Waalwijkse en Langs Courant I Wijde Wereld «EMKES DE OPVOLGING. HUURVERHOGING UIT DE van 17 tot 29 procent. Accountantskantoor J. van Dijk Administraties en belastingen, Jos. v. d. Lee en Zn. DE PRINS HERVAT BEZOEK AAN DE V. S. DAMPO keert en weert elke verkoudheid en pijn in spier en gewricht ECHTPAAR AANGEREDEN, DE MAN OVERLEDEN. Leraar Boekhouden M. O. W A A L W IJ K. Grotestraat 180 (Ned. Hand. Mij.) Telef. 2475 Een duidelijk en boeiend overzicht van het gebeurde te Raamsdonksveer en de toestand van thans. Last van zenuwen? VRIJDAG 13 MAART 1953. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO \M HET ZÜI 76e JAARGANG No. 21 Abonnement 18 cent per week 2.88 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprija 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" 1 De Sovjetleiders hebben de spe culanten in het Westen wat men zou kunnen noemen te pakken ge had. Binnen 24 uur na de dood van Stalin boden zij de wereld 'n lijst van nieuwe bewindslieden aan, waarin Malenkof stond genoemd als de opvolger van Stalin als mi nister-president met Beria en Mo- lotof, de twee anderen van het fa voriete driemanschap, als vice- premiers. De zinloze functie, die in de Sovjet-Unie het president schap is, ging over van Shvernik op maarschalk Woroshilov. Dat Vishinsky op buitenlandse zaken weer heeft moeten wijken voor Mo- lotof en benoemd is tot permanent vertegenwoordiger, kan wijzen op een degradatie. Als men de feiten zonder meer beschoujwt, hebben de Moskouse kopstukken inderdaad een streep door de rekening van de Westelij ke veronderstellingen gehaald. Ove rigens waren het niet alleen specu lanten die zich voor het ogenblik vergist hebben, want ook ervaren diplomaten, die 'n staat van dienst achter de rug hebben in Moskou zelf, voorspelden strijd om de macht. Kennelijk zijn de Sovjets er op uit geweest het bewijs te geven van hun onwrikbare eensgezind heid over de voortzetting van Sta- lins levenswerk. En het valt niet te ontkennen dat ze daardoor enige indruk hebben gemaakt en de Wes telijke wereld min of meer verrast hebben. Van de andere kant is het niet meer dan logisch, dat ze al thans voor het ogenblik zich niet hebben laten kennen en zowel voor het binnenland als voor het buiten land de kracht van hun regiem hebben willen tonen. Daarmee is echter het laatste woord nog niet gezegd. De ondoor dringbaarheid van het ijzeren gor dijn en nog meer de geslotenheid van de hoogste Sovjetregionen ver hinderen een heldere kijk op de zaken en daarom moeten de meeste conclusies uit tamelijk vage gege vens afgeleid worden. Op enkele aspecten hebben we al eerder ge wezen en er zijn nog wel enkele andere gegevens die een nadere beschouwing waard zijn. Men vraagt zich b.v. af of de op volging zoals* die nu in haar werk is gegaan geregeld is krachtens een politiek testament van Stalin zelf. Die mogelijkheid wordt in ver schillende commentaren geopperd, omdat de wijzigingen tamelijk in grijpend en niet in 24 uur bekok stoofd kunnen zijn. Daartegenover staat dat verschillende reorganisa ties, die in October van het vorig jaar tot stand waren gebracht, nu weer ongedaan zijn gemaakt. Het presidium van de communistische partij, dat toen was uitgebreid tot 86 man, is nu weer teruggebracht tot 10 man, onder wie Malenkof, Beria, Molotof en Worosjilov. Als dit de uiterste wilsbeschikking van Stalin is geweest, wat heeft hem er dan toe 'bewogen het vroegere werk teniet te doen. Daarover doorredenerend zou men als aan nemelijke verklaring kunnen po neren, dat de uitbreiding er van uitging, dat Stalin zelf zijn over heersende positie in het presidium nog onbepaalde tijd zou behouden, terwijl het hem beter voorkwam, als hij eventueel kwain te sterven, dat de macht weer sterker gecen traliseerd zou worden. Overigens is ook dat niet meer dan een ver moeden. Dspöi-ageni Langstraat e.o. 7 Grootestraat 200A, Waalwijk, Tel. 2971 Dan is er de persoon van Malen kof. Algemeen wordt hij als de be schermeling van Stalin beschouwd en uit dien hoofde