Waalwijkse en Langs Courant KAATSHEUVEL Bel Canto in het zilver DRUNEN HAARSTEEG W. TIMMERMANS ZONEN ELSHOUT GEERTRUIDENBERG Assurantiën op elk gebied. ZWITSAL I SPROOKJESACHTIG VORSTENHUWELIJK in Luxemburgse hoofdstad Uit Binnen- en Buitenland SCHOOLSTRAAT ll, KAATSHEUVEL DERDE VLUCHTELING AANGEHOUDEN. V V u De feestviering ingezet W A A L W IJ K DINSDAG 7 APRIL 1953 Uitgever VVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TXELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 28 Abonnement 18 cent per week 2.83 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p- Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. 9 April worden Prinses Josephine Charlotte en Prins Jean van Luxemburg in de echt verbonden. In de eeuwenoude hertogstad Luxem burg zullen op 9 April Erfprins Jean van Luxemburg en Prinses Josephine Char- lotte van, België plechtig in de echt ver- bonden worden. Een huwelijk tussen vorstenkinderen heeft ook in onze mo derne tijd nog de bekoring van het sprookje. Vooral wanneer het bruids paar, zoals nu, sympathie en liefde heeft verworven, niet alleen in het eigen land, maar tot ver buiten de grenzen. De Luxemburgse bevolking is al sinds 7 November van het vorig jaar, de da tum, waarop de verloving werd afge kondigd, enthousiast in de weer met het treffen van voorbereidingen- voor de feestelijkheden. Erepoorten worden op gericht, bloemstukken opgemaakt en mu ziekcorpsen poetsen hun instrumenten en persen hun uniformen om met melodie en kleurenpracht de plechtigheden luister bij te zetten. En zodra de schilderachtige trouw- stoet, die samengesteld is uit vertegen woordigers van bijna alle vorstenhuizen en presidenten van West-Europa, onder wie Koningin Juliana en Prins Bernhafd, de kerk verlaat, vliegen eskaders van de luchtmacht met Belgische en Luxem burgse piloten in gesloten formatie over, om het jonge bruidspaar hun groet te brengen. Het bruidje, Josephine-Charlotte, Inge borg, Elisabeth, Marie-Josée, Marguerite, Astrid, Prinses van België, zoals zij of ficieel heet, werd op 11 October 1927 op het kasteel van Stuyvenbreg geboren als dochter van Prinses Astrid van Zwe den en Kroonprins Leopold van Belgjë. De eerste zeven jaar van .haar leven bracht zij door in België, onder de zorg- volle liefde van haar charmante moeder, van wie de Belgen zo onverdeeld hiel den. Lange vacanties bij familie in Zwe den /wisselden de gelukkige kinderjaren af. Toen Josephine zes jaar was, besteeg haar vader de Belgische troon. Nog ver moedde niemand, welk onheil het ko ninklijk gezin te wachten stond. Nauwe lijks een half jaar later kwam Koningin Astrid bij een tragisch auto-ongeluk om het leven. Het prinsesje zou haar mOe- der, die zij voor haar vertrek naar Zwit serland vrolijk vaarwel had gekust, niet meer terugzien. Vijf jaar later brak de v oorlog uit. Het duurde negen jaar voor de prinses haar vaderland bevrijd terug t zag. Bij haar eerste bezoeken aan Bel gië in 1949, wist zij zich, ondanks de hevige strijd, die ontbrandde rond de persoon van haar vader, geliefd te ma ken bij haar landgenoten. De Belgen herkenden in haar haar gestorven moe der. Waar zij officiële plichten te ver vullen had, deed zij dit even als wijlen Koningin Astrid met charme en persoon lijke belangstelling. Iemand noemde baar eens schertsend België's eerste sociale werkster en ongetwijfeld heeft de Prin ses deze loftuiging meer op prijs gesteld, dan alle onderscheidingen, die haar in de loop der jaren ten deel vielen. Gedu rende de zomer van 1952 huurde ex- koning Leopold aan de Cöte d Azur een buitenverblijf