WMIWYK LANGSTRAATSE SCHUTTERSBOND WASPIK JJpOKt. rn Administraties en bilastlngen, V.J HceountaiitskantoBr J.VAH DIJK f DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 7 APRIL 1953 DE RONDE VAN VLAANDEREN VOOR VAN EST. JAARMARKT te Waalwijk op Don-, derdag 9 April a. s. Over iwee jaar EEUWFEEST. i 1 'V dm minuten voor het peloton geheel al leen te rijden, waarna hij nog over voldoende reserves beschikte 001*111 de sprint met het grootste gemak zijn rivalen Piet de Jong en Pauw- ke Schollen, toch ook mannen die iets te vertellen hebben in de ge lederen der amateurs, met enkele lengtes- voor te blijven. Een uitgebreid rennersveld ver scheen aan de start, terwijl vele duizenden, ondanks 't slechte weer, naar Raamsdonksveer waren geko men om de verrichtingen der ama teurs gade te slaan. «ii Men startte in een hoog tempo op het niet al te beste 3300 meter lan ge parcours dat door de vlakke pol der ging, zodat de renners veel last hadden van de harde wind. Reeds in de tweede ronde wist de Jager weg te komen, maar 't duur de niet lang of hij kreeg gezelschap van Mari Ligtvoet en samen ver grootten zij hun voorsprong op het peloton. Ligtvoet zette echter nog harder door en in de vierde ronde reed hij de Jager los en toen begon hij verbeten alleen te vechten tegen de wind, de regen en de hagel en het slechte parcours, die vele uit vallers eisten. Maar Ligtvoet hield tot de 20e ronde dapper stand, put tend uit zijn uitstekende conditie; in de 20e ronde echter moest hij zich even na deze krachtsinspan ning gewonnen geven; hij werd in gelopen door- Piet Marchand, Piet' de Jong, Pauw Schollen en de Ja-1 ger; deze laatste echter moest zich ook al gauw gewonnen geven en viel terug. Ook Marchand kon zich in de kopgroep niet handhaven wegens pech. De overwinning zou dus be slist worden door de drie overge blevenen, in v/elk groepje Ligtvoet ...zich dappei;...handhaaf de, en -toen bleek dat het allerminst een onver antwoord verspillen van krachten was geweest die solorit, want even voor de eindmeet sloeg hij verras send ën snel toe en zijn tegenstan ders lagen enkele meters achter hem toen hij zegevierend de streep passeerde. Hij was de alleenheerser geweest van deze ronde en de trophee kwam in zijn bezit, evenals bijna alle pre mies. De overige uitslagen waren: 2. P. de Jong, Made; 3. P. Schollen, Til burg; 4. G. Verhoeven, Tilburg; 5. J. Bruggenkamp, IJmuiden; 6. P. Marchand, Tilburg; 7. P. Vermast, Assendelft; 8. L. Pardoel, Hedel; 9. K. Paaijmans, Tilburg; 10. C. Ver straten, Breda. Het was een prachtige overwin ning waarmee Mari Ligtvoet het wielerseizoen in eigen land begon; we wensen hem graag hetzelfde succes toe, als hij Zondag a.s. te Zaandam start voor de Ronde van Noord-Holland, een 225 km. lange klassieker. Bij de nieuwelingen, die in groten getale waren gestart voor de 60 km. die zij te verrijden hadden, onder scheidde zich M. Kivits uit Elshout ook in bijzondere mate; reeds heel in het begin sprong hij met vier andere renners weg en het peloton heeft geen kans meer gezien deze vluchtelingen te achterhalen. Bij de sprint wist Kivits zich als vierde te plaatsen. 