Waalwijkse en Langsiraaise Courani Wijde Wereld Gemeente Waalwijk leent f 640.000.-- UIT DE Renteloos voorschot harmonie „Sl. Crispijn" kaart 1.- MAANDAG 2 MAART 1953. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 18. Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" 1 KONINGIN EN PRINS BEZOCHTEN LONDEN. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben een bezoek aan Engeland ge bracht om Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh te bedanken voor de Britse hulp tijdens de overstromingen. Des mórgens kwamen zij op het vlieg, veld van Ionden aan in de Dakota van de Prins door hemzelf bestuurd. „Hij maakte een volmaakte landing", zoals de Engelse bladen zeggen. Het koninklijk paar werd verwelkomd door ambassa' deur Stikker. De Koningin bracht een bezoek aan de tentoonstelling van de Nederlandse oude meesters in Burlington House. Zij werd rondgeleid door de president van de Koninklijke Academie, de enthousi aste schilderijenliefhebber Sir Gerald Kelly, die enige dagen geleden verklaar de dat deze tentoonstelling de populair, ste is die er ooit in het gebouw is ge houden. Het koninklijk paar lunchte met koningin Elizabeth en prins Philip. NOG ÉÉN MAAND GELDINZAMELING. De geldinzameling voor de -rampge bieden zal waarschijnlijk tegen 1 April worden beëindigd. Men heeft goede hoop dat tegen die tijd 100 millioen gulden bijeengebracht zal zijn. Daardoor zou het nationaal rampenfonds de gehele huis- raadschade in de getroffen gebieden, die op 80 millioen wordt geschat, kunnen vergoeden, terwijl bovendien nog 20 mil, lioen besteed zou kunnen worden voor de verzorging van weduwen en wezen en het herstel van het gemeenschapsle ven. Ook de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" zal tegen 1 April ten ein. de lopen. Dit feest van vrijgevigheid wordt Zaterdag 28 Maart besloten met een groots opgezette avond in Amster dam. Het besluit om de geldinzameling voor het nationaal rampenfonds langzamer hand te gaan beëindigen, is mede beïn, vloed door het feit, dat de edelmoedig heid en naastenliefde, die ons volk en ook het buitenland tegenover de slacht offers van de watersnood hebben be, toond, hoe vreemd het ook klinkt, een bedreiging gaat vormen voor het eco nomische leven. Het bedrijfsleven onder vindt op het ogenblik reeds in sterke mate de gevolgen van veler vrijgevig heid. Er wordt belangrijk minder ge kocht. Verder bestaat de mogelijkheid, dat het publiek zoveel van zijn spaar geld zal afstaan, dat er van vacantie niet veel meer zal komen en dat zou voor al die duizenden, die van het tou risme moeten leven, een zeer zware strop zijn. Saldo ruim 65 millioen. Het saldo van het nationaal rampen fonds bedraagt op het ogenblik 65.4 millioen gulden. Van dit bedrag is onge veer 6 millioen uit het buitenland af, komstig. Het buitenland heeft echter nog veel meer toegezegd en er zijn zelfs op timisten, die het totale bedrag van de buitenlandse hulp op 40 millioen gulden schatten. Indien dit zou uitkomen, zal het nationaal rampenfonds in staat zijn goed te helpen. INGEZAMELDE KLEDING OOK VOOR BEHOEFTIGE LANDGENOTEN. Uitreiking via kerkelijke en charitatieve instellingen. De hoeveelheid bruikbare kleren, inge, zameld ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood, is zo groot, d^t deze voorraad de behoefte van de slachtoffers zeer vele malen overtreft. Het Rode Kruis en het R.K. Huisvestingscomité hebben daarom besloten, dat de goede ren, die wél voor uitreiking geschikt, doch niet meer noodzakelijk voor de slachtoffers zijn, via de Nederlandse kerkelijke en charitatieve instellingen aan behoeftige