das- VROOM DREESMANN tCfhJt. noen§ HET WAPEN prijzen HOLLAND SHOW IN DUBLIN 98' 59c 2.- 22 BREECK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 16 MAART 1958 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 18 MAART 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND 7-\ Peimanenlglase damesblouse In 7 nieuwe voorjaarskleu- ren; wit, geel, chartreuse, bleu, turquoise, rood E50 en zwart, m. 38-44 Zijden georgette pochette, 45 x 45, ook als halsdoekje te dragen, in wit, groen, turquoise, rood en zwart, grote maat kleine maat Cocos boodschappentas met franje, diverse streep- dessins, extra 4 25 grote maat 8 Schoon rnaaUpakUet, best. uit: prima dweil 50 x 60, stofdoek 35 x 35 en wafeldoek 20 35 x 35 cm. Lakens, prima graslinnen, 180 x 230 7.25 g90 SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN 150 x 230 Sloop, 62 x 72 cm. Charmeuse directoir m. wijde pijp, keurig afge werkt met fijn picotje. Maten 40-48, H 65 in zalm en wit Fantasie herenanklets primagemengdewol, <J75 in grijs en beige Ballpoint, stevig model m: clip, div. aantrek- 45c kelijke kleuren Sinaasappeljam, A K c overheerlijk, p. pot 450 gram statie Chocolade-eitjes in staniol, melk en IyA,c puur, 100 gram Kindermolières in nieuwe kleur bruin, met vormrub- berzool, maten 20 35, 350 met kleine stijging Poplin overhemd, vaste trubenijs- of slappe boord met baleintjes, gevoerde borst, in uni grijs, bleu, beige, wit, lever "°f en reseda 50 Luxe doos „Philite"; te gebruiken voor allerlei doeleinden, alms- «S55 ting 14 x 23 cm. Cocoskarpet in frisse streepdessins, 1090 1 40 x 1 80 cm. 1 90 x 280 cm. 50 straaljagers het tot landen wilden dwin gen, dat uit de bommenwerper het eerst geschoten is, dat daarna van Russische zijde een waarschuwingsschot werd ge lost enz. enz. Eindelijk hebben nu de Amerikaanse piloten verlof gekregen terug te schie ten als ze boven West-Duitsland worden aangevallen; men zou zeggen dat dit toch al het minste is wat ze kunnen doen en misschien de enige methode om althans enige indruk te maken op de Russen die zich toch aan geen enkele overeenkomst gebonden achten als ze niet in hun kraam te pas komt. Daarom lijkt er tegen dergelijke incidenten ta melijk weinig te doen. Deze speldenprik- kenpolitiek zal doorgaan zolang de kou de oorlog voortduurt. Het schijnt nodig te zijn die af en toe te verscherpen, waarbij het de heren in Moskou volko men onverschillig laat of dit slachtoffers kost. Als dit het eerste waarneembare gevolg is van Stalins dood en een aan wijzing voor de nieuwe richting in de Sovjetpolitiek, dan ziet er de hemel aan de politieke horizon bepaald niet roos kleurig uit. Washington schijnt overigens sinds Eisenhower in het Witte Huis ze telt niet van plan te zijn zoveel over zijn kant te laten gaan als ten tijde van Tru man. Mogelijk is een krachtige houding de enige remedie tegen sluipmoorde- naarstaktiek. ENORM WERK VAN NED. INGENIEURS. Nederlandse ingenieurs hebben ten be hoeve van de Syrische regering een enorm plan ontworpen voor droogleg ging, bevloeiing, ontginning en verdere landbouwkundige ontwikkeling van gronden, gelegen in de Ghab-vallei en de daarbij aansluitende Acharneh-vlakte in het Noordwestelijk deel van Syrië. Het gaat hier om een project voor 72.500 ha, d.i. ongeveer anderhalf maal de opper vlakte van de Noord-Oostpolder; met de uitvoering van de plannen, die circa 120 millioen gulden kosten, zal waarschijnlijk tien jaar gemoeid zijn. De opdracht