3045 VERGELIJK IN ZAKE DE KWESTIE SPRANGERS HET WAPEN ViN BREEGK 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 APRIL 1953 2 GEMEENTERAAD SPRANG-CAPELLE Gemeente komt tegemoet in de restauratiekosten van de Ned. Herv. kerk te Sprang Wij berichten U, dat met ingang van Dinsdag 21 April as ons telefoonnummer wordt gewijzigd in (2 lijnen) AMSTERDAMSCHE BANK W A A L W IJ K. N.V. onder couvert en Mevrouw v. Vliet had bloemen ontvangen. VEEL IS ER VERANDERD. Als voorzitter van de adviescom missie voor de drie bedrijven en namens die commissie wilde ook Wethouder F. Smolders een enkel woord spreken, „en wel, omdat ik als wethouder van de bedrijven met U, jubilerende directeur, die kwart eeuw hebben kunnen samenwer ken, maar vooral de formidabele opgang van de bedrijven van jaar tot jaar heb kunnen volgen. De heer van Vliet is iemand met een bijzonder karakter. De burge meester heeft mij wel eens schert send gezegd: „Dat hebben al die overheidsdirecteuren". Ik ben er echter van overtuigd dat heel zijn werkzaamheid tot in zet heeft de belangen der bedrijven voor 100% te dienen. In die lange periode van samenwerking zijn zeker meningsverschillen voorge komen, maar na ampele doorspre king van de punten is altijd een standpunt bepaald kunnen worden. Naast de drukke werkzaamheid van drievoudig bedrijfsdirecteur, hebt gij in Uw groot gezin langdu rig dermate beproevingen gehad van ziekte, als alleen maar met een groot godsvertrouwen te dragen is". Dan plaatste wethouder Smolders de bedrijven onder de schijnwer per en hij ging na wat er allemaal veranderd was sinds dhr van Vliet zijn functie aanvaardde. Hij be sloot: Directeur van Vliet, gij hebt 25 jaren hard en voorbeeldig ge werkt. Dat mag op een dag als deze, een mijlpaal in Uw loopbaan, wel eens openlijk uitgesproken worden. Ik feliciteer U welgemeend met dit, Uw zilveren dienstjubileum. Ook Uw echtgenote, Mevrouw van Vliet, die jaren achtereen dikwijls Uw man 's avonds niet op tijd aan tafel had omdat hij met mij be drijfsbelangen moest bespreken, hartelijk gelukgewenst met dit ju- bilé. Laat ik besluiten met de beste wensen tot de volgende mijlpaal in 1960, wanneer hei-dacht kan wor den dat Waalwijk gedurende een eeuw gasvoorziening heeft. NAMENS HET BEDRIJFSPERSONEEL Na een korte adempauze waarin de gemeente zich een hartelijk en royale gastvrouwe toonde, sprak de heer v. Dongen als oudste perso neelslid namens het personeel van de bedrijven. De heer van Vliet had zich doen kennen als een humaan en eerlijk directeur die steeds op de bres stond voor de belangen van 't per soneel en hun gezinnen. Zonder de bekwaamheid van de ouderen ge ring te achten, had hij steeds de studielust van de jongeren geprik keld; hij had een kern van goed personeel gevormd, dat tegen moei lijkheden was opgewassen. Ook de centrale administratie had zijn vol le medewerking en er was een goe de samenwerking tussen het tech nisch en administratief personeel. Uit aller naam bracht hij gaarne hartelijk dank en deze dank kreeg een tastbare vorm in een prachtig gouden horloge, dat door de heer v. Dongen namens het gehele per soneel der bedrijven werd aange boden. Mevrouw van Vliet werden bloemen aangeboden. EEN GOED COLLEGA EN VRIEND. De gemeente-secretaris, de heer N. Vlaar, die namens de hoofden van dienst sprak, noemde deze dag een gedenkwaardige en een merk waardige dag. Gedenkwaardig om dat de heer van Vliet 25 jaar de ge meente had gediend en het belang van de gemeente had behartigd op een manier die voor de andere hoofden van dienst een voorbeeld was. Een merkwaardige dag omdat 't niet