Waalwijkse en Langstraatse Courant WMIWÏR EEN CIRCUS KOMT Gemeenteraad Loonopzand EEN JUBILEUMSPEL - ■*-- - i O.O.G. speelde „De Woeste Hoogte' MAANDAG 20 APRIL 1953 r 75e JAARGANG No. 32 z== DE ECHO VM HEI ZUIDEN lï^ JAN TILLEN 10 cent per m.m. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Geen moment hebben we na het zien van „De Dood van een Han delsreiziger", waarmee de toneel vereniging OOG voor enkele maan den zo'n eclatant succes behaalde, gedacht, dat deze uitstekende Waal wijkse amateurs zich voortaan op deze hoogte zouden handhaven. Dat was onmogelijk; het zou onredelijk zijn dit te verwachten. Het betekent daarom geen dis- qualifieatie, van de vereniging noch van de spelere wanneer we zeggen, dat de opvoering die men Zaterdag gaf van „De Woeste Hoogte" weer een stapje terug was; op de eerste plaats wat het gehalte van het stuk betrof en daarnaast ook wat betreft het vertoonde spel. Het lijkt alsof men na de gewel dige krachtsinspanning die „De Han delsreiziger" ongetwijfeld moet hebben gekost, thans even wilde uitblazen en terecht. Men is per slot van rekening amateur en dan mag men niet alles verwachten. Het heeft de schrijver blijkbaar moeite gekost de uitgebreide stof van Emily Bronté's roman „De Woeste Hoogte" tot een toneelstuk te comprimeren en het kan moeilijk anders of het stuk is een zwakke afschaduwing van de inderdaad knap geschreven roman; niet alleen dat het gegeven hier en daar wordt veranderd, maar ook de grote greep waarmee de knappe romanschrijf ster uit de Engelse romantiek haai stof tot een gespannen en boeiend geheel wist te maken, mist men in de toneelbewerking van Randolph Carter. Wat het spel van de dames en heren van OOG betreft, hebben we ons tijdens de uitvoering wel eens afgevraagd, of men de eisen die de romantiek stelt en die geheel an ders zijn dan de eisen die Arthur Miller's stuk stelt, wel heeft begre pen, laat staan er aan heeft voldaan. We kennen in de romantiek niet het zakelijke van de moderne tijd. het schijnbaar beheerste van de mensen die daarin leven; we heb ben in de kunst uit dit tijdperk te doen met de directe gevoelsuiting, een gevoelsuiting die ook voor het oog althans heviger is. Wat wij on der een romantische liefde ver staan, is de brandende, alles verge tende en nergens voor wijkende gemoedservaring en deze liefde, die toch het hoofdelement is in een spel als „De Woeste Hoogte", deze vol komen romantische, door geen fatsoensnormen, door niets te be teugelen liefde bijvoorbeeld werd door de tonelisten van O.O.G. niet ten volle verstaan. Men speelde, en nu weten wij op gevaarlijk terrein te komen, naar onze mening te be heerst, „te modern". Wij moeten hier onmiddellijk aan toevoegen dat het deze beheersing was die de schoonste momenten in deze opvoe ring schiep; namelijk die momen ten waarin de „gemoedsontlading" het hevigst was, zoals bijvoorbeeld in het laatste bedrijf in de scène van Heathcliff en zijn vrouw Isa- bel, die zeer, zeer goed waren. Maar daarentegen misten wij in de eer- ste bedrijven het natuurlijke, in de meest ware zin van het woord, bij de hoofdpersonen; Heathcliff was niet in ale opzichten de zoon van een ongeciviliseerd natuurvolk, Ca therine was niet in elk opzicht het spontane, heel dicht bij en met de natuur levende jonge meisje. We geloven dat dit inderdaad vrij ernstige bezwaren zijn vooral tegen de opvatting van het stuk, dat daar door vaak iets hols kreeg. Maar vraagt men ons onze totaal indruk, dan zeggen we