werd zijn be noeming min of meer verwacht. Dit wil overigens niet zeggen dat hij een Stalin is. Tot voor enkele jaren was hij vrijwel onbekend, ofschoon hij toen al een belangrij ke positie bekleedde. In October vorig jaar, toen hij de redevoering van Stalin op het congres van de communistische partij in Moskou voorlas, trad hij plotseling op de voorgrond en vanaf dat ogenblik was hij favoriet als opvolger. Dat hij dit zonder slag of stoot gewor den is, betekent niet dat hij een tweede Stalin zal worden. Op het ogenblik valt daar nog niets van te zeggen. Het kan nog maanden du ren eer naar buiten de gevolgen blijken van Stalins dood in de hoogste Sovjetregionen en men kan gerust enige scepsis koesteren over de roerende eensgezindheid die nu voor de buitenwereld aan de dag wordt gelegd door de Moskouse kopstukken. De dictatuur van een dictator over te nemen eist haast een bovendictatoriale macht. Is Molotof misschien te zeer di plomaat om een ernstig concurrent voor Malenkof te zijn, Beria is niet minder fanatiek dan de nieuwe premier en in zijn positie van mi nister van binnenlandse zaken en hoofd van de politie heeft hij een geducht wapen achter zich. Of hij daarmee kan doen wat hij wil, is natuurlijk een andere vraag. Er zijn overigens vele mogelijkheden, die vooralsnog niet méér zijn. De buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie schijnt voorlopig geen grote wijzigingen te zullen onder gaan. De vele officiële verklarin gen wijzen alle in de bekende rich ting van vrede en waakzaamheid, wat neerkomt op de koude oorlog die we kennen. Op de begrafenis van Stalin sprak Malenkof over de mogelijkheid en wenselijkheid dat socialisme en kapitalisme in vrede naast elkaar leven. Ook dit is geen nieuw geluid, want ook Stalin heeft dit punt van tijd tot tijd naar voren gebracht. Het zal dus wel evenmin op iets anders wijzen dan op voorlopige handhaving van de status quo. De tijd zal het ons ver der leren. Als een interne Sovjetaangele genheid kan de verhouding tot de satellietstaten gezien worden. Het meest zelfstandig heeft zich tot nu toe China gedragen en daar schijnt Moskou zich toch wel een beetje ongerust over te maken, vooral nu Mao Tse Tung het blijkbaar niet de moeite waard heeft gevonden voor de begrafenis van Stalin naar Mos kou te komen. In die richting wijst ook de benoeming tot ambassadeur in Peking van Koeznetzov, die juist tot onderminister van buitenlandse zaken was benoemd. Of de Chine zen zich daardoor verplicht zullen voelen zich nauwer aan Moskou te binden, is een vraag. Waarschijn lijk kan de ontwikkeling in Korea daarover meer leren. Dat er een massale afval van de satellieten in het vooruitzicht zou zijn, is wel 'n illusie; daarvoor heeft Moskou de touwtjes te strak aangetrokken en al schijnt er in Albanië een Tito- istische stroming te zijn, daaruit mag men toch geen vérgaande con clusies trekken. Zodat ook dit punt met veel andere in de schemering van de toekomst versluierd ligt Prins Bernhard zal 18 dezer voor een kort verblijf naar de Ver. Sta ten vertrekken om een aantal offi ciële afspraken, die hij door de overhaaste terugkeer naar Neder land na de watersnoodramp moest uitstellen, alsnog na te komen. In de eerste plaats echter heeft het bezoek ten doel in de Ver. Sta ten het resultaat in ontvangst te nemen van de hulpactie, die in talrijke steden aldaar is georgani seerd ten behoeve van de slacht offers van de watersnood. Het ligt in het voornemen dat dit zal geschieden in een speciale bij eenkomst op de ambassade in Was hington. Het overige programma omvat, behalve een aantal bespre kingen, een rede van de Prins voor de Council of foreign relations en bijeenkomsten met de Nederlandse Vereniging en de Nederlandse Ka mer van Koophandel in New-York. Tevens heeft de Prins zich bereid verklaard, aanwezig te zijn op een bijeenkomst van het Willem de Zwijger-comité, waar hij de jaar lijkse prijs, die toegekend wordt aan die Amerikaanse journalist die in het verstreken jaar het beste ar tikel