ZWITSAL Verstrekte subsidies Waalwijk 1953 DE BOEKENWEtK 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 MAART 1953 3 Een F aslijn als vardedigingsmiddel Het lijkt ons wel interessant een lijst te geven van de door de gemeente Waalwijk te verstrekken sub sidies volgens de begroting 1953 waartoe wij in de gelegenheid zijn gesteld woningverbetering en woningsplit sing, zodat totaal 53 gevallen kon den worden geholpen. Momenteel zijn er nog 200 gevallen die. om een oplossing vragen, waarmee gezegd mag zijn dat het woningprobleem in onze gemeente nog niet is opge lost. De Veiling groeide in het afge lopen jaar op een geweldige manier uit. Deze geweldige groei was ener zijds een voldoen aan de behoef te, anderzijds geeft zij weer de groei, de activiteit en de onderne mingszin bij de tuinders. De groei der Veiling, welke gelijke tred wil houden met de vraag, opende nieuwe en verheugende aspecten voor de tuinderswereld en tal van jonge boeren zullen in het inten siever bebouwen van de beschikba re grond een oplossing vinden van het grote boerenvraagstuk. Het gemeentebestuur volgt de groei en de ontwikkeling van de groente- en tuinbouwveiling dan ook met zeer grote aandacht. Op industriëel gebied ging het Drunen in 1952 niet slecht. Er wa ren slechts 6 werklozen en 5 a 6 kleine zelfstandigen kwamen voor ondersteuning in aanmerking. De schoenindustrie had het ge hele jaar goed in de orders gezeten en zoals reeds vermeld had bij Bloch Stibbe reeds een grote uit breiding zich voltrokken. De metaalindustrie was voor Ne derland niet erg gunstig. Drunen maakte hierop wel een zeer grote uitzondering met de groei van de N.V. Lips, welk bedrijf zich reeds op een zeer groot aantal artikelen heeft gespecialiseerd. Voor 1953 zullen vermoedelijk nog 150 nieuwe arbeiders moeten worden aange worven, wat voegt men daarbij nog de arbeiders die bij de uitge breide fabriek van Bloch Stibbe te werk zullen worden gesteld op gebied van woningbouw en huis vesting nieuwe problemen zal op werpen. De landbouw had, aldus de voor zitter, in 1952 goede resultaten ge boekt, terwijl de zuivelindustrie op eenzelfde vlak heeft gelegen. De middenstand kan in verband met de toenemende concurrentie en de huidige belastingpolitiek der re gering zeker niet de loftrompet ste ken. In zijn nieuwjaarsrede behandel de voorzitter ook nog even de Vak school, waarmee het, aldus de voor zitter, goed gaat, maar die toch al tijd het zorgenkind van het ge meentebestuur blijft. Het culturele leven, ontwikkeling en sport, groeit in Drunen gestaag. Daar waar mogelijk, moet het ge meentebestuur moreel steunen, fi- nanciëel bezien kan de gemeente soms iets doen, maar, aldus de voor zitter, zelfwerkzaamheid moet voor op staan. Over het culturele leven ontwikkeling en sport was de voor zitter tevreden,, maar laten we doorgroeien. Tot slot bracht spr. dank aan de raadsleden voor de goede samen werking en verstandhouding en zijn dank ging ook uit naar het secre tarie- en gemeentepersoneel en ver der naar de hele gemeenschap Dru nen. Het oudste lid van de raad, dhr. v. Wezel, dankte namens de raad de voorzitter voor diens gelukwen sen, die hij wederkerig mocht ge ven en sprak de hoop uit dat de goede verstandhouding tussen de raad onderling en de voorzitter zou mogen blijven voortduren tot heil der gemeente Drunen. Hierna ging men over tot de ge wone agenda-punten. De notulen werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De in gekomen stukken werden ter ken nisgeving aangenomen. Aan de orde was het voorstel tot het verlenen van medewerking in gevolge art. 72 der L.O.