direct en zonder aar zelen: we hebben weer genoten van prima amateurtoneel, van een uit voering die uitstekend verzorgd was (er was een heel goed decor, een uitstekende aankleding en een evenzo te kwalificeren grime); we hebben er weer ons prettige genoe gen aan beleefd, te zien, hoe deze mensen stuk voor stuk trachten er iets van te maken, te kunnen con stateren hoe men in alle opzichten streeft naar het volledig verant woorde amateurtoneel. En dan mag er eens, naar onze bescheiden me ning, een verkeerde opvatting zijn, dat wil niets zeggen van de instel ling waarmee O.O.G. het amateur toneel in optima forma dient. Laten we het deze keer bij deze algemene opmerkingen laten, al willen we ook niet de schijn wek ken criticasters te zijn en alleen oog te hebben voor het minder goe de in zo'n opvoering; we menen al duidelijk te hebben gezegd hoe goed ons deze uitvoering weer deed, en anders herhalen we dat nü nog eens met alle plezier. Laten we volstaan met te zeggen dat we een zeer homogene troupe aan het werk zagen; geen uitblin kers (ja, natuurlijk Jan van Delft die zijn kleine rol heeft geslepen tot een schitterende briljant), maar ook geen zwakke gestalten, kortom we zagen een gezelschap aan het werk dat, zonder over uitzonderlijk talent te beschikken, toonde hoe zeer het moet hebben gestudeerd en in welke mate het zich moet overgegeven hebben aan een zeer bekwame regie. O.O.G., jullie spel is wederom 'n hartelijk proficiat waard! EEN HULDIGING. Huub Brokken, de man die in 't stuk „De Woeste Hoogte" van Heathcliff niettemin een persoon lijkheid maakte, hem een duurza me gestalte gaf, speelde zijn jubi leum-rol. Vijfentwintig jaren is deze be kwame kracht één van de beste le den van O.O.G., we hebben dat in een artikel reeds belicht en 't werd na afloop van de première nog eens belicht door de voorzitter, de heer Klijn, die in warme woorden vriend Huub Brokken gelukwenste met dit jubileum en hem de waardering be tuigde van heel de vereniging, van de donateurs en honoraire leden, van heel het Waalwijkse toneelpu bliek, ten overstaan van de volle Gildenbondzaal. Op een goede dag verschijnt een bont beplakte bestelwagen in de straten van onze plaats; en overal laat hij de sporen van zijn verschij nen achter: bonte affiches voor win kelramen en tegen schuttingen: Het Circus komt En enkele dagen later als het nog nacht is, ratelt de circus-trein door de stille straten, naar het plein, waar, als de dag aanbreekt, reeds de eerste palen in de grond staan en de eerste touwen gespannen worden. Het circus.... Er is een klein dorp op het plein ontstaan, zo maar in één nacht. Het zijn vreemde mensen die het dorp bevolken, mensen die tot een an dere wereld schijnen te behoren dan wij; die leven in het licht van kleurige schijnwerpers, hoog boven de aarde, waarop wij angstig onze voeten planten, die leven temidden der vele dierengeluiden die wij nooit horen, die leven in de wereld van de voltige, van de salto mor- tale, in een wereld waar de wetten der zwaartekracht niet schijnen te bestaan en waar het dier, zoals de schepping bedoelde, inderdaad aan de wil van de mens onderworpen is. Het circus En wij omgeven deze wereld met de sfeer van het sprookje en wij ontkomen niet aan de ban hiervan, hoewel wij weten dat het goud slechts klatergoud is. In de nacht van Woensdag op Donderdag zal het Grand Cirque International zijn intrede in Waal wijk doen. Dit circus is Waalwijk niet vreemd, hoewel het dit jaar voor het