ffl KMI5HEÜVE1 I BERND1JK L00N-0P-ZAND LAATSTE BERICHTEN PLUIMVEE „BEST SELLERS". goede Verkoopsiers edah n.v ffascbhjUL 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 MAART 1953 7 Buitengewone zitting Provinciale Staten KAATSHEUVEL VAARSKALF klaard vragen te beantwoorden. Na de pauze spreekt Pater Adam uit Deuteren over „Het Herstel van de Kerkelijke Hiërarchie" met licht beelden. „KUNST EN KRACHT". Onderlinge wedstrijden. Deze week houdt de R.K. Gym- nastiekveren. „Kunst en Kracht" alhier haar onderlinge wedstrijden en wel a.s. Woensdag voor de meis jes- en dames-afdelingen en a.s. Vrijdag voor de jongens- en heren afdelingen. Er zijn in totaal 9 af delingen. Voor de drie besten van elke afdeling zijn prijzen, in hoofd zaak medailles, beschikbaar gesteld. Een bekwame jury, bestaande uit de dames Mevr. Maas-Moonen uit Tilburg en Mevr. Vermeer-Maas al hier en de heren L. v. Drunen al hier en de Goey uit Tilburg zullen de verrichtingen van alle leden en ■aspiranten beoordelen en uitmaken wie voor de prijzen in aanmerking komen. Het laat zich aanzien dat er een felle kamp om de club-supre- matie geleverd zal worden. WAALWIJKSE MOTORCLUB. Zaterdag 21 Maart j.l. organiseer de de Waalwij kse Motorclub als opening van het motorseizoen, een korte maar zeer geslaagde oriën- terings-trainingsrit. De uitslag was als volgt: V y GESLAAGD. Bij het op 18 Maart gehouden examen aan de Economische Hogeschool te Til burg slaagde onze plaatsgenoot de heer André Mallens voor het doctoraal exa men Economische Wetenschappen. JAARVERGADERING BEL CANTO. Donderdag j.l. na de gewone repetitie hield de Zangvereniging Bel Canto in haar verenigingsgebouw bij de heer Jan van Dun haar jaarvergadering, die, waar dit jaar het 25-jarig bestaan der vereni ging gevierd wordt in bijzondere belang stelling stond. De voorzitter, de heer M. Roelofs doelde in zijn openingswoord hierop, waarna secretaris Meijers de no tulen der laatste vergadering en een uit voerig jaarverslag uitbracht, waaruit bleek dat Bel Canto in het afgelopen jaar wederom bij verschillende gelegen heden zijn medewerking gegeven had.. Uit het kasverslag door penningmees ter G. Wooning uitgebracht, kwamen de cijfers naar voren, die de revisie van de vleugel gevraagd hebben. Bijna 1500 gld. hieraan besteed worden door een rente loos voorschot van de gemeente gedekt, met een jaarlijkse aflossing uit de te ont vangen gemeentesubsidie. De kennis exploitatie blijkt vooral het laatste jaar een strop voor de vereniging te zijn. De voorzitter vraagt de medewerking van de leden om te trachten de gelegenheden, waarbij Bel Canto geïnteresseerd is, met volle medewerking te steunen. Voor de bestuursverkiezing waren geen candida- ten binnengekomen, terwijl er ook tijdens de vergadering geen gesteld werden, zo dat de aftredende heren J. Frederiks, Nic. Meijers en L. Nieuwenhuijsen herkozen werden verklaard. Voor de controle der boeken werden benoemd mej. D. v. Mïer- lo en de heer J. Emmers. Uitvoerig stond de voorzitter stil bij de viering van het 25-jarig bestaan van Bel Canto. Op Maandag de tweede Paasdag zal de viering worden ingezet met een Plechtige H. Mis in de Parochie St Jan. Om 12 uur wordt in de Bel Can to-zaal een receptie gehouden, terwijl 's avonds om 8 uur een groot Jubileum bal gegeven wordt, uitsluitend toeganke lijk voor de werkende leden, de dona teurs, de begunstigers