Waalwijkse en Langstraaise Courant Wijde Wereld J Program voor vrede. De Heer P. VAN VLIET was 25 jaar in gemeentedienst. IT DE "V OVERVAL OP NEDERLANDS KRANTENBUREAU. Met eer en trouw vervulde hij de functie van Directeur der Gemeentebedrijven. MAANDAG 20 APRIL 1953 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 32 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.80 franco p. p. Advertentieprija 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO' J.l. Donderdag heeft president Eisenhower voor de vereniging van hoofdredacteuren in Washington 'n grote redevoering gehouden, de eerste sinds hij president is gewor den. Hierin gaf hij 'n schets van de toestand waarin de wereld sinds 1945 verkeert en in aansluiting daarop ontwikkelde hij een wereld programma voor vrede en welvaart, waaraan zowel Oost als West zou den moeten deelnemen. Met een eerlijkheid als men in de politiek niet gewend is, heeft Eisen hower de gevoelens vertolkt die de wereld sinds 1945 bezielen, de ge voelens van hoop aanvankelijk, van teleurstelling later en tenslotte haast van wanhoop. Van het voor jaar 1953 terugblikkend naar het voorjaar 1945 zegt Eisenhower: „Ook toen was de hoop van alle goede mensen gevestigd op een rechtvaardige en duurzame vrede. De acht jaar die sindsdien zijn ver streken, hebben die hoop zien wan kelen, afnemen en bijna sterven. De schaduw van de angst heeft op nieuw de wereld verduisterd. De vrije mensheid blijft met koppige dapperheid hopen, maar zij heeft uit ervaring geleerd, zij schuwt niet alleen de rauwe wanhoop, maar ook het zelfbedrog der goedkope il lusie. Zij weegt de kansen op vrede af in het heldere besef wat zich heeft afgespeeld met de ij dele hoop van 1945. Dan schildert Eisenhower de ver schillende wegen die het Westen en het Oosten daarna zijn ingeslagen. Het gemeenschappelijke ideaal van de volken, een tijdperk van een rechtvaardige vrede, ging na een kortstondige bloei ten onder. De weg die de Verenigde Staten en hun vrienden betraden, werd ge kenmerkt door enkele eenvoudige principes: 1. geen volk ter aarde is als volk onze vijand; 2. doeltreffen de samenwerking tussen de landen is voor welvaart en veiligheid ver eist; 3. elk land heeft recht zijn ei gen regeringsvorm en economisch stelsel te kiezen; 4. elke poging van een land om andere landen zijn re geringsvorm op te leggen, is onver dedigbaar; 5. een duurzame vrede kan niet stevig worden gegrond vest op een bewapeningswedloop, slechts op rechtvaardige verhoudin gen en eerlijk begrip tussen de na ties. Dit was ook volgens de geest van de Verenigde Naties. De visie van de Sovjet-Unie op de toekomst was hieraan ongeveer tegenovergesteld. Zij zocht veilig heid in kracht, macht en overheer sing van natuurlanden. Hierdoor werden de vrije landen tot zelfver dediging gedwongen. Het gevaar wekte bij hen de onwrikbare over tuiging dat zij koste wat kost be wapend moeten blijven, sterk en paraat, zolang hun vrijheid be dreigd blijft. Het gevaar bezielde ze ook tot een eenheid van doel en een eenheid van wil, die nooit te bre ken zou zijn door macht van pro paganda of door druk. Daarbij bleef echter hun vredelievende gezind heid onveranderd. Na deze schets van de toestand vraagt de president zich af: ..Wat kan de wereld of enig volk op de wereld hopen, als op deze vreselijke weg geen keerpunt wordt gevonden? Het ergste wat men te vrezen heeft en het beste wat men kan verwachten, is in enkele woor den weer te geven: het ergste is de atoomoorlog; het beste zou zijn: een leven in voortdurende vrees en scanning een bewapeningslast die de welvaart en de productieve arbeid van alle volkeren onder mijnt een verspilling van krach ten, die nóch in het Amerikaanse, nog iri het Russische systeem zou leiden tot de ware rijkdom en