DE 1MSSTRA&T DRUNEN ELSHOUT NIEUWKUIJK VLIJMEN HAARSTEEG HEUSDEN GAPELLE RAAMSDONKSVEER RECHTSZAKEN Nederland- 0-2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 APRIL 1953 6 BOERENLEENBANK. Oranje in de tweede helft verslagen verschillende gemeenten bezig om deze weg te bewandelen. Het is duidelijk dat voldoen aan zijn verplichtingen ten aanzien van voldoen de gasbergruimte, voor het gasbedrijf het voordeel met zich brengt dat men onafhankelijk is van de Staatsmijnen, terwijl het oude gasleveringscontract blijft tot het is afgelopen. Vooral dit laatste is een niet te ver waarlozen factor, want in een door de Gas-stichting uitgebracht rapport is be cijferd dat de inkoopprijs van het gas bij een eventueel nieuw contract jaar lijks ongeveer 26.521.meer zal be dragen dan op grond van de huidige overeenkomst. Daarnaast heeft men dan nog het voordeel dat men na uitbreiding van de gasbergruimte geen vergoeding aan de Staatsmijnen zal behoeven te betalen voor een tekort aan gasberging, welke vergoeding thans rond 5.500.- per jaar bedraagt. Het is bekend dat het in de bedoeling van de Staatsmijnen ligt om van de ge meenten die zijn gelegen aan het einde van een tak van het hogedruk-gastrans- portnet waartoe ook onze gemeente behoort te eisen dat ze voldoen aan hun verplichtingen ten aanzien van de gasberging. Met de betaling van een vergoeding zal dus in dat geval zelfs geen genoegen meer worden genomen. Het meest gewenst acht men het bou wen van een hogedrukgashouder van ca. 3000 m3 inhoud, waarvan de kosten 120.000.bedragen. Uit het voorgaande is naar onze me ning wel voldoende gebleken dat de huidige toestand in elk opzicht onbevre digend is en het gevaar in zich bergt dat de Staatsmijnen hun reeds verkregen mo nopoliepositie ten koste van de ge meente nog verder zullen uitbreiden. Hoewel wij ons niet ontveinzen dat hier sprake is van een zeer kostbaar project, zijn wij van mening dat de vele voordelen, waaronder ook geldelijke, tot een verantwoorde uitgaaf leiden en vol doende rentabiliteit waarborgen. 7. Voorstel tot aan- en verkoop van grond en het lot stand brengen van een aantal grondruiltransac ties. Prae-advies Bij aankoop van grond van A. C. Stokkermans stelde deze als voor waarde dat hem coinpensatiegrond ter beschikking zou worden ge steld. Als gevolg hiervan is 'n plan ontworpen waardoor Stokkermans voldoende terrein tot zijn beschik, king zou krijgen om een eventuele uitbreiding van zijn schoenfabriek mogelijk te maken. De gemeente beschikte echter zelf pas over een deel van de benodigde grond, zo dat hef plan niet geheel uitgevoerd kon worden. Het gedeelte van het plan dat niet uitgevoerd kon worden, voor zag in het rechthoekig afbakenen op de van Heeswijksiraat van de percelen ten Westen van dat van Stokkermans tot aan de Jer plaatse geprojecteerde nieuwe straat te genover de Dr Nolensstraat, waar door uiteindelijk een terrein groot 222 m2 ter beschikking van de ge meente zou komen dat aan Stok kermans zou kunnen worden door verkocht. Nu de medewerking van alle be. trokkenen verzekerd is, kan ook tot uitvoering van dit deel worden overgegaan. De voor rekening van de ge meente blijvende kosten bedragen 1.438.14. 8. Voorstel tot aankoop van grond van de wed. J. Zwaans, Don- gensestraat 162 te Kaatsheuvel. Prae-advies Ten behoeve van de straataanleg en woningbouw is het wenselijk dat de gemeente beschikt over gronden, gelegen tussen de Bern- dijksesiraat en de Hilsestraat te Kaatsiheu,vel. De wed. J. Zwaans van Leijsen, Dongensestraat 162, is bereid haar perceelsgedeelte sectie B nummer 6064, gelegen tus sen genoemde straten, aan de ge meente te verkopen voor de prijs van 1.800.per ha. Wij stellen voor te besluiten tot aankoop van het gedeelte van het perceel sectie B nummer 6064, groot ongeveer 4 ha., voor de prijs van 1.800.per ha. en aan de verkoopster, de Wed. J. Zwaans, een bedrijfsschadevergoeding toe te kennen van 25.615. 