1. werd K. Keepers uit Roosendaal; 2. J. Franken, Tilburg; 3. L. v. d. Pluym, Dussen; 5. W. Duijmen, Lage Zwaluwe. Wim v. Est is er in geslaagd in een sterk bezet rennersveld de Ron de van Vlaanderen op zijn naam te brengen, door in de sprint de Belg Keteleer, met wie hij op de eind streep afstormde, met vier lengten te verslaan. Gauthier werd derde, Bobet vierde, Petrucci vijfde. PERSCOMMUNIQUÉ. .De Nederlandse Bank maakt be kend, dat zij met ingang van 7 'April 1953 haar rentetarieven als volgt heeft vastgesteld: Wisseldiscono 2y2%\ Promessen- disconto 3%; rente voor voorschot ten in rekening-courant en bele ningen: voor particulieren 4%, voor anderen 3%. Onder particulieren zjjn te ver staan: alle natuurlijke en rechts personen behalve de Staat der Ne derlanden. de ingevolge de Wet toezicht credietwezen in het regis ter der credietinstellingen inge schreven handelsbanken, centrale credietinstellingen, landbouwcre- dietbanken en algemene spaarban- f ken, zomede de leden van de Be drijfsgroep Effectenhandel en van tie Vereniging van Valutamake laars en Discontohandelaren. PAASWAKE IN DE ST. JAN. In tic Paasnacht werd voor het eerst in de St. Jansparochie de herstelde plechtige Paaswake ge vierd. Het is een stemmige en in drukwekkende plechtigheid ge worden die door de gelovigen met veel devotie is gevolgd en vooral meegevierd. Om 11 uur, toen de liturgische dienst begon, was de kerk geheel gevuld. In processie trokken" gees telijkheid en dienaren naar achter door de donkere kerk, waar alleen het hoog nodige licht brandde. Achterin werden het Paasvuur en de Paaskaars, symbool van Chris tus, het Licht der wereld, gewijd, waarna de kaars weer in processie naar voren werd gevoerd. Onder tussen werden het licht en de kaarsen die alle aanwezigen in de hand hadden, ontstoken. In het priesterkoor zong de diaken de ju belzang van de Paasnacht, het prachtige „Exsultet", terwijl allen stonden en de brandende kaars in de hand hielden. Volgden de ceremoniën die vroeger verband hielden met de doop der katechumenen, die toen in de Paasnacht plaats had. Nu culmineerden die in de doop van een kind en de hernieuwing der doopbeloften door de paro chianen, waardoor de voorafgaan de plechtigheden aan algemene betekenis wonnen de lezingen uit hel Oude Testament, die van de preekstoel in het Nederlands wer den voorgelezen, de wijding van het doopwater en de overbrenging van het doopwater naar de doop kapel. De gezamenlijke hernieu wing der doopbeloften werd een indrukwekkende manifestatie, waarin alle gelovigen werden be trokken doordat zij staande met de brandende kaars in de hand het „Wij verzaken" en „Wij gelo ven", gevolgd door het „Onze Va der" uitspraken. De Paaswake werd besloten met de feestelijke Paasmis, waaronder de klokken weer luidden, het „Al- lelujah" weer werd gezongen en allen ter H. Tafel naderden. Het klinkt misschien een beetje profaan om van een kerkelijke plechtigheid te zeggen dat zij ge slaagd was, maar men kan zich voorstellen dat allen onder de in druk zijn gekomen van de zinvolle en stemmige liturgie en een grote voldoening hebben gesmaakt door de innige wijze waarop alle gelo vigen bij de plechtigheden werden •betrokken in deze Paasnacht. „EEN SCHIP VAART UIT". Verschillende factoren hebben het de speelsters en spelers van D.V.S.V. niet gemakkelijk gemaakt, toen zij op 2e Paasdag in de Gil denbond voor het eerst een vertol king gaven van het toneelspel „Een schip vaart uit". Op de eerste plaats was daar liet erg minieme aantal toeschouwers, dat ongetwijfeld zijn invloed heeft doen gelden op het enthousiasme van de spelers; en op de tweede plaats was daar het stuk, dat wij moeten het toegeven zeer ze ker zijn verdiensten had, hoewel dit niet wil zeggen dat we er erg enthousiast over kunnen zijn, maar dat erg hoge eisen stelde aan de be kwaamheid van de