Waalwijkse en Langs Courant Eenheid in deJLV.P. i Wijde Wereld ■HEMES Vaste koers in Oostenrijk. Gemeente- en Bedrijfsbegrotingen 1953 Memorie van Toelithting UIT DE WAALWIJK VRIJDAG 37 FEBRUARI 1953, Uitgever VVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur 3AN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 17 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 PROTEST TEGEN „ANNEXATIE' Jos. v. d. Lee en Zn. PARKEERGELDEN. VON RUNDSTEDT OVERLEDEN. AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. Blijf niet doorlopen met die Rheumatisthe Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Heem Kruschen Salts. Digestif Rennies - om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen! CHQ\MH Wanneer men eenmaal de mogelijk, heid resp. noodzakelijkheid van christe lijke of katholieke politiek heeft aan vaard, blijven er nog enkele vragen, b.v. in hoeverre daarvoor een eenheidspartij noodzakelijk is en of de K.V.P. de aan. gewezen partij is om het katholieke volksdeel politiek samen te binden. De twee vragen hangen nauw samen, evenals de antwoorden daarop. Natuur lijk is het in theorie helemaal niet onmo gelijk om de belangen van de katholie. ken door b.v. drie partijen te laten ver dedigen, laten we zeggen een arbeiders partij, een werkgeverspartij en een mid. dengroepenpartij. Dit zijn wel geen poli tieke groeperingen, maar ook de sociale verhoudingen hebben heel wat met de politiek te maken en het zou dus niet zo verwonderlijk zijn als men aan deze drie deling de voorkeur gaf. Bovendien is het maar een veronderstelling. Nu zou deze indeling voor de betrokkenen, d.w.z. de arbeiders, de werkgevers en de mid. dengroepen tot op zekere hoogte wel bevredigend kunnen zijn, maar hoeveel katholieken zouden er in Nederland zijn die zich politiek in geen van deze sociale groeperingen thuisvoelen, nog afgezien van de puzzle wanneer iemand tot de middengroepen behoort enzovoort. 'Het is niet nodig deze bezwaren zo heel zwaar te wegen, maar van de andere kant kan men ze ook moeilijk wegrede neren. i Wanneer het er op aankomt de nood zaak van politieke eenheid onder de Ne. derlandse katholieken met krachtigere ar gumenten. te bepleiten, gaat het er na tuurlijk niet over de volstrekte onmo. gelijkheid van verdeeldheid aan te to nen. Wie er andere opvattingen op na houdt als de K.V.P. is als zodanig be. slist geen ketter, want het katholieke ge loof laat ruimte genoeg voor verschil lende politieke opvattingen, omdat een confessie in beginsel nu eenmaal geen politiek stelsel is. Als ze dat wel wordt, dwaalt ze ver af van haar eigenlijke doel. De politiek van haar kant is niet afhankelijk van de godsdienst, maar de genen die ze bedrijven moeten oppassen voor een conflict omdat leven en leer niet gescheiden kunnen worden. Het zijn trouwens vooral de tegen standers van confessionele partijen die willen suggereren dat de K.V.P. zich bij het bepleiten van de eenheid op de re ligie beroept, terwijl iedereen goed dient te weten dat het een politieke noodza kelijkheid is. Immers, religieus gezien mankeert er niets aan de eenheid van de katholieken en het zou nogal goedkoop zijn op dezelfde grond politieke eenheid te eisen. Dat kan alleen in zoverre er in de politiek godsdienstige kwesties zijn gemoeid, iets wat in de loop der tijden nogal e^ns is voorgekomen. Maar dit kan toch niet gebruikt worden als argu. ment voor een blijvende eenheid. Boven dien is de eenheid van religie een we zenskenmerk, terwijl het antwoord op de vraag of eenheid op politiek terrein noodzakelijk