ELS8G MI Waalwijkse en Langstraatse Courant DRUNEN GEMEENTERAAD HEUSDEN Gemaenteraad Geertruidenberg Verkeersstremming - Onteigening Uitbreidingsplan. Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt D eigenlijk niet baltas Kruschen Salts. JAARVERGADERING N.C.B. Naderlanders in KARACHI. 1632.60 2279.43 7590.87 31570.56 23907.55 12956.26 1951 292596 kg 1007820 kg 1084 kg 6519 kg 20811 kg 206573 kg 149737 kg VRIJDAG 27 MAART 1953 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HEI ZUIDEN 76e JAARGANG No. 25 Abonnement 18 cent per week i 2.33 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per num. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELE GR.-ADRES „ECHO" Onder voorzitterschap van de Edel achtbare heer A. van Delft, Burgemees ter, kwam de raad der gemeente Heusden j.l. Dinsdagavond in openbare vergade ring bijeen. Afwezig de heer Dekkers. Na opening door de voorzitter werden de notulen van de vergadering van 5 Febr. j.l. vastgesteld. 3. Mededeling ingekomen stukken. Hieronder meende de voorzitter ook de open brief van de heer van Herpt te moeten rangschikken. In deze open brief, welke in de plaatselijke pers was opge nomen, werden aan het college van B. en W. vragen gesteld over de afsluiting van wegen in verband met de riolerings werkzaamheden. De voorzitter deelde mede, dat hij ondanks de afwijkende me thode welke hier gevolgd was, ogenblik kelijk door de Rijkspolitie ter plaatse een onderzoek heeft laten instellen. Uit het rapport dat de Rijkspolitie hierover uit bracht, bleek niet dat het verkeer door de afsluiting in de knoop was geraakt! alleen voor de buurtbewoners was het een ongemak. Doordat er putten in de rijweg gemetseld moeten worden en de nieuwe riolering eerst beproefd moet worden op lekkage, is er geruime tijd mee gemoeid voordat de sleuven weer kunnen worden dichtgemaakt. Door de betrokken aannemer zal, vol gens de voorzitter, al het mogelijke wor den gedaan om zo spoedig mogelijk deze wegen weer voor het verkeer open te stellen. Wat de voorzitter bedoeld met „af wijkende methode" wilde de heer van Hrpet graag weten. 'De gewone metho de is, volgens de voorzitter, een schrij ven te richten aan B. en W. en niet in een open brief in het plaatselijk blad. Gezien de sympathie-betuigingen welke de heer van Herpt had ontvangen, meende hij dat het ongemak niet alleen de buurtbewoners betrof, en dat zijn schrijven toch wel instemming genoot. Ook meende hij dat men in verband met de omlegging van het verkeer op enkele plaatsen richtingborden 'had moeten plaatsen, nu komt het wel eens voor dat men in Heusden aan 't dolen is en men niet weet hoe er uit te komen. De heer te Vruchte meende dat men het eenrichtingverkeer in het verlengde van de Putterstraat tijdelijk op moest heffen om zodoende het verkeer meer vrijheid te geven. Dit is volgens de voorzitter niet doenlijk, daar dit in deze smalle straat met z'n scherpe bocht te veel gevaar voor botsingen oplevert. Hiermede sloot deze discussie. Er waren enkele verzoekschriften bin nengekomen waarin de Ned. Mil. Bond en de Centr. Kath. Mil. Tehuizen ver zoeken voor subsidie in aanmerking te komen. B. en W. stelden voor om voor 1953 afwijzend te beschikken, maar er in de begroting voor 1954 rekening mee te houden. De heer van Herpt pleit er voor alsnog tot een subsidie over te gaan; wanneer men zelf soldaat geweest is, zegt hij, kan men dat beter aanvoe len. De heer Verschuur meijht dat zij hun aanvraag eerder hadden moeten in