°""=hp«2lt«.t4 Waalwijkse en Langstraaise Courant 44ENJKES Wijde Wereld j Verschuiving van inkomen. Kent de Middenstand eigen problematiek Het zwaartepunt verlegd? AccountantskantoorJ.VAH DIJK HdminlstraliBS en balaslingen. UIT DE VRIJDAG 27 MAART 1953 76e JAARGANG No. 25 speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Jos. v. d. Lee en Zn. Mr. HANS VELU Ooit last van Zuurbranden? Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Bennies laten smelten op de tong. Wat doet de Middenstand tijdens de Stadsfeesten? Er waren tegenstellingen op de vergadering die de R.K. Middenstand, afdeling Waalwijk Maandagavond in Thalia hield en die nou niet bepaald druk bezocht was; we heb ben daar bijvoorbeeld een warm enthousiasme gezien bij de heer Loman, die sprak over Santos, bij Hans Velu, de nationale voorzitter van de Katholieke Jonge Middenstand, en ook bij enkele leden die aandrongen op groter enthou siasme, die verontwaardigd waren dat de middenstand bij na niet was gekend bij de stadsfeesten en de tentoonstel ling en die wilden dat er aanstonds iets zou gebeuren. De bespreking is echter gewoon doodgelopen, een conclusie, 'n afspraak om eens iets te doen in dit verband was er niet. Goed half 9 begon Maandagavond de vergadering van de R.K. Mid denstandsvereniging die op 8 uur was vastgesteld. Er zaten toen evenveel personen achter als vóór de bestuurstafel. Langzamerhand groeide de belangstelling en tegen half 10 scheen iedereen binnen te zijn. Nadat de voorzitter, de heer Meys, de vergadering had geopend met de christelijke groet en de sprekers, de heren Velu en Loman, had welkom geheten, deelde hij mee dat het be stuur besloten had vanwege de wa tersnood geen feestavond te geven en hij hoopte dat de leden daarmee zouden instemmen. Wat ze blijk baar deden. Toch waren er nog en kele attracties, maar ook dat leek niet voldoende om meer leden naar Thalia te trekken. De heer Loman sprak over „San tos", maar constateerde eerst dat de vergadering slecht was bezocht. Hij meende de diepste oorzaak van dit 5- DE ECHO \M HEI ZUIDEN "ÏP Na lang wachten is het huurgeheim uit de doeken. Er zal een verhoging ko men van 17 tot 29 procent, waarbij de gemeenten in vijf klassen worden inge deeld. Men heeft aan deze differentiatie de voorkeur gegeven boven een unifor me regeling, omdat de huren op het platteland meer moeten stijgen dan in de grote steden. Over het algemeen zal het rendement van de huizen nog miniem zijn, maar het gaat er allereerst om de opbrengst in overeenstemming te bren gen met de kosten en dat stadium hoopt men nu te bereiken. De indeling van gemeenten in klassen moet wel juist worden geacht. De stads- huur heeft steeds hoger gelegen in ver houding tot die op het platteland, om dat hier een vrij hoge marge aan grond rente in verdisconteerd was, terwijl het bij de verhoging er meer om gaat com pensatie te vinden voor de gestegen bouw- en onderhoudskosten. Om een zelfde reden ware het wellicht wenselijk geweest ook een onderscheiding te ma ken naar de huur voor bedrijfsruimte en woningruimte. In de huur voor bedrijfs ruimte zit meestal een heffing opgeslo ten voor bepaalde vestigingsplaatsvoor delen, die met de gestegen bouwkosten niet rechtstreeks in oorzakelijk verband staan. Men stuit hier op een van de moeilijkste vraagstukken van het huur- stopvraagstuk, dat reeds van 1940 da teert. In de dertien jaren, die sindsdien verstreken zijn, is de vestigingsplaats, dus de ligging van het gehuurde perceel met betrekking tot de bedrijfsuitoefening, in vele gevallen veranderd. Deze veran deringen, die ook ongunstig kunnen zijn, hebben noch de huurders noch de eige naars ooit in de huursom tot uitdruk king kunnen brengen. Daarom verwij deren de huren zich, trots de stijging, steeds verder van het economisch