-wet aan 't bestuur der R K. Bijz. Meisjesschool te Elshout, inzake de aanschaffing van 3 bordstellen, 1 naaimachine, 3 kachels en 3 tafels. De raad keurde dat voorstel goed. Het vierde punt der agenda was het voorstel tot beschikbaarstelling van voorschotten voor 1953 aan de diverse schoolbesturen, zulks inge volge art. 101 en lOlbis der L.O.- wet 1920. Ingevolge art. 103 van meerge noemde wet kan op verzoek van de desbetreffende schoolbesturen een voorschot op deze vergoeding wor den toegekend, terwijl dit voorschot hetzelfde bedrag per leerling moet bedragen. De besturen van boven genoemde scholen hebben bereids een verzoek tot het ontvangen van een voorschot ingediend. Op grond van de verstrekte ge gevens betreffende het aantal leer lingen aan genoemde scholen, is 't te verlenen voorschot als volgt te bepalen: Bijz. gew. lager onderwijs: R.K. Jongensschool, Drunen 6050 R.K. Meisjesschool, Drunen 5900 R.K. Jongensschool, Elshout 3358 R.K. Meisjesschool, Elshout 3125 Bijz. voortgezet lager onderwijs: R.K. Jongensschool, Drunen 425 R.K. Meisjesschool, Drunen 975 Vakonderwijs: R.K. Meisjesschool, Drunen 900 R.K. Meisjesschool, Elshout 780 Deze vergoedingen zijn gelijk ge bleven aan die van 1952. De raad keurde dit punt goed. Aan de orde was verder de wij ziging van het gemeentelijk bouw plan. Het prae-advies zegt hierover het volgende: Bij besluit van de raad van 9 Mei 1952 werd een crediet beschik baar gesteld voor de bouw van 10 woningwetwoningen, n.l. 8 langs de Burg. v. d. Heij denstraat te Dru nen en 2 langs de Heusdenseweg te Elshout. De plannen voor deze wo ningen werden onmiddellijk opge maakt en ingediend bij de Volks huisvesting te 's-Bosch. In verband met een gerezen misverstand om trent het nog beschikbare bouwvo lume voor de gemeente, is tot op heden nog niet tot het bouwen der woningen kunnen worden overge gaan. Eerst thans is de bouwvolu me-aangelegenheid volledig opge lost. Intussen hebben B. en W. ech ter gemeend enige wijziging te moe ten brengen in de oorspronkelijke voorgenomen bouwplannen. Tot op heden heeft de gemeente steeds ar beiderswoningen gebouwd (uitge zonderd de woningen Wilhelmina- straat 15a en 17). Om echter ook aan een andere bevolkingsgroep woongelegenheid te kunnen ver strekken, stellen B. en W. de raad voor in de Burg. v. d. Heijdenstr. te Drunen 4, en langs de Heusden seweg te Elshout 2 arbeiderswonin gen te bouwen van het plan, het welk reeds bij de Volkshuisvesting was ingediend en daarnaast nog 4 woningwet-woningen van een an der type langs de Stationsstraat te Drunen, op het terrein dat door de gemeente van het R.K. Kerkbe stuur destijds werd aangekocht en waar thans nog de woning van de koster staat. Deze woningen ver- geneest ONTVELLINGEN SCHRALE EN RUWE HUID schillen slechts hierin van de arbei derswoningen dat zij groter van in houd zijn. De uitvoering en afwer king is geheel dezelfde als bij de arbeiderswoningen, aangezien het rijk geen hoger kostenbedrag per m3 toestaat voor deze woningen. Door de hogere bouwkosten zul len ook de huren hoger zijn. De voorzitter deelde in dit ver band nog mee dat inmiddels toewij zing was binnengekomen van bouw volume voor de bouw van 25 wo ningen. De voorzitter dacht hiervan 10 woningen beschikbaar te moeten stellen voor particuliere bouw, wat spreker, sociaal gezien, voor de bouwer en financiëel voor de ge meente, altijd nog zeer gunstig achtte. De raad keurde wijziging goed. Bouwgrond aan de Burg. van der Heij denstraat werd verkocht aan de heer Fr. v. Wezel, Wolfshoëk 22 en de heer P. Brok, Eindstraat 36. Het voorstel tot toekenning van het gemeentelijk aandeel in premie Terlingenfonds aan J. H. v. Delft, Grotestraat 96, J. v. Drunen, Ka pelstraat 42 en G. v. Huiten, Sta tionsstraat 52, werd goedgekeurd. Het voorstel tot toekenning van vergoeding voor gemaakte reiskos ten t.b.v. het lager onderwijs aan diverse personen ging na enige al gemene besprekingen vlot onder de hamer door. Aan de orde was verder een ver zoek van het hoofdbestuur van de N.C.B. om overeenkomstig art. 25 der N.O.