Waalwijkse en LangCourant WüALWÏK Liedertaf elconcert Gemeenteraad WAALWIJK Sen gevarieerd V-J JAARMARKT te Waalwijk op Don derdag 26 Febr. a.s. MAANDAG 23 FEBRUARI 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECU HEI ZDIDDI 76e JAARGANG No. 16 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Openbare vergadering op Don derdag 26 Februari 1953 te 19.30 u. ten gemeentehuize. A' g e n d a: 1. Vaststelling van de notulen van vergadering gehouden op 29 Ja nuari 1953. 2. Ingekomen stuken. 3. Voorstel betreffende een ingeko men bezwaarschrift tegen een opgelegde aanslag in de honden belasting. 4. Voorstel tot het beschikbaar stel len van 'n crediet groot 8500. voor het uitwerken en het be- stedingsklaar maken van een pompgemaal met installaties ten behoeve van de riolering. 5. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een aanvullend crediet ten behoeve van de aanleg van een nieuw zwembad aan het Hoefswiel. Prae-advies No. 655 Aanvullend crediet vernieuwing zwembad. In verband met de destijds be staande investeringsbeperkingen is de opzet van het te vernieuwen zwembad aan 't Hoefswiel zodanig versoberd, dat met een investering van minder dan 100.000.name lijk 98.900.kon worden vol staan. Tot de aangebrachte bezuinigin gen behoorde o.m. het brengen van de bassindiepte van 3.50 meter op 3 meter. Ook bij de aanvraag van B. en W. om een aanvullend crediet van ƒ29.920.toegekend bij raads besluit van 30 Oct. 1952, nr. 80, be trekking hebbende op de vervan ging van de aarden taluds door 'n betonnen damwand, was nog met deze bassindiepte rekening gehou den. De bezuinigingen zijn op aandrang van Ged. Staten aangebracht, zulks met een beroep op de toen tot so berheid dwingende omstandighe den. Hoewel er ook nu nog bij de uit voering van plannen de nodige so berheid moet worden betracht., me nen B. en W. toch, dat in verband met thans bekend geworden feiten en omstandigheden met betrekking tot het zwembad enige nadere voor zieningen noodwendig moeten wor den getroffen. Blijkens gepleegd overleg met 't Nederl. Olympisch Comité, dient de diepte van de bassins, aflopend naar het kleuterbad, 3 xk meter te bedragen, althans voor het houden van officiële spring- en zwemwed strijden, B. en W. achten het voor de gemeente Waalwijk, het centrum voor sport en ontspanning in de Langstraat, van het grootste belang, dat de mogelijkheid aanwezig is om in het zwembad officiële spring- en zwemwedstrijden te organiseren. Het brengen van de baSsins op een diepte van 3V2 meter, aflopend naar het kleuterbassin, achten B. en W dan ook absoluut noodzakelijk. De bodem van het kleuterbad was in de versoberde opzet gedacht van zand. De aard van het gebruik van dit bassin door kleuters brengt me de dat het zand wordt losgewoeld, waardoor op de duur een toestand van vervuiling zou ontstaan. Boven dien komt het zand door het los woelen in een zwevende toestand en. drijft het af naar de overige bas sins. Ter voorkoming hiervan moet ook in het kleuterbad een betonnen bo dem worden aangebracht. Verder i's het om de capaciteit van de pompen zo laag mogelijk te houden gewenst de toevoerleiding van het water naar de pompinstal- latie aanmerkelijk te vergroten. Hoewel deze vergroting op zichzelf geen meerdere kosten meebrengt, moet om de toevoèrleiding te kun nen maken een bronbemaling wor den toegepast, welke wel meer kos ten vergt. Vergroting van de door sneden van de aan- en afvoerleidin- gen biedt het voordeel, dat de ca paciteit van de motoren voor de pompen veel kleiner kunnen zijn, waardoor op het stroomverbruik aanmerkelijk kan worden bespaard. Dit komt aan de exploitatie-uit komst ten goede. De meerdere kosten uit voren staande voorzieningen voortvloeien de zullen bedragen: Betonwerk f 48.620 Toevoerleiding (bronbemaling) 2.860 Grondwerk I 2.000.