Waalwijkse en Langsiraaise Courani MENKES Uit het 25-jarig bestaan van Bel Canto Uit Binnen- en Buitenland Accountantskantoor J.VAN PUI Administraties on belastingen. Herinneringen van een Directeur Hoe het Kaatsheuvelse zingen werd gewaardeerd -m VRIJDAG 10 APRIL 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TDELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 29 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO Jos. v. d. Lee en Zn. VRESELIJK DRAMA IN FRANSE ALPEN. of SPROETEN <- PAASBOODSCHAP VAN DE H. VADER. Geestelijke lusteloosheid is het gevaar voor deze tijd. Een menigte van naar schatting meer dan een kwart millioen pel grims uit geheel de wereld heeft op Paas-Zondag, dicht opeenge pakt op het St. Pietersplein en de aangrenzende istraat der Verzoe ning, geluisterd naar de Paasbood- schap van Z. H, de Paus, waarin Deze de lusteloosheid en geestelijke traagheid het grote gevaar voor deze tijd noemde en waarin de H. Vader opriep om te komen tot nieuwe daden. De H. Vader sprak met een hel dere en krachtige stem, die bewees dat Hij Zijn zware ziekte weer ge heel te boven is. De korte, tien mi nuten durende boodschap, werd herhaaldelijk door luide ovaties en toejuichingen in alle talen onder broken. De ontzaglijke mensenme nigte en het geweldige enthousi asme riepen sterk de grote momen ten van het Heilig Jaar in herinne ring. Onmiddellijk na de toespraak viel er een indrukwekkende stilte, waarin alleen de stem van de H. Vader klonk, die in het mooie, sta tige Latijn de gebeden reciteerde en in een wijds gebaar Zijn hand ophief om de drievoudige Pausze gen te geven „Urbi et Orbi", „Aan de stad Rome en de hele wereld". Z. H. zeide o.m.: Ernstig verma nen Wij U niet te versagen in de strijd voor de Kerk, voor de gods lusteloosheid U overvallen in Uw strijd voor de Kerk voor de gods dienst en voor de mensheid. Blijft daarom volharden in het geloof en wees eendrachtig. Wilt niet berus ten in de vergissingen van het ver leden, maar komt tot nieuwe daden en verkrijgt de vrede door onder linge eensgezindheid". Depöi-agent Langstraat e.o. 7 Grootestraat 200A, Waalwijk, Tel. 2971 AMERIKAANSE JOURNALIS TEN BEZOCHTEN MOSKOU. Tien Amerikaanse pers- en radio journalisten die de afgelopen week in Moskou doorgebracht hebben, hebben de volgende brief aan pre mier Georgi Malenkof gezonden: Deze groep Amerikaanse journa listen is dankbaar voor de gelegen heid een bezoek te brengen aan de hoofdstad van de Sovjet-Unie. Wij hebben grote' belangstelling voor de gebeurtenissen in de Sovjet- Unie, daar deze weerklank hebben in elke gemeenschap van mensen in de gehele wereld. De nieuwsuitzendingen van Mos kou in de afgelopen tien dagen kunnen alleen vergeleken worden met de dagen die de wereld in 1917 deden trillen. Wij hebben deze reis gemaakt als onafhankelijke particuliere bur gers, vrij te schrijven wat wij wil den. Wij kwamen op ons eigen ini tiatief en betaalden onze eigen on kosten. Indien ons bezoek een be ter begrip en een gemakkelijker contact tussen ons land en het uwe tot gevolg heeft, zullen wij de in druk hebben dat het zeer de moei te waard was. Wij hopen dat 't veel meer Ame rikaanse journalisten toegestaan zal worden uw land te bezoeken en 't te zien. Wij hopen, dat de Russi sche journalisten in staat zullen zijn naar Amerika te komen en uw volk over ons volk te vertellen. Wij zouden graag elk jaar willen komen om de stoffelijke en geeste lijke vooruitgang in de Sovjet-Unie gade te slaan. Wij zijn met U voor een gezonde en overtuigende vre de, die alle goede