l Wijde Wereld tCszndowzKS poMtizk Waalwijkse en Langsiraatse Courant Situatie in SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE GUNSTIG UIT DE PRINSES MARIJKE JARIG E. T.lRAPPORT Maar de algemene toestand in Noord-Bra bant vraagt om ingrijpende maatregelen Mr CALS WIL FRIESE TAAL OP SCHOLEN TOELATEN. MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week HEI ZODE 76e JAARGANG No. 14 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p- Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" De schade die de Korea-bom heeft aangericht blijkt nu eindelijk toch wel hersteld te zijn. Maar nu de resten van de vernielingen zijn opgeruimd blijkt t ook, dat toch niet alles meer het oude is; dat er ondertussen ook nog andere krachten werkzaam zijn geweest, andere ontwikkelingen zich hebben doorgezet. We zien immers dat in vele bedrijfstakken de productie weer op een normaal peil is gebracht, maar daarentegen kunnen we over het algemeen nog geen vermindering der werkloosheid constateren en het is daarom geen wonder dat het Rapport dat het Eli te Tilburg publiceerde over het 4e kwartaal 1952 aandringt op maat regelen ter bestrijding van de structurele en conjuncturele werk, loosheid. WERKGELEGENHEIDSSITUATIE BIEDT ONEVENWICHTIG BEELD. In zijn inleiding spreekt het rapport over de aanzienlijke verbeteringen in de betalingsbalansverhoudingen, maar het is bij lange niet overtuigd van het structu rele karakter van dit tamelijk plotselin ge herstel. Integendeel, het noemt het jaar 1952 het gechargeerd gunstige spie, gelbeeld van de gechargeerd ongunstige betalingsverhoudingen in de periode on- middellijk na het uitbreken van het Ko rea-conflict. Zelfs, vervolgt het rapport, wanneer men zich minder bezorgd hoefde te ma ken ten aanzien van de aard van het betalingsbalansherstel, dan nog zou men niet tot een onverdeeld gunstig oordeel inzake de Nederlandse economische si tuatie kunnen geraken, omdat t.a.v. de werkgelegenheidssituatie gedurende het jaar 1952 geenszins van een evenwichtig beeld kan worden gesproken. In alle maanden van 1952 lag de Nederlandse werkloosheid op een hoger niveau dan in 1951. En het is niet alleen het verlenen van belastingfaciliteiten dat de oplossing van dit vraagstuk zou betekenen. Want, zegt het rapport, gesteld, dat in de vorm en de omvang der belasting heffing inderdaad een handicap voor de uitbreiding der investeringen ten behoe ve van een snellere uitbreiding der welA" gelegenheid gelegen zou zijn en gesteld, dat de Regering tot gehele en gedeelte lijke eliminering van deze handicap zou overgaan, dan zijn daarmee de vraag stukken nog steeds niet opgelost. Het bedrijfsleven zal immers de uit breiding der industrieën afhankelijk moe ten stellen op de eerste plaats van de afzetmogelijkheden en het zijn juist deze afzetmogelijkheden, welke naar onze me ning een belangrijk gedeelte der in Ne derland vertegenwoordigde industrieën en met name der in Brabant aanwezige industriële bedrijfstakken, zelfs bij ver laging van de belastingdruk, geen grote mogelijkheden tot uitbreiding der inves tering en dus tot structurele vergroting der werkgelegenheid, openlaten. En Verder Het vraagstuk van de ver ruimingen der investeringen moet dan ook naar onze mening op de eerste plaats gezien worden in verband met het vraagstuk van de vergroting van de buitenlandse afzet der Nederlandse en dus ook der Brabantse industrie. In Noord-Brabant zal men zich voor namelijk moeten toeleggen op de vesti ging van die industrieën die grote afze'" mogelijkheden hebben in het buitenland. Gezien de zeer bijzondere proporties der Noord-Brabantse bevolkingsgroei, als- mede gezien het feit, dat belangrijke ge- bieden in deze provincie nog altijd in sterke mate afhankelijk zijn van indus trieën, welke primair de binnenlandse markt verzorgen, geldt vooral in deze provincie de noodzaak om op zo kort mogelijke termijn de outillering van haar gebieden met het oog op industrievesti ging hierop in te stellen. Slechts dan immers, wanneer deze outillering zowel quantitatief als quali- tatief goed verzorgd is, zal deze provin