v/aalwijkse en Langstraatse Courant Farlementaria fth.o-gMm.tna 8 Buitenland Een nieuwe wijk UIT EIGEN LAND GEMEENTERAAD LOON-OP-ZAND tussen Kaatsheuvel en Bemdijk Een verantwoorde verdeling van het bouwvolume -over de verschillende kernen der gemeente. MAANDAG 27 APRIL 1953 Uitgever Waalwijk se Stoomdrukkerij ANTOÖN TTELEN Hoofdredacteur JAN HELEN Dit blad verschijnt 2 x. por week ECHO \M HET 76e JAARGANG No. 34 Abonnement 13 cent per week 2.3S per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GKOTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO' Hoe beroemd ons parlement ook is om zijn saaiheid, toch is het nu en dan interessant er eens een kijkje te nemen, niet alleetl om de onderwerpen die er behandeld worden, maar ook om de voorvallen die er bij de behandeling plaats hebben. Of de onderwerpen be langrijk zijn, hangt er natuurlijk niet van af of de behandeling al dan niet saai is, want ook de interessantste zaak kan dóór een geestloze behandeling van alle aan trekkelijkheid beroofd worden en meer onnozele dingen bieden de afgevaardig den soms gelegenheid de geestigheidjes kwijt te raken die ze anders niet durven te spuien. Volgens Nederlandse begrip pen moeten ernstige onderwerpen blijk baar zwaar-'Op-de-hand besproken wor den en kunnen alleen futiliteiten een lichtere toon verdragen. Met het gevolg dat er een kloof gaapt tussen het volk en zijn afgevaardigden, al zijn dezen niet slechter of niet beter dan degenen die hen gekozen hebben, maar wij ver wachten van een ander wat we zelf in een eendere positie evenmin zouden ge ven. Wij zijn kennelijk niet zo humoris tisch aangelegd dat we een geestigheid even hoog kunnen waarderen als een. preek, al zijn we tegenover de laatste nog -zo kritisch gestemd. En hoeveel platvloersheden gaan er niet voor hu mor door omdat wij blijven aarzelen de humor op te nemen in onze cultuur. Iemand die schrijvend, schilderend of componerend grapjes maakt, wordt of ficieel wel toegelaten tot de zangberg, maar door degenen die hogere cultuur plegen toch maar met een schuin oog aangekeken als een vreemde eend in de bijt. Dit alles staat evenwel slechts in verwijderd verband met wat vorige week zich in de Tweede Kamer heeft afge speeld. Want dat was bloedige ernst en het meest opvallende was dat er eens wat leven in de brouwerij kwam. Men zou het niet direct verwacht hebben bij een wetsontwerp Landbouwgronden, maar daarbij kwamen principiële kwes ties aan de orde, die de zaak waar het over ging dierbaar maakte bij voor- en tegenstanders. In enkele dagen tijd werd artikel 6 van het genoemde ontwerp een begrip voor iemand die met enige inte resse de verrichtingen van onze volks vertegenwoordiging volgt. Hij zag de so cialistische minister Mansholt en fractie leider van de K.V.P., prof. Romme, als twee ruizemakende familieleden tegen over elkaar staan, terwijl prof. Oud werd beschouwd als de buurvrouw die zich met deze interne aangelegenheden bemoeide. Het. eerste beeld is van prof. Oud, het laatste van prof. Romme. Nu moet het trouwens achteraf voor. dege nen die zi,ch daar erg bezorgd over maakten wel meevallen met de graad van bloed- of aanverwantschap tussen de K.V.P. en de P.v.d.A., al zou de P.v.d.A. naar het schijnt graag bloed verwantschap creëren waar de K.V.P. nauwelijks aanverwantschap erkent dooi de omstandigheden opgedrongen. Het ging dus over dat artikel 6 dat weer gaat over het vaststellen van alge mene regelen voor de prijsvorming voor landbouwgronden. Minister Mansholt wilde dit aan de overheid laten, maar de K.V.P.