dingen mogelijk zal maken. DE INTERNATIONALE MOTORTERREIN- WEDSTRIJDEN. Wederom is voor dit jaar op het laatste congres van de F.I.M. (Fe deration Internationale Motocyclis- te) te Parijs de Internationale Mo torsportkalender vastgesteld. En tot grote vreugde van de Moior- vereniging Schijndel, heeft deze energieke vereniging het recht ver kregen om een internationale mo- torterreinwedstrijd te organiseren. Op een algemene vergade ring van de K.N.M.V. te Utrecht is besloten, dat de oorspronkelijke datum, waarop men in Schijndel ieder jaar dit enerverende motor- feest houdt, n.l. midden Juni, dit jaar vervroegd is en verschoven is naar Zondag 10 Mei a.s. En dit heeft men gedaan uit organisatorische overwegingen. Het geval wil n.l. dat de motorclub uit Nerg bij Assen op 14 Mei (Hemel vaartsdag) eveneens een internati onale motorwedstrijd organiseert die tevens telt voor de Wereld kampioenschappen. Uit dit feit blijkt, dat het voor de M.V. Schijn del gemakkelijker en natuurlijk fi- nanciëel voordeliger is, befaamde buitenlandse en ook hier alom be kende Nederlandse internationale rijders te contracteren, omdat men binnen een week tweemaal eikaars krachten kan meten. In Schijndel kunnen zij dus hun eerste vuur proef doorstaan, om straks in Nerg te weten wat men aan elkaar heeft. Het behoeft u dus niet te verwon deren, dat het secretariaat reeds van vele buitenlandse cracks in formaties heeft ontvangen wanneer zij reeds kunnen inschrijven. Voor al die renners die vorig jaar in Schijndel van start zijn gegaan. Natuurlijk zijn deze motorduivels brandend van verlangen om op deze eerste internationale terrein- wedstrijd van het seizoen 1953 el kaar te proberen. En het motor minnend publiek en vele andere sportliefhebbers, die vorig jaar in Schijndel die geweldig spannende strijd gezien hebben, kunnen er van overtuigd zijn, dat ook dit jaar 't beste van 't beste, de kampioe nen der kampioenen, aan de start zullen zien verschijnen. De organi satie werkt reeds op volle toeren. Het publiek dat verleden jaar in zo grote getale naar de terreinwed strijd in Schijndel is komen kijken en alle andere lezers zullen vrij re gelmatig op de hoogte gehouden worden van het verdere verloop van dit grote sportevenement. AMNESTIE IN ROEMENIË. Roemenië heeft Zaterdagavond een onbekend aantal gevangenen gratie verleend op grond van een vérgaand decreet, dat gebaseerd was op richtlijnen van 't Kremlin. Radio-Boekarest maakte een am nestie-decreet bekend, dat geleek op dat, hetwelk onlangs voor ge vangenen in de Sovjet-Unie te Mos kou afgekondigd is. Alle gevangenen met een straf van maximaal twee jaar zijn vrij gelaten. De straffen van alle andere ge vangenen zijn verminderd. Het doel van het decreet is blijkbaar de spanning tussen Oost en West en de spanningen in de satellietstaten zelf te verminderen. Het Roemeense decreet vormde het eerste concrete gebaar van een Russische satellietstaat in 't nieu we communistische vredesoffensief. De 27-jarige Elizabeth Banner- mann Wood uit Aberdeen, die met haar verloofde, de 30-jarige Engels man Edward Simpson, met Pasen naar Chamonix was gekomen om te skieën, is op 900 meter hoogte, op weg naar de Requi-hut, in een bergspleet gevallen. Voordat vrienden haar te hulp konden komen, was zij reeds onder een sneeuwlawine bedolven en ge stikt. Haar verloofde is daarna uit wanhoop van een 75 meter hoge rots gesprongen. Een karavaan gid sen uit Chamonix is op weg om de lijken te bergen. Beide ongelukki- gen waren in dienst van de Bank voor Internationale betalingen te