Uit Loonopzand's verleden. D.D.D. De avonturen van BIM en BAM KAïj "dHElIIiEL 5/ERMQGÈNf SLOTACCOORD 0 iL JEUGD GEMEENTERAAD. WEK DE GAL IN UW LEVER OP DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 fc3 B^: ff «ff f iW?«¥Tf fflf u V MéiÉêMfeiHy V MA4 HET ONDERWIJS VAN 1550pl.m. 1850. Met de ontwikkeling van het volk, ook met de religieuze ontwik keling omstreeks 1550, kan het moeilijk gunstig gesteld zijn ge weest. Uit de gehouden kerkvisitaties, die vooral op last van de Hertog van Alva op vele plaatsen door de Bisschoppen werden gehouden, blijkt bijna nergens dat er gere geld catechetisch onderricht werd gegeven. Ook uit de kerkvisitaties door bisschop Metsius op 11 April 1572 te Venloon en Sprang gehouden, waarop we nog nader hopen terug te komen, blijkt niets omtrent het onderwijs. Toch mogen we uit dit alles niet concluderen dat er in 't geheel geen godsdienstonderricht gegeven werd. Wanneer we de oudste gegevens napluizen komen we tot de con clusie dat er vrijwel in ieder dorp, ook in het kleinste, een schooltje bestond, gedreven door een of meer clerisie (geestelijken) zodat er als vanzelf een nauwe band bestond tussen kerk en school, wijl zeer dikwijls de pastoor of een of meer kapelaans tevens schoolmeester waren. Meestal echter werd het ambt van schoolmeester vervuld door de koster. Hoewel we van het onderwijs tn de dorpsscholen der 16e eeuw geen al te hoge dunk behoeven te hebben, mogen we veronderstellen dat in die tijd het merendeel der kinderen toch reeds leerde lezen. In ogenschouw genomen dat in Venloon na 1648 (dus de tijd dat de protestanten hier het heft in han den kregen) steeds de protestantse koster tevens schoolmeester was, mogen we veronderstellen dat hier op een bestaande traditie is voort gebouwd en in de roomse tijd de koster tevens schoolmeester zal zijn geweest. In deze veronderstelling worden we versterkt door het feit dat uit de reeds vermelde kerkvi sitatie blijkt, dat Joannes Berch- mans, koster onzer kerk, tevens priester is, doch niet als zodanig is toegelaten. Van z'n kostersschap heeft de man niet kunnen leven, en wijl zijn ontwikkeling zeker hoger lag dan die van een gewoon burger man, billijkt dit onze mening, dat hij er het ambt van schoolmeester bij vervulde. Nogmaals in bedoeld rapport over de kerkvisitatie wordt over geen onderwijs gesproken. Waar was in de latere middel eeuwen het schoolgebouw van Loon gelegen Tot ongeveer 1930 was.het tegen woordige parochiehuis de oudste school van Loon. Vóórdien stond het schoolhuis op het meest noorde lijk gedeelte van ons kerkhof. Aan dit schoolhuis werd nog in 1863 een onder wij zerswoning gebouwd, waarvan de toenmalige burgemees ter van Loonopzand, Jhr. A. J. M. Verheijen, de eerste steen legde. We hebben alle reden om aan te nemen dat in vroegere tijd het schoolhuis daar ter plaatse zal heb ben gelegen, trouwens op bijna alle tellingslij sten voor „verpondingen", „gemene middelen" en tellingen van huizen, reeds in die van 1710, wordt het „dorpsschoolhuis" steeds genoemd direct na „de parochieele kercke" van het Straatskwartier. Boven zeiden we al dat na 1648 het onderwijs in handen kwam der gereformeerden. De koster, voor lezer der kerk, was voortaan tevens schoolmeester en op de scholen werd de gereformeerde catechismus onderwezen. Dit zal dan ook wel de reden zijn geweest dat de toenma lige heer van Venloon Ignatius van Immerzeel in 1658 aan Deken Pas toor Martinus van Rossum een be drag ter hand stelde, waaruit hij moest bekostigen „de catechismus voor de catholijke jonckheit", om deze aan de kinderen der heerlijk heid uit te reiken. In 1664 vinden we als schoolmees ter vermeld Govaert Verheijden. In 1710 wordt als zodanig genoemd Adriaen Verhef, die ook nog voor komt in 1735. Hij trekt van de ge meente een salaris van 36 gulden, voor de rest moesten de ouders der kinderen zorgen. Wel heeft hij een vrije woning. Voor Cetshoeve vin den we genoemd Nicolaas Mout- haan