Nederlanders ten goede zul len komen. Bovenvermeld besluit werd genomen na overleg met de desbetreffende rege. ringsinstanties en in samenwerking inet de volgende organisaties en instellingen. De Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken, de Federatie van Diaco nieën in de Ned. Herv. Kerk, het Lande lijk 'Soc. Char. Centrum, de Stichting Joods Maatschapp. Werk, de Stichting Leger des Heils, de Ver. voor Maatsch. Werk op Hum. Grondslag Humanitas, de Nat. Commissie voor Vluchtelingenhulp, de Stichting Kerkelijk en Particulier Ini, tiatief voor Soc. Zorg ten behoeve van Gerepatrieerden, de Centr. Raad van Diaconieën van de Remon. Geref. Broe derschap, de St. Vincentiusver. in Ne derland, de Feder. Zorg en Bijstand en andere instellingen. De kerken en organisaties zullen zelf zoveel mogelijk voor het vervoer der goederen zorgdragen én zullen in nauw overleg met de sociale diensten van de betrokken gemeenten de uitreiking ter hand nemen, zodat doublures kunnen worden voorkomen. Na onderzoek is gebleken, dat met de hier bedoelde oplossing onder de huidige omstandigheden in het algemeen stellig ook door de slachtoffers van de waters, nood, voor wie deze kleren waren be stemd, wordt ingestemd. Er wordt in voldoende mate zorg ge dragen, dat de door de watersnood ge troffenen (voor zover deze nog niet ter zake voldoende voorzien zijn) in ieder opzicht met voorrang geholpen zullen worden. Een zeer belangrijke hoeveel heid van de allerbeste ingezamelde goe deren blijft ten behoeve van deze slacht offers voorshands nog gereserveerd. SLAPTE IN DISTILLATEURS- BEDRIJVEN. Drie millioen minder accijns. In een belangrijk gedeelte van het be drijfsleven en natuurlijk bij de winkel, stand en in de amusementsbedrijven in Schiedam wordt in belangrijke mate de weerslag ondervonden van de gevolgen van de Februari-vloed. In zeker opzicht, kan men van een tweede Korea spre ken. Het is, alsof de koopkracht lamge legd is. En het ziet er nog niet naar uit, dat er spoedig verbetering zal komen. De rampgebieden, aldus vernamen we van de drank-industrie, zijn voorlopig als afzetgebied uitgeschakeld. Men vertelde ons van één bedrijf, dat alleen al in Zeeland de afzet van onge veer twee honderd filialen en slijterijen mist. Bij anderen is de toestand niet zo ongunstig, maar de weerslag wordt sterk gevoeld. 1 I Een grote schadepost betekent inmid dels het niet doorgaan van het Carna val. Veel is naar Brabant en Zeeland op crediet geleverd en het had volgens de gewone gang van zaken in korte tijd geconsumeerd moeten zijn. Mag Maas tricht dan berichten, dat het tengevolge van het niet doorgaan van het Carna. val een schade van anderhalf millioen lijdt, Schiedam heeft alleen al wat de drankindustrie aangaat een schade, die het best gekenschetst kan worden door de mededeling, dat de accijns sinds de watersnood drie millioen gulden minder heeft opgebracht. De omzetten waren sinds de laatste accijnsverhoging toch al aanzienlijk te ruggelopen. De Korea-mentaliteit doet hier nog een schepje op. Wanneer in het kader van de Benelux 'n nieuwe ac. cijnsverhoging komt, zal dit een cata strofale uitwerking hebben, zo meent men in distillateurskringen. Er komen steeds verzoeken binnen, vooral uit de rampgebieden, om uitstel van betaling en aangezien de bedrijven de accijns voor hun productie geregeld moeten voldoen, ziet het er ten aanzien van de liquiditeit niet bepaald florissant uit, zulks te meer, omdat ook uit de be stelling van de rest van Nederland een grote aarzeling en verminderde koop. kracht blijkt. Inmiddels meent men in enkele bedrij ven over het