Bazel. PRIESTERSTUDENT WERD SLACHTOFFER VAN SNEEUWSTORMEN. In de Beierse alpen bij Benedikt- Beuern is de priesterstudent dr W. de Nier uit Dordrecht op 7 Maart j.l. het slachtoffer geworden van een sneeuwstorm. Dr de Nier, die zich in het klooster der Paters Sa- lesianen aldaar voorbereidde op 't H. Priesterschap, maakte met een studiegenoot een wandeling door de bergen, toen de storm plotse ling opstak. Na hun vermissing hebben reddingsploegen wekenlang het gebergte afgezocht; de meters hoge sneeuwlaag maakte dit zoe ken vaak zeer moeilijk. Thans heeft de familie in Dord recht bericht ontvangen, dat men het stoffelijk overschot van de jon gemannen heeft gevonden. RECORDVLUCHT. Een Brits straalvliegtuig van het type „Cornet" heeft een record vlucht gemaakt van Londen naar Tokio en terug. Het traject Londen- Tokio werd afgelegd in iets min der dan 36 uur. Het toestel ver voerde 36 passagiers. De terugreis werd gemaakt in 38 uur en 50 minuten. Op de thuisreis vervoerde de Comet 40 passagiers. HAMMERSKJOELD GEKOZEN. De Zweed Hammerskjoeld is door de Algemene Vergadering tot se cretaris-generaal der Verenigde Na ties gekozen. Hij volgt als zodanig de Noor Trygve Lie op. Hammerskjoeld werd met 57 te gen een, bij een onthouding, geko zen. Leraar Boekhouden M. O. WAALWIJK. Grótestraal 180 (Ned. Handel Mij.) lelel. 2475 (Belastingen onder leiding van oud-controleur der belastingen.) GUNSTIGE BERICHTEN UIT PANMOENDJON. De verbondenen en de commu nisten hebben Dinsdag te Pan- moendjon vorderingen gemaakt bij de besprekingen over uitwisseling van zieke en gewonde'krijgsgevan genen. De leider der V.N.-delegatie, vi- ce-admiraal Daniel, kenschetste na afloop van de besprekingen de communistische houding als „zeer gunstig". De verbondenen hebben zich ac- coord verklaard met communisti sche voorstellen voor uitwisseling van meer gevangenen dan aanvan kelijk was voorzien. De communis ten stemden zonder meer in met verscheidene punten van de V.N.- voorstellen, waarin o.m. werd ge opperd dagelijks maximaal 500 ge vangenen uit te wisselen tot de uit wisseling voltooid zou zijn. De V. Ni-ivoorsjtellen als geheel moeten volgens de communisten dienen als „basis voor besprekingen". De besprekingen worden voort gezet. Deze week is Bel Canto's feestweek; of wat Bel Canto is; iedereen in onze velse koor, dat Maandag j.l. met de en dat die viering zal laten culminer gegeven zal worden. Ter ere van dat te spreken kwamen met directeur Jan bezieler van het koor, die Bel Canto to heel veel successen heeft geoogst. Het is meer dan een kroniek hetgeen zijn van een directeur, waaruit zal blij de jaren in alle delen des lands werd we hoeven natuurlijk niet te zeggen wie verre omgeving kent dit Kaatsheu- viering van zijn 25-jarig jubileum begon en in een groot concert dat Zaterdag en jubileum is het, dat wij dezer dagen Tuerlings, de oprichter, de leider, de heeft groot gemaakt en die met Bel Can- wij beogen; het zullen de herinneringen ken hoe het Kaatsheuvelse zingen door gewaardeerd. DAAR ZAT MUZIEK IN 1 Ge kunt met Jan Tuerlings nergens beter over praten dan over muziek en vooral dan over hetgeen hij in de loop der jaren voor het Kaatsheuvelse mu ziekleven heeft gedaan. En dat is veel, maar prettig werk geweest, hij vertelt er enthousiast over en we geloven dat het dat enthousiasme is, waarmee hij steeds zo'n grote successen behaalde en waarmee hij zijn mensen steeds liet zin gen op een manier die de grote waarde ring had van hoorders en jury-leden. „We moeten eigenlijk teruggaan naar de G.I.M.K., de