opvoerenden. Dit spel immers is, wat men in een minder gunstige kwalificatie wel eens een „praatstuk" noemt; voor al in het begin beperkt de drama tische handeling zich tot een mini mum, zijn er vrij lange monologen, die een grote toneelroutine bij de spelers veronderstellen, om het vertoonde inderdaad de belang stelling van het publiek te doen houden. Het eerste bedrijf, dat in zijn geheel (en 't duurde erg lang) een aanloop was, een uiteenzetting moest geven van de situatie, bleek dan ook de grootste moeilijkheden op te leveren èn voor de schrijver èn voor de spelers. Nog enkele bezwaren tegen het spel zijn: dat de schrijver het gege- nen niet ten volle heeft uitgebuit; we willen hiermee zeggen dat hij er niet ten volle in geslaagd is, het in zich boeiende gegeven werkelijk boeiend te maken, door de door de "situatie geschapen conflicten hoog op te voeren, door de personen die hij in deze situatie plaatste, scheTp genoeg, met duidelijk gete kende karakters tegenover elkaar te plaatsen; de schrijver verviel in het laatste bedrijf, toen de dominee bij een schipbreuk, waarbij hij zijn plaats innam in de reddingsboot, over boord sloeg, in het al te lar moyante, het „dramatische". Tekortkomingen, die ons gis teravond opvielen, moeten dus voor een groot gedeelte op naam van de schrijver gezet worden. Laten we nu eens oog hebben voor wat te waarderen viel in deze opvoering. En dan moeten we meer kijken naar het spel van de individuele spelers en speelsters dan naar het geheel van het spel, dat ook al als gevolg van een ge brek dat het stuk aankleefde, gelijk we zeiden, maar daarnaast door 'n groot gebrek aan tempo in 't spel als zodanig, niet zo erg vlot liep en we zouden menige situatie kunnen aanwjjzen, waarin dit gebrek aan tempo, dit gebrek ook aan 'n vaste hand, die het spel van iedere spe ler afzonderlijk weet te voegen in een vlot geheel, wel erg duidelijk zich manifesteerde; we noemen bijvoorbeeld het derde bedrijf, als na de dialoog van de dominee met de architect de aanwezigen in het hup; de noodklok horen. Een zeer dankbare rol had de heer A. Kooien als oom Jozef, en hij heeft de mogelijkheden die deze rol bood, zeer goed benut; we wa ren blij als hij op het toneel ver scheen, omdat we dan bij voorbaat wisten dat er vaart en vlotheid zou komen in het spel. M. Berkelmans, als de geslepen zwager Zacharias, voor wie de keiharde wet van het geld geldt, moeten we hierna noe men als een speler die gemakkelijk speelt en zich ook een vrij vlotte houding weet te geven; alleen moet hij weten dat, wanneer men op be zoek is, zelfs in een huis waar men het een en ander te zeggen heeft, niet van de ene stoel naar de an dere holt, alsof men ze allemaal warm wil houden. Mej. Franken was in houding en gebaar een heel mooie gedienstige, maar zij leest haar rol een beetje te veel voor, zij weet te weinig overtuiging in haar stem te leggen. A. Kelder gaf een uitstekende en een goed volgehou den typering van de idiote Klaas; hierbij wist hij de juiste maat te houden en dat is heel veel waard. J. Bidden was de rijzige dominee in voorkomen van een grote waar digheid en bet was jammer dat we bij hem een gebrekkige rolkennis meenden te moeten constateren; hij had zeer goede momenten, zo als bijvoorbeeld de reeds in een an der verband genoemde dialoog in het derde bedrijf. Daarnaast completeerden het tableau de la trouppe: Mej. A. van Muilekom als Marie, een ietwat al te schuchtere dochter des huizes, een al te jeugdige Trudi van Mej. Voogd, de zee-officier Geert van J. v. Haren en de architect Mel- chers van A. Leijten; zij pasten zich goed bij het geheel aan. Zaterdag en Zondag zal een her haling van dit spel volgen voor de leden van de K.A.B.; we hopen voor de toneelvereniging DVSV dat dan de belangstelling groter zal zijn en dat men ondertussen tijd zal hebben gehad de gordijnen te repa reren. Leraar Boekhouden M. O. WAALWIJK. Groleitraat 180 (Ned. Handel Mij.) Telef. 