over Nederland publiceerde, zal uitreiken. HUMANISTISCH THUISFRONT EN DE MILITAIREN. Toch nog uitzonderingsverlof. Er is een legerorder verschenen, waarin de minister van oorlog richtlijnen aangeeft voor bijwoning van de zogenaamde bezinnings bijeenkomsten voor militairen in het centrum van het Humanistisch Thuisfront „De Ark" te Nunspeet. De bijeenkomsten zullen staan on der de verantwoordelijkheid van het hoofdbestuur van dit thuis front, terwijl de duur der bijeen komsten, alsmede de opleidings perioden waarin deze bijeenkom sten zullen worden gehouden, zul len worden bepaald naar door de Chef van de Generale Staf voor de koninklijke landmacht en voor het personeel van de luchtmacht dooi de Chef van de Luchtmachtstaf te stellen regelen. Per jaar zullen ten hoogste 12 bijeenkomsten mogen worden ge houden met maximaal 30 deelne mers per bijeenkomst. De minister heeft bepaald dat minderjarige militairen de bijeen komsten slechts zullen mogen bij wonen met toestemming van de ouders of voogden, waartoe een schriftelijke verklaring moet wor den overgelegd. De militair mag zich alleen dan voor deelneming opgeven, indien hij aan zijn com mandant verklaart zich in huma nistisch milieu te willen verdiepen op de levensvragen. Voor de duur van de bijeenkomst wordt uitzonderingsverlof verleend en wordt voeding van rijkswege verstrekt. BETEKENIS VAN DE NEDERLANDSE KIP. Jaarlijkse eierproductie bedraagt ruim 2 milliard. Een verslaggever van de Maas bode schrijft o.m.: Stel, dat er een 14 m. brede weg was, die liep van Roermond over Luik naar Parijs en terug over Brussel weer naar Roermond. Een dergelijke weg nu zou men volledig kunnen beleggen met het aanal eieren, dat jaarlijks in ons land wordt geproduceerd. Dat aantal bedraagt n.l. 2400 millioen. Wanneer men zo des morgens zijn eitje klopt aan het ontbijt of met welgevallen op die mooie goudgele schijf van de uitsmijter blikt, beseft men niet, welk een zorg en organisatie-apparaat nodig zijn, om allereerst dat ovale voor werp van een zo hoog mogelijke kwaliteit te doen zijn. Ook econo misch is de pluimveehouderij voor ons land van grote betekenis en de exportwaarde van haar producten, die in 1952 280,6 millioen gulden bedroeg, waarvan 237,6 millioen aan kippen- en eendeneieren, over treft die van groenten en fruit. Tien millioen voor verpakkingsmateriaal. Het zegt wel iets dat aan verpak kingsmateriaal voor de export van eieren, waarvan de V.E.C.E. (Coö peratieve Verkoopcentrale voor eieren, waarbij 7 grote coöperatie ve eierafzetverenigingen zijn aan gesloten) 34 pCt. verzorgt, 10 mil lioen gulden moet worden uitge geven. WAARMEDE ELKE AARDAP PELVERBOUWER TERDEGE REKENING DIENT TE HOUDEN. Door de Stichting voor de Land bouw in Noord-Brabant, Spoorlaan 50 te Tilburg, wordt het volgende onder de aandacht gebracht Alle getroffenen in de rampge bieden worden nog in de gelegen heid gesteld tot 25 Maart 1953 ont heffing aan te vragen bij bovenge noemde instantie, van het Besluit bestrijding Aardappelmoeheid voor het telen van aardappelen binnen de drie jaren op dezelfde percelen. Voor besmet verklaarde percelen wordt geen ontheffing verleend. Niet getroffen gebied. Land- en Tuinbouwers worden er opgewezen dat deze hun aan vraag tot ontheffing van Art. 1 lid 1 van het besluit A.M. voor 1 Juni 1953 bij bovengenoemde instantie kunnen indienen voor percelen die in 1953 worden beteeld met aard appelen. Deze moeten dan op 20 Juni gerooid zijn om in aanmer king te komen om op dezelfde per celen aardappelen te telen in 1955. Volkstuinders en particulieren worden er op gewezen, dat het te len van aardappelen in hun tuinen slechts is toegestaan onder voor waarde, dat in enig kalenderjaar niet meer dan 1/3 gedeelte van de oppervlakte, welke voor de teelt van land- of tuinbouwgewassen te gebruiken is, met aardappelen wordt beteeld. Met dien verstande, dat na een gewas aardappelen op dezelfde grond twee jaren andere gewassen moeten worden geteeld. Aangezien de genoemde maatre gelen zijn genomen