is afhangt van wat men bij het afwegen van verschillende argumen. ten het zwaarst laat wegen. Het meest primitieve, maar ook het meest doorslaggevende argument voor eenheid is wel dat men met meerderen vereend sterker is dan wanneer de krachten versnipperd zijn. De volgende vraag is dan of, wanneer voor en tegen tegen elkaar worden afgewogen, het voor sterker is dan het tegen. Dat is niet alleen een kwestie van subjectieve voorkeur, maar men moet ook wat het zwaarste is het zwaarste laten wagen. We hebben daar nog niet zo lang ge leden het een en ander over gezegd en moeten dat nu allemaal uitgebreid gaan herhalen. Het komt er op neer dat men niet op de eerste plaats moet kijken door welke belangen de ene groep van de andere wordt gescheiden, maar welke belangen allen gemeen hebben. Zijn deze laatste de hogere, dan heeft men al een krachtig argument om een te zijn, ook organisatorisch. Dan kan iemand nog genoeg redenen hebben om het met ver. schillende onderdelen niet eens te zijn, doch wie dan als de beste stuurman aan de wal blijft staan, verspeelt zijn recht dat er met zijn stem rekening wordt ge houden. Vooraanstaande persoonlijkheden in de K.V.P. hebben de laatste tijd herhaal, delijk op belangrijke verschillen met an dere partijen gewezen. Wij noemen b.v. de gezinspolitiek, de zorg voor de mid dengroepen, verschillende facetten van de belastingpolitiek, de 'bezitsvorming. En dan noemen wij nog niet de meer directe zorg voor het zedelijk welzijn van ons volk, die men in het niet-christelijke kamp graag wil verdoezelen door ze te bagatelliseren, of naar zich toetrekken zonder dat er een zedelijke grondslag aanwezig is waarop die zorg gevestigd zou kunnen worden. Men kan moeilijk van de ene partij naar de andere hollen omdat men hier dit gedeelte van zijn opvattingen verwezenlijkt vindt, daar dat gedeelte en elders nog een ander gedeelte. Ging men aldus te werk, dan zouden er niet genoeg partijnamen uit. gevonden kunnen worden om elke grote en kleine Nederlandse politicus te ge rieven. Het voornaamste is dat men een partij vindt op een grondslag die men zelf kan aanvaarden en met een politie ke koers die overeenstemt met de eigen bedoelingen. Onenigheid in onderdelen dient ondergeschikt te blijven, terwijl men ze altijd verwezenlijkt kan zien te krijgen, op legale wijze uiteraard. Waar. mee we maar willen zeggen dat een de- mokratische partij geen dwangbuis is waar maar voor één mening plaats is. En om onze uiteenzettingen nu met een concrete aansporing te besluiten, speciaal voor de katholieken van Waal wijk wanneer men u binnenkort vraagt lid te worden van de K.V.P., zeg dan in geen geval „nee" omdat de politiek u niet interesseert. Heeft u werkelijk ern stige bezwaren tegen de K.V.P., houd die dan niet voor u, misschien kunnen die door een gesprek opgelost worden. Maar onttrek u niet aan uw politieke verant woordelijkheid dan om zeer ernstige re denen en vergenoeg u niet met de op merking: „ik stem toch wel goed". Ver. snipper niet de krachten die zo nodig verenigd moeten blijven voor de behar tiging van de belangen van ons volk in het algemeen en van het katholieke volksdeel in het bijzonder. Lever daar. 1 aan een positieve bijdrage. stand op de Volkspartij van 10 tot 1 gereduceerd, terwijl ze in stemmenaantal op de Volkspartij zelfs iets zijn voorge komen. Behalve van de communisten en onafhankelijken hebben ze ook een drie tal zetels aan katholieke stemmen te danken, evenals deze zomer in Nederland het geval is geweest. Ongetwijfeld is dit voor een deel te