dieptepunt heen te zijn. Deze bedrijven hebben intussen een zeer gedifferentieerd afzetgebied en zijn dus minder door de situatie in het Zuiden aangetast. i Ook in meerdere bedrijven schijnt een slapte te zijn ingetreden en andere wer ken matigjes aan. TWEEDE TECHNISCHE HOGESCHOOL IN EINDHOVEN. De Tweede Kamer heeft zich in de loop van de vorige week bezigge houden met het wetsontwerp „Kos ten van voorbereidingen voor een 2de instituut voor technisch hoger onderwijs", waarvoor de regering een crediet vroeg van 1500. In 't ontwerp ging zij er van uit dat de tweede Technische Hogeschool in Eindhoven zou moeten komen, en daar zijn nogal wat woorden over gevallen. De Kamer bleek namelijk in twee kampen verdeeld te zijn: aan de ene kant K.V.P. en P.v.d.A., die voor Eindhoven waren, aan de andere kant V.V.D., C.H.U., A.R., S.G.P., K.N.P. en Communisten, die de kwestie open wilden laten en zowel de mogelijkheden in Arnhem als in Eindhoven onderzoeken. Vooral Pater Stokman bracht ster ke argumenten voor vestiging in Eindhoven naar voren, door te wij zen op de snelle groei van Brabant en Limburg en het belang daarvan voor de industrialisatie. De argumenten van de tegenpar tij voor Arnhem en tegen Eindho ven waren niet zo sterk; het leek meer een kwestie van appreciatie. Niettemin diende de heer Tilanus (C.H.U.) een motie in waarin de Kamer als haar oordeel zou uitspre ken dat plannen zowel voor Arn hem als voor Eindhoven zouden moeten worden ontworpen. Minis ter Cals noemde de motie echter onaanvaardbaar, wat betekende dat hij het hele ontwerp zou terugne men als de motie werd aangeno men. Zij werd dan ook verworpen met 48 (K.V.P en P.v.d.A.) tegen 31 stemmen. Het ontwerp werd daar na zonder stemming aangenomen met alleen de narren van Moskou tegen. De tweede technische Hoge school zal dus in Eindhoven komen. AARDGAS.DISTRIBUTIE. In de tweede helft van dit jaar, tegen de herfst, zal niet de" aflevering van het aardgas een begin worden gemaakt. De transportleidingen naar de gasfabrieken in Noord-Oost-Nederland kunnen dan gereed zijn. Voorwaarde van de afle vering is dan nog slechts, dat de Staat en de gemeenten het eens zijn oyer de prijs. WEST-BRABANT VOOR DERDE DEEL WEER DROOG. Volgens de laatste berekeningen zijn in West-Brabant 15.000 van de 48.000 hectare verdronken land weer droog ge vallen. Binnen vier weken zullen nog maals 14.000 hectaren, die thans nog be malen worden, droog komen. Het reste rende noodgebied zal langer op zich la ten wachten. ROOFMOORD TE EEDE. In Eede, gemeente Aardenburg, nabij de Belgische grens, is een roofmoord ge pleegd op een alleenwonende weduwe. De 83-jarige A. Neulen, weduwe van E. van den Bossche, werd 's morgens dood op haar bed aangetroffen met een prop in de mond. Zij was op bed vastgebon den. Het hele huisje, een noodwoning, was overhoop gehaald. Het parket van de officier van Justitie te Middelburg heeft het onderzoek naar de daders in handen. De vermoorde weduwe was van Duitse afkomst en reeds meer dan vijf tig jaar in Eede woonachtig. Vermoed wordt, dat het de daders om geld te doen is geweest. Diep ingrijpende pruilen stonden er niet op de agendadie de raad van de gemeente Waalwijk Donderdagavond te behan delen kreegal waren er wel enkele punten die stof tot dis cussie bodenmaar verschillende keren moest de voorzitter waarschuwen dat het debat buiten het eigenlijke punt en de competentie van de raad om ging. Het had dan ook geen in vloed op de besluiten, die alle werden genomen overeenkom stig het voorstel van li. en W. Aan de agenda werden een tweetal punten toegevoegd: een waarbij 'n lening van 