R.K.J.B. en die van de R.K.B.B zullen heden Maandagavond in de gymnastiekzaal een uitvoering ge ven Onder regie van de heer W. van Delft zal worden opgevoerd een blijspel in drie bedrijven van G. Nielen, getiteld Gebroeders Kalkoen. Wij wensen de R.K.J.B. en R.K.B.B. op deze tweede uitvoering in dit seizoen veel succes. DRUNENS TONEEL. Drunens Toneel zal hedenavond in het parochiehuis te Elshout opvoeren het eertijds met zoveel succes gespeelde to neelspel „Van Ander as". De opbrengst Na de opening en notulen, volgde het jaarverslag, uitgebracht door de secre taris, waarin de resultaten van het ver lopen jaar verwerkt waren. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1952 786, dit is 43 meer dan op 31 Dec. 1951; 4885 dieren werden behandeld; er werden 8995 inseminaties uitgevoerd. Het resultaat hiervan was 84,5 De ver eniging bezit thans vijf stieren. De stier Tom werd op de centrale keuring te Den Bosch Reserve-kampioen. Voor dit dier bestaat zeer veel belangstelling, welke zich uitspreekt in de vele aanvra gen van buiten. De vereniging heeft thans 3 inseminators in vaste dienst en 2 reserve. Het financieel verslag sloot met een batig saldo. De inseminatiegelden werden vastge steld op 5.50 per koe en voor jong vee 2.per inseminatie. Bij de mededelingen werd verslag uit gebracht over de keuring op afstamming; de Geertje Sjoerd kreeg een tweede en de Johanna een derde premie. Tot slot gaf Dr. Brus een film met toe lichting over de melkvorming en melk- winning. geneest ONTVELLINGEN SCHRALE EN RUWE HUID hiervan komt ten bate van het Rampen fonds. KATH. GEZINSZORG. Dezer dagen is verschenen het jaar verslag oevr het Kath. Gezinszorgwerk in Drunen en Elshout over 1952. Uit de cijfers bleek dat deze grote en goede sociale vereniging groeiende is. In Drunen en Elshout werden in 1952 81 gezinnen door Kath. Gezinsverzorg. sters verzorgd (in 1951 55 gezinnen). 1952 telde 1011 verzorgdagen tegen 717 in 1951. In 1952 kreeg de plaatselijke afdeling 1300.aan giften van de industrie en particulieren. Het plaatselijk comité is voor deze giften zeer erkentelijk en ver trouwt er op dat men ook in 1953 dit mooie sociale werk zal blijven steunen. ONGEOORLOOFDE INZAMELINGEN. De Burgemeester van Drunen wijst er op dat door personen de laatste dagen in Drunen en Elshout voor de slachtof fers van de watersnood individueel inza melingen zouden zijn gehouden van eie ren en andere eetwaren. Het is begrijpe lijk dat dergelijke ongeorganiseerde ac ties niet kunnen worden toegestaan. De inwoners worden dan ook verzocht in dergelijke gevallen geen giften te ver strekken, maar alleen aan de door het plaatselijk comité georganiseerde inza melingen hun steun en medewerking te verlenen. Met het oog op het voorgevallene zullen in het vervolg van gemeentewege legitimatiebewijzen verstrekt worden aan hen di zich met een inzameling belasten. Vraag daarom alvorens schenkingen te doen eerst naar een legitimatiebewijs. JAARVERGADERING KJ. VER. DrunenElshout en Omstreken. De K.I. vereniging Drunen-Elshout en Omstreken hield Vrijdagmiddag in Café Gezusters Klerkx haar algemene jaa-ver- gadering. Bij de afdeling Drunen-Elshout zijn aangesloten Berlicum, Vlijmen, Herpt, Hedikhuizen, Haarsteeg, Nieuw- kuik en Waalwijk, van welke plaatsen de besturen op deze vergadering aan wezig waren. Op deze vergadering was ook tegenwoordig Dr. Brus va nde Prov. Gezondheidsdienst voor dieren. HULPVERLENING. 