naast de Groothertogelijke* familie van Luxemburg. Het was hier, dat de idylle begon tussen de Prinses en Prins Jean. Erfprins Jean, die o.a. de titel draagt van Prins van Nassau, hetgeen wijst op zijn verwantschap met ons eigen vor stenhuis; is thans 33 jaar oud. Hij draagt als tweede naam Benedictus, naar zijn peter Paus Benedictus XV. Dat ook Prins Jean zeer populair is bij zijn land genoten valt niet te verwonderen. Op 10 September 1944, toen de geallieerde troepen Luxemburg binnentrokken, ont dekten de Luxemburgers op een van de eerste tanks hun prins Jean, die in 1939 naar Engeland was uitgeweken. De prins is zeer muzikaal en houdt van sport. Ook hij is een zeer charmante verschijning. Van weinig vorstenhuwe- lijken zal gezegd kunnen warden, dat de wensen van twee volkeren om de leden van hun vorstenhuis gelukkig te zien, zo zeer vervuld worden. Het is ongetwij feld een band van liefde, die hier een prins en een prinses en in hen twee vol keren nauwer samenbindt. RADIO-REPORTAGE VAN HUWE LIJKSPLECHTIGHEID IN LUXEMBURG. Van de plechtige huwelijksinzegening van H.H. K.K. H.H. Erfprins Jean van Luxemburg en Prinses Josephine-Char lotte van België zal Donderdagmorgen 9 April inTM.C.R.V.- en K.R.Q.-program- ma een directe reportage worden gege- geven als gezamenlijk programma der Nederlandse omroepverenigingen. Her man Felderhof en Paul de Waart zullen de reportages verzorgen. UITREIKING - ONDERSCHEIDINGEN A.s. Woensdagavond 8 April zal in de zaal van Th. Elshout door de E.A. heer Burgemeester Snels verschillende onderscheidingen worden uitgereikt aan hen welke gevochten hebben in Neder- lands-Indië in de jaren 1946—'49 en voor bewezen moed in de Meidagen 1940. De uitreiking zal op enigszins plech tige1 wijze geschieden in tegenwoordig heid van alle leden van de Bond van oudstrijders en de Geestelijke en Burger lijke overheid. Op deze avond zal ook aanwezig zijn Overste Vorselaars die tevens ook op deze avond het woord zal voeren. WERKMEESTERSBOND. De Werkmeestersbond afd. Drunen houdt a.s. Donderdag 9 April een alge mene ledenvergadering. Op de agenda staat Bestuursverkie zing, Verkiezing voorzitter en bespreking door een hoofdbestuurder. AFSCHEID HOOFDONDERWIJZER J. J. VAN ENGELEN. UITVOERING T.O.G. t BERIA ZUIVERT KREMLIN VAN „GEHEIME STAATS VIJANDEN". I Vrijgelaten artsen volledig in ere i hersteld Op last van Beria is de Russische plaatsvervangende minister voor de staatsveiligheid Rioemin, gear resteerd als „geheime vijand van de staat". De vroegere minister van dit departement. Igiiatjef', is beschuldigd van „politieke blind heid en verwaarlozing van zijn functies". Ignatjef is thans lid van het Centrale Comité (parlement) Met deze arresatie en de veroorde ling van het beleid van een voor malig minister van het meest ge vreesde departeihent, de staatspp- litie. heeft hel Kremlin de specta culairste ommezwaai voltooid in de historie van Sovjet-Rusland. Zaterdag werden vijftien artsen in vrijheid gesteld. Deze artsen waren beschuldigd aanslagen te hebben gepleegd op hoge Sovjetleiders Zij zouden Zjda- nof en Tsjerbhkof hebben ver moord. Hun arrestatie was 't werk van Rioemin. Thans beweert de Prawda", het officiële dagblad van de Communistische Partij Rus land dat 't hele .complot der wit te jassen" een verzinsel geweest is van „walgelijke avonturiers" onder leiding van Rioemin Ignatjef is één der drie secretarissen van het Presidium. Als zodanig behoort hij tot de kleine kring van Sovjet machthebbers van het Kiemlin. Het Presidium is op het congres van de communistische partij