640.000 gulden werd goedgekeurd voor financiering van kapitaals- werken en een waardoor het laatste stukje benodigde grond ten Westen v. d. Kerkstraat in handen van de gemeente komt komen zou moeten worden. Wethouder v. Héeswijk meende uit de woorden van de heer Meijs te hebben moeten opmaken dat er een misverstand in het spel was en wees er op dat het crediet van 8500.uitsluitend bedoeld was voor plannen voor 'n pompgemaal. De voorzitter antwoordde dhr. Mombers dat het nieuwe pompge maal waarschijnlijk in de omgeving zou komen waar het nu staat. In ieder geval zou er gezorgd moeten worden dat het water geen geweld meer zou kunnen uitoefenen. De kans dat dit nog zou; gebeuren achtte hij des te kleiner omdat het er alle schijn van had dat de bui tenpolder van Waalwijk vrij ge maakt zou worden door verhoging van de dijk, dit in verband met de aan te leggen Provinciale weg van Herdenking Watersnood. Alvorens over te gaan tot afwer king van de agenda, memoreerde de burgemeester na de opening de ramp, die ons land enige weken geleden heeft getroffen. Water en wind, zo zei hij, die oerkrachten der natuur, die in Nederland zo veel hebben geheerst, hebben in de afgelopen dagen en weken ramp spoed gebracht. Reddingspogingen die de naastenliefde symboliseer den, hebben geïnspireerd tot ande re daden, vooral van vrijgevigheid. De mens heeft zich klein gevoeld tegenover de natuur, maar vooral tegenover God de Heer. De burge meester besloot met de bede dat God de omgekomenen dc eeuwige rust moge geven, Hem dankend dat de gemeente Waalwijk is ge spaard gebleven. Na het korte her denkingswoord van de burgemees ter nam de raad staande enkel ogenblikken stilte in acht. Nadat vervolgens de notulen van de vorige vergadering waren vast gesteld en alle ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangeno men, werd punt drie aangehouden tot de geheime vergadering, daar de heer Meijs naar aanleiding daar van een opmerking wilde maken. Crediet voor rioleringsplannen. Naar aanleiding van het voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor plannen voor een pompgemaal ten behoeve van de riolering vroeg de heer Mombers of het al mogelijk was aan te geven waar het pompgemaal geplaatst zou worden. De heer Meijs vroeg of volstaan kon worden met een pompinstal- latie zonder zujivering$installa1|ie. Zou het water in de polder dan niet verontreinigd worden en zou het dan niet beter zijn de afvoeren de zuiveringsinstallatie in één keer te bekijken? De heer Verdoorn vroeg of er 'n afspraak was gemaakt met 't tech nisch "adviesbureau binnen welke tijd advies uitgebracht zou moeten worden. Herinnerend aan de ha venplannen, waarvan nooit iets ge hoord was, stelde hij voor een li miet van 2 maanden te stellen. In dezelfde geest sprak de heer Brouwer en die vroeg bovendien of men hier met dezelfde instelling als voor de havenplannen te doen had. Bij zijn beantwoording van de vragen merkte de voorzitter op dat de vragen van de heren Mombers en Meijs nog niet te beantwoorden waren. Eerst moesten er plannen gemaakt worden. Vanzelfsprekend was het de bedoeling de polder van overlast van vuil water te bevrij den. Wat de bezinkingsplannen be trof merkte hij nog eens op dat B. en W. van plan waren het riole- ringsvraagstuk van Waalwijk gron dig te bekijken. Het adviesbureau van de Vereniging voor Nederland se Gemeenten zou dan samen met het Rijksinstituut voor de Zuive ring van Afvalwater bezinkings plannen moeten maken. De raad kon spoedig daarover een voorstel verwachten. Naar aanleiding van de vraag van de heer Verdoorn merkte de voorzitter op dat B, en