I Wijde Wereld HEMES Waalwijkse en Langsiraatse Courant STRIJD OM DE MACHT. Buitenland UIT DE Binnenland. 4 Maart 1853 Herstel Bisschoppelijke Hiërarchie. Jos. v. d. Lee en Zn. 7 Voor vlijtige handen Als Rheumatische Pijnen U kwellen is dat vrij zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. Verdrijf die Pqnen! Doe eens een Kruschen kuur 100 JAAR KROMSTAF. VRIJDAG 6 MAART 1953 Uitgever Waalwljkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DEECH0\MH 76e JAARGANG No. 19 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" 1 Gebeurtenissen in het Oosten hebben altijd iets mysterieus, dat het ons moei lijk maakt ze op hun waarde te schatten. Een Oosterling reageert kennelijk anders dan wij en dat zal wel de oorzaak zijn dat een dictatoriale minister-president in pyama niet de lachlust van het volk op wekt. Politieke tranen zijn in onze stre ken een heel zeldzaam verschijnsel, maar daar schijnen ze een machtig middel te zijn om een doel te bereiken als normale overredingskracht te kort schiet. Het sentiment speelt er een veel belangrijker rol in het politieke leven dan hier, waar het zich beperkt tot kankeren en in het ergste geval zich uitleeft in afgescheiden snipperpartijtjes die meestal geen toe komst hebben. In het Oosten moet een regering heel wat meer rekening houden met het sentiment, hetzij van de bevol king, hetzij van de tegenstanders; dit uit zich graag in volksoplopen die dikwijls niet zo vreedzaam uitsterven als hier. Dan wordt een dode min of meer niet geteld of het moest zijn om zich te laten opzwepen om dood en verderf te bren gen aan de tegenpartij, die natuurlijk al tijd de schuld heeft. Ook wanneer men dergelijke dingen aanvaardt als een ty pische uiting van de Oosterse ziel, blij ven daarachter de duistere politieke be weegredenen verscholen, die voor de bui tenstaander wel dieper verborgen maar niet minder reëel zijn dan Westerse. Daarom zijn de manipulaties van een Mossadeq altijd boeiend en soms zelfs een tikje vermakelijk. Desondanks zijn ze wel degelijk ernstig, zowel in bedoeling als in uitwerking. Mossadeq heeft tot nog toe steeds zijn doel bereikt, zowel tegenover de Engelsen als tegenover het parlement als tegenover het volk en de sjah. De oliewinning is genationaliseerd, de door Mossadeq niet gewenste vervan ger is van het toneel verdwenen, Mossa deq heeft dictatoriale volmachten gekre gen enz. En dat allemaal door in pyama in het openbaar te verschijnen en door voor het parlement tranen met tuiten te huilen? In hoeverre deze middelen ertoe hebben bijgedragen zijn positie te ver stevigen is moeilijk uit te maken, maar het is een feit dat hij ze uitgebuit heeft. Dat hij zich daardoor in verschillende andere kampen vijanden gemaakt heeft, spreekt vanzelf. Niet op de eerste plaats door wat hij heeft bereikt, maar door de manier waarop hij het heeft bereikt. Zijn meest fervente tegenstander in het partij politieke vlak is Aytollah Kashani, de Mohammedaanse religieuze leider die zich uit alle macht tegen de politiek van Mossadeq verzet. Of hij het doet uit afkeer van deze politiek is een an. dere vraag, want Kashani is blijkbaar niet minder eerzuchtig dan Mossadeq en het is in Perzië ongetwijfeld noodzake lijk een nationalistische politiek te voe ren om zich te kunnen handhaven. Een andere tegenstander van Mossa deq is de Sjah zelf. Deze heeft namelijk ernstig bezwaar tegen de politiek van zijn minister-president, die na zijn aftre den door volksmennerij opnieuw aan het bewind is gekomen en daarna kans heeft gezien steeds meer volmachten naar zich toe te trekken, waardoor hij meer op een dictator ging lijken dan op een minister president. Bovendien