KLINKERS Wijde Wereld j HET WAPEN voor de Zuider Parallelweg Garantie voor de SLEM UIT DE BREECK 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 MAART 1953 2 -N FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden 7). Crispijn nu door iedereen werd ge steund. Toentertijd behoorde de harmonie tot een bepaalde groep van de bevolking, nu was ze van de hele bevolking en daarom kreeg ze steun van allen. De heer Smolders merkte ten slotte nog op dat St. Crispijn altijd zijn eigen boontjes had gedopt en had willen blijven doppen. Mis schien nog op een onverhoeds ogen blik was de harmonie overgegeven, maar wat gebeurd was, was ge beurd. Hiermee eindigden de algemene beschouwingen over de begroting en onmiddellijk daarna stelde de voorzitter de begroting van de ge meentelijke instelling voor maat schappelijke zorg aan de orde, die zonder op- of aanmerkingen werd goedgekeurd. GEMEENTEBEDRIJVEN. De begrotingen voor het Vlees- keuringsbedrijf en het Waterbe drijf werden zonder meer goedge keurd. Naar aanleiding van de begro ting voor het Slachthuis kwam de heer Meijs nog eens terug op het rapport van de commissie van on derzoek, De commissie bleef van oordeel dat het aanschaffen van een vleesmolen niet nodig was. Als de slagers er tocli geen gebruik van maakten, was het onnodig. Was de contactcommissie van de slagers op de hoogte van deze aanschaf? Anders moesten B. en W. voor ze tot de uitgave van het gevraagde bedrag overgingen, contact opne men met deze commissie. De voorzitter antwoordde dat de raming niet impliceerde dat de vleesmolen zou worden aange schaft. B en W. waren bereid dit nog nader te bekijken met de com missie. Daarna ging de raad ook met deze begroting accoord. Naar aanleiding van de begro ting voor het Badhuis vroeg dhr. van Seters of het niet beter was dat de badmeester ook 's zomers op het Badhuis bleef, waarop de voorzitter antwoordde dat het de bedoeling was dat de badmeester inderdaad het hele jaar werkzaam zou zijn op het Badhuis. De aanvullende begroting voor Badhuis en Zweminrichting gaf de heer Kemperman aanleiding te be twijfelen of op 15 Mei het zwem bad geopend zou kunnen worden, terwijl de heer Brouwer zich be zorgd maakte over de positie van de kassier. Aan de heer Kemperman ver klaarde de voorzitter dat er inder daad nog het een en ander moest gebeuren, maar hij kon positief zeggen dat er op 15 Mei gezwom men zou kunnen worden, mogelijk nog even afwisselend voor dames en heren. De kassier werd gesalarieerd volgs de C.A.O. en voor dit werk zou een bekwaam man aangezocht worden. Hiermee was de raad ook over dit onderdeel tevreden en de be groting werd goedgekeurd. Over de begroting van de Ge meentelijke Hypotheekbank had niemand op- of aanmerkingen, evenmin als over het Woningbe drijf, zodat deze zonder meer on der de hamer doorgingen. In de begroting voor gemeente werken miste de heer Kemperman een post voor het particuliere ge bruik van de gemeenteauto, maar de voorzitter antwoordde dat het op initiatief van Gedeputeerde Sta ten verboden was voor persoonlij ke doeleinden van de gemeentewa gen gebruik te maken. De heer v. Well wees nog eens op het lopen van de kinderen over de plantsoenen, wat de voorzitter aanleiding gaf te klagen over de baldadigheid van de Waalwijkse jeugd in het algemeen. Daarover was in het college van B. en W. overleg gaande. Daarna ging de raad ook met deze begrotingen accoord. Over de begrotingen van het Electriciteits- bedrijf en het Gasbedrijf werd he lemaal niet gesproken, zodat deze zonder meer onder de hamer door gingen. GEMEENTEBEGROTING. De behandeling van de gemeentebe groting werd begonnen met de bespre king van de subsidis. De heer Duyvelaar sprak over de ga rantie aan de