in het belang van alle agrariërs, mocht worden verwacht dat elke teler zich hier aan stipt zou houden. Het is echter de laatste jaren gebleken dat het aantal overtredingen vrij groot is. Teneinde hierin verandering te brengen heeft de Overheid beslo ten in 1953 en volgende jaren op de naleving van de voorschriften streng toezicht te houden. Belang hebbenden zijn dus gewaarschuwd. GROTER SPOORBOEKJE. De zomergids van de Nederland se Spoorwegen, die 17 Mei ver schijnt, krijgt een grotere afmeting en een andere indeling, volgens de richtlijnen, die door de Europese spoorwegmaatschappijen in onder ling overleg zijn vastgesteld. Hei grotere formaat geeft meer ruimte voor de verklaring van de tekens, terwijl de nummers van de tabellen eveneens zullen worden gewijzigd. AANVAL BOVEN WESTDUITSLAND. Twee Russische straaljagers van 't type Mig-15 zijn Dinsdagmorgen uit Tsjecho-Slowakije de Amerikaanse zone van Duitsland binnengeraasd en hebben 40 km van de Beiers- Tsjechische grens een Thunderjet van de Amerikaanse luchtmacht neergeschoten, die met een andere Amerikaanse straaljager een nor male patrouillevhicht maakte. De aanval werd tijdens stralend zon nig voorjaarsweer op een hoogte van 3600 meter uitgevoerd. De pi loot van het getroffen vliegtuig slaagde er in zich met zijn para chute in veiligheid te brengen. OPROER IN KRIJGSGEVANGENENKAMP. Tijdens een oproer in een krijgs gevangenenkamp op het eiland Jontsjo werden 23 Noord-Koreanen gedood en 42 gewond. De moeilijk heden begonnen, toen een gevan gene zich moest melden omdat hij een kampvoorschrift had overtre den. Plotseling vielen toen 60 a 70 gevangenen de kampcommandant en zijn helper aan, die ongewapend waren. Een chauffeur, die de aan val zag, opende als eerste 't vuur op de gevangenen om de kamp commandant en zijn assistent te ontzetten. POLEN NEMEN ZES DEENSE KOTTERS IN BESLAG. De Poolse regering heeft 6 Deen se vissersvaartuigen met in totaal 23 personen aan boord laten op brengen naar Hela, een Poolse ha ven by Danzig. In Denemarken i^. men er van overtuigd dat deze maatregel in verband staat met de twee keer herhaalde Poolse eis om uitlevering van de MIG- straaljager, die verleden week op het Deense eiland Bornholm is ge land. De piloot van het vliegtuig heeft de Denen om politiek asyl gevraagd. Het toestel is gede monteerd naar Kopenhagen overgebracht. De vissersvaartuigen werden en kele dagen later weer vrijgegeven. DODE EN 2 GEWONDEN BIJ CELLULOSE-ONTPLOFFING. Tengevolge van een nog raadsel achtige ontploffing van een vat cellulose is een 17-jarige arbeider, werkzaam bij een lijstenfabriek in Amsterdam om het leven gekomen. Twee eveneens zeventienjarige collega's werden met zware brand wonden in het Onze Lieve Vrouwe gasthuis opgenomen. VROUW VERMOORD. Dinsdagavond om zes uur heeft op de Zeedijk te Amsterdam een 52-jarige schipper een 25-jarige vrouw met een revolverschot van het leven beroofd. Onmiddellijk hierna sloeg de dader de hand aan zichzelf door zich met de revolver door de slaap te schieten. COMPLETE V-l GEVONDEN. De Zevenbergse Rijkspolitie heeft in de bocht van de Platteweg al daar een complete V-l aangetrof fen. Vermoedelijk is het projectiel afkomstig uit het Hollands Diep, waar het door de stuwing van het water met de ramp van de bodem is losgeslagen en mee het land in gevoerd Op het oog, is de V-l ih- tact. Maatregelen zijn getroffen om het apparaat te bergen. UIT TREIN GEVALLEN EN GEDOOD. De 22-jarige J. Wientjes uit Nij megen is Zaterdagmiddag op de spoorlijn EindhovenDen Bosch door een openslaande coupe-deur uit de trein gevallen. Hij werd door de wielen gegrepen en op slag ge dood. Zaterdagavond is een echtpaar uit België, rijdend op een tandem met hulpmotor, op de Boschdijk te Eindhoven door een personenauto aangereden en tegen de weg ge smakt, waarbij 't echtpaar levens gevaarlijk gewond in het Binnen- ziekenhuis werd opgenomen. De man is kort daarna overleden. Een acht jaar oud nichtje van het echt paar, dat op de duo van de brom- tandem