Waalwijkse en Langstraatse Courant Gemeenteraad stemt in met grootse plannen en werken l lil Begroting Waalwijk 1953 De financiële toestand van de gemeente geeft niet de minste reden tot bezorgdheid. ALGEMENE BESCHOUWINGEN BURGEMEESTER TEIJSSEN ANTWOORDT MAANDAG 33 MAART 1953 Uitgever YVaahvijkse Stoomdrukkerij ANTOON TDELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 24 Abonnement 18 cent per week 2.33 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprlja 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Vrijdagavond heeft de Waalwijkse gemeenteraad in een betrek kelijk korte tijd de begroting voor het jaar 1953 behandeld. Na tuurlijk hadden de leden wel enkele op- en aanmerkingen, zoals U uit onderstaand, om zijn belangrijkheid uitvoerige, verslag kunt lezen, maar tegen de begroting als zodanig had geen der leden be zwaar en burgemeester Teijssen kon na de behandeling zijn ha mer laten vallen en de plannen zoals die door B. en W. in het lij vige, maar keurige en nauwgezette werk der begroting waren uit eengezet, in ongewijzigde vorm doorzenden naar de diverse takken van dienst, wier werkzaamheden door de leden van de Waalwijk- se volksvertegenwoordiging zeer zijn geprezen. Waalwijk wacht een jaar, een jubileumjaar van grootse activiteit, een jaar dat zich zal kenmerken door grote plannen en werken, die de gemeente voortstuwen op de weg der ontwikkeling, een weg die door de ge zamenlijke inspanning van allen die er aan timmeren, niet moei zaam begahn behoeft te worden. Subsidiekwesties. De heer Kemperman was de eer ste die van de gelegenheid tot het houden van algemene beschouwin gen gebruik wenste te maken: de begroting die we voor ons hebben, zei hij, mag er zijn, er staan heel veel dingen in waar we ongetwij feld allemaal onze instemming mee zullen betuigen, o.m. dat de belas tingen niet verhoogd worden. De opmerkingen van de commis sie getuigen er reeds van dat op de begroting in haar geheel niet veel valt aan te merken. Het vorig jaar, vervolgde de heer Kemperman, heb ik bij de begro tingsbehandeling de vraag gesteld om de mogelijkheid onder ogen te zien om te komen tot een school tandartsendienst, zoals in meerdere kleinere gemeenten reeds was ge regeld. Hij besloot zijn beschouwingen met een woord van hulde voor de activiteit van B. en W. en allen die aan de totstandkoming van deze be groting hadden meegewerkt. De heer v. Seters begon hiermee en in het bijzonder richtte deze zich tot de burgemeester, die zich in dit jaar zo prachtig in de gemeente had ingewerkt. Hij sprak er voorts zijn instem ming over uit dat B. en W. over de reserve beschikten wanneer de be groting niet sloot; en niet overgin gen tot belastingverhoging. Hij wil de niettemin een duidelijke toezeg ging van de voorzitter, dat dit toch in geen geval zou gebeuren. Dan moest men er eventueel maar reke ning mee houden bij de uitvoering van de openbare werken. Wij moe ten eerder streven naar belasting verlaging dan naar -verhoging, nu de prijzen blijven stijgen, zei hij. Hij vroeg vervolgens of de ver betering van de le en 2e Zeine Oost die gepland was, voor de winter klaar kon zijn. En na aandacht gevraagd te heb ben voor het voet- en het fietspad langs de Kloosterweg, die verzak king vertoonden, zei hij, dat de in woners wel ééns de opmerking maakten, wanneer al die grote wer ken werden uitgevoerd, of dit alle maal wel noodzakelijk was en of de gemeente dit allemaal wel kon be talen. Hij achtte het van groot be lang wanneer deze grote werken op een of andere manier werden toe gelicht. Tengenover het Havenplan stond hij enigszins