-wet te willen besluiten dat de oprichting en instandhou ding van een landbouwhuishoud- school wordt nodig geacht, met voorstel van B. en W. Hierover zegt het prae-advies: Zoals bekend is, werd door het R.K. Kerkbestuur alhier indertijd een verzoek ingediend om van ge meentewege medewerking te ver lenen aan een uitbreiding van de bestaande Meisjesschool te Drunen met 4 lokalen, dienende voor het voortgezet lager onderwijs. Thans echter zijn in deze plannen wijzi ging gekomen en wel door de voor genomen plannen van de N.C.B. om in de gemeente Drunen een landbouwhuishoudschool op te rich ten. Dit besluit, genomen in over leg met de plaatselijke kerkelijke overheid, heeft tot gevolg, dat de door het kerkbestuur voorgenomen bouw van de v.g.l.o.-school komt te vervallen. De bouw van de huishoudschool wordt gefinancierd door de N.C.B. Hiermee heeft de gemeente, in te genstelling met het oorspronkelijke plan, absoluut dus geen bemoeienis. De nieuw te bouwen school heeft ook 4 klassen en zal waarschijnlijk op dezelfde plaats gebouwd worden als de oorspronkelijke. Dit is thans echter een aangelegenheid welke de N.C.B. volledig regardeert. De totstandkoming der huishoudschool zoals die door de N.C.B. is opgezet is gebaseerd op de Nijverheidsonderwijs wet; het indertijd door het Kerkbestuur ingediende verzoek vloeide voort uit de Lager Onderwijswet. Als gevolg hiervan is ook de financieringsopzet geheel an ders. Kwamen de exploitatiekosten van het voortgezet lager onderwijs met uitzondering van de salarissen van het onderwijzend personeel - volledig voor rekening van de gemeente, bi]" de land bouwhuishoudschool is de situatie aldus, dat door het Rijk 70 in alle kosten wordt bijgedragen, terwijl het restant ad 30 voor rekening der gemeente blijft. Door de N.C.B. is wel een begroting van kosten opgemaakt, maar aangezien momenteel niet bekend is hoe groot het aantal leerlingen van de nieuwe school zal zijn is het thans niet mogelijk een enigszins juist overzicht der kosten te geven. Naar onze mening zal dit niet sterk afwijken van de kosten van het voortgezet lager onderwijs, zoals dit oorspronkelijk door het Kerkbestuur op gezet was. Wanneer de betreffende huishoud, school tot stand zal komen komt het be staande v.g.l.o. aan de Meisjesschool te vervallen, daar dit onderwijs dan abso luut geen zin meer heeft. Waar naast t huishoudelijk onderwijs (naaldvakken en huishoudelijke vakken) ook algemeen vormend onderwijs aan de nieuwe School gegeven wordt, sluit dit volledig aan op het lager onderwijs. In verband met het vervallen van het voortgezet l.o. heeft het voor de ouders van de leerlingen der hoogste klassen geen zin hun kinderen aog op de bestaande Meisjesschool te laten en zullen zij er toe overgaan de betreffende kinderen het onderwijs te laten volgen van de landbouwhuishoud school. Naar gelang de behoefte die hieraan bestaat wordt aan de nieuwe school ook in geringere mate landbouwonderwijs gegeven. Dit zal echter afhangen van de samenstelling der leerlingen. Wellicht ten overvloede zij nog me degedeeld, dat de op te richten school openstaat en bedoeld is voor alle cate gorieën meisjes. Zoals ons is medegedeeld is het ook de opzet in de toekomst avond-huis- houdcursussen