Grote Internationale Mu ziekfeesten Kaatsheuvel", zei de heer Tuerlings toen hij iets wilde gaan ver tellen van de geschiedenis van Bel Can to. Van te voren waren er al wel eens pogingen aangewend om tot iets blij vends te komen, zo is er een tijdje een klein koor geweest onder leiding van Lambert van Cromvoirt, een onderafde ling van Euphonia, maar deze pogingen hebben nooit veel succes gehad. Maar bij deze muziekfeesten die gegeven wer den bij het 50-jarig bestaan van Eupho nia en het veertig jarig van Apollo en waarvan Jan Tuerlings de algehele lei ding had, is de behoefte aan een koor in nog sterkere mate gevoeld. En toen is de eerste stap gezet op het levenspad van Bel Canto, directeur Tuer lings heeft het enthousiasme van een aantal Kaatsheuvelse mannen weten op te vangen in een 'kwartet, dat zich voor het eerst presenteerde op het armencon- cert van 8 December 1927. Niet officieel; het werd niet aangekondigd, maar zo tussen de nummers van het concert door vroegen de mannen of ze ook niet eens mochten zingen. En we hebben goed ge zongen, zegt Jan Tuerlings, ik had de beschikking over sterke stemmen. Dit zingen had succes en nog in 1927 werd feitelijk al besloten een zangver eniging op te richten. Na het tweede armenconcert op 6 Januari was deze oprichting al gauw een feit „en we noemden de vereniging Bel Canto, omdat wij mooi wilden zingen". 1 Bij Jan van Dun vonden we onderdak in een klein zaaltje, maar al gauw stelde de heer van Dun voor een grote zaal te bouwen en hij liet hier geen gras over groeien. Bel Canto hield haar repetities zo lang bij Sien Smit en ondertussen werd hard aan de nieuwe zaal gewerkt. „ES 1ST GENUG Op 23 Juni werd de nieuwe zaal ge opend met het eerste officiële concert van Bel Canto; burgemeester van Be- souw sprak een woordje, de voorzitter van Kaatsheuvels Belang zei wat, Bel Canto sprak bij monde van de heer Tuerlings en toen zong bariton de Graaf „Es ist genug" uit „Elias" van Mendels sohn, alsof hij wilde zeggen, dat het nou mooi genoeg was geweest met al dat gepraat; Bel Canto moest zingen. En Bel Canto zong, niet alleen op dit concert tot grote voldoening van veel mensen die het konden weten, maar ook op de kermismatinée's die dat jaar al in de nieuwe zaal gegeven werden, ook op concoursen; want een half jaar na de oprichting trok men naar Zevenbergen waar men ter elfder ure nog deel kon nemen aan een groot muziekconcours. Het was een polderwei waarop de kiosk stond, rukwinden brachten de rom melige geluiden van een kermis die een kijk verder stond tot in de kiosk, de jury was het enige gehoor. „Moeten wij hier zingen?!" vroeg de directeur zich met angst en beven af, „wat moet er van mijn pianissimo's en mijn crescen do's terecht komen?" Maar Bel Canto zong; zo dicht moge lijk zette directeur Tuerlings zijn mensen rond zich heen en zij begonnen het Do- mine salvam fac van [Wierts. Vier ma ten hadden we gezongen, herinnert zich de directeur, en toen stond iedereen die daar rondwandelde stil en we waren nog geen 10 maten verder, of alles stond rond de kiosk. Na afloop werd Tuerlings bij de jury geroepen, hij moest daar even wachten, maar op tafel zag hij de lijst met heel veel tienen en achter zijn rug om gebaar de hij naar zijn zangers dat het een eer ste prijs werd en het gejuich wachtte die luisterden smaalden om deze uitvoe ring: „Is dit 'n opvatting, is dit zingen 1 maar voor opvatting kreeg de directeur een 10 en daarmee was de directeurs- prijs, nog prijkt het vaasje op zijn tafel, voor hem, en Bel Canto kreeg een eerste prijs