-er Droesen stelde voor deze bevoegdheid op te dragen aan de Cen trale Grondkamer. Daarmee waren de poppen aan het dansen, vooral toen de A.R. Biewenga nog de mogelijkheid op perde om, als er een Landbouwschap is, dit' orgaan de regelen te laten vaststel len. Toen ging het niet meer over de regelen, maar om de mate van over heidsbemoeiing. De minister schermde met „nationaal belang", waarin alleen de regering autonoom zou zijn en de P.B.O. geen bevoegdheid zou hebhen. Dal een prijsregelende bevoegdheid voor het Landbouwschap zou zijn uitgesloten bestreed prof. Romme, betogende dat du Kamer daarover te zijner tijd zou heb ben te beslissen. En toen de minister zijn „onaanvaardbaar" uitsprak over 't amendement Droesen, bracht prof. Rom me naar voren dat voor hem onaan vaardbaar was de uitspraak van de mi nister dat het Landbouwschap in deze geen bevoegdheid zou kunnen hebben en hij kwam daarbij óp de proppen met ar tikel 71 van de wet op de P.B.O., -waar in wordt gesproken over taken „in het belang van het Nederlandse volk". Niettemin won de minister de eerste slag, want de K.V.P. kreeg alleen bij stand van de A.R., terwijl de minister de stemming verbeterde door te verklaren dat hij er voor was zoveel mogelijk be voegdheden over te laten aan de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Het amen dement Droesen was in zoverre gewij zigd dat er in werd voorgesteld de prijs vaststelling van landbouwgrond niet over te laten aan de Centrale Grondka mer maar aan een P.B.O.-orgaan. Dat hielp evenwel niet en het werd verwor pen met 51 tegen 36 stemmen. De volgende dag was succesvoller voor de K.V.P., want toen aanvaardde de Kamer een amendement-Droesen waarin werd voorgesteld de controle op verkoop van landbouwgrond voorlopig ie beperken tot 5 jaar, terwijl minister Mansholt met alle geweld wilde dat die controle permanent zou zijn. Het amen dement kreeg evenwel 55 stemmen, ter wijl 31 afgevaardigden tegen stemden; natuurlijk de socialisten, twee christelijk- historischen, een liberaal en de commu nisten. Zes dagen had de Kamer gedebatteerd over het wetsontwerp Regeling aangaan de enkele rechtshandelingen met betrek king tot landbouwgronden, dat soms een aanleiding vormde om de zaken princi pieel te stellen en tegenover elkaar te stellen, waaruit bleek dat het toch niet allemaal precies hetzelfde is aan wie men zijn belangen toevertrouwt. Morgen wordt er over het ontwerp gestemd. Verlaging weeldebelasting. In de toelichting op het wetsontwerp tot afschaffing van het weeldebelasting- tarief van 30 procent, zegt de staats secretaris van financiën, dr W. H. van den Berge, dat deze maatregel moet worden gezien in het raam van de nood zakelijke verruiming van de werkgele genheid. Dit hoge tarief heeft namelijk ernstige terugslag gehad op het bedrijfs leven in de vórm van daling van de omzet, die ook oorzaak was dat de aan vankelijk geraamde meeropbrengst der omzetbelasting sterk aan betekenis in boette. Door de afschaffing van dit hogere tarief zal de opbrengst van de omzet belasting naar schatting met 10 millioen gulden dalen. De regering, hoopt dat de wet zo spoedig mogelijk in werking zal kunnen treden, mede ook om een even tuele kopersstnking zo beperkt mogelijk te houden. Onder de goederensoorten die momen teel worden getroffen door het tarief van 30 procent bevinden zich gasfornuizen, piano's, meubelen, postpapier, cosmeti sche artikelen, bepaalde electrische ap paraten, alsmede enkele levensmiddelen met een luxe karakter," waarvan men dus inag verwachten dat ze in prijs zullen dalen. BRIEF VAN PRESIDENT EISENHOWER AAN KONINGIN JULIANA. Het Witte Huis heeft het antwoord van president Eisenhower aan Koningin Juliana bekend gemaakt op haar brief over het vluchtelingenvraagstuk. De president zegt in zijn antwoord brief onder meer„Uw bemoeienissen met de uitdaging, die het vluchtelingen vraagstuk voor de vrije wereld vormt, in een tijd, dat uw eigen land en volk zo nobel de lasten op zich nemen van overbevolking en van de rampspoedige gevolgen van de recente overstromingen, zijn wederom een bewijs van de deernis, die Uwe Majesteit steeds getoond heeft voor hen, die zich buiten uwe grenzen in nood bevinden." „Ik deel deze bezorgdheid met U." „De regering der Verenigde Staten is te allen tijde bereid om opbouwende in ternationale maatregelen in overweging te nemen, teneinde het