te geven. Deze zijn dan speciaal bedoeld voor oudere meisjes, n.l. om hen in de gelegenheid te stellen na werktijd huishoudelijk onderwijs te vol gen en hen te bekwamen in de taak, die hen in de toekomst ongetwijfeld zal wachten. i Aangezien het belang van een goed geoutilleerde landbouwhuishoudschool voor onze gemeente zeer groot is te achten, mede gezien het feit, dat de daaruit voor de gemeente voortvloeien de financiële, consequenties naar ver wachting niet veel groter zouden zijn dan bij verwezenlijking van het oor spronkelijk door het Kerkbestuur opge zette plan, menen wij Uw Raad te mo gen voorstellen overeenkomstig het ver zoek van de N.C.B. te willen besluiten. De voorzitter lichtte dit prae-ad vies nog in het kort toe. Ook was de mening gevraagd van de diver se standsorganisaties, die alle hun instemming hebben betuigd, waar door aldus de voorzitter, mag wor den aangenomen dat de gehele ge meenschap achter deze oprichting staat. Deze plattelandshuishoud school zal worden ondergebracht in een te bouwen linkervleugel aan de bestaande Meisjesschool alhier. De raad gaf zijn toestemming tot oprichting van deze school. De gemeentebegroting en wijzi gingen voor 1953 werden goedge keurd. De wijzigingen vloeiden voort uit a. Aankoop nieuwe stencilma chine 815. b. Subsidie Elshout Vooruit voor de oprichting leesbibliotheek 300. c. Subsidie Canisius-College te Nijmegen, 75.per leerling uit onze gemeente 150. d. Subsidie R.K. Militaire Te huizen 25. e. Subsidie De Verdediger 50.-. Aan de orde was verder: 11. Voorstel om de supervisie van de te bouwen panden nabij 't nieuwe plein op te dragen aan ar chitect Nijsten. Hierover zegt het prae-advies In een vorige raadsvergadering is reeds gesproken over de be bouwing van het toekomsige nieu we plein nabij het raadhuis, als mede over de noodzakelijkheid om van gemeentewege te dien aanzien een zodanig toezicht uit te oefenen dat er eenheid komt in de bebou wing. Het is van groot belang dat deze bebouwing volledig aansluit aan de, bestaande en nog op te richten gebouwen in de onmiddel lijke nabijheid en mede is 't nood zakelijk te voorkomen, dat het ge heel verstoord wordt door enig uit de toon vallend bouwwerk. Eerst dan bereikt men het gestelde doel, t.w. eenheid in de bebouwing en volledige aanpassing. Van gemeentewege is het zonder meer niet mogelijk een zodanig toezicht op de toekomstige plannen uit te oefenen, dat hiermede het beoogde effect bereikt wordt. Dit kan eerst benaderd worden zo door de gemeente tot aanstelling van een supervisor wordt overge gaan, waardoor het ontwerp der scheisplannen in één hand wordt gebracht. Om hiertoe te komen, werd onzerzijds contact opgeno men met architect Nijsten te Den Bosch, die zich bereid verklaarde een eventuele opdracht te dien aanzien overeenkomstig de opzet der gemeente naar behoren te zul len uitvoeren. Het lijkt ons in ver band hiermede wenselijk de super visor opdracht te geven tot 't ma ken van een schetsontwerp voor het totaalcomplex met inbegrip van plattegronden en gevels, waar aan toe te voegen geveldetails op schaal 1 20 en details ware groot je van kozijnen, ramen en deuren, gootdetails, alsmede die detailteke ningen, waarbij het bij de uitvoe ring op aankomt, terwijl hier te vens bij in te sluiten is het houden van toezicht bij de uitvoering als supervisor. Vanzelfsprekend zullen uit bo venstaande werkzaamheden kosten voortvloeien. Als honorarium voor deze werkzaamheden zal door de heer Nijsten in rekening worden gebracht 350.per woning en 500.voor ieder winkelpand, waarbij dan o.a. ook inbegrepen is de vergoeding voor lichtdrukken