het ware geluk van de volken op aar de". De opsomming die Eisenhower vervolgens geeft is een verschrik kelijke beschuldiging aan 't adres van hen die de oorzaak van dit al les zijn: „Elk kanon dat wordt ver vaardigd, elk oorlogsschip dat te water glijdt, betekent - uiteinde lijk een diefstal jegens hen die hongeren en niet gevoed worden, jegens hen die het koud hebben en niet van kleding worden voorzien. De bewapende wereld waarin wij leven verspilt niet alleen geld, doch ook het zweet van de arbeiders, het talent van de geleerden en de hoop van de kinderen. Met het geld dat men nodig heeft voor een moderne bommenwerper kan in meer dan 30 steden een moderne bakstenen school worden opgetrokken. Daar mee kunnen twee electrische cen trales worden gebouwd die elk stroom leveren voor een stad van 60.000 zielen, of twee goed uitgerus te ziekenhuizen, terwijl er een be tonnen verkeersweg van 75 kilo meter mee kan worden aangelegd. Verder betalen wij voor een straal jager evenveel als voor een half millioen schepels tarwe en voor een torpedojager evenveel als voor een huizenblok waarin 8000 mensen 'n onderkomen kunnen vinden". De omstandigheden waarin wij verkeren zouden nauwelijks na vranter duidelijk gemaakt kunnen worden dan door deze nuchtere cij fers en de illusies die ze opwekken. Eisenhower vervolgt dan ook, na er op gewezen te hebben dat onder deze omstandigheden een mens waardig bestaan onmogelijk is: „Dit is een van die ogenblikken waarop wij, willen wij een duurzame en rechtvaardige vrede stichten, zullen moeten kiezen. Het is een tijdstip waarop alle regeringen een recht streeks antwoord moeten geven op de vraag: Kunnen wij allen ge zamenlijk geen betere wereld scheppen, die de mensen kans biedt op wat eenvoudig levensgeluk?" De dood van Stalin wijst de Amerikaanse president aan als de gelegenheid voor de Sovjetleiders om een nieuwe koers in te slaan. Hij put enige hoop uit enkele re cente uitlatingen en gestes, maar eist vredelievende daden en geen holle frazen. Hij noemt de onderte kening van het Oostenrijkse vredes verdrag en het in vrijheid stellen van de duizenden krijgsgevangenen uit de tweede wereldoorlog, die nog altijd in de Sovjet-Unie verblijven. De bewoners van de vrije wereld zullen dan graag bereid zijn met al degenen die te goeder trouw de rechtvaardige vrede nastreven, te bouwen aan een bewoonbaarder wereld. PROGRAM. De eerste belangrijke stap naar dit doel moet zijn een eervolle wa penstilstand in Korea, door onmid dellijk het vuren te staken. Dan moeten er politieke besprekingen gehouden worden die leiden tot de vereniging van Korea en het hou den van vrije verkiezingen. Ook de aanvallen in Indo-China en Malak- ka moeten stopgezet worden, want verplaatsing van de strijd brengt geen vrede. Na het verwezenlijken van deze doeleinden wacht een nog veel meer omvattende taak, de regeling van alle andere kwesties die een betere verstandhouding tussen de vrije wereld en de Sovjet-Unie in de weg staan. „Geen van deze pro blemen, aldus Eisenhower, is on oplosbaar, vooropgesteld dat beide partijen bereid zijn elkanders rech ten te eerbiedigen". Hij noemt dan het Oostenrijkse vredesverdrag, de eehmaking van Europa en de uit breiding van deze integratie, de hereniging van Duitsland tot een onafhankelijk land en het herstel van de onafhankelijkheid der Oost- Europese staten. Als hierdoor het vertrouwen tus sen de volkeren hersteld is, moet de bewapening geleidelijk vermin derd worden. De plechtige overeen komst die in verband daarmee ge sloten zou moeten worden, zou vol gens de president de volgende pun ten moeten bevatten: 1. de beper king, hetzij met een bepaald kwan tum, hetzij verhoudingsgewijs van de omvang der strijdmachten; 2. het bepalen van een limiet dat elk land aan