danken geweest aan de sprekender soci alistische propaganda, die aandrong op sociale voorzieningen, terwijl de Volks partij pleitte voor niet minder reële maar minder dankbare zaken, als een sluitende begroting, stabilisering van de munt en bezuinigingen. Deze strevingen lopen geenszins paraL lel en deze tegenstelling was mede oor zaak van het conflict tussen katholieken en socialisten dat tegen het eind van het vorig jaar aan het licht kwam. Maar één ding achten beide partijen voor het op voeren van de welvaart een noodzake lijke voorwaardede opheffing van de bezetting, en daarover hebben ze betrek kelijk weinig te zeggen ofwel niets. Het ziet er naar uit dat Oostenrijk eerst zal moeten wachten op overeenstemming tussen de Westelijke mogendheden ener zijds en de Russen anderzijds. En wan neer dat zal zijn? Zoals wij in het begin al schreven, hebben hun vertegenwoor digers onlangs hun 260ste bijeenkomst gehouden met even weinig resultaat als de 259 voorafgaande. Wat de vooruitzichten zijn voor een nieuwe regering is nog onzeker. De re- gering-Figl is Woensdag afgetreden en een nieuwe coalitie lijkt de enige oplos sing. Maar de samenwerking zal door de achteruitgang van de Volkspartij en de vooruitgang van de socialisten tot het verschil van één zetel niet gemakke lijker geworden zijn. De socialisten zul len hun eisen stellen en trachten hun in vloed te vergroten, de katholieken zullen proberen hun positie te behouden, wat zowel een kwestie is van programma als prestige. Oostenrijk heeft een eensgezin de regering echter hard nodig en als po. litici evenveel inzicht tonen in de eisen van het landsbelang als de kiezers ge toond hebben, is ongerustheid over al te grote wrijvingen vanwege het geringe krachtsverschil overbodig. REGERING OVERWEEGT SUIKER GOEDKOPER TE MAKEN. Naar vernomen wordt overweegt de regering op het ogenblik een verlaging van de accijnzen op suiker als een van de compensaties voor de komende huur verhoging. Indien deze verlaging word. doorgevoerd, wij hebben goede rede nen om aan te nemen, dat dit zal gebeu ren - zullen behalve de suiker ook suiker, werken, chocolade en in mindere mate banket in prijs dalen. STAATSLENING VAN 200 MILLIOEN UITGEGEVEN. Krachtens de Leningwet 1949 heeft de minister van Financiën, de heer Van der Kieft, besloten tot de uitgifte van een 3% Nederlandse staatslening ter groot te van 200 millioen gulden. De koers van de uitgifte is 99 1487 DODEN. Wanneer men de aantallen geïdenti ficeerde stoffelijke overschotten, gebor gen stoffelijke overschotten en de aan tallen bij het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis op heden als vermist te boek staande personen bijeentelt, zou het totaal aantal slachtoffers van de watersnoodramp 1 4 8 7 bedragen. DER FEBRUARI-STAKING DOOR COMMUNISTEN. Als er in Westeuropa een land is dat in moeilijke omstandigheden verkeert, is het Oostenrijk. Op 12 Maart 1938 ver. loor het zijn vrijheid en sindsdien heeft het onafgebroken onder een bezetting geleefd, eerst die van de Duitsers en sinds 1945 die van de geallieerden, dat wil zeggen van de Russen en de wes telijke gealliëerden. Nu heeft het land wel een zelfstandige regering die een grote mate van onafhankelijkheid' van de bezetters heeft, maar vanzelfsprekend wordt de bezetting toch als een ekono- mische en morele last gevoeld en het eind ervan is nog niet in zicht. Dat is misschien datgene wat de Oostenrijkers het meeste dwars zit. Nog onlangs heb. ben de vertegenwoordigers van de Gro te Vier hun 260ste bijeenkomst over het Oostenrijkse