en reiskosten. Door de supervisor wordt uitgegaan van 2 typen wo ningen, t.m. de typen voor 't kerk plein en de typen voor de Stations straat, in verband met de ligging van de zonnestand. Zoals Uw Raad wel duidelijk zal zijn, betekent het vorenstaande niet, dat de bouw van een pand met vorenstaande kosten extra ver hoogd zullen worden. De omstan digheid immers, dat bovenbedoel de schets- en detailtekeningen door de supervisor worden ontworpen, heeft direct tot gevolg, dat de werk zaamheden van de door de bou wer gekozen architect in aanzien lijke mate worden verminderd, waardoor deze een lager honorari um behoort te declareren dan an ders het geval zou zijn. De moge lijkheid bestaat verder vanzelf sprekend, dat de bouwer de uit voering van zijn bouwplan volledig opdraagt aan de heer Nijsten. In dat gëval vervallen uiteraard bo venvermelde kosten en wordt zon der meer het gewone architecten- honorarium door hem in rekening gebracht. In dit geval betaalt de bouwer dus hetzelfde honorarium als hij bü een andere architect ver schuldigd zou zijn. Uiteindelijk mogen wij niet uit het oog verliezen, dat de kern, met tevens de voornaamste openbare en kerkelijke gebouwen, het karak ter van de gemeente vormt en dit, ook in de verre toekomst, van blij vende betekenis en invloed is te achten voor de gehele gemeente. De voorzitter lichtte de beteke nis van dit besluit nog even in het kort toe. De raad houdt evenwel in alles zijn beslissing voor en krijgt aldus de voorzitter, alles te zien van wat er dienaangaande gaat gebeuren. De heer v. Drunen meente te we ten dat architecten nog wel eens traag willen werken. Hier moest echter spoed worden betracht. 'Heeft, men daarvan de heer Nijsten al op de hoogte gebracht? De voorzitter zeide op spoed te hebben aangedrongen. De raad keurde 't voorstel goed. Hierna sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. Door de raad der gemeente [Waalwijk werden de volgende subsidies toegekend voor 1953. i Instituut voor Bestuurswetenschappen te 's-Gravenhage 3.per 1000 inwoners. 1 Ned. Vereniging voor Gemeentebelangen te 's-Gravenhage 1.p. 1000 inw. Ver. van Zuid. Gemeenten voor gemeen- schapp. Filmkeuring te Eindhoven lj/j cent per inwoner. R.K. Reclasseringsvereniging Afd. 's-Her- togenbosch 50. Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. te 's-Gravenhage 40. Ver. voor Alcoholbestrijding bij snel verkeer (V.A.S.) te Amsterdam 5.-. Wit-Gele Kruis te Waalwijk 3000. Groene Kruis te Waalwijk 750. Prov. Vereniging Het Wit-Gele Kruis te Tilburg 9. Prov. Vereniging Het Groene Kruis te Sleeuwijk 4.50. Dr. Ariënsveren. Afd. Den Bosch 25.-. Stichting Moederheil te Breda 40. Kon. Wilhelminafonds voor Kankerbe strijding te Amsterdam Yi cent p. inw. Ned. Ver. tegen Water-, bodem- en luchtverontreiniging te Amsterdam 10 Centr. Congres voor openbare gezond heidsregeling te Alkmaar 5. Stichting Kath. Gezinszorg te Waalwijk 4000.—. Alg. Tuberculose-commissie, Waalwijk 3000 R.K. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Waalwijk 250.—. Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw te 's-Gravenhage 37.50. Bestuur Don Bosco-school voor b.l.o. te Waalwijk 3890. Bijzondere scholen voor voorbereidend onderwijs te Waalwijk 25.per 11. per 1 Juli 1953. Centr. voor Kath. Handelsonderwijs te 's-Gravenhage t.b.v. de R.K. Middel bare Handelsavondschool te Waalwijk 20.per 11. per '1 Sept. 1953, af komstig uit Waalwijk. Ons Middelbaar Onderwijs in Noord- Brabant te Tilburg voor haar mid delbare scholen in V7aalwijk 12500. Prot. Chr. Streek H.B.S. te Waalwijk 100.per 11. uit Waalwijk per 15—9—'53. St. Odulphus-lyceum te Tilburg, afd. H.B.S. 100.