Liedertafel „Oefening en Vermaak" voor de uitvoering van Mo- zarts Requiem. Het bezwaar van B. en W. was dat de toegang gratis zou zijn. De Liedertafel stond echter op 't stand punt dat die ook door minder draag- krachtigen moest kunnen worden bijge woond. Voor de commissie van onder zoek lag het zwaartepunt in de culturele waarde van de uitvoering. De laatste jaren had men teveel gesteund op opera muziek en daarom sprak de heer Duy velaar zijn waardering uitjvoor het ini tiatief van de Kunstkring die de Mat- thaus-passion hier had doen uitvoeren, maar ook die was maar door een beperkt aantal mensen bijgewoond kunnen wor den en de heer Duivelaar vond het spij tig dat het niet met eigen krachtenwas gebeurd. Daarom sprak hij de hoop uit dat door samenwerking binnen niet al te langen tijd de Matthauspassion met eigen krachten uitgevoerd zou kunnen worden en achtte om dat te bereiken de instelling van een comité geschikt. Hij wees in dit verband op de culturele waarde van de beoefening der zang. Ook de uitvoering van het Requiem van Mozart achtte hij een cultureel belang en hij verzocht B. en W. met het bestuur van Oefening en Vermaak in contact te treden om een basis te vinden voor een garantie. De heer Van Seters pleitte voor sub sidie aan de Katholieke Militaire Tehui zen. Hij meende namelijk dat dit te sub sidiëren ook op het terrein van de ge meente lag. i NIMMER NAAR DE SPEELTUIN De heer Verdoorn maakte enkele op merkingen naar aanleiding van de sub sidie aan de R.K. Speeltuin. Met een variant op het bekende liedje Zou hij willen zeggen: Pa en Moe gaan nimmer naar de speeltuin toe. De schuld hiervan zag hij in de exploitatie en hij vond het jammer dat er geen speeltuin was Waal wijk waardig. Zolang die er niet was, was hij tegen de subsidie omdat hij het weggegooid geld vond. Anders zou hij geen bezwaar hebben tegen zelfs 10.000.—. De heer Brouwer opperde de moge lijkheid dat de gemeente de speeltuin zou afsluiten, want de „verhikels" die er werden gébruikt hielden gevaren in voor de kinderen. De ouders konden de verantwoordelijkheid niet dragen, want het was te gevaarlijk. Eerst waren er twee mensen, nu was er blijkbaar nie mand meer die zich met de exploitatie bezighield. Daardoor raakte men op een hellend vlak en zakte al langer hoe ver der af. B. en W. moesten contact op nemen met het bestuur als dat tenminste nog bestond. Hij hoopte dat Pa en Moe nog eens naar de speeltuin zouden gaan, mogelijk zelfs met de gelegenheid er een kopje thee te consumeren. De heer Van den Hoven wilde het voorstel voorlopig maar zo aanvaarden, want het hield in dat de kwestie de aan dacht had van B. en W. Hij had zijn hoop gesteld op een recreatieoord op korte termijn. In Waalwijk met zijn drukke verkeer was een ouderwetse speeltuin niet meer op zijn plaats, meen de de heer Van den Hoven. Het ge meentebestuur moest aandacht besteden aan speelweiden in de verschillende wij ken, dat was zeer belangrijk. Daardoor zou de baldadigheid verminderen, het rendement zou goed zijn doordat de uit gave verantwoord was. Hij beval het boekje „Geef de jeugd speeltuinen" van Mevr. E. Rubbens-Franken in de aan dacht van B. en W. aan, waarin werd betoogd dat op 5 minuten afstand van de huizen een speeltuin moest zijn. Er was een poging gedaan in het park, maar zo iets moest ook in de andere wijken gebeuren. De heer Kemperman sloot zich volko men aan bij de heren Van den Hoven en Verdoorn. De voorzitter begon met de heer Duy velaar te beantwoorden en hij vond dat de voorbereiding van een comité voor de uitvoering van de Matthaus-Passion door Waalwijkse krachten niet op de weg van de gemeente lag: dat was een taak voor personen die met het culturele\ leven te maken hadden. Overigens