van October vorig jaar in Moskou ge vormd. Het oude Politburo en het Orgburo werden loen opgeheven en ondergebracht in het nieuwe top-orgaan, dat 't Presidium werd. Na Stalin's dood. Het vrijlaten van de artsen van hel Kremlin heeft officieel 'n einde gemaakt aan de anti-senuetische campagne, die in Rusland en in zijn satellietstaten woedde. Volgens de Prawda" werdén de verklarin gen van de Joodse artsen, dat zij voor Amerika en Engeland spion neerden en zich schuldig maakten aan Sionistische activiteiten, afge perst „met middelen, die door de Sovjef-gr'ondwet zijn verboden 99 DODEN RIJ ONDERGANG VAN „DUMLUPINAR". Laatste groet vanaf bodem der zee. Negen-en-negentig mensen zijn omgekomen nadat Vrijdagavond in de Dardanellen de Turkse onder zeeër Dumlupinar" in botsing kwam 'met 'n Zweedse vrachtboot. I)e onderzeeëer brak in tweeën en zonk binnen enkele ogenblikken. Terwijl op de bodem van de zee duikers koortsachtig trachtten de stalen wanden van 't wrak te ope nen, seinden de opgeslotenen hpn laatste radio-telefonische bood schap. „Wij wachten met moed. Als we sterven, groet onze familie leden. Leve het vaderland". Daar na hoorde men de mannen bidden, totdat dodr de sterke zeestroming de telefoohkabel brak. Zondag avond' gingen in Ankara de vlaggen halfstok. De admiraliteit had op dracht gegeven het reddingswerk te'staken. De omvang van de ramp wordt Sléchts geëvenaard door de ondergang van de Britse onder zeeër „Thëtis" in 1939 welke eveh- eeiïs 99 doden eiste. Te Leer in Noordwest-Duitsland is Zaterdag dé 32-jarige Jacob de Jonge garresteerd, een der uit dë Bredase gevangenis ontsnapte oor logsmisdadigers. De Jonge trok de aandacht van de Duitse politie, toén hij in de nacht van Vrijdag op! Zaterdag schijnbaar doelloos door de Straten der stad slenterde. Hij zei dat hij uit Neurenberg naar Leer was gekomen om een kennis op te zoeken. Van de 7 gevluchten zijn er thans 3 aangehouden in West-Duitsland. Det wee anderen zijn dë 37-jarige Bikker én de 311- jarige Faber. Literatuurprijs der gemeente Hilvarenbeek. Dodr de gemeente Hilvarenbeék is een jatirlijksb litteratuurprijs van 400.—ter beschikking gesteld, welke zal worden uitgereikt aan auteurs, die geboortig zijn van of woonachtig in Noord-Brabanl en Limburg en de Antwerpse en Lim burgse Kempen. De toekenning en uitreiking van de prijs geschiedt door de Stichting Groot-Kempische Cultuurdagen te Hilvarenbeek. Voor het jaar 1953 is de prijs verdeeld als volgt: 250.— voor de beste roman, verschenen in hei afgelopen kalenderjaar; een prijs van 100.-J- en een tweede prijs van 50.— voor een nog niet ^e- publieèerd gedicht. De jury bestaat uit Emiel van Hemeldonck te Vos- selaar (bij Turnhout), Anton van Duinkerken te Nijmegen en Jan Naaijkens te Hiivarenbeék; Romans behoeven niet te worden ingezon den. Voor de gedichten sluit de termijn van inzending op 1 Juni 1953. De prijzen zullen worden uit gereikt gedurende de Groot-Kem- pische Cultuurdagen te Hilvaren beek op 25 en 26 Juli a.s. Uitvoerige inlichtingen kan men (uitsluitend schriftelijk) aanvragen bij Jan Naaijkens te Hilvarenbeek. De toneelclub T.O.G. gaf Tweede Paasdag een uitvoering met de opvoe ring van een revue onder de titel Zoekt op zijn tijd wat vrolijkheid. De vele aanwezigen zijn in dit zoeken zeer geslaagd, want de vrolijkheid ging met de geestige scènes en de vrolijke muziek met volle stromen de zaal in. Er werd met enthousiasme gespeeld. Decor en costuums waren goed vër- zorgt en tot slot kreeg men dan ook een verdiend en dankbaar applaus. Mede werking werd verleend door „de