juiste peil. De veranderde „swand" van het gehuurde perceel is zo dynamisch dat deze factor moeilijk in geleid huurpeil is te verdisconteren. Een en ander is naar wij menen een nadeel voor het be drijfsleven, speciaal voor de midden stand, waar men om technische redenen niet aan zal kunnen tegemoetkomen. Een gedwongen huurprijs, hoe sociaal nood zakelijk ook, blijft tal van economische nadelen met zich slepen. Moeilijkheden. Intussen ziet de regering wel sociale moeilijkheden uit de nieuwe huurprijzen voortvloeien. Daarom zal' de verhoging nog tot 1 Januari 1954 worden uitgesteld. Deze tussenperiode geeft aan degenen, die financiële moeilijkheden uit de ver hoging verwachten, gelegenheid hun po sitie te veranderen. Sommigen zullen nog de gehuurde ruimte kunnen inkrimpen en liever een kleinere ruimte gaan bewo nen. Anderen zullen ook uit financiële overwegingen nu tot vrijwillig toestaan van inwoning overgaan. Het gevolg van een huurverhoging is onvermijdelijk eni ge verschuiving in de huurovereenkom sten, waar per saldo het huisvestings- vraagstuk een stap nader mée tot zijn oplossing wordt gemaakt. De belangrijkste verschuiving wordt echter veroorzaakt in het bestaande in komsten- en uitgavenschema van de be volking. Een gedeelte van het inkomen van huurders wordt overgeheveld naar dat van eigenaars. Dit moet een druk Het wereldtoneel voorzover dat mo gelijk overziende dreigt men telkens iet wat duizelig te worden. Niet dat er zo'n duizelingwekkende activiteit gaande is, integendeel, het lijkt alsof de diplomatie het bijltje er bij neer heeft gelegd en Gods water maar over Gods land laat lopen. Of men zou wat er op het ogen blik in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, haar commissies en de Veiligheidsraad gepleegd wordt als di plomatie moeten betitelen. Men komt er gewoonlijk niet verder dan beschuldigin gen heen en weer, tenminste voor het wereldforum. Ook in de beslotenheid van de Veiligheidsraad is echter blijk baar niet veel te bereiken, want de be noeming van een opvolger van Trygve Lie is al wel veelvuldig besproken, maar nog met weinig succes. Men zou nog ge makkelijk een aantal punten kunnen noe men waarmee het niet gunstiger is ge steld. Het is dan ook zo dat groots op gezette bijeenkomsten als de. Algemene Vergadering der Verenigde Naties nau welijks nog meer waarde schijnen te heb ben dan als spektakelstuk en al$ men maar cynisch genoeg is, is er weinig twijfel aan of het is zo inderdaad. Het begint er dan ook meer en meer op te lijken dat het zwaartepunt van de diplomatie zich gaat verleggen van de openbaarheid naar de beslotenheid. Wat in openbare bijeenkomsten niet bereikt kan worden, acht men blijkbaar nog wel mogelijk in het persoonlijk gesprek. Dit is niet verwonderlijk. Ook diplomaten staan in vertrouwen nu eenmaal anders tegenover elkaar dan voor het publieke forum en dan hoeft men het woord „ver trouwen" nog geen al te ver strekkende betekenis toe te kennen. Dit geldt niet alleen voor de verhoudingen tussen Oost en West, maar evengoed voor die tus sen de Westelijken onderling. De demo- kratie heeft de openbare diplomatie ge bracht en het is misschien teveel gezegd tengevolge hebben op de huishoudbud gets van de eersten, waarvoor men op verschillende manieren compensatie hoopt te bieden. Loontrekkenden krijgen een klein percentage loonsverhoging, dat men in ondernemerskringen zo laag mo gelijk wil zien. Juist met het oog op onze exportpositie en de plannen tot handhaving van werkgelegenheid, wil men in de bestaande kostprijzen zo wei nig mogelijk verandering zien. Het be drijfsleven, dat reeds wacht op lasten verlaging, wenst deze niet bij voorbaat door loonsverhoging teniet gedaan. Op dit loonvraagstuk, waarbij ook de Bel gen i.v.m. de Benelux een woordje mee