op een salaris van 15 gulden. De salarissen per jaar gerekend. De eerste school op Cetshoeve of Vaertskwartier vinden we vermeld in 1610, toen velen uit Sprong zich terwille van de politieke reforma tie aldaar kwamen vestigen. Adriaen Verhef wordt als koster schoolmeester opgevolgd door Cor nells Hoets. In 1714 is Jan van Oos terhout schoolmeester op 't Vaerts kwartier. In 1756 wordt alhier op 't Straatskwartier als koster, voorle zer en schoolmeester aangesteld Peter Verhelst als opvolger van Cornelis Hoets, die is gestorven. Dat een koster-voorlezer-school- meester er in de 17e eeuw met een vast salaris van 36 gulden per jaar bezwaarlijk komen kon, conclude ren we uit het volgende Op 18 Juni 1766 is bij Schout en schepenen een „insinuatie" binnen gekomen van Arnoldus van den. Hoven, Jan Kloek en Maria van den Hoven, weduwe van Jacobus Blandaux; zij luidde als volgt „Thomas Bain, koster-school- „meester alhier oftewel quasi z'n „huisvrouw doet winkel in 't „schoolhuis, wat is tegen de ver ordening van de Staten-Gene- „raal van 3 Mei 1655. De aankla gers die ook winkel hebben, on dervinden er nadeel van en „hebben ook de predikant Joan- „nes van Roijen op de hoogte ge- „steld". Joannes Kloek, een der mede ondertekenaars is „dorpschirurgijt" (dokter dus). De zaak wordt door schout en schepenen in handen van een rechtsgeleerde gesteld. De kos ter-schoolmeester verdedigt zich en doet een boekje open over de insi- nuanten. In 1777 wordt het dorpsschoolhuis nog eens gerestaureerd. Ook. in 1729 had het gebouw een grondige res tauratie ondergaan en had Daniël Verhoeven het nodige glas en Peter Dankers, de ijzersmid van 't dorp, het ijzer geleverd. In 1752 waren er nieuwe schrijftafels gekomen. In 1786, in de vergadering van Schout en Schepenen, wordt beslo ten aan de Leen- en Tolkamer te vragen 2000.te mogen „lichten" voor de bouw van 'n nieuw „dorps schoolhuis". Op 12 Julij 1787 wordt 't nieuwe schoolgebouw „na drie sondaagse publiekatien en officien", aanbe steed. Bij resolutie van de Hoog Edel. Mog Heren Staten van 30 Dec. 1785 werd o.m. bepaald dat geen school meesters mogen worden toegelaten dan zij, die de „nodige kundigheden bezitten". In een vergadering van 26 Oct. 1795 bepalen Schout en Schepenen dat de schoolmeester alle dagen zal moeten schoolhouden van 's mor gens 9 tot 's middags 12 uur en 's middags van 1 tot 4 uur. Verder mogen op last van hogerhand (ver moedelijk bemoeiden zich de Fran sen met de zaak) „geen ander boe ken in de school worden geleerd ofte gebruikt als soodanige welke geen religieuze poincten bevatten en wel specialijk de catechismus". Sociale verbetering in het lot van de kosten-voorlezer schoolmeester hadden blijkbaar ook de Fransen niet gebracht, want in 1795 is het salaris van de schoolmeester nog steeds 36 gulden. P. Adr. v. Beers. ï"iSl- Krabben en peuteren JL Jr. C"fiL ja. rnflflkf Ha kwnal «tAAHa maakt de kwaal steeds llï.l,St3Cï erger. De helder vloeibare 3 D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmeten geneest de huid. geneesmiddel tegen HUIDAANDOENINGEN r. i "HiA >AJU< - Copyright P. I. B. 6óx 6 Copenhagen Bim en Ram hebben een baantje aangenomen als schoenpoetsers. Het luipaard is hun eerste klant en hij loopt met glimmend zwarte „schoenen" aan. De schildpad laat zijn schild poetsen, de ooievaar heeft liever een glimmende sna vel en de slang vindt een glan zende zwarte staart mooi. De gi raffe laat zijn hoeven en een ge deelte van zijn poten poetsen, zo dat hij er uitziet alsof hij zwarte kaplaarzen draagt. Iedereen is blij en wanneer de kleine Sambo er XXX Op uitnodiging van „Wij Jonge ren", waarin zijn opgenomen de jonge middenstanders, -arbeiders en -boeren, vergaderde Vrijdagavond de Jeugdgemeenteraad van Loon op Zand, die is samengesteld uit leden van de K.V.P. jongerenorganisatie, in het Patronaat alhier. Nadat de voorzitter van „Wij Jon geren", dhr J. v. Riel, een openings woord had gesproken, opende