Vro lijke Kornuiten". UITVOERING. Drunens Toneel zal op 11 en 12 April a.s. haar tweede uitvoering geven in dit seizoen. Deze keer komt men met een blijspel van R. Murray bewerkt door G. Nielen, getiteld: Polly Perkins. De regie is in handen van de heer Jo van Erp De uitvoering wordt gegeven in de gymnastiekzaal. BOUW VAN DE NIEUWE KERK. De bouw van de nieuwe kerk is reeds zover gevorderd dat over pl.m. 14 dagen dé plechtige eerste steenlegging kan plaats vinden. Op waardige wijze hebben de leer lingen van de R.K. Jongensschool alhier Zaterdagmorgen afscheid genomen van hun hoofdonderwijzer de heer J. J. van Engelen, die zoals wij reeds eerder meldden is benoemd tot leraad aan de Nijverheidsschool te Leiden ën thans door het beschikbaar komen van een woning zich met zijn gezin aldaar zal vestigen. Hoofdonderwijzer van Engelen was in onze plaats een zeer geziene figuur, die zijn taak als onderwijzer en opvoe der der jeugd zeer nauwgezet vervulde. Na vele jaren alhier onderwijs te heb ben gegeven, werden zijn verdiensten dan ook zozeer gewaardeerd, dat hij bij het heengaan van de heer G. G. Klijn door het schoolbestuur tot hoofdonderwijzer werd benoemd. Vooral zijn school die na de oorlog in een zeer desolate toe stand verkeerde, wist hij door zijn on vermoeibare ijver zodanig hernieuwd te krijgen dat zij in schoonheid van binnen kan wedijveren met vele scholen in de omtrek.. Zaterdagmorgen kwamen alle leerlin gen van de school onder leiding van het onderwijzend personeel in café J. van Oijen bijeen, en toen omstreeks half tiën de heer van Engelen, vergezeld van zijn echtgenote de zaal binnentrad, werd hen door circa 200 leerlingen een welkomst lied gezongen en het woord gevoerd door het waarnemend hoofd dë heer Gielen. Hij bracht de heer van Engelen dank voor alles wat hij' in het verleden in het belang van het onderwijs heeft gedaan, hij liet daarna dè 20-jarige loopbaan van de heer van Engelen de revue passeren en stelde daarbij zijn verdiensten in het juiste licht, met de wens dat het hem in zijn nieuwe omgeving naar wens zou mogen gaan. Daarna brachten de leerlingen van de hoogste klas een zeer aardige levens schets ten tonele, gevolgd door zang, voordracht en declamatie door de leer lingen van de lagere klassen. Door een leerling van de eerste klas, nl. André van Beijnen, werd aan de heer van Engelen namens alle leerlingen een fraai bewerkte ligstoel aangeboden en mevr. dan Engelen een pTachtig bouquet. Namens het schoolbestuur sprak de Z.E. heer Pastoor Serrarens; 'hij bracht. TEL. 2121 de Raamsdonksveer; J. C. van Gils, H. P. Verkooijen, W. J. van Ham, allen Made; H. A. Verschuren, Raamsdonks veer; M. A. P. Akkerman, Waspik; R. S. van Seeters, H. J. van Seeters beide Raamsdonksveer; L. A. van der Pluijm, Dussen; J. A. de Ruijter, iRaamsdonks- veer; A. C. v. d* Minde, Made; G, Ol denburg, Nieuwendijk; C. Hoek, Geer truidenberg; L. M. Kieboom, Raams donksveer; C. A. Flipsen, Made; D. D. Hendrikx, P. lE. Bonis, beide Geertrui denberg; J. C: van Dinteren, Hank; A. H. Broeders, Raamsdonksveer; A. A. van Boekei, Geertruidenberg; G. J. J. van Alphen, Raamsdonksveer; 'J. P- Baijens, Geertruidenberg Diploma A. Afd. Houtbewerking. TELEGR.