uit Syrië werd verkregen door het Nederlands Adviesbureau voor ingenieurswerken in het Buitenland „Nedeco" te Den Haag in samen werking met de Nederlandse Heidemaat schappij en het Ingenieursbureau Dwars, Heerik en Verhey te Amersfoort; zij was het resultaat van een door de Syrische regering uitgeschreven internationale competitie. Volgens overeenkomst moet het voor project in zijn geheel begin April gereed zijn. Het eerste deel van de plannen is enkele maanden geleden aan de Syrische regering overhandigd en met duidelijke waardering ontvangen. Het staat verder aan de autoriteiten in Syrië zelf te be oordelen aan wie men de uitvoering van het project wil gunnen; gehoopt wordt uiteraard, dat ook hiervoor op de capa citeiten van ons land een beroep zal worden gedaan, doch of dit ook inder daad zal geschieden moet worden afge wacht. NEDERLAND BETOONT SOEPELHEID TEGENOVER BELGIË Nederland vervult thans in het Bene- lux_gesprek de rol van de partner, die zijn vriend beleefd maar onverzettelijk FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" VAN 5)'. En op deze voorjaarsmorgen stond Korstiaan zo te staren over z'n tapkast en luisterde met één oor naar de gesprekken. Meneer Geerdes, de makelaar, was aan het woord. Weet je al dat Bonneman er mee uitscheidt? vroeg hij. Dat is geen nieuws, stelde Ha merlink, de drukker, vast. Sindt zijn zoon naar Amerika vertrokken is, heeft hij er geen sjenieïgheid meer in. Nop ja, wat is de wagenma kerij? - vroeg meneer Gerrit in 't algemeen. Je koopt tegenwoor dig alles kant en klaar, en nu die grote carosseriefabriek in Vierhou ten er is, kon Bonneman het werk met een knecht makkelijk af. Trou wens, hij kan het doen, hij heeft ze genoeg verdiend. Eens moest 'n mens rust nemen, wat jij, Hijzel- doorn. De ijzerhandelaar speelde met z'n ordelintje, een vaste gewoonte en glimlachte. Men krijgt in dit leven nimmer rust stelde hij ge- op zijn feilen wijst. Minister Zijlstra heeft namelijk alle verzoeken van België om met betrekking tot een aantal Ne derlandse exportartikelen conservatoire maatregelen te nemen afgewezen op één na, te weten houten meubelen. Met be trekking tot de rayon-tricotage heeft de minister het nemen van maatregelen af gewezen, omdat hem gebleken is dat daar alsnog een particuliere ondernemers overeenkomst naar het voorbeeld van enkele andere bedrijfstakken op handen is. Ook schoenen is afgewezen. Voor twee andere bedrijfstakken heeft de minister iedere maatregel van de hand gewezen, omdat de oorzaken van de Bel gische malaise in die bedrijfstakken, naar uit eigen onderzoekingen is gebleken, niet te vinden zijn bij Nederland, doch in een gebrek aan efficiëncy in sommige Belgische bedrijven (niet eens bij alle bedrijven in die bedrijfstakken), terwijl de Belgen, hetgeen in dit licht wel be grijpelijk wordt, in gebreke zijn geble ven zelf bewijsmateriaal ter tafel te bren gen. AANTAL WERKLOZEN MET 20.000 GEDAALD. Eind Februari bedroeg het aantal ge registreerde werkloze mannen 120.670 tegen 140.535 op 31 Januari. In dit cijfer van 120.670 zijn 2636 geëvacueerden uit de noodgebieden begrepen. Daarenboven waren op 28 Februari 28.752 personen werkzaam op een der objecten van de Rijksdienst Uitvoering Werken, tegen 30.504 op 31 Januari. Na verkiezingen RAADSLEDEN BLIJVEN JAAR LANGER. In de toekomst zullen behoudens goedkeuring van de Staten-Gene- raal de verkiezingen voor de Ge meenteraden en de Provinciale Staten in hetzelfde