2475 (Belastingen onder leiding van oud-controleur der belastingen.) NED. RODE KRUIS. Wij vestigen er de aandacht op dat deze week de laatste is dat men zich op kan gieven als donor voor bloedtransfusie. Het mag voldoen de bekend geacht worden hoe noodzakelijk het is dat velen zich opgeven, om vele anderen te hel pen. Schriftelijke aangiften bij de heer C. Witlox, Grotestraat 148 of bij de heer André van Nunen, Pa rallelweg, Waalwijk. DIERENBESCHERMING. Bij de Dierenbescherming afde ling Waalwijk en Omstreken zijn de volgende honden binnenge bracht: Een witte keeshond of Sa- mojeed en een Duitse herder. Inlichtingen zijn te bekomen op liet politiebureau of bij het secre tariaat van de Dierenbescherming, Markt 11 Waalwijk. AANRIJDING. Vrijdag had er een aanrijding plaats op het Laageinde, die nog al materiële schade opleverde. De be stelauto, bestuurd door T. uit Waal wijk, moest afremmen voor een te genligger, de personenauto van v L. uit Made, toen de remmende wa gen kwam te slippen en tegen de andere opreed. De personenauto werd dusdanig beschadigd dat hij moest worden weggesleept. Persoon lijke ongelukken deden zich echter niet voor. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: shawl, zilveren scha kelarmband met steentjes, hand schoen, Duitse herder, kinderfiets, een paar bruin lederen dameshand schoenen, blauwe step, etui met vulpen, vulpootlood en ballpoint, capuchon, bril, huissleutel, zwart lederen portemonnaie, bruin lede ren portemonnaie; een paar hand schoenen, sleuteltje aan ketting. Verloren: gouden broche,vulpen, portemonnaie met inhoud, kinder- portemonnaie met inhoud; etui met 100.zeiljopper, portemonnaie met inhoud, bankbiljet van 10. nylonkous, bankbiljet van ƒ10.— en twee van 2.50, hond (terrier); gouden broche, vulpen, zilveren schakelarmband; bruin glacé hand schoen, gele shawl. AGENDA. Woensdag 8 April 8 uur repeti tie dames en heren van Ooefening cn Vermaak in hotel Italiaander. Zondag 12 April geen repetitie voor mannenkoor van Oefening en Vermaak. van P. de Hartog en als vrij nummer „Kort Jakje" in een bewerking van Os kam. Ook het kwartet neemt aan dit con cours deel. Als verplicht nummer wordt door het kwartet gezongen „Ecce quo- modo moritur van Handel" en als vrij nummer „Vertrouwen" van Frans Abt. Zondag 12 April a.s. zullen zij de laat ste repetitie houden in de kiosk in de tuin van H. van Iersel. Naar wij vernemen zal op de dag van het concours ook een bus voor suppor ters mee naar Reusel gaan. NATIONALE RESERVE. De Nat. Reserve Afd. Waspik houdt Zaterdag 11 April een ontspannings avond in de zaal van H. van Iersel. Hier aan werken mee: Filmdienst S.W.G.; N.R. Boys, marsmuziek; Solisten van de Nat. Reserve Afd. Waspik; Ad v. Gorp, piano; Jan van Eersel, humorist en de K.A.J. Band, dansmuziek. BOND VAN H.S. GILDEN ST. JORIS. Na de gedwongen winterrust in de schutterssport gaan op Zondag 19 de zer de draden weer los en zal weer met schieten worden begonnen. De Bond van LS Gilden St. Joris zal dan te Heusden het eerste Bondsconcours van