acht te hij de gedachte de belangstelling waard en aanbevelenswaardig. Hij wist nog niet in hoeverre de ga rantie voor de uitvoering van onlangs nodig was, maar het zou weinig of niets zijn, want er waren zo veel mogelijk be zoekers geweest. Wat het Requiem Van Mozart betrof: B. en W. hadden grote waardering voor de Liedertafel en haar initiatief in deze. Het kardinale punt Voor het afwijzend voorstel was echter geweest dat een garantie zou betekenen dat het werk op kosten van de gemeen te zou worden uitgevoerd. Dat zou te ver gaan, subsidie moest altijd een aan vullend karakter behouden. De overheid mocht de kosten niet voor honderd pro cent dragen. Er was altijd een mogelijk heid om zoveel mogelijk mensen de uit voering te laten horen. Ook al waren de toegangsprijzen niet hoog, dan kon het nog genoeg zijn om aan de bezwaren van B. en W. tegemoet te komen. Een basis was er altijd nog te vinden, ondanks het afwijzend voorstel en de voorzitter had er dan ook geen bezwaar tegen om zich nader in verbinding te stellen met het bestuur van de Liedertafel. Naar aanleiding van de opmerking van de heer van Seters over de subsidie aan de Katholieke Militaire Tehuizen zei de voorzitter in het algemeen dat er steeds meer aanvragen om subsidie kwamen en dat er dus ergens een grens moest zijn. B. en W. hadden dus de aanvragen ge schift en zich afgevraagd welke nog op het terrein van de gemeente lagen. Er waren zoveel nationale instellingen waar mee inwoners van de gemeente op een of andere manier te maken hadden. De Ka tholieke Militaire Tehuizen, en ook an dere, werden al gesubsidieerd door rijk en provincie. Daarom hadden B. en W. voorgesteld afwijzend op het verzoek te beschikken, wat niets afdeed van hun grote waardering voor het werk van de ze instellingen. Daarna kwam de voorzitter aan de kwestie van de speeltuin. Onomwonden verklaarde hij dat het niet de bedoeling was het bedrag van 1000 uit te geven maar dat B. en W. het wilden benutten in het kader van de recreatie die in 1953 zou worden geschapen. De voorzitter vond het een aangenaam geluid dat de heer Verdoorn 10000 zou over hebben voor een goed ingerichte speeltuin. Met het instemmend knikken van de andere heren zag hij daarin een morele steun dat B. en W. goede hoop gaf voor het voor stel waarmee ze zouden komen. Het be stuur van de speeltuin was van de be doeling van B. en W. op de hoogte ge steld en het had er mee ingestemd. De voorzitter was het eens met de heer van den Hoven over de speelweiden ter be teugeling van de baldadigheid van de jeugd, er zou nader over gesproken worden in het college van B. en W. Het afsluiten van de speeltuin lag op de eerste plaats niet op de weg van de ge meente, meende de voorzitter naar aan leiding van de woorden van de heer Brouwer, en bovendien was dat eerder gezegd dan gedaan. Hij zag er geen mo gelijkheid toe en bovendien was er niet veel meer te bederven. De enige spreker die daarna nog het woord voerde, was de heer Duyvelaar, die instemde met de opvatting van de voorzitter, dat de gemeente niet de kos ten van een uitvoering voor honderd procent moest dragen, terwijl hij er zijn waardering voor uitsprak dat B. en W. de kwestie nog eens wilden bestuderen. De raad ging dan ook accoord met al le voorstellen van B. en W. over de subsidies. Toen het eenmaal zover was, was het in een vloek en een zucht (fi guurlijk natuurlijk!) gedaan, want geen van de raadsleden had nog iets op het hart over de begrotingshoofdstukken, zodat de voorzitter de vergadering om 11 uur kon sluiten, nadat de begroting voor 1953 zonder hoofdelijke stemming en ongewijzigd was vastgesteld. Hoewel de behandeling van de gemeentelijke begroting voor 1953 na tuurlijk de hoofdschotel