en invite's. Zaterdag 11 en Zondag 12 April worden twee concerten gegeven, waarop het Oratorium Das Lied von der Glocke van A Romberg, getoonzet op het be roemde gedicht van 'Schiller zal worden uitgevoerd. Als hoofdsolisten treden op mevr. v. Hout-Rijs, sopraan, de heer M. Hesselberth, tenor en de heer H. Kamp, bas. Na de pauze worden nog twee Oratorium-koren met als slot het Lau- date Dominum van Mozart met als so praan-soliste mevr. Roelofs-de Haas ge zongen. De begeleiding berust bij de heer Wim Vrinten in uitstekende handen Met een opwekking de nog komende repeti ties trouw te volgen sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. GESLAAGD. Voor het te 's-Bosch gehouden exa men Rijkswaterstaatsadministratie, afd. Staatsinrichting en Comptabiliteit slaag de de heer N. H. Glaudemans alhier. HUISHOUDKUNDE. Te Rotterdam slaagde voor het 1ste theoretisch en practisch gedeelte van t examen N VII (Huishoudkunde en Was- behandeling) mej. Nelly de Rooij, alhier. 100 JAAR KROMSTOF.' Moesten we van de eerste vergadering tot herdenking van het Eeuwfeest van 't herstel onzer Kerkelijke Hiërarchie in de patronaatszaal getuigen, dat de belang stelling minimaal was, van de tweede avond moeten we verklaren, dat de op komst massaal is geworden De Bel Can tozaal waarnaar deze tweede avond ver plaatst was, om de welwillende mede werking van de zangvereniging, die voor de verluchting van het programma over een goede vleugel wenste te beschikken, was tot in de hoeken gevuld en met gro te belangstelling heeft de ei-volle zaal de spreker van de avond in zijn gloed volle reden, onder de titel van „Schaep- man's Erfdeel" gevolgd. De heer Jan Beerens, voorzitter van de K.A.B. opende namens de samenwerken- 1. W. Rombouts 19 strp. 2. v. Hoorn 73 strp. 3. Smitshuizen 77 strp. 4. v. Herpt 79 strp. 5. Lee 120 strp. 6. Verhagen 124 strp. 7. A. Hilgardenaar 126 strp. 8. J. Hilgardenaar 133 strp. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: Groene step; glacé herenhandschoen; trekpen; vis sersstoeltje; kettinkje met drie autosleutels. Verloren: Oorbel (parel); hand schoen; zwarte vulpen; schakel armband; breiwerk. AANRIJDING. Op de hoek Burgemeester van der KlokkenlaanDr. Mollerlaan had een aanrijding plaats, die nog al flinke materiële schade tenge volge had. Uit Westelijke richting naderde een vrachtauto, die bestuurd werd door A. J. v. V. uit Vlijmen; toen deze de Dr. Mollerlaan wilde inrij den, naderde uit tegenovergestelde richting een personenauto, be stuurd door J, M. V. Door de dichte mist zag de bestuurder van de vrachtwagen de personenauto niet, met het gevolg dat een botsing niet le vermijden was. Beide wagens werden zo zwaar beschadigd dat ze door een takelwagen moesten worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. de standsorganisaties, de K.A.B,, de N. C.B., de R.K.M.V. en de R.K. Werkge- versbond met een welkom aan de Wel- edelgestr. heer Alberts en de vele aan wezigen de avond. Bel Canto zong daar op als inleiding het wonderschone „Ave Verum" van Mozart en het „Du Hirte Israels" van Bortnianski. Dan ving de heer Alberts zijn rede aan, waarin hij de politiek belichtte als gevolg van het her stel der Hiërarchie. Spreker noemde het een goede gedachte van de plaatselijke standsorganisaties gezamenlijk dit herstel in een paar vergaderingen te vieren. Vooral nu onze Katholieke Volkspartij