spreken ten gunste van een verhoging, hopen wij nog nader terug te komen. Depót-agent Langstraat e.o. 7 Grootestraat 200A, Waalwijk, Tal. 2971 Belastingverlaging. Het staat nu wel vast dat er een ver laging komt van 40 der personele be lasting, waardoor de overheid een veer laat van plm. 25 millioen ten gunste van de huiseigenaren, die intussen reeds der tien jaar het kind van de regeringsreke ning zijn geweest. Het grondbedrag, waarvoor vrijheid van inkomstenbelas ting wordt verleend, zal stijgen, waar door eveneens aan de huurverhoging wordt tegemoet gekomen. Interessant zijn de plannen tot verlaging van de suiker accijns en de kolenprijzen, waarbij Voor al de eerste een reeks van prijsverlagin gen tot gevolg kan hebben, die het ge hele bestaande consumptiepatroon van ons volk zal kunnen wijzigen. Wiij men aldus de koopkracht van de getroffen groepen enigszins op peil hou den, die van de huiseigenaren zal stij gen. De toegenomen koopkracht in die groep zal in de bouwsector de activi teit doen vergroten. De uitgaven voor onderhoud zullen ongetwijfeld stijgen, hetgeen vooral ten goede kan komen aan het kleine- en middenbedrijf op dit ter rein. De genoemde bedrijven kunnnen een opleving best gebruiken want de ja ren zijn voor hen sinds 1941 niet vet geweest. De rest van het toegenomen in komen der huiseigenaren zal de bespa ringen met het oog op vervanging gun stig beïnvloeden Misschien zal nu een basis worden gelegd voor herleving van de particuliere woningbouw in een ove rigens nog verre toekomst. Samenvattend zien wij als gevolg van de huurverhoging een inkomensverschui ving naderen ten nadele van huurders. De compensatie zal onvolledig zijn, de regering zal dat ook niet ontkennen. De tot heden bestaande verdeling was ook onjuist en niet redelijk te noemen wan neer men bedenkt dat de huuruitgaven de laatste jaren 5 tot 7 van de ont vangsten vormden, terwijl voor de oor log de zo geroemde oude tijd de huur 12 tot 15 van het inkomen vroeg. als men beweert dat ze die ook om hals heeft gebracht. Er zitten ongetwijfeld voordelen in openbaarheid boven de ge heimzinnigheid waarmee vroeger de bij eenkomsten van staatslieden plachten te worden omgeven. Beide vormen vloeien voort uit het regiem dat gehuldigd wordt, In een tijd dat vorsten over hun land en volk beschikten als absolute heersers had het weinig zin door openbare bijeen komsten te tonen op welke manieren verdragen en besluiten tot stand kwamen en in veel gevallen zou dat zelfs zeer ongewenst zijn geweest voor macht en gezag van de heerser. Als echter het volk zijn eigen vertegenwoordigers gaat kie zen en daardoor scherp gesteld de rege ring kan maken en breken, ligt het voor de hand dat het weet hoe die regering te werk gaat en dat eist dus openbare diplomatie. Die kan zeer nuttig zijn, maar ook nutteloos en zelfs gevaarlijk als de tijden er niet naar zijn. En het lijkt er sterk op dat wij zulke tijden meemaken, wat niet wil zeggen dat wij terug zouden moeten naar de geheime diplomatie dat zou trouwens onmo gelijk zijn maar de praktijk zelf stelt haar eisen. Daarom is de Franse minister-presi dent René Mayer dezer dagen naar Washington vertrokken voor persoon lijke besprekingen met president Eisen hower. Om dezelfde reden is onlangs ook de Westduitse bondskanselier Ade nauer naar Washington gegaan en dat Tito vorige week een bezoek heeft ge bracht in Londen was zeker ook niet al leen om te showen. Ook Churchill en Eden zijn al bij de Amerikaanse presi dent geweest. Het grote publiek ver neemt niet veel over de resultaten van dergelijke bezoeken, want meestal wor den er weinig zeggende communiqués uitgegeven, terwijl de werkelijke resulta ten dikwijls op een heel ander terrein blijken, in een ombuiging van de poli tieke lijn, een accentverschuiving, een