eerst m deze vorm optreedt. Maar wij lazen en hoorden de naam Boltini en wij herinnerden ons een patro naatszaal waar uit een oude krant de wonderlijkste bloemen werden geknipt, waar wit water zo maar rood werd; de kermis, schetterende trompetten en dolle clowns die het grage kermispubliek binnen nood den in een gezellige tent. Boltini, hij heeft zich opgewerkt van kleine goochelaar tot circus-directeur; hij heeft de beste artisten en grote Duitse hogeschool-dynasties als Alt- hoff en Holzmüller weten te enga geren; zijn zoons en dochters zijn circus-artisten van naam geworden BAL-AVOND. De Waalwijkse Zwemvereniging en Reddingsbrigade hield Zaterdag avond in Hotel Verwiel haar jaar lijks bal, waarop veel leden acte de presence gaven. De balleiding was in handen van de heer Chr. Suoss en de stemming liet natuurlijk niets te wensen over. KROMSTAF-COLLECTEN. De gisteren gehouden collecte ten bate van het aan de Nederland se Bisschoppen aan te bieden hul deblijk bij het 100-jarig bestaan der kerkelijke hiërarchie, heeft in de parochie St. Antonius 70.en in de parochie O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen f 190.— opgebracht. Van de overige parochies is de opbrengst nog niet bekend. DE EERSTE WAALWIJKSE KANARIE-VERENIGING JUBILEERT. Woensdag 15 April was het 40 Hij had zijn liefhebberij ten volle uitgebuit en de voorzitter hoopte niet dat hij zou zijn uitgespeeld, in tegendeel, hij zou toenemen in ta lent en bekwaamheid. Een prach tige bloemenmand bood hij de zil veren acteur aan in afwachting van de hulde die Huub Brokken bereid zou worden in verenigingsverband. Ook namens de werkgever van de heer Brokken, de directie van de Ned. Schoenenunie Bloch Stibbe Hollandia, bood hij hem fraaie bloe men aan. In een kort dankwoord dankte Huub Brokken de voorzitter voor zijn woorden, het publiek voor zijn belangstelling. Steeds zou hij zijn krachten aan het mooie amateur toneel blijven geven. Zo besloot O.O.G. een wederom succesvol seizoen; we hebben deze vereniging ook dit seizoen weer le ren kennen als een vereniging die zich ten volle geeft voor het goede amateurtoneel en die dank zij de toewijding en de ijver van ieder stuk iets goeds weet te maken, zo dat wij met een zeer grote belang stelling reeds uitzien naar het vol gende stuk dat men in studie zal gaan nemen: „Schipper naast God", van Jan de Hartog. en zijn „Grand Cirque Internatio nal" is zijn triomftocht begonnen. Donderdag en Vrijdag zal op het Vr edesplein de grote grasgroene viermaster verrijzen, de 50 wagens met de ruim 100 artisten, de 40 die ren en de vele knechten zullen daar rond staan gegroepeerd en het cir- cusminnend publiek van Waalwijk en de verre omgeving zal voor drie uren onderduiken in de onmisken bare eigen circussfeer. In een advertentie die in dit blad voorkomt kunt U nadere bijzonder - heden lezen betreffende dit circus en hoe U zich het best van een goe de plaats kunt verzekeren. We willen U ook niet te veel van het programma vertellen; och, dat wijkt niet zozeer af van elk ander circus-programma; alleen willen we U wel zeggen dat we te doen krijgen met een werkelijk interna tionaal circusgezelschap; Boltini heeft artisten weten te engageren uit Duitsland, uit Spanje, uit Frank rijk, uit Denemarken, uit België (de clowns natuurlijk), uit de Oeral, uit Italië en natuurlijk ook uit Ne derland. Met ons zullen duizenden ongetwijfeld uitzien naar het mo ment dat ze de tent binnenkomen en dat de schetterende klanken van