nog in een downstemming verkeert van de uitslag der laatts gehouden verkiezin gen. Dan werpt hij een terugblik op de toestand waarin ons katholieke volk ver keerde 100 jaren terug. De positie van de katholiek was toen allerbedroevendst. Wij telden gewoonweg niet mee. Met een meerderheid, toen België nog met Nederland verenigd was van 2^2 ™1- lioen van de 4 millioen inwoners, bestond er gewoon geen kans om enige mede zeggingschap in bestuurszaken te krijgen. De afscheiding van België vond hierin zijn hoofdzaak. De priesteropleiding moest clandestien buiten onze grenzen gebeuren. Onderwijs was alleen mogelijk voor andersdenkenden. Van sociale voorzieningen was niets te bespeuren. In de politiek waren wij gewoon lucht. En toen Paus Pius IX bij decreet van 1853 de kerkelijke Hiërarchie in Nederland herstelde ging er een storm van protes ten door het land en een schok van ver ontwaardiging door onze protestantse natie. Nog heviger was de verontwaar diging, toen de Paus in zijn encycliek het liberalisme als een der grootste vijanden van de kerk veroordeele. Doch onze bisschoppen begrepen hun taak en moe dig hebben ze die, ondanks alle tegen werking aanvaard en volbracht. En toen in 1868 het episcopaat priesters en leken in een amendement opriep te gaan strij den voor de verkrijging van de rechten van het katholieke volksdeel, toen voel de Dr. J. Schaepman, toen nog jong kapelaan, zich geroepen zich met het zwaard te omgorden en onder de leuze Credo Pugno „Ik geloof dus ik strijd", voor de rechten van het katholieke volk te gaan strijden. Rusteloos en onversaagd wierp hij zich op dit werk. In taal en geschrift, eiste hij op, wat ons katholiek volk reeds eeuwen onthouden was: vrij heid van godsdienst, vrijheid van onder wijs, vrijheid in de politiek, vrijheid in organisatie. En hij deed dit met een moed en overtuiging, die ook andere meesleepte in zijn begeestering en die tot gevolg had, dat de zo gesmade priester zijn intrede deed in het parlement, dat ook de katholiek zijn onderwijs kreeg, dat de standsorganisaties zich ontwikkel den, dat zelfs het katholieke volksdeel ging medespreken in het bestuur van het land. Hij stichtte een R.K. politieke partij, waarvan de richtlijnen nog heden ten dage voor het grootste gedeelte gel den. Hij vocht voor arbeidsverbetering en andere sociale rechten, voor verbe tering van het onderwijs en zag zijn moeizaam werk met vele verbeteringen bekroond. Veel is er bereikt, doch wat bereikt is moet behouden blijven en jam mer genoeg dreigt het in de toekomst door versnippering en verflauwing ver loren te gaan. De uitslag der laatste ver kiezingen zijn daar om het te bewijzen. Alles spant zich in, om wat verkregen is ons weer afhandig te maken. Com munisme, liberalisme, socialisme, huma nisme en vele andere ismen bespringen de K.V.P. waarin tweespalt en splitsing is gekomen. Onze gezonde gezinspolitiek, waarin we alleen staan, wordt bevoch ten van alle zijden. Als we niet zorgen één te blijven dreigt groot gevaar voor ons. Spreker roept dan op tot deze een heid, waarvan Schaepman de grondslag gelegd heeft. Vooral tot de jongeren richt hij zich, die onvervaard moeten opkomen voor wat Schaepman met de pioniers die hem volgden met inzet van al hun krachten verworven hebben. De heer Alberts sluit zijn welspreken de, overtuigende en met overrompelende zeggingskracht uitgesproken rede