de voorzitter van de Jeugdgemeente raad, de heer J. Reijnen, de verga dering met de christelijke groet en stelde daarna als eerste punt van de agenda aan de orde het verzoek van de Stichting Vakschool voor Schoenmakers voor Kaatsheuvel, Loon op Zand en Omstreken om te verklaren dat de oprichting en in standhouding van een vakschool voor schoenmakers voor deze ge meente wordt nodig geoordeeld. Naar aanleiding van dit voorstel merkten de heren Rombouts en v. Amelsvoort op, dat zulk een school geen reden van bestaan zou hebben omdat immers reeds de naburige gemeenten Dongen en Waalwijk een dergelijke school bezitten, zo dat Kaatsheuvel niets anders dan 't restje zou krijgen. Voor Mej. Pel, de heer v. Baar en dhr. Broeders heeft de school wel degelijk reden van bestaan en deze laatste wijst in dit verband op de ênquete die vorige winter door de K.A.J. inzake dit onderwerp is gehouden. De heren Kleijsen en Roelofs zijn niet tegen de school, doch staan er op dat ook andere vakken zullen worden onderwezen zoals timme ren, metselen, bankwerken enz. De voorzitter, de verschillende sprekers beantwoordend, merkt op dat een eigen school voor Kaats heuvel wel degelijk verantwoord is. Zowel de grootte van de gemeente als het grote aantal jongemannen die jaarlijks hun intrede doen in de schoenfabrieken wettigen de be staansmogelijkheid van een eigen vakschool. Een ingesteld onderzoek heeft voorts uitgewezen dat er veel animo is. Daarenboven vestigt hij er nogmaals de aandacht op dat de gemeente ook in de huidige situatie belangrijke bedragen aan de bui tengemeenten moet betalen. Het onderwijzen van andere vakken acht hij niet opportuun, aangezien hiervoor naar zijn mening in Kaats heuvel en Loon op Zand vooralsnog te weinig ambitie is. Dit zou op de exploitatie van de school een zeer nadelige invloed hebben. Nadat de voorzitter nog enige technische vragen heeft toegelicht, wordt over dit punt gestemd. Het voorstel wordt aangenomen met 4 stemmen tegen. 2. Het voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeen komst voor het jaar 1953 met de N.V. Amsterdamse Bank te Kaats heuvel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de voorzitter de heer v. Amelsvoort heeft verzekerd dat een maximum bedrag van 300.000.zeker niet te hoog is, en aan de heer Roelofs heeft toegezegd te zullen bezien of het mogelijk is om volgend jaar de Boerenleenbank ter plaatse in te schakelen. 3. Als derde punt stond op de. agenda het voorstel tot het bouwen van een muzieknis te Loonopzand en het aanschaffen van een ver plaatsbare muziekkiosk te Kaats heuvel. De heren Broeders en Roelofs zijn van mening dat het niet juist is om Loonopzand een dure muzieknis te geven, terwijl Kaatsheuvel het met een verplaatsbare kiosk moet doen. Zij stellen daarbij dat Kaatsheu vel bovendien meer muziekcorpsen heeft dan Loonopzand. De heer Kleijsen merkt op dat de plaats waar de muzieknis in Loon opzand zal verrijzen, niet geschikt is. Hij zou deze liever tegenover het kasteel zien. De heren van Amelsvoort en van Baar pleiten voor 2 uitneembare muziekkiosken, waardoor bereikt wordt dat er ook voor Berkdijk KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogènede weldadige warmte verjaagt ver- koudheid. EEN VERHAAL VAN LIEFDE EN. MUZIEK door T. Lodewijk 35) Juffrouw Siccama was nog al eens bezet. Weener drukte i het nog al diplomatiek uit, vond Frits. We zullen het straks nog eens over doen, als u beiden over de plankenkoorts heen bent meen de Frits. Daar ben ik al over heen zei Weener maar ik slik geen verwijten als ik ze niet verdien. Nu ja. suste Frits. Heren, we gaan verder. Be ginnen bij F, dan de tenorsolo en dan tot slot de sopraansolo. De musici, die onrustig hadden zitten fluisteren, zetten opnieuw in. Weldra klonk de stem van Weener, helder en vast. Flits zag Lannooy, op de voorste rij, instem mend knikken. Ja. dat was wel goed. Dat wist hij, Frits, trouwens óók wel. Hij had Weener