- Grondwerk II f 620 ƒ52.100 Crediet reeds goedgekeurd door Ged. Staten (raadsbe sluit 30 Oct. '52, nr. 80) ƒ29.900 Restant 22.200 De kosten van Grondwerk 1 zul len door de D.U.W. door middel van subsidieverhoging worden be taald. Het bovengenoemde bedrag van 22.200.dient nog verhoogd te worden met kosten van inrichting van het zwembad, zoals kleerhakën, cassa-cabine, zwemgordels, kurk- drijvende scheidingslijnen, onvoor zien eyz,, groot ƒ5.100. Op grond van bovenstaande uit eenzetting verzoeken B. en W. ten behoeve van de aanleg van 't zwem bad alsnog een aanvullend crediet beschikbaar te stellen van 27.300. 6. Voorstel tot het vaststellen van een tarievenverordening ten be hoeve van het zwembad. 7. Voorstel tot het verstrekken van gelden in rekening-courant aan de Stichting „Katholieke Gezins zorg" te Waalwijk. Prae-advies Ni'. 657 Rekening-courant met Stichting „Katholieke Gezinszorg". Bij schrijven van 10 Februari j.l. heeft het bestuur van de Stichting „Katholieke Gezinszorg" te Waal wijk zich tot B. en W. gewend met het verzoek om aan de Stichting in verband met haar financierings moeilijkheden in rekening-courant een crediet beschikbaar te stellen van maximaal 6000.naar be hoefte op te nemen. De Katholieke Gezinszorg wordt in een 11-tal gemeenten in de Lang straat en in Westelijk Noord-Bra bant in districtsverband verzorgd, terwijl de Stichting te Waalwijk voor de 12 afdelingen centraal de administratie voert en de geldmid delen beheert. De uitgaven van de gezinszorg worden geheel door inkomsten bestaande uit opbrengst van retri buties van verzorgde gezinnen en uit subsidies van gemeenten en rijk gedekt. De uitgaven betreffen in hoofd zaak de salarissen van de gezins verzorgsters en maatschappelijke werksters, waartoe elke maand over de nodige middelen moet kunnen worden beschikt. De Stichting on dervindt nu telken male moeilijk heden met de financiering van deze periodieke uitgaven, omdat de in komsten uit opbrengst van retribu ties en uit de subsidies eerst op la tere tijdstippen worden ontvangen. Hieruit blijkt dat de Stichting voor de normale financiering van de gezinszorg regelmatig behoefte heeft aan een maximum crediet van 6000.—. Particuliere bankinstellingen zijn niet bereid de Stichting de nodige credieten te verschaffen, omdat geen genoegzame onderpanden of waarborgen aanwezig zijn. Naar het oordeel van B. en W. ligt hier een taak voor het gemeen tebestuur, dat reeds met een sub sidie van 1.50 per verzorgingsdag het belangrijke werk van de ge zinszorg steunt. In het aan de Stich ting toegekende gemeente-subsidie achten B. en W. een voldoende waarborg voor de eventuele terug betaling van het bij de Stichting uitstaande crediet aanwezig. Naar het oordeel van B. en W. is het aangaan van een rekening-cou- rant-övereenkomst met de Stich ting hier op haar plaats. Daardoor immers wordt de Stichting in de.ge legenheid gesteld, al naar gelang de behoefte zich voordoet de nodige gelden tot een maximum van 6000 gulden op te nemen. Over het aan de Stichting ver strekte crediet wordt dezelfde ren te berekend als de gemeente voor door haar in rekening-courant bij de Bank van Nederlandse Gemeen ten op te nemen gelden moet be talen. 8. Voorstel tot goedkeuring van de rekeningen van het R.K. Bur gerlijk Gasthuis te Waalwijk over diverse jaren en van het Oude- Mannenhuis over 1951. 9. Voorstel tot het verlenen van de gevraagde medewerking inge volge de art. 72 e.v. van de Lager Onderwijswet 1920 aan het be stuur van de Nuts ULO-school. Prae-advies Nr. 659 Verbetering verlichting- Nuts U.L.O.