met een herinnering aan Schaepmans mooiste liedAan U, o, Koning der Eeuwen, waarin onze katholieke politiek geheel vervat is. De heer Beerens acht zich na dit gloeiende pleidooi niet bij machte woor Onderwerp de Watersnood Dinsdag 31 Maart zullen de Pro vinciale Staten van Noord-Brabant in een buitengewone zitting bijeen komen ter bespreking van de wa tersnood, in zoverre die onze pro vincie heeft getroffen. Gedeputeer de Staten bieden de leden een drie tal verslagen aan: n.l. een verslag van de werkzaamheden van 't pro vinciaal bestuur, een waterstaat kundig verslag, en een verslag be treffende de situatie in elk der ge troffen gemeenten. Uit het eerste verslag blijkt o.m. dat in Noord-Brabant 254 mensen het leven verloren en dat 559 hui zen totaal zijn verwoest, 1097 zwaar beschadigd en 5291 licht bescha digd. Ook blijkt hoe op alle gebied zo snel en zo doeltreffend mogelijk de hulp is georganiseerd. Gedeputeerde Staten waren aan vankelijk van plan geweest voor stellen aan te bieden tot het treffen van financiële voorzieningen die op de weg van de provincie zouden liggen. De financiële voorzieningen die door het rijk en andere instan ties worden getroffen zijn echter nog niet bekend, zodat ook de maat regelen, te treffen door de provin cie, nog even achterwege moeten blijven. Het college van G.S. heeft zich ook beraden over een bijdrage aan het nationaal rampenfonds, maar dit beraad leidde tot de conclusie dat het veeleer op de weg der pro vincie ligt meer rechtstreeks in de leniging van bepaalde noden bij te dragen o.a. door aanvullende bij dragen in de kosten van water staatkundige werken in dit gewest, aan vergoeding van bepaalde uit gaven van hef. Opbouw-orgaan, aan het verlenen van bijdragen in de kosten van diensten, verstrekt door bepaalde organen. Met betrekking tot het water schapswezen in dit gewest vragen thans twee punten in het bijzonder de aandacht. De omstandigheid n.l. dat de ramp een deel van Noord- Brabant ter grootte van omstreeks 137000 ha. onder water heeft ge zet, werpt de vraag op, aldus G.S., of de bestaande dijkwaterschappen niet te kleine gebieden omvatten, terwijl voorts van de zijde van ge meentebesturen de wenselijkheid is bepleit, in het bestuur dezer wa-1 terschappen gemeenten als zoda nig medezeggenschap te geven, aangezien bij de watersnood is ge bleken, dat plaatselijke gemeen schappen qua talis belang hebben bij een goed dijkbeheer. Op verzoek van een vergadering van betreffende personen, onlangs gehouden, hebben G. S. de aange legenheid in studie genomen en zij hopen binnen korte tijd het resul taat hiervan te kunnen meedelen.- den te vinden om spreker te danken. Hij is overtuigd, dat het beter is na dit betoog geen speech meer te houden. Hij dankt de heer Alberts en spreekt de hoop uit, hem in de toekomst nog meer malen in Kaatsheuvel te mgoen horen. Bel Canto sluit dan met twee goed uitgevoerde koorwerken; het „Die Him- mel erzahlen die Ehre Gottes" uit het Oratorium „Die Schöpfung" van Haydn en „Jerusalem" van Verdi. De voorzitter brengt Bel Canto dank voor de schitterende omlijsting deze avond geboden. Hij hoopt in de toe komst nogmaals een beroep op het koor te mogen doen. Het publiek was zeer hartelijk in zijn applaus voor Bel Canto's prestaties, waarin de directeur de pianist Wim Vrinten zeer verdiend liet delen. Duivensport. De Getrouwe Duif, gevestigd bij