militaire productie mag beste den; 3. internationaal toezicht op 't gebruik van atoomenergie om het gebruik van atoomkracht voor vre desdoeleinden te bevorderen en een verbod van atoomwapens mogelijk te maken; 4. een beperking of ver bod van alle vernietigingswapens; 5. toezicht op de naleving van alle ontwapeningsbesluiten. De presi dent, legde er de nadruk op dat het hierbij niet zozeer gaat om de per fecte methode als om de goede trouw van alle betrokken partijen. PLAN VOOR WELVAART. Eisenhower vervolgt dan: „Wan neer de taken die ik hier genoemd heb eenmaal met succes zijn uitge voerd, wacht ons allen nog de grootste en schoonste opgave. Deze bestaat in de inschakeling van alle beschikbare geestelijke en materiële hulpbronnen ten behoeve van een nieuwe totale oorlog, niet tegen enig volk of land, maar tegen de erfvijanden van de mensheid, ar moede en gebrek. De vrede waar naar wij streven, een vrede die ge baseerd zal zijn op onderling ver trouwen en nauwe samenwerking tussen alle landen, zal ons in staat stellen de hongerigen te voeden, de dorstigen te laven en de naakten van kleding te voorzien". De president wijst dan op het Eu ropees Herstelprogramma, dat het zelfde doel nastreefde, dat zowel bedoeld was voor de West-Europe- se als voor de Oost-Europese lan den. Ook nu nog zou de Amerikaan se regering bereid zijn het volk te verzoeken samen met alle overige landen een deel van de gelden die tengevolge van de algemene ont wapening bespaard kunnen worden, ter beschikking te stellen van een internationaal fonds voor steunver lening en herstel, ten behoeve van de ontwikkeling van achtergeble ven gebieden, het stimuleren van de wereldhandel en het verbreiden van de vrijheidgedachte. Vraag: „In hoeverre is de Sovjet- Unie bereid tot de vrede bij te dra gen? Wat hierop ook het antwoord moge zijn, dat het aan duidelijkheid niets te wensen overlate. Het ver langen naar vrede is te groot en het is al te laat om de verwachtin gen van de mensheid te beschamen met holle frazen en zinloze gestes". Eisenhower vraagt tenslotte de nieuwe regering van de Sovjet-Unie rechtstreeks, of zij bereid is haar invloed aan te wenden om in Ko rea een wapenstilstand en een wer kelijke vrede tot stand te brengen, of zij bereid is de Oost-Europese staten in de gelegenheid te stellen een eigen regeringsvorm te kiezen en hun het recht toe te kennen zich vrij met andere landen aaneen te sluiten en of zij bereid is samen met alle andere landen tot ontwa pening over te gaan en zich even als die staten aan een strenge con trole door de V.N. te onderwerpen. En als het antwoord „nee" luidt, hoe zij dan het concrete bewijs van haar vredesverlangen meent te kun nen leveren. De president besluit: „Het is dui delijk wat er op het spel staat. Nog beschikken wij allen over de mo gelijkheid de internationale ontwik keling in de juiste banen te leiden en het ergste te voorkomen. Als wij deze gelegenheid niet aangrijpen, zal de geschiedenis een bitter maar rechtvaardig oordeel over ons vel len. Falen wij echter bij onze po ging deze laatste kans te benutten, dan hoeft de mensheid zich althans niet meer het hoofd te breken over de vraag, wie voor haar lot verant woordelijk zijn. De bedoeling van onze voorstel len zal eenieder zonder meer dui delijk zijn. Zij vinden hun bestaans recht in onze overtuiging dat alle volkeren, Russen en Chinezen niet uitgesloten, allen naar een recht vaardige vrede verlangen en sprui ten voort uit ons geloof dat God de mensen geschapen heeft om van de vruchten van hun arbeid te genie ten en niet om deze te vernietigen. Kortom, zij zijn er op gericht de mensheid te bevrijden van haar vrees en de lasten der bewapening, zodat zij een gouden toekomst te gemoet kan gaan waarin vrede en vrijheid zullen