't Plaatselijk comité van het Nationaal Rampenfonds hield Vrijdagavond 'n ver gadering ten gemeentehuize. Op verzoek van het Nationaal Rampenfonds zal het plaatselijk comité nog enige tijd blijven bestaan teneinde de plaatselijke acties, welke nog zullen worden gehouden mede te organiseren of hierbij te adviseren en alle hulp ter plaatse zoveel mogelijk te ordenen. Het Nat. Rampenfonds heeft dan ook verzocht om alle acties welke plaatselijk door verenigingen etc. wor den georganiseerd, over het plaatselijk comité te doen lopen en zich alvorens n acties gaat ondernemen met het plaatselijk comité in verbinding te stel len. De voorzitter van het plaatselijk comi té de E.A. heer Burgemeester Snels bracht op deze vergadering verslag uit er de gevoerde acties en de resul taten. De eerste huis aan huis collecte bracht in Drunen 11724 op. Er werd plm. 8 ton goederen ingezameld, welke inmiddels bij het Prov. Opbouworgaan zijn afgeleverd. Deze goederen werden goed gesorteerd. Er bevonden zich hier onder plm. 1000 paar nieuwe schoenen. De kerkcollecte bracht in Drunen 1787 op en in Elshout 560. Er werd de eer ste dagen hulp verleend aan evacué s welke voor het grootste gedeelte in Els hout waren ondergebracht. Verschillende acties zullen in de naas te toekomst worden gehouden. De jeugd beweging gaat een actie voeren onder het motto „Mouwen omhoog, ons land moet droog" (welke inmiddels weer ten einde is). Drunens toneel voert op Maandagavond 16 Febr. in het parochie huis te Elshout het bekende toneelspel op „Van Ander Ras", waarvan de op brengst ten bate komt van het Rampen fonds. Er bestaan plannen om door de ge zamenlijke muziek- en zangverenigingen uit Drunen en Elshout in de naaste toe komst 'n groot concert te doen geven ten bate van het Rampenfonds. De schoen industrie in onze gemeente wil door overwerk tevens haar bijdrage leveren voor het Rampenfonds. Overleg hierover is nog gaande. Door het plaatselijk comité is aan alle verenigingen een schrijven gericht, waar in verzocht wordt om in overleg met het plaatselijk comité diverse acties te onder nemen. Dit is gedaan op verzoek van t Nationaal comité. Verwacht mag dus worden dat in Dru. nen nog tal van acties voor hulpverle ning zullen worden gehouden en dat Drunen met de eerste spontane hulpac ties nog lang niet tevreden zal zijn. pauze had de traditionele verloting plaats, die, daar de prijzen alle geschon ken waren, 177.75 opbracht. Het kampvuur werd verzorgd door verkenners, oud-verkenners en welpen en gaf rake schetsen te zien. Het slotwoord van de Z.E. heer Pas toor was kort en kwam neer op een dankwoord aan de leiders en de mede werkenden van de avond. Behalve het groepscomité waren ook nog aanwezig de oud-aalmoezeniers Kap. H. v. d. Berg uit Vlijmen en Kap. Glau- demans uit Waalwijk. Ook was er een vertegenwoordiging van jeugdleiders uit Waalwijk, Drunen en Nieuwkuik. PATRONAAT. Om de ouders beter met het patronaat- werk op de hoogte te brengen hield het jeugdcomité een contactavond. Er was veel belangstelling en veel nieuwe leden gaven zich op, vooral van de oudere jeugd. Door het aanschaffen van nieuwe gezelschapsspelen, de beoefening van sport en spel, zoals tafeltennis, volley bal, biljarten enz. zal het comité trachten de jeugd een gepaste en aangename ont spanning te geven. WINTERUITVOERING. De gem. zangver. Oefening baart kunst, gaf 14 en 15 Febr. in de zaal van café van Baardwijk 'n uitvoering, waar van de opbrengst ten goede kwam aan de opbouw van de nieuwe kerk alhier. De diverse zangnummers werden on der leiding van de directeur de heer J. van Heijst uit Vlijmen, zeer verdienste lijk gezongen en hadden bij het talrijk publiek telkens een luid applaus te in casseren. Naast de zangnummers werd opge voerd het toneelspel in drie bedrijven De Verschoppeling, onder regie van de de heer Nicols; de opvoering werd een groot succes. BEGIN VAN BRAND. Zondagmorgen tijdens de hoogmis van half elf ontstond er in de sacristie van de noodkerk een begin van brand. Door spoedig toegeschoten hulp wist men erger te voorkomen, doch men kon niet verhinderen dat enkele kleden ver brandden. RAMPENFONDS. In de actie „Mouwen omhoog, o land moet droog", hebben de Elshoutse verkenners en welpen zich danig ge weerd. Ongeveer elk huisgezin heeft oliebollen gegeten. De kachel was be schikbaar gesteld door de Weled. heer W. van Esch, terwijl verschillende ingre diënten eveneens gratis ter beschikking stonden. De netto-opbrengst bedroeg 120.