dienen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Punt 4. Oorspronkelijk was het gehele Burchtplein aangekocht voor 3.75 per m2, en was het gehele terrein bestemd voor bebouwing. Nadien kwam er een bouwverbod voor een groot gedeelte van dit terrein vanwege de opgravingen van de fundamenten van het historische kas teel van Heusden. Dit betekende een fi nanciële moeilijkheid. Thans is er een strook van 20 meter breedte vrijgegeven voor bebouwing. B. en W stellen voor een gedeelte groot 400 m2 te verkopen aan de C.V. van Wagenberg-Festen, die hiertoe een verzoek heeft ingediend, voor 4per m2. Op een vraag van de heer Verschuur of deze prijs niet te hoog is daar de gemeente zelf maar 3.75 hier voor betaald heeft, antwoordt de voor zitter dat er nog een groot gedeelte on bebouwd moet blijven en deze prijs dus een kleine tegemoetkoming betekent in de schadepost van de gemeente. Punt 5. In verband met de' nieuw op te richten kern van brandweerpersoneel in de kom Oudheusden, werd een kleine wijziging aangebracht in de functie en bezoldiging van het vrijwillig brandweer personeel. Punt 6. Besloten werd bij daadwerke lijke brandbestrijding aan het vrijwillig brandweerpersoneel een uurvergoeding toe te kennen van 1.50 per uur. Punt 7. In het belang der volkshuis vesting stellen B. en W. voor tot voor lopige goedkeuring van onteigening van enkele percelen, gelegen te Oudheusden, waar het nieuwe uitbreidingsplan is ge projecteerd en welk plan is goedge keurd. I De heer van Herpt meent dat het veel economischer zou zijn in Herpt wonin gen te bouwen, waar veel gemakkelijker bouwgrond te krijgen is, dan die grote terreinen in Oudheusden te onteigenen. Allereerst, zei de voorzitter, hebben we voor Oudheusden een goedgekeurd uitbreidingsplan, ten tweede is het met het verkrijgen van bouwgrond in Herpt anders gebleken, want enige tijd ge'eien is geprobeerd daar bouwgrond te krijgen, maar dat is mislukt. De heer te Vruchte meent dat Oud heusden toch wel de juiste plaats is voor het uitbreidingsplan; de nieuwe grote verkeersweg welke in de toekomst daar aangelegd zal worden, zal een goede verbinding geven met andere plaatsen. Volgens de heer Verschuur is Herpt aangemerkt als een volledig agrarisch gebied, de inwoners daar zullen net als elke andere landbouwer zitten te kijken op een stuk grond; ze zouden het vol gens spr. niet erg op prijs stellen, wan neer hun land zou worden afgenomen; niettemin is in Herpt verbetering van de volkshuisvesting wel gewenst. Op een vraag van de heer v. Bladel of alle percelen ineens nodig zijn voor bebouwing, antwoordt de voorzitter, dat men moet afwachten hoe groot 't bouw volume zal zijn dat de gemeente in 1954 zal worden toegewezen, maar men moet dan de beschikking hebben over de no dige grond; als men dan nog moet be ginnen met onteigenen, duurt het veel te lang. Het uitbreidingsplan omvat 400 a 500 woningen, deze zou men in Herpt nooit kunnen plaatsen. De heer van Herpt geeft gaarne toe dat Herpt agrarisch is, maar met bouwen zou men het agrarisch gedeelte zeer ze ker kunnen bevorderen. Het voorstel van B. en W. tot voorlopige goedkeuring van onteigening van de betreffende per celen werd tenslotte door de raad aan genomen. Punt 8. Besloten werd, mits goedkeu ring hiervoor wordt verkregen van Ged. Staten, aan de Ned. Herv gemeente een subsidie toe te kennen groot 1500. voor het te haren laste komende deel der kosten van restauratie van de Ned. Herv. Kerk. Punt 9. Een wijziging werd goedge keurd