dit seizoen openen. Verwacht wordt dat alle ver enigingen zich ten volle zullen geven om in het seizoen 1953 tot de kopgroep zul len gaan behoren. In 1952 waren dit St. Catharina Herpt en St. Ambrosius Baardwijk die de toon aangaven en tot het laatste concours een verschil van 1 punt hadden, het welk nog genivelleerd werd bp dit laatste concours. Een kamp tussen deze twee rivalen was nodig om tot een beslissing te komen. Er kunnen echter dit jaar meerdere gezelschappen tot deze kop groepen behoren. Denken we bijv. aan Kaatsheuvel, Heusden en Elshout; ook zij kunnen in staat geacht worden tot de prominenten te behoren. Gaat dit op, dan is de strijd niet zo eenzijdig en is er meer spanning te verwachten. Gaarne wensen wij dan aan alle ver enigingen succes voor dit seizoen en roept het bestuur u allen e enhartelijk welkom toe op de sportvelden. Hier volgen enkele richtlijnen Op de allereerste plaats moeten Cr drie bomen worden geplaatst, zodat het schie ten een vlot verloop zal hebben. Twee verenigingen zullen dan tegelijk kunnen schieten. Zijn de eerste twee verenigin gen afgeschoten, dan zal op de derde boom, die vrij staat, met kampen be gonnen worden door de 4 punters. Elke schutter die 4 punten verzameld zal dan 5 kampschoten lossen. Hiermede wordt een hele voorsprong verkregen. Met op zet wordt daarom elke vereniging een half uur schiettijd gegeven, opdat ze rustig kunnen schieten wat zeker ten goe de zal komen aan de sport. Laat elke vereniging daarom zorgen op tijd pre sent te zijn. Alle verenigingen worden verzocht om minstens een kwartier voor hun beurt aanwezig te zijn om hun schutters op te geven, zodat ze op tijd kunnen schieten. Hieronder volgen de schietbeurten voor elke vereniging Heusden: 19 April 1 uur, Mei 3 uur, Juni 2.30 uur. Juli 2.30 uur, Aug. 2 uur. Baardwijk 19 April 1 uur, Mei ,1 uur, Juni 3 uur, Juli 2.30 uur, Aug. 2.30 uur. Haarsteeg 19 April 1,30 uur, Mei 1 u., Juni 1' uur, Juli 3 uur, Aug. 2,30 uur. Elshout 19 April 1,30 uur, Mei 1.30 uur, Juni 1 uur, Juli 1 uur, Aug. 3 uur. Herpt 19 April 2 uur, 'Mei 1,30 uur, Juni 1,30 uur, Juli 1 uur, Aug; 1 uur. Vlijmen 19 April 2 uur, Mei 2 uur, Juni 1.30 uur, Juli 1.30 uur, Aug. 1 uur. Kaatsheuvel 19 April 2.30 uur, Mei 2 uur; Juni 2 uur, Juli 1.30 uur, Aug. 1,30 uur. Nieuwkuijk 19 April 2.30 uur, Mei 2.30 uur, Juni 2 uur, Juli 2 uur, Aug. 1.30 uur. Besoijen 19 April 3 uur, Mei 2.30 u„ Juni 2.30 uur, Juli 2 uur, Aug. 2 uur. Bewaar dit secretarissen! Op Zondag 12 April wordt te Heus den een vergadering gehouden ter be spreking van genoemd concours. Op de ze vergadering moeten dan het aantal schutters worden opgegeven die op 19 April te Heusden aan het concours zul len deelnemen, dit in. verband met de aankoop van de personele prijzen. Wil dit vooral niet vergeten. De penningmeester doet een beroep op alle penningmeesters om inleggeld 15 en contributie 5 ook op deze verga dering in een keer te willen voldoen. Op de concoursen is dit een grote last. Laten we daarom zorg dragen elkaar in de hand te werken en een prettig sei zoen te maken. POLYMNIA. Zondag 19 April a.s. zal Polymnia deelnemen aan het zangcctncours te Reu sel Het gemengde koor zingt als ver plicht nummer „Ons lied van de Zee" Wij lezen in „De Maasbode": Drie generaties van de familie Nicolas hebben het eeuwenoude patriciëershuis aan de St. Jansstr. numemr 2 te Roermond achtereen volgens bewoond. Frans, Charles en Joep waren hun voornamen. De laatstgenoemde was de jongste, de begaafdste