— per 11. uit Waalwijk voor zover 1-1- 52 reeds ingeschreven. Alsvoor, afd. gymnasium 1Ö0.per 11. uit Waalwijk. St. Jozef-College te Weert, Alsvoor. R.K. Gymnasium te Venraij, Alsvoor. R.K. Seminarie; Missiehuis St. Antonius Kaatsheuvel, Alsvoor. St. Dominicuscollege te Nijmegen, Alsv. Klein Seminarie der Paters Capucijnen te Voorschoten, Alsvoor. Missiehuis Pater Damiaan te St. Oeden- rode, Alsvoor. Bissch. Seminarie te St. Michelsgestel, Alsvoor. Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg 50 per stud, uit Waalwijk. R.K. Huishoudschool te Waalwijk 29113.50. Alsvoor afd. Mater Amabilisschool voorl. bedrag 930. Stichting Nijverheidsschool voor Waal wijk e.o. te Waalwijk, voor haar dag school 69629.15. Alsv. voor haar avondschool 8268.47 Stichting Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie te Waal wijk, v. h. avondcursussen 2727.30. Alsvoor voor haar Middelbare dagschool 33597.50. Centr. Oranje-Comité te Waalwijk 300. Oranje-Huis te Waalwijk 150. Oranje-Boven te Waalwijk 150. Trouw aan Oranje te 'Waalwijk 150.-. Koninginnedag te Waalwijk 150. Harmonie St. Jan te Waalwijk 600. Harmonie St. Crispijn te Waalwijk 600. Alsvoor, een éénmalige bijdrage 750,-. Het moet wel een vreemd soortig iets zijn dat men denkt te verdedigen door een feest en door een geschenk en op het eerste ge zicht lijkt de conclusie gerecht vaardigd dat het aldus gefêteerde ten dode opgeschreven is. 'n Reden Ie minder, zou men zeggen, om feest te vieren, maar cultuurgoede ren wil men liever feestelijk uitge leide doen als ze uit de tijd raken en plaats moeten maken voor nieu we vormen van beschaving. In hoeverre dat nieuwe een verbete ring is, zal de tijd uitmaken, die alles onbarmhartig, op zijn weer stand beproeft. Is dat ook gebeurd met het boek en heelt het die proef op den duur niet doorslaan? Het wordt tegen woordig zo'n beetje de gewoonte om daar pessimistisch tegen aan te kijken en misschien is daar in zeker opzicht ook wel reden voor. Maar het is goed de zaken van twee kanten te bekijken, want ai noemt men de aarde een tranendal, men spreekt ook wel van een hemel op aarde. De waarheid zal zoals ge woonlijk wel in het midden liggen, zodat we van droefheid en blijd schap het deel krijgen dat ons toe komt. Zo zijn er dingen die ons optimistisch kpnnen stemmen en dingen die ons tot, pessimisten dreigen te maken, maar het is het beste ons niet een, twee, drie uit het veld te laten slaan. Wie het slachtoffer wordt van zijn pessi misme, heeft de eerste slag verlo ren en zit misschien aan de ene kant op puinhopen te treuren, ter wijl optimistischer mensen aan de andere kant de wederopbouw al ter hand hebben genomen. Zo is het ook ten aanzien van de cultuur en in dit geval speciaal met de cultuur van het boek. Deze is bepaald niet van vandaag of giste- hen en voorvaderen die in minder comfortabele omstandigheden ver keerden dan wij, schrokken er niet voor terug om bij gebrek aan pa pier, drukletters en drukkerijen, hun gedachten in steen te houwen. Al verschenen de meesterwerken van voor de uitvinding van de boekdrukkunst ongetwijfeld in een kleinere oplage dan de bestsellers van tegenwoordig, hun gehalte was er niet minder om en het is 'n veeg teken dat men meer bestsellers te genkomt dan meesterwerken. Veel verkopen is tenslotte een kwestie van techniek, maar voor het schrij ven van een meesterwerk is heel wat meer nodig. Voor het eerste zijn de mogelijkheden in de loop der eeuwen heel wat uitgebreid, voor het laatste volstaat niet min der talent dan toen het eerste boek werd geschreven. Daarom is het zeer de vraag of wat wij