vormde v an het menu dat de gemeenteraad van Waalwijk j.l. Vrijdagavond in zijn vergadering verwerkte, zijn er toch ook nog enkele andere punten aan de orde gekomen, die we ten behoeve van de overzichtelijkheid hier even afzonderlijk vermelden. De vergadering, waarbij de heer Mom bers wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, werd op de gebruikelijke wijze ge opend en bij wijze van aperitiefje begon de raad met een stemming, een agenda punt dat in de regel zeer rustig en stil pleegt te verlopen. Zo ook nu; de uit slag was dat de door B. en W. voor gestelde leden met nagenoeg algemene stemmen door de raad werden benoemd c.q. herbenoemd. Hierna stelde de voorzitter de garan tieverlening van 20.000.aan de ten toonstelling 'SLEM aan de orde. De, heer Duyvelaar stelde naar aanleiding hier van de vraag, hoe, nu zowel de pro vincie als de gemeente zich garant had den verklaard, de volgorde van een eventuele aanspreking van de bedragen zou zijn. De heer van Seters sprak de hoop uit dat de tentoonstelling buitengewoon zou slagen in het belang van industrie én handel. Het' was niet om onaangenaam te zijn, aldus de heer van Seters, maar hij wilde toch even opmerken dat de or ganisator van de tentoonstelling over hem als raadslid enige onaangename opmer kingen had gemaakt, en ook had bedoel de persoon zich beledigend uitgelaten over hem in zijn functie als lid van de woning commissie. In zijn antwoord zei de voorzitter dat het logisch was dat de garantiebedragen ponds-pondsgewijs zouden worden aan gesproken. De kwestie die de heer van Seters ter sprake bracht was een persoonlijke kwestie tussen spreker en de bureau chef van de Slem; het had geen zin deze kwestie in discussie te brengen. De garantie werd vervolgens verleend. Nadat op een vraag van de heer Duy velaar de voorzitter gezegd had dat het onderhoud van de Akkersteeg voortaan volledig zou berusten bij de gemeente, besloot de raad deze weg over te nemen van de Binnenpolder van Baardwijk. WAAROM NU KLINKERS 7 Het voorstel om de verharding van de Zuiderparallelweg in plaats van met asphalt te laten geschieden met klinkers had de heer Pullens enigszins verwon derd. Tijdens de vorige behandeling werd er juist door enkele leden op gewezen dat het verkeer over die weg behoorlijk zwaar zou zijn, zodat een asphaltver- harding niet voldoende was; dit stand punt werd toen door de voorzitter be streden. En nu kwam men plotseling met het voorstel om klinkers aan te brengen, om derwille van het vele en het zware verkeer. Zijns inziens echter was een klinkerdek niet nodig. Ook het motief, dat een asphalt-weg grotere onderhouds kosten met zich zou brengen, was vol gens de heer Pullens niet steekhoudend. Hij achtte de verhoging van deze post niet nodig. Ook de heer Verdoorn was enigszins verwonderd; bij de vorige behandeling was door hem inderdaad het motief aan gevoerd dat het verkeer over die weg een Idinkerwegdek zou vereisen; hij had zich toen bij de mening van B. en !W. neergelegd. Maar thans was hij tot het inzicht gekomen, dat deze weg, die pa rallel hep aan de Noorder-Parallelweg, niet gebruikt zou worden door het zwa re verkeer. Het leek hem het beste toe, he£ vorige voorstel te handhaven. Bo vendien achtte hij het vierjaarlijkse on derhoud van een asfaltweg niet nodig; dat gebeurde in de Putstraat toch ook niet. De heer Brouwer had nagenoeg de zelfde bezwaren, terwijl hij ook uit het oogpunt van landelijkheid de voorkeur gaf aan asphalt. Waarom, vroeg hij, wa ren de onderhoudskosten van een klin kerweg niet vermeld. De heer van Heesbeen had zich ook al verwonderd, als men toch klinkers wilde leggen, waarom deed men het dan niet in de Akkersteeg tot de le Zeine, waar heel wat