in de begroting Godshuizen, als ook in de gemeentebegroting. Hierna werd de vergadering gesloten. Vlotte behandeling van enkele belangrijke punten In de vergadering van de Bergse gemeenteraad op Woensdag j.l_ heeft wethouder L. Rutgesdie de vergadering voorzat wegens ziekte van burgemeester Bianchit aan alten die bij de watersnood hiin krachten hebben ingezet, de grote dank van het gemeentebestuur en de gemeenschap betuigd. Met name noemde hij een aantal personen en instanties, die zich bij zonder verdienstelijk hadden gemaakt, zoals hieronder zal blijken. De toestand van de Burgemeester. Aan het begin van deze vergade ring kon de loco-burgemeester om trent de gezondheidstoestand van burgemeester Bianchi meedelen, dat drie weken, nadat de burge meester ziek was geworden, een nieuwe inzinking was gevolgd. De burgemeester werd nog steeds in het Ziekenhuis verpleegd, waar men thans weer met een nieuwe kuur was begonnen; bezoek was nog niet toegestaan. De voorzitter las ook een brief voor van de burgemeester van Dus- sen voor de door de gemeente aan inwoners van Dussen verleende hulp, waarna hij alle gemeentena ren dankte, die zich bij de waters nood verdienstelijk hadden ge maakt. Hij stelde voor een bijzon dere dankbetuiging te doen toeko men aan: het garnizoen, in het bij zonder het keukenpersoneel van de kazerne, aan de brandweer, het gemeentepersoneel, 't politiekorps, de directie van de PNEM, de di rectie van de Tankfabriek, het Ro de Kruis, r Jaspers, de WelEerw. Heer kapelaan, Mej. Molenschot en het R.K. Kerkbestuur. Nadat net voorschot voor de La gere Scholen was vastgesteld en de gemeentebegroting dienst 1952 was gewyzigd, bracht de raad enkele wijzigingen «an in de winkelslui tingsverordening, in dier voege, dat de opening van de brood- en banketbakkerswinkels Zaterdags avonds tot 7 uur werd ingetrokken omdat deze verordening de vereis te goedkeuring niet kon krijgen, terwijl tevens besloten werd de kapperswinkels ieder avond toe stemming te geven tot 7 uur open te zijn. Voor 30.per week besloot de raad een gedeelte van het pand Markt nr. 34 te verhuren aan de schade-enquète-commissie te Den Bosch. Het onteigeningsplan werd voor lopig goedgekeurd; wel zei de voorzitter later naar aanleiding van een vraag van de heer Maas, dat het de bedoeling was van het gemeentebestuur allereerst te pro beren een minnelijke schikking te treffen met de betreffende grond eigenaren. I Aan de heer P. Stoop werd ver gunning verleend voor het plaat sen van een pompmantel voor 10 per jaar. De weg achter de R.K. Kerk over de Veste, aansluitend op 't nieuwe uitbreidingsplan, zou 14 dagen na Pasen worden aanbesteed. Het ge meentebestuur had alsnog pogin gen aangewend om te trachten, dat de weg uitgevoerd zou worden vol gens de oorspronkelijke plannen, maar de brug over de Veste zou wel een illusie zijn. Verschillende raadsleden drukten hun spijt er over uit, dat de brug zou worden weggelaten. Als de werkzaamheden met be trekking tot de nieuwe weg waren uitgevoerd, zou het hele Noorde lijke rioleringsplan gereed zijn. De heer Hartong wees er op dat in de Elisabethsstraat enkele hui zen nog niet aangesloten waren op de riolering; hij drong er op aan te trachten deze huizen aan te sluiten om aan de onhoudbare onhygiëni sche toestand een einde te maken. Naar aanleiding van een dank betuiging van de Sportver. Right- Oh voor de verleende subsidie, wees de heer Zijlmans er op dat er stemmen op gingen vanuit de Da- mesgymnastiekver. betreffende