moderne meesterwerken plegen te noemen, over 25 a 30 eeuwen nog even on betwist tot de toppunten van de literatuur zullen worden gerekend als nu een Ilias of Odyssee, die een achttal eeuwen voor onze jaartel ling ontstonden. Nu is dat niet het grootste pro bleem waarover we in de boeken week ons het hoofd moeten bre ken. Toch is het goed daarover even zijn gedachten te laten gaan om er zich van te doordringen dat de reclame uiteindelijk niet de waarde van een boek bepaalt, al geeft die dikwijls de indruk wijs heid en smaak in pacht te hebben. Maar over smaak valt, ook wan neer het over lezen gaat, niet te twisten en daarom is het geen won der dat de beoordelingen van een zelfde boek soms zover uiteenlo pen. Dit zy niet gezegd om u wan trouwen tegenover de kritiek in ie boezemen, want er zijn normen die de kritikus een tamelijk vaste maat staf in handen geven, maar dan nog blijft er veel ruimte voor per soonlijke voorkeur. Op die persoonlijke voorkeur komt het ook voor de lezer aan. Vooral voor de lezer, zou men kun nen zeggen, want lezend heeft die gewoonlijk minder met anderen te maken dan met zichzelf. Als we zo dikwijls gedwongen zijn ons te wringen in de dwangbuis die de wil van een ander voor ons is, zijn de ogenblikken van deze vrijheid kostbaar. Graag onderwerpen we ons dan aan de dwang die het ta lent van de schrijver ons oplegt en we zouden slechts teleurgesteld zijn als hij ons niet meesleepte. Men kan natuurlijk velerlei din gen van het boek verwachten en het kan ons die bijna alle schen ken, al denkt men tegenwoordig elders meer en beter te kunnen krijgen. Daardoor dreigen radio, televisie en film vijanden van het boek te worden en inderdaad win nen ze het. bij velen, die de weg van de minste weerstand als de ideale beschouwen, zonder er re kening mee te houden hoe die weg loopt en waar hij heen leidt. Maar altijd is er ook een kring van ge trouwen geweest die het uitster vende tot der dood verdedigden. De laatste faze lijkt dwaas, maar ze is in werkelijkheid niet min der zinneloos dan de strijd van de pioniers, die iets propageerden wat toch geen schijn van kans maakte. Het is altijd gemakkelijker voor mannen achteraf te prijzen, dan ze op het moment zelf te begrijpen en te waarderen; even gemakkelijk is het de strijders van de achterhoede als achterlijk te kwalificeren als men zelf het succesrijkere heeft omhelsd. Toch zou men na een blik in de etalage van elke willekeurige boek handel niet zeggen dat het boek op zijn retour is. Dat is dan ook wel erg cru gezegd, maar het is een feit dat het geen bloeiend bestaan leidt, al zijn de etalages en de rek ken vol. Ze raken echter niet zo vlot leeg, want de schrijvers heb ben blijkbaar meer drang om te schrijven dan het publiek om te kopen en het lijkt soms alsof het gilde der schrijvers zich omge keerd evenredig met het lezend pu bliek 'uitbreidt. Om de waren toch aan de man te brengen, heeft men er iets op gevonden: de ene serie is al goedkoper dan de andere en als men maar zo'n hele serie tege lijk afneemt, heeft men de boeken per stuk aanmerkelijk goedkoper. En het mes snijdt van twee kanten, want de lezer heeft zijn goedkoop boek en de handelaar raakt ook de boeken kwijt, waar hij anders mee zou blijven zitten. Ondertussen blijft het een vraag of dit de cuhiuur van het boek ver diept. Misschien is dat ook niet op de eerste plaats bedoeld en wil men, evenals door de Boekenweek, de vriendenkring slechts uitbrei den. En zo is Vrijdagavond dan de jaarlijkse Boekenweek begonnen met een feestelijke uitvoering in de Stadsschouwburg in Amsterdam, zij het dat de feestelijkheden die daarna plegen