jaar worden ge houden. Dit samenvallen zal wor den bereikt door de zittingsduur van de gemeenteraadsleden, die bij de verkiezingen van dit jaar ge kozen zullen worden, te verlengen met een jaar, (vijf jaar inplaais van vier jaar)een en ander zal in een wetsontwerp worden geregeld. De indiening van dit wetsontwerp kan dezer dagen worden tegemoet ge zien, aldus heeft de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, aan de Tweede Kamer medege deeld. VERBINDINGEN. Men hoopt de treinverbinding Dordrecht-Roosendaal met 2 April a.s. hersteld te krijgen. JAARBEURS. De a.s. Jaarbeurs telt 4000 deel nemers uit 30 landen. West-Duits land is hier zeer sterk vertegen woordigd. DURE AFWEER TEGEN SOVJETS. De Nato heeft bekend gemaakt dat gedurende het lopende fiscale jaar 63,456,220.000 dollar uitgege ven zal worden voor de opbouw van het militaire verdedigingsap paraat tegen eventuele Sovjet- agressie. mmmmr""-~ wichtig vast. Als ik mezelf naga. Maar de makelaar Geerdes sneed dit onderwerp af, want ieder wist al lang wat er komen ging, en dat meneer Hijzeldoorn de eerste ma ten inzette van het Gloria voor meneer Hijzeldoorn. Aangezien men dit al van buiten kende, was niemand er meer be nieuwd naar. En wat doet hij met z'n pand? informeerde Sartorius. Dat gaat aan de paal wist Geerdes te vertellen. Wordt 't geveild Ja, over 'n paar weken. Ik heb de biljetten al klaar liggen zo haastte zich Hamerlinck zijn deel aan het nieuws toe te voegen. D'r zal wel geen wagenmake rij meer in komen stelde meneer Gerrit vast. Nee, daar zit geen brood in bevestigde Geerdes. Tenzij ze de zaak moderniseren. Maar daar is het ook geen punt voor, dan kun je goedkoper een'bedrijf opzetten aan de grote weg. 't Is 'n mooi punt om er een restaurant te bouwen merkte Sartoriup, de Indischman, plotse ling op. Korstiaan, achter z'n tapkast, ging van de ene voet op de andere staan, maar bleef naar buiten sta- Meer dan 77 percent van dit be drag wordt door de Ver. Staten gefourneerd. NIEUWE BENELUX- CONFERENTIE NODIG. Drie Belgische ministers hebben het schrijven van hun Nederlandse collega Zijlstra ten aanzien van de beschermingsmaatregelen in Bene- lux-verband bestudeerd en zij heb ben zich verplicht gezien, aldus meldt het persbureau Belga, nog maals vast te stellen dat het in ge breke blijven aan Nederlandse zij de in dubbel opzicht opvallend is. Een nieuwe Benelux-conferentie wordt nodig geacht. PRESIDENT GOTTWALD IS OVERLEDEN. Klement Gottwald, communis tisch staatshoofd van Tsjechoslo- wakije, is Zaterdag overleden. Hij was 56 jaar oud. Kort na de mid dag maakte radio-Praag het over lijden bekend door het omroepen van een verklaring, die was onder tekend door het Centrale Comité van de Tsjechische communisti sche partij. Zij luidde: „Aan het volk van Tsjechoslowakije. Kame raden. Het Centrale Comité en de regering delen met droefheid en smart mee, dat op 14 Maart 's mor gens om 11 uur na een korte en ernstige iekte de president van de Tsjechische republiek en voorzit ter van de partij, kameraad Gott wald, is overleden". DRIE TSJECHISCHE VLIEGERS NAAR OOSTENRIJK GEVLUCHT, Drie Tsjechische militaire vlie gers zijn met een lestoestel uit Tsje choslowakije gevlucht en op een Brits militair vliegveld bij Graz in Oostenrijk geland. Zij dienden zich aan als politieke vluchtelingen en vroegen om asyl. De drie mannen zijn thans onder bewaking om te worden ondervraagd. Het zal nog enkele dagen duren, voordat zij