heeft [Mossadeq zich ingespannen om de Sjah de voet zo veel mogelijk dwars te zetten hij wil zelfs diens bezittingen nationaliseren on der voorwendsel dat de geest aan het hof niet deugt. Cvoot.itr.il 200A, Waalwijk, TaL 2971 Het schijnt alsof Mossadeq Zaterdag morgen zijn grote slag heeft willen slaan. Ongetwijfeld onder druk van de minis ter-president verklaarde de sjah dat hij zijn land voor onbepaalde tijd zou ver laten. De mogelijkheid dat hij daarna nog teruggekeerd zou zijn, lijkt al heel klein, in ieder geval zolang Mossadeq aan het bewind zou zijn. Deze had zich blijkbaar toch verrekend en het waar schijnlijk nauwelijks voor mogelijk ge houden dat een deel van het volk het voor de Sjah zou opnemen met het ge volg dat de vorst beloofde te zullen blijven. Een ogenblik ontsnapten Mossa deq de touwtjes en toen zijn tegenstan ders onder leiding van Kashani zich tegen hem keerden, moest hij zich ijlings in het parlementsgebouw in vei ligheid stellen. Later herstelde hij zich, liet verscheidene personen, vooral mili taire aanvoerders die niet ingegrepen hadden, arresteren, terwijl de politie de orde op straat trachtte te herstellen. Merkwaardig is overigens de houding van de communisische Toedeh-partij, die van de ene partij naar de andere holde om haar diensten aan te bieden bij het verwekken van agitatie, terwijl geen en kele partij van haar diensten gebruik wenste te maken. In zoverre is het een geruststelling dat de ongeregeldheden niet uitsluitend communistisch gekleurd zijn, al blijft altijd het gevaar dat de commu nistische partij er tenslotte als lachende derde uit te voorschijn komt. Overigens, al slaagt men er voorlo pig in de ongeregeldheden te bedaren, daarmee is het conflict niet opgelost. Mossadeq wil zich kennelijk ontdoen van de Sjah, die bepaald geen krachtige per soonlijkheid is en naar het schijnt eerder door een toevalligheid dan door zijn eigen optreden aan verbanning is ont komen. Kashani staat voorlopig aan de kant van de sjah, omdat hij tegen Mos sadeq is. Wat er zou gebeuren als hij kans zag om Mossadeq te verdringen, is moeilijk te berekenen. Iemand zal er uit eindelijk van het toneel moeten verdwij nen. De eerste poging van Mossadeq om een tegenstander uit de weg te rui men, mag men als mislukt beschouwen. Met des te groter hevigheid zal het vuur in het geheim voortsmeulen, tot op ze kere dag de onvermijdelijke uitbarsting volgt. PIUS XII 77 JAAR OUD EN 14 JAAR PAUS. Paus Pius XII heeft Maandag in alle eenvoud en rus!, zyn 77e ver jaardag gevierd en de 14e van zijn pauskeuze. Van alle officiële ge bouwen in Vaticaanstad woei de pauselijke vlag. Dat was dan ook de enige manier, waarop het Vati- caan de dubbele pauselijke feest dag heeft gevierd. Duizenden telegrammen uit alle delen van de wereld zijn binnen gestroomd om de Paus geluk te wensen. in schoonmaakgetij: Hamea-Gelei BALKANVOLKEREN SLUITEN ZICH AANEEN. Griekenland, Turkije en Joego slavië hebben te Ankara 'n vriend schapsverdrag ondertekend, waar bij zij uiting geven aan hun vaste wil hun vrijheid te verdedigen en alle problemen over de veiligheid tesamen aan te pakken. De belang rijkste clausule voorziet in een ge meenschappelijke bestudering van defensieproblemen door de gene rale staven van de drie landen. Mi litaire deskundigen zijn van oor deel dat de drie deelgenoten in het verdrag, inet tesamen ongeveer zes tig divisies, het machtsevenwicht op de Balkan herstellen. De ondertekening van 't Grieks- Turks-Ziiidslavische vriendschaps verdrag is in de Westelijke staten met voldoening begroet. Functio narissen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarden dat het pact ,,'n sterk