vredesverdrag, zonder re sultaat bereikt te hebben, moeten beëin. digen. In dit land zijn Zondag algemene ver kiezingen gehouden en het is bewonde renswaardig welk een zelfbeheersing het volk daarbij heeft getoond. Er werd aan deelgenomen door de Oostenrijkse Volks- partij (de katholieken), de Socialisten, de Onafhankelijken (Neo-nazi's), de Communisten en een aantal dwergpar tijtjes. Het is om te beginnen al prijzens waardig dat de dwergpartijtjes geen kans hebben gekregen: geen enkel veroverde een zetel en op sommige plaatsen kre gen ze zelfs geen enkele stem. Minstens even belangrijk is de hou ding tegenover de twee regeringspartijen. Vanaf 1945 vormen katholieken en so. cialisten een coalitie en dat onder zeer moeilijke omstandigheden. Er zijn meer dan eens onderlinge moeilijkheden ge weest, maar telkens kwam men op deze coalitie terug, omdat een andere combi natie niet mogelijk bleek. Dat deze ver. kiezingen vroeger werden gehouden, zij het maar enkele maanden, was ook een gevolg van onenigheid tussen de twee regeringspartners. Voor de oppositiepar tijen, neonazistiesche, onaf h ankelijken -«en communisten, was er dus gelegenheid genoeg om deze situatie uit te buiten, de regeringspartijen de schuld te geven van de minder gunstige omstandigheden en daarmee hun voordeel te doen. Ze heb ben dat geprobeerd, maar van het Oos. tenrijkse volk een antwoord gekregen dat aan duidelijkheid weinig te wensen overlaat: de coalitie werd met drie zetels versterkt doordat de socialisten er 6 wonnen en de Volkspartij er drie ver loor, terwijl de onafhankelijken er 2 ver. loren van de 16 en de communisten van hun 5 zetels er nog één moesten afstaan. De aanwezigheid van de Russen heeft kennelijk niet veel indruk gemaakt op de Oostenrijkers, of alleen zoveel dat ze er door tot de ontdekking kwamen dat de weg naar meer welvaart niet over Mos kou loopt. De onafhankelijken hadden op flinke winst gerekend en vooral in dat opzicht hebben ze de kous op de kop gekregen: ze verloren namelijk twee ze tels, een bewijs dat de overgrote meer derheid, een meerderheid die blijkbaar groeit, beseft dat ook het nazisme geen redding kan brengen en het is een goed teken dat deze vorm van nazisme, na- dat hij enkele jaren na de oorlog ge- vaarlijk was opgekomen, zijn aantrekken lijkheid heeft verloren. Grootutraat 200A, Waalwilk, Tal. 2971 Men kan moeilijk zeggen dat de ver kiezingen voor de Volkspartij een suc ces zijn geworden. Wel kan men zonder moeite vaststellen dat ze het vertrouwen van de overgrote meerderheid van haar kiezers heeft behouden, al is ze in stem menaantal iets teruggelopen. De socialis ten daarentegen zijn met de grote winst gaan strijken en hebben hun zetelachter- Elk jaar opnieuw trachten de commu nisten in Nederland (de marionetten van Moskou) uit partij zuchtige overwegingen de herdenking van de Februaristaking te misbruiken voor hun demagogische pro paganda. Opnieuw trachten zij het te doen voorkomen, alsof het heldhaftig verzet tijdens de bezetting een bij uit stek communistische zaak zou zijn ge weest. Een aantal personen te Amster dam voelen zich gedrongen er aan te herinneren, dat de strijd tegen de onder drukker en het protest tegen de mensont erende vervolging van velen van onze medeburgers, met name van de Joodse Nederlanders geschiedde in gemeen schappelijkheid, over alle partij-politieke en levensbeschouwelijke grenzen heen. Dit wordt gezegd in een manifest, dat is ondertekend door de voorzitters van alle niet-communistische partijen in ons land. Hiermee hoopt men te