vraagstuk, dat zo medelevend in uw brief is beschre ven, te verlichten." De president zegt, dat de huidige po gingen, om uitgewekenen zich weder te laten vestigen, hetzij door integratie in het land waar zij zich bevinden, hetzij door emigratie, krachtiger moeten wor den." „Ik ben er dan ook van overtuigd, dat de vrije wereld de uitdaging zal aan nemen, die het vluchtelingenvraagstuk vormt, niet slechts, omdat de vluchte lingen menselijke wezens zijn wier waar digheid en zelfrespect op het spel staan, doch omdat zij tezamen met ons hun aandeel wensen te nemen in het bereiken van vrede en orde in de wereld." Het persbureau Reuter tekent hierbij' aan, dat het publiceren van de brief aan koningin Juliana volgt op de bekend- j making van het besluit, om het congres te verzoeken- in de volgende twee jaar i 240.000 extra-immigranten uit de landerl j achter het „ijzeren gordijn" tot de Ver- j enigde Staten toe te laten. VLIEGTUIGPRODUCTIE IN EUROPA VOOR 550 MILLIOEN DOLLAR. Vijf Europese landen zullen deel heb ben aan een program voor de bouw van straaljagers voor een bedrag van 550 millioen dollar, dat per Juni 1956 vol tooid zal moeten zijn, aldus heeft de NAVO-raad Donderdag medegedêeld. De ministers van defensie van Frank rijk, Nederland, België en Groot-Brit- tannië hebben n.l. te Parijs met Charles Wilson, de Amerikaanse minister van defensie, contracten getekend voor de beschikbaarstelling van Amerikaanse fondsen. Een contract met Italië wordt nog besproken. Volgens een mededeling van de NAVO zal Amerika „off shore" fondsen ter beschikking stellen voer een totaal van 281.540.000 dollar veer de vervaardiging van straaljagers in Frank rijk, Nederland, België en Groot-Brit- tannië. Hieraan zullen fondsen voor Ita lië worden toegevoegd. De grootste order is verleend aait Groot-Brittannië voor de bouw van Hawker-hunter onderscheppincfsvliegtei- gen, ten bedrage van 140 millioen dollar. Frankrijk krijgt 86.540.000 dollar voor de bouw van de laatste „Mystère-4". ook een onderscheppingsvliegtuig met straalaandrijving. De Hawker-hunter zal ook in Neder land en België geproduceerd worden. Dit is voor het eerst, dat dit vliegtuig op het Europese vasteland wordt gebouwd. Volgens voorlopige cijfers zal Neder land achttien millioen dollar toegewe zen krijgen en België 24 millioen dollar. MILLIOENEN DOLLAR-EXPORT VLAK BIJ HUIS. Amerikanen in Europa plaatsen enorme orders. In het kader van zijn streven de Ne derlandse export aanzienlijk te vergroten, heeft de Stichting „Nederlandse Export Combinatie gevestigd te Culemborg, besprekingen op hoog niveau gevoerd mei brigade-generaal H. Middleswartz, chef van de Inkoopafdeling van het Amerikaanse leger in Europa en diens staf te Heidelberg. Tijdens een lunch- bijeenkomst, waar de vertegenwoordi gers van de N.E.C. als gasten aanzaten, werden veel vriendelijke woorden ge sproken en de Amerikanen spraken er hun bewondering over uit, dat een groot deel van de Nederlandse industrie be reid is de exportproblemen door enge samenwerking op te lossen. Meerdere leden van de Stichting „Nederlandse Export Combinatie ontvingen reeds aanzienlijke orders (dollaropbrengst!) van de Amerikanen, terwijl voorts de toezegging werd verkregen, dat bij nieu we orders ernstig rekening zal worden gehouden met hetgeen Nederland kan leveren. Teneinde volledig georiënteerd te zijn over hetgeen de Amerikanen nodig heb ben, heeft de heer L. Fokkema, bestuurs lid van de N.E.C.in gezelschap van de Amerikaan B. Brockhouse, een studie reis langs de verschillende inkoopcentra gemaakt, welke o.a. gevestigd zijn in Heidelberg, Frankfurt, Neurenberg, Bor deaux, Londen, Casa-Blanca en Napels. De Amerikanen hebben in de loop van hun verblijf in Europa orders van vele honderden millioenen dollars geplaatst in Duitsland, Denemarken, Frankrijk, Engeland, Zweden en België. Gelukkig heeft ook Nederland reeds voor een groot bedrag aan orders ontvangen, maar door gemeenschappelijk optreden hoopt de N.E.C. dit bedrag nog aan zienlijk te vergroten. In nauwe samen werking met de bevoegde Amerikaanse autoriteiten wordt momenteel hard aan dit object gewerkt. Waarschijnlijk zal op korte termijn een grote Holland-show worden georganiseerd in enkele inkoop centra. Teneinde daar een zo goed mo gelijke doorsnede van Nederlands in dustrieel kunnen te tonen, heeft de N. E. C. besloten daar artikelen uit alle branches tentoon te stellen. De kwestie waarover in de gemeenteraadsvergadering in Loon op Zand van Vrijdag j.l. 