het circus-orkest voor het eerst zul len klinken en dat de directeur zal zeggen: Hooggeacht publiek Een bijzonderheid is dat tijdens de laatste voorstelling de tent niet boven Uw hoofd wordt afgebroken. jaar geleden dat door enkele kana rie-liefhebbers een vereniging werd opgericht onder de naam De Eerste ste Waalwijkse Kanarie-vereniging. Dat in deze 40 jaar heel wat lief en leed gedeeld is, zal voor ieder wel begrijpelijk zijn daar de meeste van de oprichters het tijdelijke al met 't eeuwige hebben verwisseld. Maar één was er toch nog in hun midden, n.l. de heer A. Pijnenburg, die al die jaren de vereniging is trouw ge bleven en ruim 25 jaar voorzitter is geweest en nu al 10 jaren ere voorzitter. Daar dit feit niet onopgemerkt voorbij kon gaan, hebben de leden hier Donderdag een gezellige mid dag van gemaakt, 's Middags werd vertrokken met een bus van Mul- ders-Sars naar Eindhoven, waar 'n bezoek werd gebracht aan 't Vogel en Dierenpark Animali, waar de leden met hunne dames enkele ge notvolle uren hebben doorgebracht. Om 8 uur arriveerde men weer in Waalwijk, waar in Café „De Ko renbeurs" een prima verzorgde kof fietafel wachtte. Toen allen geze ten waren, nam de voorzitter, dhr. L. Blom, het woord en heette allen van harte welkom, waarna hij de heer en mevrouw Pijnenburg met welgekozen woorden feliciteerde met zijn 40-jarig lidmaatschap en namens de leden een gouden das speld aanbood als aandenken en mevrouw Pijnenburg een ruiker bloemen. De heer Pijnenburg dankte allen voor deze geste. Ook waren er nog verschillende bloemstukken en gelukstelegram men binnengekomen, wel een be wijs dat men ook buiten Waalwijk meeleeft met de Waalwijkse Kana rie-kwekers, die in het hele land bekend staan. Verder werd de avond doorge bracht met zang en voordracht, zo dat het uur van scheiden nog te vroeg daar was. K.A.V., AFD. WAALWIJK. Voor de leden zal een filmavond worden gegeven, die verzorgd wordt door Herwonnen Levens kracht op Dinsdag 21 April des avonds om kwart voor 8 in het K.A.B.-gebouw. Het filmprogramma bestaat uit de hoofdfilm „Herwon nen Levenskracht" met als bij-pro gramma: Twee walsen van Johan Strausz en een kleine tekenfilm „Dichter und Bauer" en de docu mentaire film „Het land van ver-j trouwen". FEESTAVOND R.W.B. Jammer is het dat een deel de^ leden en donateurs zich niet dé moeite getroost hebben de tamelijk verre trip te maken naar de zaal „de Lindeboom", doch de vele die wel aanwezig waren zullen er heus geen spijt van hebben. Het geboden pragramma, hetwelk verzorgd werd door 't cabaret van Ton en Joop van Engelen, mag in alle opzichten af genoemd worden< Alle nummers welke ten gehore ge- barcht werden waren van prima gehalte, eenieder heeft genoten en er was voor elk wat wils. Vooral de schets voor de oude supporter, waar diverse vermaningen in gegeven werd en de heer Möring nog gepre zen werd als vader der jeugd, ge noot dan ook algemene bijval. Ook de zang der vrouwelijke me-j dewerkers en het muzikale gedeel-i te waren af, terwijl de schetsen van: Ton en Joop de zaal deden schate-j ren. Tijdens het bal ging het er ook weer gezellig naar toe, zodat voor, velen het uur van scheiden nog te! vroeg kwam. HARMONIE „ST. JAN". Voor een talrijk publiek gaf de; harmonie „St. Jan" gisteravond 'n zeer geslaagde muziek- en toneel uitvoering in 't Patronaatsgebouw. Van 't muzikale programma, datj onder directie van de heer J. Mol| een zeer verdienstelijke vertolking kreeg, mag speciaal genoemd wor den