iedereen gegeven was 25 jaar in dezelfde functie en dezelfde ge meente werkzaam te zijn. Dat de jubilaris deze functie 25 jaar in Waalv/ijk had mogen bekleden, le verde voor zijn collega's het bewijs dat het hier goed dienen was. De heer van Vliet was ook steeds een goed colega geweest en in de korte tijd dat spreker hier had mo gen werken, had hij mogen ervaren dat de heer van Vliet hem altijd van dienst wilde zijn. Secretaris Vlaar noemde zijn collega ook een prettig vriend; de hoofden van dienst vormde een team dat steeds de belangen van de gemeente voor ogen had. Voor deze samenwerking en vriend schap bracht hij hem hartelijk dank. Gij bent voor ons een voorbeeld ge weest, verklaarde de secretaris. Met genoegen hebben wij steeds gezien hoe U met elan en enthousiasme Uw voorstellen naar voren brengt en verdedigt. En nadat hij ook Mevrouw van Vliet in hartelijke woorden had toe gesproken, bood hij de jubilerende directeur namens de individuele leden van het college van B. en W. en namens de hoofden van dienst een abonnement aan op het boek van Rogier van Aerde „In Vrijheid herboren". De heer van Velthoven, die sprak namens de vereniging van gasfa- brikanten en namens de collega's in Brabant, wees er o.m. op dat de heer v. Vliet veel ervaring had op gedaan, die hij nodig zou hebben voor de nabije toekomst, want de tijd waarin wij leven zou veel ver andering brengen, zowel op tech nisch als op organisatorisch ge. bied. De heer v. Veldhoven, wiens be grip van het phenomeen tijd niet erg philosophisch was, al verklaar de hij van wel, gaf een heel duur cadeau, namelijk goede raad. Namens de directie der Staats mijnen sprak de heer J. Mercx, die de jubilaris van vandaag, over wiens dienstverband hij, in tegen stelling tot de vorige spreker sprak als over een hele periode, een pio nier noemde, die mede de stoot had gegeven naar het peil, waarop de gasproductie en gasvoorziening thans waren gekomen. Zijn woorden van gelukwens deed hij vergezeld gaan van een goede sigaar. Woorden van dank. Na wederom een adempauze het was nu eenmaal een feestelijke sprak de heer van voerd met een maatschappij, die had de civielrecherlijke schadever- i 1 I .1-1 1 J w rfr* L Alniil /I bijeenkomst Vliet De woorden van waardering en lof, die me door U, burgemeester, zijn toegesproken, hebben me zeer getroffen maar U zult me, naar ik hoop, veroorloven er enkele kant tekeningen bij te maken, om te voorkomen, dat ze niet in hun juiste proporties zouden worden verstaan. Ik heb niets anders gedaan dan mijn plicht; dat is geen bijzondere verdienste. Als datgene wat ik ge daan heb, niet al te slecht is uit gevoerd, heb ik dit op de eerste plaats aan Gods zegen te danken en aan het vertrouwen van het ge meentebestuur. De heer v. Vliet dankte vervol gens wethouder Smolders voor diens grote stimulerende belang stelling; grote dank was hij ook verschuldigd aan zijn collega's voor de medewerking en vriend schap en tenslotte, maar niet in 't minst, toonde hij zich dankbaar voor de steun van het personeel, wiens voortdurende plichtsbetrach ting en ijver zijn taak zeer hadden vereenvoudigd. De woorden van lof en waarde ring hadden hem goed gedaan en hadden hem de overtuiging gege ven dat zijn werk de goedkeuring wegdroeg; ze waren voor hem een aansporing zo verder te gaan. Hy dankte ook voor de woor den en de bloemen, waarmee men zijn echtgenote in de hulde had betrokken en voor de bloemen en andere geschenken, die men hem had aangeboden. Ook de pers, de koningin der aarde, werd in zijn dankwoord betrokken. Tenslotte verklaarde hij zich ge machtigd mee