-ADRES„ECHO" A. P. Blom, Raamsdoknsveeer; J. C. Sanner, Hank. Diploma B. Afd. Houtbewerking. H. A. Broeders, Raamsdonksveer; H. A. F. Broeders, Made; M. H. Broeders, M. C. van Eijl, Raamsdonksveer; W. J. de Groot, Raamsdonk; M. A. v. d. Kie boom, Raamsdonksveer; W. v. Mook, Made; J. M, C. Nieuwenhuijzen, H. J. M. Nieuwenhuijzen en L. M. Ribbens, allen Hank; J. A. Rijpert Geertruidenberg; J. A. van Schendel, Made; A. H. v. Sun- tenmaartensdijk, Hank. Diploma B. Afd. Electrotechniek. C. J. van Dinteren, Hank; J. P. Maas, Geertruidenberg; G G. Meulemans, Ma de; A. P. Emmen, Raamsdonksveer; C. H. P. Keur, Geertruidenberg. AAA O i TAFELTENNIS. De tafeltennisclub „De Smashers hield in het parochiehuis haar eerste jaarvergadering. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter de heer Joh. van Delft, gaf de secretaris de heer G. Willems een overzicht van de gespeelde wedstrijden, waarvan de resultaten zeer gunstig genoemd konden worden. Het financieel verslag van de heer A. v. d. Aa, was minder hoopgevend Het £>atig saldo bedroeg slechts 0.54. Algemeen was men van oordeel dat voor het voort bestaan der vereniging en tot opvoering van het spelpeil het noodzakelijk was om tot aansluiting bij de NTTB over te gaan. Omdat de financiële consequen ties daaraan verbonden voor de vereni ging onoverkomenlijke bezwaren met zich bracht, besloot men als enig red middel nogmaals een verzoekschrift te richten tot Elshout Vooruit, de exploi tant van het parochiehuis, om een flinke verlaging van de zaaalhuur te bekomen. De rondvraag werd druk gebruikt om verschillende punten te belichten. Met dank voor de Vlotte 'besprekingen kon de voorzitter te ruim half elf de verga dering sluiten. COLLECTE. De collecte voor vernieuwing van de paramenten heeft in enkele maanden het resultaat opgeleverd dat op het hoog feest van Pasen een prachtig nieuw ka zuifel en velum gebruikt kon worden. Het „vele kleintjes maken één grootis hiermede opnieuw bewaarheid. KORENDAG. De Korendag voor het Dekenaat Heusden, waarbij negen parochies zijn aangesloten, zal op Zondag 10 Mei te Elshout gehouden worden. hem namens het schoolbestuur dank voor de vele diensten aan het onderwijs be wezen ten lichtte daarbij de grote be- lanrijkheid van goed katholiek onderwijs toe, omdat het, aldus 'pastoor Serrarens, van het grootste belang is dat de jeugd reeds op school door bevoegde krachten die hun taak ernstig opnemen de geeste lijke waarden aan de opvoeding verbon den, worden bijgebracht. De hoop uit sprekende dat zijn nieuwe werkkring voor hem ook een verbetering zou mo gen zijn en hem veel succes toewensende, besloot pastoor Serrarens zijn woorden. Met een welkome tractatie door de heer van Engelen aan alle leerlingen aangeboden en een dankwoord van de scheidende onderwijzer waarin hij wees op de prettige samenwerking, werd de: bijeenkomst gesloten. UITREIKING DIPLOMA'S. Dezer dagen werden de diploma s aan uitgereikt. In het openingswoord door Ir. de leerlingen der avondtechnische school Omes, de voorzitter, legde deze voorna melijk de nadruk op de industrialisatie, waardoor geschoolde krachten meer dan broodnodig zijn. Na de uitreiking wees de directeur nog eens met nadruk op de noodzakelijkheid van het voortzetten der studies en wees in dit verband op de mogelijkheden die door de technische school werden geboden. De heer Rutges, wnd. burgemeester was verhinderd deze uitreiking bij te wo nen, en werd vervangen door de heer Broeken, wethouder. 