critisch; hij zag er nog weinig van komen, terwijl hij ook de indruk had dat de aanleg van de provinciale weg ook in verband met de verhoging van de kaden nog wel eens moeilijkheden op zou kun nen "leveren. HET WONINGPROBLEEM. Het woningprobleem in onze ge meente, aldus vervolgde de heer v. Seters, is nog zeer ernstig en zeer groot. Als lid van de commissie van advies weet ik enigszins hoe groot deze nood is. Waar moet dat naar toe? Hij sprak over industriewoningen, die hij van groot belang achtte voor de pendelarbeiders. Had het bezoek van Minister Zijlstra niets in dit opzicht opgeleverd? In dit verband vroeg hij ook of er in de nabije toekomst uitzicht was op nieuwe industrieën, en hij wees op de belangrijkheid van dit punt met betrekking tot het econo mische leven. Nadat hij als lid van de Woning commissie zijn waardering had be tuigd voor het vertrouwen dat B. en W. in de commissie stelden, en er zijn misnoegen over had geuit dat hij bij de laatste benoeming van de Woningcommissie, als vertegen woordiger der arbeiders, maar juist het vereiste aantal stemmen behaal de, sprak hij even over de midden standswoningen, die er ook moesten komen. Maar hoe?, vroeg hij zich af; de huren zouden zeer hoog zijn en zouden de mensen die kunnen betalen? Zijn wij met de subsidies, vroeg hij vervolgens, niet op de verkeer de weg; is het niet zo, dat er ver schillende verenigingen zijn, die soms wel eens tegen de gemeente aanleunen. Is belastingverlaging hier misschien geen beier middel? De harmonie St. Crispijn heeft een extra verhoging gekregen; ik gun ze 't wel, maar is het hier wel op zijn plaats? Met de subsidies aan de jeugd- sportverenigingen kon de heer v. Seters zich in alle opzichten vere nigen, maar hij drukte zijn teleur stelling uit over het feit, dat aan de K.A.B. voor het onderhoud van het tehuis voor ouden van dagen in de Gildenbond maar 300.in plaats van de gevraagde 400. werd verstrekt. Met betrekking tot de 10.000.-, die als voorlopige subsidie was toegekend aan de Stichting Stads feesten, vroeg spr. zich af wat hier nog bij zou komen, terwijl hij in dit verband ook vroeg of er mis schien een regeling getroffen was betreffende vrijaf tijdens deze fees ten voor de werknemers. Hij drong in dit opzicht aan op overleg; het moest niet zo zijn, dat de arbeider niet zou weten hoe 'l zou gaan met zijn vacantie. De voorlopige subsidie, bestemd voor de speeltuin, achtte hij weg gegooid geld. Nadat oók de heer Verdoorn zijn waardering had betuigd voor het in behandeling zijnde werkstuk, dat begroting heette, verklaarde hij met instemming kennis te heb ben genomen van hel feit, dat Bur gemeester en Wethouders de par ticuliere woningbouw wilden sti muleren. Het was het ideaal, dat de particulieren de woningnood mede hielpen lenigen. Oe nood is erg groot, aldus de heer Verdoorn, en het zoeken naar een oplossing ineens is zoeken naar een vier kante cirkel. Hij bracht onder de aandacht, dat men toch in elk geval naar nieuwe wegen moest zoeken en in dit verband weer hij op de flat- bouw; op de eerste plaats zouden de bouwkosten geringer worden, terwijl het ook een besparing van bouwgrond zou betekenen. Jaar lijks, aldus prof. Edelman, werd 28.000 ha. onttrokken aan het agra rische areaal; ook hier werd veel bouwgrond ten bate van de wo ningnood besteed; met flatbouw zou dit aanmerkelijk minder zijn. Wat betreft de middenstandswo ningen bestond hier een grote ach terstand; ies meer dan niets was er gedaan. Hij hoopte dat de plan nen te dien aanzien spoedig zou den zijn verwezenlijkt. Hiernaast vroeg hij de aandacht voor het onderhoud van de