te delen dat het per soneel van de bedrijven de rest van de dag vrijaf had. Hetgeen na tuurlijk niet onverschillig werd 'aanhoord. De burgemeester sloot toen de bijeenkomst, na de wens uitgespro ken te hebben, dat de zilveren ju bilaris nog lang en gelukkig mocht leven en een driewerf hoera op de feesteling te hebben uitgebracht. Ook wij willen in deze feestfan- fare nog een bescheiden geluidje laten horen en de geachte jubilaris onze meest oprechte gelukwensen aanbieden bij gelegenheid van dit zilveren jubileum. Ad muitos an- nos, tot heil van de gemeente Waalwijk. Het eerste punt het beste heeft in de gemeenteraad van Sprang- Capelle Vrijdagavond het meeste stof doen opwaaien en heeft ge durende geruime tijd een punt van bespreking uitgemaakt, bij welke bespreking de meningen zeer uiteen liepen. B. en W. ston den op het standpunt dat de kosten van het proces waartoe Sprangers, die veroordeeld was omdat hij met de brandweerauto een man had overreden, door de rechterlijke uitspraak was ge vonnist, door hem zelf betaald moesten worden, terwijl een deel van de raad voorstond dat de gemeente hem alles zou vergoeden en een ander deel er op aandrorig dat de kosten door de gemeen te en Sprangers gezamenlijk gedragen zouden worden. Een stem ming wees uit dat deze laatste weg, die ook door B. en W. ten slotte werd gekozen, zou bewandeld worden. VERDEELDE MENINGEN. Toen dit punt aan de orde werd gesteld, was het de heer Genuït die het eerste verklaarde dat hij zich op het eerste gezicht niet met het prae-advies van B. en W. kon ver enigen. Wordt het risico niet te veel op de chauffeur gelegd, vroeg hij. De man had toch niet met moedwil dit ongeluk veroorzaakt. De heer Oerlemans gaf toe dat de betreffende persoon wettelijk in derdaad geen aanspraak kon ma ken op vergoeding. Maar wel mo reel, meende hij. Hij had Sprangers leren kennen als een zeer voorzich tig chauffeur. Hij kende hem het morele recht toe een tegemoetko ming in de kosten te vragen. Hij stelde voor hem deze tegemoetko- hem, al was hij dan raadslid, nog steeds niet bekend was, en bij dat proces kwamen advocaten bij te pas. De heer Ros vond dit allerminst juist. Hier moest iemand achter staan die tegen Sprangers gezegd had: Leen het geld maar, je krijgt het later wel terug. Hij achtte het niet verantwoord voor het voorstel te stemmen. De heer Dekkers vroeg waarom de gemeente Sprangers geen acte van onvermogen had gegeven; de man kon dit niet betalen. Ook de heer Ros had hier al op gewezen. Overigens was de heer Dekkers van mening dat hier wel degelijk schuld was, dat werd door de op gelegde gevangenisstraf wel bewe zen. Hij sympathiseerde met het voorstel Oerlemans, dat de gemeen- goeding betaald. De voorzitter merkte nog op dat hij indertijd Sprangers gezegd had dat, als zou blijken dat hij geen schuld had, dat dan de gemeente de kosten van de advocaat zou be talen. Aan dat geval met die bellewa gen is zoveel verbonden, zei dhr. Ros, dat we niet allemaal in het openbaar kunnen zeggen. Hij kon zich echter niet indenken dat Sprangers een advocaat had gene- men. Bij hem had het gevoelen post gevat dat er op Sprangers een ze kere aandrang was uitgeoefend. Als-hij vrijgesproken zou worden, zou de gemeente immers ook be treffende die Ibellewagen ontsla gen zijn. De heer Winkelman repliceerde dat dit onjuist was en dat de ver- ming bijvoorbeeld tot de helft te verlenen. De heer Kraak had zeer ernstig bezwaar tegen het prae-advies van het gemeentebestuur. Hij was van mening, dat, als men deze gedrags lijn volgde, er zeer weinig mensen zouden zijn die bij een brand