9. Voorstel tot wijziging van de begroting voor 1952 en 1953. 10 Voorstel tot het aangaan van 'n vaste geldlening groot 500.000, voor het uitvoeren van nieuwe ka- pi taalswerken. 11. Verzoek van het bestuur der R.K Meisjesschool St. Herman Jo zef, Sweensstraat te Kaatsheuvel, om medewerking ex artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920. 12. 'Voorstel tot het aanleggen van straten. Voorgesteld wordt te besluiten tot de aanleg van: a. twee verbindingsstraten tus sen de van Heeswijkstraat en het natuurpark „De Efteling'oostelijk van de Parklaan; b de St. Josephstraat (le straat westelijk van de Parklaan; c. vier verbindingsstraten tussen de Berndijkse- en Hilsestraat. 13. Voorstel tot het bouwen van 44 woningwetwoningen te Kaats heuvel. 14. Voorstel tot hel plaatsen van een nieuwe slijkpomp in 't pomp- gebouw. der drainagevelden. 15. Voorstel tot aankoop van het pand Berndijksestraat 38, eigen dom van de bewoner Zeebrcgts. EERSTE STEENLEGGING. Hedenavond, Maandag 20 April, zal na een kort Lof in de noodkerk van de parochie van de H. Lambertus alhier, de plechtige eerste steenlegging plaats vin den voor de nieuwe kerk. Bij deze plech tigheid, die zal geschieden door de Hoogeerw. heer Deken Rooijackers, worden alle verenigingen en parochianen verwacht. Ook zal het woord worden gevoerd door de E.A. heer Burgemees ter Snels. TUINBOUWCURSUS. A.s. Woensdagavond 22 April zal in Hotel Vissers de sluiting plaats vinden van de cursus van de Tuinbouwvak- school. PROPAGANDA R.K.BOND VAN MUZIEKGEZELSCHAPPEN. A.s. Zondag 26 April zal alhier des namiddags om 4 uur een propaganda- bijeenkomst worden gehouden vanwege de R.K. Bond van Muziekgezelschappen uit het Bisdom 's-Bosch. Deze bijeen komst is speciaal belegd voor de Lang- straatse Muziekgezelschappen. KONINGINNEDAG. Op 30 April, Koninginnedag, zal de Kon. Erk. R.K. Harmonie Beatrix een muzikale wandeling maken, met tot slot taptoe in de nabijheid van het gemeen tehuis. JAARVERGADERING K.A.B. De K.A.B. afd. Drunen hield Woens dagavond een algemene jaarvergadering. Na de opening door de voorzitter en le zing der notulen, volgde het jaarverslag van de secretaris, waaruit bleek dat het aantal leden 264 bedraagt, die zijn on dergebracht in de volgende onderafdelin gen: Fabrieksarbeidersbond 133; Bouw vakken 19; Landarbeiders 11; Werk meesters 22, H.K.W. 21; Metaalbewer kers 58. De rest is ondergebracht bij K.A. B. O. en St. Raphael. Herwonnen Levenskracht. Door de verschillende acties werd bijeengebracht 2117.70. Uitgegeven werd voor de t.b.c.-bestrijding 2223,38. Het kassaldo bedroeg nog 168.80. In 1952 werd opgericht de Kolenbond met 15 leden, die uitgroeide tot 25 leden. Gespaard werd voor 1511.65; aan brandstof werd geleverd voor 1352.70. Voor het Kannunik van Schaikfonds werd een bedrag opgehaald van 30.61. De Centrale Volksbank telt 241 spaar ders; het gespaarde kapitaal groeide tot plm. 20.000.—. De Stichting Gezinszorgfonds telt 104 leden. De Credo Pugno bestaat uit 8 leden, welke altijd voor de K.A.B. en haar on derafdelingen actief optreden. Het ontwikkelingsprogramma dat dit jaar niet veel belangstelling kreeg, stond op een zeer hoog peil. St. Nicolaas deelde in 1952 weer aan 170 kinderen geschenken uit en het St. Jozeffeest werd weer met grote luister gevierd. Tot zover het jaarverslag. De begroting voor 1953 ging vlot on der de hamer door. Aan de orde was ook bestuursverkie zing. Aftredend waren M. Walraven en J. Brok, die zich niet herkiesbaar stel den. Gekozen werden de heren P. Ver hulst en P. v. d. Veer. De aftredende leden werden door de voorzitter met hartelijke woorden bedankt voor hun vele goede werk en prettige samenwer king. Bij de rondvraag werden nog tal van aangelegenheden besproken, o.a. ook de gezinszorghulp, waarbij