wonin gen; meermalen kwam er ernstige slijtage, omdat men te lang wacht te met schilderen en hij wees op de huizen in de Besoijensestraat. Sprekend over het havenplan drukte dhr. Verdoorn zijn teleur stelling uit over de haast-u-lang- zaam methode van 't adviesbureau. Ondanks de duizenden guldens, die waren gevoteerd was er nog steeds geen bruikbaar plan. Nadat hij nog gezegd had dat hij een beetje sceptisch stond tegen over de vestiging van nieuwe in dustrieën, vooral wanneer hij mocht geloven hetgeen in de pers geschreven werd naar aanleiding van het ministeriële bezoek van vorige week, besloot hij met de wens dat Gods onmisbare zegen op de gemeentelijke arbeid mocht rusten. De heer Brouwer had ook veel woorden van lof voor B. en W„ maar ten aanzien van de haven moest hij toch even opmerken: We kennen Waalwijk niet zonder ha ven, maar we kennen de begroting- niet zonder een nadelige post van de haven. Hij twijfelde er echter niet aan of de vooruitziende tech nische blikken van B. en W. zou den het rechte voor hebben. Hij vroeg ook nog de aandacht van B. en W. voor de noodwoningen in de Dr. Ringersstraat, waar, naar hem ter ore was gekomen, de bewoners al plannen hadden zelf hun wonin gen te gaan opschilderen. Wanneer dit niet voorkomen werd door 't ge meentebestuur dan zou het een ka kelbonte huizenrij worden. Hij drong bijgevolg dus aan op een spoedig onderhoud van de wonin gen, hetgeen zeer noodzakelijk was. Tenslotte betuigde hij zijn volledige instemming met de ver hoogde subsidie aan de kleuter school. Burgemeester Teijssen toonde zich zeer erkentelijk voor de waar dering die de diverse sprekers aan de dag hadden gelegd; maar hij verwees deze waardering naar alle mensen die zich in dienst der gemeente beijverd hadden. Betreffende de schooltandartsen dienst zei de burgemeester, dat hij in de eerstvolgende vergadering van de commissie van beheer van de schoolartsendienst van plan was de kwestie aan de orde te stellen. Geen verontrustende financiële toestand. De heer v. Seters, die het juist had geoordeeld dat de reserve werd aangesproken, antwoordde de voorzitter: inderdaad hebben B. en W. gemeend dat het finan cieel beleid zo diende te zijn,_ dat de urgente werken dienen uitge voerd te worden, ook als de re serve aangesproken, zou moeten worden. Overigens is dit allerminst een verontrustend teken; de reserve die de gemeente in de loop der jaren vormde, beliep VA milli" oen; een paar ton gaat er nu af de financiële positie van de ge meente is absoluut niet ook maar enigszins benard; temeer ook daar het financiële aspect ven de dienst 1952 in de eindsaldi zeer gunstig is. Niet in 't minst hebben B. en W. er aan gedacht de belastingen te verhogen, enige belastingbron dieper te gaan uit boren of nieuwe belastingbron nen aan te boren. Hier is geen enkele reden toe. Betreffende de le en 2e Zeinie Oost kan de voorzitter natuurlijk niet zeggen of het gehele werk voor de winter klaar zou zijn; B. en W. gaan te werk volgens een werkplan; het was immers de be doeling dat alle grote werken waar over in deze begroting werd ge sproken, ook dit jaar zouden uit gevoerd worden; hiervoor was een economisch werkplan noodzakelijk. Het Havenplan. Meerdere sprekers hadden zich ietwat sceptisch uitgelaten over 't havenplan; de voorzitter antwoord de hierop Er is inderdaad wel een haven plan gemaakt en ik moet er op at tenderen dat het niet juist is wan neer men zegt dat het adviesbureau in te langzaam tempo werkt, want al geruime tijd geleden is 'n com pleet plan aan het gemeentebestuur aangeboden. Er bleken echter en kele factoren te