het verhaal van hun ontsnapping aan het grote publiek kunnen doen. Hel toestel, waarmee zij zijn ont snapt, is een ,,Arado 96" van Duit se makelij. De Luftwaffe gebruikte dit type tijdens de oorlog voor de opleiding van haar vliegers. Dit is de tweede keer in zeven dagen dat vliegers van landen achter het ijze ren gordijn met hun toestel de wijk naar het Westen hebben genomen. Op Vrijdag 6 Maart vluchtte een Poolse piloot met een straaljager Mig-15 naar het Deense eiland Bornholm. VERMAGERINGSKUUR. De politie in Klagenfurt (Oostenrijk) speurt op 't ogenblik naar twee Italia nen, die er van worden beschuldigd de kleding van 13 omvangrijke vrouwen uit de Italiaanse plaats Tarvisio te hebben gestolen. De gezochten, Roberto en zijn vrou welijke assistent Isa, hadden in een ad vertentie een vermageringskuur aange prezen, waardoor men in enige uren tien pond in gewicht zou kunnen verminde ren. Zij gaven een adres op te Tarvisio, een stad nabij de Oostenrijkse grens. In het betrokken huis werden de vrouwen ontvangen door een „verpleegster", die haar verzocht zich te ontkleden in af. wachting van de komst van de „dok ter". Na enige uren wachten werden de patiënten echter ongeduldig en gingen op verkenning uit, om tot de ontdekking te komen, dat de „arts" en de „verpleeg ster" met haar kleding en juwelen ver dwenen waren. In gordijnen gehuld en blootsvoets kwamen de vrouwen bij de politie haar droeve ervaringen vertellen. De twee Italianen, die ook door de Italiaanse politie worden gezocht, zijn het laatst gesignaleerd nabij Villach in Karinthie. Nederlandse Profs-Frankrijk 2-1. PRACHTIGE NEDERLANDSE ZEGE IN PARIJS. Zonder nu direct te beweren dat het Nederlandse amateurisme en de K.N.V.B. daardoor verdoemd zijn, mag men constateren dat de Nederlandse profs vorige week Donderdag in Parijs een prachtige overwinning hebben behaald op 't Franse nationale voetbalelftal. Prachtig vooral omdat dit geen toevallige zege was, maar een, ge baseerd op voetbalkunde met wat daaraan vastzit en goed-Hollands enthousiasme. Deze Nederlandse voetballers waren niet de minde ren van de Fransen in techniek en taktiek en de 21 overwinning re sulteerde uit het feit dat onze land genoten een kans meer gebruikten. Extra glans verkreeg de fraaie match door het doel waarvoor hij gespeeld werd en de opbrengst ruim honderdduizend gulden voor het Nationaal Rampenfonds. Duizenden Nederlanders waren naar Parijs getogen om hun favo rieten aan te moedigen en 't bleek aan hun besteed. Wel bleek in de eerste faze van de strijd dat de verdediging inderdaad het zwakke punt van de ploeg was, en aan voerder Appel trok zich dan ook van zijn rechtsbuitenplaats terug om die ie assisteren. Overigens stond de spectaculaire keeper de Munck in een formidabele vorm onder de lat en in menige hache lijke situatie bracht hij op brillante wijze redding. Ondertussen bleek ook meer dan eens dat de voorhoe de van de Nederlandse profs er een van buitengewone kwaliteit was, want haar uitvallen waren buitengewoon gevaarlijk en dat Nederland niet de leiding nam was alleen een gevolg van de ongeluk kige omstandigheid dat De Harder offside stond toen Van Geen scoor de. Het zouden juist de Fransen zijn, die de leiding namen, toen midvoor Saunier de Nederlandse verdediging passeerde en 'n Frans doelpunt achter De Munck neer legde 10. In de tweede helft waren ook de verdedigers wat geacclimatiseerd: noch Vreeken noch de Vroet liet zich nog in de