W. vastbe sloten waren liet stambureau en het pompgebouw spoedig to' stand te brengen. Ze waren van plan de opdracht te geven in de geest van het voorstel van de heer Verdoorn. Tegenover de heer Brouwer merkte de voorzitter op dat de ha venplannen in een heel andere sfeer lagen. In tweede instantie betoogde de heer Mombers dat destijds was ge adviseerd de pompinstallatie aan het eind van de Putstraat te plaat sen. Nu was die helemaal onder water gekomen. De heer Mombers meende dat die mogelijkheid voor- Eerste kaart Tweede kaart Derde kaart Vierde en volgende kaart Persoonlijke kaarten voor personen beneden de 16 jaar Duplicaatkaarten Voor enkele baden volwassenen (1 Voor enkele baden kinderen 0.10 In verband met de hogere inves teringen in het nieuwe zwembad en de betere voorzieningen, welke worden getroffen, is 't redelijk de' tarieven op een hoger bedrag te stellen dan voorheen. Na vergelijking met thans gelden de tarieven in andere gemeenten komt het* ons verantwoord voor de tarieven als volgt te bepalen: 1. Voor het nemen van een bad: a. voor volwassen (16 jaar en ouder) 0.35 b. voor kinderen (jonger dan 16 jaar) 0.15 2. Persoonsabonnementen a. voor volwassenen 5.— b. voor kinderen 3.50 3. Gezinskaarten Eerste kaar! 5. Tweede kaart 3.50 Derde kaart 2.50 Vierde en volgende kaart 1.50 4. Knipkaarten (10 baden): a. voor volwassenen 2.75 b. voor kinderen 1. 5. Vacantiekaarten (1 Augustus 15 September): a. gezinsabonnement Fierste kaart 3.50 Tweede kaart 2.50 Derde kaart 1.50 Vierde en volgende b. persoonsabonnement: voor volwassenen 3.50 voor kinderen 2.50 6. Zwemlessen (tot ten hoogste 10 lessen) voor volwassenen 4. voor kinderen 2. 7. Gebruik badartikelen a. voor een badpak (per bad) 0.20 b. voor een zwembroek (per bad) 0.15 c. voor een badmuts (per bad) 0.20 d. voor een handdoek (per bad) 0.20 8. Rijwielstalling: Per keer 0.05 Knipkaart voor 10 keer 0.35 Indien de sub 2 en 3 genoemde abonnementen vóór 15 Mei worden genomen, wordt op de tarieven een reductie toegekend van 20 Over het jaar 1952 werd een aan tal baden genomen van 40.000. Aannemend dat het aantal baden als gevolg van de grotere aantrek kelijkheid van het zwembad voor het jaar 1953 zal toenemen tot 55.000, mag bij de thans voorge stelde tarieven op een baten wor den gerekend can 7.500.- Blijkens een voorlopig opgestelde exploi'utie-opzet zal het zwembad alsdan een nadelig saldo opleveren van 6.800. het Drongelens kanaal tot de haven van Waalwijk. De heer Verdoorn was het niet duidelijk welke dijk werd bedoeld bij kende alleen die langs de Nieu we Maas. Of ging het over de ka den? Die te verhogen zou grote kosten met zich meebrengen. De voorzitter zei daarop dat het al risico had meegebracht de pro vinciale weg zonder meer te leg gen, maar met de overstroming was het duidelijk geworden dat 't niet zonder meer mocht gebeuren. Heel het Nederlandse dijkwezen zou nu bekeken worden, Ged. Sta ten zouden er dit gedeelte ook wel in betrekken. Daarop ging de raad met het voorstel van B. en W. accoord. Tarieven voor zwembad vastgesteld. Naar aanleiding van het voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend crediet voor het zwem bad, hadden de heren Meijs en Duijvelaar een technische opmer king. De heer Brouwer vroeg of in de meerdere kosten van 5.100 ook de mogelijkheid begrepen was tot meer kleedhokjes door een gro ter bezoek. De voorzitter antwoordde dat B. en W. aan Gemeentewerken ge vraagd hadden alle kosten die nog voor het zwembad gemaakt moes ten worden, op te geven. Hij kon dus de vraag van de heer Brouwer met „ja" beantwoorden. Zonder meer keurde de raad het voorstel toen goed. Bij het voorstel tot het vaststel len van een tarievenverordening ten behoeve van het zwembad ga ven B. en W. het volgende prae- advies Daar de werkzaamheden aan het nieuwe zwembad in elk geval zo zullen worden geregeld, dat het bij de aanvang, van het zwemseizoen voor het publiek toegankelijk is, is het noodzakelijk reeds thans een verordening betreffende de toe gangsprijzen vast te stellen. Voor het oude zwembad golden de volgende tarieven Vóór 15 Mei Na 15 Mei Vacantie- kaart 4.25 4.50 2.50 2.75 3.