zijn, die verhin derden het plan zonder meer op tafel te leggen; op de eerste plaats was het plan in financiëel opzicht diep ingrijpend, terwijl er voorts factoren waren waarover de be slissing niet geheel op het terrein der gemeente ligt. De besprekingen met de Rijks waterstaat brachten aan het licht dat er van die zijde veel begrip ge toond wordt voor de belangen van Waalwijk, maar dat er toch nog wel enkele punten nader bestu deerd dienden te worden. Al bij al, verklaarde de voorzit ter, het college van B, en W. is rotsvast besloten al datgene te doen wat er toe kan leiden om de ge meente zo spoedig mogelijk een ha ven aan de Bergse Maas te bezor gen. De besprekingen zullen wor den voortgezet en waar nog moei lijkheden zijn, zullen die zoveel mogelijk met succes worden opge lost. U zult op informele wijze in gelicht worden; zeer binnenkort zullen we een vergadering bijeen roepen waarop de raad bij wijze van oriëntering ingelicht zal wor den over de stand van zaken om trent het plan, omtrent de ziens wijze van B. en W. en zult U er van overtuigd worden dat een an dere oplossing beter en meer ac ceptabel is, ook t.a.v. de financiële aspecten. De provinciale weg zou weinig moeilijkheden opleveren, was de overtuiging van de voorz. Nogmaals de woningnood. Betreffende dit probleem kon de voorzitter niets anders zeggen dan dat B. en W. alles in het werk zou den stellen om zoveel mogelijk wo ningen te bouwen. Ook aan de ver scheidenheid zou de nodige aan dacht worden geschonken. De gemeente had een nieuw vo lume van 34 woningen toegewezen gekregen; en hoe deze woningen besteed moesten worden, had een punt van overweging uitgemaakt; men was echter van mening dat degenen die reeds geruime tijd vroegen een eigen woniftg; te mo gen bouwen, het eerst in aanmer king kwamen8 a 9 mensen had den nu een volume toegewezen ge kregen. Voor de rest kan ik niets anders zeggen, aldus de voorzitter, dat wij voortdurend diligent zijn te dien aanzien, dat is geen phrase, maar werkelijkheid. Betreffende het industrievolume merkte de voorzitter op, dat wan neer er voor de industrie, dus voor de arbeiders van buiten, een extra volume beschikbaar werd gesteld, die op geen enkele manier tekort zou mogen doen aan het nor male gemeentelijke bouwvolume. Naar aanleiding van de opmer kingen over industrievestiging ver klaarde de voorzitter dai B. en W. het stellige voornemen hadden dit jaar alle pogingen aan te wenden tot vestiging van nieuwe industrie ën. Het was niet zo eenvoudig meer. Eind April zouden de raad voor stellen bereiken tot aankoop van een groot aantal percelen voor het Industrieterrein. Graag, aldus de voorzitter, dhr. van Seters nog beantwoordend, hadden B. en W. hun vertrouwen gesteld in de adviescommissie in zake de woonruimtewet; wederke rig dankte hij de commissie voor het verrichte werk. Hjj deelde, zoals vervolgens bleek, niet de mening van de heer van Seters, dat de mensen de mid denstandswoningen niet zouden kunnen betalen; er waren legio ge meentenaren die al sinds veel ja ren verlangen zo'n woning met 'n premieregeling te bouwen. Betreffende de subsidies ver klaarde de voorzitter dat elke ver eniging die gesubsidieerd werd, in zekere, maar zeer gunstige zin, te gen de gemeente aanleunde. Het was volkomen gerechtvaardigd en dikwijls ook zeer noodzakelijk om subsidie te verlenen. Belastingver laging was zeker geen beter mid del. Subsidie aan harmonie en K.A.B. De subsidie aan St. Crispijn achtte de voorzitter in alle opzich ten verantwoord; de harmonie verdiende de waardering van de gemeente; zij droeg grotelijks bij tot de opluistering