nog achter het stuur zouden willen plaats nemen. De heer Ros had de kwestie ern stig overwogen. Hij vond het begrij pelijk dat Sprangers door de rech ter was veroordeeld, want anders had het proces dat de gemeente voerde inzake de bellenwagen, nooit door kunnen gaan. De man was gevangenisstraf op gelegd, en hij had die ondergaan. Dat was zijn straf. De gemeente had een proces ge- te de helft van de kosten zou be talen. Het had volgens de heer Vos geen zin om over het proces te gaan dis cussiëren. Ook hij voelde er veel voor Sprangers tot op zekere hoog te tegemoet te komen. Men moest, aldus repliceerde de voorzitter, niet vergeten dat deze kosten niet het proces betrof dat de gemeente had gevoerd, daar was al met al 4000.mee gemoeid. Het betrof hier het zuivere strafproces tegen de chauffeur. De voorzitter gaf toe dat Sprangers een heel goed chauffeur was, de officier van Jus titie had dit zelf bij een rijproef volmondig toegegeven, maar juist daarom was de rechter tot de con clusie gekomen dat er nonchalance of iets dergelijks in het spel moest zijn geweest. We moeten aannemen, aldus de burgemeester, dat de straf gerechtvaardigd was. Sprangers had toen een advocaat genomen om de straf te ontgaan. Maar de heer Ros onderbrak de voorzitter met de opmerking dat Sprangers zelf geen advocaat heeft genomen, dat die hem is opgedron gen. Hij heeft goedgevonden, aldus de voorzitter, dat hij werd bijgestaan door een advocaat. De heer Ros begon een warm pleidooi, dat de onschuld van Sprangers moest bewijzen en hij zei tenslotte: Sprangers was in dienst van de gemeente, laten we toch soepel zijn; we zijn hier om het gemeentebelang te behartigen; als we deze 500.in onze zak houden, is dat heus geen gemeen tebelang. De voorzitter stelde, om de leden van de juistheid van het standpunt van B. en W. te overtuigen, een voorbeeld, dat door de heer Ros bestreden werd. Wethouder Winkelman, die een algemene verwarring, van geest constateerde, stelde als voorbeeld: als een chauffeur in mijn dienst 'n verkeersovertreding begaat, waar voor hij gestraft wordt met hech tenis, moet ik dan, omdat ik zijn werkgever ben, voor hem gaan zitten? De rechtbank had Sprangers veroordeeld en bij die uitspraak had de raad zich neer te leggen. Om aan de veroordeling te ontko men, had de betrokkene een advo caat genomen, wat iedereen doen zou. Hjj was toen veroordeeld de kosten van het proces te betalen; dat moest de gemeente toch niet doen. De gemeente als werkgever ontwaardiging van de heren over het prae-advies volkomen mis plaatst was. Hij zette de hele kwes tie nog eens duidelijk uiteen. Het was een privé zaak van Sprangers. die een advocaat had genomen om de straf te ontgaan; B. en W. pas te niets anders dan het standpunt van de rechtbank in te nemen, de kosten waren voor Sprangers per soonlijk. Het was 'n andere kwes tie, aldus wethouder Wonkelman, of men de man kon tegemoet ko men. Maar het standpunt dat in 't prae-advies werd uiteengezet, was het juiste. De heer Genuït betoogde nog maals, dat Sprangers toch niet moedwillig het ongeluk had te weeggebracht en bovendien was hij toch in dienst van de gemeente. Er was geen sterveling, aldus Dr Winkelman, die moedwillig een verkeersongeluk veroorZaaktejMaar daarom kon er toch nog wel spra ke zijn van schuld; als medicus was hij vaak bij verkeersongeval len betrokken en het was zijn erva ring dat de rechter heel terughou dend was met gevangenisstraf; het feit, dat Sprangers tot gevangenis straf was veroordeeld, bewees dat hier wel degelijk schuld was. De voorzitter zei, om te betogen dat het een