cie er in de toekomst aan kunnen ont komen, dat zij meer dan alle andere Nederlandse provincies te maken gaat krijgen met onevenwichtigheid tussen de omvang der beroepsbevolking en de ar- beidspotenties der provinciale industrie. Gezien het feit, dat de toename der Nederlandse beroepsbevolking zich voor een groot gedeelte concentreert in Noord- Brabant, is het de mening van het ETI, dat men van Rijkszijde b.v. de openbare werken-politiek, welke door de accumu latie van het nationale arbeidsoverschot thans gevoerd moet worden, oriënteert op deze provincie in een mate, die cor respondeert met het gewicht, dat het toekomstige Brabantse werkgelegenheids vraagstuk heeft in de overeenkomstige Nationale problematiek. DE WERKLOOSHEID IN NOORD-BRABANT Wanneer men de ontwikkeling van de Brabantse werkloosheid beziet, dan valt het allereerst op, dat in deze provincie in sterker mate de invloed van de Korea- hausse is merkbaar geweest, dan is de meeste andere provincies. Uit de cijfers die het Rapport hierom trent publiceert blijkt, dat de werkloos heid in Noord-Brabant in de eerste twee kwartalen van 1951 op een lager niveau stond, dan in de overeenkomstige perio de van 1950, welke vlak voor Korea valt en waarin zich reeds een depres sieve ontwikkeling van het economische leven openbaarde. De reactie welke na de Koreaanse op leving volgde, was in Noord-Brabant met haar concentraties van duurzame con sumptiegoederenindustrie des te heviger. Terwijl in het 4e kwartaal van 1950 de provinciale werkloosheid schommelde rond de 10.000 a 11.000 man, bedroeg het aantal werklozen in 't laatste kwar taal van 1951 niet minder dan pl.m. 17.000, beneden welk aantal de gemid delde maandelijkse werkloosheid gedu rende 1952 niet meer is gedaald. Volgens de laatste industrialisatienota wordt het voor de overheid tijd om speciale industrialisatiemaatregelen te nemen, wanneer meer dan drie procent van de mannelijke beroepsbevolking werkloos is. En beziet men de omvang van de werkloosheid in NoordBrabant aan de hand van het gestelde criterium van 3 dan moet geconstateerd wor den, dat in deze provincie het sein reeds op een eerder tijdstip dan in het Rijk op onveilig stond. Ben jaar voordat de werkloosheids situatie in Nederland de overheid aan leiding gaf zich op bijzondere maatrege len te bezinnen, had de werkloosheid in Noord-Brabant een peil bereikf, waarop specifieke voorzieningen op hun plaats waren. In het afgelopen jaar heeft de werk loosheid in onze provincie zich voort durend (in nog sterkere mate dan in Nederland, n.l. gemiddeld 80 a 90 boven het toelaatbare aantal bewogen. Van de onder de hand ernstige druk der werkloosheid in onze provincie wordt men zich bewust, indien men zich realiseert* dat op 31 December bijna 7 der Noord-Brabantse mannelijke be roepsbevolking werkloos was. In Neder land ruim 5 En op het moment waarop het rap port geschreven werd, waren er onge veer 20.000 man, d.i. 5.3 in Noord- Brabant werkloos tengevolge van de structurele en conjuncturele ontwikkeling van het economisch leven in deze pro vincie; dus niet ten gevolge van de sei zoenswerkloosheid. DE TOESTAND IN DE SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE. danks het feit, dat de omvang der pro ductie in de schoen- en lederindustrie ongeveer weer gelijk is aan die in het le kwartaal van 1951, toch op het ogen blik het aantal werklozen met betrekking tot deze branche in Noord-Brabant ruim tweemaal zo groot is als in ge noemd kwartaal. De oorzaak hiervan zal o.i. gezocht moeten worden in rationa lisatie der bedrijven en de groei der be roepsbevolking. Deze tendenzen echter hebben er niet toe geleid, dat de'werk loosheid onder de schoenfabrieksarbei ders, leerlooiers, etc. van ernstige aard genoemd kan worden. In December 1952 was in Noord-Brabant 2.2 en in Ne derland 2.5 van de mannen met een beroep in de schoen- en lederindustrie, werkloos. Al houdt de vermindering der werk loosheid dus geen gelijke tred met de stijging der productie, toch noemt het rapport 't gebied rond Waalwijk, met de gebieden Tilburg en Dongen, de ge bieden in