PROVINCIE VALDA popent De avonturen van BIM en BAM UIT DE HET WAPEN BREEGK De Proi, Chr. H.B.S. wordt aanbesteed. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 27 MAART 1953 2 £ind@lijk eea nieuwe school. De Waterstaatkundige problemen in de Langstraat besproken door Statenkies- kring K.V.P. T E GE N HOE ST PAST! LLES FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden' OVERALL Hef Zuider- Afwaieringskanaal „DE ECHO" DOODT RA"1 £N MUls voor de belastingen belangrijk was, de samenwerking bij het bepalen van het bedrijfsbeleid („deuren open, collega's samen"!), de ver- koopkunde, de reclame. Vooral op de samenwerking, in zoveel vormen mogelijk, wees de heer Velu. De middenstand had wel degelijk recht van bestaan en het zou erg zijn als deze groep, zoals werd voorspeld, over 25 jaar zou verdwe nen zijn. Niet alleen om economi sche redenen was de middenstand belangrijk, maar vooral ook als bol werk tegen de massificatie. Een sterke organisatie in de bond, bepleitte de jongeren-voorzitter en de P.B.O. noemde hij één van de belangrijkste dingen voor de mid denstand, dat een onderwerp van ernstige bespreking móest vormen ook in de afdeling. CURSUS P.B.O. Hierop aansluitend, deelde de voorzitter in de loop vaii het debat mee, dat het bestuur van plan was een cursus te geven over de wet op de P.B.O. en hij hoopte dat de leden en speciaal ook de leden van de K.J.M.V. hieraan zouden deel nemen. Het debat dat volgde op de be zielde en met heel groot gemak uit gesproken rede van Mr Hans Velu, bewoog zich rond de vraag hoe de middenstanders geïnteresseerd bij en enthousiast te krijgen voor hun organisatie; hoe de katholieke mid denstander los te krijgen uit het starre formalisme, dat de heer Lo- ïnan één van de meest ernstige kwalen noemde. DE MIDDENSTAND EN DE STADSFEESTEN. Vanuit de vergadering' werd ook de vraag gesteld welke rol de mid denstand zou spelen bij de stads feesten en tijdens de tentoonstel ling. Men was van mening dat het Stichtingscomité ook een commis sie van en voor de middenstand in het leven had dienen te roepen. Zo ook met betrekking tot de tentoon stelling; had de middenstand bij deze unieke gelegenheden ook niet eens goed en met iets aparts voor de dag kunnen komen? De Hocres bijvoorbeeld wist ook nog nergens iets van met betrekking tot logies etc.; waarom geen vertegenwoordi ger van de Waalwijkse afdeling zit ting doen nemen in het betreffende comité? Men had gehoord dat in één van de tentoonstellingshallen een apar te hoek gereserveerd zou worden voor de middenstand; er zou een eethuisje komen, een ijsco-stand, 'n gelegenheid voor het kopen van si garen, ansichtkaarten e.d.; kon men hier nu niet gezamenlijk iets aparts van maken, voordat er een grossier van buiten mee ging lopen, vroeg men vanuit de vergadering. Van dit laatste was de voorzitter niets bekend en voor de rest noem de hij het een zaak van de mid denstand zelf; iedere middenstan der moest maar zorgen dat zijn zaak gereed was en dat de vele be zoekers naar zijn zaak getrokken werden. En hiermede was deze kwestie afgedaan. Tenslotte sprak inr Velu nog over de middenstandsretraite, die een uitstekend middel was om de op pervlakkigheid en de onverschil ligheid te doorbreken en om het maatschappelijke leven weer te doordringen met de katholieke le vensbeschouwing. Het was 12 uur toen de voorzit ter de vergadering sloot. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voordat het bestuur van de Prot. Christelijke H. B. S. de zekerheid had, dat men bevrijd zou worden van een zo primitief mogehjke huisvesting en dat men ondergebracht zou worden in een nieuw modern geoutilleerd school gebouw. Thans echter is het zo ver. Dezer dagen kwam uit den Haag de officiële toestemming voor de nieuwbouw, die 15 April zal worden aanbesteed en die zo gauw mogelijk aan de Floris V-laan zal wor den gebouwd. VOLWAARDIGE SCHOOL. We willen niet zeggen dat de Prot. Chr. H.B.S. tot nog toe geen volwaar dige middelbare school was; integendeel, de studie-resultaten en de grote belang stelling van leerlingen bewijst eigenlijk het tegenovergestelde, maar dit neemt toch niet weg, dat de school zich toch niet kon ontwikkelen zoals van een nor male groeiende school wordt veronder steld. We hebben er eigenlijk nooit spe ciaal naar gevraagd, maar het is voor ons toch zonder meer duidelijk, dat in een dergelijk, zo „onschoolmatig" moge lijk gebouw, het onderwijs niet die ver zorging kon genieten, die er eigenlijk voor vereist is. Dat de school deson danks toch zo volkomen haar bestaans recht heeft bewezen pleit voor de toe wijding van directeur en leraren, pleit ook voor de ijverige interesse van de leerlingen. Nu zal de oude, stoffige rommelhoek die te enen male de naam van middel- bare-schoolgebouw onwaardig was (men vergeve het ons, wanneer we ons te cru uitdrukken, maar we kunnen het geval toch moeilijk anders zien en we hebben er niet eens dag in dag uit hoe ven te vertoeven) plaats maken voor een modern gebouw, dat aan alle eisen die een hedendaagse middelbare school stelt in alle opzichten kan voldoen. MOGELIJKHEID TOT UITBREIDING. De bouwheer is de Bredase architect ir J. de Wilde en ten noorden van de Floris V-laan, ten oosten van de Korte Niet krabben. De helder li S I PU vloeibare D. D. D. kal ei? .sJ Alk meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN* HUIDAANDOENINGEN Driessen zal zijn schepping haar con- crete gestalte krijgen. De hoofdbouw heeft de vorm van een kruis, waarvan de armen gevormd wor den door twee vleugels van één verdie ping, die tevens ook het front vormen, in het midden waarvan, drie verdiepin gen hoog, het gebouw verrijst dat haaks op dit front staat. Hierin zijn voorna melijk de leslokalen ondergebracht; ge lijkvloers het lokaal voor natuurlijke historie en aardrijkskunde, het lokaal voor natuur- en scheikunde en diverse kabinetten, én op elk der verdiepingen 4 ruime leslokalen, die van twee kanten hun daglicht krijgen. In de twee kruisarmen zijn o.m. onder gebracht de kleedgelegenheid en een 12- tal douches, de lerarenkamer tevens bi bliotheek in de westelijke arm, terwijl de oostelijke arm voor een zeer groot ge deelte in beslag wordt genomen door het tekenlokaal van 15 x 83/2, dat tevens dienst doet als overblijflokaal. Op het einde van de westelijke arm is, door een kleine tussenhal hiermee ver bonden, een grote gymnastiekzaal ont worpen, die een afmeting heeft van 26 x 12. Deze ruime zaal zal ook uitstekende diensten kunnen bewijzen als aula; daar om is er een mooi diep toneel in aange bracht, terwijl achter in de zaal nog een balkon is. Deze zaal kan eventueel ook gebruikt worden voor andere gelegenhe den en bijeenkomsten buiten het verband van de school. Er is dan vanuit de Kor te Driessen een afzonderlijke ingang. Tussen deze gymzaal en het gebouw waarin de leslokalen voornamelijk zijn ondergebracht ligt een betegelde speel plaats. Achter de oostelijke arm ligt afzon derlijk de fietsenbergplaats. Zoals de school nu is is ze bedoeld voor een gewone 5-jarige H.B.S. zonder dubbele klassen; een lokaal is in reserve Copyright P. I. B. Bóx 6 Copenhagen 268. „Zou jij deze mooie pet willen hebben, Kangaroo? Misschien kun jij dan de melk Fond brengen 's mor gens?" zegt Bim. De Kangaroo vindt het prachtig en begint direct met de nieuwe baan, maar owee! Als hij springt, vallen de flessen melk uit zijn zak. Hij huilt als hij de pet terug geeft aan Bim en Bam. „Ik kan het niet", huilt hij, „ik deug nergens voor". „Onzin", zeggen Bim en Bam. „Geef de moed nog niet op_ Hou de pet maar en neem deze stok voor het geval de school een 6-jarige cursus krijgt. 