bereiken, dat een einde zal komen aan het feit, dat de communisten de herdenking van de Fe- bruari-staking van 1941 voorstellen als een zuiver communistische aangelegen heid. Het manifest eindigt met de woor den Hun geveinsde herdenling is een hoon voor de edele gezindheid, waaruit de stakers van 1941 lijf en leven op 't spel zetten. Zolang de communisten in Ne derland zich niet openlijk keren tegen de gruwelen, die thans achter het IJzeren Gordijn geschieden, vallen zij de stakers van Februari 1941 in de rug aan en plaatsen zij zich buiten de zedelijke ge meenschap. i EXPORT VAN WOLLEN STOFFEN NAAR BELGIË. Onaanvaardbaar Belgisch voorstel. Het onlangs door de organisatie van Belgische wollenstoffenfabrikanten aan haar zusterorganisatie, de Federatie Ne derlandse Wolindustrie (Fenewol) ge dane voorstel, om, ter oplossing van de moeilijkheden, waarin de Belgische wol len stof fenindustrie verkeert en welke moeilijkheden van Belgische zijde wor den toegeschreven aan een abnormale concurrentie van de zijde van de Neder landse fabrikanten, de export van Ne derlandse wollenstoffen naar België te beperken tot 50 pet. van het niveau van de eerste 9 maanden van 1952, is thans door de Fenewol onaanvaardbaar ver klaard. De Fenewol baseert haar standpunt op de volgende overwegingen 1. dat het Belgische voorstel niet re delijk kan worden geacht; 2. dat de voorgestelde regeling wei nig of geen effect op de bedrijfsbezetting van de Belgische industrie ka'n hebben; 3. dat deze regeling practisch niet te verwezenlijken is. PISSAREV WORDT UITGEWEZEN, De Russische journalist L. Pissarev, die onlangs werd gearresteerd als ver dacht van spionnage, zal naar Rusland worden uitgeleid zodra een vervoersmo- gelijkheid ter beschikking staat, wat bin nen enkele dagen verwacht kan worden. Reeds aanstonds heeft de regering be slist, dat Pissarev zou worden uitgewe zen. Eerst echter is een gerechtelijk voor onderzoek tegen hem ingesteld, om na te kunnen gaan, welke contacten hij onder hield. Gebleken is dat hij bij zijn arres tatie nog slechts in een beginstadium van zijn voorgenomen actie verkeerde. Ver moedelijk zal Pissarev per schip naar de Sovjet-Unie worden overgebracht. KATHOLIEK THUISFRONT VERWERPT BEVOORRECHTING HUMANISME. Het bestuur van Katholiek Thuisfront heeft in het maandblad der Stichting principieel stelling genomen tegen de achteruitzetting van de confessionele Thuisfronten en tegen de bevoorrrech- ting van het Humanistisch Thuisfront. Het eist, dat de jonge militairen, als zij door de overheid worden opgeroepen, niet in een milieu komen, waar de god loosheid een positieve steun krijgt en de Katholieke levensbeschouwing zelfs wordt achtergesteld. ZO STEMDEN ZIJ IN MOSKOU Naar de „Prawda" meldt, heeft ruim 99 procent van de kiezers in Moskou Zondag bij de verkiezin gen voor plaatselijke raden gestemd op de candidatenlijst met Stalin als lijstaanvoerder. In de stad Moskou stemden 18 op iedere 10.000 kiezers tegen de candidaten en in liet district Mos kou 24. Volgens de Prawda bracht 99,99 procent van de kiezers zijn stem pCt. van de kiezers zijn stem «uit. Een wetsontwerp, regelend de heffing van parkeergelden is door de Tweede Kamer zh.st. aangenomen. Het ontwerp gaf aan de gemeenten het recht parkeergelden te heffen le. voor stalling op bijzonder inge richte parkeerterreinen. 