-school. Door het bestuur van de Nuts' U.L.O.-school te Waalwijk is onder dagtekening van 31 Dec. 1952 een verzoek ingediend om medewerking ex art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor verbetering van de ver lichting in de klaslokalen, bestaan de in het vervangen van de oude, totaal onvoldoende, verlichting door een moderne met T.L.S.-ornamenten aan de plafonds en trogornamenten voor bordbelichting. Kosten 843.-. B. en W. stellen voor de gevraag de medewerking te verlenen. van een renteloos voorschot aan 10. Voorstel tot het verstrekken van een renteloos voorshot aan de harmonie „St. Crispijn". Prae-advies Nr. 660 Renteloos voorschot Waalwijkse Harmonie St. Crispijn. Door het bestuur van de Harmo nie St. Crispijn wordt gevraagd om een renteloos voorschot van 6000.- voor de aankoop van nieuwe instru menten, af te lossen in 10 jaren. Aanvankelijk maakte de vereni ging, zoals bekend is, een onderdeel uit van de Afd. Waalwijk van de K.A.B., doch in verband met de daaraan verbonden financiële las ten kon het bestuur van de Afd Waalwijk de harmonie niet langer financieren en droeg zij deze aan de Waalwijkse burgerij over. Daar de harmonie St. Crispijn in de loop der jaren een begrip is ge worden in de Waalwijkse samen leving en deze vereniging van gro te culturele betekenis en waarde is gebleken, heeft de Vereniging Waal- wijks Belang zich onmiddellijk over het corps ontfermd en werd met haar medewerking een nieuw be stuur gevormd, dat de nodige maat regelen nam ter verzekering van 't voortbestaan der vereniging. Bij 't aanvangen van zijn werkzaamhe den trof het bestuur een instru mentenbezetting aan welke geheel was verouderd en dringend alge hele vernieuwing behoefde. Een be roep om financiële steun op de bur gerij werd in ruime mate beant woord. Een bedrag van ruim 3500 gulden werd ingezameld, terwijl zich meer dan 800 donateurs aan meldden. Daar de aanschaffing van een nieuw instrumentarium evenwel 'n bedrag van ca. 10.000.vergt en de vernieuwing mede met het ook op de voorbereidingen voor de komende feestelijkheden in verband met het 650-jarig bestaan van de stad op korte termijn moet plaats vinden, heeft 't bestuur zich om een renteloos voorschot van 6000.tot de gemeente gewend. Als vaststaand kan worden aan genomen dat de Harmonie St. Cris pijn van onschatbare waarde is voor de gemeente, niet alleen voor het gemeentelijke culturele leven, maar ook voor de opluistering van natio nale en plaatselijke gebeurtenissen met een feestelijk karakter. St. Crispijn bestaat reeds ruim 40 jaar en haar voortbestaan is thans als gevolg van de plaats gehad heb bende reorganisatie verzekerd. Ook haar financiële basis is naar het oordeel van B. en W. op een meer gezonde leest geschoeid dan voorheen. De inkomsten van dona teurs en uit subsidies kunnen vei lig op 1800.per jaar worden ge steld. Bij een normaal uitgavenpeil van 1000.per jaar, is de vol doening aan haar verplichting tot aflossing van een bedrag van 600 gulden per jaar gedurende 10 jaren voldoende gewaarborgd, zulks te meer daar overeengekomen is dat de jaarlijkse door de gemeente toe gekende en uit te betalen subsidie, welke minimaal 600.per jaar bedraagt, zal strekken tot voldoe ning van de verschuldigde aflossin- gen. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor, aan de Har monie St. Crispijn, die inmiddels rechtspersoonlijkheid heeft aange vraagd, welke stitus haar naar be kend is binnenkort zal worden ver leend, een renteloos voorschot te verlenen van 6000.af te lossen in 10 jaar. 11. Voorstel tot het opnieuw vast stellen van de beheersverorde- ning gemeentebedrijven. 