1 Er is echter wel rekening gehouden met een eventuele toekomstige uitbrei ding; te allen tijde kan men op de twee zij-armen een verdieping bouwen, zodat meteen de beschikbare ruimte veel gro ter zal worden. Het ligt ook in de bedoeling dat in de onmiddellijke nabijheid van de school, namelijk tussen de nieuwe straat parallel aan de Besoijensestraat en de Korte Driessen, de sportvelden worden aange legd. U ziet, dat zal een geweldige verbete ring betekenen voor de Prot. Chr. H. B. S., die nu haar 110 leerlingen op een behoorlijke en comportabele manier de nodige ontwikkeling kan bijbrengen. De wel erg moeilijke beginjaren van de school zijn achter de rug; als een maal het nieuwe gebouw gereed zal zijn dan heeft zich een nieuwe volwaardige inrichting geschaard in de lange rij van allerlei soortige onderwijsinstellingen die onze gemeente rijk is. dere belangen van de kleinere watschap- peu in. dit gebied kon gaan behartigen. De om der wille van dit idee noodza kelijke reorganisatie zal 1 Juli zijn be slag krijgen. Maar het gebied rond en boven Waalwijk tot de Bergsche Maas zal dan niet meer onder dit waterschap ressorteren. In tegenstelling met het wa terschap „De Overdiepse Polders"' dat wel bij het Zuiderafwateringskanaal wordt ingedeeld. De heer Kamp was te gen deze laatste maatregelen, omdat dit waterschap evenmin als het gebied rond en boven Waalwijk waterstaatkundig tot het gebied van het Zuiderafwaterings kanaal behoort; bovendien behartigde „De Overdiepse polders" zijn zaken al tijd even uitstekend. Uitvoerig besprak de heer Kamp de toestand rond en boven Waalwijk, waar nog telkenjare inundaties voorkwamen. In de toekomst zouden de kaden aan de Bergse Maas moeten worden verhoogd en Waalwijk zou dan meer mogelijkhe den krijgen voor zijn industriegebied. Spr. was zelfs van mening dat Waal- In de Bosch vergaderde Zaterdagmid dag de Statenkieskring Heusden van de K.V.P. en in die vergadering heeft de voorzitter de Heer A. Kamp uit Drunen gesproken over de, waterstaatkundige problemen van de Langstraat. Spreker ging na hoe de toestand die ons momenteel zorgen baart is ontstaan. DE^zÏcHtI VALDAMILD Na het graven van de Bergsche Maas werden door het Rijk twee gemalen gebouwd om het peil en de lozing van het water te regelen. Het waterschap „Het Zuiderafwateringskanaal"" nam la ter deze gemalen over; dit waterschap was in het gebied van Geertruidenberg tot Waalwijk uitsluitend belast met de waterlozing, maar de laatste jaren heeft het idee post gevat, dat het ook de an- wijk zich wel eens in deze richting zou kunnen gaan uitbreiden en mogelijk zelfs een nieuwe haven zou gaan graven, wat onherroepelijk een verlies aan landbouw grond met zich zou brengen. De bekende facetten van dit vraag stuk werden door de heer Kamp ook nog aan een bespreking onderworpen, zoals bijvoorbeeld de belemmerende in dustrieuitbreiding, het gehandicapt ver keer, terwijl hij ook sprak over de waar devermeerdering van de landerijen in dit gebied. Bij de debatten naar aanleiding van dit onderwerp sprak de heer wethouder Smolders over de ontworpen schutsluis aan de Amer, en de heer Drs de Vries over het gemaal boven Waalwijk. Burgemeester Teijssen roerde de plan nen aan voor de grote provinciale weg die noordelijk van Waalwijk zou wor den aangelegd. In dit verband was na tuurlijk een verhoging van de kaden zeer duidelijk; anders