van vele gele genheden en tot de culturele ver heffing van de gemeente. Waar zo veel tekenen van leven werden vertoond, aldus de voorzitter, en waar de harmonie zo gedragen werd door het algemeen meeleven van de burgerij, was het absoluut verantwoord subsidie te verlenen. De burgerij ging voor, de gemeente zou in haar taak tekort schieten, wanneer zij niet van haar sympa thie liet blijken. Komend tot het punt betreffende subsidie aan de K.A.B. ten behoe ve vaij het onderkomen voor de ouden van dagen, wees de voorzit ter er op dat op 17 September een brief was binnengekomen van de K.A.B., waarin gevraagd werd of B. en W. in principe bereid waren dé raad voor te stellen de K.A.B. 300.- subsidie te verlenen, waar op het gemeentebestuur had gead viseerd een officiëel verzoek dien aangaande in te dienen, hetgeen dan gunstig door B. en W. zou worden geadviseerd. Men diende toen een officiëel verzoek in om 400.subsidie, hetgeen de bur gemeester geen juiste gang van za ken noemde en geen goede manier van zaken doen. De belangrijkheid van de Stadsfeesten. Naar aanleiding van de opmer king die de heer v. Seters maakte met betrekking tot de subsidie voor de Stadsfeesten, wees de voorzitter op de belangrijkheid van deze herdenking als terug blik in de historie en als een be leving van de vreugde om het geen bereikt was, nadat hij eerst enige mededelingen had gedaan betreffende de organisatie van Ha fppQtpn Wjj zouden ons klein tonen, zei de burgemeester, wanneer we meenden dat de subsidie voor de feestelykheden achterwege moest biyven. Er is reden toe dat Waal wijk de aandacht op zich vestigt, dat men elders in den lande weet dat Waalwijk bruisend van leven is en dat zy een dynamische van belang; de burger zal er wel kracht in zich bergt. Ook voor de plaats zelf zijn deze feesten by varen^ vooral met het oog op de tentoonstelling. Maar afge scheiden van de materiële bete kenis, moeten we ook zien naar de ideële betekenis, wanneer wy Waalwyk ten voeten uit voor ie dereen in het licht zetten. Betreffende de vraag die de heer v. Seters stelde over het „vrij-af" van de werknemers, zei de burge meester dat'de data van deze fees ten (Zaterdag 15, Zondag 16 en Maandag 17 Aug. - jeugddag) juist waren gekozen met het oog op de werknemers. Overigens lag het ze ker niet op de weg van het gemeen tebestuur te bevorderen dat de werknemers vrij kregen. Dit lag op de weg van de organisaties. Het zou een te verregaande overheids bemoeiing zijn. Inderdaad, vervolgde de burge meester zijn beantwoording, was ei een subsidie geraamd voor de speel tuin, maar elk geraamd bedrag hoefde niet te worden uitgekeerd. In de eerste vergadering van dit jaar had burgemeester Teijssen reeds gezegd dat B. en W. doende zijn met een plan ten aanzien van de recreatie, en in dat kader zou ook de speeltuin aan de orde ko men. Misschien was het mogelijk op dezelfde manier als het haven plan met de raad dit recreatie-plan te bespreken. GEMEENTE GEEN GROOTWONINGBEZITTER. Bij zijn beantwoording van de opmerkingen die de heer Verdoorn maakte, stelde de voorzitter in het vooruitzicht, dat wellicht binnen kort enig voorstel de raad zou be reiken betreffende het eigen wo- ningbezit. „U hebt toch zeker niet aan de deur geluisterd", vroeg de voorzitter de heer Verdoorn, „want vanmiddag hebben B. en W. in eer ste instantie juist besprekingen ge voerd over de mogelijkheid van flat-bouw; dit vraagstuk heeft meer dan de volle aandacht van ons col lege. Overigens vragen wij ons af, al dus de voorzitter, of het wel juist is dat de gemeente grootwoningbezit- ter wordt. En zijn enige