en de meest beroemde. Als modern gjazenier bezat hij reeds een grote naam, voordat wij len Henri Jonas voor de Francis- kanerkerk van Bleyerheide z'n ver rukkelijke vensters ontwierp Omstreeks de dertiger jaren ging Joep Nicolas, die zijn vak terdege verstond, op zoek naar een glaze nier, die genegen was ten nauwste met hem samen te werken. In de metropolen van Londen en Parijs, waar hij zo iemand vermoedde aan te treffen, boekte hij geen succes, doch hij slaagde in Miinchen en wel met zijn landgenoot Max Weiss die daar aan de academie zijn op leiding genoot en zich in de glaze nierskunst verder bekwaamde on der leiding van Prof. Rott. Max Weiss assisteerde Joep Ni colas gedurende vele jaren als compagnon. Toen deze in het na jaar van 1939 zich inscheepte om naar Amerika te emigreren, nam Weiss de zaak over, welke over twee jaren haar eeuwfeest gaat vie ren. „Welke ramen hebt U in samen werking met Joep Nicolas uitge voerd?" „Toen hij mij in München „ont dekt" had, hebben we daar 'n half jaar aan de ramen voor 't hoofd kantoor van de N.V. Philips in Eindhoven gewerkt Toentertijd moest het atelier in Roermond ver bouw en gemoderniseerd worden. Joep die in zijn geboortestad niét rustig kon werken, trok naar de Beierse hoofdstad, waar hij 't glas lieten snijden, dat we daar vervol gens beschilderd en gebrand heb ben Een van de voornaamste op drachten, die wij samen te Roer mond hebben uitgevoerd, bestond uit 14 grote kapelramen, welke de Dominikanessen op Curasao had den besteld. De kartons, die door Joep werden ontworpen, heb ik gekleurd en uitgevoerd". Buitenlandse opdrachten. „Hebt u na het vertrek van Joep Nicolas ook opdrachten uit het buitenland ontvangen?" „Zeker, meer dan eens zelfs. Me nig raam heb ik reeds mogen afle veren. Voor de middeleeuwse ka thedraal van Bergen in Noorwegen b.v. heb ik twee grote transeptra- men gebrand. In de kapel van de Zusters Franciskanessen te Oslo bevinden zich 12 ramen, die door mij werden uitgevoerd. Na de be vrijding; ben ik daar met mijn vrouw op bezoek geweest. In Lourenco Marques, de Zuide lijkste stad van Mozambique in Portugees Oost-Afrika, heb ik zelfs een gehele kathedraal beglaasd, maar daar ben ik toch niet gaan kijken, dat was we te vèr weg Momenteel ben ik met enige kerk besturen in Amerika en Portugal over een opdracht in onderhande ling. Maar om dichter bij huis te blij ven voor het priesterkoor van de parochiekerk van Tielt in België heb ik drie ramen gemaakt woorop de H. Petrus bij de Wonderbare Visvangst als Hoofd der Kerk en als Martelaar staat afgebeeld. „Van de ramen die ik voor de parochiekerk van Venray heb ge maakt, is helaas niets meer over", zegt mijn gastheer, wanneer hij een vers-gestopte pijp aansteekt. „Ze werden vergruizeld toen de Duit sers het bouwwerk met een zware lading springstof in de lucht lieten vliegen. Hij hield van deze schep ping, die als ieder kunstwerk het resultaat was geweest van een moeizaam wordingsproces, dat in zijn geest en verbeelding langzaam tot rijpheid was gekomen. In de gerestaureerde kathedraal van Roermond, die bij gelegenheid van het Eeuwfeest „Honderd jaar Kromstaf" officieel in gebruik ge nomen wordt, werden reeds twee 'nieuwe vensters geplaatst, die van 'zijn signatuur zijn voorzien. In de koepelkerk van Dongen, de O. L. Vrouwekerk te Utrecht, in Voor burg, Thorn, Neer, Oisterwijk, Maasbracht en op meerdere andere plaatsen bevinden zich voorts ra men die door Max Weiss ontwor pen en uitgevoerd zijn. Geestdriftig