12. Voorstel tot vaststelling van 't rentepercentage in rekening te brengen aan de gemeentelijke takken van dienst voor verstrek te kapitalen. Prae-advies Nr. 662 Rentepercentage voor takken van dienst. B. en W. stellen voor de rente voor de aan de gemeentelijke tak ken van dienst, als bedoeld in art. 252 der gemeentewet, met uitzon dering van 't gemeentelijk woning bedrijf, verstrekte of alsnog te ver strekken kapitalen te bepalen op 4 procent, zulks met ingang van het begrotingsjaar 1952, waartoe B. en W. het ontwerp-besluit ter vaststel ling aanbieden. 13. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet ten be hoeve van de verbouwing van een loods van het gemeentelijk slachthuis tot garage. Prae-advies Nr. 663 Garage slachthuis. Tot voor kort werd de vleesver- voerwagen van het gemeentelijk slachthuis gestald in een der gara geboxen van de dienst van Gemeen tewerken. In verband met de uit breiding van het wagenpark van laatstgenoemde dienst is dit thans niet meer mogelijk. Er zal dus noodzakelijkerwijze voor 't onderbrengen van de vlees- vervoerwagen een andere voorzie- worden gevonden door een der op 't terrein van het slachthuis staande loodsen tot garage om te bouwen. Bedoelde loods is te- klein om er zonder verbouwing de auto in on der te brengen. De kosten van verbouwing wor den geraamd op 3.465. 14. Voorstel betreffende het verlen gen van de Tijdelijke Ziektekos tenregeling voor het gemeente- personeel. 15. Voorstel betreffende aankoop van grond. 16. Wijzigingen begrotingen 1952. bddptn Zoals wij reeds eerder meedeel den zal de Liederafel „Oefening en Vermaak" aanstaande Donder dagavond een concert aanbieden aan donateurs en andere muziek minnaars,' dat zowel om het pro gramma als om de naam die de uitvoerende vereniging zich meer en meer gaat verwerven, alle be langstelling verdient. Ten behoeve van diegenen onder onze lezers, die het concert zul len bezoeken, laten wij hieron der graag een korte uiteenzetting van het programma volgen. Het eerste lied dat ten gehore wordt gebracht is „De Vastenavond die komt an", uit de 17e eeuw, dat door Albert de Klerk zeer kunstig voor gemengd koor is bewerkt. In alle stemmen hoort men beurtelings de oude melodie, terwijl de andere partijen deze melodie „omspelen". Dit wordt gevolgd door L'adieu des bergers" uit „L'Enfance du Christ" van de Franse componist Hector Berlioz, het werk waarin hij de kindsheid, de jeugd van het Christuskind heeft verbeeld. D!^ fragment is het afscheidslied van de herders, wanneer zij na hun bezoek aan de stal terugkeren naar hun kudden. Beide werken zijn voor gemengd koor. Het mannenkoor treedt dan op in „Veni Creator" van Alphons Diepenbrock en „Magnificat" van Oscar van Hemel. Deze werken vertonen op één punt een grote overeenkomst, in beide wordt n.l. gebruik gemaakt van gregoriaanse thema's. Vooral in het werk van v. Hemel is in dit verband typerend het gebruik van 2 en 3-delige maat soorten. Maar voor het overige wij ken beide composities zeer van el kaar af, hetgeen begrijpelijk is, wanneer men bedenkt dat Diepen brock leefde van 18621921, ter wijl van Hemel een van de bekend ste moderne componisten is; vooral is hij bekend door zijn opera „Vi- viane", gecomponeerd in opdracht van de KRO en „De Stad", een bal lade voor mannenkoor en orkest, om zijn voornaamste vocale com posities te noemen. Na een altsolo uit het Dettinger- Te Deum van G. F. Handel („Dig- nare Domine") zal mej. Alda van Boort nog als soliste optreden met 't mooie lied van Giordigiani „Eine Ketrze soil brennen", waarin we horen hoe een