werd aan gedrongen om een actie te voeren om ook onder de arbeidersstand gezinsver zorgsters te werven. Na de rondvraag sloot men deze ver gadering. ST. HERMAN JOZEF. De Gymnastiek- en Athletiekvereni- ging St. Herman Jozef gaf Zaterdag en Zondagavond een tweetal ouders- en do nateursavonden, die zeer veel belang stelling trokken. De voorzitter de heer Peeters sprak op deze avonden een openingswoord, waarin hij allen een hartelijk welkom toeriep en de betekenis van een goede gymnastiekvereniging in een kort maar helder betoog uiteenzette. In een vlot revuetempo werden daarna de oefenin gen uitgevoerd. In het eerste gedeelte zagen wij de aspiranten aan het werk. De talrijke aspiranten zijn een rijke be lofte voor de toekomst. Daarna kwamen de groten aan de beurt met vrije oefe ningen en werken aan de werktuigen. Ook de dansen vielen zeer goed in de smaak. De avonden waren zeer goed verzorgd. Drunen mag trots zijn op het bezit van zulk een sportvereniging, welks bezit men niet genoeg kan waar deren. LOURDES-BEDEVAART. In verband met het besluit om met de a.s. Lourdes-bedevaart gratis uit elke plaats een zieke mee te nemen, zal door leden van de Boerinnenbond een rond gang gehouden worden, voor het inza melen van eieren, waarvan de opbrengst mede moet dienen ter bestrijding van de vele onkosten. TAFELTENNIS. In de zaal van het parochiehuis speel de de tafeltennisclub „De Smashers" een wedstrijd tegen R.K.D.F.C. uit Drunen J. JanssenG. v. d. Wiel 0—2 P. BrokP. v. d. Wiel 20 A. WillemsN. v. d. Lee 2—1 J. Janssen—P. v. d. Wiel 2—0 P. BrokN. v. d. Lee 02 A. WillemsG. v. d. Wiel 22 J. JanssenN. v. d. Lee 20 P. BrokG. v. d. 3Viel 02 A. WillemsP. v. d. Wiel 21 Dubbel spel: A. WillemsP. Brok contra P. v. d. WielN. v. d. Lee 20. Eindstand 64. R.K.J.B. In de bovenzaal van het parochiehuis hield de R.K.J.B. afd. Elshout 'n algem. vergadering, onder presidium van de heer W. Muskens. Daar de secretaris de heer R. van Herpt wegens opname in het ziekenhuis verhinderd was, wer den diens werkzaamheden waargenomen door de heer G. van Huiten. Voor de graslandwedstrijd gaven zich 15 leden op. Voor de tuinbouwgewas- senwedstrijd 14 leden. Intussen verscheen de technisch adviseur de heer D. v. d. Brink ter vergadering. Daar de heer D. v. d. Brink wegens ziekte vijf maanden geen vergadering had kunnen bezoeken, werd hij met applaus door de leden ver welkomd en richtte de voorz. een bijzon der woord van welkom tot hem. De oriënteringsrit welke met de ker misdagen zal worden gehouden, had de algehele belangstelling der leden. De voorzitter deelde mee dat de poters voor de aardappelselectiewedstrijd aangeko men waren en thuis zouden bezorgd worden. Verder had hij nog enkele me dedelingen betreffende de kringsportdag welke op Maandag 25 Mei te Elshout zal worden gehouden. In verband met de vele werkzaamheden daaraan verbonden vroeg hij de volle medewerking der le den. Bij de rondvraag kwamen nog en kele onderwerpen ter sprake o.a. de der de excursie naar de zuivelfabriek. De heer D. v. d. Brink dankte voor het me deleven van de leden der R.K.J.B. tij dens zijn ziekte. Met dank voor de op komst en de vlotte besprekingen sloot de voorzitter met de Chr. groet. VOLLEYCLUB. In verband met een belangrijke be spreking zal de Volleyclub S.D.O. Dins dagavond tijdens de training een verga dering beleggen. Aanvang 9 uur. KERKELIJKE FANFARE. In verband met de deelname aan het concours op Hemelvaartsdag te Hees- wijk, zal de Kerkelijke Fanfare gedurende enkele weken behalve de gewone repe titie op Zondag nog extra repeteren op Donderdagavond in het hoofdkwartier van de Verkenners, UITSPANNING DOOR INSPANNING In de zaal van het parochiehuis gaf de gemengde zangvereniging „Uitspanning door Inspanning" haar voorjaarsuitvoe ring voor leden, ereleden en donateurs. Na het welkomstwoord door de voor zitter