vertelt hij over Was pik, waar een kunstzinnige pas toor veel voor de verfraaiing van zijn kerk óver heeft. „Charles Vos maakt de Kruisweg en ik mocht de ramen ontwerpen. Ik heb ze aan gepast aan het karakter van deze Waterstaatskerk en daarom heb ik donkere kleuren gebruikt,, die zo'n diepe en warme gloed aan het glas geven. Ik zou willen dat ik dat overal mocht doen, maar de archi tectuur verdraagt dit coloriet niet altijd, want in de duistere sfeer wordt het lijnenspel verdoezeld. Waspik is echter een monument rijker geworden, dat een bezichti ging ten volle waard is". „Maakt u ook profaan werk?" „Somtijds wel. Zo heb ik b.v. ra men gemaakt voor een verzeke ringsmaatschappij te Amsterdam en voor een fabriek in Helmond. Meermalen kreeg ik opdracht om werk te maken voor protestantse gebopwen. Zo heb ik een drietal vensters gebrand voor het Noorse schipperskerkje te Rotterdam. Voor het protestants lyceum in Bussum heb ik acht ramen mogen uitvoe ren". Ingewikkeld proces. „Van welk soort glas maakt u gebruik?" „Uitsluitend van zuiver antiek glas, dat uit Beieren komt, waar 't nog met de mond geblazen wordt. Mijn gehele magazijn ligt vol. Ik heb het voorradig in 400 verschil lende kleuren en tinten. Goede glasverf is ook van groot belang. Ze moet n.l. degelijk houdbaar zijn. Ik brand de ramen zelf. De tem peratuur in mijn ovens varieert van 600900o C. Het proces vereist veel zorg, want de verf mag noch te diep, noch te oppervlakkig in branden, Voor ieder raam is een andere temperatuur nodig. Met gas kan ik de vereiste hittegraad nauw keuriger regelen dan met electri- citeit". Het is schemerduister geworden in de ruime kamer, waar de radio zacht speelt. De hoge kachel ver spreidt een behaaglijke warmte op deze gure en mistige avond van Maart. Aan de muur hangt 'n staat sie-portret van zijn dochter. „Frankrijk is het land van de klassieke glasschilderkunst", ver klaart Max Weiss, wanneer hij mij aan de voordeur uitlaat. „Om de 2 jaar ga ik naar Parijs en Cliar- tres om frisse ideeën op te doen. De Dom van Ulm bezit ook prach tige ramen. Ik hoop, dat ze de oor log overleefd hebben. Voor de mag- nifieke vensters, die voor de laat ste Heiligdomsvaart in de gothi- sche koorhal van de Dom te Aken zijn geplaatst, heb ik de grootste bewondering". Baardwijk I zegeviert met 50 over haar concurrente Besoijen, Baardwijk 2 kampioen. Het was gisteren voor Baardwijk een dag van hoogspanning. Voor het 2e elf tal stond de ontmoeting tegen Heusden 2 op het program, waarvan voor Baard wijk 2 het kampioenschap afhing, en het le elftal zou de strijd moeten aanbinden tegen haar plaatselijke concurrente Be soijen. Met trots en voldoening mogen de geel-zwarten terugzien op deze belang rijke dag, die voor 'beide elftallen een groot succes werd: Baardwijk 2 werd n.l. kampioen van haar afdeling door een overwinning (32) op Heusden 2, Baardwijk 1 kwam weer een stap dichter bij een hernieuwing van deze begeerde titel en de penningmeester zal een goede dag gehad hebben, omdat de publieke belangstelling, niettegenstaande het on gunstige weer, zeer groot was. BAARDWIJK—R.W.B, 5—0. Hoewel Besoijen zeer gehandicapt was door het gemis van keeper Schalken, die vervangen was door Snels, zullen toch maar weinigen een dergelijke klinkende overwinning van Baardwijk hebben ver wacht, En laten wij er direct aan toevoegen dat deze overwinning ten volle verdiend is. Er mag dan een enkel doelpunt op rekening van de invaller-keeper gesteld worden, het gemis van