de verdeling van de subsidie. Dit was echter een interne verenigings kwestie, meende de voorzitter. Er was bericht ontvangen dat de geprojecteerde aanlegsteigers wa ren goedgekeurd; met man en macht werd, vooralsnog binnens kamers, hieraan gewerkt. Drukke rondvraag. Bij de rondvraag, waarvan alle leden gebruik maakten, wees dhr. Schot o.m. op de onhoudbare toe stand in de Poternestraat en de Commandeurstraat, terwijl de heer Heurter er op wees dat de onlangs in de Poternestraat geplante bo men bijna niets meer van het trot toir overlieten. De raad nam het besluit de bomen in de Poterne straat te verwijderen. Naar aanleiding van een vraag van de heer v. Boxtel deelde de voorzitter mee dat men de plannen betreffende de weg over de Zuid- \val direct naar Den Bosch kon sturen. De heer v. Boxtel vroeg ook de spontane medewerking van het ge meentebestuur voor de Biesbosch- Stertocht, die dit jaar vanuit Geer truidenberg zou worden georgani seerd. De 'heer v. Alphen had gezien dat in de beruchte Stationsweg enkele kuilen waren gedicht; wat dit al les wat de N.S. hieraan deed? De voorzitter antwoordde dat men binnenkort met het volledige her stel hoopte te beginnen. De heer Venus wees op de on houdbare toestand van het plein tussen Haven en Elisabethskade, dat helemaal opengebroken was; men had beter eerst de straat in orde kunnen maken en dan aan 't plein kunnen beginnen. Rheumatische pijnen vinden in veel ge vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzui verende organen nieuwe kracht en ener gie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. De heer Hartong stelde de vraag of de prijs, waarvoor destijds de huizen waren aanbesteed, was goed gekeurd, waarop de voorzitter zon der meer ja kon antwoorden en kon meedelen dat de woningen al gegund waren. De heer Zijlmans vroeg welke richtlijnen de brandweer gevolgd had bij het leegpompen van de kel ders tijdens de watersnood. Het was hem een beetje vreemd voor gekomen, dat lang niet overal deze hulp werd verleend. Uit het antwoord op deze vraag bleek, dat men de mensen hielp die op het raadhuis de hulp van de brandweer kwamen inroepen en alleen dan nog werd deze hulp verleend, wanneer er zich voedsel in de kelder bevond. Dit was het laatste wat in de openbare vergadering behandeld werd, zodat de raad in gesloten zitting verder kon gaan vergade ren Aid. D3UNEN - ELSHOUT De voorzitter waarschuwt klaar te zijn voor de moeilijke tijd die komen gaat. Het jaarverslag een parade van activiteit. De N.C.B. afd. DrunenElshout hield haar jaarvergadering in de gymnastiek zaal. De voorzitter de heer C. v. Drunen opende de vergadering met de christe lijke groet en heette allen van harte wel kom, speciaal de geestelijke adviseur, de Hoogeerw. heer deken Rooyackers en de technisch adviseur de heer Kamp. In zijn openingswoord herdacht spr. allereerst de slachtoffers van de waters noodramp welke in het voorjaar ons land trof. Daarna gaf spr. een algemeen eco nomisch overzicht van het jaar 1952 voor de land- en tuinbouw. De opbrengst van het graan was in 1952 minder dan in 1951 in kg. Hoewel de prijzen zich in het begin konden handhaven .gingen met het verstrijken van de tijd de prijzen om laag en spr. verwachtte dat deze in de toekomst nog beneden 20.per kilo zouden dalen. Met de aardappelen ging het beter en dank zij de export konden behoorlijke prijzen worden gemaakt. De stilte die er momenteel op de aardappelmarkt heerst, weet spr. aan het feit dat er uit de