gevolgd op de avonden in de provincie, waarop hij rnet verschillende ko ren gezongen had, en het gewaagd hem nu in Amsterdam te laten zin gen. Maar Ada.... niet aan den ken nu. Toen Weener zijn partij liet zak ken, knikte Frits hem dankbaar toe en ging meteen verder. Nu kwam Ada. Nu ze alléén zong, ging het veel beter, maar weer moest Frits er kennen haar manier van zingen was aan de sfeer van dit ganse werk vreemd. Nu, met het orkest, in die kale, romantiekloze concert zaal, klonk het zoveel anders dan toen ze zong in haar kamer, hij aan de vleugel. Hier kwam alles, moest hij zichzelf bekennen, tot z'n juiste proporties terug. En Ada zong slordig. Af en toe gooide ze er maar met de pet naar, zoals Bfederode dat placht uit te drukken. Hij zag in zijn gedachen reeds de recencies: Onbegrijpelijk is hoe men naast een veelbelovend zanger als Weener een sopraan kan plaatsen, die Bacil zingt als 'n opera van Rossini. 't Koor zette in, strak, beheerst. Ada's stem klonk daartegen als een flakkerende vlam. Als een ijskoude vloed drong rampzaligheid Frits' hart binnen. Hier, staande voor or kest en koor, vrij van alle invloe den die hem onttrokken aan een zuivere interpretatie van kunst en kunnen, moest hij zichzelf toege ven: hij had gefaald. Hij had een verkeerde keus gedaan. Hij keek naar Ada. Haar ogen gloeiden.. Met beide handen voor de borst geklemd stond ze te zingen. Een ogenblik kreeg hij medelijden. Maar dan bedacht hij hoe ze hem eigenlijk had geprest, haar deze partij te geven. Ze was geen kind, ze was ook geen kind in de mu ziekwereld. Ze had zijn carrière opgeofferd voor haar eigen eer zucht en begeerte naar succes. En blind voor het egoïsme dat hem zelf bewogen had, zag en veroor deelde hij in dit obenblik scherp het hare. Moeizaam dirigeerde hij 't werk naar het einde. We zullen even pauzeren da mes en heren zei hij. Meteen stonden ze om hem heen. Weener, Lannooy, Brederode, de orkestdirigent en de concertmees ter. Ada was verdwenen. Meneer Terlaer, dit gaat zo niet. Lannooy, de zachtmoedi ge en bescheidene, werd vastbe sloten wanneer hij de reputatie van zijn geliefde koor in gevaar zag. Ik wil niets ten nadele van juffrouw Siccama zeggen kwam Weener er aarzelend tus sen maar wanneer dit werk zo wordt uitgevoerd is 't geen vlees en geen vis. En zeker geen Bach wierp de concertmeester er tussen Frits werd aan de arm getrok ken. Hij zag Brederode naast zich staan. Kom even mee, Frits, dit be spreken we onder ons. Even later zat hij in een zijka mertje met Brederode, Lannooy en de orkest-dirigent. Meneer Terlaer, zei de laat ste beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. Die juf frouw Siccama is nu nog een ver gissing, op de uitvoering wordt het een debacle. En dat is erger. Het spijt me vreselijk voor Ada oprecht meegevoel klonk in de stem van Lannooy maar u zult zelf toegeven, meneer Ter laer, dat het zo niet gaat. U hebt gelijk, heren zei Frits mat en geslagen volko men gelijk. Ik heb het mis gehad. Meneer Brederode, neemt u de zaak maar weer over. Ja, maar zó gaat dat niet, jongeman zei de oude heer - wat dacht je Jij de zaak ver knoeien en mij met de brokken la ten zitten Nee, Fritsje, nu moet je door de zure appel heen, jon gen. Hoe dan vroeg brits wanhopig. Een andere sopraan. - We hebben nog maar twee dagen. En we kunnen niet meer repeteren. We moeten redden wat er te redden valt. Het koor, jouw repu tatie, alles. Meneer Brederode, hoe moet. ik dit redden Luister Frits Brederode's toon was de oude, vriendschappe lijke, die Frits van vroeger kende laat mjj hiervoor zorgen. Be moei je nergens mee. Het koor is best, het orkest is best - dit met een knik naar de dirigent en Weener redt het prima. Die jon gen wordt een ster. Blijft de so praan. -En de dirigent zei Frits zachtjes. De dirigent is óók best zei de orkestleider heus, meneer Terlaer, zie de zaak niet zwarter dan ze is. Alleen de sopraan, daar zit 't 'em in. Maar daarvoor ben