gemeenten in deze provincie, die gemeend heb- -ben het over een andere boeg te moeten gooien. Ook hier gaan B. en W. na of en in hoeverre het zou kunnen en het aanbeveling zou ver dienen, een goede maatschappij of een goed fonds bereid te vinden hier een flatgebouwen-complex te bouwen en te exploiteren. Komende aan het vraagstuk van het onderhoud van de woningen, wees de voorz. de heer Verdoorn er op dat de woningen in de Besoyen- sestraat toebehoren aan de Besoyen- se woningbouwvereniging; dit nam niet weg dat B. en W. bereid waren contact op te nemen met deze bouw vereniging. De woningen in de Dr Ringerstr., waarover de heer Brouwer sprak, zouden in de vergadering van het college nader ter sprake worden ge bracht. En hiermee was de voorzitter aan het einde van zijn antwoord op de algemene beschouwingen, in eerste instantie althans. DUPLIEKEN. Bij de duplieken verklaarde de heer v. Seters dat het niet zijn be doeling was dat de gemeente er op zou aandringen dat de werknemers vrij zouden krijgen, maar hij meen de dat de werkgevers dienaangaan de overleg moesten plegen met de organisaties. Wat de subsidie aan de Ouden van Dagen betrof, zei hij dat 300 achteraf niet voldoende was geble ken en dat daarom 400 was ge vraagd. Dat was misschien niet za kelijk, maar hij deed toch een be roep op het gemeentebestuur om die toe te staan. Als B. en W. het subsidiebedrag voor de Harmonie St. Crispijn ver antwoord achtten, had hij er geen bezwaar tegen. De heer Kemperman ging in op wat de heer Verdoorn had gezegd over de particuliere woningbouw. Wanneer de heer Verdoorn 't oog had op eigen woningbezit, was hij het met hem eens. Als hij bedoelde dat wat de gemeente nu deed weer aan de „huisjesmelkers" moest ko men, dan was de heer Kemperman er tegen. Overigens was er op het ogenblik weinig winst aan te be halen. De heer Brouwer ging in op wat de heer v. Seters had gezegd over de taak die de pers zou hebben bij het naar voren brengen van grote werken. Hij wees er op dat de raad in openbare vergadering bijeen was en dat de publieke tribune vrij was. De heer Ver doorn zei dat hij er niet aan had gedacht dat B. en W. op het terrein van de particuliere woningbouw zou treden. In dat op zicht constateerde hij tussen B. en W. en hemzelf twee zielen en een gedachte. Wat de woningen in de Besoyensestraat betrof, meende hij dat deze onder „hoofdredactie" van de gemeente stonden. Als de wo ningen niet beter werden beheerd dan nu, was er volgens hem sprake van wanbeheer en dan moest de ge meente ingrijpen. Ook over het huisjesmelken sprak de heer Ver doorn. Hij gaf de heer Kemperman toe dat er vroeger on gezonde toestanden bestonden. Op het ogenblik was het echter een on gezonde toestand dat de huiseige naren in een dwangpositie verkeer den. De huren waren sinds 1940 maar 40% omhoog gegaan en de be lastingen en de levensstandaard verdubbeld. Er waren huiseigena ren die tot de rand van verpaupe ring waren gekomen. Hij stond de particuliere woningbouw niet voor voor huisjesmelkerij, maar de par ticulieren moesten de gelegenheid hebben om een huis te bouwen. De gemeente moest de particuliere wo ningbouw niet verhinderen zoals in het verleden wel was voorgekomen. Hij dankte B. en W. voor de toezeg ging dat dit in de toekomst waar schijnlijk niet meer zou voorkomen. Ook verhuur door particulieren achtte hij beter, de gemeente moest slechts aanvullen. De heer Kemperman constateer de dat de heer Verdoorn begaan was met het lot van de huiseigena ren. Hij kende echter gevallen dat huizen die 50 jaar geleden gebouwd waren," toen 1.10 per week op brachten, wat