—. TAFELTENNIS. De tafeltennisclub De Smashers speel de een wedstrijd tegen een combinatie van R.K.C. uit Waalwijk. Met 91 wist Elshout te winnen. VERKENNERS. Ter gelegenheid van hun eerste lustrum hielden de verkenners en welpen van de St. Jansgroep een oudersavond. De zaal van het parochiehuis was geheel bezet, toen de aalmoezenier de Weleerw. heer Kapelaan A. v. Leeuwen met een kort woordje opende. Door de film :Weest paraat, toegelicht door Hopman H. Pe ters, kwamen de aanwezigen op de hoog te van het kampleven en wat daar zoal aan vast zit. De districtscommissaris Mr. R. Holla uit Vught, hield een praatje over „Het verkennen", daarbij het grote nut belichtend en de grote invloed van het verkennen door de jeugd. Het spel is grote ernst en de jeugd wordt geschikt gemaakt voor de plaats die ze dadelijk in de maatschappij innemen. Tijdens de Utile Dulci. De Toneelvereniging Utile Dulci presenteert op Zaterdag 21 en Maandag 23 Febr. het toneelstuk „Moeder" in het Patronaat. Deze uitvoering wordt gegeven ten bate van het Rampenfonds, zodat zeker nog grotere belangstelling wordt verwacht dan bij andere uitvoerin gen. Op Zondag 22 Febr. speelt Utile Dulci hetzelfde stuk in Tilburg voor het Nationaal Toneel-concours. Ook is besloten de afgelaste opvoering, het blijspel „De Fuik", Half-Vas ten voor donateurs en belangstel lenden op te voeren. V.G.T. Vandaag en morgen geeft Vlij mens Gemengd Toneel een opvoe ring in Oirschot van het toneelspel „Avond Morgen". Rode Kruis-actie. Zaterdag j.l. werd door Dr Mar tens en de Weled. heer Wolfs, be stuursleden van 't Rode Kruis, een bezoek gebracht bij de evacué's die in Vlijmen zijn ondergebracht. De kinderen werden vooral niet ver geten en aan hen werden versna peringen uitgedeeld. Voetbal. De wedstrijd Vlijmense Boys Nieuwkuijk werd afgelast, evenals die voor de reserve-elftallen. Wielrennen. Zondag werd door de nieuweling Fr. Liebregts aan de eerste trai- ningsrit te 's-Bosch deelgenomen. Honderd kilometer moest worden afgelegd; Liebregts zorgde voor een verrassing en ging als eerste door de finish. Uitvoering. De R.K. Toneelvereniging „Vol harding" gaf Zondag 15 Febr. haar derde winteruitvoering in café B. Oremans. Opgevoerd werd „Moeder Antje" van Edm. Lauwaet. Om even over half 8 opende de regisseur Martien v. Engelen door de aanwezigen welkom toe te roe pen, in het bijzonder de nieuwe ad viseur, kapelaan van den Berg, die hierna enkele woorden sprak tot de donateurs van „Volharding", de hoop uitsprekend dat ze trouwe be zoekers zouden blijven van ..Vol harding" door vele malen de leer zame stukken die worden opge voerd, bij te wonen. Hierna nam het spel een aanvang en terstond was te zien dat het een boeiend stuk was. De rol van Moe der Antje werd zeer goed gespeeld door Mej. Verschuuren-Oremans; ook de rollen van haar beide zoons door M. v. Engelen en A. v. Hei voort werden voortreffelijk ge speeld. Verloofde, later vrouw van Arnold door Mej. M. v. d. Hout, was toneelspel van de bovenste plank Lily Arnolds kindje door A. de Vaan: dit meisje speelde zeer goed en oogstte veel bijval voor haar wonderhjk spel; de rol van Magda door Mej. M. v. Engelen: haar spel belooft iets voor de toe komst. Hiervan kan „Volharding" nog plezier hebben. De rol van Pastoor door B. Samuels werd zeer goed gespeeld, het was een goed ge heel. Vandaag en morgen wordt 't stuk nog opgevoerd, wat zeer zeker een gang naar café Oremans ten volle waard is. CONTACTAVOND. Door de plaatselijke standsorganisaties t.w. de afd. van de N.C.B., de R.KJ.B. en de Boerinnenbond werd Donderdag avond in café J. van Oijen een contact- avond gehouden, waarvoor de belangstel^ ling zeer groot was. Dit stemde de ini tiatiefnemers