noodgebieden behoorlijke partijen vrij komen, die vlug moeten worden geruimd. Een der hoofdpijlers waarop het ge mengde bedrijf in onze streek is opge bouwd is, aldus de voorzitter, de vee houderij. De prijs van de melk was in 1953 wel aan schommeling enonderhevig, maar gemiddeld kon een prijs worden gemaakt van 22 ct. per kg. Deze prijs noemde spr. bij de huidige kosten goed. De varkenshouderij was met in het voorjaar opgelegde varkens met een matige biggenprijs en mits met bacon- gewicht geleverd, goed tot zeer goed te noemen. Maar de varkens in de zomer opgelegd, met stijgende biggen- en da lende baconprijzen, waren niet meer lo nend te noemen. De voorzitter ver wachtte nog een verdere daling van de baconprijs. Daarom moet met de var- kensmesterij wel enige voorzichtigheid betracht worden. De pluimveehouderij was in de afge lopen jaren van dien aard dat kippen houden goede tot zeer goede resultaten gaf. Het is, aldus de voorz., riskant om hieromtrent voor de komende jaren enige voorspelling te doen. De kuikenopfok- neemt in dit voorjaar sterk toe en de kippenhokken komen als paddestoelen uit de grond. Het is daarom te hopen dat de voorname bron van inkomsten op onze kleine bedrijven ook in de toe komst lonende uitkomsten zal kunnen blijven geven. De verbouw van suikerbieten neemt, aldus spr., in onze streek ook jaarlijks toe en vastgesteld kan worden dat ook op onze lichte gronden bevredigende re sultaten kunnen worden geboekt. Spreker adviseerde dan ook hen wier grond en werkzaamheden dit toelaten de teelt in overweging te nemen, daar hiervoor een lonende prijs is vastgesteld. De tuinbouwuitkomsten waren minder dan in 1951, maar voor vele producten was de toestand bevredigend te noemen. Steeds meer, aldus spr., wint de over tuiging veld dat de tijd van goede en gunstige uitkomsten tot het verleden gaat behoren. Wij zullen moeten trachten door een economisch en zuinig beheer aan de moeilijkheden welke zeer zeker komen, het hoofd te bieden. Laat ons, aldus spreker, echter steeds Gods zegen vragen op al onze ondernemingen en moedig de toekomst tegemoet gaan. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. De secretaris de heer M. v. d. Hoven, bracht hierna verslag uit over het boekjaar 1952 Nadat een kort eco nomisch overzicht was gegeven, ging 't verslag over tot het gedocumenteerd fei tenmateriaal, welks opsomming een pa rade bleek te worden van de activiteiten der afdeling. De N.C.B. telt thans 384 leden, waar van de diverse onderafdelingen hun heil zaam en goed werk door het jaar heen met vrucht verricht hebben. In 1952 werd een nieuwe onderafdeling toegevoegd, toen de twee bijenhoudersverenigingen tot een fusie kwamen en als Bijenhou dersvereniging St. Ambrosius afd. Dru nen tot de N.C.B. toetraden. In 1952 werd in samenwerking met de boerinnenbond een excursie georgani seerd naar de N.C.B.-parade te Breda. Het financieel verslag sloot met een nadelig saldo van 492.17. R.K.J.B. Elshout. De onderafdeling die 41 leden telt was op haar terrein zeer actief. In het na jaar werd een 2-jarige tuinbouwcursus geopend met 29 cursisten en een land bouwwerktuigencursus met 14 cursisten. Men organiseerde ook verschillende ex cursies. Aan de kringgewassenwedstrijd werd deelgenomen door de gebr. Rob ben, die daar een eervolle 4e plaats wisten te bezetten. Aan de sportdagen werd deelgenomen en in Januari vierde deze afdeling haar 30-jarig bestaan. R.K.J.B. Drunen. 