zwaarder verkeer over kwam, en die nu in zeer slechte staat verkeerde en volkomen sloot de heer van Veldhoven zich hierbij aan. De heer 'Kemperman was de enige tenslotte die zich een onverdeeld voor stander toonde van een klinkerweg van wege de zeer minieme onderhoudskosten. De voorzitter, in zijn antwoord, wees er op dat er de vorige keer wel sprake was geweest van de zwaardere fundering van de weg; maar thans was er iets heel anders aan de orde, n.l. het wegdek Zelf. In het praeadvies, 'antwoordde hij de heer Pullens, werd niet gesproken over veel en zwaar verkeer, maar over de aard en de intensiteit van het verkeer. Maar de kern van de zaak waren de onderhoudskosten die nu veel geringer zouden worden. Het landelijk aspect waar de heer Brouwer over sprak achtte de voorzitter een kwestie van waardering. De heren van Heesbeen en van Veld hoven antwoordde hij, met op te mer ken, dat wanneer er wegen waren waar klinkers dienden te komen, die er dan inderdaad moesten komen, maar on afhankelijk van deze weg. Er werd niets afgedaan aan de kwa liteit van de weg wanneer er nu een asphalt- of een klinkerweg zou komen, zei hij tenslotte, maar alleen was dit nieuwe voorstel van betekenis met het oog op de toekomst, wanneer de onder houdskosten van de asfaltweg veel ho ger zouden zijn dan die van een klinker weg. Bovendien, en deze opmerking legde natuurlijk ook een groot gewicht in de schaal, waren B. en W. er in geslaagd op uitzonderlijk gunstige voorwaarden klinkers te krijgen; was dit niet zo ge weest, dan zou immers de verhoging van het crediet met 9600.zoals nu werd voorgesteld, veel hoger zijn geweest. In tweede instantie merkte de heer Pullens op, dat wanneer er, zoals de voorzitter dus wilde zeggen, geen zwaar verkeer over deze weg zou komen, de onderhoudskosten ook van de asphalt- weg zeer zeker erg miniem zouden zijn. Die goedkope klinkers kon de gemeente op genoeg andere plaatsen gebruiken. Hij achtte de verhoging van het crediet vol komen overbodig. De heer Verdoorn vroeg of de kwa liteit van de klinkers inderdaad goed was; goedkoop was wel eens duurkoop. Ook wanneer het verkeer niet druk was, aldus antwoordde de voorzitter de heer Pullens, dan nog zou om de vier jaar de vorst enz. een onderhoud van de asphaltweg noodzakelijk maken. De heer Verdoorn kreeg als antwoord, dat er inderdaad wel iets mankeerde aan de klinkers; ze waren enigszins anders getrokken en de kleur was iets anders; maar de provinciale waterstaat had ze volkomen goedgekeurd. Het slot was dat de heer Pullens stemming verlangde en dat hij hierbij ge steund werd door de heren Brouwer en van Well; zij bleken de enige drie die tegen het voorstel van B. en W. waren. De punten 5 en 6 leverden geen ver meldenswaardige bijzonderheden op en de voorzitter kon de begrotingsbehande ling aan de orde stellen. Hierover leest U fn een afzonderlijke beschouwing. VAN Het perceel is ingezet op drie en twintigduizend gulden. Ik zet er vijftienduizend boven en pas op je mijnen. Vijftienduizend gulden.... veertiendertientien nu bereikte de spanning haar hoogtepunt negen, acht, zeven, zes, vijf, vier en half, vier, drie en half, drie.twee en half.tweedui- fend.... zeventienhonderd vijf Ja! klonk het eensklaps dui delijk door de zaal. Ieder had de Stem van Geerdes herkend. Berg man werd door z'n buren gefelici teerd. Hij had toch maar een fijne neus. De notaris wenkte de makelaar naar het tafeltje. Er werd even ge fluisterd. —Het perceel is verkocht voor vier en twintig duizend zeven hon derd vijftig gulden. De heren wor den bedankt! Een klap met de hamer. De veiling was afgelopen. Er bleven nog wat bezoekers plakken in de gelagkamer. De vei ling was het onderwerp van alle ge- De Westduitse Bondsdag