immers zou de weg VAN 9). HOOFDSTUK V. WEDERZIEN. Marian van Vueren zag iedere dag het werk aan de overkant van het plein vorderen. Het oude huis van Bonnerman was met de grond gelijk gemaakt. Week na week ging voorbij, en met iedere dag kwam er iets meer té zien van wat daarginds werd ge bouwd. Het zou iets groots worden, dat leed geen twijfel. Twee verdiepin gen op z'n minst. Ze vermeed het bouwwerk als was het besmet. Ze liep er in een grote boog om heen. Ze kon de gedachte niet verdragen, dat de mensen haar daar in de buurt zouden zien. Ze was wat dat betreft, precies haar vader, die ook nog nooit een stap in de richting van het nieuwe huis had gedaan. Wat hem betreft, bestond het niet, hij negeerde het eenvoudig. En wanneer de Oude Garde, verza meld bij de schouw, er voorzichtig over begon, veinsde hij het niet te horen of gaf een nietszeggend ant woord. Maar op een zonnige morgen in Maart, toen Marian van een bood schap terugkwam, bekroop haar op eens de lust, met eigen ogen te gaan zien wat daar gebouwd werd. Dat verstoppertje; spelen, bekende ze zichzelf, hielp toch niks. Je kon be ter 't gevaar maar rechtstreeks on der ogen zien, dan wist je waar je aan toe was. Ze liep langs de houten schutting, die er nog steeds' stond en waarop nu een groot biljet vermeld de dat hier zou gevestigd worden het Hotel-Café-Restaurant De Gouden Leeuw, Gérant J. A. A. Verdonck. Opening in April. Zo, April. Nou, dan moesten ze hard opschieten. Maar er werd hard opgeschoten, want reeds van verre klonk haar 't lawaai in de oren van hamers en schaven, het geronk van de machine die de terrazzo-vloeren maakte en het roepen van de werklui. De poort in de schutting stond wijd open, ieder kon er zó binnen stappen. Er stond toevallig niemand voor, de oude mannetjes van Breeck die dit evenement van dag tot dag van nabij volgden, hadden deze morgen blijkbaar een ander aan- trekkingspunt gevonden. Vóór Ma rian er zichzelf van bewust was, stond ze binnen de schutting en keek rond. Marian deed nooit iets half. Het kwam niet in haar op, daar stil te blijven staan en even een op pervlakkige blik te slaan op het bouwwerk. Nu ze binnen was, zou ze ook alles zien. Ze moest er haring of kuit van hebben. Vrijmoedig Stapte ze naar binnen. De werklui grinnikten toen ze haar zagen Marian van het Wapen kwam zelf eens kijken wat haar concurrent van plan was. Ze vonden het helemaal niet gek, wel bijdehand van zo'n meid. De aannemer die haar natuur lijk kende, kwam naar haar toe. Zo, Marie hij zei altijd Ma rie, hield niet van die vreemde na men kom je es kijken? 't Wordt hier wel mooi, niet? De gemakkelijkheid waarmee hij het toch wel wat nijpende, van de situatie oploste, gaf ook haar haar zelfverzekerdhei dterug. Mag ik eens rondkijken vroeg ze. Je gaat je gang maar, gehei men zijn d'r niet bij! lachte hij. Blijf uit de buurt van de stuca- doors vandaan, anders kom je onder de witkalk. .3? i Ze maakte een gebaar van „geen nood!" en waagde zich in de chaos, die menig buitenstaander zich ver baasd doet afvragen hoe zoiets ooit nog tot een fatsoenlijk gebouw kan worden. Ze zag het brede terras, waarvoor de rode en witte tegels al netjes lagen opgestapeld. Door de deurloze opening stapte ze naar bin nen. Hier waren ze al een heel stuk gevorderd. Daar kwam het buffet royaal opgezet. Daarachter de grote zaal natuurlijk. Daar komen kegelbanen, ver telde de aannemer, die ongemerkt naast haar was komen staan. De kleine vergaderzalen komen hier boven, heel werkje geweest, ge luidsisolatie en zo. En hiernaast komt de bioscoopzaal, met afzonder lijke ingang, dan behoeven de men sen niet door het café. En de tuin? vroeg