— 1.50 1.25 1.25 1 0.75 ƒ1— ƒ1.— 2.75 3.— 1.50 0.25 0.25 0.25 6 jaar en ouder) 0.25 Gezien de grote belangen welke met het beoefenen van de zwem- sport worden gediend, achten wij een dergelijk verlies voor de ge meente aanvaardbaar. De lieer Kemperman vroeg of 't niet mogelijk was voor de rijwiel stalling een tarief vast te stellen voor het hele seizoen als abonne ment. De heer Brouwer vroeg of de zwemvereniging de aangewezen tak was voor het organiseren van mogelijke wedstrijden en wie daar de revenuen van kreeg. De heer Mombers vroeg of de toegangsprijs van 35 cent voor vol wassenen ook zou gelden voor toe schouwers bij diploma- of wed- strijdzwemmen of dat er dan een gereduceerde prjjs of gratis toe gang zou zijn. De voorzitter constateerde bij de heer Brouwer een misverstand. Uit de stukken was immers gebleken dat de zwemvereniging niet meer was belast met de exploitatie van het zwembad. De vragen van de heren Mombers en Kemperman waren een nadere beschouwing in het college van B. en W. waard. B. en W. zouden te zijner tijd dan met een voorstel komen. Daar er verder geen op- of aan merkingen waren, werden de voor gestelde tarieven met algemene in stemming goedgekeurd. De positie der Gezinszorg. Het voorstel tot het verstrekken van gelden in rekening-courant aan de Stichting „Katholieke Gezins zorg" gaf de heer van Seters aan leiding tot een beschouwing over de positie van deze instelling. Hij verklaarde waardering en sympa thie te hebben voor de Gezinszorg' en geen bezwaar tegen het voor stel. Hij had echter de indruk dat de Gezinszorg financiëel niet uit komt en dat ze toch weer ten laste van de overheid kwam. Hij vroeg of deze gelden niet renteloos ver sohaft konden worden en sugge reerde de mogelijkheid dat de werkgevers met een vaste bijdrage zouden helpen. De voorzitter betoogde dat Ge zinszorg niet te kampen heeft met tekorten en dat ze alleen gebrek heef aan geldmiddelen op bepaalde tijdstippen. Ze vroeg slechts om gelden in rekening-cojurant. Ook ontkende hij dat de Gezinszorg hierdoor weer meer ten laste van de overheid zou komen: de ge meente speelde slechts voor ban kier en verder veranderde er niets in de verhouding. Op de suggestie een renteloos voorschot te geven, antwoordde hij dat de Stichting daaraan waarschijnlijk geen be hoefte had. Bovendien werkte zij voor 11 Langptraatse gemeenten en het lag niet op de weg der gemeen te Waalwijk bizonder te helpen. De heer van Seters vroeg waar om de Gezinszorg zich dan niet tot een bankinstelling had gewend, waarop de voorzitter antwoordde dat het niet op de weg van bank instellingen lag dergelijke Stich tingen te helpen. Bovendien kon de Stichting geen onderpand ver schaffen. Wethouder Smolders zette nog enkele dingen recht, waarover de heer van Seters had gesproken. Zo had hij het Gezinszorgfonds van de KAB genoemd, maar dat was hier bij helemaal niet aan de orde. Ook de groei van 't aantal verzekerden, waarover de heer van Seters ge sproken had, viel buiten de sfeer van het voorstel, want dan nog zou de Stichting met periodieke kas tekorten blijven