de heer Joh. van Venrooij, werden eerst enkele nummers gezongen door het gemengd koor en nog een duo uit de Parelvissers door de directeur de heer C. Lambrechts en de heer C. v. Wijk. Daarna werd door de dames opge voerd het toneelspel van G. Nielen „Het Lokaas" en na de pauze door de heren „Het verse kadetje De regie berustte bij de heer F. van Wezel. Tijdens de pauze hield men een attractieve verlo ting. Behalve door het applaus van de aanwezigen werden de medewerkers van de avond nog speciaal bedankt door de heer Joh. van Venrooij, die de najaars uitvoering alweer in het uitzicht stelde. Onder presidium van de heer J. Mos- termans hield de Boerenleenbank in Café W. van Baardwijk haar algemene jaar vergadering. De kassier, de heer A. van Son gaf een uitgebreid jaarverslag, waaraan we 't volgende ontlenen De balans per 31 Dec 1952 bedroeg 564916.15, verlies- en winstrekening boekjaar 1952 18607.13 Overzicht boekjaar 1952: Kassaldo begin boekjaar 402030.54. Stichting Spaarbank 281754.72. C.C.B. rekening courant 494022.91; lopende rekeningen f 641624.22. Voorschotten 28430. Diverse rekeningen 69925.50. Rente, prov. en kosten 17732.49. Totaal 1935520.38. Namens het bestuur bracht de direc teur dank aan de kassier voor het ver slag en diens accuraat beheer. Het aftr. lid van de raad van toezicht N. van Mierlo werd herkozen. BESCHERMING BEVOLKING. In café van Baardwijk werd een ver gadering gehouden met het doel te ko men tot instelling van de Bescherming Bevolking. Als sprekers traden op het hoofd van de kring I voor Noord-Bra bant, Kapt. van Roosmalen en de hoofd instructeur de heer van Huiten. In een duidelijke rede zette kapitein Roosmalen het doel van de B.B. uiteen. Na een algemene beschouwing te heb ben gegeven over de gespannen toe stand, ging spr. over tot een gespecifi ceerde uiteenzetting van de werkwijze van de ingestelde organisatie. Het pro pagandistische gedeelte van de avond werd behandeld door de heer v. Huiten. Zijn uiteenzetting vormde een warm pleidooi om de aanwezigen op te wek ken tot deelname aan de organisatie. De B.B. wordt, aldus spr., ingesteld om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Zo is het van het grootste belang dat bij een eventueel conflict de bevolking paraat is en alle mogelijke ongevallen tot een minimum kan beperken. Door de voorlichtingsdienst van het leger werden tot slot enkele films vertoond die een en ander verduidelijkten en tevens een beeld gaven van de rampen die kunnen ontstaan, maar ook van wat doeltref fende hulp vermag. K. A. B. Heden, Maandag 20 April, houdt de K.A.B. afd. Vlijmen haar jaarvergade ring in het patronaat. Aanvang 8 uur. Een belangrijke agenda staat op het program, waaronder bestuursverkiezing en een loterij. Trouwe opkomst ver wacht. OPENING HOTEL PRINSEN. Burgemeester van Hout opende Hotel Prinsen. Vrijdag omstreeks 5 uur namiddag opende Burgemeester van Hout het nieu we Hotel Prinsen; vele genodigden en autoriteiten waren hiervan getuigen. Spreker sprak dat hier enorme arbeid is verricht, hetgeen waardering, bewon dering en erkenning verdient, vooral waar het betreft een herbouwgeval. Vlijmen heeft nu een prachtige zaak gekregen die naar alle eisen is ingericht. Spr. hoopte dat de hele bevolking deze zaak zal weten te waarderen. Spreker sprak lofwoorden voor architect en aan nemer en wenste gastvrouw en gastheer veel geluk en voorspoed in het nieuwe pand. Daarna sprak mevrouw van Hout als voorzitster van de Buurtvereniging Juliana-Bernhard de beste wensen uit voor de nieuwe zaak en dankte voor al les wat de familie Prinsen voor de buurt en de vereniging heeft gedaan. Namens de buurt offreerde zij een fraaie wand klok met de mededeling dat op 2 Mei een revue zal worden gegeven, waarin de hele historie van het bedrijf zal wor den bezongen. Hierna sprak de heer Prinsen woorden van grote