't meest gesproken is, was de verdeling van het bouwvolume over de verschillende kernen van de gemeente; hoewel verschillende raadsleden bezwaar hadden tegen de verde ling zoals die door B. en W. was voorgesteld en zoals wij die in onze vorige nummers reeds uitvoerig publiceerden, toch werden de voorstellen van B. en W. deze kwestie betreffende, door de ge meenteraad aangenomen. Zodat er een nieuwe woonkern zal wor den gebouwd tussen de twee kerndorpen Kaatsheuvel en Bern- dijk. MUTATIES GEMEENTEPERSONIïEL Bij de ingekomen stukken van deze vergadering bevond zich een mededeling van het gemeentebe stuur betreffende mutaties van het gemeentepersoneel. De heer Groot- swagers stelde in dit verband de vraag of de betreffende ontslagna men op eigen verzoek waren ge schied. En toen de voorzitter hier bevestigend op antwoordde, zei de heer Groötswagers dat dit te den-, ken gaf. De voorzitter antwoordde hierop dat Hamei's een landbouwbedrijf zou overnemen, dat Wijgerde een betrekking had bij een verzeke ringsmaatschappij en dat Maurist 'geen reden had opgegeven. Op een vraag van de heer van Kuyk antwoordde de voorzitter, dat de betrokken personen natuurlijk eervol ontslag hadden gekregen. Naar aanleiding van de ingeko men stukken merktè de heer Mal- lens op dat hij nog verschillende rapporten van kasopname miste. Al twee jaren had hij hiernaar ge vraagd. Betrefende de mutaties van het gemeentepersoneel merkte hij op, dat B. en W. hadden toegezegd dat opgave van deze zouden geschieden in het kwartaal, waarin zij hadden plaats gevonden. Bovendien zij hij dat er een verkeerde indruk werd gewekt wanneer er niet bij werd vermeld dat het ontslag eerder was ver leend. De voorzitter zegde de heer Mal- lens toe, dat de overige rapporten van kasopname ter inzage zouden worden gelegd. Het feit dat de kwalificatie eer vol niet was vermeld in het prae- advies, betekende niet enige deni- gratie ten aanzien van de betrokke nen. Het was normaal dat het ont slag eervol werd verleend; niette min zou men in het vervolg met de opmerking van de heer Mallens re kening houden. De heer Elshout had zich laten vertellen dat er enige dingen be- treffende de kwestie van het ont slag van het gemeentepersoneel niet in de haak waren. Als er nog meer ontslagen zouden volgen, lag het in zijn bedoeling daar nog eens een hartig woordje over te spreken. Als het zo doorging dan was hij er voor de raad maar weer in dergelijke aangelegenheden te kennen. Hierop repliceerde de voorzitter dat de mensen vrij waren om ont slag te nemen. Hij zag niet in waar om de raad dan weer over derge lijke aangelegenheden te beslissen zou moeten hebben. De heer v. Kuyk vond het type rend dat er twee a drie bij waren die zo lang op hun vaste aanstel ling hadden moeten wachten. Maar de voorzitter vond dat dit niets met hun ontslag te maken had. Hij wist de oorzaak heel goed, maar er bestond niet het minste verband tussen de opmerking van de heer v. Kuyk en de ontslagname. Hierna werden de ingekomen stukken voor kennisgeving aange nomen. Met het voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-ove'reen- komst met de N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten, gingen alle leden accoord; alleen had de heer Mallens naar aanleiding van dit punt de opmerking, dat hij het op prijs zou stellen wanneer de ont- werp-besluiten de raadsleden voor taan werden toegezonden. Naar aanleiding van de aankoop van een