toen goed betaald was, terwijl ze nu, nu ze eigenlijk al afgeschreven waren, 3 a ƒ4 deden. Hij kon dan ook de bezorgd heid van de heer Verdoorn niet de len. De heer Verdoorn repliceerde dat dit hoge uitzonderingen waren en dat uitzonderingen de regel beves tigden. Raad geen spiegel van B. en W. De voorzitter beantwoordde de sprekers weer een voor een. Hij be gon met *de heer v. Seters. Hij mieende dat het niet op de weg van B. en W. lag bepaalde zaken door de pers te laten bespreken. Over- de subsidie aan de Ouden van Dagen zei hij, dat B. en W. een standpunt hadden ingenomen en dat het tweede verzoek geen basis was om verder op in te gaan. Daar om konden zij niet terug komen op hun voorstel. De subsidie aan de harmonie St. Crispijn moesten niet alleen B. en W. verantwoord achten, ook de raad zelf moest die verantwoord achten: die moest er een eigen me ning op na houden. De raad was geen spiegel van B. en W. Naar aanleiding van de discussie tussen de heren Kernperman en Ver doorn merkte hij op, dat 't niet de bedoeling was van B. en W. huisjes te laten bouwen door Jan en Piet, maar als er flats kwamen zou er uitgezien worden naar een behoorlijk fonds, dat de belangen van de huurders behartigde. Met de Woningbouwvereniging in Besoyen zouden B. en W. overleg plegen. Naar aanleiding van de op merkingen van de heer Ver doorn, merkte de voorzitter op dat 't goed mogelijk was dat de woningbouw vereniging niet zo maar de midde len had om verbeteringen aan te brengen. Het zou wel geen laksheid zijn, maar financiële overwegingen zouden wel een rol spelen. In antwoord daarop zei de heer Verdoorn dat vorig jaar de aflos sing was uitgesteld om verbeterin gen aan te brengen. Als de rijks regeling nog niet eens voldoende was om de huizen te verven, schoot die hopeloos tekort en dan moesten B. en W. er bij de bevoegde instan ties op wijzen dat ze met de ene hand afbraken wat ze met de an dere hand opbouwden. De heer Smolders voelde behoef te om nog iets te zeggen naar aan leiding van de woorden van de heer v. Seters over de harmonie, zowel in de vorige vergadering als in de ze. Aan platonische verklaringen tegenover St. Crispijn had men niets. Men had er meer aan gehad als de heer v. Seters niets had ge zegd en zonder meer had voorge stemd. Hij moest zijn daden in over eenstemming brengen met zijn woorden. De heer v. Seters zei dat dé grond van wat hij had gezegd hierin zat dat het nu mogelijk was St. Cris pijn te steunen, terwijl dat toen ze onder de K.A.B. ressorteerde niet mogelijk bleek. Naar aanleiding van de opmerking van de voorzitter over de eigen mening van de raad, zei hij, dat wanneer de raad instem de met het voorstel van B. en W., hij vertrouwen had in hun beleid. De heer Smolders voelde geen behoefte meer om nog iets te zeg gen op de antwoorden van de heer v. Seters. De heer Duyvelaar kwam terug op het gezegde van de heer v. Se ters dat hij bij de benoeming van de woningcommissie met de hak ken over de sloot was gekomen. Deze woorden had de heer v. Seters ook gebezigd in een vergadering van de K.A.B., maar in een andere gemoedsgesteltenis. In een huishou delijke vergadering had hij name lijk een commissielid een trap in de rug gegeven op een manier als de heer Duyvelaar hier niet durfde te herhalen. Waarom was de heer v. Seters daar nu niet mee gekomen? Het was misschien niet juist om feiten uit een huishoudelijke ver gadering te vertellen, maar de heer Duyvelaar meende dit niet te mo gen en te kunnen nalaten. De heer Kemperman wist wel 'n verklaring voor het feit dat St.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1