heersen". NATIONALE PARTIJ VERDUBBEL DE ZETELMEERDERHEID IN ZUID-AFRIKA. Zuid-Afrika zal in de komende vijf jaar worden geregeerd door de Nationale Partij van dr Malan met zijn apartheids politiek. Dat is de zekerheid, die uit de uitslagen van de gehouden verkiezingen valt af te leiden. De absolute meerderheid van 13 ze tels, die Malan had in het oude parle ment, zal in het nieuwe parlement stij gen tot minstens 29 zetels. Naar het aantal uitgebrachte stemmen gerekend ruim 90 percent der stem gerechtigden heeft vrijwillig zijn stem uitgebracht zijn dit de belangrijkste verkiezingen geweest in de geschiedenis van Zuid-Afrika. „MILDE" REACTIE IN RUSLAND. De rede, die president Eisenhower Donderdag heeft uitgesproken, is nog maar het begin van een groot Ameri kaans vredesoffensief. De Verenigde Staten willen, in samenwerking met alle vrije volken ter wereld, de 'Sovjet-Unie er toe brengen deel te nemen aan een doeltreffend plan voor de wereldvrede. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis verklaard. De Russische pers heeft de redevoering van Eisenho wer opvallend snel en bijna volledig ge publiceerd. De Russen waren tevens mild in hun commentaar. FRANSE TERUGTOCHT VOOR 40.000 VIETMINH-SOLDATEN. De Vietminh-opstandelingen in Frans Indo-China blijven versterkingen sturen naar de staat Loas, die ze enkele dagen geleden zijn binnengetrokken. Zij heb ben aangekondigd deze staat en Cam bodja te zullen „bevrijden". In totaal zijn 40.000 communistische soldaten in opmars. De Fransen hebben toegegeven dat het er voor hun troepen in Laos somber uitziet. De zich terugtrekkende Franse Unie-strijdkrachten worden on ophoudelijk bestookt door de Vietminh, die van drie kanten oprukken. Volgens Franse generaals zijn de verliezen groot. PREMIE WONINGBOUW UITGEBREID. Maximum-inhoud nu 500 m3. Op 20 April treedt de nieuwe Pre mieregeling Woningbouw in werking. Op drie belangrijke punten verschilt de ze regeling van de oude premieregeling van 1950. Op de eerste plaats is de maximuminhoud van de woningen, waar voor een premie kan worden toegekend, bepaald op 500 kubieke meter. Dit geldt zowel voor eengezinswoningen als voor étagewoningen (oude regeling 375 ku bieke meter voor eengezinswoningen én 325 kubieke meter voor étagewoningen). Bij woningen_met bedrijfsruimte, indien de aanvrager de woning zelf bewoont, bedraagt de maximum inhoud eveneens 500 kubieke meter (oude regeling: 375 of 450 kubieke meter). De inhoudsbere- kening is in hoofdzaak onveranderd ge bleven. Bij de nieuwe regeling wordt de inhoud van een garage echter niet meer meegerekend. Voorts wordt bij het bepalen van de hoogte van de premie gelet op het aan tal personen, dat in de woning kan wor den gehuisvest, op het huis zelf, op de aard van de fundering en op de grond, zodat de differentiatie groter wordt. De gemiddelde premie voor de „minimum woning" wordt echter niet groter dan bij de oude regeling. Bovendien wordt naast de premie aan een belanghebbende, die deze te bouwen woning zelf zal bewonen, gedurende tien achtereenvolgende jaren een jaarlijkse bijdrage toegekend, mits de woning een bepaalde grootte ook weer afhanke lijk van het aantal personen, dat daarin kan worden gehuisvest niet over schrijdt. Deze mogelijkheid is beperkt tot eengezinshuizen. Dit is een belangrijk beginsel, dat thans voor het eerst in de rijkssteunre geling voor de particuliere woningbouw wordt gebruikt. Daarmede wordt be doeld een eerste stap te zetten op de weg naar een actieve bevordering van het eigen woningbezit van arbeiders én met hen gelijk te stellen kleine zelfstan digen. EERSTE KAMER VóóR TWEEDE TECHNISCHE HOGESCHOOL. Vele leden der Eerste Kamer staan gunstig ten opzichte van het voornemen van de Regering tot het stichten van een tweede Technische