dank, waarna de oudste zoon van de familie Prinsen, Pieter Prinsen uit 's-Bosch, even het verleden releveerde, om daarna lof te brengen aan architect en aannemer en de werklieden onder hun leiding. Hierna volgde een receptie, waar ongekende belangstelling voor was; uit alle delen van het land volgden gelukwensen. Het hotel werd een bloemenhof, waarbij vele prachtige cadeaux, waaronder een wand bord door Piet van Oijen, namens de hele Vlijmense gemeenschap aangeboden, met als opschrift: Wij bieden U dit sou- veniertje aan; dat dit Hotel en Carnaval hier nooit verloren gaan. Daarna kwam de Harmonie Concor dia en bracht een serenade, waarbij de heer P. Achten een hartelijke toespraak hield, nadat enkele prachtige nummers ten gehore waren gebracht. Hierna kwam Vlijmens Mannenkoor en gaf enkele mooie nummers en daarna sprak de voorzitter de heer J. van Buul en wenste de fam. Prinsen veel geluk met de nieu we moderne zaak. Daarna opende het cabaretgezelschap de Rogstekers uit Weert haar program; naast goede muziek gaf dit gezelschap goede zang ten gehore. Heel de avond heerste er een vrolijke stemming. Za terdag en Zondag was er gelegenheid tot dansen, waar druk gebruik van werd gemaakt. Vlijmen is een prachtige zaak rijker geworden. Architect J. Luijben en aannemer van Oijen komt hiervoor een extra compliment toe. VIERING IE LUSTRUM K.A.V. Op feestelijke wijze hebben de leden van de K.A.V. Donderdagavond in café J. van Oijen het le lustrum gevierd. Naast alle leden waren eveneens aan wezig de geestelijk adviseur kapelaan Glaudemans en de secretaresse van het hoofdbestuur mej. Stokwielder. De voor zitster mej. van Heijst-Baldwind opende de bijeenkomst. Na een woord van wel kom tot allen te hebben gericht, gaf zij een beschouwing over de werkzaam heden door de afd. in de afgelopen 5 jaar verricht, zij sprak er haar vreugde over uit dat de K.A.V. zich in een gro tere belangstelling mag gaan verheugen, het ledental bedraagt nu reeds 42; ook het oprichten van de V.K.A.J. of wel de Kajotters noemde zij een stap in de goede richting. Na deze opening werd eerst een korte huishoudelijke agenda afgewerkt. Uit het financieel verslag bleek dat er een batig saldo aanwezig was, door de groei van de afd. werd besloten het bestuur met één lid uit te breiden; gekozen werd mej. v. Bladel- Scheij. Na een tractatie die vanzelf zeer werd gewaardeerd, was het mej. Stok wielder die het woord verkreeg; na de leden te hebben gefeliciteerd met de groei en bloei van de afdeling, gaf zij in een korte toespraak een overzicht van het doel van de K.A.V. en liet daarbij duidelijk uitkomen dat het ook voor de vrouwen nuttig maar tevens noodzakelijk is, dat zij zich in een goede katholieke organisatie aaneen sluiten. Kap. Glaudemans kon na deze uiteen zetting als geestelijk adviseur niet an ders doen dan de woorden van mej. Stokwielder onderstrepen, maar hij kon niet nalaten de leden te wijzen op de grote geestelijke waarde die aan een goede organisatie zijn verbonden. Door de leden van de V.K.A.J. wer den daarna enkele toneelstukjes opge voerd, die zeer in de smaak vielen. V.V. HAARSTEEG. De vergadering die Donderdagavond door de R.K.V.V. Haarsteeg onder voorzitterschap van Th. de Vaan in café M. Achten werd gehouden, kenmerkte zich vooral door de grote eensgezindheid van de leden om het spelpeil en de on derlinge clubgeest te verbeteren. Daar bevond zich onder de ingeko men stukken een schrijven van de aan voerder van het le elftal Bertus van der Heijden, die verhinderd was de verga dering bij te wonen, waarin hij alle le den opwekte tot grote saamhorigheid onder elkaar, maar ook om eenparig een grotere activiteit te ontplooien om zodoende een betere teamgeest te bevor deren, waardoor vanzelf de prestaties van de elftallen omhoog zullen gaan. Uit het verloop van de vergadering viel wel op te maken dat