aantal woningen in de Sprangsestraat door de gemeente, vroeg de heer Grootswagers, die verwachtte dat de woningen er nog geruime tijd zouden staan, of het in de bedoeling van het gemeentebe stuur lag de nodige voorzieningen te treffen om deze woningen in goed bewoonbare staat te houden. En de heer Mallens stelde de vraag, of, wanneer de raad dit voor stel aannam, het ook de bedoeling was dat de werken, waarop dit voorstel mede betrekking had, even eens werden goedgekeurd. Op de opmerkingen die de heer Grootswagers gemaakt had, ant woordde de voorzitter dat het be grip „binnen afzienbare tijd" een betrekkelijk begrip was. Men kon plotseling voor het feit worden ge steld dat er nieuwe industrie zou komen op het terrein aan de Sta tionsstraat. Liet lag in de bedoeling van het gemeentebestuur de woningen ab soluut in een behoorlijk bewoonba re toestand te brengen. Hierna ging de raad zonder hoof delijke stemming met dit voorstel accoord. Toen kwam het voorstel aan de orde tot verharding van een deel van de Weteringstraat en naar aan leiding van dit punt stelde de heer Broeders o.m. de vraag, of het bin nenkort niet gevonden zou kunnen worden dat de rest van de Wete ringstraat ook verhard werd. De voorzitter verzekerde, dat er van de zijde van B. en W. geen bezwaar tegen bestond om t.a.v. de rest van de Weteringstraat zekere voorzieningen te treffen. De heer v. Laarhoven vroeg of er ook niet een paar lichtpunten in de betreffende straat konden wor den aangebracht. Waarop de voórz. toezegde, dat deze kwestie onder zocht zou worden. De heer Mallens vroeg zich af, of de tegels in staat zouden zijn de zware belasting te verduren. Naar aanleiding van de vraag van de heer v. Laarhoven merkte hij op, dat f 1400.— bestemd was voor het aanbrengen van enkele lichtpunten. Hij vond het heel mooi dat de fa. Brands een vierde van de kosten van de bestrating voor haar rekening nam. Naar aanleiding van de opmer king van de heer Mallens, repli ceerde de voorzitter dat men juist de goedkoopste verharding gekozen had. Wanneer er wagens met rub berbanden werden gebruikt, be stond er geen gevaar voor de ver harding. VOORZIENINGEN TEN BE HOEVE VAN HET GASBE DRIJF. Toen het voorstel tot het bouwen van een nieuwe hogedruk-oven gashouder ten behoeve van het ge meente-gasbedrijf aan de orde werd gesteld, vroeg de heer Mallens of de Staatsmijnen inderdaad al druk op de gemeente hadden uitgeoefend, dit zou dan in flagrante tegenspraak zijn met de tegemoetkomendheid die de Staatsmijnen hadden aan de dag gelegd, toen de gemeente tot 't gebruik van mijngas overging. Voorts stelde hij de vraag in hoe- voor de viering van de verjaardag van H. M. Koningin Juliana, op Donderdag 30 April 1953, in de gemeente Waalwijk. CENTRAAL ORANJE COMITÉ 10.00 uur KINDERAUBADE op het Raadhuisplein door de kinderen van de gezamenlijke lagere scholen en de B.L.O. school van Waalwijk. Tijdens deze aubade worden de kinderen door de Burgemees ter van Waalwijk, de Edelachtb. Heer J. L. P. M. Teijssen, toegesproken. Na afloop van de aubade ontvangen de kin deren een tractatie. VERENIGING „KONINGINNEDAG" V.M. BESOIJEN 13.30 uur: KINDEROPTOCHT door v.m. Besoijen. Opstelling bij de Ned. Herv. Kerk aan de Haven. KINDERSPELEN op het R.W.B.-sportterrein. ZANG door de Chr. Zangvereniging „Hallelujah" onder di rectie van Mej. Ant. Blom. Kiosk schoolplein R.K. school. Program 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 14.30 uur: 20.00 uur Wilhelmus Oranjelied Hymne aan de nacht Vor dir O Ewiger Motette: Laut durch die Welt ertönt Sanctus Die Himmel erzahlen Ave Verum Corpus 20.30 uur Wilhelmus The Washington Grays Cavaleria Rusticana Fantaisie K.M.K. Mars Winterstiirme, wals Jalousie Zampa Klompendans La Golondrina Slotmars. De gezamenlijke Waalwijkse Oranjeverenigingen verzoeken de ingezetenen om op de verjaardag van H.M. Koningin Juliana uiting te geven aan hun feestvreugde door algemeen de vlaggen uit te steken. De tekst van de liederen vindt U aan ommezijde. Wettig-Weisenborg F. Pijlman J. A. P. Schulz J. A. P. Schulz P. Kriel Haydn Mozart CONCERT door de Waalwijkse Harmonie „St. Crispijn" onder directie van de heer Duyvelaar, Kiosk schoolplein R.K. school. Program 1. Marche Gala L. Voussure 2. Ouverture Romantique O. Cordonnier 3. Rosamunde Schubert, arr. F. Jakma 4. 