Hogeschool. Zij kun nen zich verenigen met het feit, dat het een Rijksinstelling zal zijn; zij waren het eens met de gekozen plaats van vesti ging; het plan zal ook volgens hen moe ten worden beperkt tot de afdelingen werktuigbouwkunde, electrotechniek en scheikunde; de opleiding moet gelijk waardig zijn aan die van Delft en de aanvankelijke opzet dient bescheiden te zijn. Een groep van naar schatting 60 stu denten van de universiteit van Soeraba- ja heeft een overval gepleegd op het bu reau van het Nederlands dagblad „De Vrije Pers". Zij sloegen de ruiten in, vernielden de inboedel van de admi nistratie en die van een groot deel der redactie, verscheurden het portret van de Koningin en namen dat van Soekar- no mee. De schade bedraagt 170.000 gulden. De hoofdredacteur, de heer Èvenhuis, moest door de politie tegen de woedende studenten in bescherming wor den genomen. TWEE DODEN IN RIJSWIJK. Een ernstig auto-ongeluk op de Haag- weg te Rijswijk heeft aan twee personen het leven gekost. Een auto, met als inzittenden de Haar lemse bioscoopdirecteur C. de K., zijn echtgenote en de directeur van een gra- mofoonplatenfabriek C. O., eveneens uit Haarlem, kwam uit de richting Delft. De wagen slipte op de trambaan en botste toen tegen een lichtmast. Mevrouw E. de K. en de heer C. O. werden zwaar gewond. Zij zijn kort na aan komst in het ziekenhuis Sint Anthonius- hove te Voorburg overleden. De bios coop-directeur, die de wagen bestuurde liep slechts lichte verwondingen op. RADIOPROGRAMMA BESCHERMD DOOR AUTEURSWET. De Hoge Raad heeft Vrijdag het cassatieberoep van Het Radioprogram ma verworpen. Daarmee viel de defini tieve beslissing in de procedure tussen de omroepverenigingen en de stichting. Het Radioprogramma, waarin de om roepverenigingen zich beroepen op be scherming van het radioprogramma door de auteurswet. Zowel de rechtbank als het gerechtshof te Amsterdam hadden reeds het auteursrecht der omroepver enigingen erkend. SCHILDWACHT MEERDERE VAN ALLE ANDERE MILITAIREN. „Ik maak U mijn compliment, dat U uw plicht als schildwacht goed bent na gekomen en niet door de knieën bent gegaan". Deze pluim kreeg vanmiddag de korporaal J. Matla van de president van de Krijgsraad te Velde West, om dat hij een majoor van de fiets had ge haald, die geweigerd had zich te legiti meren. Het insubordinatie-geval speelde zich af aan de achterpoort van de Nieuwe Frederikskazerne in Den Haag. Hier weigerde de majoor van zijn fiets te stappen op verzoek van de schildwacht de meerdere van alle andere militai ren, behalve van zijn directe bevelheb ber. De verdediger van de majoor bracht naar voren, dat zijn cliënt niet opzettelijk ongehoorzaam was geweest en spijt had van zijn daad. Hiermee re kening houdende besloot de krijgsraad tot .twee maanden militaire detentie. IN 1955 KLAAR NIEUWE MOERDIJKBRUG 5 DELEN VAN 200 M. Zoals men weet bestaat het plan in de komende twee Jaren de enkelsporige brug over het Hollands Diep bij Moer dijk te vervangen door een nieuwe spoorbrug, die zal worden ingericht voor dubbel spoor. Deze nieuwe overbrugging zal bestaan uit vijf bruggen van tweehonderd me ter, elk op drie steunpunten en een brug van dertig meter op twee steunpunten. Er zal gebruik worden gemaakt van de bestaande pijlers, die voor het dragen van een dubbelsporige brug geschikt zijn. Het assembleren van twee van de vijf bruggen zal op een fabrieksterrein te Dordrecht geschieden. De overige drie bruggen worden op een, nabij de Moerdijk te bouwen montagestelling ge assembleerd. Het ligt in de bedoeling in de loop van 1954 drie bruggen op de pijlers te plaatsen en in 1955 de overige twee. Elk der vijf bruggen zal in twee helften wor den ingevaren, zodat in totaal tien brug- delen met tussenpozen door invaring op hun plaats zullen