ik aan sprakelijk. - Het beste paard struikelt wel eens. Ik heb wel meer zangeres sen gehoord, waarvan ik me af- van hoort, komt hij onmiddellijk aanlopen en laat zijn hele lichaam oppoetsen. Bim en Bain maken er een goed zaakje van en wanneer Sambo klaar is, ziet hij er echt uit als „Kleine Zwarte Sambo steeds een beschikbaar is. De voorzitter licht toe dat de mu ziekkiosk niet slechts als zodanig moet worden bezien, doch ook dienst zal doen als zeer passende afscheiding voor het pleintje te Loonopzand. Men moet daarenbo ven niet het aantal korpsen verge lijken, doch letten op de kwaliteit. De leden zullen toch moeten be kennen dat de harmonieën uit Loonopzand van een ongekende kwaliteit zijn. Zij worden als zoda nig door geheel Nederland gepre zen. De aceomodatie is daar ten enenmale onvoldoende. De voorzit ter acht de gekozen plaats zeer gunstig en gelegen in het centrum van het dorp. Het aanschaffen van 2 verplaatsbare muziekkiosken is niet nodig. Alle muziekgezelschap pen komen gelijkelijk in aanmer king om de kiosk in huur te krij gen. In verband met de omstandighe den waarin het land momenteel verkeert zou Mej. Pel tegen het voorstel van B. en W. willen stem men. De voorzitter zegt evenzeer onder de, indruk te zijn van de ramp die Nederland getroffen heeft, doch merkt op dat dit geen reden mag zijn om nu alle werken maar stop te zetten. Wanneer dit nodig mocht zijn zal het centraal gezag wel ingrijpen bij het uitvoeren van grote kapitaalswerken door de ge meente. De laatste jaren hebben hiervan voldoende voorbeelden la ten zien, zodat het niet nodig is dat de gemeenten hierop vooruit lopen. Er wordt gevraagd om stemming en daarbij wordt het voorstel met 11 stemmen tegen verworpen. De voorzitter drukt er zijn spijt over uit, omdat de steeds groeiende toeristenplaatsen Kaatsheuvel en Loonopzand het nu zonder gelegen heid om te musiceren, zullen moe ten doen. Ook bij het voorstel tot het bou wen van 65 woningwetwoningen in 1953, melden zich verschillende sprekers. Nadat de voorzitter eerst een fout in het prae-advies heeft rechtgezet, vraagt de heer Rom bouts waarom de Moer geen wo ningen krijgt. De heer Broeders zou liever zien dat B. en W. niet telkenmale nieu we straten gaan aanleggen om wo ningen te bouwen. Men kan toch beter eerst de open gaten dichten. De voorzitter antwoordt dat blij kens zijn inlichtingen in de Moer geen behoefte bestaat aan woning wetwoningen. Hij licht vervolgens toe dat het bouwen aan nieuw aan vroeg hoe ter wereld ze ooit op een podium waren gekomen. Maar als meneer Brederode nu.... Frits zei deze ik bezorg jou op de avond van de uitvoering een sopraan. Die dit stuk op haar duimpje kent en die met Weener goed zal ku,nnen zingen. Ik zal met allebei repeteren, jij houdt je hier helemaal buiten. Frits keek verwonderd op. Ja, je hebt dit in mijn han den gegeven, en dat zul je weten. Als je over drie dagen voor je koor staat, zul je wel zien waarmee ik voor de dag kom. Maar ik beloof je op m'n erewoord, dat het gaan zal. Als meneer Brederode dat belooft, durf ik het wel aan zei Lannooy. Goed zei Frits dat doen we dan maar. Zijn stem klonk mat. Maar dan zullen we dit juffrouw Siccama toch moeten vertellen. Wil ikbegon Bredero de, maar Frits zei Nee, ik heb de fout gemaakt, ik draag de con sequenties. Toen hij de kamer uit was, ke ken de anderen elkaar aan. Hij durft.... zei Lannooy. Hij liever dan ik meende de dirigent. Brederode zei niets. Na enig zoeken vond Frits Ada in de solistenkamer. Weener stond bij haar met een rood gezicht. Ze zat op een stoel en trok nerveus een klein zakdoekje in flarden. Ada zei Frits ik heb te leggen straten voor de gemeente juist voordelig is, omdat een aan zienlijk deel van de kosten van aan leggen wordt opgenomen in de zo genaamde kosten van bouwrijp ma ken van de grond en derhalve door het Rijk wordt betaald. Het voorstel wordt vervolgens zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Het laatste punt van de agenda was het voorstel tot het verlenen van een hypothecair crediet van 400.000.