'Deze afdeling die 86 leden telt stond vooraan in kring en interkring verband. Men organiseerde tal van vakwedstrij den en deed in kringverband mee aan de gewassenwedstrijd en de rundvee- beoordelingswedstrijd. Er werden diver se cursussen georganiseerd. Op sportgebied de eerste plaats. Een 6-tal leden kreeg de vererende uitnodi ging om op de N.C.B.-parade te Breda Twee Nederlanders, resp. verte genwoordigend de Heilige Stoel en de Nederlandse Regering, name lijk Zijne Excellentie Mgr A. C. v. Miltenburg (O.F.M.) Aartbis schop van Karachi en zaakgelas tigde van de Heilige Stoel in Pa kistan en onze oud-plaatsgenoot Jan van Son, Kanselier aan Hr Ms Ambassade begroeten elkaar bij gelegenheid van een cocktail partij, ter viering van de verjaar dag van de Pauskroning, in on vervalst Nederlands, terwijl Me vrouw van Son-van Boxtel de lachende getuige is van deze be groeting. We ontvingen deze foto van onze oud-plaatsgenoot Jan van Son, kanse lier aan de Nederlandse Ambassade in Karachi, die in deze hoedanigheid de gast was van Mgr van Miltenburg op de officiële cocktailpartij ter herdenking van de Kroning van Z. H. de Paus. In de persoon van de Nederlandse Missiebisschop Mgr. van Miltenburg, van de orde der Franciscanen, die het gehe le Missiewerk in Karachi verzorgen, zijn de functies verenigd van Aartsbisschop van Karachi en Hoofd van de Pauselijke Internuntiatuur met de rang van zaak gelastigde, hetgeen een unicum is in de katholieke kerk. Toen in 1952 Z.H. de Paus een inter nuntiatuur in Karachi opende en Hij aan het hoofd hiervan de aartsbisschop stel de waren de in Karachi gevestigde Ne derlanders maar wat trots, schrijft ons Jan van Son. En niet alleen de katho lieken maar de andersdenkenden in ze ker zo grote mate. Op de cocktail-partij waren het gehele corps diplomatique en de hoogste Pa- kistanse autoriteiten aanwezig en dat al les voltallig aanwezig was getuigt wel van de populariteit van onze Neder landse aartsbisschop en Hoofd der In- termïntiatuur. Onnodig te vermelden, al dus de Nederlandse kanselier, dat het de staf van de Nederlandse ambassade, die ondergebracht is in een gebouw vlak te genover de Pauselijke Internuntiatuur, een groot genoegen deed om de aarts bisschop in het Nederlands te kunnen gelukwensen. Jan van Son maakt het verder nog steeds heel best, alhoewel hij nog altijd niet klaar is met zijn ogen uit te kijken. acrobathiek deel te nemen. In samenwer king met de boerinnenbond werden een tweetal uitvoeringen gegeven. Deze ver eniging vierde tevens haar 30-jarig be staan. Boerinnenbond. Ook deze onderafdeling deed voor de andere niet onder. Er werd een Moeder dag georganiseerd en er werd deelgeno men aan de Kringbedevaart. Men orga niseerde een slachtcursus, waarvoor gro te belangstelling bestond. De verdiepings- dagen werden bezocht en met de sport bleven de boerinnen niet achter. In Febr. werd het 25-jarig bestaan gevierd. T uinbouw vereniging. De vereniging die 53 leden telt deed op haar terrein alles wat mogelijk was om de kennis van de leden op yakge- 1952 Veevoeder 473510 kg voor Meststoffen 1124531 kg Zaaizaden 741 kg Zaaigranen 4546 kg Pootgoed 25180 kg Inl. granen 155241 kg Bedrij f sgoederen Diversen 181715 kg bied te verhogen. Er werden cursussen georganiseerd, excursies en praatavon den gehouden en proeven genomen met tomatenteelt. Landelijke rijvereniging. Deze organiseerde op 27 Jan. een cross en op 11 Sept. een onderlinge wed strijd. Er werd deelgenomen aan tal van concoursen. Het Pakhuis. Deze onderafdeling nam in 1952 de