dorpsmeisje op haar eenvoudige ongekunstelde manier in een kapelleke haar nood komt klagen bij de Moeder Gods en Haar vraagt haar zieke jongen beter te maken. Zij belooft Maria haar ring, die een herinnering is aan haar moeder en iedere Zondag zal zij ko men bidden en een kaars komen opsteken. Dan volgen enkele fragmenten uit het bekende „Requiem" van W. A. Mozart; dit werk dat ontstaan is onder zeer bijzondere omstandig heden ('n geheimzinnig man kwam hem namens een onbekende op drachtgever vragen het werK te componeren in de laatste levens dagen van zijn kortstondige leven en Mozart' zag hierin een opdracht van een hogere macht om voor zich zelf deze dodenzang te schrijven), dit werk zullen wij kunnen proe ven in het. fragment „Confutatis", waarin al de verschrikkingen van de eeuwige straf worden uitge beeld, maar waarin we ook weer de hoop horen doorklinken in het „Voca me cum benedictis": Roep mij met de uitverkorenen: en in 't fragment „Lacrimosa", het aangrij pende (gedeelte uit dit prachtige werk dag van tranen, waarop de schuldige mens uit het stof zal ver rijzen om geoordeeld te worden. Na de pauze zal het concert ge wijd zijn aan opera-fragmenten. En het eerste fragment is genomen uit de opera „Carmen" van Bizet; we horen de flirtende meisjes uit de sigarettenfabriek zingen, een van hen is Carmen die flirt met de sol daten van de wacht en die iedereen dan in haar Habanera ,,1'Amour est un oiseau rebelle" waarschuwt voor het gevaar van haar liefde. Het triomfkoor uit „Aida" van Verdi wordt gezongen wanneer de Egyptische veldheer Radames na 'n overwinning op een vijandig volk zegevierend in Thebe terugkeert, terwijl de Pharao, zijn dochter en diens slavin Aida, waarvan Rada mes houdt, hem verwelkomen en het volk en de priesters hem luid toejuichen. Mej. Alda van Boort zingt hierna de bekende aria uit „Samson en Dalila", waarin Dalila, die op Sam son wacht, voorvoelt dat het uur gekomen is, waarin zij hem het ge heim van zijn bovenmenselijke kracht zal trachten te ontrukken. Tegenover haar geveinsde liefdel zal de joodse held niet opgewassen zijn; hij is een slaaf tegenover haar. „Amour, viens aider" zingt zij Liefde kom mij helpen. Het concert wordt besloten met het bekende Drinklied uit de al even bekende opera „Cavalleria Rusticana" van Pietro Mascagni dit drinklied zingt de jonge boer Turridu in het bijzijn van zijn hei melijke geliefde Lola. Het werk is voor gemengd koor en tenorsolo, die gezongen zal worden door de beroemde Eugène Regnier, die tij dens dit concert nog menige be kende opera-aria ten gehore zal brengen. R.K. FABRIEKSARBEIDERS- BOND. 18 Jubilarissen werden gehuldigd Pl.m. 40 leden waren aanwezig, toen Zaterdagavond in het café van de Gildenbond de R.K. Fa- brieksarbeidersbond St. Willi- brordus afdeling Waalwijk zijn jaarvergadering hield, van welke vergadering de huldiging van een 18-tal jubilarissen hel hoogtepunt was. De voorzitter, de heer A; van Seters, opende de vergadering en dan herdacht hij allereerst met en kele woorden de geweldige ramp die ons volk getroffen had. Hij sprak de bede uit, dat God de ve len die door hel water van hun geboortegrond waren verjaagd en van wie vele verwanten waren om gekomen, de kracht mocht geven dit offer te brengen. Maar tegen over al het leed en al de ellende stond weer de grote naastenliefde die in deze dagen was tentoonge spreid mild was er gegeven en niet steeds van overvloed en me nigmaal waren er levens 'in ge vaar gebracht om dat van anderen te kunnen redden. Nadat hij er op gewezen had dat en op welke wijze ook de Fabrieksarbeidersbond de ongelukkigen te hulp was geko men, deelde hij ook nog