de Wed. v. Heeswijk, opende het vliegseizoen met een vlucht vanuit Baarle-Nassau. De uitslag was 1, 7 H. v. d. Pas; 2 A. Hofmann; 3 L. v. d. Ven; 4, 8 H. Klis; 5 Th. Zeebrechts; 6 H. Molenschot; 9, 10, 11 Jan Hamers. De prijzen kunnen bij de penningmeester der club, de heer Bert Hamers, worden afge haald. Agenda. Maandag 8 uur n.m. reptitie Kon. Erk. Harm. Apollo. Dinsdag 7.30 uur n.m.. repetitie R.K. Par. Zangkoor St. Jan. Dinsdag 8 uur n.m. K.J.M.V. droppingstocht in de avondlucht. Woensdag 8 uur n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Donderdag 8 uur n.m. repetitie Gemengd Koor Bel Canto. Agenda. Woensdag 25 Maart 7.30 uur n.m. Ontspanningsavond voor toneel club Maria Goretti. Donderdag 26 Maart 7.30 uur n.m. Ontspanningsavond voor to neelclub Don Bosco. (Dit is een week vervroegd in verband met 't feest van Witle Donderdag). Burgerlijke Stand. Van 1 t.m. 15 Maart 1953. Geboren: Johannes W J zv J M M v d Nieuwenhuizen-v Loon Jo hannes M zv M v d Schans-Vos Cornelia J M dv G A Pulles-Kokx Gijsbertus J M zv H G J Kamp- Spanjers Johannes J C zv H M v d Hoven-Willemse Maria P A dv E Kint-Wartenberg Cornelia M J dv J C Kroot-Musters Pie- ter zv W Weeterings-Damen Jo hannes G J zv G A G Molenschot- Ligtenberg Martina J M dv L O Groenendaal-Rombouts. Huwelijksaangiften: Geen. Huwelijken: Geen. OverledenAdriana Bergmans echtg van D Zijlinans 73 jaar. Wouthèrus D M van Wanrooij 6 maanden Wilhelmus P F Cleijn 2 dagen Joannes van Eindhoven echt van C Coomans 87 jaar Helena Rozenbrand wed van J Snijders 87 jaar Cornelis Groot- swagers 47 jaar Martinus van den Abbeelen wed van H G v Roes- sel 86 jaar Maria J v d Pluijm echtg van M B Brekelinans 73 jaar. Ingekomen: C J A Schoenmakers van Tilburg J W Verhoeven van Udenhout J G Dingemans van Boxtel HM Batist van Rotter dam J M Oerlemans van Tilburg A J v d Broek van Uden -PA Ansems van Sprang-Capelle J P van Trier van Oisterwijk G H IJpelaar van Dongen G M van Rijzewijk van Waalwijk A M v d Heuvel van Waalwijk. Vertrokken: J P v Valderen naar Vessem A H M van Dun naar Utrecht H M Snoeren naar Nijmegen G W M Oomen naar Waalwijk A J Lensvelt naar Dussen. Tsjecho-Slowakije. Tot opvol ger van Gottwald als staatshoofd heeft de Tsjechoslowaakse Natio nale Vergadering benoemd Anto- nin Zapotocky, tot nog toe minis ter-president. Siroky zou hem in die functie opvolgen en Novotny wordt secrtaris van de communis tische partij. Engeland. Maarschalk Tito is Zaterdag van zijn bezoek aan de Engelse regering naar Joego-Slavië teruggekeerd. Oostenrijk. De demissionaire Oostenrijkse bondskanselier, Figl, heeft zijn opdracht om een rege ring te vormen, aan president Kör- ner teruggegeven. Rampenfonds. Bij het Natio naal Rampenfonds was tot Zater dagavond een bedrag van 84,2 mil lioen binnengekomen. De radio actie „Beurzen open, dijken dicht" heeft tot nog toe 4y2 millioen op gebracht. Hardie Amies „stroomlijnt" zijn modellen en zorgt er voor dat de draagster voldoende ruimte heeft om te lopen. Ook hij brengt evenals Hartnell vrij veel marineblauwe modellen. Dit complet is vervaar digd van wollen fantasiestof. Hartnell zijn creatie mag klassiek worden genoemd. Temeer daar dit Men kan niet alle gevallen van beenzwakle bij kuikens aan een en dezelfde oorzaak toeschrijven. Er zijn gevallen van ernstige, langdu rige aard andere daarentegen zijn bijna ogenblikkelijk te