nieuwe gebouwen in gebruik, waardoor het grote probleem van opslaan van de voorraden werd opgelost, terwijl de werktuigencoöperatie ook plaats kreeg om haar machinepark te bergen. De omzetten over 1952 en 1951 zijn als volgt 178223.07 157107.82 Totaal 1966514 kg In vergelijking met het vorig jaar is er een stijging van de omzet van 180188 kg, in geld 70500.54. Buiten de genoemde omzetten werden nog 185288 kg graan gemalen. De balans sloot met een bedrag van 101.880.04. Zaakvoerder was de heer C. v. Spijk en magazijnmeester C. v. Spijk Arn.zn. Boerenleenbank. De Boerenleenbank telde 398 leden. De inlagen bedroegen 1.132.742.10, de terugbetalingen 862.828.92, zodat 269.913.18 meer werd ingelegd dan te rugbetaald. Nieuwe voorschotten werden gegeven tot een bedrag van 238.500. Aan af lossing werd ontvangen 29467. Het aantal lopende rekeningen bedroeg 516, dit is 72 meer dan in 1951. De om zetten op de lopende rekeningen belie pen 11662804.39. De totale omzet in 1952 was 27.206.412.72. In Mei werd met grote luister het gou den bestaansfeest gevierd. De Zuivelfabriek. De Zuivelfabriek verwerkte 6998701 kg melk. Hiervoor werd 1396784. uitbetaald, wat neerkomt op 19.96 per 100 kg. Uit de gegevens van stalonderzoek '51 '52 blijkt dat er 230 bedrijven die bjj de zuivelfabriek zijn aangesloten vrij zijn van reageerders. Door de stoomzui- velfabriek werd het melkonderzoek uit gevoerd voor de contröleverenigingen uit Nieuwkuijk, Baardwijk, Elshout en Drunen. Gezamenlijk werden hiervoor 978 lijsten afgesloten. De opbrengst was gemiddeld 4201 kg melk met 3.47 vet. De Vee- en Vleescentrale. Deze onderafdeling telt 159 leden. In 1952 werd het volgende slachtvee aan de centrale geleverd 589 varkens 120812.61 62 stuks groot vee 22706.11 17 vette kalveren 3917.43 156 nuchtere kalveren 5715.61 435314.91 824 stuks totaal f 153151.76 Aan de Coöp. Pluimveevereniging werden nog geleverd 130 kippen voor 308.50. Verzekeringen. Het verzekerde kapitaal bij de brand verzekering van de N.C.B. bedroeg 7564245.Ten opzichte van het vo rig jaar betekende dit een stijging van 500220.—. Aan brandschade werd uitbetaald 6853.75. Bijna alle boeren uit Drunen Elshout zijn aangesloten bij de verze kering van de N.C.B. Vanaf 1 Juni 1952 zijn ook alle ge bouwen die tegen brand verzekerd wa ren zonder premieverhoging tegen storm schade verzekerd. Ook met de andere verzekeringen ging het crescendo. De Onderlinge Veeverzekering St. Isedorus had bij de schatting van Dec. 1952 het grootste aantal verzekerd dat ooit bereikt was, n.l. 1207 stuks. De waarde van de verzekerde dieren was 869690.Deze afdeling telt 161 le den. Door het grote aantal sterfgevallen nl. 38, waarvoor 20880.werd uit betaald en waarvoor 8185.37 werd ont vangen, had men een nadelig saldo van 2288.56. De onderlinge paardenverzekering tel de 230 leden. Er waren 264 paarden verzekerd voor een totaal geschatte waarde van 214450. De Bijenhoudersvereniging St. Am brosius afd Drunen was een nieuwe Onderafdeling van de N.C.B. De afdeling bestaat thans uit 24 le den. Er werd naar schatting 200 kg ho ning gewonnen. De Fok- en K.I. vereniging boekte goede resultaten, terwijl ook de controle- vereniging weer haar nuttig werk op grote schaal kon verrichten. Tot zover het jaarverslag dat getuig de van de grote activiteit van het orga nisatieleven in de boerenstand. Het jaarverslag besluit dan met een bede tot God om diens zegen over het werk van allen.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 9