Marian. Dat wordt een garage wist de aannemer. Die wordt weer on derverhuurd. Met de uitgang naar de Korenvollerstraat. Handig voor de logeergasten. Er is wel aan alles gedacht peinsde Marian hardop. De aannemer deed er het zwijgen toe. Hij vond het wel een hard ge lag, zo'n flinke meid die hier stond te kijken naar wat, zo dacht hij dra met een spijker aan het uiteinde, dan kun je daarmee 't park schoon houden door liet papier op te prik ken. Hoe vind je dat?" „Een reuze idee", zegt de Kan garoo, blij dat ze hem gebruiken kunnen en dat hij zijn mooie pet mag houden. kans lopen overspoeld te worden. De verhoging van de kaden betekende te vens een cultuurtechnische verbetering van het gebied boven Waalwijk. De burgemeester zei tenslotte, dat de heer Kamp en met hem de boeren, zich niet ongerust hoefden te maken, waar het de Waalwijkse plannen betrof. Tijdens deze vergadering werd o.m. nog meegedeeld, dat de bestuursfuncties als volgt waren verdeeldA. Kamp (Drunen) voorzitter, F. Smolders (Waal wijk) vice-voorzitter, de heer Loonen (Nieuwkuijk) secretaris, de heer Bekker (Empel) tweede secretaris en de heren van Heijst, Wertenbroek en van der Rijken (Waspik) leden. RUILVERKAVELING VOORBEREID Centraal Dijkbeheer in Land van Flensden en Altena. Voor het Land van Heusden en Alte na is een ruilverkaveling in voorberei ding, waarin het wegenplan en dat der waterlopen geheel zal worden herzien. In dit Noordelijke gebied van Brabant bestaat tevens een dringende behoefte aan een centraal dijksbeheer. Dit spruit voort uit het feit, dat dit niet zo bijster uitgestrekt gebied op wa terstaatkundig terrein bestuurd wordt door zes dijksbesturen en niet minder dan dertig waterschappen. De invloed van de provinciale waterstaat buiten be schouwing gelaten betekent deze veel heid van besturen een ernstige belemme ring voor een vlotte gang van zaken. De Ignatius-vloed heeft ook hier be paalde maatregelen versneld. Evenals :'n West-Brabant, waar tien waterscnappen zich aaneensloten, en bij Waalwijk, waar per 1 Juli twaalf waterschappen onder een naam en voor gezamenlijke rekening gaan werken, zullen de waterschapsbe sturen in bet Land van Altena naar een vereenvoudiging van het bestuur moeten stieven. In Hotel van lersel te Waspik hielden de hoofdingelanden van het Waterschap „Het Zuider-Afwa teringskanaal" 1.1. Maandag een bijzondere vergadering ter herden king van 't feit dat het 25 jaar be stond en tevens dat de lieer M, v. Dongen al dien tijd secretaris was geweest De voorzitter, notaris Wavereijn uit Capelle, gaf na de opening een uitvoerig relaas over de door de watersnood in het gebied van liet Waterschap veroorzaakte schade. Aan gewoon herstel is nodig een bedrag van 250.330, met daar naast enige verbeteringen aan pol ders tot een bedrag van 241.900. Met het herstel zal zo spoedig mo gelijk een aanvang gemaakt wor den. Voorts memoreerde spreker de opheffing met 1 Juli van een aan tal waterschappen, welker bestu ren hij hulde bracht voor liet door deze verrichte werk in 't belang van de waterstaatkundige toestand dezer streek. De gemeenten Was pik en Sprang-Capelle overwegen een samenwerking om te komen tot de houw van een zuiverings installatie, om een oplossing te vinden voor rioleringsvraagstuk ken. Daarom hadden zij bij 't wa terschap een verzoek in te dienen, om eventueel het gezuiverd water in het Zuider-Afwateringskanaal te mogen lozen, waartegen geen be zwaar bestond. Nog kwam ter tafel het al of niet wenselijke van belasting van ge bouwde eigendommen binnen het waterschap. In enige plaatsen ge beurt dat reeds, zodat op die wijze een onjuiste verhouding ontstaat, waar andere alleen ongebouwde