mee, dat het Ongevallenfonds ook van toe passing was verklaard op de slachtoffers van de watersnood de kosten van deze hulpverlening werden geraamd op 15 a 20.000 gulden. De voorzitter hoopte dat de leden ook in de toekomst waar mogelijk zouden blijven steunen en hijvroeg hun gebed voor de slachtoffers. Toen spr. vervolgens de voor naamste gebeurtenissen gedurende het afgelopen jaar releveerde, deelde hij mee, dat het ledental van de landelijke bond toenam, maar dat van de plaatselijke afde ling minder werd. Volgens de voorzitter was er bij de arbeiders niet voldoende besef van de grote problemen op politiek, sociaal en economisch terrein. Om het ge vaar van een steeds minder wor dende interesse tegen te gaan, had het bondsbestuur besloten binnen afzienbare tijd tot kadervorming over te gaan, juist ook in de afde ling, met het doel de geldende pro blemen te bestuderen en een juiste propaganda te voeren. Een belangrijk feit gedurende 't afgelopen jaar noemde spreker het instellen der Ondernemingsraden. Enkele uiteenzettingen betref fende uitkering bij overlijden, hu welijk en ongevallen, besloten zijn speech, waarna de heer Koedijk speciaal sprak over de toestanden in de Schoen- en Lederindustrie de industrie had zich gedurende het voorbije jaar gunstig ontwik keld en men had voldoende afzet gevonden. Bij de besprekingen 'betreffende de C.A.O. in de schoenindustrie was de uitkering van 2 in dis cussie gebracht de werkgevers organisaties weigerden deze uit kering in de Collectieve Arbeids overeenkomst vast te leggen. Maar later had men deze moeilijkheden toch weer op kunnen lossen. De instelling van een pensioenfonds in de schoenindustrie was, aldus de heer Koedijk, nog in behande ling. In de ledersector kon hij con cluderen tot een goede samenwer king tussen werknemer en werk gever. Voor de arbeiders in de leder- warenindustrie was ook reeds een C.A.O. in bespreking. Uit hetgeen vervolgens de secre taris-penningmeester meedeelde, bleek dat het ledental gedurende het afgelopen jaar was teruggelo pen van 556 tot 510; er bleek een klein batig saldo te zijn. De aftredende bestuursleden Krol, Maas en v. Seters werden herko zen, terwjjl de vacature A. v. Well werd aangevuld met de benoeming van de heer J. Verhelst. De lieer v. Seters werd met zeer grote meerderheid van stemmen herbenoemd tot voorzitter, terwijl de heer Kerkhof in de controle commissie werd benoemd. Vervolgens was aan de orde de huldiging van een groot aantal ju bilarissen, welk onderdeel van het ^programma was toevertrouwd aan de districtsbestuurder dhr. Schoor- mans, die de jubilarissen de pio niers noemde, die de hitte van de -strijd van nabij hadden meege maakt. Hij dacht terug aan al dat werk dat door deze mensen was verricht om de positie van de arbeider be ter en betrouwbaarder te maken; dit werk was vaak verricht on danks zeer grote moeilijkheden. De mede-arbeiders waren deze wer kers grote dank verschuldigd. Hij overhandigde aan de feeste lingen de vergulde en zilveren in signes en de oorkonden; de jubi larissen waren: Jac. Leijtens (40 jaar), Th. Span (40), D. v. Gelder (40), Joh. Rijken (40), Th. de Pef- fer (40), H. de Brouwer (35), Jos Alessie (35), J. van Ham (30), C. Krol, C. Eekels, H. A. Bujjs, J. Ivuij- ten, B. de Werd, H. Casteleijns, J. Verhoeven, A. Maas, H. van Loon, A. Kleine, die allen 25 jaar lid wa ren. De Eerw. adviseur kap. Wassen- berg, sloot zich aan bij de huldi gende woorden van de districts bestuurder, waarbij hij ook de vrouwen in zijn lof betrok. Hij laakte vervolgens de houding van de arbeiders die niet georga niseerd waren en toch profiteer den van het werk van hun