psychologisch effect" op de Bal kanvolkeren achter het „ijzeren gordijn" zal hebben. Ook in Lon den en Parijs wordt de onderteke ning een belangrijke stap genoemd voor het handhaven van de vrede in Zuid-Oost Europa. Politici in Athene, Belgrado en Ankara verklaren dat het verdrag de vrede dient en tegen niemand gericht is. Premier Papagos van Griekenland zeide, dat het gevoel van veiligheid in de aangesloten landen zal toenemen. Hij verklaar de dat de drie landen de beschik king hebben over strijdkrachten met een uitmuntend moreel en in de strijd bekwaam. Het grondgebied van de drie landen loopt van de Adriatische Zee naar de Kaukasus, een gebied, waar 42 millioen mensen wonen. Zij beschikken over ongeveer 60 divisies, waaronder troepen, die in de tweede wereldoorlog hebben gestreden, of in Griekenland of Korea tegen de communisten heb ben gevochten. De deelnemende landen beloven hun vrjjheid te verdedigen en alle veiligheidsproblemen gezamenlijk te zullen aanvatten. Hun generale staven zullen samenwerken en aan de respectieve regeringg voorstel len doen voor de gemeenschappe lijke verdediging, teneinde eenvor mige besluiten mogelijk te maken. De samenwerking tussen de drie landen eens verdeeld door diep gaande historische verschillen - is ook vastgelegd in tweezijdige handelsverdragen, welke vorige week zijn ondertekend. Het verdrag is voorlopig voor 5 jaar .van kracht. Hierna kan het worden opgezegd met een termijn van een jaar. Andere staten, waar mee samenwerking door de drie landen nuttig wordt geacht, kun nen toetreden. De drie generale staven zijn reeds begonnen de defensieplannen te coördineren, waar het betreft de zwakste punten van de lange grens langs de met Rusland verbonden staten. Een van deze punten is de grens van Thracië, waar een smal le streek Grieks gebied tussen Bul garije en de zee de verbinding vormt tussen hef overige Grieken land en het Turkse grondgebied in Europa. KARDINAAL VAN ROEY. Naar Reuter verneemt heeft Z. H. de Paus Z. Em. Joseph Ernest Kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen, benoemd tot pause lijk legaat bij de eeuwfeestviering van het herstel der kerkelijke hiër archie in Nederland. Z. Em. zal de officiële herdenkingsfeesten in Mei in ons land meemaken. WISJINSKY VALT AAN. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wisjinsky, heeft in de Algemene Vergadering van de V. N. een zeer scherpe aanval gedaan op de Amerikaanse repu blikeinse partij. Wisjinsky zei, dat de partij het tegenovergestelde van vrede in Ko rea wenst. De Russische minister liet zijn beschuldigingen aan het adres van de republikeinse partij vergezeld gaan van minder vleien de woorden aan het adres van Ca bot Lodge, die vorige week ,,tien punten" heeft opgesomd, waaruit ondubbelzinnig blijkt, dat de Rus sen voortzetting van de strijd in Korea wensen. Wisjinsky drong er bij de afge vaardigden op aan het Russische plan voor een bestand in Korea te aanvaarden. Dit Russische plan houdt in: een onmiddellijk bestand en daarna een politieke conferen tie. BOMAANSLAG OP PERON. Gistermiddag is president Peron van Argentinië teruggekeerd van zijn bezoek aan Chili, waar hij be sprekingen heeft gevoerd over een nauwere samenwerking tussen bei de landen. Enkele minuten na de aankomst van Peron deed zich in het bagage depot van het station een ontplof fing voor. Men neemt aan dat' er een tijdbom werd neergelegd. Drie personen werden gewond; de po litie heeft enkele leden van het spoorwegpersoneel aangehouden. CANADESE „COMET" NEERGESTORT. Op het vliegveld van Karachi is een Canadees passagiersvliegtuig met straalaandrijving van het type „Cornet" neergestort» Alls inzitten den kwamen om het leven. Aan boord bevonden zich vijf technici van Britse en vijf beman ningsleden van Canadese nationa liteit. Het vliegtuig, dat geheel is uitgebrand, was op weg.naar Aus tralië. ONS LAND ZAL WEER DROOG KOMEN, MAAR WIJ ZULLEN VELE TEGENSLAGEN TE INCASSEREN KRIJGEN. In een der collegezalen van de Technische Hogeschool heeft pro fessor ir J. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig laboratorium een uiteenzetting gegeven over het aandeel dat 't laboratorium heeft in de oplossing van de problemen, waarvoor de waterstaatkundigen zich thans zien geplaatst. Hierbij stelde hij voorop dat het Neder landse volk vertrouwen dient te hebben in de resultaten, welke ten slotte gupstig zullen zijn. Maar het zal geduld moeten hebben en te genslagen dienen te incasseren. Het werk is toevertrouwd aan bekwame handen en zij, die met het werk zijn belast, weten dat zij tenslotte de overwinning zullen Whalen, maar dat zij er rekening ïhee moe'ien houden, dat lang niet alles zo vlot zal gaan als allen wel hopen. Er zullen zeer vele maan den verlopen eer alle dijken zijn hersteld en al het land weer zal zijn drooggevallen. Maar daarna zijn wij nog even veilig en even kwetsbaar als voor de eerste Fe bruari en bij het beantwoorden van de vraag of het mogelijk zal zijn ons land nog beter te beveiligen en op welke manier dit het best zal kunnen gebeuren, is het labo ratorium eveneens ingeschakeld. Met het dichten van dijkgaten is men in het laboratorium begonnen met een model van het gat in de dijk bij Hellevoetsluis, welk gat Zaterdag is gedicht, geheel over eenkomstig de aanwijzingen, welke men in 't laboratorium heeft kun nen geven en ingenieurs en aanne mers hebben tevoren met het mo del een paar maal gerepeteerd. De sluiting heeft een fortuinlijk beloop gehad. Het tweede deel van de taak van het laboratorium is een antwoord te zoeken op de vraag hoe ons land in de toekomst minder kwetsbaar zal zijn te maken. Daarbij doet zich in de eerste plaats de vraag voor of men 1000 km dijk zal moeten versterken en ophogen, of dat men een groot aantal zeegaten zal moe ten afsluiten. Prof. Thysse meent, dat wel tot het laatste zal worden besloten. DE VERBINDINGEN NEMEN TOE. In weerwil van tegenslagen op sommige plaatsen, levert het ramp gebied hoopgevend nieuws. Het belangrijkste is wel de melding dat de nijim een maand onderbroken Noord-Zuidverbinding Dordrecht- Moerdijk en verder Zevenbergsp hoekBreda weer is opengesteld voor tweewielig verkeer en voet gangers. Zwaarder verkeer dan dat op fietsen, bromfietsen en moto ren zonder zijspan wordt vanwege de doordrenkte ondergrond op deze bij Moerdijk nog nauwelijks drooggevallen weg beslist niet toe gelaten. Opengesteld voor verkeer met maximum asbelasting van 4000 kilo is ook weer de belangrijke wegverbinding Utrecht-Gorinchem- Keizersveer-Breda; het ondergelo pen weggedeelte in het Land van Heusden en Altena is namelijk ook weer droog gekomen. Het verkeer uit Noord- en Zuid- Holland en Utrecht naar West-Bra bant, Antwerpen en Zeeland heeft de laatste weken gebruik moeten maken van de route UtrechtDen BoschBreda, welke verbinding zeer overbelast was. De openstel ling voor het lichtere verkeer van de weg GornchemKeizersrveer, welke een verkorting van ongeveer 35 km betekent, is dan ook een be langrijke ontlasting van deze ver binding. Echter moet rekening ge houden worden met de mogelijk heid van vertraging bij de veerpont Gorinchem-Sleeuwijk, aldus schrijft i een correspondent van de Volks krant. In West-Brabant zijn 15.000 van de 48.000 hectaren overstroomd land drooggekomen. De gemalen in West-Brabant en in het Land van Heusden en Altena zijn 't wa