nauwere aaneensluiting, soms ook in meer tastbare vorm als financiële hulp waarop naar men mag veronderstellen, René Mayer uit is. Hij moest' namelijk een cadeautje meenemen voor de rijke oom in Amerika in de vorm van meer toegeeflijkheid van Franse zijde ten op zichte van de Europese Defensiege meenschap. Daartegenover zal het wel geen kwaad kunnen als hij voor zijn eigen parlement een cadeau mee terug brengt, want anders zal hij niet vrien delijk ontvangen worden, na wat er kort voor zijn vertrek is voorgevallen. Tenslotte heeft ook Eisenhower zich bereid verklaard in een persoonlijk ge sprek met de Russische regeringsleider te trachten de problemen tussen Oost en West dichter bij een oplossing te bren gen. Of het zover komt hangt van ve lerlei factoren af, niet op de laatste plaats van de goede wil der Sovjetlei ders en dan is een persoonlijk gesprek nog geen onfeilbaar middel, al is het wel een mogelijkheid. KONINGIN MARY OVERLEDEN. Koningin Mary van Engeland, wedu we van koning George V, moeder van koning George VI en grootmoeder van koningin Elisabeth II is Dinsdagavond overleden. Zij is 85 jaar oud geworden. Koningin Mary werd geboren op 26 Mei 1867 als Victoria Mary Augusta Olga Pauline Claudine Agnes, dóchter van de hertog en hertogin van Teek. Op 24-jarige leeftijd verloofde zij zich met prins Albert Victor, de oudste zoon van Edward, prins van Wales. Deze stierf echter en op 6 Juli 1893 huwde zij met de latere koning George V. In 1910, toen George V de troon besteeg, werd zij koningin van ngeland. Toen zij zeventig was, in 1936, stierf haar gemaal, die eerst werd opgevoldg door haar zoon Edward VIII en toen die afstand deed van de troon door haar zoon George VI. Leraar Boekhouden M. O. WAALWIJK. Grotesiraai 180 (Ned. Hendel Mij.) Telel. 2475 (Belastingen onder leiding van oud-controleur der belastingen.) Nog op het eind van haar leven maakte zij mee, dat haar kleindochter Elisabeth haar zoon George opvolgde. Het Engelse koningshuis heeft veel van zijn aanzien gedurende de laatste vijftig jaar aan koningin Mary te dan ken. Zij waakte voortdurend voor een hoog peil van het hofleven en toonde haar zorg daarvoor bijvoorbeeld bij de troonsafstand van Edward VIII. Ook op velerlei ander gebied was koningin Mary werkzaam, charitatief en voor de solda ten vooral. Ze bleef tot op het laatst van haar leven actief. Zij werd door het Engelse volk op handen gedragen en zij laat de herinnering na aan een ge liefde en hoogstaande vrouw. Na een korte ziekte is zij in haar slaap vredig heengegaan, zoals het officiële bericht luidde. 1 1 I' ZAPOTOCKY PRESIDENT VAN TSJECHOSLOWAKIJE. Antonin Zapotocky, tot nog toe pre mier van Tsjechoslowakije, is Zaterdag door de Nationale Vergadering met al gemene stemmen tot president gekozen. Hij volgt Klement Gottwald op, die op 14 Maart is overleden. Zapotocky wordt als premier opgevolgd door Vilem Siro- ky. Voorts heeft Zapotocky het Russi sche voorbeeld gevolgd van scheiding tussen regering en partij, want hij heeft Zaterdag Antonin Nevotny, die vice- premier is, belast met de leiding van het Centrale Comité van de communistische partij. Gottwald heeft (evenals Stalin in Rusland) steeds persoonlijk zowel de leiding van de staat als die van de partij in handen gehouden. rieuren niet eens was over de hoeveel heid munitie die moest worden verscho ten en over de taak van het leger in Korea. j j „Hier (in Washington) hebben wij de laatste drie begrotingsjaren in het geheel 160 milliard dollar voor militaire doel einden toegewezen en tegen 1 Juli zul len wij naar schatting 103 milliard dollar uitgegeven hebben. Toch hebben wij niet genoeg munitie om een oorlog in Korea te voeren. Naar mijn oordeel is dit een „nationaal schandaal", aldus ge neraal Van Fleet. WIL TITO VREDE MET