tot grote voldoening, aldus de voorz. van de R.K.J.B. dhr. P. v. d. Brandt Wzn. Deze gaf een uiteenzet ting van het doel van de contactavond, die volgens hem bestaat in het bij elkaai brengen van de begrippen en beginselen die er onder de boerenbevolking heersen. Na zijn uiteenzetting gaf hij het woord aan Pater Norbertus, die een spreek, beurt vervulde met als onderwerp #»10Q jaar Kromstaf". In een uitvoerige be schouwing gaf spreker een overzicht over de bedoeling van de Bisschoppelijke Hiërarchie, zoals die in 1853 in Ne. derland werd ingesteld en welk feit in de komende zomer op zo'ni grootse wijze zal worden Herdacht. Met een overzicht over de resultaten bereikt in de afgelopen eeuw besloot Pater Norbertus zijn leerzame uiteen, zettingen. VERGADERING. In café J. v. Oijen, hield de Boerinnen- bond St. Bernadette in de afgelopen week zijn jaarvergadering waarbij het lid van het hoofdbestuur Mej. Omen te genwoordig was. De voorzitster mej. v. Engelen-de Kort gaf een overzicht over het afgelopen jaar, waaruit bleek dat vooral de gegeven cursussen een grote belangstelling genoten. Na de verslagen verkreeg Mej. Omen het woord, die een lezing met lichtbeelden hield over de Lourdesreis die voor de vrouwelijke or ganisaties in 1954 zal worden gehouden. Om tezijnertijd over de nodige financiën te kunnen beschikken, zal door de leden die aan die reis wensen deel te nemen een eieractie worden ondernomen. Ook werd een beroep gedaan op de jongere leden om zich op te geven om in het rampgebied te gaan werken bij die huisgezinnen die naar hun haardsteden kunnen terugkeren. ONGEVAL. Toen onze dorpsgenoot H. v. B. dezer dagen van zijn werk per rijwiel huis waarts keerde, kwam hij zo ongelukkig te vallen dat hij een hersenschudding en een gekneusde borstkas opliep. COLLECTE. Naar de herder der parochie Zondag j.l. mededeelde heeft de collecte die op Zondag 8 Febr. voor de slachtoffers van de watersnood onder alle H. H. Missen is gehouden, in totaal opgebracht de som van 800.80; met de huis aan huis col lecte kon ruim 2000 voor dit doel wor den afgestaan. in het kader der landelijke actie van de padvinderij, onder het motto: „Mouwen omhoog, ons land moet droog", olieboL len gebakken ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Vele zakken met oliebollen gingen wel dra de deur uit, doch door de oversteL pend vele aanvragen kon niet aan alle aanvragen worden voldaan. Tot laat in de avond werd het bakken voortgezet. Daar niet alle bestellingen konden wor den afgewerkt, ligt het in de bedoeling van de Verkenners a.s. Zaterdag nog maals oliebollen te bakken en dan eerst de niet afgewerkte bestellingen uit te voeren. We kunnen nog mededelen dat er reeds een batig saldo kon worden ge boekt van ruim 330.-—, dat via de Ne derlandse Padvindersbond aan het Ram penfonds zal worden overgemaakt. Barak. ten zal Het barakconcours loopt einde. Maandag en Dinsdag men nog kunnen barakken om de grote prijzen. De heer J. v. Dongen heeft nog steeds de leiding met 180 punten. Niet zo bijster hoog dus. Ieder heeft nog een kans om de schoenen (winkelprijs 60.het strijkijzer, de kruik oude jenever, de fles cognac, het kistje sigaren of de doos sigaretten (50 stuks) te winnen. Dit barakconcours wordt gehouden in Stationskoffiehuis ten bate van het pianofonds van de gemengde zangvereniging „Polym- nia". Tijdens de carnavalsdagen kan men dus deze jonge zangvere niging steunen en daarmee tevens een mooie prijs verdienen. De dag prijs voor de heren: een konijn, bakmeel en slaolie, werd gewon nen door de heer Bertus van Don gen Jzn. De damesprijs, een paar nylons, ging naar mej. R. v. Iersel. Wij wensen de zangvereniging veel succes en een spoedig bezit van de zo dringend nodige piano. BUITENLANDSE HULP. Van verschillende zijden is onze ge meente geholpen geworden. Ook het dorp Differdange in Luxemburg heeft Raams- donk