1 Diploma A. Afd. Metaalbewerking. B. Hooijmaijers, Geertruidenberg. Diploma B. Afd. Metaalbewerking. A. M. vten Drunen, H. A. J. Joore, bei- Op waardige en spontane wijze zette de zangvereniging Bel Canto' op 2e Paasdag de viering van zijn zilveren jubileum in. Om 10 uur werd in de parochiekerk St. Jan tot intentie van de vereniging een H. Mis opgedragen door kapelaan Jansen .waarbij het koor op zeer verdienstelijke wijze de driestem mige Mis Secunda Pontificalis van Perosie, voor gemengd koor uit- voerde. Om goed 12 uur was de Bel Can to-zaal geheel gevuld met belang stellenden, die acte de presen ce kwamen geven op de receptie, die ter gelegenheid van de viering gehouden werd. Een schat van; bloemwerken van diverse vereni gingen en particulieren stond op 't. podium opgesteld, dat decorvol is; vernieuwd door spontane medewer king van de firma's Pepping en G. Smit uit Kaatsheuvel, P. Schrau- wers uit Dongen, volgens kunstvol ontwerp van de heer P. Borsten. De Edelachtb. Heer Fr. v. Tilborg trad als eerste spreker op en hul-, digde Bel Canto namens het ge meentebestuur, bij verhindering van burgemeester Mr v. d. Heijden, voor de medewerking in het open baar leven steeds ondervonden, en voor alles wat de vereniging reeds deed voor het cultureel belang der plaats. Hij sprak een wóórd van felicitatie aan Bel Canto, meer spe ciaal tot de vijf jubilarissen, waar-, van hij de directeur als initiatief nemer bij de oprichting en als gró te stuwkracht van Bel Canto nog meer bijzonder dankte en compli menteerde. De heer Roelofs, voorzitter van Bel Canto .dankte de spreker vopr zijn felicitatie, maar speciaal ook voor de steun, welke de vereniging' steeds heeft mogen ondervinden: van het gemeentebestuur. Hij her innerde hierbij aan de viering van het 20-jarig bestaan en aan de hulp van de gemeente, ondervonden bij de revisie van de vleugel. Na de heer v. Tilborg volgde een lange rij van verenigingen en par ticulieren, waarvan we slechts note-* men de Hoogeerw. Heer Deken v. d. Brekel met zijn kapelaans, de hereni Pastoors van St. Joseph en Bern-, dijk, de Eerw. Broeders en de Pa ters van het Missiehuis. Verder hét bestuur van hef R.K. Par. Zangkoor dat bij monde van zijn voorzitter, (Je, heer Th. v. d. Linden, meer bijzno- der de directeur, ook de directeur van het kerkkoor en de heren Woo-i ning en Kroot feliciteerde en met; een souvenir bedacht. Verder de) besturen van het Kon. Muz. Gez. Euphonia, de Harmonie Apollo, de Harmonie St. Jan, de toneelvereni ging Ons Genoegen, de R.K. Midi denstandsvereniging, de R.K. Werk liedenvereniging, de St. Vincentius- vereniging uit Kaatsheuvel; de Har monieën Concordia en Sophia's ver eniging met het Loon op Zands Ge mengd Koor uit Loon dp Zand, de Liedertafel Oefening en Vermaak met Dameskoor en Mannenkoor en Tot Bloei der Toonkunst, uit Waal wijk, het Tilburgs Gemengd Koor en het Dubbel Mannenkwartet Sine Nomine uit Tilburg, Irene uit Don gen en nog meerdere andere depü- taties van buiten de plaats. Het was reeds bijna half 2 eer de voorzitter de gelegenheid kon waar nemen om de leden der vereniging, doch meer speciaal de jubilarissen, op richters van Bel Canto, te hul digen. Warme woorden van dank richtte hij aan hun adres; daar zij het zijn geweest die'door hun voort durend voorbeeld Bel Canto ook in de moeilijke tijden trouw gebleven zijn en door hun medewerking tot bioei hebbén gebracht. Dat de di recteur hierbij nog een extra woord van dank en felicitatie mocht .ont vangen, is vanzelfsprekend. Als blijk van waardering ontvingen de jubilarissen ieder een prachtig Delfts blauw wandbord met inscrip tie. Bel Canto heeft getuigen mo-> gen zijn van de sympathie van Kaatsheuvel en daarbuiten, ver overd in een kwart-eeuw van ge degen beoefening van de vocale muziek. Voor het feestbal, dat 's avonds gehouden werd, was de zaal véél te klein. Er heerste een ware Bel Can to-stemming, die zich meermalen uitte in het nieuwe clublied, dat bij herhaling door de zaal klonk. Leu ke attracties brachten verder tel kens variatie