Brabant waar de werkgelegen heid het best is geproportioneerd. Maar het verbindt hieraan ook meteen de waarschuwing, dat de scherpe schom melingen in de werkloosheid van de laatste jaren toch wel leren, dat men ook in deze gebieden op zijn hoede moet zijn, gezien het grote gewicht, dat een enkele bedrijfstak in deze gebieden nog altijd heeft. Toegegeven wordt, dat het streven ïaar matiging dezer eenzijdigheid een zeer moeilijke aangelegenheid is. [Waar echter ook in deze gebieden de noodzaak aanwezig is om een verdere uibreiding van het reeds zeer dichte aantal indus triële arbeidsplaatsen in de naaste toe komst te bewerkstelligen, in verband met de te verwachten toeneming der beroeps bevolking, komt het de samenstellers van het rapport voor, dat men deze uitbrei dingen juist dienstbaar zou moeten ma ken aan de matiging van de eenzijdige afhankelijkheid van de schoen- en leder industrie. DE EXPORT. Het rapport wijdt ook nog enkele re- j gels aan de export van de Brabantse be drijfstakken, ook in vergelijking met de nationale export. Uit de betreffende tabel lezen wij dat de Schoenfabrieken in Noord-Brabant gedurende het 3e kwartaal 1952 in het binnenland afzetten voor een bedrag van 33.192.000.in het buitenland voor 5.494.000; voor de leerlooierijen be droegen deze cijfers resp. 24.546.000 en 7.918.000. Dit betekent dat de Brabantse schoenindustrie 75 van de totale Ne- deralndse export verzorgt, en de leer industrie zelfs 90.6 Volgens de gegevens van het Insti tuut heeft de gemeente Waalwijk in het le half jaar van 1952 per 1000. voor 222.geëxporteerd. Op Woensdag 18 Februari a.s. is het zes jaar geleden, dat het jongste prin sesje in het koninklijk gezin geboren werd. Zij is de benjamin en het troetel kind van allen. In weerwil van het feit, dat ons land in de eerste dagen van deze maand door ontzettende ramp werd getroffen, een waarvan wij nog steeds de schrijnende wonden voelen, herdenkt met het ko ninklijk gezin het Nederlandse volk deze dag, omdat wij juist in die ongeluksda gen hebben gezien hoe nauw wij met ons vorstenhuis en zij met ons zijn verbon den. Moge prinses Marijke nog vele jaren in geluk te midden van ons allen zijn beschoren. Betreffende de voor Waalwijk en Om geving zo belangrijke industrie schrijft het Rapport o.m. De schoen- en lederindustrie heeft zich ini het afgelopen kwartaal mogen verheugen in een grote bedrijvigheid. Het schijnt, dat aan de depressie, welke na de Korea-Hausse medio 1951 intrad, thans definitief een einde is gekomen. Dit herstel naar meer normale verhou dingen vindt zowel zijn weerspiegeling in het verloop der productie als in het aan tal werklozen in deze tak van bedrijvig heid. In het afgelopen kwartaal bereikte de bedrijvigheid in de schoen, en lederin dustrie in Nederland wederom het peil, dat zij bezat in het le kwartaal van 1951, toen de activiteit door de Korea- hausse een hoogtepunt bereikte. In beide kwartalen schommelde de productie-in dex rond het cijfer 170 (1938 is 100). Dit herstel is niet ineens gekomen. Reeds in de loop van het jaar 1952 ver toonde de markt in de grondstoffen voor deze industrie neiging tot een zekere stabilisatie. De sterke daling der prijzen, begonnen in Maart 1951, nam in April 1952 haar einde en in het afgelopen kwartaal bleven zij schommelen op een niveau, gelijk aan de maanden voor het uitbreken van de vijandelijkheden in Ko rea in Juni 1950. Ook in de werkloosheidssituatie in de ze bedrijfstak is een gunstige wending gekomen. De werkloosheid, zowel in Nederland als in Noord-Brabant, bereikte haar hoogtepunt in het le kwartaal van 52, maar de daling die hierop volgde be werkte, dat het aantal werklozen per maand in het afgelopen kwartaal lager was, dan in het overeenkomstige kwar taal van '51. Vooral in onze provincie is de werk loosheid in de schoen, en lederindustrie afgenomen; het aandeel van de provin ciale werkloosheid in deze bedrijfstak in die van het rijk, vertoont een dalende tendens. WERKLOOSHEID VERMINDER DE NIET IN DIE MATE. Het ETI-rapport besluit het hoofd stuk over de schoen- en lederindustrie: Waar in het