2e. voor het op de openbare weg laten staan van auto's tussen 24 en 5 u. Mogelijkheid no. 2 is nu geschrapt, 't Blijft dus niets kosten, als men zijn auto 's nachts op straat laat staan. Het desbetreffende amendement kreeg 50 stemmen vóór en 16 tegen. De Duitse ex-veldmaarschalk G. von Rundstedt is Dinsdag op 77- jarige leeftijd te Hannover overle den. Von Rundstedt, zoon van een ge neraal, werd in December 1875 te Aschersleben geboren; 52 jaarlang was hij in militaire dienst, eerst onder het keizerrijk, daarna onder de republiek en tenslotte onder het Nazi-bewind. Na de capitulatie viel Von Rundstedt in Amerikaanse handen. Hij werd naar Engeland overgebracht, trad op als getuige bij het proces tegen de Nazi-leiders te Neurenberg, doch gezien zijn gezondheidstoestand zag men er van af tegen hem een proces we gens oorlogsmisdaden te organise ren In Juli 1948 keerde Von Rund stedt naar Duitsland terug, waar hij in Mei 1949 werd vrijgelaten. Von Rundstedts houding ten op zichte van het Nazi-regiem was die van een soldaat, die zich niet met politiek bemoeide. Voor hem sloot de eed aan het staatshoofd, eerst Hindenburg en later Hitier, alle weerstand uit. In 1944 had hij de leiding van t mislukte Ardennen-offensief, dat het einde van Hitiers derde rijk betekende. Voorts leidde von Rund stedt in 1940 de doorbraak van de Maginotlinie. „Terwijl we in de beste stemming wa ren schoot de bus van de steile helling naar beneden, nadat de remmen dienst hadden geweigerd." De bestuurder van de bus, kwam le- vend uit de wrakstukken te voorschijn. Een zijner benen was gebroken en een voet verbrijzeld. Hij deelde de politie mede met grote snelheid de heuvel afgereden te hebben en toen tot de vreselijke ontdekking ge komen te zijn, dat de luchtremmen niet functionneerden. Zijn pogingen om de bus met de handrem tot staan te brengen hadden gefaald. TELEGR.-ADRES„ECHO" De zes minerale zouten, die Kruschen be vat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehou den en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Wij hebben de eer U hierbij ter vast stelling aan te bieden de ontwerpen voor de gemeente en bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1953. Deze stukken zijn vergezeld van de nodige memonen van toelichting en verdere bijlagen. In onze nota, begeleidende de ontwerp begroting voor 1952, wezen wij met en kele woorden op de in uitzicht gestelde nieuwe wettelijke voorzieningen ten aan. zien van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. Een definitie ve nieuwe regeling is thans nog niet in werking. Voor de ramingen op de be groting 1953 is daarom ingevolge daaromtrent door de Minister van Bin nenlandse Zaken verstrekte richtlijnen moeten worden uitgegaan o.m. van een algemene uitkering uit het Gem. Fonds van 145% van het normale bedrag, als mede van een plaatsvervangende uitke ring van het rijk wegens ondernemings. belasting tot een zodanig bedrag als laatstelijk door de Minister van Finan ciën is opgegeven als uitkering van de ondernemingsbelasting over 1950. Dit laatste bedrag is door de genoemde mi. nister bij besluit van 26 Nov. 1951, Nr. 1, Gen. Thesaurie, Dienst der Rijksbe groting, afd. Gemeentefinanciën, vastge steld op 447.792.—. Deze vaststelling hield een belangrijke verhoging in van het tevoren als opbrengst over 1950 ge. schatte bedrag. Bij de vaststelling van de begroting 1952 kon nog juist met het hogere bedrag rekening worden gehou den, zodat deze daardoor uitermate gun stig werd beinvloed. De verhoging van de uitkering beliep namelijk 192.000... Hierdoor kon de begroting 1952 sluitend worden gemaakt, en wel niet alleen zon der belastingsverhoging, doch tevens zonder dat behoefde te worden beschikt over enig bedrag uit de saldi-reserve op Hfst. I