in de uitmuntende afdeling met 373 j punten, het hoogste aantal en de tweede ere-prijs van het concours, Bel Canto kreeg de prijs van de gemeente Zeist en Jacob Hamel zei over de vertolking van „De Bannelingen": Jullie hebt het mooier gezongen, dan ik het geschreven heb". JAN TUERLINGS directeur van Bel Canto. niet op de officiële uitspraak van de jury. Inderdaad Bel Canto had een eerste prijs met 402 van de 420 punten (24 tienen en 18 negens) en de componist Wierts die in de jury zat begon enthou siast een speech af te steken en wilde niet geloven dat dit koor pas nauwelijks een half jaar bestond. Ge begrijpt hoe Kaatsheuvel enthou siast was toen de zangers 's avonds thuis kwamen. Bel Canto zong; in Eindhoven een eerste prijs in de 2e afdeling, in Zalt- bcmmel een le prijs in de le afdeling en Roeske, de bekende mannenkoorcompo nist, nam directeur Tuerlings bij zijn schouders: Man, kom jij eens zingen in Amsterdam! Jullie zingt zo spontaan! „MOOIER DAN IK HET GESCHREVEN HEB". In 1934, Bel Canto bestond toen 6 ja ren en had een vijftigtal leden, waagde men de tocht naar Zeist, waar de Kaats heuvelse zangers zouden zingen in de af deling Uitmuntendheid. Men had echter niet voor niets het in die korte tijd al zo ver gebracht; als ge directeur Tuer lings hoort vertellen, dat zijn mannen op zo'n dag helemaal niet rookten, en hele maal niet dronken, dat zij volkomen ge disciplineerd bleven, dan begrijpt ge dat een vrij streng regiem de vereniging naar de grote successen leidde. Want ook in Zeist was het succes eclatant. Men zong o.m. „De Bannelin gen" van Jacob Hamel en andere zangers M. ROELOFS voorzitter van Bel Canto. WAAROM OOK DE DAMES NIET Waarom kunnen wij dat ook niet zullen de Kaatsheuvelse dames gevraagd hebben, toen zij zagen hoe groot succes de mannen steeds hadden en met hoe veel genoegen vooral de mannen zon gen. En Bel Canto breidde zich uit met een dameskoor, en ook het Gemengd Koor liet niet lang op zich wachten en deze beide koren gingen voort op de weg die de mannen waren ingeslagen. En Bel Canto zong; in 1936 nam men deel aan het concours in Kaatsheuvel; men begon meteen in de tweede afdeling; ging inslaan; men schudde het stof van de oude liedertafelstijl van zijn schoenen en men zette zijn voeten op het nieuwe frisse pad van de werkelijke muziek. Men zag in dat de rotsen en de wouden, de nachtegaal en de avondrust, waarvan de oude liedertafelwerken zongen, had den afgedaan; men hervond de frisse schoonheid van het pretentieloze volks lied, de eeuwige schoonheid van de klassieken en de jeugdige aantrekkelijk heid van de modernen. Baanbrekend werk heeft Bel Canto in dit opzicht verricht, vooral door het concours dat bij gelegenheid van het 20- jarig bestaan werd uitgeschreven; Frans van Amelsvoort was muzikaal adviseur bij het voorbereiden der plannen en in de jury koos hij naast zich Oscar van Hemel en L. Heydendael en deze na men zeggen genoeg omtrent de eisen die gesteld werden aan de deelnemende ko ren, die verplicht werden werken van de hoogste muzikale waarde te zingen. Het concours werd een groot succes, vooral om deze nieuwe richting die er zo duidelijk in werd gedemonstreerd, een richting die ook het koor van Bel Canto zelf zou inslaan; hiervan getuigen de concerten van oratoriumfragmenten, van opera-werken, het Verdi-concert, waarin Bel Canto de laatste jaren zich liet ho ren. komen vroeg in't voorjaar Koop tgdig SPRUTOL „MIJN MENSEN ZIJN TE ARBEIDSLUSTIG". We zijn gekomen aan het heden en dan zegt Jan Tuerlings Het enige waar ik over moet klagen