dit schrijven inspirerend werkte. Zo kwam ook de kwestie van hét trainen aan de orde; de voorzitter gaf daarover een kleine beschouwing; vol gens zijn mening moest het iedere spe ler duidelijk zijn dat zonder training de club zeker achteruit zal gaan, maar met het aanstellen van een trainer Zijn grote kosten gemoeid, die de club zich niet kan veroorloven, daarom wenste hij over te gaan tot het instellen van een trainingsfonds en als dan de financiële basis goed is, kan, aldus de voorzitter, worden overgegaan tot het aanstellen van een trainer. Er werd tot instelling van een fonds overgegaan, de kosten hiervan bedragen 10 cent per lid per week; ook zal ge tracht worden een aantal voetballief hebbers bereid te vinden door een jaar lijkse bijdrage dit fonds te steunen; als oefenavond werd vastgesteld de Vrij dagavond van 7 tot 8.30 uur. Een belangrijk agendapunt vormde nog de bestuursverkiezing. Men besloot het bestuur uit te breiden en doordat bovendien twee leden door vertrek had den moeten bedanken, werden gekozen H. Willemsen, T. Beekmans, M. van Gestel en A. v. Bokhoven. Ook werd er nog verslag gedaan van de onlangs ge houden loterij; uit dit verslag bleek dat bet batig saldo daarvan bijna 350. bedraagt. 1 Als belangrijk feit kan nog worden vermeld, drvt de vereniging na de com binatie deze zomer haar 10-jarig be staan herdenkt; plannen bestaan er om dit feit niet onopgemerkt te laten voor bij gaan; er werd verzocht om de vie ring te laten samertvallen met het tour- nooi om de Harry Prinsen wisselbeker. GEMEENTERAADSVERKIEZING. In de candidatenlijsten in het vorige nummer kwamen een paar hinderlijke fouten voor. Hieronder volgen de foutief opgenomen namen: Lijst K.V.P. No. 9 P. Scheerhoezen moet zijn P. Schmiehusen; no. 12 Chr. Buys moet zijn A. Buys; no. 13 J. Bou- wens moet zijn J. Brouwers. Protestante lijst: No. 3 Rijkers moet zijn A. Rijke; no.. 7 R. Nieuwkoop moet zijn R. Nieuwenhuis; no. 10 Uytenweer- den moet zijn J. B. M. Wtenweerde. P. v. d. A.No. 1 B. de Waard moet zijn W de Waard; no. 2 W. Geer links moet zijn W. Geerlings; no. 6 W. v. d. Zalm moet zijn J. v. d. Zalm. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. A.s. Donderdag 23 April zal het echt paar P. van Overbeek-Wilschut de dag herdenken, dat zij vóór 50 jaren in het huwelijksbootje stapten. De buurtbewo ners zijn al enige tijd druk in de weer cm deze dag voor het gouden echtpaar tot een onvergetelijke te maken. DODENHERDENKING. Op 4 Mei a.s. zal alhier een groot scheepse manifestatie plaats vinden ter herdenking van de gevallenen uit de laat ste wereldoorlog. Hierop komen wij nog nader terug. PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Donderdagavond vergaderden de le den van de afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in een der lokalen van de Chr. Lagere Landbouwschool. De presidente mej. P. J. Rijken be groette in haar openingswoord enige nieuwe leden en heette de 'aanwezigen en in het bijzonder de spreekster harte lijk welkom. De notulen der vorige ver gadering werden voorgelezen door mej. Verhoeven en vastgesteld. De presidente deed een beroep op de leden de eerst daags te houden Emmabloemcollecte me de te helpen verzorgen en enkele dames gaven zich als collectante op. Daarna volgden enige mededelingen, o.m. de bin nenkort te. houden algem ledenvergade ring waarop een wijziging in het bestuur aan de orde komt, zulks in verband met de periodieke aftreding van mej. P. J. Rijken, die reglementair niet herkies-baar is en met het aan de beurt van aftre ding zijn van de penningmeesteresse mej. W. Haverhals, die met het oog op druk ke werkzaamheden voor een herbenoe ming niet meer in aanmerking wenst te komen. In de pauze werd thee met gebak ge offreerd, waarna het verdere van de avond gewijd was aan een leerzame be schouwing over „Voeding en Gezond heid". In een