heeft de vo rige week een goed Europees voorbeeld gegeven en bondskanselier Adenauer heeft een groot succes behaald door het verdrag voor een Europees Leger en de Conventie van Bonn er doorheen te slepen. Dit is niet zonder horten of stoten ge gaan, maar uiteindelijk hadden de argu menten van Adenauer zoveel overtui gingskracht dat hij de meerderheid mee kreeg: voor het E.D.G. verdrag stem den 224 afgevaardigden, er tegen 165, voor de Conventie van Bonn kreeg hij een meerderheid van 226 tegen 164. Daarmee is de Westduitse Bondsdag het eerste Europese parlement dat zich heeft uitgesproken voor een Europese Defensiegemeenschap, al moet het nu nog goedgekeurd worden door de Bonds raad, de Westduitse Eerste Kamer. Men herinnert zich de heftige debatten die er in de Bondsdag zijn gevoerd toen het ontwerp in eerste en tweede lezing werd behandeld en het laatste debat le verde dan ook geen nieuwe gezichtspun ten op, of het moest zijn de opvatting van kanselier Adenauer dat het gevaar van een nieuwe wereldoorlog sinds de dood van Stalin is vergroot. Niettemin bleven de socialisten zich hardnekkig verzetten, daarmee opnieuw blijk gevend van hun overdreven nationalistische en anti-Europese gezindheid, in tegenstel ling met de socialisten in andere landen. Aanwijzingen voor een grotere kans op oorlog zag Adenauer in de uitgebreid heid van de Russische strijdkrachten: 140 Russische divisies en 70 van de satelliet staten, terwijl hij bovendien herinnerde aan de aanvallen van Russische straal jagers op geallieerde vliegtuigen. Mis schien heeft hij dat argument zwaarder laten wegen dan het is, maar van de conferentie die de Russische bevelhebber in 'Oost-Berlijn, generaal Tsjoeikof, naar aanleiding van de incidenten heeft voor gesteld, is ook niet alles te verwachten. Bovendien wees hij het geallieerde pro test van de hand, al betreurde hij dat er doden bij gevallen waren! Over de Franse houding tegenover de Europese Defensiegemeenschap zei Adenauer: „De Franse protocollen zul- nen noch in de tekst, noch in de bete kenis van het pact over de Europese Defensiegemeenschap wijziging brengen. Of de Fransen het daar helemaal mee eens zijn, is een tweede. Adenauer zal wel gelijk hebben als hij zegt dat dit op de ministersconferentie in Rome is be sloten, het bleek ook uit het communiqué dat daarna werd uitgegeven, doch de verklaringen die minister Bidault later uitgaf verwekten weer onrust. Opmerke lijk in dit verband is het bericht uit Pa rijs dat Bidault het idee geopperd heeft om een volksstemming over de Euro pese Defensiegemeenschap te houden als de Nationale Vergadering dit ver drag niet met een behoorlijke meerder heid zou goedkeuren. Men krijgt de in druk dat de Franse minister zo'n beetje op en neer springt en dat hij beter wil dan kan. De socialisten in de Bondsdag bere den weer het oude stokpaardje, dat de Bondsrepubliek niet het recht zou heb- sprekken. Wat zou er met het pand gebeuren? Wie zou er in komen? Wat zouden ze er mee doen? Hamerlink, die even gewacht had en Geerdes had aangeschoten, kwam nu de gelagkamer binnen. Heeft ie 't voor zichzelf gekocht? vroeg Rijkelijkhuizen de aanne mer. Nee, qq antwoordde Hamer link. Wat betekent kuku? wilde Gertjan Greep weten, die er in ge slaagd was van Bergman een bor reltje los te peuteren. Dat betekent: in opdracht van een ander verduidelijkte de aan nemer. Dan weten we dus nóg niks constateerde de oude. Net zo je zegt bevestigde Rijkelijkhuizen. We zullen moe ten afwachten, :man. Je zult het wel zien als het zover is. HOOFDSTUK IV. CONCURRENTIE, Wat er met het huis van Bonner- tnan ging gebeuren, bleef niet lang een geheim. Want reeds een week later werd.er een schutting voorge zet. En wat er achter