luren leggen, zodat de aanval meer gelegenheid kreeg haar spel te ontplooien, waarvan ze dankbaar gebruik maakte. Schitterend samenspel, dat voor dat der Fransen niet onder deed, schiep meermalen benauwde situ aties in het Franse doelgebied. De tastbare beloning kwam na onge veer 10 minuten, toen De Harder een voorzet van Appel in het doel werkte: 11. Dit doelpunt verwek te een storm van enthousiasme on der het Nederlandse legioen, die aangroeide tot een orkaan, toen Appel een kwartier voor hét einde het winnende doelpunt scoorde 12. Niet krampachtig, maar on verzettelijk verdedigden de Neder landers hun kostbare voorsprong tegen de wanhopige Franse pogin gen om tenminste nog gelijk te ma ken, welke pogingen echter stuit ten op een onverzettelijke verdedi ging, die de overwinning, door de voorhoede bevochten, met even grote strijdlust en brille consoli deerde. Geen wonder dat na de wedstrijd honderden enthousiaste supporters het veld opstroomden en de mannen van Appel in triomf naar de kleedkamers droegen. Het was verdiend Mogelijk heeft de wedstrijd be halve een mooi .bedrag voor het Rampenfonds ook nieuwe stof op geleverd voor hooglopende ruzies tussen voor- en tegenstanders van het professionalisme in Nederland, en ge krijgt de indruk dat de voor standers een zwaar wegend argu ment in handen denken gekregen te hebben. Vermoedelijk moet op den duur Salomon er aan te pas komen. Dublin, 10 Maart Uitgaande van de Nederlandse Exportcombinatie, gevestigd te Culemborg, wordt momenteel in Dublin, in nauwe sa menwerking met het Instituut Nederland-Ierland, een Holland Show georganiseerd, waar een groot aantal Nederlandse fabrikanten hun artikelen tentoonstellen. Voor de aanvang van de tentoonstelling hebben de heren L. Fokkema (Culemborg), H. C. v. Beusekom (Deventer), leden van de Nederl. Export Combinatie en J. Kortenhorst (Den Haag), secretaris van het Instituut Nederland-Ierland, een boekwerk over Nederland aangebo den aan Minister-President E. de Valera en aan de Minister van Eco nomische Zaken, S. Lemass. De Nederlanders hadden een langdurig onderhoud met de genoemde Ierse Ministers, met wie zij uitvoer.g over de mogelijkheden van intensivering der Nederlands-Ierse han delsbetrekkingen spraken. Op bovenstaande foto werden de Nederlanders uitgeleide gedaan op het Ministerie van Handel en Industrie te Dublin. De belangstelling voor de Holland Show is groot. O.a. worden tentoon gesteld' tractorhoezen, schuimrubber, beschuit, machines, mosterd, stoelen gedistilleerd, vethulzen, kachels, goud- en zilverwerken, maïs meel zeep, leer, biscuits, dekkleden en cosmetische producten. ren. De anderen wierpen vluchtige blikken naar hem, zagen zijn onbe wogen gezicht en keken elkaar aan. Ze waren allen zakenmensen. Ze kenden Korstiaan lange, lange ja ren. Zij zelve vonden 't best, zoals Het Wapen reilde en zeilde, en ze hoopten dat het ook hun tijd zou uit duren. Maar ze hadden zo al eens tegen elkaar gezegd, dat Kor stiaan een zware pijp zou roken als er eens 'n gladde jongen kwam die hier een modern zaakje begon. Geerdes, de makelaar, besloot de knuppel in 't hoenderhok te gooien. Dat zou gezellig voor je wor den, Kors, een collega aan de over kant. Dan konden jullie nog eens buurten. De anderen lachten, maar er was een zekere gespannenheid in hun lach. Ze gluurden naar Korstiaan hoe die het opnam. Zo is 't, meneer Geerdes sprak Korstiaan onbewogen als de man er een boterham in ziet, laat