is, dat mijn mensen te arbeidslustig zijn; ze willen allemaal .Af 7 Jubilarissen van Bel Canto ZittendG. WOONING, penning m„ J. TUERLINGS, dir., J. FRE- DERIKS, vice-voorz.; staande: J. COUWENBERG, werkend lid, J. KROOT, commissaris. met 336 punten weer een eerste prijs. Maar Bel Canto leefde niet voor con coursen alleen; hoofdzaak bleven de con certen die men de eigen plaatsgenoten steeds aanbood, en die men ook elders ging houden, in Tilburg, in Antwerpen; de samenwerking met andere koren was zeer goed en nooit heb ik tevergeefs een beroep gedaan op Waalwijkse zangers, zei Jan Tuerlings, als ik voor een be paald werk versterking nodig had. Ze kwamen allemaal graag bij Bel Canto zingen. De weg waarover Bel Canto van het jaar 1927 naar het jaar 1953 zong is echter niet steeds de weg van het suc ces, van het enthousiasme geweest. De crisis voor de tweede wereldoorlog, de oorlogsdreiging en de oorlog zelf heb ben Bel Canto's stem in kracht doen afnemen en eindelijk totaal verstomd. Bel Canto zong niet meer, mocht niet meer zingen... NIEUWE WEGEN. Maar toen kwam de bevrijding en het Wilhelmus was de ouverture van een nieuw concert dat Bel Canto door heel de na-oorlogse jaren met steeds stijgend succes zou uitvoeren. Het dubbelmannenkwartet was er weer, het gemengd koor en het mannen- kwartet en met deze drie afdelingen ging Directeur Tuerlings in 1946 naar Am sterdam, naar het Tolhuis en drie eerste prijzen in de eerste afdeling werden mee naar Kaatsheuvel gebracht. Zo enthou siast en zo spontaan kan men hier niet zingen, zeiden Ze in Amsterdam. Bel Canto had zijn weg weer gevon den en het volgend jaar kende een zeer strenge jury in het Kurhaus te Scheve- ningen, de vereniging die in de afdeling van de uitmuntende koren zong een eer ste prijs toe met 333 punten. Echter nieuwe wegen zou de vereni- het en veel te veel werken, ook 's avonds; is hier een complete huisnijverheid, het gevolg hiervan is dat we slechte re petities hebben. Ik moet die arbeid zaamheid natuurlijk waarderen en ik mag ook niet klagen, dat er geen ambitie ge noeg is; want daar hebben we het hier mee bereikt. In Kaatsheuvel zitten eigen lijk geen goede stemmen, zoals in Waal wijk en in Waspik; we zijn hier meer thuis op instrumentaal gebied en als er een goede stem is, dan komt die van buiten. Zo vertelt Mijnheer Tuerlings nog wat over zijn zangers en zangeressen, over zijn ideeën en opvattingen, over de be grensdheden van het koor en over de andere beperkingen die men zich voelt opgelegd en die het bijvoorbeeld niet mogelijk maken om een groot oratorium in zijn geheel op te voeren; muziek, so listen, orkest en dergelijke dingen zouden de draagkracht van de vereniging te bo ven gaan. Natuurlijk, een vereniging als de onze, zegt meester Tuerlings, mag niet streven naar winst; wij zijn er in het algemeen belang, om Kaatsheuvel cultureel omhoog te brengen, maar het is niettemin onmogelijk, om dergelijke werken uit te voeren, wanneer we er iedere keer honderden guldens bij moe ten leggen. Daarom ook heeft hij nu een kleiner oratorium gekozen: „Las Lied van der Glocke" van A. Romberg, een verdien stelijk werk met mooie koren en soli die door eigen krachten te zingen zijn. Dit \verk zal men Zaterdag en Zon dag als een feestklok doen luiden in Kaatsheuvel; moge het geluid een har monisch slotaccoord zijn van 25 jaren Bel Canto; mogen uit dit accoord zich nieuwe motieven, nieuwe thema's ont wikkelen voor het volgende 25-jarige Bel Canto-concert van Bel Canto.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5