algemeen in de bedrij ven bij vergroting der afzetmogelijkhe den wordt getracht de productie te ver krijgen met de bestaande personeelsbe zetting en pas in een later stadium wordt overgegaan tot het aantrekken van Heu- we krachten, mag verwacht worden, dat het huidige aantal werklozen in de schoen- en lederindustrie de eerstkomen de maanden eerder nog zal afnemen, dan zich handhaven. Niettemin is het opvallend, -dat on- De gebeurtenissen in de wijde wereld zijn door de gebeurtenissen in eigen land, die een groot deel van onze aandacht opeisen, de laatste weken wat op de achter grond geraakt. Toch is er wel het een en ander voorgevallen dat ook achteraf onze belangstelling nog waard is. Daar is bijvoorbeeld de eerste grote rede van president Eisen hower tot het Amerikaanse Con gres, de zogenaamde State of the Union. Het belang hiervan beperkt zich niet tot het moment waarop ze werd uitgesproken, maar heeft een verder strekkende betekenis omdat ze min of meer vastlegt welke politieke koers de nieuwe president in grote lijnen denkt te varen. Men is er algemeen van uit gegaan dat die wel niet veel zou afwijken van die van zijn voorgan ger Truman. Immers, ook diens politiek was afgestemd op verde diging van de vrije wereld en al laat die ruimte open voor verschil lende accenten, de tegenstellingen zijn wel zo scherp dat principiële verschillen bij voorbaat uitgeslo ten geacht konden worden. De juistheid van dit uitgangspunt heeft Eisenhower zelf bevestigd door in beginsel dezelfde lijn als Truman uit te stippelen en door er op onderdelen inderdaad van af te wijken. Een van die onderdelen is de po sitie van de Zevende Amerikaanse vloot in de wateren tussen For mosa en het Chinese vasteland. Enige jaren geleden is de Zevende Vloot daarheen gedirigeerd om Formosa te beschermen tegen een mogelijke aanval van de Chinese communisten, die vooral niet uit gesloten was toen Tsjang kai Sjek juist van het vasteland was ver dreven en zich dus nog van een recente slag moest herstellen. For mosa was te belangrijk voor de strategische positie van Amerika in het Verre Oosten om het aan zijn lot over te laten en het gevaar te laten lopen in de macht van de communisten te raken. Nu zijn de omstandigheden enigszins veran derd. Tsjang kai Sjek heeft op Formosa een leger van bOÜ.OUU man tot zijn beschikking en is dus in staat zichzelf te beschermen en de Chinese communisten zullen zich wel tweemaal bedenken eer ze hem aanvallen, nu zij in Korea hun handen tamelijk vol hebben Bovendien hebben ze aan de Viet- minh opstandelingen in Indo-Chi- na hulp beloofd als die het niet meer tegen de Fransen zouden kunnen bolwerken. Eisenhower heeft nu geredeneerd dat de aan wezigheid van de Zevende Ameri kaanse vloot tussen Formosa en China onder deze omstandigheden praktisch een bescherming van de Chinese communisten betekende tegen aanvallen van nationalisti sche strijdkrachten. Hij deelde het Congres mee dat hij daartoe geen aanleiding zag en dat hij daarom aan de vloot opdracht had gegeven zich uit die wateren terug te trek ken. Dit was de logische konse- kwentie van de redenering. Natuurlij lokte dit besluit on middellijk reacties uit in de rest van de wereld. En hoewel Enge land het er niet erg mee eens was was men over het algemeen niet van oordeel dat dit zou leiden tot uitbreiding van de vijandelijkhe den. Het is natuurlijk niet zo maar uit te maken welke bedoeling er zit achter de Amerikaanse maat regel, maar een gevolg is onge twijfeld dat meer Chinese strijd krachten worden vastgehouden in het gebied waar gevaar bestaat voor nationalistische aanvallen. Men acht het niet waarschijnlijk, dat Tsjang kai Sjek een recht streekse invasie zou kunnen doen. Wel deden er al gauw geruchten de ronde over schermutselingen tussen nationalisten en communis ten en men weet niet op welke plannen Tsjang kai Sjek, die op wel ongelukkige wijze uit zijn land is verdreven, zint. De opper bevelhebber van zijn vloot heeft een bezoek aan de Verenigde Sta ten gebracht en de Amerikaanse regering heeft besloten de wapen- leveranties aan de nationalisten te