DE KERK 2 Maarschalk Tito, op weg naar huis na zijn vijfdaags bezoek aan Engeland, heeft telegrammen gestuurd aan premier Churchill en aan Koningin Elizabeth, zo meldt 't Joegoslavische persbureau Tan- joeg. In het telegram aan Churchill zegt de maarschalk: „Het was mij werkelijk een groot genoegen U weer te ontmoeten en het rechtstreeks contact te hernieuwen dat wij als wapenbroeders in de laatste oorlog hadden. Het grote succes van onze besprekingen, die in een vriend schappelijke sfeer zijn gevoerd, kon voor al worden bereikt, dank zij Uw begrip van de huidige internationale toestand. Ik stel met genoegen vast, dat de banden tussen onze landen duurzaam zijn en dat wij schouder aan schouder staan bij de verdediging van de vrede." In het telegram aan Koningin Eliza beth dankt Tito voor de genoten gast vrijheid. Volgens de N.Y. Herald Tribune heeft maarschalk Tito de Britse autoriteiten medegedeeld, dat hij van plan is het communistische regime in Joegoslavië te liberaliseren en vrede te sluiten met de R.K. Kerk. Tito zou de Katholieken wederom toe staan eigen scholen te openen, terwijl een gedeelte van de in beslag genomen gronden van katholieke instellingen zou worden teruggegeven. 't Klinkt alles erg mooi, als 't maar waar is. INVALLEN VAN FRANSE POLITIE BIJ COMMUNISTISCHE BUREAUX. De Parijse politie heeft Dinsdagmor gen invallen gedaan op het hoofdbureau en verschillende bijkantoren van de Franse communistische partij. De inval len werden uitgevoerd op last van de rechter van instructie in verband met een onderzoek naar een samenzwering tegen de buitenlandse veiligheid van de staat en deelneming aan een poging tot demo raliseren van het leger. Het onderzoek is reeds enige maanden aan de gang. WEER 'N VLIEGTUIG DOOR „IJZEREN GORDIJN". Een Tsjechoslowaaks passagiersvlieg tuig met 25 passagiers en een bemanning van vier koppen aan boord, is op het Frankfortse vliegveld Rijn-Main geland. Verscheidene inzittenden hebben om asyl verzocht, aldus wordt meegedeeld door het Amerikaanse consulaat-generaal te Frankfort. Het toestel is een C-47 van de Tsje- choslowaakse nationale luchtvaartmaat schappij. Volgens de eerste berichten is de vlucht beraamd door de gezagvoerder en enkele passagiers. BELGIË GEEFT BUITENLANDERS WEER RESTITUTIE OP BENZINEPRIJS. Regeling geldt van 1 April t.m. 30 Sept. Buitenlandse automobilisten en motor rijders zullen in het komende reisseizoen in België en Luxemburg weer restitutie op de benzineprijs verkrijgen, zo deelt de A.N.W.B. mede. Deze regeling zal gelden van 1 April a.s. tot en met 30 September. De verleende resitutie bedraagt fr. 2.- per liter, tot een dagverbruik van 20 liter en een totaal verbruik van 600 liter. Aanspraak hierop kunnen alleen ma ken, zij, die tenminste drie opeenvolgen- de dagen in België en/of Luxemburg verblijven, de dag van aankomst en ver trek meegerekend. Bij de voornaamste douane-kantoren, of eventueel in het binnenland bij een douane-entrepöt, kan men een speciaal formulier verkrijgen, waarop de pomp houder op verzoek de geleverde benzine aantekent. Men lette er echter in zijn eigen be lang op, zo waarschuwt de A.N.W.B., dat deze aantekening duidelijk geschiedt, onder vermelding van datum van afgif te en naam en adres van de pomphou der. 1 i i Uitbetaling van het restitutie-bedrag kan geschieden door de voornaamste douanekantoren of een douane-entrepöt. De A.N.W.B.