ter aan 't wegmalen oiver een op pervlakte van 14.000 hectaren. Het overige gebied, 19.000 hectaren, is nog steeds geïnundeerd. De dijken langs het buitenwater aan Noord en Westgrens van de provincie zijn zo goed als hersteld, zij hei provi sorisch. BESCHERMING BURGERBE VOLKING IS EEN DAAD VAN NAASTENLIEFDE, In een schrijven, gepubliceerd in de „Si. Jansklokken", spoort de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Mutsaerts, de mannen en vrouwen die daarvoor geschikt zijn aan, zich aan te melden voor de Bescher ming Burgerbevolking. Ofschoon er op dit ogenblik God zij dank aldus het bisschoppelijk schrij ven, geen sprake is van een onmid dellijke oorlogsdreiging en wij zelfs de vaste hoop hebben, dat door Gods hulp dit gevaar wordt afge wend, is het toch een eis van wijze voorzichtigheid om voorbereid te zjjn op mogelijke onvoorziene ge beurtenissen en die maatregelen te nemen, die noodzakelijk zijn om in groot gevaar toch het ergste te voorkomen. Het is een daad, ja zelfs 'n plicht van christelijke naastenliefde, mee te werken aan het beperken van menselijk leed. Geleerd door de er varing van de jongste wereldoor log, is het duidelijk dat zeer veel leed, ja talloze doden en gewonden onder de burgerbevolking en zeer veel verwoestingen voorkomen kun nen worden door een vastberaden, georganiseerd hulpbetoon van de bevolking zelf. Bovendien is bij de jongste na tionale ramp wel duidelijk geble ken, dat het bestaan van een orga nisatie Bescherming Bevolking zeer gewenst moet worden geacht, ook voor hulpverlening tijdens dergelijke onheilen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen brengt bij talloze bjders aan rheumatische pij nen een wonder te weeg. 't Bloed gaat weer krachtig stromen en wordt zo, op natuurlijke wijze, gezuiverd van alle on zuiverheden die de oorzaak zijn van Uw pijn en ongemak. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgen die heilzame kuur. DE HONDERDDUIZEND IS ER UIT. In de vierde klasse negende lijst van de 518e Staatsloterij is Maan dagmorgen de honderdduizend uit geloot. De houders van het lotnum mer 16952 zjjn de gelukkigen. De A-serie van 't lot is verkocht door de collecteur Mayenburg te Amsterdam, de B-serie door de colporteur Bergkamp te Amster dam, de C-serie door de collectrice mevr. Van Gastel-Witte te Rotter dam en de D-serie door de collec trice mevr. Meyer-v. d. Veer te Groningen. Te Rotterdam was de helft van het lot, waarop de hoofdprijs is gevallen, verkocht aan personeel van een fabriek aan de Brielselaan. De rest van het lot is in kleine por ties aan tal van gegadigden weg- Het was Woensdag j.l. een zeer gedenkwaardige dag in de geschie denis van Katholiek Nederland; het was toen namelijk 100 jaren geleden dat in ons land de Bis schoppelijke Hiërarchie werd her steld door Paus Pius IX in zijn Breve ,,ex qua die arcano". Of schoon de luisterrijke viering van dit groot herdenken pas plaats zal hebben in Mei onder de titel ,,100 jaar Kromstaf"toch past het ons, nu reeds een ogenblik stil te staan bij de betekenis van dit gebeuren. En willen wij deze betekenis in zijn juiste importantie zien, dan is het 't beste wanneer wij ons enkele ogenblikken realiseren hoe de toe stand waarin het Katholicisme in Nederland verkeerde, was en wat er sindsdien is veranderd. We spreken nu niet over het feit dat de eertijds zo grote katholieke bevolkingsgroep was geslonken tot nog geen 40% van de bevolking; dat de katholieke eredienst ineen geschrompeld en weggedoken was in de duistere schuurkerkjes onder de dwang der wetten; dat het sa cramentele lerven onder invloed van het Jansenisme tot een mini mum was beperkt; dat de Neder landse