verkeerde gang van za ken zou zijn, wanneer de gemeente de kosten die Sprangers te betalen waren opgelegd, voor haar reke ning zou nemen, haalde het voor beeld aan van een ambtenaar, die één lettertje in een acte verkeerd had geschreven en hiervoor werd beboet. De gemeente betaalde toch ook deze boete niet, de ambtenaar had er zelfs niet aan gedacht een verzoek hiertoe in te dienen. Niettemin wilden B. en W. om billijkheidsredenen 't voorstel van de heer Oerlemans wel overnemen; zij bleven echter vasthouden aan de mening, dat het standpunt, zo als dat in het prae-advies was uit, eengezet, juist was. De heer Kraak stelde nog voor dat Sprangers de kosten van zijn eigen advocaat die 137.waren, zelf zou betalen, maar de voorzit ter kwam hier niet van in, men moest geen koehandel gaan bedrij ven Dhr. Ros stelde echter voor dat de gemeente alle kosten zou beta len en dit voorstel, dat het meest vérstrekkend was, werd het eerst in stemming gebracht. Vijf leden, te weten de heren Genuït, Vos, Kraak, v. Peer en Ros, waren er voor, de overige zes waren er te gen, zodat het voorstel Ros werd verworpen. Hierna ging men zon der hoofdelijke stemming met het voorstel Oerlemans accoord. Subsidie aan de Militaire Tehuizen. Het volgende vooarstel wilde aan de Ned. Militaire Bond Pro Rege ten subsidie toekennen, maar dhr. Oerlemans merkte op dat in de vo rige vergadering een subsidie aan de Katholieke Militaire Tehuizen was geweigerd. Hij vond 't vreemd om aan het ene wel subsidie te ge ven en aan het andere niet. Na tuurlijk was Sprang-Capelle een uitgesproken protestantse gemeen, te en het was logisch dat de pro testante militaire Tehuizen op de eerste plaats kwamen. Maar 't was onbillijk dat de katholieke tehui zen helemaal geen subsidie kregen. Hij wilde voorstellen om de vol gende keer ook aan de katholieke miltaire tehuizen een naar verhou ding billijke subsidie te geven. Ook de heer Kraak vond het niet juist om nu met dit voorstel te ko men, na vorige Week aan de ka tholieke instellingen de tegemoet koming te hebben geweigerd. En ook de heer Vos was van mening: gelijke monniken, gelijke kappen. Zodat aan het besluit de mening van de raad werd verbonden, dat de volgende keer ook aan de ka tholieke militaire tehuizen 'n klei ne subsidie zou worden verleend. De restauratie van de Ned. Herv. Kerk. Toen B. en W. voorstelden aan het verzoek van de Stichting tot restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Sprang om subsidie in restaura tiekosten tegemoet te komen, ver klaarde de heer Oerlemans dat hij zich volledig kon verenigen met 't voorstel, maar met deze subsidie was de zaak nog niet afgelopen; en kwam er volgend jaar of volgende jaren weer zo'n bedrag of moge lijk nog grotere, dan zou het wel eens te zwaar kunnen worden voor <ie gemeente. Hij zou er de voor keur aan geven wanneer er een begroting werd ingediend, waarin .men kon zien hoe groot de totale kosten zouden zijn. Hij wilde dit punt dus nog even aanhouden. Ook de heer Dekkers vroeg waar om de kerk geen behoorlijke ex ploitatie-rekening voorlegde. De heer Genuït was van mening dat het voor het kerkbestuur wel moeilijk zou zijn om een juiste be groting van de kosten te maken. .Hij had geen bezwaar deze subsi die toe te kennen, dan kon 't werk voortgang hebben en daar was het toch om begonnen. De heer Timmermans verklaarde dat het kerkbestuur eerst gepro beerd had om steun te krijgen en bovendien wist men niet hoe groot de medewerking zou zijn. De heer Ros: Het gaat om een kerk waar we allemaal trots op zijn. Ik juich de plannen van harte toe. Met wat we