die schutting gebeurde. Tijdens de dagelijkse zitting van „De Oude Garde" in het hoekje bij j trouwens tijd dat er wat leven in de de schouw, werd het geheim ont huld. Meneer Hijzelendoorn de wet houder, trok een vreselijk geheim zinnig gezicht, alsof hij in 't diepst vertrouwen staatsgeheimen wereld kundig maakte, toen hij 't antwoord gaf op de vraag, die zo ongeveer ge heel Breeck beroerde. Maar er was nog iets anders in 't gezicht van de waardige wethouder, dan alleen gewichtige geheimzin nigheid. Hij was niet op zijn gemak. In het huis van den gehangene spreekt men niet van de strop, zo wist hij, en het was niet leuk om in het huis van Korstiaan van Vueren, de gérant van „Het Wapen van Breeck" te gaan vertellen dat hij er een concurrent bij kreeg Want zo was het inderdaad. Het zou trouwens niet lang duren of heel Breeck zou het weten. Tja zei meneer Hijzelen doorn met een schuinse blik naar de tapkast, waarachter Korstiaan, als immer, stond te staren, schijn baar in het oneindige en zonder iets te horen d'r komt een eheen restaurant in. Nou klonk meteen de scher pe stem van Sartorius heb ik dat van 't begin af niet gezegd? 't Is er een prachtig punt voor en 't wordt brouwerij komt. De anderen keken schichtig naar Van Vueren, maar Korstiaan ver trok geen spier, als had hij niets ge hoord. Meneer Geerdes, de makelaar, hakte de knoop door. Wat zeg jij er wel van, Kors? Voor jou niet zo leuk, hè? Een con current vlak tegenover je! Ja, wat ons betreft, hoef je je geen zorg te maken. Al krijgen we daar fluwelen troonzetels en gouden borden, ze krijgen ons toch uit het Wapen van Breeck niet weg. Maar met de toe risten en de vergaderingen en zo Korstiaan veegde met een doek de tapkast schoon, die al lang blonk als een spiegel. Ja, kijk es heren zei hij op zijn gewone bedachtzame manier ik heb al gezegd, als iemand er een boterham in ziet, waarom zou hij 't dan niet proberen? Er zal voor ons allebei nog wel wat te verdienen zijn hier. En verdernou ja, we zullen zien, nietwaar? Concurrentie is dize evlndneeab,hehanhhefrmb is de ziel van de negotie, zeggen ze wel es. Ze waren allemaal opgelucht toen Korstiaan gesproken had en het zo kalm opnam. Nu konden ze tenmin ste vrijuit verder spreken over hèt onderwerp van de dag. Meneer Hijzelendoorn, wist bijzon derheden. De makelaar Geerdes wist ze natuurlijk al veel langer, want was hij het niet, die 't huis gekocht had voor de nieuwe eigenaar? Maar Geerdes wist zijn mond te houden als het over zaken ging en dat had hem geen windeieren gelegd. Wou Hijzelendoorn nu zijn wijsheid spui en, laat hij z'n gang gaan; hij had de wethouder nog wel eens nodig, en gunde hem graag het succesje. Er komt een vergunningszaak in wist Hijzelendoorn ik heb de plannen gezien en ze zijn al goedgekeurd ook, dus ik kan 't jul lie gerust vertellen. Hamerlink heeft het trouwens Vrijdag al wel in de krant denk ik de drukker-uitge- ver-redacteur knikte dus geheim is het niet. Er komt een modern restaurant met een terras, 'n grote zaal voor toneel en bioscoop Zo, dus we krijgen hier een bi oscoop ook constateerde meneer Gerrit Akerdom, die niets met die nieuwerwetsigheden ophad. Dan hoeven de jongelui dus niet meer naar Vierhouten. Wie is de nieuwe eigenaar? informeerde Sartorius na een slok van z'n whisky-soda. ben bovennationale verdragen af te slui ten, bang als ze zijn dat de hereniging van 'Oost- en West-Duitsland vertraagd of onmogelijk zal worden. Voor dit ar gument zou wel wat zijn te zeggen als het niet onder deze omstandigheden werd gebruikt, want een onmogelijkheid kan moeilijk onmogelijker worden en zolang Oost en West zo lijnrecht tegenover el kaar staan als nu lijkt de vereniging van de beiden Duitslanden nu niet