zitten. De heer van Seters bracht nog naar voren dat hij de indruk had dat veel gezinnen speculeerden op liefdadigheid, maar de voorzitter zei dat zich hiermee bezig te hou den buiten de competentie van het gemeentebestuur lag. Het voorstel werd daarna aangenomen. Het voorstel tot goedkeuring van rekeningen van 't Burgerlijk Arm bestuur en van het Oude-Mannen- liuis leverde geen stof tot discus sie op, evenmin als het voorstel tot het verlenen van medewerking aan het bestuur van de Nu's u.l.o. school. De harmonie vroeger en nu. Het voorstel tot het verstrekken van een renteloos voorschot aan de harmonie St. Crispijn ontlokte de heer van Seters een beschouwing over deze vereniging. Hij zei alle sympathie te hebben voor de har monie en ook geen directe bezwa ren te hebben tegen het voorstel. De laatste tijd was er veel propa ganda gemaakt voor de harmonie. Het had de heer van Seters echter veel pijn gedaan dat de indruk ge wekt werd dat ze door de K.A.B. de straat op was gestuurd. De K. A.B. moest de harmonie wel losla ten, omdat ze in grote moeilijkhe den verkeerde, maar ze had ze ja renlang gesteund, ze was er dan ook een onderdeel van. De heer v. Seters achtte dit een reden tot dank voor Waalwijk. De K.A.B. had diverse pogingen gedaan om financiële versterking te krfjgen voor de harmonie, maar ten tijde van burgemeester Lambooy had den B. en W. het niet mogelfjk ge acht en nu wel. Hij vond het jam mer dat deze steun niet was geko men toen de harmonie nog onder de K.A.B. hoorde. Toen was ze ook voor Waalwijk. Over de waarde van de oude in strumenten sprekend, zei de heer van Seters gehoord te hebben dat de harmonie St. Jan in Kaatsheu vel voor haar oude instrumenten nog 3000.had gekregen. St. Crispijn was overgegeven opdat haar bestaan verzekerd zou zjjn en nu moest ze toch nog bij de ge meente aankomen. Ook de heer Brouwer herinnerde aan het verleden van de harmonie en hij sprak zijn waardering uit voor wat de K.A.B. voor de harmo nie had gedaan. Dat er 10.000. besteed zouden worden voor de aanschaffing van nieuwe instru menten, bewees dat de harmonie vooruit wilde. Als er 3000.te rugkwam voor de oude instrumen ten, waar bleef dan de uitbreiding met jonge leden? De heer Brouwer hoopte dat St. Crispijn voor de volle 100 profijt zou hebben, van het voorschot, want Waalwijk had een goede harmonie nodig. De heer Duyvelaar verklaarde dat hij aangenaam verrast was door het voorstel; dankte B. en W. en de raad en maakte een opmerking over de redactie van het besluit. De heer Meys bracht hulde aan de K.A.B. voor de instandhouding van de harmonie, hoewel dat op den duur niet was gelukt, en bracht ook hulde aan het nieuwe bestuur. Hij had gedacht dat er meteen goed gereorganiseerd zou zijn en dat men behalve nieuwe instrumenten ook nieuwe uniformen zou hebben aan geschaft. De beschouwingen van de heer v. Seters, meende de voorzitter, vie len buiten het kader van het voor stel. Wel merkte hij op dat de har monie niet aanklopte bij de ge meente, maar slechts een renteloos voorschot vroeg. De gemeente derf de dus alleen de rente. Wat de op merkingen van de heer Meys betrof, zei hij dat het niet aan hem stond te vragen aan de harmonie: wilt u rog meer? Wel vond hij de gedach te van de heer Meys persoonlijk 't overwegen in kringen van de har monie waard. Weth. Smolders wilde nog enkele onjuistheden van de heer v. Seters rechtzetten. Het 40-jarig bestaan van St. Crispijn was niet te danken geweest aan de K.A.B., want de harmonie was ontstaan als een zelf standige ontspanningsvereniging

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1