de Mosaique sur l'opera Mar tha van Flotow en de Fantasie polka Badinage van Avon, in welk; laatste nummer de heer H. Maas op lofwaardige wijze de zware clari- net-solo uitvoerde. Wij geloven dat de harmonie op de goede weg is om haar muzikaal peil op te voeren en als straks de bezetting kan worden aangevuld met de in opleiding zijnde jonge krachten, dan mogen wij van haar de beste verwachtingen koesteren. Na het muzikale gedeelte kwam „Drunen's Toneel" voor het voet licht met haar succes-stuk „Van an der ras". Er was van deze toneel club, die onder leiding staat van de bekende regisseur v. Erp uit Den Bosch, een grote roep uitgegean, zo dat men hoge verwachtigen had van deze opvoering. Thans hebben wij kunnen constateren dat deze goede reputatie ten volle verdiend is. „Drunen's Toneel" heeft de talrijke bezoekers een prachtige avond ge boden. Het van de radio en be roepstoneel zo bekende stuk „Van ander ras", dat het zo actuele ras senprobleem behandelt, werd vlot en met grote toewijding vertolkt. Daarvoor bracht de voorzitter der harmonie „St. Jan" na afloop har telijk dank aan spelers en speelsters en speciaal aan de regisseur, waar mee het publiek door een warme ovatie zijn instemming betuigde. EENDAGS KUIKENS GEEN SPEELGOED. Op markten, bij poeliers en in sommige winkels zijn de laatste tijd levende eendagskuikens aan 't pu bliek te koop aangeboden. Verschil lende ouders hebben tegen de prijs van ongeveer vijf cents per stuk dergelijke diertjes gekocht als speelgoed voor hun kinderen. In de practijk leidt dit tot teleurstelling, want de eensdagskuikens kunnen slechts onder bijzonder gunstige omstandigheden in leven bliiven. In verband hiermee heeft de Limb vereniging tot bescherming van die ren een ernstig beroep gedaan op ouders, hoofden van scholen, onder wijzend personeel om mede hun in vloed aan te wenden dat de jeugd beter en meer geschikt speelgoed krijgt en op andere wijze aan haar liefde voor de natuur uiting kan geven. Ook hier is het meermalen voor gekomen dat deze diertjes ten ver koop werden aangeboden en ook hier kon men meestal niet langer dan één dag de diertjes in leven houden. AGENDA. Woensdag 22 April: 8 uur: repetitie dames en heren „Oefening en Vermaak" in de R.K. Gildenbond. PRACHTIG GESLAAGDE CROSS-COUNTRY. Gisteren had bij schitterend voor jaarsweer de jaarlijkse Cross-Coun- try 1952 plaats, die het vorig na jaar was uitgesteld en die als steeds werd georganiseerd door de paar densportvereniging Rossinant in samenwerking met „Waalwijks, Be lang". Er was zeer veel, eigenlijk te veel publiek, wat somtijds hinderlijk was voor de ruiters. Er waren voor deze nogal zware Cross 26 deel neemsters en deelnemers. De leng te van het parcours was 3150 meter. Na afloop had in Hotel Verwiel de prijsuitreiking plaats. De heer J. Timmermans, voorz. van Waal wijks Belang en lid der jury dank te allen die hadden meegewerkt aan de uitstekende organisatie, de deelnemers voor hun bereidwillig heid om opnieuw naar Waalwijk te komen, en de velen die prachtige prijzen hadden geschonken. Hij be gon met de twee dames-deelneem sters, mevr. Stibbe uit Vught en Mej. v. d. Sanden uit Utrecht, bloe men aan te bieden. Daarna maakte hij de prijzen be kend, die bestonden uit bekers, schoenen, zilveren artikelen enz., een 14-tal schitterende prijzen; de eerste prijswinnaar kreeg behalve de wisselbeker van Waalwijks Be lang een paar schitterende rijlaar zen van de Fa. Duquesnoy alhier. De prijzen werden