minder onmogelijk dan wanneer West-Duitsland toetreedt tot de Europese Defensiege meenschap. Praktische waarde heeft het socialistische argument dus niet. Kanse lier Adenauerstelde daartegenover dat Rusland eerst dan bereid zal zijn over de hereniging van Duitsland te onder handelen als het Westen, met Duitsland, sterk genoeg is. Aan deze stelling hoeft niet meer overtuigingskracht te worden toegekend dan aan de andere, maar ook riet minder en als iemand beweert dat twee gelijkwaardigen in een gunstigere onderhandelingspositie verkeren dan een sterke en een zwakke, kan men hem dat kwalijk bestrijden, zolang men de zaken van dezelfde kant bekijkt. Soortgelijke overwegingen kunnen gel den voor de Conventie van Bonn, een soort vredesverdrag met de Westelijke grote mogendheden, waardoor West- Duitsland zijn souvereiniteit praktisch herkrijgt. Ook dit zou een verdere ver wijdering van het Oosten teweeg kunnen brengen, als dat mogelijk was. Het is echter al sinds jaren duidelijk dat een gezamenlijk werkelijk vredesverdrag van Oost en Wfest met één Duitsland voor lopig niet te verwezenlijken is, evenmin als met Oostenrijk. Omdat echter de ver houding overwinnaar-overwonnene on der de huidige omstandigheden onhoud baar was, hebben de Westelijke gealli eerden West-Duitsland langzamerhand het grootste deel van zijn souvereiniteit teruggegeven en de Conventie van Bonn is daarvan voorlopig de laatste stap. In ieder geval heeft Adenauer een succes van betekenis behaald, misschien wel het grootste van zijn loopbaan, ter wijl hij bij de andere Europese landen een slag voor ligt. Hij heeft de Fransen voor een goed deel de wind uit de zeilen genomen en hun b.v. voor wat betreft de befaamde protocollen voor een fait accompli gesteld door onomwonden te verklaren hoe hij die interpreteert. Hoe ze daarop zullen reageren, zal wel blij ken als het verdrag in de Nationale Ver gadering wordt behandeld. Wil de Eu ropese Defensiegemeenschap echter enige kans van slagen hebben, dan zullen toch de bepalingen in de deelnemende landen op dezelfde wijze geïnterpreteerd moe ten worden. Dat Adenauer de primeur heeft, kan hem moeilijk verweten wor den, en daardoor heeft hij ook een zeker eerstgeboorterecht. Dat hij er een pas send gebruik van zal maken mag men hopen en wat de bondskanselier zelf be treft ook vertrouwen. Voor de rest zal opnieuw veel van zijn overwicht afhan gen, vooral nu de verkiezingen naderen. En op internationaal niveau is zeker zo belangrijk dat hij erin slaagt de ver standhouding met Frankrijk te verbete ren door enkele vervelende kwesties die de verhoudingen tussen beide landen vertroebelen uit de wereld te helpen. Ook dat zou er veel toe bijdragen om de Europese Defensiegemeenschap in haar geheel te doen slagen. Eene Verdonck deelde Hij zelendoorn mee. Hij woont in Rot terdam en schijnt daar ook een eta blissement te hebben. Ja vulde Geerdes aan hij heeft een zieke vrouw, of een ge brekkige vrouw, daar wil ik van af zijn, en die moet naar de boskant. Daarom heeft hij dit hier gekocht. Nou, we zullen zien besloot Sartorius het gesprek en stond op. Zoals ik zei: 't wordt tijd dat er hier eens wat leven in de brouwerij komt. 't Is hier zo af en toe net een openluchtmuseum. Wat doe je dan hier? had Geerdes graag willen vragen, die Breeckenaar was in hart en nieren. Maar hij zweeg. Want de heer Sar torius was rijk en Geerdes had nog al eens wat voor hem te doen. Daar om dronk hij met een nijdige slok zijn glas leeg en constateerde dat die Sartorius, ondanks zijn spieën, toch niet je dat was. Anders zei je zoiets niet. En de anderen, hoewel ze eveneens zwegen, vonden dat ook. Marian had alles gehoord. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2