ie dan maar beginnen. Nou ja stelde meneer Van den Genuchten in 't algemeen vast dat zeggen jullie nu wel, maar vergeet niet: klanten lopen niet, maar kruipen. De mensen zijn hier gewend. Jaar op jaar hebben ze hier gezeten. Het Wapen is 'n tra ditie geworden in Breeck. Zelfs al zou er hier een andere zaak komen dan bleef het Wapen nog wat het was. Laten we dat hopen sprak Sartorius scherp en bestelde „nog een drankje om 't af te leren". Maar de ouwe tijd heeft 't nog nooit van de nieuwe gewonnen, heren. De anderen zwegen. In hun hart gaven ze Sartorius gelijk. Maar zo iets zei je niet, als Kors van Voe ren er bij stond. En ze stelden weer vast, allemaal zo in hun eigen binnenste, dat Sartorius toch niet je dat was, ondanks zijn grote villa en zijn Braziliaanse sigaren. Een echte Breeckenaar zou zoiets nooit gezegd hebben. En ze zeiden Kor stiaan van Vu(eren extra hartelijk goeiendag, toen ze tegen twaalven aftrokken. HOOFDSTUK III. DE VEILING. In de gelagkamer van Het Wa pen hing het grote biljet met de zwarte letters Notaris D. Geutjens te Breeck zal op Vrijdag 12 April a.s. in hotel „Het Wapen van Breeck" des v.m. 10.30 uur in het openbaar verkopen het WINKEL- en WOONHUIS, staande en gelegen aan het Stadsplein nummer 6, met erf en tuin, ter grootte van 3 A. 22 cA., kadastraal bekend ge meente Breeck sectie A nr. 222. Korstiaan van Vueren kende het al van buiten, zo dikwijls had hij er naar staan kijken. De woorden van de Indischman Sartorius wa ren in zijn gedachten blijven ha ken. En ongelukkigerwijs had ook zijn dochter Marian ze gehoord en was hem opnieuw aan 't hoofd ko men zeuren over vernieuwing, mo dernisering, uitbreiding, reclame. Kind had hij gezegd als je vader dood en begraven is, mag je doen wat je wilt. Zo lang ik hier baas ben, blijft het zo. Wens dus maar dat je gauw van me af bent, dan kun je er mijnentwege 'n ker mistent van maken. Het was hard en onbillijk ge weest, dat voelde hij zelf wel. Het was grof tegen Marian, die altijd 'n goeie dochter voor hem geweest was en hem op allerlei manieren had bijgestaan, die hij niet meer missen kon. En later had hij 't ook wel goed gemaakt, zo'n beetje met een scheef grapje en een moeilijke glimlach. Maar er was toch iets blijven zitten In de gang hoorde hij de mensen langs stommelen naar de kleine zaal, waar de veiling zou worden gehouden. De vaste club, in de wandeling de „Oude Garde" genoemd, zat reeds rondom meneer Gerrit ge schaard bij de schouw, vroeger dan gewoonlijk voor dit evene ment. De notaris zat aan een ta feltje apart en dronk 'n kopje kof fie met z'n candidaat, aan een an der tafeltje zaten de klerk en de afslager. Niemand zei iets. Maar aller gedachten waren bij de aan staande veiling. Het te veilen pand, door de wa genmaker Bonneman te koop ge zet, was inderdaad prachtig gele gen, recht tegenover Het Wapen, aan de overzijde van het Stads plein, links van het Gemeentehuis. De rommelige wagenmakerij had het pleinbeeld geen goed gedaan, het huis zelf leek er minder door. Maar ieder was er zich van be wust wat er van te maken zou zijn wanneer het eens werd opgeknapt. Het zou het hele plein kunnen op halen en domineren. En daarom was de nieuwsgierigheid groot. Er- werd gefluisterd dat de Twentse Bank het zou kopen om de strijd met de Boerenleenbank in Breeck eens bloedig uit te vechten. Ande ren wisten te vertellen dat er een Rijksdienst in kwam. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6