Blom moge dan ook als een handicap worden beschouwd, het valt toch niet te ontkennen dat de voorhoede er geen enkele maal in kon slagen de hechte Baardwijk-verdediging te passeren en althans de eer te .redden. R.W.B., dat de toss won, verkiest de eerste helft tegen wind en zon in te spe- len. Baardwijk is reeds vanaf de aftrap direct gevaarlijk voor het doel der gas ten, doch een paar goede kansen wór den niet benut. R.W.B. beantwoordt dit offensief met, enkele goede aanvallen maar de Baardwijk-verdediging is op baar post. Gesteund door de sterke wind is Baardwijk herhaaldelijk gevaarlijk in de aanval en reeds na 12 min. weet Cor- stanje een fout in de R.W.B.-defensie af te straffen met een goed gericht schot, 10. Wegens een hevige stortbui moet het spel even later voor bijna een kwartier onderbroken worden. Na de hervatting is Baardwijk weer overwegend in het of fensief en weet enkele corners te force ren, waarvan zij er kort achtereen 2 weet te benutten. De eerste is een prach tig gegeven corner van rechts, die door van Gelder wordt ingeschoten en de vol gende corner van links belandt uit een kluwen van spelers wederom in het R. W.B.-doel, 30. De rood-wit-blauwen geven 't niet op en weten zich enkele keren aan de zware druk te onttrekken en tie Baardwijk-doelman op de proef te stellen, doch deze heeft er weer een goede kijk op en laat zich niet passeren, zodat de rust met een 30 voorsprong voor de gastheren ingaat. Na de rust profiteert RWB in mindere mate van de wind, omdat deze iets is gedraaid en meer dwars over het veld staat. Enige iijd gaan de partijen beter tegen el kaar op, doch de Baardwijk-aan vallen worden geleidelijk weer ge vaarlijker, terwijl de voorhoede van RWB maar niet langs de hech te verdediging der geel-zwarten kan komen en in laatste instantie vinden ze v. üs nog op zijn post. Linksbuiten v. Gelder, die bij zonder goed op dreef was, ziet zijn zwoegen nog beloond met 'n mooi doelpunt, even later gevolgd door een doelpunt van Corstqnje, dat voor de keeper wel houdbaar was, De effectvolle bal gleed echter tus sen zijn handen door in het doel; 5—0. Tot het einde blijft RWB al het mogelijke doen om tenminste de eer te redden, doch zonder succes, en als scheidsrechter Muis, die correct leidde en de teugels strak hield, ein de fluit, heeft Baardwijk een ver diende, klinkende overwinning be haald op een van haar concurren ten voor de bovenste plaats, al had deze dan ook, gezien haar taai vol houden en vaak goed spel, wel een tegenpunt verdiend. Baardwijk IIHeusden II, 32. In een druilige regen trok Baardwijk reeds direct van leer en door goed sa menspel wist de rechtsbuiten te doelpun ten, 10. Hierna kwam er een stortre gen en moest de scheidsrechter de wed strijd staken. Na tien minuten ving de wedstrijd weer aan. Een aanval van Heusden werd door de 1. linie benut, 11. Daarna zette B wijk goed op en door een fout in de Heusden-verdediging was het weer de rechtsbuiten van Baardwijk die er 21 van maakte. Heusden gaf alles om deze achterstand in een overwinning om te zetten en na 10 minuten kwam de gelijk maker, 22. Weer ging het spel op en neer, doch zonder resultaten. Nog eens werden de mannen door de aanvoerder aangespoord en door opdringen van de rechtshalf wist B'wijk weer de leiding te nemen, 32. Onder grote spanning kwam na 10 minuten het einde. Hiermee was B wijk 2 kampioen, wat met veel enthousiasme werd begroet. Proficiat Baardwijklui.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 3