in het programma van de avond. Zaterdag en Zondag a.s. wordt de feestviering van het koor voortgezet met twee concerten, waarop „Das Lied von der Glocke" als hoofdnummer gegeven wordt. q e nne st MET L ONGEËVENAARDE V GENEESKRACHT DAS LIED VON DER GLOCKE. Zoals we reeds in een vorig nummer meldden, gaat de Zangvereniging Bel Canto haar zilveren jubileum vieren met een tweetal concerten op 11 en 12 Ap, .1 as., waarop als Hoofdnummer „Das Lied von der Glocke" van A. Romberg zal gegeven worden. Er is al eens opge merkt, waarom Eel Canto niet naar meer bekende Oratoria gegrepen heeft, zoals Die Schopfung of Die Jahreszeiten van Hay dn, waarvan het reeds meermalen op uitstekende wijze koorwerken, terzet- ten en duos vertolkte Eerlijk bekend durft B.C. dergelijk werk niet aan, uit sluitend om financiële reden. De meer bekende Oratoria eisen voor de veel moeilijke aria's beslist beroepssolisten en, jammer genoeg, beschikt Kaatsheuvel nog niet over een zaalgelegenheid groot genoeg om een aantal mensen te plaat sen, die met een of twee uitvoeringen de kosten hieraan verbonden, zonder nog te rekenen, die van een kleine orkestbezet ting, kunnen dekken. Als B.C. terug denkt aan zijn Verdi-avonden, waarmede driemaal de eigen zaal gevuld werd en de slotrekening was, dat dit experiment het koor nog honderden guldens kostte, dan is het verklaarbaar, dat de vereni ging zich deze luxe, zonder garantie niet opnieuw kan permiteren. De directeur zocht daarom naar een werk, dat niet zo hoge solistische eisen stelt en heeft zijn oog laten vallen op de compositie van A. Romberg, op het bovengenoemde zeer mooie dichtwerk van Schiller. Romberg stelt meer bescheiden eisen aan de solisten. Waar bij „Das Lied von der Glocke door Schiller ,,Der Meister", klokkengieter als hoofdfiguur optreedt, zet ook Romberg in zijn werk de bassolist als leider op de voorgrond. In een melodie, die telkens een variatie is op hetzelfde hoofdthema, laat hij de bassolist tot zijn gezellen spreken. Deze rol wordt bij het Bel Canto koor gezon gen dobr de heer 'Hub Kamp. Aanslui tend op wat 'Der Meister zingt volgt telkens een beschouwing over het leven van de mens en de taak, welke de klok in zijn leven vervult. Deze 'beschouwin gen worden in de bewerking van Rom berg vervult door de overige solisten en het koor. Als sopraan soliste treedt Me vrouw van 'Hout-Rijs op, terwijl de be kende Waalwijkse zanger M. Hessel- berth spontaan bereid gevonden werd de tenorpartij te verzorgen. Kleinere solo trekken liggen in handen van de heer G. Wooning, Jan Emmers, Piet en Jos Valk en Fr. Pennings wat betreft de mannen en Mevr. Roelofs, R. Valk en A. Tuer- lings wat betreft de dames. Hierdoor heeft Bel Canto bereikt, dat de hoge kosten van het engageren van beroeps musici konden vermeden worden en toch een alleszins verantwoorde vertolking kon bereikt worden. Dat het accompag nement in handen van de bekende pia nist Wim Vrinten aan de geheel gere viseerde vleugel niets te wensen over laat, mag bij ieder, die deze hoog be gaafde kunstenaar reeds eerder hoorde, genoeg bekend worden geacht. Nu iets over het mooie dichtwerk van Schiller. De heer Henk Vrinten, ook werkend lid van Bel Canto, geeft in de juist verschenen feestgids een inleiding en de korte inhoud van het werk. Reeds in 1788 bezocht Schiller vaak de klok kengieterij van Rudolstadt om te zien, hoe door het werk van de meester-klok- kengieter en zijn gezellen de klok ont stond: hoe de lemen gietvorm werd ge bakken en opgesteld in de grond; hoe

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1