van de kapitaaldienst. Over deze zelfde inkomstposten kan nu weliswaar voor de begroting 1953 eveneens worden beschikt, doch daarme. de is die begroting niet veilig te stellen. Het is zonder meer duidelijk, dat bij al gemeen stijgende uitgaven en gelijkblij vende inkomsten de gewone dienst van de gemeenten niet meer sluitend is te maken, hetgeen dan ook bij vele gemeen, ten reeds het geval is. Onze gemeente, welke zich in een phase van ontwikke ling bevindt en dientengevolge met het oog op de nabije toekomst allerlei voor zieningen heeft getroffen en alsnog moet treffen, komt daardoor, voor wat haar budget betreft, in een nog ongunstiger positie dan andere gemeenten, welke slechts rekening hebben te houden met meer normale uitgaven. En toch mag o.i. de groei en de ontwikkeling van onze gemeente door die omstandigheden niet worden tegengehouden. Wij hebben dan ook niet geschroomd om voor 1953 die werken op het program te zetten, welke in het algemeen en mede voor die groei en ontwikkeling nodig zijn te achten. Daarbij zijn wij min of meer uitgegaan van de gedachte, dat nieuwe maatstaven zullen moeten worden gevonden voor de uitkeringen van het rijk aan de gemeen, ten. Bovendien echter hebben wij ons ge' realiseerd, dat onze gemeente zelf Se' schikt over belangrijke reserves. Bij de aanbieding van de begroting 1952 noemden wij als zodanig een bedrag van 1.000.000. Per 1 Januari 1953 bedroegen de re. serves Saldi-reserve op Hfst I Kapitaaldienst Algemene reserve Eigen Kapitaal (Hfst. XI par. 2 kap. dienst) Reserves Gem. Bedrijven Reserve wegens uitkering uit het Gemeentefonds over de uitkeringsjaren 1948, 1949 en 1950 Beide inzittenden om het leven gekomen. In de nacht van Maandag op Dinsdag is op de rijksweg AssenMeppel nabij Uffelte een uit Groningen afkomstige personenauto door onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De twee inzit tenden, de 44-jarige Z. B. Ruiter en de 45-jarige J. van Dijk, beiden uit Gronin. gen, werden zo ernstig gewond dat zij ter plaatse zijn overleden. BUS STORT VAN HELLING. In Mexico-City zijn Zaterdagavond twee trolley-bussen op elkaar gereden; er zijn minstens 47 doden, terwijl de toestand van velen der 90 gewonden ernstig is. Het ongeluk gebeurde op een steile helling, waar de twee bussen elkaar pas seren moesten. Een ooggetuige vertelde: 257.899.04 786.444.24 38.320.— 87.135.86 162.833.29 Totaal 1.332.632.43 Om nu de ontwerp-begroting voor 1953, opgemaakt volgens onze hierboven ontwikkelde opvattingen en waarbij ook rekening is gehouden met de lasten, waarmede de in uitvoering zijnde wer ken en gedeeltelijk ook de voorgenomen nieuwe werken de gewone dienst der be groting noodwendig zullen belasten, sluL tend te maken, bleek het nodig te be schikken over een bedrag van 235.000 uit de saldi-reserve van Hfst. I van de kapitaaldienst. Hoewel verschillende belastingen en heffingen niet tot het maximum zijn op gevoerd (opcenten personele belasting, hondenbelasting, vermakelijkheidsbelas ting), hebben wij gemeend daarvoor dit jaar nog geen verhoging te moeten voor stellen. Wij wensen eerst af te wachten de definitieve regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeen ten, welke o.i. niet lang meer kan uit blijven. Bovendien zijn de daardoor te verkrijgen hogere inkomsten van betrek kelijk weinig betekenis. Voor wat betreft de voorgenomen nieuwe buitengewone werken mogen wij U verwijzen naar bijlage 38 der begro ting, welke zich bevindt onder de U hierbij toegezonden stukken. De voornaamste zijn (de nummers ver wijzen naar de volgorde op bijlage 38) 4. Verbetering van dé weg ,„de Moer dijk" naar Sprang. Dit is een tamelijk belangrijke toegangsweg tot de gemeente, doch hij is als zodanig te smal. Verbete. ring en verbreding is dringend gewenst. 