onderhoudend betoog en op bevattelijke wijze belichtte de spreek ster de diverse problemen, welke zich bij de samenstelling van een gezonde voeding voor de huisvrouw kunnen voordoen Daarbij ging zij tevens na in hoeverre producten van eigen bodem dienstbaar gemaakt kunnen worden bij de verwezenlijking van een goede voe ding. Met belangstelling volgden de da mes de spreekster en met een waarde rend applaus betuigden men zijn instem ming. EMMABLOEMCOLLECTE. De meest sympathieke financiële steun- actie voor de tbc-bestrijding, de belang rijke Emmabloemcollecte, wordt in de periode van Maandag 20 tot Zaterdag 25 April in de gemeente Sprang-Capelle gehouden Deze collecte is een jubileum collecte, want dit jaar wordt in de drie dorpen onzer gemeente voor de 50e maal een beroep gedaan op de ingezetenen tot het kopen van een Emmabloempje en door die daad weer een bijdrage te ver lenen voor de bestrijding van de Tuber culose, die nog steeds met alle kracht moet worden voortgezet, want nog al tijd worden, blijkens gegeven van de staatssecretaris voor de Volksgezondheid jaarlijks op de Consultatiebureaux en kele duizenden nieuwe gevallen van tbc geconstateerd. Laat de opbrengst der Emmabloem collecte 1953 in onze gemeente, welke gelden geheel ten goede komen aan de bestrijding van de tuberculose in eigen plaats, een jubileumbedrag zijn. Zend de collectante, die bij U aan de deur komt, niet door, doch stop een gift in de bus. Als het mogelijk is deze keer geen centen of dubbeltjes, neen, als het kan een kwartje of meer Uw gift is goed besteed en de tb-patiënten zullen U er dankbaar voor zijn. Als veel giften binnenstromen, Is Tuberculose te voorkomen. BEVORDERD. Aan de Chr. Lagere Tuinbouwschool te Dussen werd onze dorpsgenoot Rinus Minnaard, bevorderd van de le naar de Irl ticcp KERMIS. De jaarlijkse kermis zal gehouden worden op 28, 29 en 30 Juni e.k. B. en W. heeft onderstaande kermis exploitanten standplaatsen toegewezen: Autoskooter van Doeken; Cakewalk van Janvier; Hoog vaart van Kallen koot; Luchtschommel van de Wouden- Leander; Autovelodroom van Roels; Draaimolen van Gigenbach; Babymolen van Oudsen; Zweefmolen van Pauphin; Flying Enterprise van Bakker; verder nog Bumperspel, Schiettent, Gebak kraam, Paling- en Zuurkraam, Patates Friteskraam, Speelgoed, Nougat en Snoepkraam. OIEVAAR TERUG. De Ooievaar is weer terug. Hij heeft het oude nest, hoog op de paal bij de fam. Vermeer op de Wilhelminalaan weer in gebruik genomen. Kwam met deze terugkeer ook maar de zomer. JAARVERGADERING METAALBEWERKERS. De afdeling Raamsdonksveer van de Chr. Metaalbewerkersbond hield in de zaal Rehoboth haar jaarvergadering; hieraan was ook een filmvertoning ver bonden. De avond werd verzorgd door de Chr. Metaalbewerkersbond van de afd. Breda, Dussen, Oosterhout, R'veer en G'berg en is een groot succes gewor den. Na de opening door de voorz. de heer W. van Seters alhier, werd een film vertoond: Door Eendracht Sterk, waar na door J. Heystek een voordracht ge geven werd getiteld „Hannes in de au tobus' Verder trad nog als spreker op de districtsbestuurder J. Lanser uit Eind hoven met als onderwerp „Niet slapen, te wapen". Hij becritiseerde de grote kwaal der tegenwoordige jeugd, de fut loosheid. Hij wekte op om de vergade ringen trouwer te bezoeken. Onder de pauze werd een collecte ge houden voor het T.B.C.