versnellen. Deze hebben die wa pens toch al nodig voor de verde diging van hun eiland en een even- tuële uitgebreidere actie zou toch moeten worden ondernomen in overleg met Amerika en de andere geallieerden. Intussen zou het be sluit van Eisenhower toch wel kunnen leiden tot wijziging in de politieke en militaire situatie in het Verre Oosten. De passage over Europa in Ei senhowers State of the Union be vestigde de indruk die al eerder over zijn opvattingen dienaan gaande bestond. Hij gaat er van uit dat de wederzijdse veiligheid van de vrije landen versterkt moet worden en dat daarvoor vereni ging van Europa noodzakelijk is. Hij zal die dan ook met kracht bevorderen. Een moeilijkheid tus sen Amerika en Europa blijft al tijd de handel, omdat de Verenigde Staten verschillende beschermen de maatregelen hebben ingesteld, waardoor de uitvoer van Europa naar Amerika wordt belemmerd. Nu erkent Eisenhower de noodza kelijkheid van een passende we reldhandel, maar, al stelt hij de mogelijkheid van verlichting van douanebepalingen in het vooruit zicht, opheffing van de bescher mende maatregelen valt ook van zijn regering niet te verwachten. Toch zou dat waarschijnlijk de de- gelijkste manier zijn om het per, inanente nijpende dollartekort in Westeuropa op te heffen. Belangrijk was uiteraard voor Europa ook het bezoek van de nieuwe minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles en de nieuwe directeur van het hureau voor wederzijdse veiligheid (MhA) en het bewijst eens te meer dat de verhouding tot Europa een belang- rijke facor is in de Amerikaanse politiek. De twee Amerikanen hebben snel een zo breed mogelijke indruk opgedaan van de Europese problemen en daarvan aan Eisen hower ondertussen al verslag uit gebracht. Zo hebben zij behalve in de tekortkomingen van ons we relddeel, ook een globaal inzicht kunnen krijgen in de moeilijkhe den waarmee zij worstelen. hebben daarbij wel bizonder be grip getoond voor de tegenslag waarmee Nederland heeft te kam pen gekregen op het momen waarop het zich zover had her- stcld Voor de rest is het te hopen dat het bezoek vruchten afwerpt voor Europa en dat de verwezenlijking van het plan-Sohuman gevolgd wordt door een verdere ïntegra- die zowel voor ons wereld- fen gebieden bezoeken en verder sociale werkbezoeken afleggen, zo vernemen wij van gezaghebbende zijde. Alle bezoeken die een enigszins feestelijk karakter dragen, heeft zij voorlopig afgezegd, mede in verband met het feit, dat men daardoor misschien gelden zou uittrekken, die thans beter op an dere manier besteed kunnen wor den. RAMPENFONDS 42 MILLïOEN. 't Nationaal Rampenfonds ontving Donderdag en Vrijdag ongeveer 8 millioen gulden, zodat toen in to taal ruim 42 mill, gulden was bin nengekomen. H. M. de Koningin en prinses Wilhelmina hebben in het begin van de vorige week, naar eerst thans bekend werd, een grote gift geschonken aan het fonds. In Rotterdam werd het geschon ken fruit uit Israël en Italië ten bate van het Rampenfonds ge-* veild Dit bracht 137.000 gulden op. Twintig geconfijte yruchten- cakes brachten alleen al J 23-- op. De N.V. Philips in Eindhoven heeft een millioen uitgetrokken, waarvan reeds 350.000 gulden aan het Rampenfonds is overgemaakt. De werknemers zullen twee uur overwerken, zij hebben reeds 300.000 gulden laten afhouden van het loon. HULP VAN GEHELE VRIJE WERELD. Het buitenland bood Nederland tot nu toe 30 millioen gulden in massa goederen. VERPLICHTE EVACUATIE VAN ZIERIKZEE. Veertien dagen na de stormvloed is op Schouwen en Duiveland en in 't bijzonder in de slad Zierikzee de toestand onhoudbaar geworden. Vrijdagmddag heeft de gemeente raad het besluit genomen, dat de stad binnen drie dagen ontruimd moet worden. Slechts zij een duizend man kunnen blijven, die in Zierikzee een belangrijke taak hebben te vervullen. Dit be sluit heeft de raad genomen on danks 'n telegram, dat men Woens dag ontving van hogerhand, waar in bepaald werd dat de toestand op het eiland geen aanleiding gaf over te gaan tot verplichte evacu atie van de 4500 personen, die van het oorspronkelijk totaal van 7000 