behaald als volgt: 1. Jan Jansen, Kaatsheuvel 7.09 4/s 2. J. Hensen, Tilburg 7.13 Vs 3. W. Pessers, Tilburg 7.42 3/ó 4. Zwaans, Dongen 8.18 3A 5. Couwenberg, Woens- drecht 8.41 Vs 6. J. Marsé,Tilburg 8.58 Openbare vergadering van de raad de gemeente Loonopzand, te houden op Vrijdag 24 April 1953, des avonds om 7 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken aVan het Centraal Bureau voor ve rificatie en financiële adviezen der ver eniging van Nederlandse Gemeenten. Rapport omtrent kasopneming en con trole van de administratie van het wo ningbedrijf over het le kwartaal 1953; b. van Gedeputeerde Staten Goedkeuringen van raadsbesluiten. Mededeling wordt gedaan van de na volgende wijzigingen in de personeels bezetting bij gemeentewerken P. A. Hamers, Middelstraat 26, ont slag m.i.v. l-3-'53. W. C. Maurits, Gasthuisstr. 27, ont slag m.i.v. 27-9-'52. H. J. Wijgerde, Marktstraat 14, om slag m.i.v. 22-4-'53. H. P. Kops, Pr. Hendrikstr. 15, be noemd m.i.v. 9-2-'53. P. W. van der Ven, Kraanven 2, be noemd m.i.v. 20-4-'53. 3. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten te 's-Gravenhage voor het jaar 1953 tot ten hoogste 150.000. 4. Voorstel tot het aankopen van de panden Sprangsestraat 8, 10, 12, 14 en 16 met bijbehorend terrein. Prae-advies De woningen nummers 8, 10, 12, 14 en 16 aan de Sprangsestraat te Kaats heuvel zijn publiek verkocht. Namens de gemeente is op deze verkoping afge mijnd op een bedrag van 3.500. zodat deze, onder voorbehoud van ac- coordverklaring door de raad en goed keuring door Ged. Staten, door de ge meente zijn aangekocht. Deze woninkjes zullen binnen afzien bare tijd moeten verdwijnen. Over num mer 16 is een weg naar het ontworpen industrieterrein geprojecteerd, terwijl de andere woningen mettertijd moeten ver dwijnen om een verbreding van de Sprangsestraat naar het westen mogelijk te maken. De huuropbrengst dezer woningen bedraagt jaarlijks in totaal 483.60. B. en W. achten het van belang voor de ontsluiting van het industrieterrein in de toekomst, dat de gemeente in het be zit komt van de daarvoor nodige grond nu zich daartoe een gelegenheid voor doet. Wij menen ook dat de prijs, mede in verband met de huuropbrengst, aan vaardbaar is en stellen U daarom voor tot aankoop te besluiten. 5. Voorstel tot het verharden van een deel van de Weteringstraat. Prae-adviës Het gedeelte van de Weteringstraat te Loonopzand voor de schoenfabriek van de Fa. H. Brands is momenteel ongepla veid. In verband met het gebruik dat hiervan wordt gemaakt achten wij het 7. D. Stibbe, Vught 8.59 V» 8. C. v. d. Pol, Eindhoven 9. P. Vos, Valkenswaard 10. B. Stokkermans, Udenhout 11. L. Trommelen, Dongen 12. Mevr. D. Stibbe, Vught 13. A. Vermeer, Tilburg (Landel. Ruiter) 14. de Beer, Tilburg. Nadat de heer Timmermans de prijswinnaars had gelukgewenst, reikte hij nog een herinnerings bekertje uit aan degenen die de vo rige jaren de wisselbeker hadden gewonnen, n.l. de heren A. Jansen uit Eaarle-Nassau, A. v. Spaen donk uit Tilburg, J. Stokkermans uit Udenhout en M. v. Loon uit Tilburg. Het beval de Waalwijkse Cross-Country ook in de toekomst in aller belangstelling en deelne ming aan. BALDADIGHEID VEROORZAAKT OOGKWETSURE. Vorige week heeft een baldadig persoon een ander met een aard appel tegen zijn bril gegooid, waar door deze 'n oogkwetsure opliep en zich onder doktersbehandeling moest stellen. De politie heeft de zaak in onderzoek. BOTSING. Zaterdag ontstond op de Sprang- seweg een botsing tussen een luxe wagen, bestuurd door J. A. A. M. v. E. uit Kaatsheuvel en een auto, bestuurd door H. J. T„ onder toe zicht van J. J. v. E. De aanrijding is waarschijnlijk ontstaan doordat de laatste wagen met te hoge lichten reed. Beide wa gens werden slechts licht bescha digd. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: groen damesshawltje, tennisnetje, bos schoenveters, gou den hanger met steen, broche, por- temonnaie met inhoud, een paar gebreide wanten, damesshawl rood groen, rozenkranszakje, groen-wol- len shawl, polshorloge, rode step, bruin-geel geruite shawl, een paar witte dameshandschoenen, een paar zwarte dameshandschoenen. Verloren: wieldop Morris, etui met lineaal en vulpotlood; een paar gebreide dameshandschoenen, ribs- fluwelen jasje, twee sleutels,' po chette. gewenst dat dit van een bestrating wordt voorzien. Daar dit gedeelte hoofdzakelijk als voetpad wordt gebezigd is een tegelbe strating voldoende. Met het oog op autoverkeer ten behoeve van het bedrijf der Fa. Brands kan niet met gewone trottoirtegels worden volstaan, doch moet met zgn. „dikke" tegels bestraat worden. De Fa. Brands is bereid de hogere kosten die het aankopen en leg gen van dikke tegels meebrengt, voor haar rekening te nemen. De kosten van het bestraten met dikke tegels zijn begroot op 3.800. de fa. Brands neemt hiervan voor haar rekening 600. zodat voor rekening van de gemeente blijft 3.200. 6. Voorstel tot' het bouwen van een hogedruk-gashouder ten behoeve van het gemeente-gasbedrijf. Prae-advies Het gemeentegasbedrijf betrekt gas van de Staatsmijnen via het hogedruk- gastransportnet. De voorwaarden waar op dit gas wordt ingekocht zijn vervat in het II bekende contract, dat geldig is tot 1958. Behalve een zeker bedrag voor het gas moet, indien niet voldoende gas- bergingsruimte aanwezig is, deswege een extra vergoeding aan de Staatsmijnen worden betaald. Immers het thans lopende contract eist van de gemeente de beschikking over en het gebruik van een nuttige gasberg- ruimte van minstens 60 van de groot ste dagafname in het lopende kalender jaar. Hieraan wordt thans in het geheel niet voldaan, want 60 van de grootste dagafname bedraagt 60 van 6700 m3 of 4020 m3, terwijl het bedrijf slechts een berging van 2000 m3 ter beschik king heeft. Derhalve is als gevolg van dit gemis jaarlijks een aanzienlijk bedrag aan de Staatsmijnen verschuldigd, n.l. in 1950 2.144.42, in 1951 5.413.81 en in 1952 minstens 5.500.Hoewel dit op zich reeds voldoende aanleiding zou kunnen zijn om tot uitbreiding van de gasbergruimte over te gaan, zijn er bo vendien nog andere omstandigheden die daarvoor pleiten. In het oude, nog lopende, contract staat n.l. vermeld, dat de betaling van de vergoeding, welke door de Staats mijnen in rekening wordt gebracht voor het tekort aan gasberging, de gemeente geenszins ontheft van de verplichting een nuttige gasbergruimte van 60 van de maximum-dagafname ter beschikking te hebben. Het is duidelijk dat de Staats mijnen moeten voldoen aan de verplich tingen in de oude contracten, zolang de gemeenten ook aan hun verplichtingen voldoen. Wordt aan deze verplichtingen niet voldaan dan is er voor de Staats mijnen de mogelijkheid om het oude con tract te doen vervallen. De Staatsmijnen kunnen dus door mid del van déze bepalingen de gemeente dwingen om een nieuwe gashouder te bouwen óf een nieuw contract te aan vaarden. De Staatsmijnen zijn reeds bij

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5