doen voor de zaak van Koning Jezus zullen we nooit be drogen uitkomen. Ook wethouder Mayers echter zou het wel juist vinden als er een begroting kwam. Deze subsidie moet verleend worden, aldus wet houder dr Winkelman. Wanneer de gemeente subsidie verleent, is het echter wel juist dat ze van te voren weet welk bedrag er mee gemoeid is en dat er dus nu een begroting wordt opgemaakt. Maar wanneer we nu de subsidie zouden weigeren, dan zou het werk stagneren. Als voorzitter van de restauratie commissie verklaarde de voorzitter dat men ten ruwste wist wat de kosten zouden zijn, pl.m. 400.000.-; men kon dus aannemen dat de ge meente nog een maal een bedrag van ongeveer 20.000.zoals nu, zouden moeten verlenen. Er was echter geen goede begro ting te maken, omdat men bij een dergelijk werk steeds voor verras singen kwam te staan. Geen van de leden bleek dus te gen de subsidie te zijn, zodat het voorstel z.h.st. werd aangenomen. HET JAN DE ROOY-MONUMENT. De punten 7 tot en met 11 lever den geen stof tot discussie op, en ook punt 12, dat een ruiling van FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" 16). Kijk es, Van Vueren zei hij je zult misschien al wel gehoord hebben dat we dit jaar een uitvoe ring geven in eh.... aan de over kant. Ik ehzou niet graag wil len dat je daar ehverkeerde conclusies uit trok. Ik trek geen conclusies, dokter zei Korstiaan vlak u bent vrij om te gaan waar u wilt. En als u denkt dat U in De Gouden Leeuw beter terecht kunt dan in Het Wa pen, is dat uw zaak. Daar zal ik me niet mee bemoeien. Nu ja.nu ja.vergoelijkte de dokter dat is ook wel zo, strikt genomen. Maar anderzijds van Vue ren, we doen al zoveel jaren samen niet? We hebben altijd in Het Wa pen al onze avonden, niet? de lezingen en de toneeluitvoeringen. Tja Tja zei ook Korstiaan en had ondanks alles inwendig schik omdat de dokter er blijkbaar niet uit kon komen. Die weledelgeleerde heer nam een flinke slok uit zijn koffie kop en vatte moed. Maar kijk es, Van Vueren, wat ik zeggen wou.dit is een bijzonder geval. We hebben een Engels stuk op het programma en dat eh. dat eist nogal wat. Ook van de toneel- accomodatie, vat je? We hebben dat vroeger nooit durven doen. Maar nu blijkt dat De Gouden Leeuw over een prima toneelaccomodatie be schikt, hebben de jongelui gezegd: nu willen we toch eindelijk eens 'n i groter stuk spelen. Daar kan het. j Wij hadden bezwaren en we waren j graag in Het Wapen gebleven, maar je kunt de toneelclub om zoiets niet i stuk gaan maken Des dokters dochter zat in de toneelclub en aangezien in heel Breeck bekend was dat in de dok terswoning vrouw en dochter onbe twist de scepter zwaaiden, begreep Korstiaan wel dat de goede dokter Rademakers zelfs geen schijn van kans had gehad om het Gouden Leeuw-plan aan te vallen, laat staan de kop in te drukken. Je weet, Van Vueren, de jon gelui zien die dingen anders. Wij ouderen raken gehecht aan eh nou ja, aan de traditie en zo. Wij weten niet beter of het Nut en het Wapen, dat is feitelijk één. Hier zijn we altijd thuis geweest en haastte hij zich er bij te voegen hier willen we ook blijven. Je moet maar denken, dat het de uitzonde ring is, die de regel bevestigt.. Ja, ja, knikte Korstiaan. Hij be greep het wel. Kijk es Van Vueren zei me neer Van Houtigehage, de voorzitter van de zangvereniging „Kunst Ver edelt" voor zo'n groot werk als we nu hebben, is jouw zaal te klein. Er is geen plaats voor een orkest en ook de accoustiek is niet je dat, als je begrijpt wat ik bedoel. Als de heren denken dat ze aan de overkant beter terecht kunnen zei Korstiaan kalm dan zal