worden gebracht. De overige overspanningen zullen eerst worden verwijderd door ze uit te Varen. Naar verwacht wordt, zal de nieuwe overbrugging worden uitgevoerd door 14 Nederlandse bedrijven. TRACTATIE UIT DE VUILNISEMMER. Koopvaardij-straat in Tilburg in rep en roer. Veertig repen kostelijke chocolade la gen Woensdagmiddag achteloos in een vuilnisbak in de Koopvaardijstraat te Tilburg. Zij lagen er niet lang. Drie vriendjes zagen de snoeperij en ze staken hun zak ken er mee vol. Dat zou een feest wor den en niet alleen voor die drie, want de hele straat moest eerst de schat be wonderen om er tenslotte van mee te delen. En het bleef niet bij de kleinen, ook moeders bemoeiden zich met de aangeboorde snoepbron en eisten hun deel op. Maar ondertussen stond op het politie bureau een opgewonden winkelier. En het verhaal dat hij hier deed bracht het hele politiebureau in rep en roer. Niet lang daarna reden luidsprekerauto's met loeiende sirene s de buurt van de Koop vaardijstraat in. En nog geen uur later had de G.G.D. volop werk Wat was er met die repen aan de hand? De repen waren allen met ratten vergif bestreken. Een kruidenier had een tijdlang grote last gehad van ratten en muizen. Hij had er wat op bedacht en het middel hielp hem van het ongedierte af. Het knechtje van de zakenman vroeg tenslotte wat hij met de overbodig ge worden repen moest doen. „Ruim maar op", zei de baas en dat betekende voor 't knechtje „gooi maar in de vuilnisbak". De politie achterhaalde vijftien onaan gebroken repen. Vijf en twintig mensen de jongste was twee jaar en de oud ste de moeder van een aantal kinderen deponeerden bij de G.G.D. de inhoud van hun maag. Tesamen veertig repen... HOOFDCOMMIES STAL BIJNA 100.000.—. De officier van Justitie voor corrup tie- en ambtenarenzaken in Den Haag heeft de hoofdcommies van de afdeling comptabiliteit van 't ministerie van Fi nanciën, W. F. B. laten aanhouden, die zoals thans gebleken is reeds ja ren lang zodanig gemanipuleerd heeft met in beslag genomen goederen, dat dit hem enige tienduizenden guldens heeft opgeleverd. „Vijfentwintig jaar zijt gij directeur geweest van de gemeentelij ke bedrijven, vijfentwintig jaar, ik mag het ten aanhore van allen getuigen, hebt gij met ere en trouw deze aanzienlijke functie vervuld", met deze woorden, onder meerdere even hartelijke en even waarderende, sprak burgemeester Teijssen Vrijdagmorgen in de raadszaal van het gemeentehuis de heer P. G. van Vliet toe, toen deze door het gemeentebestuur werd gehuldigd in verband met zijn 25-jarig dienstjubileum als directeur van de gemeente lijke Gas-, Licht- en Waterbedrijven. En meerdere andere sprekers bezongen in gelijke toonaard de lof van deze verdienstelijke overheidspersoon, wiens functie tegelijk met de groei van de gemeente in omvang en aanzien is gegroeid. VAN „GASFABRIKANT" TOT „GASKRUIDENIER". Bij deze huldiging zagen wij on der meer tegenwoordig Burgemees ter en Wethouders van Waalwijk, de gemeente-secretaris, de hoofden van dienst, de heren A. Meys en P. v. d. Hoven, vertegenwoordigen de de commissie van advies, oud wethouder de heer W. Eibers, de oud-inspecteur van Politie de heer Houben, de heer v. Velthoven, vice- voorzitter van de vereniging van Gasfabrikanten, de heer J. Mercx, vertegenwoordigende de Staatsmij nen, verschillende collegae van de jubilaris en voorts het voltallige personeel van de gemeentebedrij ven. Toen de heer v. Vliet, die verge zeld was van zijn echtgenote en oudste dochter en zoon, de met pal men versierde raadszaal was bin nengekomen, richtte de burgemees ter het woord tot hem: Vandaag, Mijnheer van Vliet, is het voor U ongetwijfeld een zeer bijzondere dag, omdat het 25 jaren geleden is dat gij door het vertrou wen van de gemeenteraad geroepen werd de