— aan de stichting R.K. Sport- en Wandelpark te Kaatsheu vel. De heer Kleijsen informeert of er reeds een bestuur is en of B. en W. reeds een beslissing hebben geno men omtrent de aanwijzing van bestuursleden door de gemeente. Ook de heer Roelofs informeert naar enkele gegevens omtrent het nieuwe bestuur. De heer van A- melsvoort heeft te weinig gegevens, vraagt wat de concrete plannen zijn en met hoeveel de vermake lijkheidsbelasting waarschijnlijk zal stijgen. De heer van Baar informeert waarom de stichting geen crediet van een bankinstelling heeft ge vraagd. De heer van Riel verzoekt ten slotte de begroting en rekening niet alleen over te laten leggen aan B. en W., doch ook aan de raad. De voorzitter deelt mee dat er inderdaad een bestuur is. Niemand anders zou immers dit verzoek hebben kunnen doen. Een beslis sing over aan te wijzen bestuursle den is nog niet genomen, doch hij zegt daarbij de heer Roelofs gaarne toe dat hij de mogelijkheid zal be zien om 2 leden van de raad als zodanig aan te wijzen. De heer van Amelsvoort zou vol ledig op de hoogte zijn geweest met de gevraagde cijfers en de concrete plannen wanneer hij, gebruikt had gemaakt van de mogelijkheid om tevoren de stukken in te zien. De vermakelijkheidsbelasting zal van ongeveer 15000 toch minstens wel stijgen tot 45000. De voorzitter acht het juist be langrijk dat de stichting zich niet tot een particuliere instelling, doch tot de gemeente heeft gewend om crediet. De lagere rente maakt een sluitende exploitatie mogelijk, ter wijl bovendien de gemeenschap medezeggenschap krijgt in een re creatiecentrum van meer dan plaat selijk belang. Met de opmerking van de heer van Riel zal zoveel mogelijk worden rekening gehou den. Bij de rondvraag vraagt de heer Broeders om verbetering van de Berkdijkse straat en van de huizen in de Mgr. Völkerstraat. De voor zitter zegt toe dat een verbetering van de Berkdijksestraat zeer spoe dig zal worden ter hand genomen en deelt voorts mede dat een pion tot algehele verbetering van de be doelde woningen reeds in een zeer vergevorderd stadium is. De heer Roelofs informeert hoe het staat met het aantrekken van de nieuwe industrieën, waarop de voorzitter hem wijst op de pas ge vestigde metaalwareriindustrie. Voorts doen B. en W. al het moge lijke om nog andere bedrijven aan te trekken, doch zij stellen daarbij voor alles de voorwaarde dat het een gezond bedrijf moet zijn. Vervolgens wordt de vergadering van de jeugdgemeenteraad geslo ten. Na een korte pauze spreekt de heer J. Reijnen, eveneens voorzitter van de afdeling Kaatsheuvel van de Jongerenorganisatie in de K. V. P., tot de jongeren, die in grote getale zijn opgekomen, een propaganda- toespraak uit. (Hierover iets in ons volgend nummer). Van de gelegenheid tot het stel len van vragen wordt vervolgens nog ruim gebruik gemaakt, waarna de voorzitter van Wij Jongeren met een vlot gesproken dankwoord deze vergadering besluit. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. je een heel onaangename medede ling te doen. Meneer Weener, misschien wilt ii ons even alleen laten Weener mompelde iets en ging de kamer ujt. Ada zei Frits het spijt memaar het gaat niet. Zo zei Ada fel heb je bakzeil gehaald Ik heb alleen toegestemd in wat ik zelf ook had geconstateerd, het gaat niet. En nu kom je me vertellen, dat ik wel gaan kan Goed, me neer Terlaer, ik ga. Pro Musica kan naar de weerlicht lopen en jij ookBurgermannetje zonder ruggegraat Tweedehands koordirecteurtje In haar woe de en teleurstelling giing ze als een viswijf te keer, dacht Frits, geschrokken van haaT heftige uit barsting. Ada, toe, wees redelijk. Redelijk, redelijk.... wees jij dat maar, jij, gekroonde mid delmatigheid. Ga maar naar je vrouw, ga maar weer terug naar je boerendorp. (Wordt vervolgd). i

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2