-fonds Draagt Elkanders Lasten, deze bracht/ 23.26 op. JUBILEUM. De afd. Het Hogeland, welke vereni ging zich ten doel stelt het bestrijden van vallende ziekten, bestaat dezer da gen 25 jaar. Dit feit zal op bescheiden wijze worden herdacht. MET PENSIOEN. De kantonnier bij de Rijkswaterstaat de heer Th. H. Ottenvanger gaat op 1 Oct. a.s. de dienst verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Bijna 41 dienstjaren heeft hij achter de rug. De heer L. v. Bi., tegen wie de of ficier van Justitie bij de Rechtbank te Breda 6 maanden gevangenis straf had geëist met ontzetting uit het notarisambt, omdat hij een val se acte zou hebben laten opmaken bij de verkoop van een aan hem in eigendom behorend huis, is thans veroordeeld tot een geldboete van duizend gulden. Notaris v. B. had een woning gekocht met het oog merk er zelf in te gaan wonen. Hij zag hiervan af omdat hij de huur der niet kon bewegen uit het huis te gaan. Hij verkocht toen huis en bijbehorende grond voor ƒ20.000, maar liet in de acte een koopsom opnemen van 9900, zijnde de taxa tieprijs uit 1950. Zelden zullen de Nederlandse voetballiefhebbers de laatste jaren de tweede helft van een interland match met meer optimisme tege moet gezien hebben dan gisteren in het Olympisch Stadion in Amster dam; 00 was het resultaat van een eerste helft tegen een Belgische voetbalploeg die door onze Zuider buren zelf al van tevoren als over winnaar was gedoodverfd en 't ver loop van die eerste helft gaf de Nederlanders evenveel kans op de overwinning al de Belgen. Dat leek ook in het eerste deel van de twee de helft, want Oranje belaagde toen het doel der Rode Duivels met groot enthousiasme en onblusbare aan valslust. Na een half uur echter waren alle Nederlandse illusies in twee Belgische doelpunten opge gaan en de aanval bezat niet ge noeg kracht om het zozeer begeer de en eigenlijk ook wel verdiende doelpunt te scoren. Opnieuw een debacle dus? In ie der geval geen onverdeeld succes en de nieuwe Keuze-commissie die met zoveel durf naar de juiste for matie zoekt, zal nog wel even moe ten dokteren eer we een interland weer met gerechtvaardigd vertrou wen tegemoet kunnen zien. Er wa ren echter lichtpunten. Daartoe be hoorde niet aanvoerder Lenstra, die ondanks een kortelings opgelopen blessure toch meespeelde, maar vol komen faalde. Ook niet direct links buiten Luiten, die teveel kansen niet tot het einde toe benutte. Eer der blonk de rechtervleugel Van Ede—Van Beurden uit, waarvan vooral de Bosschenaar een voort durend gevaar voor de Belgische verdediging was. Helaas niet zo, dat er doelpunten uit resulteerde. Ook de niet onverdienstelijk debuteren de midvoor Bleijenberg verstond 't „vak" nog niet voldoende om doel man Seghers te verschalken. De verdediging heeft lang stand gehouden. Degenen die dachten 't zelfde spelletje van Coppens met Terlouw te zien -als vorig jaar in Antwerpen, vergisten zich, want de Rotterdammer liet zich niet door de Antwerpenaar in de luren leggen. Eerder andersom, want hoeveel ke ren heeft Coppens off-side gestaan? De andere Nederlandse verdedigers bleven niet ten achter en dat er 2 doelpunten werden gescoord mag men niet beschouwen als een falen van hun kant, evenmin als van Landman, want deze heeft zijn doel fantastisch verdedigd. Zo gauw de Zweedse scheidsrech ter beginnen had geblazen, golfden de aanvallen op en neer, van Belgi sche naar Nederlandse zijde en om gekeerd en ze bleven op en neer golven tot de rust. De Belgische aanvallen waren wat gevaarlijker, de Nederlandse talrijker, maar zo als men de laatste jaren zo dikwijls heeft moeten constateren, de finis hing touch ontbrak. De actie der Rode Duivels leverde al gauw twee corners op, maar ook niet meer en als er in het verdere verloop van de strijd iets meer van dreigde te komen, stond daar Landman, die onversaagd redding bracht waar dat nodig was. Doelman Seghers hoef de er minder aan te pas te komen omdat de Nederlandse aanvallen dikwijls eerder strandden of de schoten niet zuiver gericht waren. Herhaaldelijk werden er openingen gemaakt, die echter telkens weer door de Belgische verdediging ge dicht konden worden, vooral door stopper Carré en de kleine, vinnige rechtshalf Huysmans, die zijn klas se herhaaldelijk toonde door zoWel Nederlandse aanvallen te onderbre-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6