katholieken in liu,n eigen ogen een volkomen minderwaar dig deel van de natie geworden waren; godsdienstig dus waren de toestanden verre van ideaal, maar laten we thans meer onze aandacht gericht houden op de droevige kerkelijke organisatie, waarin de Nederlandse katholieken waren on dergebracht. In liet Zuiden ging het nog iets; het Noorden, waar bovendien de dreiging veel groter was, stond on der 7 Aartspriesters, die slechts met moeite hun gezag tot gelding konden brengen, die vaak weer door anderen vervangen werden, die dikwijls van geheel ander in zicht waren, zodat tenslotte de toe stand dermate onoverzichtelijk ge worden was, dat het voor kon ko men dat Z. H. de Paus zijn Breve, waarin hij de Hiërarchie herstelde, hele provincies, zoals bijvoorbeeld Overijssel, onvermeld liet. Ook de parochies hadden geen vast omschreven grenzen; er wa ren t(e weinig priesters, terwijl de priesters die er waren, een zeer gebrekkige opleiding hadden ge noten. In het Zuiden was de toestand, zoals we reeds zeiden, aanmerke lijk overzichtelijker, en toen Z. H. de Paus de Hiërarchie herstelde, kon men daar zich zonder veel, veranderingen aanpassen aan het oude systeem der vicariaten. De brief, het besluit van de H. Stoel, waarbij het Herstel der Ker kelijke Hiërarchie in Nederland 'n feit werd, is gedagtekend 4 Maart ly53. Zijne Heiligheid Paus Pius IX schetst in deze brief allereerst in het kort de geschiedenis van de Rooms-Katholieke Kerk in Neder land en hoe deze door allerlei in vloeden was bedreigd geworden en wier eenheid in hevige mate was aangetast. Al onze voorgan gers, luidt de brief, stelden alle pogingen in het werk om de katho lieken van Holland en Brabant, die door zulk een woeste en wrede storm tot het uiterste waren ge bracht hei/zij door met de bisschop pelijke waardigheid voorziene Apostolische Vicarissen hetzij door Nuntii van de Heilige Stoel, door herderlijke ondersteuning weer op te richten en te verkwikken; waar door het uiteindelijk zou gebeuren dat zij door Gods barmhartigheid tot de vroegere luister en vorm dier Kerk zouden worden terugge roepen. Hoezeer, vervolgt Zijne Heiligheid de Paus, Onze voorgan ger Gregorius XVI, zaliger gedach tenis, onder billijking van 'n door luchtige Vors', vele dingen wijse lijk overlegd en voorbereid heeft, om de kerkelijke tucht in de ge noemde gewesten geheel te herstel len en in 1841 onderhandelingen omtrent het herstel der Bisschop pelijke Hiërarchie heeft voorgeno men, heeft hij echter uit overwe ging der tijdsomstandigheden dat werk vooralsnog; niet dringend ge acht, en terwijl hij de Apostolische Vicarissen van Brabant met het bisschoppelijk karakter bekleedde en andere geschikte bepalingen maakte, om voor dat gewenste her stel de weg te banen, heeft hij het vaststellen van zulk een gewichti ge zaak tot een gunstiger ogenblik uitgesteld. Wij hebben ons ten doel gesteld de voorspoed der Katholieke Kerk in het genoemde Rijk zoveel Wij er aan kunnen toebrengen, te ver meerderen. Uit dien hoofde de al gemene toestand der katholieke kerk in dit Rijk en de vooruitgang daarvan en het overgrote aantal katholieken beschouwende, en daarbij ziende, dat de beletselen welke de ongekrenktheid en wel vaart van de katholieke godsdienst hinderden, met iedere dag werden weggenomen, voorts betrouwende 'dat deze beletselen als het ware reeds geheel waren opgeheven door. de grondwetshervorming, die door de billijkheid en rechtvaar digheid der bestuurderen van dat rijk is ingevoerd, en eindelijk ook het welwillende gemoed van de doorluchte vorst ook jegens dat gedeelte zijner getrouwe onderda nen, die het katholiek geloof belij den, erkennende, hebben Wij ge acht