zat, liep slechts enkele schaafwonden op. Voor het leven van de vrouw wordt gevreesd. ONENIGHEID IN DE C.P.N. Dr. B. Polak, joods arts te Amsterdam die voor de Communistische Partij Ne derland zitting heeft in de Amsterdamse gemeenteraad en in de Prov. Staten, is door het districtsbestuur van de CPN te Amsterdam opgedragen, deze functies neer te leggen, en zijn zetels ter beschik king te stellen van de CPN. Hij werd schuldig verklaard aan „achterbaks ge wroet in de partij Blijkens een verkla ring in „de Waarheid" weigerde hij deel te nemen aan het partijleven, poogde hij partijgenoten van Joodse afkomst op te zetten tegen de partijleiding en het op treden van de Sovjet-Unie, twijfel te zaaien omtrent de berichten betreffende het complot van de artsen in Moskou Loonsverhoging en verlaging van belasting ter compensatie. Met ingang van 1 Januari 1954 Na nauwgezette bestudering van het advies van de Sociaal-Econo mische Raad heeft de regering het principiële besluit genomen over te gaan tot huurverhoging met in gang van 1 Januari 1954, aldus ver neemt De Telegraaf. In de grote steden zullen de huren met 17 pet. worden verhoogd, in de tweede klas gemeenten met 20 pet., in de derde klas gemeenten met 23 pet., in de vierde klas gemeenten met 26 pet. en in de vijfde klas ge meenten met 29 pet. Hierbij wordt uitgegaan van de gemeenteklasin- deling der Noodwet Ouderdoms voorziening. Voor degenen, wier loon is vasU gesteld door of met goedkeuring van het college van Rijksbemidde laars, zal een loonsverhoging wor den voorgeschreven, die algehele compensatie inhoudt, met dien verstande, dat een deel der com pensatiemaatregelen in de con sumptieve sector zal worden ge zocht. Geschat wordt, dat het totale huurbedrag jaarlijks 700 millioen bedraagt. Door de huurverhoging zal derhalve ca. 140 millioen uitvoering van het principiële be sluit der regering zal nog nadere detailuitwerking behoeven. Zo zal b.v. een onderscheid moeten wor den gemaakt tussen oude en nieu we woningen. T.a.v. de gemeente-indeling wordt nog opgemerkt, dat van alle ge meenten in de vier Noord-Ooste lijke provinciën en de drie Zuide lijke provinciën geen enkele in de eerste klas is opgenomen. Plaatsen als Tilburg, Heerlen en Maastricht 'zijn in de derde klas opgenomen. Waalwijk zit in de vierde klas. Bij de indeling wordt rekening ge houden met het relatieve huurpeil, het stedelijk karakter en het karak ter van verzorgingscentrum, als mede de nabijheid van plaatsen met hoog loonniveau. Bjj informatie bij officiële instan ties wilde men dit beriebt noch 'bevestigen noch ontkennen. Regering beslist volgende week. De regering heeft nog geen be sluit genomen met betrekking tot de komende hum-verhoging en de daaraan gekoppelde loonsverho ging, welke op 1 Januari van het volgende jaar moeten ingaan. Publicaties in verschillende bla den wekken de indruk, dat het (Belastingen onder leiding van oud-controleur der belastingen.) meer huur moeten worden opge bracht. Het blad meent te weten, dat de compensatie zal worden ge zocht in belastingverlagingen tot een bedrag van 100 millioen en in loonsverhogingen van 40 mil lioen, welke laatste ongeveer 2 pet. zullen bedragen. Wat de belastingverlagingen be treft, wordt opgemerkt dat gedacht wordt aan een verlaging van de omzetbelasting van ca. 18 milli oen op huisbrand en 15 millioen op schoeisel. Vervolgens een ac cijnsverlaging op suiker, wat de schatkist ca. 30 millioen zal kos ten, hetgeen de suiker ca. 10 cent per kg. goedkoper zal maken. De inkomsten- en loonbelasting zal in totaal met ongeveer 15 millioen worden verlaagd, o.m. door een verhoging van het vrije bedrag aan de voet 'van het inkomen, terwijl tenslotte de personele belasting met 40 pel1, zal worden verlaagd. De inkomstenderving door de ge meenten zal door het Rijk worden vergoed. De compensatiemaatregelen zul len eveneens met ingang van 1 Ja nuari 1954 van kracht worden. De voorstel van de regering reeds vast staat en dat de huren in de grote steden zullen stijgen met 17 pet. In de andere gemeenten zou, - volgens deze publicaties de ver hoging zwaarder worden: 20 pet. in een gemeente tweede, 23 pet. in een gemeente derde, 26 pet. in een gemeente vierde en 29 pet. in een gemeente vijfde klas. De klassen worden aangehouden volgens de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Tegenover de huurverhoging zou volgens de berichten een belasting verlaging en een loonsverhoging van twee pet. komen te staan. De personele'belasting zou met 40 pet. worden verlaagd. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat deze publicaties zijn gebaseerd op een vroeger stadium van de besprekingen in de minis terraad. De vermelde percentages zijn niet meer juist. Vermoedelijk zal de regering de volgende week haar voorstel aan het parlement vaststellen, dat nog in belangrijke mate kan afwijken van de opvat tingen, welke in een vroeger sta dium by de regering hebben be staan. Burgemeester Prinssen van Raams- donk hield bij de aanvang der laatste raadsvergadering de volgende rede Alvorens aan de agendapunten te be ginnen acht ik het passend de waters noodramp van 1 Februari j.l. te memo reren en allereerst hen te gedenken, die als gevolg daarvan het leven verloren. Laten wij enige ogenblikken stilte in acht nemen en voor hun zielrust bidden. De mens wikt en God beschikt. Een oud spreekwoord dat weer opnieuw waar is gebleken. U herinnert zich on. getwijfeld nog hoe wij allen na de eerste raadsvergadering van dit jaar, op 30 Ja nuari, na het uitspreken van mijn Nieuw- Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. jaarsrede, de behandeling van de ge meentebegroting 1953 en na nog enige tijd daarna in mijn woning te hebben vertoefd, met verantwoord optimisme huiswaarts gingen. En slechts 24 uur later trof niet alleen onze gemeente, doch geheel Zuid-West-Nederland een watersnoodramp, die alleen maar met de St. Elisabethsvloed in 1421 is te verge lijken. Zaterdagavond had ik mij nog enkele malen overtuigd van de waterstand. Om ongeveer 8 uur, toen 't feitelijk laag wa ter moest zijn, stond het water reeds op het Heereplein. Later zakte het iets, mis schien wel als gevolg van dijkdoorbra ken en het vol lopen van polders. In ieder geval, kort nadat ik mij ter ruste had begeven, werd ik om ca. 12 uur opgebeld door de Groepscomman dant van de Rijkspolitie, opperwacht meester van der Nooren, die fnij waar schuwde, dat het water weer stijgende was en de toestand gevaarlijk werd. Slechts enkele minuten later belde mij eveneens een particulier op met hetzelf de doel. 1 Veel meer doen dan op de meest be dreigde plaatsen inspectie houden, o.a. op Sandoel en aan de Kartuizerstraat, kon in 't begin niet worden gedaan. De Commandant van de politie te water en de gemeente.opzichter waren toen ook reeds in touw. Op vele plaatsen waren de inwoners bezig te krammen met zand zakken, planken, klei en los zand, daarbij krachtig geholpen door gemeente.perso- neel, dat zand aanvoerde. Toen 't water het Poststraatje afliep, werd het menens en gaf ik om ca 2 uur bevel om alle inwoners door mid del van de sirene te waarschuwen, waar mee tevens de vrijwillige brandweer, voor zover nog niet aanwezig, in touw kwam. De toestand werd steeds gevaarlijker en in de IJzersteeg verkeerden reeds en kelen in nood. Pogingen om deze mensen te redden mislukten, terwijl boten niet aanwezig waren. Daarop waarschuwde ik de Wacht commandant van de Pontonniers in de Keizersveerkazerne. Tegen 3 uur ver schenen de eerste militaire wagens met bootjes. Vanaf het Heereplein mislukten de reddingspogingen der pontonniers, die daarna achterom via de Donge en de Scheepswerf van 'Suijlekom aan de Ha ven kwamen. Even later kwam de eerste amphibiewagen in actie. Terloops zij op gemerkt, dat de Minister van Oorlog la ter in de Tweede Kamer heeft verklaard, dat in deze gemeente de eerste militaire hulo werd verleend. Het werd al spoedig wel duidelijk, dat er iets bijzonders ging gebeuren, waar-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1