ei gendommen belasten. Men voelde algemeen voor het belasten ook van gebouwde eigendommen. De rekening van het dienstjaar 19511952 werd vastgesteld met een nadelig saldo van ongeveer 1500. Goedgekeurd werd een be stuursvoorstel tot verkoop van een stuk grond (onder bepaalde voor waarden) hij het kerkhof, aan het kerkbestuur van St. Bartholomeus te Waspik voor 257.70. Uit het bestuur nam afscheid als lid de heer D. Bankhuizen; in zijn plaats werd met algemene (53) stemmen gekozen zijn neef de heer S. Lankhuizeii. Nog vormde een punt van be spreking de urgentie van een ei gen administratie- of een secreta riaatsgebouw voor het waterschap. Unaniem was men het er over eens dat zulk een gebouw dringend no dig is. Men kwam echter nog niet tot een definitief besluit; de kwes tie gaat n.l, over zelf bouwen of een geschikt pand huren. De secretaris, de heer van Don gen, gaf daarna een overzicht van het waterschap over de afgelopen 25 jaar, terwijl notaris Wavereijn de jubilaris daarna in hartelijke bewoordingen huldigde en dank bracht voor 't vele dat hij in deze functie had verricht. Hij gebruikte o.m. 't volgende voorbeeld: „Hot water heeft u 25 jaar lang in dienst gehouden, maar nimmer hebt u zich door het water laten beheer sen. Waterovervloed werd wegge werkt, schaarste van water werd aangevuld. Door dat alles werden de landbouwmogelijkheden in dil gebied belangrijk uitgebreid." Tenslotte bood hij hem namens het waterschap een schilderstuk aan, wat door de heer v. Dongen piet hartelijke woorden werd aan vaard; die dankte voor de mede werking, steeds van alle zijden on dervonden. Wethouder Kuijsten bood namens het gemeentebestuur gelukwensen aan en vele bewijzen van belang stelling kwamen binnen Daarna verenigde meii zich aan een gezellig en prima verzorgd diner. geeft U voor Waalwijk Kaatshauvel en de Lang straat DE BESTE RECLAME. doos a 75 ct matisch, wel eens haar vaders on dergang worden kon. Korstiaan van Vueren had geen vijanden in Breeck en iedereen mocht zijn dochter graag. Nou, ik moet weer aan de gang brak hij het gesprek af het oog van de meester, nietwaar? O zeker, laat ik u niet ophou den! stemde Marian toe, en dwaalde op haar eentje wat verder, tot ze stond in de ingang van de ruimte die de kegelbaan worden moest. En daar stond ze een ogenblik als een houten beeld. Van verbazing en schrik. Want voor haar stond de jongeman uit de trein. Ze herken de hem meteen en hij» herkende haar óók. Wel! riep hij uit en aan zijn gezicht wat te zien hoeveel genoe gen hem de ontmoeting deed ik heb altijd gedacht: we moéten el kaar nog eens zien! En ziedaar! Woont u hier? Ja stemde ze toe ik woon hier. Maar dat is leuk! Dan zullen we elkaar nog wel eens vaker zien. Ik stuur u vast een uitnodiging voor de opening. U bedoelt Ja, als we gaan openen, wordt het hier een heel feest. En dan komt u toch zeker ook? Uit Marian's gezicht trok al het bloed weg. Haar donkere ogen wer den groot in haar bleek gezicht. Is ditis deze zaak stamelde ze. Hij begreep haar verwondering niet. Ja, dat wordt onze zaak. Van vader en mij. Met April openen we. O. Meer zei ze niet. De jongen voel de dat er op dit ogenblik iets ge beurde, waarvan hij de betekenis niet vatte. Hij zag dit vrolijke le venslustige plotseling veranderd in een bijna tragisch figuurtje. Wat' is er? vpoeg hij bezorgd bent u nietniet goed? O ja lachte Marian ge dwongen 't is niets, 't is al weer over. Nu eh.meneer, ik moet weg. Ik heet Harm, hoor zei hij vlug en lachte ontwapend. Nu dan, adieu! zei Marian vaagjes, draaide zich om en liep weg. De jongen stond als door de blik sem getroffen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2