te volgen, vanwege de omstandigheden zijn afgelast. U zult in deze week op veler lei wijze aan het boek herinnerd worden door affiches, door fol ders, door artikelen, door cause rieën enz., zodat U aan het eind van deze week toch wel doordron gen zoudt moeten zijn van de grote culturele waarde van het boek. Dat zal echter weinig helpen als men niet door eigen ondervinding heelt leren genieten van het boek, van het lezen en van het bezit. Niet alle mensen zullen boekenliefhebbers worden, ook niet door een Boeken week, maar misschien sluimert er hier of daar een liefde die bij deze gelegenheid ontwaakt. En als men daarnaast een ruimer begrip kon wekken voor het boek, vooralsnog in veel opzichten een diepere en rijkere bron dan bioscoop, radio en televisie, zou het voorlopig niet beschouwd hoeven te worden als een in de verdediging gedrongen anlikiteit. Stichting Vrienden van het Waalwijks Kamerorkest te Waalwijk 350— Alsvoor, een éénmalige extra-bijdrage 650.—. Stichting Vrienden van het Brab. Orkest te 's-Hertogenbosch 0.05 per inw. R.K. Lagere Landbouwschool te Vlijmen 10.per 1.1. uit Waalwijk. Gem. Vlijmen, aandeel in bijdrage in extra kosten der R.K. Lagere Land- bouwschool te Vlijmen 6.max. p. 11. uit Waalwijk. Bond Heemschut te Amsterdam 25. Liedertafel Oefening en Vermaak te Waalwijk 200.—. Gez. Soc. Jeugdverenigingen te Waal wijk, te verdelen naar een plan goed te keuren door B. en W. 1500. Jeugd-sportver. te 'Waalwijk, alsv. 500. Ver. tot behoud van natuurmonumenten te Amsterdam 5. Stichting R.K. Leergangen te Tilburg 85.—. P. C. Brouwerfonds te Tilburg 10. Het Noord-Brabants Landschap te 's-Hertogenbosch 10. Prov. Genootschap voor Kunsten en We tenschappen te 's-Hertogenbosch 0.01 per inwoner. Genootschap voor Heemkunde te Waal wijk 1Ü0. Noord-Brabants Studiefonds te Tilburg 100.—. I Bond van Openb. Leeszalen en Boeke rijen in de prov. Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch 0,4 cent per inw. Ver. R.K. Speeltuin te Waalwijk (voor lopig uitgetrokken subsidie) 1000.—. Bond tegen het schenden van Gods Hei lige Naam door het vloeken te Den Haag 25. Bossche Diocesane Bond der Ned. Kath. Arbeidersbeweging te Tilburg voor zijn sociale avondschool te Waalwijk 500.—. .1 I Stichting Stadsfeesten Waalwijk 1953, een voorlopig crediet uitgetrokken ad 10.000.—. Gem. Instelling voor Maatsch. Zorg 80.000.—. Centr. Archief en Inlichtingenbureau in zake Maatsch. Hulpbetoon te Amster dam 40.—. K.A.B. te Waalwijk ten behoeve van de exploitatie van het dag-tehuis voor ouden van dagen 300. Prov. Raad in Noord-Brabant van de Ned. Ver. tot bevordering van de ar beid voor onvolwaardige arbeidskrach- zten te Oss, 5 cent per inwoner. Stichting 1940-1945 te Eindhoven 100. M. v. d. Broek Waalwijk, subsidie stier, houderij 60. Gez. Fok- en controle-verenigingen te Waalwijk ƒ1.per koe. Stierhouderij en K.I. vereniging Waal wijk 120. Stierhouderij St. Clemens Baardw. 120. Onderafd. Waalwijk der Langstraatse Stierhouderij en K.I. vereniging te Waalwijk (Besoijen) 120. Ned. Heide-Mij. te Arnhem (contributie) 3.50. Middenstands-Borgstellingsfonds voor de Langstraat te Waalwijk 1.95 max. per inw. Fed. Ver. voor Vreemdelingenverkeer in N.-Brabant te Eindhoen 25.—. Waalwijks Belang te Waalwijk 500.-. Alsvoor, extra bijdrage voor foldertjes van Waalwijk 200, Streek-V.V.V. Brabants Centrum te Tilburg 5 cent per inw. Ver. Ned. Fabrikaat te 's-Gravenhage 25.-. Noord-Brabantse R.K. Blindenzorgver. St. Antonius van Padua te Eindhoven 600.—. R.K. Openbaar bureau voor Beroeps keuze te Waalwijk 2,5 cent per inw.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 3