2e Grande Ouverture L. Langlois 5. Strausz Herinneringen H. Luciman 6. Jubelklanken, Mars E. Uebel Na afloop van het concert „TAPTOE". VERENIGING „ORANJE BOVEN" V.M. BAARDWIJK: 14.30 uur: FILM VOORSTELLING voor de kinderen in het Patronaat. 20.00 uur FILMVOORSTELLING voor de volwassenen in het Patro naat. VERENIGING „TROUW AAN ORANJE" ST. ANTONIUS-PAR. 7.45 uur KINDERMIS in de parochiekerk van St. Antonius. 13.30 uurKINDER-VARIÉTÉ voor de kinderen van de Bewaarschool en de eerste klas der lagere school. 15.00 uur KINDER-VARIÉTÉ voor de kinderen der lagere school van af de tweede klas. Na afloop van deze beide voorstellingen worden <ie kinderen getracteerd. 19.00 uur RONDTOCHT der K.A.J.-drumband door St. Antonius-pa- rochie. Vertrek yanaf café „de Lindeboom". VERENIGING „ORANJEHUIS" CENTRUM. 7.30 uur: H. MIS tot intentie van H.M. Koningin Juliana in de paro chiekerk van St. Jan. l.i.OO 17.00 uur: DRIE 'VOORSTELLINGEN in Musis Sacrum van het Marionettenspel van Henk Zoutemdijk uit Den Haag, voor de kinderen van de lagere scholen en de B.L.O. school uit het Centrum. De kinderen komen onder leiding van het onderwijzend per soneel op de tijd die hun tevoren door het onderwijzend personeel wordt medegedeeld. Na afloop van de voorstellingen worden de -kinderen ge tracteerd. 19,00 uur: VOLKSDANSEN op de Markt. Volksdansgroep in Brabantse Klederdracht, uit Made, Program 1Ringelrij 2. Tovercirkel 3. In de Dorpsherberg 4. Kleine trol. 20.30 uur CONCER1 door de R.K. Harmonie van Huize Nazareth uit Tilburg onder directie van de Weleerw. Heer Fr. Siegfried. Program 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. veel tijd B. en W- het bedrag van 120.000.wilden afschrijven. Terwijl hij bovendien vroeg, of het niet nuttig zou zijn wanneer de raad in kennis gesteld werd van de inschrijvingen en de betreffende bedragen. De heer De Cock informeerde of deze nieuwe gashouder nadelige in vloeden zou uitoefenen op de gas- tarieven. De opmerkingen van de heer Mal lens beantwoordde de voorzitter met er op te wijzen, dat er tot nu toe geen drang was uitgeoefend op het gasbedrijf, maar dat dit wel in het vooruitzicht lag. Tot nu toe bijv. werd de gemid delde gas-afname gecontroleerd bij wijze van steekproef, maar de Staatsmijnen hadden meegedeeld dat er voortaan een meter op de gashouders geplaatst zou worden. De voorzitter achtte dit oen eerste aanwijzing voor verdere rigoureuse maatregelen. Ook andere gemeenten waren er reeds toe overgegaan een grotere gashouder le houwen. De afschrijvingstermijn bedroeg veertig jaar. Terwijl hij de laatste vraag van de heer Mallens beantwoordde met er op te wijzen dat 'f moeilijk was een dergelijk werk in het publiek aan te besteden. Aan do enkele fa brikanten in Nederland, die derge lijke gashouders bouwden, zouden de voorwaarden en de eisen wor den medegedeeld en hun zou de gelegenheid gegeven worden in Ie schrijven. Een volgend voorstel van K. en N\ lot aan- en verkoop van grond en het tot stand brengen van een aantal gr ondruiltr ansae ties deed de voorzitter opmerken, dat de raadsleden, die waarschijnlijk wel geen tijd en gelegenheid gehad had den de kwestie te bekijken, maar op gezag van B. en W. moesten aannemen dat de kwestie goed ge regeld was; na veel passen en me len meenden B. en W. tot de goe de oplossing gekomen te zijn. Enkele vragen die de heer Groot swagers stelde, werden aan de hand van de kaart, die veel weg had van een meetkundevraagstuk, door de voorzitter opgelost. AANKOOP VAN GROND IN DE NIEUWE WOONWIJK. Plet voorstel tot aankoop van

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1