ik er niets van zeggen Ik hèb er trouwens niets van gezegd. Nee, dat weet ik wel, dat weet ik wel, maar daarom wou ik 't juist even zeggen Even toelichten, snap je. We zijn alle jaren nog bij jou ge weest en we hopen bij je te blijven, maar we hebben nu een oratorium onderhanden ter gelegenheid van het jubileum en je snapt.. Ik zelf heb me er met hand en tand tegen verzet, maar de rest van het bestuur was er vlak vóór.er staat trou wens een pracht van een vleugel, dan hoeven we die niet meer uit Vierhouten te laten komen, dat scheelt je zó 'n vijftig gulden, en fin, je snapt. Korstiaan van Vueren snapte het. En hij las in de krant van meneer Hamerlink, die iedere morgen nog zijn borreltje kwam halen in Het Wapen in gezelschap van de Oude Garde, dat het culturele leven in Breeck op een hoger plan was ge komen en dat verbeterde zalen-ac- comodatie nu ook de verenigingen in staat stelde tot hogere prestaties. Marian snapte het al lang. En ze zei het haar vader ook. On omwonden. U hebt het zeker al gezien zei ze scherp langzaam maar ze ker trekt alles op De Gouden Leeuw aan. Als nu het Nut, dat hier kind aan huis was, daar al toneeluitvoe ringen gaat geven, wanneer ze van de zang daar uitvoeringen houden, wat houden we dan over? Een paar vergaderingen, een paar lezingen, een enkele bruiloft. We krijgen hier straks de kleinere verenigingen, de visclub en zo, die hier vroeger niet kwamen, en we zullen nog blij moe ten zijn als ze komen. De zaak gaat achteruit zo hard als 'n paard maar lopen kan, en u doet er niets tegen. Nieuwe bezems vegen schoon zei Korstiaan koppig we zul len wel eens zien. We zullen wel eehs zien Ma rian vergat bijna dat ze tegen haar vader sprak ja, we zullen zeker wel eens zien. Als we dan tenmin ste nog iets zien kunnen, door onze tranen heen. Vader, waarom doet u niet wat? Waarom moderniseert u de boel niet? Waarom gaat u niet concurreren methem daar aan de overkant? Tweehonderd jaar antwoord de Korstiaan rustig bestaat Het Wapen van Breeck. Mijn vader en mijn grootvader hebben er een bo terham in verdiend. Het zal mijn tijd nog wel uitduren. De mensen lopen altijd naar wat nieuws. Het zal uw tijd wel uitduren, dat hopen we tenminste. Maar ik dan Hij zag haar verwonderd aan. Later kun je toch doen wat je wilt Als er dan nog wat te doen valt ze had zich omgedraaid en was weggegaan. Ze beet op haar onderlip om niet te huilen. Want 't was om te huilen, wanneer je zo'n prachtige, oude zaak als Het Wapen langzaam maar zeker ten onder zag gaan. Alles trok naar De Gouden Leeuw. Des zomers zaten er toeris ten op het terras. Een enkele lief hebber kwam naar het oude café om daar rustig wat te zitten. De ou de klantjes bleven de zaak trouw, die vonden het te rommelig en te modern in De Gouden Leeuw. De jongelui kwamen al lang niet meer in Het Wapen. Korstiaan van Vueren kreeg nog andere bezoekers dan meneer Van Houtigehage en dokter Rademakers. Op een goede morgen kwam me neer Van Mechelen binnenlopen. Meneer Van Mechelen was het hoofd van de firma die reeds tien tallen jaren leverde aan Korstiaan Van Vueren. Die relatie stond zo vast als een huis, reizigers van an dere firma's kregen zelfs geen kans. Iedere week ging Marian voor haar vader naar Vierhouten om te be stellen. Aan het eind van iedere maand kwam de kwitantieloper, die prompt met acht dagen zijn geld kreeg. Zo was het jaren en jaren gegaan. Wanneer meneer Van Mechelen al eens aan kwam, was dat om de ou de vriendschap weer eens op te ha len. Met uitgestrekte hand kwam hij op Korstiaan toe. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2