genezen. Een juiste kennis der verschillen de soorten van beenzwakte zal be grijpelijkerwijze ten gevolge heb ben, dat men voor ieder geval ter stond het meest werkzame genees middel zal kunnen aanwenden. Eén soort van beenzwakte is een gevolg van de z.g. Engelse ziekte (rachitis) een ziekte, weike men bij verschillende diersoorten in de jeugd heeft leren onderscheiden, waarbij men steeds een laag gehal te van calcium en phosphorus in het bloed heeft kunnen aantonen, gepaard gaande met een abnor male beenvorming in de jonge die ren. Bjj zeer jonge dieren zijn de skeletten nog buigzaam, in hoofd zaak zjjn ze nog kraakbenig en bij het ouder worden gaan ze over in de brosse, breekbare beenderen door verandering in structuur en afzetting van minerale delen Indien de afzetting van deze mi nerale delen onvoldoende is, krijgt men een abnormale beenontwikke ling, die zolang door verkrom mingen, verbredingen, enze. van de normale afwijkt, dat ze gemak kelijk valt aan te wijzen. Voelt men bij beenzwakke kuikens, dat de ribbetjes b.v. eigenaardig verbreed en verdikt aanvoelen en een kron kelend verloop hebben, dan kan men met zekerheid zeggen, dat ze aan Engelse ziekte lijdende zijn. Meestal zal men eerst na het op treden van een enkel of meerdere gevallen van beenzwakte bij zijn jonge kuikens die diertjes aan den lijve gaan onderzoeken 't kwaad heeft dan echter reeds zo'n ern stige omvang verkregen, dat de medicijnen tegen de Engelse ziekte het kwaad niet meer kunnen her stellen. Aangezien het beginstadium der ziekte, als de kuikens nog aile rondlopen, reeds heel goed aan meerdere exemplaren te voelen is, model werd gemaakt van dunne wollen stof in marineblauw. Digby Morton stikt de plooien door tot aan de knie. Het is een va riatie op de mode die omstreeks 1930 zeer gewild is geweest. Velen onder ons zullen zich het „tijdperk" van de lage plooien nog wel herin neren. zal iedereen wjjs doen zijn ogen schijnlijk gezonde kuikens af en toe ,in de hand te nemen en te be voelen of hij aan het skeletje ver bredingen en verdikkingen kan voelen. Hoe eerder het kwaad ont dekt wordt, hoe beter natuurlijk. Een van de duidelijkste aanwij zingen zijn de typische binnen waartse krommingen der ribbetjes langs de ruggegraat en het borst been. Ook de schedelbeenderen en de onderkaak blijven in geval van Engelse ziekte lange tijd zacht en buigbaar. Enige wenken en antwoorden op ingekomen vragen. Een nachthok moet zó worden ingericht, dat het gemakkelijk ge reinigd kan worden, anders komt men er niet toe. Men kan een hoenderstal wel op het Zuiden laten uitzien, dan schijnt er een groot gedeelte van de dag toch de zon in. Het beste is echter het front naar het Z.O. te zetten. Voor de eierproductie is 't niet aan te raden lichte en middelzware rassen bij elkaar te laten lopen, daar er dan altijd bij zullen zijn, die veel te vet worden. Om een goede bevquehting te krijgen, moet men niet meer dan 10 a 12 hennen bij één haan doen. KIPPENVRIEND. GEVRAAGD Hoofdstraat 217 TE KOOP een best zwartbont 4 maanden. T.B.C. vrije stal A. VAN BEIJNUM, Laageinde 140 BAARDWIJK. John Cavanagh brengt in gedeel ten geplisseerde rokken. Deze ge deeltelijk; geplisseerde rok kleedt af, vooral wanneer deze wordt ge dragen met een streng getailleerd jasje. Ook dit model werd vervaar digd van dunne wollen stof.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 7