achterbleven. Met zorg hebben de plaatselijke autoriteiten van Zierikzee de toe stand op het eiland zien ontwikke len. De gevaarlijkste plaats op Schouwen-Duiveland, het gat in de dijk bij Schelphoek ten Zuiden van Serooskerke, was dezer dagen al 250 meter breed geworden en de diepte bij laag water was niet min der dan 25 meter. RECHTER KAN AAN GETROF FENEN UITSTEL SCHULD BETALING GEVEN. tjg deel zelf als voor de hele vrije we reld van het grootste belang is. KONINGIN ZAL GEEN BEZOEKEN MET FEESTELIJK KARAKTER AFLEGGEN. Koningin Juliana zal in de naaste toekomst alleen de getrot- De Tweede Kamer heeft 'n wets voorstel goedgekeurd, dat de mees te volksvertegenwoordigers slechts enkele uren tevoren hadden ont vangen. Duizenden Nederlanders, die door de watersnood have en goed hebben verloren, kunnen niet of moeilijk op tijd aan hun oude verplichtingen voldoen. De mi nister van Justitie stelde daarom voor bijzondere noodmaatregelen te treffen, waardoor de rechter in dien nodig aan deze schuldenaren uitstel kan verlenen. Telkens met periodes van ten hoogste zes maan den. Minister Cals wil toelaten, dat in de eerste twee klassen van de la gere scholen in Friesland en mis schien ook in de derde klas het Fries als voertaal wordt gebruikt. Wettelijke maatregelen daartoe zijn „in vergevorderde staat van voorbereiding". De minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschap pen is ook bereid de mogelijkheid te openen om lessen in de Friese taal als vak op te nemen in de roosters van het Lager Onderwijs, Uitgebreid Lager Onderwijs en voortgezet Lager Onderwijs. En hij kondigde regelingen aan voor ac- ten Fries L.O. en M.O. OVERSTROMING EN LEVENSMIDDELEN. Men moet er rekening mee houden, dat alle voedingsmiddelen, welke met overstromingswater in aanraking zijn ge weest, besmet kunnen zijn, of om an dere redenen onbruikbaar kunnen zijn geworden. Deze kunnen dus niet zonder meer worden gegeten. Voedingsmiddelen, die daarvoor in aanmerking komen, moeten gekookt wor den, zoals b.v. aardappelen, peulvruch ten, uien, rijst en gedroogde vruchten, voorzover deze nog niet in rotting zijn overgegaan. Andere voedingsmiddelen, die niet ge kookt kunnen worden, moeten vernietigd worden, zoals verpakte en onverpakte chocolade, suikerwerken, koek, thee, koffie, cacao, specerijen, jam, stroop enz. (deze laatste ook, indien zij in potten met schroefsluiting of cartonsluiting zijn verpakt. Nat geworden grutterswaren als havermout, meel, puddingpoeder, zijn vrijwel steeds waardeloos, omdat daarin spoedig schimmel- en bacteriebroei op treedt. Boter, margarine en vetten zijn nog bruikbaar voor bakdoeleinden. Conserven in glas of blik, mits uit wendig gereinigd en afgespoeld met ver dund bleekwater, zijn bruikbaar, indien de sluiting nog vastzit en onbeschadigd is. Dit geldt ook voor weckflessen en goed gekurkte wijn- en andere flessen, doch niet voor met perkamentpapier af gesloten inmaakpotten. Voor bijzondere gevallen kan men zich te allen tijde wenden tot de Keu ringsdienst van Waren. WERKGELEGENHEIDS- POLITIEK. De Regering vertrouwt op korte termijn het werkgelegenheidsbe leid in zijn geheel bekend te kun nen maken. Het Kabinetsberaad over het advies der gezamenlijke hierbij betrokken departementen heeft zijn beslag gekregen. Minis ter-president Drees deelde dit mee in antwoord op de schriftelijke vragen, welke drs Janssen (KVP) onlangs heeft gesteld in verband met de tijdelijke uitbreiding van de omvang der openbare-werken po litiek. De Regering wijst er op dat de reeds eerder bekend gemaakte maatregelen 75 millioen extra voor' openbare werken, versnelling der oorlogsschadeuitkeringen en 20 millioen extra voor premiebouw slechts een onderdeel van de totale werkgelegenheidspolitiek vormen. Zij moeten op betrekkelijk korte termijn hun uitwerking doen gevoelen. Het bevorderen van investerin gen in het bedrijfsleven blijft ech ter vooraan in het geheel der werk gelegenheidspolitiek staan. Hierbij denkt de Regering aan een verla ging van de belastingdruk op het bedrijfsleven. II,

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5