dat de tijd gekomen ware dat de kerkelijke regeling in het Ko ninkrijk Nederland tot die (vorm worde teruggebracht, waaronder de gelovigen bij andere natiën staan. Daarom uit eigen overweging, met zekere kennis en rijp over leg en uit de volheid Onzer Apos tolische macht en tot meerdere eer van de Almogende God en tot voordeel der H. Katholieke Kerk stellen Wij vast en bepalen Wij, dat in het Rijk van Holland en Brabant, volgens de algemene regelen dier Kerk wederom bloeie de hiërarchie der gewone bis schoppen, die genoemd worden naar de zetels, welke wij door deze Onze brief oprichten en tot ene kerkelijke provincie instel len. Dientengevolge verklaren Wij voor het tegenwoordige op gericht en willen Wij dat er vijf zetels gesticht zijn, te weten die van Utrecht, Haarlem, 's-Herto- genbosch, Breda en Roermond." Meli deze woorden was door Zij ne Heiligheid Paus Pius IX de bis schoppelijke Hiërarchie in ons land hersteld. Ons katholieke volksdeel kreeg zijn bisschoppen, die bisschoppen dat volk en gaven het zijn pries ters en zijn kerken; die bisschop pen richtten kloosters op en lang zamerhand richtte het katholieke volk zich op uit de druk en de aehteruitstelling; op politiek zo wel als op wetenschappelijk ge bied volgde de opleving der reli gieuze vernieuwing; het katholicis me in Nederland werd weer nieuw en levend, het deed zijn rechten gelden op ieder gebied, 't minder waardigheidscomplex verdween, zij het niet steeds en overal even vlug. Maar 't herstel der Bisschop pelijke Hiërarchie was toch in elk geval het begin van de opleving en voor ons zal dit herstel zijn 't sym bool van de geloofskracht van on ze voorouders, die gehandhaafd bleef door eeuwen van duisternis en onderdrukking heen. REORGANISATIE IN DE LEGEROPLEIDING. In de loop van de komende maanden zal een groot aantal in- fanterieregimenten van standplaats gaan veranderen in verband met de voorgenomen instelling van een viertal opleidingsdepots, n.l. te Den Bosch, Maastricht, Roermond en Venlo. In het depot te 's-Bosch zal de opleiding gevestigd worden voor de garde-regimenten Grena diers, Jagers en Prinses Irene. Het gevolg hiërvan is, dat het regiment Stoottroepen Den Bosch zal gaan verlaten en in Venlo zal worden ondergebracht. Deze reorganisatie zal voornamelijk ten doel hebben de opleidingsmethoden te verbete ren. TWEE NEDERLANDERS VERMIST OP SUMATRA. Dokter S. P. Schiphorst, hoofd van de malariabestrijding in Noord Sumatra, en de verpleegster mej. A. Israël, die vorige week Zondag zijn vertrokken voor een ochtend wandeling in de omgeving van Brastagi (het recreatieoord van Medan) worden thans reeds bijna twee weken vermist. Afdelingen van het leger zijn reeds dagen aan het zoeken met behulp van een ondernemings vliegtuig, dat boven de berg Siba- jak rondcirkelt. Er wordt veron dersteld dat zij niet ontvoerd zijn, maar dat zij in het zeer beboste terrein zijn verdwaald. JO VINCENT VERLAAT DE CONCERTZAAL. Jo Vincent, die vandaag 55 jaar wordt, blijft bij haar voorne men in de loop van dit jaar haar loopbaan als zangeres te beëindi gen. Zij is van plan dan tot afscheid enkele liederenavonden en kerk- concerten te geven. Daarna hoopt zij zich aan de paedagogie te wij den. ERNSTIG ONGELUK BIJ DE B. P. M. Op het terrein van de B. P. M. te Pernis heeft zich een ongeluk voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 27-jarige arbei der A. J. Huisman, gewoond heb bende aan de Noordzijde te Bode graven. Een andere arbeider, de 36-jarige G. P. Bogaars, Suzanne van Oostdijkstraat te Gorkum, moest met 'n schedelbasisfracfuur in het Zuiderziekenhuis worden opgenomen.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1