-bureaux verstrekken om trent deze restitutie-regeling zo nodig nadere inlichtingen. GEMEENTEN MOETEN INVESTERINGEN BEPERKEN. Aangezien de regering er naar streeft om het herstel van de schade in de door de watersnood getroffen gebieden zo snel mogelijk te doen plaats vinden, heeft zij de colleges van Gedeputeerde Staten verzocht zich tot de gemeentebesturen te wenden met het verzoek de investe ringen tot het allernoodzakelijkste te be- berpen. Langs deze weg kan worden bereikt, dat de tijdige consolidatie van vlottende gemeenteschuld geschiedt, zonder dat het gemeentelijk beroep op de kapitaal markt wederom tot spanningen leidt en dat de uitvoering van de essentiële ge meentelijke investeringen, waaronder in de eerste plaats de woningbouw, op een redelijk peil kan worden gehandhaafd, zonder dat opnieuw moeilijkheden bij de financiering optreden. Ook op dit gebied zal dan het ge meenschappelijk dragen van de lasten van de watersnoodramp tot uiting kun nen komen. KOFFIE EN THEE DUURDER. Wat al dagen werd gevreesd, werd Maandag werkelijkheid. Van die dag af moet de huisvrouw de koffie en thee duurder betalen. Voor de koffie betekent dat, dat een half pond, dat thans 1.86 kost, 1.96 is gaan kosten en een half pondi van 2.04, is verhoogd tot 2.18. Bij de thee kost de soort van 68 cent per ons van Maandag af 74 cent en die van 48 cent zal 56 cent kosten per ons. Deze verhoging is een gevolg van het feit, dat de koffie-producerende landen, in het bijzonder Brazilië, in het begin van dit jaar de koffieprijzen gingen ver hogen, G NORMALE BUSDIENST 's-HERTOGENBOSCH— LAGE ZWALUWE. Thans rijdt de B.B.A. weer de normale lijndienst 's-HertogenboschLage Zwa- luwe v.v. tot hotel Noord-Brabant in Lage Zwaluwe, waar de passagiers voor Roosendaal of richting Rotterdam kun nen overstappen in autobussen van de Ned. Spoorwegen. EXPLOSIE IN KAZERNE. Acht militairen gewond. In de Generaal de Bons-kazerne te Grave werd Maandagmiddag tengevolge van het ontploffen van een schokbuis 'n achttal militairen gewond, van wie vier zwaar. i i Eén van de militairen had een schok buis, het onderdeel, waarmede een gra naat tot ontploffing kan worden ge bracht, mee naar z'n kamer genomen. De buis kwam te vallen nadat de sol daten er mee waren gaan gooien, met alle ernstige gevolgen van dien. De ge wonden zijn naar het Canisius Zieken huis te Nijmegen overgebracht, waar voor enigen hunner operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Allen zijn buiten le vensgevaar. tamelijk algemene verschijnsel te moeten zoeken in de zelfgenoeg zaamheid die in veel katholieke kringen heerst. Daarom vond hij verdieping zeer noodzakelijk en een middel daartoe zag hij in „Santos", in 1917 opgericht voor de T.B.C.- bestrijding, maar ook als een ideaal van saamhorigheid onder de mid denstanders. De vereniging verzorgt op het ogenblik 294 patiënten, die vooral in geestelijke nood verkeren en de heer Loman wees vooral op „Santos" als middel om op geeste lijk gebied samen te werken om die geestelijke nood te lenigen. Vervolgens vertelde de spreker 't een en ander over de werkwijze van „Santos" en hij deelde mee dat het aantal patiënten dat verzorgd moet worden, nog groeit. De algemene doorlichting brengt namelijk vroe ger verborgen ziekten aan 't licht, terwijl de financiële toestand in veel middenstandsbedrijven achteruit gaat. Sinds enkele jaren beweegt „Santos" zich ook op 't terrein van slepende ziekten, waarin geholpen kan worden mits een klinische be handeling noodzakelijk is. Ook fi nanciële hulp voor een plaatsver vanger in het bedrijf bij ziekte is mogelijk en tenslotte wees de heer Loman nog op 't Dr Van Beurden fonds voor hulp in de opleiding van priesterstudenten en op het Christ Jansenfonds voor financiële steun in een bedrijf in moeilijkheden. Hij besloot met een dringende oproep aan de middenstanders om dona teur te worden en donateurs te werven voor „Santos". ER IS NOOD IN DE MIDDENSTAND. Er is nood in de middenstand, be gon Mr Velu zijn betoog; de men sen hebben geen respect meer voor de middenstand, zij zien niet meer in dat hij een nuttige arbeid ver richt. En dan betoogde de spreker hoe de middenstander werkzaam was in de distributie-sector en hoe de functie van de distribuent in de maatschappij onmisbaar was, wel licht belangrijker was dan die van de producent. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. De situatie in de meeste midden standsbedrijven was verre van roos kleurig; dit weet Mr Velu o.a. aan de politiek van de regering, die louter een arbeidersbeleid had ge voerd na de oorlog; redelijk was dit, want de arbeiders lagen ver achter en er was in die tijd alles aan gelegen om de arbeidsvrede te bewaren. Gelukkig was er in 1948 een kentering ten goede gekomen; men had zich meer op het midden- standsbeleid geconcentreerd met 't gevolg dat er reeds een staatssecre taris voor de Middenstand was be noemd, die binnenkort met een ge degen nota betreffende de Midden standsvraagstukken zou komen, waaraan weer 'n reeks voorstellen vastzaten die uiteindelijk zouden leiden naar de P.B.O. Maar in het verleden had de re gering, ondanks het feit dat de K.V.P. redde wat zij redden kon, apert onmiddenstandelijk gedacht. Kende men eigenlijk de Midden standsproblemen wel? Mr Velu ge loofde dat dit het criterium was; maar ook vroeg hij: kent de mid denstand zelf zijn eigen problema tiek? En hij beschuldigde hen van oppervlakkigheid; alles hing aan enkele drijfkurken, mensen die overal voor opdraaien. Mr Velu sprak uitvoerig over de economische positie van de Midden standers, waarvan er 70% niet bo ven de 5 mille uitkwam en de helft van die 70% kwam nog niet aan 2% mille; en daarvoor werken zij van 's morgens tot 's avonds, dikwijls zijn hun vrouw en kinderen ook nog ingeschakeld. Als men de fac toren bezag waaruit het midden- standsloon zou moeten zijn samen gesteld (dus met verzekeringen, so ciale voorzieningen, reserves etc. etc.) dan moest men tot de conclu sie komen dat de middenstander onder de maat werkt. Thans echter, aldus de heer Velu, hebben we weer vertrouwen in de overheid; we moeten echter wel be denken dat de redding niet kan ko men van de overheid alleen. Inte gendeel, op de eerste plaats ligt de mogelijkheid tot redding bij ons zelf; wij moeten zelf ons bedrijf weer gezond maken; want de grote massa van ons heeft niet getracht de sterkste te zijn in de boksring van het economisch leven. En Mr Velu deed een greep uit de vele punten, waarop nog ver betering aangebracht kon worden: de boekhouding, die niet alleen LIBERALISATIE IN ENGELAND. De Engelse toerist zal voortaan 400 gulden aan zijn vacantie in het buiten land mogen besteden. Sinds de crisis van 1951 kreeg hij maar 250 gulden mee. Zijn kinderen krijgen 300 gulden en als hij een auto meeneemt mag hij 20 pond aan deviezen besteden aan benzine. Ook enkele beperkingen in Engeland op de invoer uit Europa zijn opgeheven. Ver schillende soorten levensmiddelen, waar onder kaas, schoenen, tapijten en glas werk zullen voortaan ingevoerd mogen worden, zonder speciale vergunning. Van goederen die gecontingenteerd blij ven, zullen grotere hoeveelheden mogen worden ingevoerd. „NIET VOLDOENDE MUNITIE VOORRADIG IN KOREA". De senaatscommissie voor de strijd krachten van het Amerikaanse Congres heeft een deel van de verklaringen van generaal James Van Fleet gepubliceerd, die hij onlangs voor deze commissie heeft afgelegd. Generaal Van Fleet, gewezen sommandant van het Achtste leger in Korea, zei, dat hij op zeker ogenblik moest bevelen het schieten te staken, omdat de voorraden munitie uitgeput raakten. In Mei 1951 waren de opslag plaatsen van de artillerie in Korea leeg, zei hij. Ook daarna was er steeds een critiek tekort aan munitie blijven bestaan. Naar de generaal vernomen had, was de toestand echter na zijn vertrek uit Korea (vorige maand) beter geworden. De ge neraal zei ook, dat hij het met zijn supe-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1