georga niseerde collega's. Met klem wees hij op het verbod van de bisschop pen lid te zijn van het N.V.V., welk verbod nog steeds van krachtwas. Hij sprak tenslotte nog 'n woord van propaganda voor de Sociale School, waarvan in Maart a.s. weer 'n nieuwe cursus zou beginnen, 't Hoofdbestuur van de Fabrieksar beidersbond had besloten de leer lingen van de school een tegemoet koming in de kosten te verschaffen, En nadat de voorzitter tenslotte nog had meegedeeld dat binnen kort op enkele Waalwijkse schoen fabrieken verkiezingen plaats zou den vinden om te komen tot on dernemingsraden, werd deze hul- digings- en jaarvergadering geslo ten. STILLE OMGANG. Gistermiddag om kwart over 12 kwamen de leden van het Genoot schap van de Stille Omgang, afd. Waalwijk en Omgeving, bijeen in. de Gildenbond voor een vergade ring, waarop de komende bede tocht weer zou worden besproken. De nieuwe voorzitter, de Zeer- Eerw. Heer Pastoor A. v. Haaren, leidde voor het eerst deze bijeen komst en beloofde de leden na de opening, zich zoveel hij kon, te zullen inzetten voor het Genoot schap. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer J. Trimbach, bleek, dat het vorige jaar aan de Stille Omgang hadden deelgenomen 589 van de 722 leden: 17 uit Dussen, 86 uit Raamsdonksveer, 25 uit Was pik, 44 uit Loonopzand, 176 uit Kaatsheuvel, 41 uit Drunen, 21 uit Elshout en 179 uit Waalwijk. Uit het verslag van de penning meester, de heer H. v. Oudheusden bleek dat er een batig saldo was, waarvan men besloot 100.te schenken aan het Nationaal Ram penfonds. Als nieuwe broedermeesters voor de parochie St. Jan stelden zich beschikbaar de heren v. d. Eerden, Zijlmans en Mahieu. De secretaris gaf hierna een uit eenzetting van het program van de bedetocht, die gehouden zal wor den in de nacht van Zaterdag 7 op Zondag 8 Maart. De algemene in tentie was dit jaar: Dat God aan de overleden slachtoffers van de watersnaod eeuwige vrede geve en aan de overlevenden kracht en troost. De vertrektijden der touringcars uit de dverse plaatsen zijn zo ge steld, dat allen het Lof, dat om kwart voor elf in de kerk van de H. Antonius zal worden gecele breerd, gunnen bijwonen. Om half twaalf vertrekt men naar Amster dam; tijdens de reis zal voor di verse intenties worden gebeden en zullen devote liederen worden ge zongen. De eiglijke omgang begint om 3 uur vanaf het Spui; hierna zal pastoor v. Haaren in de St. Ni- colaaskerk aan de Prins Hendrik kade een plechtige II. Mis opdra gen en een predikatie houden. Om half zeven vertrekt men weer uit Amsterdam. Met een beroep op de leden om de Stille Omgang' in de juiste ge steltenis mee te maken, sloot de voorzitter de vergadering, GESLAAGD. Mej. Gerry Verhelst slaagde met lof van de jury voor het examen gezinsverzorgster, waarvoor zij liaar opleiding ontving op huize „Ter Engelen" te Tilburg. Op de j.l. Donderdag afgeno men examens op de Sportschool P. Beljaars te Tilburg, slaagde onze plaatsgenoot de heer C. de Haan voor de groene band 3e graad Judo. Voorwaar een mooi succes. CHR. BEDRIJFSGROEPEN CENTRALE. De afdeling Waalwijk van de Chr. Bedrijfsgroepen-Centrale komt Donderdagavond 26 Februari, half acht, in het gebouw voor Chr. Be langen in jaarvergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. be stuursverkiezing en jaarverslagen secretaris en penningmeester. De spreker van die avond zal zijn de districtsbestuurder C. Braspen ning. Het bestuur verwacht een trou we opkomst der leden. JAARVERGADERING ONDER LINGE VEEVERZEKERING TE WAALWIJK (Centrum). Bovengenoemde vereniging hield voor enkele dagen in café v. Hel-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1