5. Verharding van de Tweede Zeine Oost, Deze weg is nog niet verhard. Door de aanwezigheid van de noodwo ningen aan het Oostelijk gedeelte van die weg, is het verkeer ter plaatse ta melijk druk en zal, na voltooiing der 95 in aanbouw zijnde woningen ten Noor den van de weg, nog toenemen. 6 en 7. Aanleg en verbetering Eerste Zeine en riolering van deze straat. De slechte toestand van de bestrating ter plaatse (gedeeltelijk oude ronde keien en voor de rest sintelpad), eist dringend verbetering, niet alleen ten behoeve van de bewoners, doch ook met het oog op de aldaar bestaande en alsnog te vesti gen industrieën. Tevens moet in de rio lering worden voorzien. 8. Doortrekken Grotestraat van Hoek" einde tot Laageinde. Door de omstan digheid, dat aan het Laageinde onlangs een grote boerderij is afgebrand, is het mogelijk geworden op minder kostbare wijze dan voorheen mogelijk was, deze reeds sinds jaren dringend gewenst ge achte doorbraak tot stand te brengen, zij het dan op een andere plaats dan in het bestaande uitbreidingsplan is aange geven. Een wijziging van dit plan zal U t.z.t. ter vaststelling worden aangeboden tegelijk met andere noodzakelijke belang rijke voorzieningen. Overwogen kan worden om na uitvoering van het be doelde werk ter plaatse één-richtingsver- keer in te voeren. 9. Aanleg Burgemeester Verwielstraat (in' Besoijen). Deze straat vormt een verbinding van de reeds in uitvoering zijnde of reeds goedgekeurde straten ten Westen van de Kerkstraat met de Gro testraat in Besoijen. Zij bereikt deze laatste juist ten Oosten van de R.K. Pastorie. De onder 11 en 12 genoemde werken (resp. aanleg weg naar het zwembad en aanleg van een stamriool in de Buiten polder) zijn door U reeds goedgekeurd in Uw openbare vergadering van 30 Ja. nuari j.l. 14 tot 18. Hier zijn geraamd de kos ten van de noodzakelijke uitbreidings werken van de licht- en waterbedrijven, voor een groot deel nodig in verband met de aanleg van nieuwe straten en voorts van vernieuwingen of verzwarin gen van bestaande leidingen. Verder zijn hier geraamd 15. (Slachthuis): de kosten van aan schaffing van een gehaktmolen en een slijpmolen, nodig voor een behoorlijke outillage van het slachthuis 1500. 17. (Gem. Electriciteitsbedrijfde kosten van aanleg van een hoogspan ningskabel vanaf de Baardwijksestraat tot aan het Hoefswiel, waarvoor door U in de vergadering van 30 Januari j.l. reeds een crediet ad 34.400.is toe gestaan. U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraagt Rennies bij Uw apotheker of drogist. In besluit nr. 13 is geraamd een bedrag van 20.000.— als garantie ten behoeve van de „Internationale Tentoonstelling Schoenen Leder Mode, Waalwijk 1953", waaromtrent wij U te gelegener tijd een afzonderlijk voorstel zullen aanbieden. Omtrent woningbouw kunnen wij U thans nog geen afgeronde voorstellen doen toekomen, omdat nog niet bekend is welk bouwvolume voor onze gemeente beschikbaar zal worden gesteld. Wij zul len er naarstig naar streven om zo dicht mogelijk bij een oplossing te brengen het brandende woningprobleem voor on ze eigen inwoners, doch ook voor een deel het vraagstuk van huisvesting te Waalwijk van de circa 1500 pendelaars, die hier in de industrie emplooi vinden. Het ligt in ons voornemen tevens aan-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1