functie te gaan vervullen van directeur van de gemeente Licht- en Waterbedrijven. Het is een bijzondere dag omdat gij al die jaren niet alleen getuige zijt ge weest van de groei en bloei van de gemeente Waalwijk, maar vooral omdat diezelfde groei en bloei me de bepalend waren voor de omvang van de functie die U was toever trouwd. Onwillekeurig, aldus ver volgde de burgemeester, komt bij U vandaag de vraag op: hoe was 't toen, en hoe is het nu? Ik weet niet wat Uw antwoord zal zijn geweest, maar bij een vergelijking ligt toch de conclusie voor de hand dat de verantwoordelijkheid toen minder groot was dan thans, ouftlat de ge meente minder betekende in om vang en in aanzien. Vijfentwintig jaar zijt gij direc teur geweest van deze bedrijven, 25 jaar, ik mag het ten aanhore van Uw familie, Uw personeel en Uw collegae getuigen, hebt gij met ere en trouw deze aanzienlijke functie vervuld. Met ere: want gij waart in elk opzicht en in alle omstandig heden integer en los van persoon lijke belangen en wars van persoon lijke verdiensten hebt gij steeds het belang van de gemeente en van de bedrijven voor ogen gehad. Met trouw hebt gij deze functie vervuld en een grote ijver betoond, zodat gij een voorbeeld waart voor allen die bij U werkten. Vanzelfsprekend, aldus spr., zal er wel eens een enkele strubbeling zijn geweest, het zou niet natuurlijk zijn als het zo niet was, maar gij verstond de kunst de moeilijkheden te overwinnen en om, als er zorgen waren, die te delen. Ik mag het nu ronduit erkennen, dat gij 't niveau van elk der bedrijven steeds zo ge zien hebt, dat het publiek niet te klagen diende te hebben over de service en dat het personeel met genoegen daar werkte. Gij hebt U een positie geschapen die door U in elk opzicht met ere is bekleed en die U aanzien heeft gegeven bij de gemeentenaren. Het gasbedrijf is door de ontwik keling der omstandigheden veran derd van productiebedrijf in een distributiebedrijf, U bent gaskrui- denier geworden, aldus de burge meester. Het was voor U een offer toeri U dat deel van het bedrijf in één keer zaagt verdwijnen, maar spor tief en spontaan bent U de nieuwe weg opgeggaan en in prettige har monie met de Staatsmijnen hebt U het gasdistributiebedrijf geëxploi teerd. U hebt ook oog voor de noden van het ogenblik, want toen we bespre kingen voerden of we ten aanzien van de straatverlichting het licht niet meer zouden zoeken in 't gas maar in de electriciteit, toen hebt U zich volledig achter de plannen van het gemeentebestuur gesteld. Het gemeentebestuur heeft U vanmorgen graag in deze zaal wil len ontvangen om U te verzekeren dat wij, na 25 jaren trouwe en eer volle plichtsvervulling er behoefte aan hebben onze oprechte waarde ring uit te spreken. Zich richtend tot Mevrouw van Vliet, verklaarde de burgemeester vervolgens dat zij op eigen wijze de zorgen van haar man mee had ge deeld door hem moreel en maat schappelijk tot steun te zijn. Wan neer ik woorden van lof sprak aan het adres van de jubilaris, aldus de burgemeester, dan zijn die mede bedoeld aan Uw adres. Ik hoop tenslotte dat gij nog zeer veel jaren in Waalwijk een prettige woonplaats zult hebben, dat de ja ren die U nog resten in dienstver band, jaren zullen zijn van een aan gename werkkring en van voor treffelijke samenwerking met het personeel, dat ook de samenwerking met het gemeentebestuur steeds zijn zal zoals die geweest is, dat deze jaren U tenslotte een grote voldoening mogen geven. Ik wens U hartelijk geluk en ik wil deze woorden nogmaals met een hand druk bevestigen. Ik hoop dat U nog jarenlang de plichtsgetrouwe ambtenaar zult zijn voor de gemeente Waalwijk. Dat geve God. Hierna overhandigde de burge meester de jubilaris een geschenk

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1