hulp aangeboden. Ondanks het feit dat onze plaats tot de getroffen gebieden behoort bedroeg de opbrengst in de Kerk Maria Hemel- voort 2277.22. OLIEBOLLEN. De Kath. Jonge Middenstand heeft reeds vorige week een initiatief ter hand genomen om medewerking te verlenen aan het rampenfonds. Dinsdagavond zullen huis aan huis oliebollen worden aangeboden voor 1 per zak. De op brengst zal ten goede komen aan de ge troffenen. Steunt het werk der K.J.M.V. door oliebollen te eten en U helpt hier mede uw evenmens uit de nood. BENOEMD. Tot onderwijzer aan de Chr. Herv. school alhier is aangesteld de heer A. Lievaart uit Ede, in de vacature van J. W. van der Laan, die benoemd is te Dordrecht. TERUG UIT KOREA. Onze stadgenoot G. G. Jonge, kwar tiermeester bij de zeemacht, is per Hr. Ms. Piet Hein op thuisvaart uit Korea. Vermoedelijk zal de Piet Hein op 4 Maart a.s. te Den Helder arriveren. EVACUE'S KEREN TERUG. Op 't laatst van de vorige week kre gen de evacué s uit Dussen en omge ving, welke in Heusden waren onderge bracht, tijding, dat zij voor 't merendeel naar hun woonstede konden terugkeren. Alleen zij van wie de huizen nog in t water staan of de huizen zwaar zijn beschadigd mogen nog niet terugkeren. Ook de ouden van dagen en gebrekkigen moeten nog op hun evacuatieadressen blijven. Hopelijk zal het ook voor hen niet lang meer duren, dat zij zich weer in hun eigen woonplaats zullen kunnen vestigen. COLLECTE NED. HERV. KERK. De collecte ten bate van het Rampen fonds heeft naar wij vernemen in de Ned. Herv. Kerk alhier ruim 1000.opge- hracht. BAZAR UITGESTELD. Naar wij vernemen heeft het bestuur der voetbalvereniging S.D.O. alhier be sloten in verband met de ramp die land en volk heeft getroffen, de bazar ten bate van S.D.O.die deze maand zou gehouden worden in het gebouw van de Chr. Volksbond, uit te stellen. Het ligt in de bedoeling deze te organiseren in October a.s., waartoe reeds de mede werking van de Burgemeester is ont vangen. VOOR HET RAMPENFONDS. „Mouwen omhoog, ons land moet droog' Zaterdagmiddag werden door ^de Chr. Verkennersgroep „Jan de Rooij'bijge staan door enige ouders van de jongens. BIJZONDERE HULP VAN WEST-DUITSLAND VOOR NEDERLAND. West-Duitsland zal Nederland op bijzondere wijze helpen bij 't tech nische herstelwerk in de over stroomde gebieden. Daartoe hebben een Duitse en een Nederlandse de legatie na besprekingen in het Ne derlandse ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag Zater dagavond een protocol ondertekend. Voor deze hulpverlening heeft de Bondsregering in Bonn zelf vijf millioen Mark of wel ruim vier en een half millioen gulden uit de schatkist ter beschikking gesteld. Vele Duitse industrieën zullen ook grote bedragen schenken, zodat de hulpactie voor Nederland nog aan merkelijk kan worden uitgebreid. Na afloop van de besprekingen werd van de zijde der Nederlandse delegatie verklaard, dat de Duitsers door hun aanbod hun goede wil te genover Nederland willen tonen. Zij hebben te kennen gegeven deze gelegenheid te willen benutten om ■aan Nederland iets te vergoeden van de schade welke dit land ge durende de oorlog heeft geleden. Vandaar dat de Duitse gedelegeer den ten aanzien van de wensen der Nederlanders een zeer loyale hou ding aannamen. Gesproken werd zelfs van „een opvallend prettig ge sprek". Overeenkomstig de Nederlandse wensen is overeengekomen, dat W. Duitsland bazalt, bestaande uit stortsteen en zuilen, rijshout en au tobussen voor het vervoer van ar beiders zal schenken. Duitse steen zetters zullen aan de dijken gaan werken. Hun lonen worden betaald door de West-Duitse regering. Ne derland neemt hun kosten van le vensonderhoud voor zijn rekening. Voorts leent Duitsland aan Neder land grote zoutwaterpompen met motoren, smalspoorrails en kipkar ren, draglines, woonwagens en vrachtauto's.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1